ELKE AVOND WORDT WINNETOU VERMOORD Karl May-Festival: anderhalf miljoen kijkers Karl-May X Karl-lTlay-Sptcle Baö Segeberg 16 WM, Segebercier Voorgangers ■sv3 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1966 1I lig! Pfer" .-4i t, "SiËte. «Sfal' - u - Elfbij Als Winnetou zijn be roemde zilverbuks op de vijand richt, kijken dui zenden in het openlucht theater in ademloze spanning toe. M SCHOTEN knallen.het krijgsrumoer van de aanval lende Comanchen vermengt zich met de doodskreten van de Apachen-Indianen. De eersten schij nen de overhand te krijgen, totdat opeens een breedgeschouderde blanke zich in de strijd mengt. Hij hanteert twee geweren.Het recht zegevierten duizenden toeschouwers halen opgelucht adem. Luid applaus klinkt op. Ge lukkig, dat Old Shatterhand te rechter tijd ingreep; nu kan het publiek straks na de voorstel ling in het openluchttheater in Bad Segeberg tevreden naar huis gaan. Meen niet dat de boeken en verhalen van de Duitse schrijver Karl May voltooid verleden tijd zijn geworden. Vraag maar eens aan de Nederlandse uitgever die enkele jaren geleden, toen vijf tig jaar na de dood van deze Duitse auteur een groot deel van zijn werken in onze taal opnieuw, thans in pocketvorm, werdejj ^itgegeven, naar de financiële resultaten. „Fan tastisch!", zo luidt zijn oordeel. „Boven verwachting goed ver kocht!" DAT DEZE HERUITGAVE startte in het jaar 1962 had een bijzondere reden. Immers: vijftig jaar na de dood van een auteur kan men zijn werk vrijelijk zonder auteursrechten te betalen opnieuw uitgeven. In Duits land is de belangstelling voor deze auteur van z.g. „kinderboeken" nog heel wat groter. Daar is Karl May een soort legendarische held, die welis waar nooit echt al de avonturen be leefde die hij vertelde. Toch, zo vindt een groot deel van het publiek, is hij ten onrechte verguisd en veroordeeld. Vandaar dat men vijftien jaar geleden in Bad Segeberg op de gedachte kwam een groot openluchttoneel tot schouw plaats te maken van een elk jaar te houden Karl-May-Festival. Een jaar later waren de voornaamste voorbe reidingen getroffen en begonnen de eerste voorstellingen. Dat was in 1952. Nu is het openluchttoneel in Segeberg hiervoor ook voortreffelijk geschikt. Het is een groot plateau, dat als ech- tergrond een 90 meter hoge kalkrots heeft. Daarin en daarop zijn talloze kleine en grote plateaus, zodat daar ook nog toneel kan worden gespeeld. Nu was het terrein al wat heuvelach tig, maar die hoge kalkrots heeft wel een soort „face-lift" gehad, met gips en kunstmatig-aangebrachte kalkste nen. Alles speciaal in orde gemaakt voor Old Shatterhand en (want die avonturen van Karl May vergeet men in Bad Segeberg ook niet) Kara ben Nemsi. Reeds in 1934 werd dit open luchttheater aangelegd, maar pas i !Pa in de jaren vijftig heeft het zijn ware bestemming gevonden. IN DIT GEDEELTE van Duitsland komen heel veel zomergasten. Niet al leen uit het land zelf, maar ook uit de Scandinavische landen. Het Oostzee strand lokt; dit landschap is interes sant. Hotels er. pensions telt men hier in vele soorten, van heel rijk tot zeer gewoon. Segeberg is een nijver plaatsje met een imkersschool speciaal in gericht voor vakantiegangers. In de jaren dat de verschillende hel den van Karl May er tot leven wer den gebracht, zijn er niet minder dan anderhalf miljoen bezoekers geweest. En dat terwijl de opvoeringen toch slechts in het weekeinde plaatsvinden en dan nog alleen in juli en augus tus tenminste als het niet regent. Want het klimaat is daar misschien „tuchthuisboef" zou zijn; verschillen de malen wegens diefstal en oplichte rij veroordeeld. En deze man zou de jeugd een voorbeeld moeten geven? De pedagogen in zijn vaderland, en ook in ons land, waren uitermate ver deeld over de waarde van de Karl May-boeken voor de jeugd. De een veroordeelde „deze bloederige geschie denissen", „deze Kitsch, deze handige constructie, als een schaamteloze spe culatie op de naïveteit van een weinig critisch publiek", zoals de heer Daal der schreef. Maar daartegenover stonden mensen die toch wel iets be tekenden in deze wereld en die zonder meer de boeken van Karl May roem den; mensen die wel tot oordelen be voegd zijn, zoals Albert Schweitzer, Einstein, Thomas Mann, Karl Lieb- knecht Bertha von Süttner en vele, vele anderen. Mensen die allemaal Zijn ouders waren straatarm. Zijn va der was wever en zocht zijn troost, om zijn geringe verdiensten te verge ten, in de alcohol. Spoedig na de ge boorte (1842) was de kleine Karl blind geworden. Dat bleef hij enkele jaren. Een zwak en teer ventje, maar uitzon derlijk begaafd. Toen hij hersteld was, bleek die begaafdheid al spoedig en de familie besloot desnoods honger te lij den, als de kleine Karl maar kon stu deren. Dit gebeurde en hij werd ten slotte leraar van de volwassen arbei ders in een fabrieksschool in Chemnitz. Daar begon de ellende. Een horloge verdween in het kosthuis waar Karl verbleef. Hij bleek dit sieraad te heb ben „gestolen". „Geleend", zei hij, „met medeweten van de eigenaar". Wat deze heftig bestreed. Zes weken gevangenisstraf was het oordeel. Na zijn straf probeerde hij opnieuw een „Dr." Karl May, tuchthuisboef en aartsleugenaar, maar nog altijd de favoriet van dui zenden romanti sche zielen. halzend naar de volgende aflevering uitzien. Karl May leert hier veel, on der meer de „gave", eindeloos-lange boeken te schrijven. Die hij dan ook al spoedig voor een „nette" uitgever zou gaan schrijven. Maar deze kitsch van de colportageromans zou hem zijn hele leven vervolgen Mi*''-' - - 1 «TÖMSmRfScki; dmAtTÜHO. 'MÏÏNOANt WUtC UHSN6R ||f PSP UNÖ6SSOHNÏ #ChttSWt©,«X3tSTtiN VfPAHJUttl» DUtCH Diï iJAOX »AO SCH! RM H t C t IA M E S N N t MM) N t Sïf DX. t itt.Xt a»c« wut rc* liAÏiu M3iMMiicyot' SWriiili Een der eerste boeken van Karl May, versche nen als colportagefeuil- leton. wat milder dan bij ons, veel verschilt het toch niet. Toch komen er heel veel toeristen, de meesten met kinderen, want het Oostzeestrand is voor jonge ren vrij ongevaarlijk. En zo wordt dan voor klein en groot elke zaterdag en zondag twee maal per dag in de zomerweken Winnetoe weer tot leven gebracht om aan het einde van de voorstelling te worden doodgeschoten. DEZE BEKENDE volgens velen zelfs beruchte Duitse schrijver heeft tijdens zijn leven, en zijn werk ook na zijn dood naast heel veel waarde ring ook veel critiek gekend. Hij had al naam gemaakt toen aan het begin van deze eeuw in de pers berich ten verschenen dat Karl May een voor Karl May in de bres sprongen toen de hetze tegen hem in het begin van deze eeuw onvoorstelbare vormen aannam. Totdat in 1910 de meest be ruchte brochure „Die Zeugen Karl May en Klara May" van R. Lebius, wegens laster werd verboden. En toch één ding was waar, en allerminst laster. Karl May had gezeten. Hij was ,als men het zwart wil zien, een ordinaire tuchthuisboef .Men kan het ook an ders uitleggen en wel op deze wijze, dat hij leed aan kleptomanie IN IEDER GEVAL zou men hem in deze tijd niet zonder meer hebben ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Men zou in het geding gebracht heb ben dat hij zo'n nare jeugd had gehad. carrière op te bouwen. Weer „leende" hij verschillende dingen en op 10 juni 1865 werd nij tot vier jaar tuchthuis veroordeeld. Hij las en leerde daar veel, werd vrijgelaten en enige tijd> later opnieuw veroordeeld. Alweer diefstal en oplichterij. Dan, in die tweede gevangenisperiode, gaat hij schrijven. Een uitgever heeft belang stelling voor de fantasierijke verhalen van de jongeman. Hij biedt hem na zijn vrijlating een baantje aan als re dacteur in zijn bedrijf waar vervolgro- mans worden uitgegeven. Het zijn ech te colportagewerkjes, die in afleverin gen verschijnen en die zo spannend ge schreven moeten zijn en liefst veel, heel veel pagina's moeten beslaan - dat de kopers elke week opnieuw reik- NU MOET men wel oog hebben voor het feit dat Karl May voorgangers heeft gehad. Hij ging verder op een pad dat anderen voor hem hadden platgetreden. Reeds in het begin van de negentiende eeuw hadden de Ame rikaan Fennimore Cooper, de Ier May- ne Reid, de Fransen Gabriel Ferry en Gustave Aimard wild-west-boeken ge schreven. Hun boeken hadden succes sen beleefd. Maar over het algemeen werd de Indiaan niet hoog aangeslagen in deze werken. Dat is het grote ver schil met Karl May. Want en dit moet hier toch even worden rechtge zet men heeft wel eens gezegd dat Karl May met zijn boeken het nazi dom zou hebben helpen grondvesten. Doch men kan veilig aannemen dat hij zich beslist van Hitier zou hebben af gewend als hij nog had geleefd. Hoe men ook over Old Shatterhand en Ka- ra ben Nemsi mag oordelen, rassen haat is hen volkomen vreemd. Zij zijn belijdende christenen, op een manier als toen gebruikelijk was TOEN MEN in 1952 Karl May's ge boortedag toen 110 jaar geleden wilde herdenken, leek een May-festi val de aangewezen weg. Het museum in Radebeul, in de „Villa Shatter hand", door de DDR stilzwijgend voor bijgegaan, bleek 'n plaats in West- Duitsland te kunnen vinden en in Bam berg wedden de „Winnetou-souvenirs" opnieuw tentoongesteld. Overigens tot grote spijt van de Oostduitse macht hebbers, want al waren „de dagdro men van een weverszoon" politiek niet gewenst, een Poolse uitgave van drie banden „Winnetou" met een op lage van bijna een half miljoen exem plaren was in twee weken volledig uit verkocht! En het museum bleek een aardige bron van inkomsten te zijn. Reeds enkele malen waren de boe ken van Karl May voor openluchtspe len bewerkt. Rijdende Indianen, ach tervolgde postkoetsen, schieten, dan sen en dat alles meer zijn inderdaad zeer spectaculair als kijkspel. ZO KWAM MEN dan in Bad Sege berg op de gedachte de traditie van een Karl May-festival te grondvesten. In de eerste jaren van de Karl May spelen zaten de vrouwen uit de stad dikwijls tot laat in de nacht voor hun mannen en zonen kostuums volgens modellen uit het Amerikaanse westen te naaien. Deze moeizame arbeid be hoeven zij thans niet meer te verrich ten: in modern ingerichte Karl May- werkplaatsen werken vakmensen het hele jaar aan nabootsingen van kos tuums, vellen, Indiaanse banden en buffeltanden. Indianenvrienden uit 't buitenland willen deze werkstukken steeds weer kopen. Er is een drukke handel in. In juli begonnen bij de Segerber- ger kalkrots de opvoeringen van het wild-westspel „Winnetou". Dertig be roepstoneelspelers uit alle delen van de Bondsrepubliek werden geënga geerd om de avonturen van Ribanne en Old Firehand opnieuw tot leven te wekken. Meer dan 130 Segeberger bur gers zullen het spel als „Indianen" een kleurrijk aanzien geven. De be kende Duitse toneelspeler Heinz-Ingo Hilgers speelt dit jaar al voor de zes de maal „Winnetou". Regisseur Wulf Leisner heeft ook voor de andere hoofdrollen kunstenaars gekozen, die sinds jaren in Bad Segeberg spelen. Ook een echte Indiaan bevindt zich onder de medewerkers. De 43-jarige Silkirdis Nichols stamt uit de Ameri kaanse staat Arkansas en behoort tot de stam van de Cherokees. Al in 1965 liet hij tijdens de Karl May spelen dan sen uit zijn vaderland zien. En al wordt dan elke avond Winnetou „dood geschoten". hieruit blijkt wel evenals trouwens uit de films die in deze jaren nog naar de verhalen van Karl May worden gemaakt dat de romantiek van het Wilde Westen nog springlevend is. Ondanks de ijverige pedagogen die deze lectuur uit de kin derkamer wilden en willen verwijde ren.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 16