Maleisië en Indonesië sloten vrede in hoofdstad Djakarta Verpletterings-commando KOGAM" blijft bestaan morris HOFNAR HET WEER Ontslagen in Oldenzaal VELSEN n.v. Australische immigranten worden dienstplichtig Twee bekende Nederlanders overleden Willy Lages voor Duitse instanties een onbekende UST Duitser verdronk in Zandvoort Tweede kwartaal Unilever beter dan het eerste Agent-inbreker Altijd goed Vuurtoren verhuist 1 Beatles vanmorgen vertrokken naar VS FeldwebeV9 sneuvelde in Vietnam Franz Xaver Wallner Den Haag bezorgd Dichter JC. Bloem en prof. Vening Meinisz NV Hunze wordt geliquideerd Niemand weet hoelang de vroegere SD-chef nog te leven heeft Werkspoor gaat in IJmuiden drinkwater uit zeewater maken seriöritas special Spuiterij Uitdeukerij en Plaatwerkerij 51e JAARGANG NUMMER 237 DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning REGENKLEDING Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam UITSLUITEND TABAK W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 De Kleine Wereld 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Films 5 Topsy8 Beeldverhalen9 Feuilleton9 Radio en tv 11 Kunst11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Beurs 13 Ferdinand12 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Vrij warm Aan het strand Koetjes en kalfjes Mao in het openbaar Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Het woord is aan Voor luxe, bestel- en vracht auto's, ook touringcars. Kromhoutstraat 60 - IJmuiden (Industrieterrein) Telefoon 02550 - 2046 CANBERRA (Reuter en AP). Jongemannen met buitenlandse natio naliteit, die in Australië wonen, zul len met ingang van volgend jaar dienstplichtig zijn. Willen zij dit niet, dan mogen ze het land verlaten. Daar bij zal hen niets in de weg worden gelegd. Dat heeft de Australische mi nister van Arbeidszaken en Dienst plicht, Leslie Bury, gisteren in de Australische hoofdstad Canberra bekendgemaakt. De Nederlandse re gering heeft haar bezorgdheid over het Australische plan uitgesproken. Per jaar 400 LANGE NIEUWSTR. 471 IJMUIDEN IJmuider Courant 99 DJAKARTA (Reuter en AP). Indonesië en Maleisië hebben van ochtend in Djakarta een vredesover eenkomst getekend, die officieel een einde maakt aan de onderlinge strijd van de afgelopen drie jaren. Maleisië was vertegenwoordigd door vice- premier Toen Abdoel Razak. Voor In donesië ondertekende de minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, het akkoord. Volgens de overeenkomst heeft de Maleisische regering er mee ingestemd dat de bevolking van Sera- wak en Sabah (Noord-Borneo) zo spoedig mogelijk gelegenheid krijgt zich nog eens door middel van ver kiezingen uit te spreken over de po sitie van deze gebieden in de Fede ratie Maleisië. De diplomatieke be trekkingen zullen onmiddellijk wor den hersteld. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Bewolkt weer, maar overdag ook zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Vrij warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen eindelijk wat zonnig en zo mers strandweer met een temperatuur van 22 tot 24 graden. Zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: Voorlopig aanvoer van warme lucht. Voordat het akkoord werd ondertekend had minister Razak president Soekarno bezocht en hem een geschenk van de koning van Maleisië, een zilveren thee servies, overhandigd. De historische ont moeting van Soekarno en Razak kwam nauwelijks een uur na de aankomst van Razak in de Indonesische hoofdstad Dja karta. Uit de reactie van Soekarno op het on derhoud met Razak bleek dat hij het maar een twijfelachtige eer had gevon den. Hij zei dat hij met de Maleisische minister alleen over koetjes en kalfjes had gesproken. Maar Soekarno voegde hieraan toe: ,Zo God wil, zal Maleisië een van de on derwerpen in mijn rede van 17 augustus Indonesië's onafhankelijkheidsdag zijn. De inhoud van die rede heeft al enkele (Van onze correspondent) OLDENZAAL Gebrek aan werk is er de oorzaak van dat twee Oldenzaalse bouwondernemingen in totaal dertig man personeel hebben ontslagen. Het betreft hier het aannemingsbedrijf firma Brou wer en Zurwelle, dat maandag vijftien man personeel op straat heeft moeten zetten en Ten Oever's Wegen- en Utili teitsbouw N.V., die eveneens vijftien man personeel ontslaat met ingang van vol gende week donderdag. In alle gevallen heeft men de betrok kenen weer aan werk kunnen helpen. De firma Brouwer heeft nog acht man in dienst en de N.V. Ten Oever nog dertig. Mocht de huidige situatie zich blijven handhaven, dan worden meer ontslagen verwacht. Op het noorderstrand van Zandvoort is woensdagmiddag omstreeks vier uur de 36-jarige chauffeur Heinz Engelhardt uit West-Berlijn in zee verdronken. De man, die niet ver in de ruwe zee was, riep nog om hulp, doch was reeds buiten bewust zijn toen hij aan wal werd gebracht. Kunstmatige ademhaling leverde geen resultaat op. De man, die ongehuwd was, verbleef met zijn 72-jarige moeder in een hotel. De geconsolideerde nettowinst van Uni lever bedroeg in totaal over de gehele wereld in het eerste halfjaar 1966 325 (1965: ƒ341) miljoen, waarvan in het tweede kwartaal 180 (1965: ƒ181) mil joen. (Zie verder de beurspagina). TOKIO (Reuter) Radio-Peking heeft gemeld dat de leider van de Chinese Communistische Partij, Mao Tse-Toeng, gisteravond is verschenen op een bijeen komst in Peking. Mao wuifde naar de menigte van 10.000 mensen die „Lang leve voorzitter Mao" riep, aldus het Chi nese radiostation. PARIJS (Reuter) Een Parijse politie man is gisteren in staat van beschuldiging gesteld van vier inbraken en vervalsing van identiteitskaarten. De inbraken zou hij tijdens diensttijd hebben verricht. Voor kennissen vervalste hij de identiteits kaarten. Ook liet hij officiële gegevens uit de politie-dossiers verdwijnen. Bezoekers van een gloednieuwe na- tuurzijdefabriek in Tjiawi op 72 kilo meter ten zuiden van Djakarta konden onlangs constateren hoe praktisch de Indonesiërs te werk gaan. Zij zagen namelijk dat in de hal van het gebouw twee plaquettes waren aangebracht. Op de ene stond dat president Soe karno de fabriek officieel in gebruik had gesteld en op de andere dat gene raal Soeharto, de voorzitter van het kabinetspresidium, dit verricht had. Kennelijk was men tevoren in het on zekere geweest wie van beiden het werkelijk zou doen. De officiële ope ning gebeurde uiteindelijk door gene raal Soeharto. wenkbrauwen omhoog doen gaan, want nauwelijks veertien dagen geleden heeft Soekarno Maleisië een neo-kolonialistisch project genoemd en verklaard dat de con frontatie zou voortduren Soekarno was tegen Razak hoffelijk, maar bood hem geen geschenk aan. De Maleisische minister was tijdens het korte onderhoud vergezeld van acht ministers. Een woordvoerder voor het nog steeds bestaande „Verpletter Maleisië Comman do" (KOGAM) heeft nadrukkelijk ver klaard, dat de ondertekening van de ak koorden niet het formele einde van de con frontatie betekende. Het „Verpletter Ma leisië Commando" blijft bestaan, zei hij. Duizenden schoolkinderen hadden van daag een vrije dag gekregen om Razak te begroeten. Nog geen jaar geleden mar cheerden dezelfde kinderen op het wijsje „Ganjang Malaisia" („Verpletter Malei sië"). Met de ondertekening is een einde ge komen aan de niet-verklaarde oorlog, die zich sinds 1963 voornamelijk afspeelde in de oerwouden van Borneo. Maleisië ver loor in de strijd meer dan honderd man schappen, Indonesië minstens 570 man. Groot-Brittannië heeft ongeveer 2.250 mil joen gulden per jaar uitgegeven voor het handhaven van een strijdmacht van on geveer 50.000 man in Maleisië en Singa pore en de vloot van het Verre Oosten. Eugèn Marbeau: Gelukkige mensen zijn nooit alleen. Door de nieuwe pieren van IJmui den is de koerslijn voor het invaren van de havenmond veranderd en daarom moet de kleine vuurtoren bij de semafoor worden verplaatst. De fundamenten zijn al gelegd. Een nood-vuurtoren (links) neemt tij dens de verplaatsing de taak van de kleine toren over. LONDEN Vanaf de Londense lucht haven zijn vanmorgen de Beatles naar de Verenigde Staten vertrokken. Zij wer den uitgeleide gedaan door een groot aan tal meisjes, van wie sommigen spandoe ken bij zich hadden. Een vijftienjarig meisje zei tot een van de journalisten: „Als de Yankee's de Beatles ook maar een haar krenken betekent dat het begin van de derde wereldoorlog". Morgen treden de Beatles op in Chicago. Het is de derde maal, dat zij een tournee door Amerika maken. Tieferschüttert geben wir die traurige Nachricht, dad am Samstag, li. Juni, mein lieber Gatte, unser guter Vatl, unser einziger Sohn Feldwebei bei der BS Army bei den Kampten in Vietnam im 30. Lebensjahr getallen 1st. Vilsbiburg, den 24. Juni 1966 In tiefer Trauer: Elisabeth Wallner. Gattin, mlt Kindern Anita und Jiirgen Fraai Xaver n. Bolle Wallner. Eltem Die Beerdigung findet am Samstag, 26. Juni 1966 um 9.30 Uhr in Vili- biburg statt. De Italiaanse regering', die gisteren protesteerde tegen het Australische be sluit, biedt geëmigreerde Italianen aan, bij een eventuele oproep naar Italië terug te keren. Italië zal dan de kosten voor de terugreis betalen. Het Australische besluit betekent dat geen enkele immigrant voor 1968 als Aus tralisch militair buiten het land zal wor den ingezet. Immigranten worden pas voor dienst opgeroepen wanneer zij langer dan twee jaar in Australië wonen. Wan neer een dienstplichtige vreemdeling zijn dienstplicht wil uitstellen dan kan dat „Feldwebél" Wallner van net Amerikaanse leger is gesneuveld in de strijd in Vietnam. Deze over lijdensadvertentie stond in de West- duitse Vïlsbiburger krant. De „Feld- webel" zal in zijn geboorteland worden begraven. AMSTERDAM. Twee bekende Ne derlanders zijn gisteren overleden: in Kalenberg (Overijssel) stierf in zijn wo ning de dichter J. C. Bloem en in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amers foort overleed prof. dr. ir. F. A. Ve ning Meines z, oud-hoogleraar van de Utrechtse universiteit en van de Delft- se Technische Hogeschool en oud-dh-ec- teur van het KNMI in De Bilt. Beiden werden 19 jaar. (Voor een uitvoerige levensbeschrij ving van beide overledenen zie men de kunstpagina.) De n.v. Hunze, machinefabriek, con structiewerkplaats en transportwerktui gen te Zwijndrecht, wordt geliquideerd. Het vijftig man tellend personeel is dat deze week aangezegd. Zij kunnen worden overgenomen door aannemersbedrijf de Marne te Rotterdam, maar de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond afdeling Dordrecht voelt niet zoveel voor deze wijze van koppelen. Morgen zal de ANMB met de directie van de Hunze een bespreking houden over de consequenties voor het personeel. Naar verluidt verkeert de Hunze in fi nanciële moeilijkheden. totdat hij 21 jaar geworden is. In januari 1967 zullen de eerste niet-Britse onder danen worden ingeschreven. Britse immi granten worden op 20-jarige leeftijd op geroepen. Volgens officiële Australische schatting komen minder dan vierduizend immigran ten per jaar voor registratie in aanmer king en zullen er nog geen vierhonderd worden opgeroepen. De nieuwe regeling geldt niet voor alle immigranten. Op grond van verdragen met Groot-Brittannië van respectievelijk 1855 en 1869 kan Australië als rechtsop volger van Groot-Brittannië geen Denen en Zwitsers onder de wapenen roepen. (Van onze correspondent) BONN. Midden in de Harz, vlak bij de grens met de Oostzone, ligt Willy Lages in een houten zieken huis in Braunlage op sterven. Alleen zijn vrouw wordt bij hem toegelaten. Vaststaat dat de vroegere S.D.-chef een doodziek mens is. De darmkan ker, waaraan hij lijdt, heeft hem tot een wrak gereduceerd. De wond van de operatie die hij onderging zal niet meer sluiten. Ook herkent hij nie mand die bij hem binnenkomt. Hoe lang Lages nog te leven heeft weet niemand. Het kan zowel vandaag als pas over weken of maanden met La ges aflopen. In Braunlage wordt beweerd dat me vrouw Lages dag en nacht aan het bed van haar man zit. Maar andere geruchten willen dat mevrouw Lages lang niet al tijd in het ziekenhuis is. Ten tijde van mijn bezoek was zij in ieder geval „voor een paar dagen bij haar familie". Waar deze familie zich ophoudt weet niemand Zij heeft echter een zuster, die ook in Braunlage woont. Bijna niemand in Braunlage, dat een grote toeloop var Nederlandse toeristen heeft, weet wat er zich in het ziekenhuis rond Lages afspeelt. Nauwelijks iemand in de Bondsrepubliek weet ook bij bena dering wie Lages is. Zowel het om inlich tingen gevraagde hoofdbestuur van de HIAG (de „hulporganisatie" voor vroege re leden van de Waffen-SS) als een ambte naar van de Binnenlandse Veiligheids dienst wisten niet om wie het ging. De naam Lages moest voor hen gespeld wor den. Ook de officiële instanties in Braunlage doen of hun neus bloedt. Bij het vragen van inlichtingen stuit men steeds op ge ïrriteerdheid en onwil. Niemand weet te vertellen, wie de hoge kosten voor het verblijf van Lages in het ziekenhuis be taalt. De HIAG is het niet, omdat zij zich tot leden van de Waffen-SS beperkt. Vast staat echter dat mevrouw Lages sinds het einde van de oorlog toen zij uit haar huis in Brunswijk was gebombardeerd een kamer ten huize van wasbaas Erhard bewoont en dat zij nooit een werkkring heeft gehad. Geruchten dat zij bij de „Kurverwaltung" van Braunlage zou heb ben gewerkt, berusten volgens Erhard op een misverstand. Het huis van wasbaas Ehrhard verbergt ongetwijfeld tal van interessante ge heimen. Heeft mevrouw Lages daar ooit bezoek ontvangen van een of meer van de indertijd uit de gevangenis van Breda onG vluchte Duitse oorlogsmisdadigers? Was baas Ehrhard weet van de prins geen kwaad. Hij zegt dat hij „zich nergens mee wil bemoeien", maar verklaart dan eigener beweging dat het „met de wraak oefeningen nu maar eens uit moet zijn en dat de nu nog in Breda opgesloten mannen dienen te worden vrijgelaten." Iedere mogelijkheid dat Lages na het aflopen van de hem gegeven termijn naar Nederland zou terugkeren verwerpt hij. Laat de stervende met rust," is steeds zijn repliek. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn verklaarde mij desgevraagd dat de zaak voor haar niet acuut is. Het in nemen van een standpunt acht men dan ook niet opportuun. Van doorslaggevend gewicht voor de Westduitse regering zal waarschijnlijk artikel 16 van de Westduit se Grondwet zijn. Hierin staat: „Geen Duitser mag aan het buitenland worden uitgeleverd. Politiek vervolgden genieten asielrecht." (Zie ook pagina 2) Werkspoor zal op het terrein van Hoog ovens IJmuiden een proefinstallatie plaat sen voor de winning van drinkwater uit zeewater. De installatie, die maximaal 800 kubieke meter water per dag kan le veren, wordt door Werkspoor bedreven. Hoogovens levert stoom en koelwater. Het gevormde water wordt aan Hoog ovens afgestaan. Overal ter wereld, vooral in de Verenig de Staten en Israel, worden nieuwe tech nieken onderzocht om drinkwater te ma ken. Een daarvan is de „Flash-verdam- per". Hiermee wordt de damp van ver warmd zeewater onder vacuum afgezo gen en gecondenseerd. Dit gebeurt in een groot aantal trappen met verschillende vacua. Met het doel een dergelijke installatie onder verschillende bedrijfsomstandighe den te beproeven zal Werkspoor in het najaar met de bouw hiervan nabij de hogedrukcentrale van Hoogovens begin nen. DAMESKAPSALON Telefoon 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1