Amerikaanse teams in langdurige wedstrijden aan de winnende hand Wielersterren starten morgen in Zand voort om GP Nederland EERSTE NEDERLAAG VAN NEDERLANDSE FORMATIE m STEVE HARMAN: „Wij zijn militairen, geen beroepshonkballers" Jaap Oudkerk verloor zijn stayerstitel aan Legrand Gerrie Bruin veroverde het baankampioenschap 50 km. VIJF HOMERUNS VAN DE CALIFORNIA STAGS VIER HOMERUNS VAN AUGSBURG BAYONETS Ilja Laman start in Boedapest IJKST^RA Jan v. Dooyeweerd zegevierde met Ernie Rita Derksen met zijn ploeg naar Alkmaar DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1966 15 Hartstochtelijk Boeiend ZANDVOORT 12/8 - 14.00 uur ETTEN-LEUR 13/8 - 13.00 uur SIMPELVELD 14/8 - 15.00 uur In de Grote Prijs van Nederland Vooraf wedstrijden voor amateurs. De Goedé vierde in Halle Oosterkwartier opent het korfbalseizoen Het is jammer dat de controverse tus sen de stichting Acifit Sport en Televizier niet tot een oplossing is gekomen, met als gevolg dat de sterke ploeg van Belle naars niet zal deelnemen aan de Grote Prijs van Nederland, die vrijdag, zaterdag en zondag de aandacht van de wielerlief- hebbers vraagt. Maar ook zonder het rood-witte legioen van de Pel heeft orga nisator Kurt Vyth een veld kunnen samen stellen, dat maar zelden bijeen is. (Van onze honkbalmedewerker) De vijfde dag van de derde Haarlemse honkbalweek heeft twee lang durige wedstrijden opgeleverd, 's Middags hadden de California Stags en de ploeg uit Curasao bijna drie uur nodig om een niet al te interessante wedstrijd te beëindigen: de Stags wonnen zonder moeite met 92. De Amerikaanse studenten sloegen vijf homeruns en bleven kanshebbers op de eindzege, vooral omdat het Nederlands team in de avondwedstrijd tegen de Augsburg Bayonets een 86 nederlaag leed. Ook deze wedstrijd nam veel tijd: ruim drie uur verliepen eer de laatste bal gegooid was. Dank zij vier homeruns bleven de Amerikaanse militairen in de running met behulp van werper Pete Thompson die zijn geblesseerde collega Zok al in de twee de innings te hulp moest komen. De homerun van Chavis bracht in de tweede helft van de zevende innings de beslissing. De middagwedstrijd heeft de 2000 toe schouwers maar weinig kunnen bekoren. Het werd een langdradige geschiedenis, waarin af en toe wel aardig behonkbald werd, maar omdat beide ploegen hun beste werper spaarden werd het geen klasse-wedstrijd. De ploeg uit Curagao gebruikte evenals de Calofirnia Stags drie werpers. De Amerikanen gebruikten in deze wedstrijd weer het geduchte wa pen van de homerun: vijfmaal sloegen de Stags de bal uit het veld, Chuck Iverson zelfs tweemaal, pinch-hitter Pearson Cot ton voor de vierde keer in dit toernooi. Curagao-werper Gilbert Merien kreeg in de eerste innings al een homerun te- De vierde homerun van de Califor nia Stags. John Jenkins heeft hem. geslagen en wordt enthousiast in gehaald. gen: midvelder Mike Williams zorgde als tweede man in de Amerikaanse slagvolg orde voor de openingsrun: 1-0. In de tweede innings opende Chuck Iverson met een voltreffer hetgeen de Stags-voor- sprong op 2-0 bracht. Stags-tweedekeus werper Rick Shatzel had rugklachten en moest in de tweede innings worden ver vangen door Andy van Horn die de ploeg uit Curagao niet direct kon stuiten, maar 'verder goed orde hield. In die tweede in nings werd het 2-2 en deze stand bleef op het scorebord tot de zesde innings. Toen begon lefthander Merien wel over tuigend, maar met twee nullen sloeg Chuck Iverson zijn tweede homerun en het was 3-2. Het betekende de inleiding van een totale ineenstorting van de Cu ragao-defensie: een tik van Greg Beller werd gemist, waarna John Jenkins weer een homerun sloeg (5-2). Merien werd „Laat iedereen in Haarlem goed begrij pen dat wij militairen zijn, geen beroeps honkbal Iers. Inderdaad zijn wij kampioen geworden: kampioen van het zevende Amerikaanse leger wel te verstaan. Om dat wij kampioen waren geworden kregen wij een kans om in te vallen in de Haar lemse honkbalweek", dit vertelde de ma nager van de Augsburg Bayonets, luite nant Steve Harman; een 24-jarige West- Pointer die momenteel voor een driejarig contract in Duitsland verblijft met zijn vrouw en zoontje. „Bij ons gaat de dienst voor. Wij heb ben steeds 's avonds getraind, na de dienst. Iedere avond, maar steeds waren er weer wat spelers afwezig, omdat zij dienst moesten doen. Ikzelf ben manager van dit team, omdat ik gek van honkbal len ben. Dit extra-baantje heeft niets met mijn functie in het Amerikaanse leger te maken. Vandaar ook dat ik eveneens ve le trainingen niet bij kon wonen", aldus de in het honkbalveld uiterst actieve cat cher van de Bayonets. „De zondag vóór de Haarlemse honk balweek zou beginnen, hoorden wij van een sportverslaggever dat men in Haar lem nog een team zocht, omdat het All Star-team van de luchtmacht niet kon ko men. Wij toonden wel belangstelling en Uw Jan' Hartog belde dinsdag naar onze basis of we wilden komen. Onze comman dant vond het goed, maar eerst na schrif telijke nadere gegevens. Dat was woens dagavond rond. Toen moest ik de spelers gaan vragen. Misschien vraagt men zich af, waarom ik mijn spelers moest gaan vragen?" „Ik heb al gezegd dat wij soldaten zijn, geen touring-team. Om aan de derde Haarlemse honkbalweek te kunnen deel nemen moesten mijn spelers vakantie op nemen: 11 dagen van de maximaal 30 die zij er per jaar kunnen krijgen. De meesten gingen direct akkoord, een en kele echter was door omstandigheden ver hinderd. Mijn beste werper bijvoorbeeld zou deze week voor het eerst sinds lange tijd met zijn vrouw en vijf kinderen met vakantie gaan. Pas vrijdagmorgen, drie uur voordat wij in de bus stapten naar Haarlem, hoorde ik dat hij niet mee kon gaan. Ik kan zijn beslissing zeker billij- Steve Harman, de manager van de Augsburg Bayonets. vervangen door Elio Anastacia die direct al in de steek gelaten werd door zijn der- dehonkman Martha, waarna hij met drie maal 4 wijd de Stags wederom een run moest toestaan. Dat betekende 6-2 en het einde voor Anastacia die werd vervangen door Dutley Leon. Deon kreeg nog drie runs tegen: een in de zevende innings en twee in de achtste, toen Pearson Cotton als pinch-hitter met Gardiner op de hon ken een homerun sloeg (9-2). De winnende werper in dit duel werd Andy van Horn met 5-3-1 in 5 2/3 innings, Mallach noteerde in de laatste twee in nings 2-1-1 en Rick Shatzel moest met 0-3-1 de aftocht blazen. Verliezer werd Gilbert Merien met 4-2-4, alle vier hits wa ren homeruns. Chuck Iverson was de beste hitter met 600, terwijl pinch-hitter Cotton 1.000 voor zijn rekening nam. KNHB-coach Howard Fetz sprak zijn spelers voor de wedstrijd tegen de Bayo nets hartstochtelijk toe. Hij wilde win nen, maar sprak zichzelf tegen door Mar co Nagelkerken als eerste werper op de plaat te zetten. Amsterdamse Marco verdienstelijk werper van de eerste klas- ser HCTIW wierp nog nooit eerder in een zo belangrijke wedstrijd en was ge doemd het onderspit te delven. Al in de eerste Amerikaanse slagbeurt bleek Na- gelkerkens gebrek aan routine: binnen enkele minuten was het 3-0 voor de Ba yonets door homeruns van Dick Cum- mings en Rock Gibson. Marco werd ver vangen door Bert Paalman en deze maak te de innings af. De Amerikaanse werper Zok die de eerste innings een sterke indruk maakte, verrekte in de tweede innings na een side- armworp een spiertje en werd gedwongen het veld te verlaten. Thompson nam zijn plaats in, maar deze lefthander bleek nog niet voldoende ingegooid: drie vrije lopen leverden het Nederlands team een run: 3-1. Ook in de derde innings bleek Thomp son nog niet op dreef en Ruben Leyss- ner opgesteld als tweedehonkman! zorgde voor 3-2. Bert Paalman zorgde in de vierde Nederlandse slagbeurt voor 3- 3 na een infield-hit van Van Dungen Gre- novius, maar in de gelijkmakende slag beurt sloeg tweedehonkman Bill Baker een homerun (3-4). Hierna werd de strijd die aanvankelijk te traag verliep om het publiek 4000 toeschouwers zaten op de tribune te kunnen boeien, attractief. Eerst liepen de Bayonets uit tot 6-3 na een honkslag van de tot nu toe aan slag falende Ron Cha vis, waarvan Rock Gibson en Phil Pen- der profiteerden. De stemming kwam er pas goed in toen Nederland in de zeven de innings via Van Dungen Grenovius na een wilde worp tegenscoorde: 6-4. Met Hamilton Richardson en Hudson John op de honken gaf Julio Hazel toen een honk slag, waardoor de stand gelijk werd: 6-6. Het publiek was vanaf dat moment wild enthousiast, maar kreeg geen Neder landse runs meer te zien. In de gelijkma kende zevende slagbeurt vierde Ron Cha- ADVERTENTIE ken, maar het was een teleurstelling voor mij en mijn spelers. Het team werd er danig door verzwakt". Toen bleek dat de tweede werper van de Bayonets, Ed Cer vantes, in Haarlem niet in vorm was, ging Steve Harman aan het bellen. Hij belde zijn beste werper op en misschien komt deze zaterdag nog naar Haarlem om althans het laatste weekeinde de Ba yonets nog enige glans te geven. Ver der belde Harman naar omliggende ba ses in Duitsland om enkele werpers, want het enige wat de Augsburg Bayonets mis sen hier in Haarlem is een goede wer persstaf. Vannacht zei Harman tegen ons: „Misschien komen er morgen een paar naar Nederland". En hij keek hoopvol. Zijn wensen werden verhoord: woensdag middag stapten Ray Zok en Pete Thomp son uit een vliegtuig en woensdagavond stond Ray Zok al op de heuvel van het honkbalstadion in het Pim Muliersport- park. „Een prachtig stadion, maar te klein", aldus luitenant Harman. o.a. Jacques Anquetil Hans Junckermann Rik van Looy Willy Plankaert Raymond Poulidor Jean Stablinsky Rolf Wolfshohl Arie den Hartog Jan Hugens Jan Janssen Peter Post Dick Cummings is in op het derde honk, dat toen voor Nederland nog verdedigd werd door Robert Maat. vis, nu op het werpen van Ruud Geest man, zijn triomf: hjj sloeg een homerun met zijn manager Harman op de honken (8-6). Pete Thompson bleef de Neder landse hitters verder de baas en het Ne derlands team leed zijn eerste nederlaag. Ruud Geestman werd wat ongelukkig verliezende werper, Thompson werd win naar. De werpersresultaten luidden: Neder land: Nagelkerken (1/3 inn.); 1-0-3, Paalman 4 2/3 inn.) 6-1-5, Geestman (3 inn.): 0-3-3. Bayonets: Ray Zok (1 inn.): 2-1-:, Thompson (8 inn.): 11-7-7. Ruben Leyssner was de beste Nederland se slagman met .400, R/ock Gibson was de beste Bayonet-slagman met drie honksla- gen uit vijf beurten. De stand luidt nu: Nederland 4-6, California Stags 4-6, Augs burg Bayonets 4-4, Curagao 4-0. Vanavond wordt de derde Haarlemse honkbalweek voortgezet met de wedstrijd Augsburg Bayonets-Curagao. De Nederlandse amateur Frits Hooger- heide heeft woensdag te Halle (B.) een criterium gewonnen. De Goede (Bever wijk) werd vierde. Ilja Laman, Nederlands beste 800- meter-loopster, die op het ogenblik onder behandeling is bij dokter Rolink, zal ze ker in Boedapest aan de start verschij nen van de Europese kampioenschappen. Het onderzoek van dinsdag heeft reeds gunstige resultaten afgeworpen en de heer Rolink hoopt, dat wanneer zij van daag terug komt hij definitief zijn fiat kan geven voor verdere training en voorbereiding op de Europese atletiek- kampioenschappen. ZIE ONZE ETALAGE RUCANOR HONKBALMATERIAAL voor sport on camping Gen. Cronjéstraat 101 - Telefoon 53381 Alleen in de Tour de France en de we reldkampioenschappen zijn meer sterren bij elkaar dan nu in Zandvoort, Etten- Leur en Simpelveld- Om maar een greep te doen uit het rennersveld: Anquetil, Sta- blinski, Poulidor, Wolfshohl, Anglade, Janssen, Bugdahl, Peffgen, Van Springel, de Tourrevelatie Huysmans, groene trui winnaar Willy Planckaert, Albert van Vlierberghe, Rik van Looy, Peter Post, Armand Desmet, Arthur de Cabooter, Mike Wright, Wim Scheepers, Cor Schuu ring, Cees Lute, Jan Schroder en Noel de Pauw. Zij rijden vrijdag op het circuit van Zandvoort een ploegentijdrit over 40 km., zaterdag in Etten-Leur een criterium over 180 km. en ten slotte zondag in Simpel veld een bergcriterium over 130 km. Daarnaast kernen vrijwel alle bekende Nederlandse amateurs in een driedaagse aan de start, waarbij alleen de geselec teerde renners voor de wereldkampioen schappen op de weg ontbreken. De ama teurs, onder wie renners uit Nieuw-Zee- land, Engeland, Zwitserland en Denemar ken, rijden drie ritten „in lijn": in Zand voort 50 km., in Etten Leur 60 km. en in Simpelveld 90 km. De wedstrijden in Zandvoort vier se ries tijdritten over 50 km beginnen om 12.00 uur op het circuit. De uitslagen van de woensdag gehouden dra verijen en rennen op Duindigt luiden: Lohengrin-prijs, 2140 meter: 1. Ernie Rita (J. van Dooyeweerd) 3.17.5, 1.34.-; 2. Epinard Kitty; 3. Egyptian Princess. Toto: win. 4,60, pi. 1,60, 1,50, 1,80, koppel 3,50, cov. 4,50. Rapid Boy-prijs, 2100 meter, met autostart: 1. Butch Hollandia (E. de Visser); 2.57.4. 1.24.5; 2. Caracara S.; 3. Double v. d. Lente. Toto: win. 2,30, pi. 1,30, 1,40, 1,70, koppel 5,40, cov. 4,30, trio 37.40. FIdelio-prijs (2100 meter, met autostart): 1. Dougalls Stem S. (M. Vergay) 3.08.6. 1.29.8; 2. Delana Kitty; 3. Emprit S. Toto: win. 2,pi. 1,30, 1,40, 1,80, koppel 5,10, cov. 5,20. Harold-prijs (1600 meter, met autostart): 1. Captain Double K. (P. Smit) 2.11.2, 1.22.-; 2. Cherie Spencer; 3. Bretteur P. Toto: win. 9,20, pi. 1,90, 2,2.50, koppel 5,90, cov. 4,30, trio 102,90. Amatrice kampioenschap 3 (2100 meter, voor amatrices): 1. Domingo (mevr. J. Dragt-Peen- stra) 3.02.6, 1.27.-; 2. Comet Colann; 3. Darlin* Jill. Toto: win. 3,60, pi. 1,40, 1,20, 2,30, koppel 6,60, cov. 5,10. Gusta-prijs (2500 meter): 1. Zanto (J. Vink) 3.32.9, 1.23.5; 2. Zilver Kid; 3. Yonker Hanover. Toto: win. 3,30, pi. 1,60, 1,80, 1,40, koppel 8,40, cov. 5.704, Govert S.-prijs (2140 meter): 1. Eddi Scotch (J. Geluk) 3.11.4, 1.30.3; 2. Cisca Scotch; 3. Dorothea. Toto: win. 3,10, pi. 1,60, 2,20, 2,20, koppel 4,cov. 5,50. Goudster-prijs (2100 meter, met autostart): 1. Arnoldus (J. Olsthoorn) 3.02.-, 1.26.7; 2. Comte du Commerce; 3. Chic Spencer M. Toto: win. 10,20, pi. 1,60, 1,70, 1,40, koppel 10,20, cov. 6,—. Clingendaal-ren (1200 meter): 1. Perseus F. van Deuren) 1.16.3; 2. Garlic; 3. Spirit. Toto: win. 2,00, pi. 1,20, 1,90, koppel 5,70, cov. 2,90. Jaguar-prijs (2000 m)1. Annie Rose (L. Ranee) 2.13.7; 2. Amigo; 3. Molvedo 2. Toto: win. 4,90, pi. 1,50, 1,40, 1,40, koppel 7,50, cov. 5,30, trio 71,90. Totalisator-omzêt 180.628,50. y-v Mill 9 DSDffDDI De korfbalvereniging Oosterkwartier opent zondag het seizoen 1966/67 met de wedstrijden om de C. M. v. d. Berg-wis- selbeker, waaraan deelnemen Fluks, Fortuna, Haarlem, Oosterkwartier en Ro- da. De wedstrijden vinden plaats op het terrein van Oosterkwartier aan de Zo- mervaart en begonnen wordt om half tien. De laatste wedstrijd vindt plaats van 16.15-16.55 uur. Titelverdediger Jaap Oudkerk heeft zijn kampioenstrui bij de profstayers moeten afstaan aan de 29-jarige Amster dammer Jan Legrand, die overigens al eerder in dit seizoen (ondermeer bij de grote prijs van Amsterdam) heeft aan getoond over een betere vorm te be schikken dan de oud-wereldkampioen der amateurs. Was de zege van Legrand op zichzelf dus geen grote verrassing, de wijze waar zij tot stand kwam was dat wel. Want aanvankelijk zag het er naar uit dat Oudkerk, die de laatste jaren ver uit onze beste stayer was, weer onbe dreigd naar de titel zou rijden. Vooral toen Oudkerk na 38 minuten Legrand als laat ste tegenstander op een ronde achterstand zette, leek prolongatie van het kampioen schap nabij. Het was echter een veeg teken voor Oudkerk, toen hij drie minuten later Le grand, die kundig door Joop Stakenburg werd geleid, weer moest laten passeren. Nog was er niets aan de hand maar Het wielerseizoen in het Olympisch Stadion is bijna ten einde, want in ver band met de voetbalcompetitie zal op 19 augustus worden begonnen met de bouw van de extra tribunes, die de stadiondi rectie nodig heeft voor de eerste belang rijke wedstrijden van DWS. Dit betekent dat Jan Derksen voor de training van de baanploeg voor de wereldkampioenschap pen naar andere mogelijkheden heeft moeten uitzien. Om zijn jongens aan de gang te houden heeft Derksen twee vol ledige revanches van de amateurnum mers van de nationale baankampioen- schappen vastgesteld: op 21 augustus op de nieuwe baan in Alkmaar en op 22 augustus in Hilversum. plots stokte het ritme van Oudkerk. Hij kon zich nog even duwend en stampend handhaven maar toen kwam de totale inzinking. Tien minuten voor het einde be gon Oudkerk achter de rol te zwaaien, raakte een paar maal los en werd een willig slachtoffer voor Legrand, die zijn grote rivaal op maar liefst drie ronden fietste. Zelfs de tweede plaats kon Oud kerk niet vast houden. Die was voor de strijdlustige Piet van der Lans. Van de overige deelnemers waren vooral Henk van Campen, Theo Sytho'ff en Marinus Paul figuranten in dit stayersdrama. Een behoorlijke prestatie leverde vete raan Ab Donker, die als vierde eindigde. De uitslag luidt: 1 Legrand (Amster dam) achter Stakenburg in 1 uur 71.250 meter, 2 op 975 meter Van der Lans (Scheveningen) achter Walraven, 3 op 1700 meter Oudkerk (Amsterdam) achter De Graaf, 4 op 1875 meter Donker (Am sterdam) achter Van Roey, 5 op 2750 me ter van Campen (Amsterdam) achter Wiersma, 6 op 5420 meter Sythoff (Rot terdam) achter Bos, 7 op 7700 meter Paul (Den Haag) achter Laponder. Ger Bruin uit Andijk heeft de kam pioenstrui opgeeist in de rit over 50 km zonder gangmaking voor amateurs, een van de aantrekkelijkste nummers van de race, die driemaal uitgesteld was wegens regen, ook nu weer. Van de eerste tot de laatste meter werd door de gretig jagen de amateurs gedemarreerd, waarbij in de beginfase al Gerrie Bruin maar ook Ger Bongers zich herhaaldelijk lieten zien. De beslissing werd na 28 km ingeluid door Cees Stam, Cor Groenewegen Fe- dor den Hertog en Leo Duyndam. 'Toen zij een halve baan voorsprong hadden, gingen eerst Harry Steevens, de kersver se wegkampioen Jan van der Horst, Tie- men Groen en de jonge sprinter Klaas Balk achter hen aan maar werden terug gehaald. Onder dit geweld slonk de winst van de koplopers tot een goede 80 meter, die echter door een felle demarrage van Gerrie Bruin Den Hertog weer groeide. Cor Groene wegen viel als slachtoffer van de pure snelheid van Den Hertog, maar sloot zich aan bij de volgende jachtgroep, bestaan de uit Bongers, Van Piere, Bruin, Koel en Stakenburg. Daarna rukten ook Harry Steevens, Jan van der Horst, Harm Ot- tenbros en Klaas Balk zich los uit het peloton, dat na 42 km door de koplopers werd ingehaald en uit de baan moest. De vijftien overblijvenden (Stakenburg gaf op), kwamen tenslotte dicht bij elkaar. Dat was voor Ger Bruin het sein om drie ronden voor het einde zijn achtervolgings talenten in een solo uit te leven, die hem met ongeveer 20 meter voorsprong de ti tel opleverde. De uitslag: 1. Bruin (Andijk) 1 uur, 04 min., 37 sec., 2. op 20 meter Koel (Am sterdam), 3. Groen (Follega), 4. Bongers (Voorst), 5. Jansen (Amsterdam), 6. Van Pierre (Uithoorn), 7. Stam (Koog a. d. Zaan), 8. Van der Horst (Haarlem), 9. Groenewegen (Amsterdam), 10. Den Her tog (Ermelo), 11. Duyndam (Honselers- dijk), 12. Ottenbros (Alkmaar), 13. Balk (Badhoevedorp), 14. Steevens (Elsloo), 15. Kissner (Heikant).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15