Verenigingsnieuws uit de IJmond Zeevrachtenmarkt draait nog op volle kracht achteruit Invasie van tankboten in de graanvaarten fotSlmQans Speldjesverzamelingen in speciale opzet Kort IJmondnleuws Muziek leren in warm „Huize Westerhout" Groenteprüzen op de veiling te Beverwijk Zaterdag speelt het carillon van Velsen Uw geslaagde vakantiefoto's keurig en snel afgedrukt bij Ook in Beverwijk nu tulpenplantgoed voor de koeien Esso wint kort geding tegen Oostzaanse dealer Straatvoetbal in IJmuiden Meer explosieven in IJmuiden Havenberichten LM WERELD DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1966 5 Velsen-IJ muiden Beverwijk BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN Drukkerij P. W. Nijssen BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK Ander schuitje Kennemerlaan 5 (bij de brug) Tankvaart Laag indexcijfer Graanvrachten Op tijdcharter (Stadsschouwburg). Na Jacopetti's succes met zijn onthullingen over de hondse wereld waar wij in leven („Mondo Cane"), is het vooral in Italië mode geworden te speuren naar bizarre, macabere en wrede aspecten aan de huidige samenleving en deze dan via de camera te bundelen tot een schokkend filmdocument. Op deze wijze ontstonden achtereenvolgens „Mondo Cane 1", „Mondo Cane 2", „Alle vrouwen van de wereld", „I Tabu" en „Notti calde d'Oriente", welke serie onlangs werd aangevuld met „II mondo nudo", oftewel „De naakte wereld". Ook in deze film worden de meest uiteenlopende onderwerpen behandeld, zoals een fakir, die zijn onderlichaam en keel met dolken doorboort; Duitse studenten, die in degengevechten de begeerde „Mensur" proberen op te lopen; castratie van rendieren door Laplandse vrouwen; kunstmatige inseminatie in een kliniek te Exeter; een nachtelijk feest van Parijse clochards en een Romeinse vrouw, die op haar knieën de steile trap van een kerk beklimt, in de hoop met het moederschap te worden beloond. Zoals wellicht bekend was de fakir bij de vertoningen in Amsterdam aanleiding tot het flauwvallen van talrijke toeschou wers, waardoor in het betreffende theater destijds een complete EHBO-post moest worden ingericht. Daarom hebben de ma kers er waarschijnlijk voor gezorgd, dat de gruwelijke scènes prompt worden afge wisseld met striptease taferelen en ande re wereldse vermaken, zodat het even wicht telkens weer wordt hersteld. Wie dus mochten veronderstellen de wereld van nu beter te kunnen begrijpen door zich op de hoogte te stellen van de vreemde din gen die er zich, waar dan ook op afspe len, kunnen tot en met zondag in de Stadsschouwburg terecht. Zij worden hier in kort bestek immers met veel absurde toestanden en activiteiten geconfronteerd, welke hun misschien de illusie schenken eindelijk het barre leven te hebben leren kennen. Zij mogen dan tevens controleren in hoeverre hun zenuwen tegen bepaalde sinistere beelden zijn opgewassen en heb- ben daarbij de zekerheid, dat ook Velsen over een EHBO, plus de gebroeders Kloosterhuis beschikt. Alleen zondagmiddag zal deze assisten tie niet nodig zijn, want dan wordt „Span- kv en zijn vriendjes" vertoond, welke film geheèl in de amusementssector voor jong en oud kan worden ondergebracht. En voorlopig komen hier de beroemde zenuw-druppels nog niet bij te pas. (City). Na in „Alphaville" de smaak van science-fiction te pakken te hebben gekregen, heeft Eddie Constantine zich in zijn nieuwste film „Kaarten op tafel" (tot en met zondag) niet alleen laten omringen door allerlei technisch speelgoed dat meer aan toekomstmuziek, dan aan reële mo gelijkheden tot mensenvernietiging doet denken, maar begeeft hij zich ook in een avontuur, waarbij mensen met een be paalde bloedgroep langs electronische weg in robots kunnen worden veranderd, waarna zij beter zijn geschikt voor het vervullen van opdrachten met een moord zuchtig karakter. Ondanks deze verre gaande speculatie op de vindingrijkheid van onze toch al zo zwaar belaste geleer den, blijft Eddie de eenvoudige jongen die afwisselend een beetje knokt, een stevig glaasje drinkt en daarbij met vele schone vrouwen vrijt. Allemaal activiteiten, wel ke hepi zelfs door James Bond nauwelijks worden verbaleed.. Nadat onderwijl de bekende komieken Dean Martin en Jerry Lewis zondagmid dag als een paar zotte cowboys hun frat sen in „Martin en Lewis in het Wilde Westen" hebben vertoond, volgt dinsdag en woensdag „Freddy und das Lied der Südsee", welke titel het genre reeds vol ledig onthuld. Freddy Quinn, een Duits tiener-idiool komt verkleed als matroos naar Tahiti en beleeft hier dan zingend en gitaar-spelend enige makke avontu ren. Werner Jacobs voerde de regie over deze op Tahiti en in Joegoslavische stu dio's opgenomen film en voor wie Freddy Quinn nog een begrip mocht zijn en diens liedjes als „Keine Bange, Liselotte" en „Und das weitere Meer" misschien „het einde" vindt, mag zijn kans in de Stads schouwburg niet verzuimen. De Duitse film „Liefde op staatsbevel", die donderdagavond wordt gedraaid, DONDERDAG 11 AUGUSTUS Filiaal van de Gemeentebibliotheek en de R. k. bibliotheek in Santpoort-zuid, wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: geopend van 19 tot 21.15 uur. VRIJDAG 12 AUGUSTUS Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10-12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945; 14.30-17.30 en 19-21.30 uur; Filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.15 uur: Filiaal van de Gemeentebibliotheek en de R-k. biblio theek in Santpoort-noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur; R.k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30-17.30 en 19-21 uur; Filiaal R.-k. Openbare lees zaal en bibliotheek in Velsen-noord, Ban- jaertstraat 13: 14-17 en 19-21 uur. DONDERDAG 11 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: 7- 17.30 en 20.15-21.30 uur. Meerplein: Kermisattracties. Oosterwijk: Jongensstad, tot 12 augus tus. VRIJDAG 12 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84: ge opend van 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger- «traat 70: 15-17.30 en 19-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61: 10-13, 15- 18 en 19-21.30 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, de Zwaanstraat 19-21 uur; Oosterwijk, Am- itelstraat 44, 19-21 uur; Meerestein, Par- mentierstraat 15-17 en 19-21 uur. speelt zich voor een groot deel af op het kasteel Sternburg, waar gedurende de oor log „rein-arische" meisjes bijeen kwa men, om in combinatie met raszuivere mannen voor een kloek Noord-Germaans edelras te zorgen. Tegen de achtergrond van deze activiteiten is er nog sprake van een idylle tussen een uit de gevangenis ontsnapte vliegofficier en de hoogblonde leidster van de Germaanse bruiden, die telaat aan haar theorieeën begint te twij felen. (Luxor) Hoewel nauwelijks kan wor den aangenomen dat er nog filmliefheb bers zouden zijn, die verzuimden de ver maard geworden „West side story" te gaan zien, brengt de directie van dit theater deze spectaculaire moderne mu sical toch weer tot en met woensdag in Beverwijk terug. Hetgeen inhoudt dat er op wordt gerekend, dat velen nogmaals het opwindend ritme van deze film zul len wensen te ondergaan. Zij die hier niet toe bereid zijn kunnen dan zondagmiddag gaan kijken naar „Het geheim van de vijf graven" een spannende thriller met Ri chard Widmark en Donna Reed. (Kennemer theater) In de Duitse film van Hans Dieter Bove ,,'s Nachts lokt de liefde" komen opnieuw jonge mensen aan bod, die het levensspoor zijn kwijtge raakt. Hoofdpersoon in dit drama is de door het leven verwende dokterszoon Bob by Elkins, die talloze meisjes en jonge vrouwen in het verderf stort en zich zelfs niet laat bekeren door de vlijtige analis te, die op het laboratorium van zijn va der werkt. Het einde is de traditionele dood door schuld in een raceauto, het geen als een passend slot kan worden be schouwd van een weinig originele film. Hij wordt alleen in de voorstelling van zaterdagnacht vertoond. Een al enige jaren oude, maar daarom niet minder boeiende thriller van de „master of suspense" Alfred Hitchcock: „De man die verdwijnen moest" was dan reeds tot en met zaterdag vertoond. Bekende spelers als Cary Grant en Ja mes Mason vervullen hierin de hoofdrol len. Nadat zondagmiddag de onvolprezen komieken Stan Laurel en Oliver Hardy weer eens acte de présence hebben gegeven in de klucht „Niets dan Pech'V wordt dit weekprogramma tot en met woensdag rondgemaakt met „Verslaafd aan het teven". Het "TT"een filmbewerking van W. Somerset Maugham's roman „Hu- man bondage", waarmee Kim Novak de gelegenheid werd geboden haar dramati sche talenten aan te wenden voor de uit beelding van de tragische heldin van het verhaal. (W.B.-theater). De held van vele oerwoud films en wie zou dit ander? kunnen zijn dan Tarzan (Johnny Weismuller), werd voor een van zijn spectaculaire avonturen geassisteerd oor de schone Maureen O' Sullivan, waarvan het resultaat als „Tar- zan's verbanning" zondagmiddag kan worden bekeken. Vrijdag en zaterdag gin gen hier dan reeds de vertoningen aan vooraf van „Een revolverheld keert te rug", welke titel de op sensatie beluste bezoeker de nodige actie en spanning in het vooruitzicht stelt. Dit is ook het ge val met „Compagnons in de misdaad' vcor zondag en maandag, waarvoor Rita Hayworth en Elke Sommer enige jaren geleden werden ingeschakeld, teneinde de onderwereldintriges waar een detec tive van de afdeling moordzaken in ver zeild is geraakt, van een behoorlijke dosis sex te voorzien. Geen spreekuur. De burgemeester van Velsen mr. J. C. Bührmann houdt op maandag 15 augustus geen spreekuur; de wethouder voor openbare werken, de heer C. Ockeloen houdt op woensdag 17 augustus geen spreekuur. Bevallen: A. M. Depenbrock-van Rieke, d., Breesaapstraat 84, IJmuiden: H. A. Leemhuis-Harm, z., Westerhoe venlaan 12, Santpoort; M. M Buijck-Scheeper, d., Reinier Claeszensstraat 23, IJmuiden; M. G. Hendriks-Nas, d., Herculesstraat 26, IJmuiden; M. A. Hes-Viskoper, z., de Weerdstraat 28, IJmuiden; E. Redeker-van Veelen, z., Terrasweg 23, Santpoort; J. H. Dekker-Lukassen, z., Maasstraat 95, IJ muiden; J. L. Walsmit-Neumann, z„ Schulpweg 530, Velsen-Noord; J. H. Heij- selaar-van den Berge, d., Enschedestraat 4, IJmuiden; E. H. van Bezu-Mens, z., Bloemend'aalsestraatweg 67, Santpoort- Zuid; H. van der Valk-Doezie, z., Heide- straat 28, IJmuiden; H. Haak-Dijkerman, z., Thorbeckelaan 30, Velsen-Zuid; T. E. M. Gouda-v. d. Plas, d.. Fazantenlaan 8, IJ muiden; T. J. M. ter Veen-de Graaf, d„ Stratingsplantsoen 56, Velsen-N.; C. E. J. Lemmers-Kossen, z., Fr. Naereboutstr. 34, IJmuiden; G. T. H. Roes^-Winkelaar, d., Kinheimweg la, Bloemendaal; C. G. E. Boxalaar-Balm, d„ Delftlaan 435 III, Haarlem; W. M. Duineveld-Hulsbosch, d„ Overbildtweg 32, Santpoort; S. Gevaert- van der Meulen, d., Schotlandstraat 94, Haarlem; F. Vonk-van Vuuren, z„ Ka naalstraat 214, IJmuiden; A. L. Klinge- Dekker, d., Sparrenstraat 4, IJmuiden. Overleden: H. C. van Pel, 58 jr., echtge note van H. A. Tervoort, Trompstraat 6 rd., IJmuiden; A. M. Welzel, 77 jr.. Italië- laan 40, Beverwijk; C. van Amersfoord, 63 jr., echtgenote van A. Kwaak, De Noo- straat 101, IJmuiden. GEBOORTE- VERLOVINGS- HUWELUKSKAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ ..NUKO" OOSTERDUINWEG 31, UMUIDEN - TEL 2029 Da drukker die er tevens woont, ook '8avonds geopend Geboren: Johannes B. z. v. J. B. Durge en J. Holthaus, Chris z. v. C. G. Hament en A. P. Koole, Astrid G. d. v. F. Willems en G. Agterberg, Gerardus E. A. z. v. D. G. Smit en G. M. E. Negrijn. Michael H. z. v. J. D. Breijaen en O. E. Idsinga, Wil- lemina d. v. M. van Veelen en R. Klein- man, Margaretha M. d. v. L. Kuijper en H. Metzelaar, Swanet H. d. v. H. Muskee en G. L. M. Schipper. Ondertrouwd: P. J. L. Zuurbier en J. C. Schmits, N. C. Kok en C. C. van Stra len, S. R. B. Jellema en B. Mahlberg, W. P. Kuijl en M. A. Duiker, H. A. G. M. Boumans en U. S. Röser, E. Ruiz Gomez en F. A. Romeo Lucea, H. A. Schellevis en W. H. Kramer. Gehuwd: G. A. M. Foekema en J. M. Koster, W. M. E. Bruins en E. Brantjes, E. Spierenburg en M. Huijser, D. J. C. van Batenburg en Y. R. Molenaar, K. Claii en E. A. van Nassau, H. C. Gaasbeek en E. C. A. van Wessem, D. van der Lin den en A. M. Beentjes, R. Luiten en C. B. Min jon. Overleden: E. H: Meetis-eud 76 jaren. Zoals wij al eerder hebben gemeld, zal in september de oostelijke vleugel van Huize Westerhout door de Beverwi.ikse Muziekschool in gebruik worden geno men. De accommodatie laat echter nog te wensen over en zo moeten, met het oog on de komende winter, zo spoedig moge lijk enkele voorzieningen worden getrof fen, met name aan de verwarmingsinstal latie. De oude ketel, die met kolen werd gestookt wordt vervangen door een nieu we met olie te stoken ketel. Het leiding net moet gerepareerd worden en enkele radiatoren dienen te worden vervangen door nieuwe. Dan moet er nog een olie tank worden ingegraven en moet het een en ander worden gedaan aan ketelhuis en schoorsteen. De kosten worden geraamd on 23.000 en tot dit bedrag is door B. en W. krediet verzocht aan de raad. De prijzen op de groenteveiling in Be verwijk waren als volgt: andijvie 40-65. spinazie 10-45. sla 12-40, bloemkool 35-88. bosoeen 32-58, waspeen 12-32, tomaten 33-55, postelein 15-36, soerziebonen 40-92 snijbonen 70-110, pronkbonen 55-80, kom kommer 12-35, uien 40-46, rode kool 18- 25, prei 20-32. Nadat de Britse zeelieden weer aan het werk waren gegaan heeft de interna tionale vrachtenmarkt met volle kracht achteruit gedraaid. Ondanks de toene mende behoeften aan scheepsruimte voo, het vervoer van voedsel naar de honge rende gebieden in Azië en voor het transport van troepen en oorlogstuig naar het strijdtoneel in Vietnam is het even wicht zoek tussen vraag en aanbod. Het gevolg is dat de vrachtprijzen in de al gemene vrachtvaart tot het laagste peil zijn gezonken dat in de laatste twee jaren is voorgekomen. Op zichzelf is het niet verwonderlijk dat er in de zomermaanden een daling in de vrachtprijzen optreedt, omdat het dan het stille seizoen is waarin de graan- transporten afnemen door het beschik baar komen van eigen oogsten in de lan den, die over het gehele jaar genomen als importeur optreden. Bovendien zijn dan de oogsten in de exportlanden nog niet beschikbaar. Doorgaans volgt er in oktober een op leving als de seizoentransporten beginnen en de opleving gaat dan door tot het einde van het jaar, waarna de markt een tijdje blijft doorsudderen. Dit jaar werd de normale gang van zaken doorbroken door de omstandigheid dat de voedseltekorten in India en Pakistan omvangrijke trans porten nodig maakten in de tijd dat de tankschepen ruim emplooi konden vinden in het vervoer van aardolie, zodat zij niet in de graanvaart werden ingelegd. Op het ogenblik zit de vrachtenmarkt in een ander schuitje. In de tankvaart is haast geen droog brood te verdienen voor de rederijen en steeds meer tankboten trachten wat kruimels mee te pikken van de graantransporten. In totaal zouden thans 189 tankboten met een gezamen lijk laadvermogen van 4.393.809 ton aan de graanvaart deelnemen. Weliswaar zijn dat tien tankboten met 217.124 ton min der dan een maand geleden, maar het neemt niet weg dat de reders met vaar tuigen, die uitsluitend voor het vervoer van droge lading zijn ingericht, zo worden gedwarsboomd. Buiten de tankboten die nu al dienst doen in de graanvaart zullen er in de loop Stadsbeiaardier Hein de Ligt zal zater dag 13 augustus van 16 tot 17 uur tijdens zijn wekelijkse bespeling van het caril lon in de stadhuistoren van Velsen het volgende programma ten gehore brengen: Preludium II van Matth. van den Gheyn; Hoe groot, O Heer en hoe vervaerlic, Merck toch hoe sterck en O Heer, die daer des hemelstente van Valerius; Skotse Trye, Horlepijp en Driekusman, drie Ne derlandse volksdansen; Chaconne van Aug. Durand; Rondo Hongroise van Jos. Haydn; Douce Rêverie van P. I. Tsjai- kowski; Improvisatie van H. de Ligt. in groot of klein formaat #VVV\A/VVVVVVVV\/V%AAA/VVWVVVVWVVVVVVVV<^»<n»V»^»VVV%»VVVVVVVVWVVVVlA»VVVVV\/VVVVNA/VVWVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV\A/VV\A»VV\»VVVVVVV%nnAA<VVVVVVVVVV' In Liberec (Tsjechoslowakije) wordt op het ogenblik de tweede nationale speldjestentoonstelling gehouden. Et- zijn meer dan 250.000 speldjes te zien. Op de foto's enkele fraaie in zendingen, waarop de speldjes in de vorm van een kasteel en van een vaas zijn gestoken. van juli nog 17 bijkomen met een laad vermogen van 423.425 ton. Deze vaartui gen zijn hiertoe onlangs gecharterd. De onttrekking van tankboten aan het vervoer van olie heeft tot nu toe geen in vloed uitgeoefend op de ontwikkeling van de vrachtprijzen in de tankvaart. De vraag naar tankboten is niet groot genoeg om het vrachtenpeil te kunnen handha ven. De grote oliemaatschappijen hebben op het ogenblik geen behoefte aan nieuwe scheepsruimte. Het gevolg is dat voor transporten van de Perzische Golf naar Engeland of het continent een vrachtprijs wordt opgege ven, die 75 percent beneden het intascale- tarief ligt. Het intascale tarief geldt als basis voor de kosten die verbonden zijn aan het vervoer van bepaalde havens naar aangegeven bestemmingen. Afwijkingen van basistarieven worden voor de overeengekomen noteringen weer- gegevc in percenten. Zo wordt er mo menteel voor olievervoer van de Caribi sche Zee naar de Verenigde Staten benoor den Kaap Hatteras 70 percent beneden het intascale tarief betaald. De voortgaande daling van de vracht prijzen voor het vervoer van droge ladin gen heeft tot gevolg gehad dat het maan delijks door de Britse Kamer van Scheep vaart berekende indexcijfer in juli met 3.1 punt is gedaald. Het was voor de derde achtereenvolgende maand dat er een teruggang optrad. De stand is geko men op 107.8, hetgeen het laagste cijfer is dat sinds september 1964 werd bere kend. Nog scherper is de daling geweest van de tijdchartervrachten. Het indexcijfer van juli was 19.8 punten beneden het cij fer van juni. Het kwam uit op 115.4 het geen eveneens het laagste peil is sedert september 1964. Het overschot aan tonnage wordt ver sterkt door het beschikbaar komen van nieuwe bulkcarriers, mammoetschepen voor het vervoer van massagoederen als kolen, erts en graan. Dergelijke vaartui gen zijn voordeliger in exploitatie en kun nen dus tegen lagere vrachtprijzen va ren dan de schepen van handzamer afme tingen, die echter het voordeel hebben dat zij meer havens kunnen aanlopen. Voor transporten later in het jaar wordt een kleine premie betaald boven de note ringen die genoemd worden voor directe afscheep, maar dat neemt niet weg dat de vrachtprijzen voor transporten over Sinds enkele weken wordt ook op de veiling Kennemerland in Beverwijk tul penplantgoed ingenomen dat de bloem bollenkwekers geheel op vrijwillige basis kunnen inleveren. Vorige week werden 16.000 kilo en donderdag 20.000 kilo inge leverd om tot veevoeder gemalen te wor den. Het geldt hier een maatregel die geno men is om de kwekers in staat te stel len hun overtollige plantgoed in de ma ten van 6 tot 10 centimeter op te ruimen; men krijgt hiervoor een gulden per kilo. Het zijn dan ook grotendeels oude soor ten die geruimd worden, soorten als Pride of Haarlem, Ibis, Queen of the Night, Apeldoorns enzovoort. Maar er gaan ook betere soorten door de molen. Door deze maatregel worden er grote partijen die uit de tijd geraakt zijn op geruimd; men hoopt door deze vrijwillige inlevering dat de bloembollenkraam op een hoger peil komt te staan. Met ingang van 15 augustus mag de firma .J L. Keijzer uit Oostzaan alleen Esso-benzine verkopen, en dit slechts te gen de door Esso Nederland NV vastge stelde prijzen; op straffe van duizend gul den voor elke overtreding. Dit is de uit spraak die mr. J. P. Petersen, vice-pre sident van de Haarlemse rechtbank, heeft gedaan in het kort geding dat de Esso Nederland NV had aangespannen tegen de firma Keijzer. Vorige week woensdag diende het kort geding voor mr. Petersen. De firma Keijzer heeft al aan gekondigd in hoger beroep van deze uit spraak te gaan. Na het uitbreken van de „benzine oorlog", die in Oostzaan hevig woedde, verlaagde de heer Keijzer de prijzen v^an de Esso-benzine die hij uit eigen pompen verkocht. Toen de Esso hem dit ver bood verkocht hij benzine van een ander merk. Maar beide feiten zijn verboden volgens een contract dat de heer Keijzer in 1963 met de Esso sloot. De heer Keijzer stelde dat hij in de benzine-slag tenonder zou gaan als hij zijn prijzen niet verlaagde. Hij stortte de reeds vooruitbetaalde exploitatievergoe ding van tezamen 76.000 terug en achtte zich hiermee van de contractuele ver verplichtingen ontslagen. De Esso spande toen het kort geding aan. een maand of drie circa 30 percent lager uitkomen dan verleden jaar. Voor graan- "ervoer van de Gulf naar Antwerpen-Rot- terdam-Amsterdam wordt momenteel 3.5 dollar per ton betaald tegen 5% dollar verleden jaar om deze tijd. De Europese lijnrederijen hebben de laatste maanden minder behoefte gehad aan aanvulling van de eigen vloot door op tijdcharter gehuurde schepen. De vraag naar ruimte op tijdcharterbasis is daardoor aanzienlijk kleiner dan verle den jaar. Volgens berekeningen van de Londense vrachtenmarkt zijn er in de eerste zeven maanden van dit jaar door de Europese lijnrederijen maar honderd schepen op tijdcharter gehuurd. Verleden jaar waren het er in dezelfde periode bijna twee honderd. Ondanks de ongunstige situatie op de vrachtenmarkt blijft het aantal opgelegde vaartuigen gering. Wegens gebrek aan emplooi is ongeveer één percent van de beschikbare hoeveelheid tanktonnage uit de vaart genomen. Voor de droge lading schepen geldt een ongeveer gelijk percen tage. Met enige tientallen belangstellenden als enthousiaste toeschouwers werd woensdagavond op de rolschaatsbaan bij de Radarstraat een voetbalwedstrijd ge speeld tussen elftallen uit de Radar- en de Le Mairestraat. Voor deze gelegen heid noemden de spelers zich respectie velijk Radar- en Le Maireboys. Het is een bijzonder geanimeerde wed strijd geworden welke, dank zij de stug verdedigende achterhoede van de Radar boys, met de rust nog een dubbelblanke stand vertoonde. Na de rust togen de Le Maireboys opnieuw met een bewonderens waardige volharding ten aanval, waarbij na een kwartier hun tegenstanders een doorbraak wisten te forceren. De bal kwam in het bezit van N. Dekker, die met een slap schot via een der verde digers zowaar zijn clubgenoten de lei ding gaf. De Le Maireboys bleven fana tiek doorvechten, maar omdat vrouwe Fortuna zich kennelijk hardnekkig van hen wenste af te wenden kwam er in de stand geen verandering meer, zodat de Radarboys met een 1-0 overwinning het strijdperk konden verlaten. Met het oog op de belangstelling en het verloop v«n deze ontmoeting kan de eer ste poging om in IJmuiden een straat voetbal-competitie te organiseren stellig als geslaagd worden beschouwd. Voor het geval ook de bewoners van andere straten een vertegenwoordigend elftal op de been billen brengén, wórdt hun verzocht zich in verbinding te stellen met de' heer R. Hartman, Radarstraat 160, liefst des avonds na zes uur. Het zoeken naar olie en aardgas, die iri de bodem van de Noordzee verondersteld worden aanwezig te zijn, wordt hoe lan ger hoe intensiever. Voor het verrichten van seismografische metingen ten behoe ve van de Nederfandse Aardolie Maat schappij zijn grote hoeveelheden spring stof nodig. De N.A.M. heeft voor dit doel een opslagplaats van springstoffen in de gemeente Velsen. Hadden in 1964 33 trans porten van springstoffen plaats, vorig jaar waren het er 253. Deze toename was ook een gevolg van de verhoogde activi teit van diverse ondernemers op het ge bied van sloopwerkzaamheden. Voor het opruimen van bunkers en an dere werkzaamheden werden vorig jaar door aannemers en bedrijven verbruikt: 4.675 kilogram ammonnitraat, 350 kg. dy namiet, 9450 kg. springgelatine, 4008 kg. tnt., 75 kg. ammongelit en 25.130 elektri sche ontstekers. Op het veilig gebruik van deze explosie ven werd scherpe controle uitgeoefend. Er deden zich geen ongevallen voor. Er werden vorig jaar zes zeemijnen ge ruimd, waarvan twee magnetische, drie contact- en één elektrische mijn(en). Voorts: 4 bommen, 9 raketten, 2 paal- mijnen, 291 granaten, 18 schokbuizen, 10 mortiergranaten, 20 handgranaten, 1 de- molitielichaam; 1 lanceer buis met torpe do, 323 noodseinmiddelen, 19 lichtkogels, 2 inleidingsladingen, 3083 patronen, 14 di versen, 25 kilogram springstof, vijf vuur wapenen. Bij elkaar was dat meer dan tweemaal zoveel als in het jaar ervoor, maar deze toeneming is niet zo onrustbarend als het wel lijkt, want in 1964 werden „slechts" 974 patronen gevonden en vorig jaar niet minder dan 3083 stuks. Aangekomen woensdag 10 augustus: Esma-B., van Shoreham; Berkelstroom, Goole; Jan Ute. Rotterdam, voor Binnenhaven IJmuiden; Bertha Entz, Port Etienne, voor IJmuiden; Yessentuhi, Ventspils; Jean-E., Londen; Wolanda, Sheerness, voor Zaandam; Brunla, Delfzijl; Jans, Londen; Bierum, Londen; Margarethö-B., Ala; Phoenix, Wifsta; Pirjo, Kemi, voor Velsen; Union Ven ture, Tandjong Priok; Loke, Stockholm; Orwell, Southampton; Chahouen, Kenitra, voor Velsen; Cluden, Norfolk, voor IJmuiden; Amyntas, Rot terdam; Holchart, Par, voor IJmuiden; Thor- gerd, Delfzijl; Navigare, Goole. Aangekomen donderdag 11 auguestus: Arcag, van Rotterdam: Proton, Lowestoft; Plover, Felix - towe; Zeeburgh, Antwerpen; Bertha Beck, Ham burg; Vliestroom, Huil. Vertrokken woensdag 10 augustus: Gersom, naar Oskarshamn, van IJmuiden; Hontestroom, Sheerness; Waverstroom, Dagenham; Embla, Rot terdam; Brinda, Workington, van IJmuiden; Cor- bres, Hull; Vega, Felixtowe; Hoegh Biskay, Sandefjord; Trito, Rotterdam; Capalla, Kotka, van IJmuiden; Batavier, Stade, van Zaandam; Beninkust, Rotterdam: Gazelle, van Zaandam; Leverkuessen, Antwerpen; Normandie, Aelesund, van IJmuiden; Strabo, Rotterdam; Saint Andree, Rotterdam; Wiebold Boehmer, Rotterdam; Tha- meswood, Huil; Eskwood, Shoreham; Poel, Oslo; Kallao, Port Etiënne, van Velsen; Rigel, Gent; Amstelborg, Stade, van Beverwijk; Plancius, Sol- vesborg, van IJmuiden. Vertrokken donderdag 11 augustus: Gerry-S., naar Birkenhead; Lingeborg, Stade; Thorgerd, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit. dat het schip naar of van Amsterdam is gegaan.)

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5