Amerikaanse inlichti fotografeert elke Cuba-reiziger Beetsjoeanaland wordt onafhankelijk r Bij Cubaanse critiek blijft Fidel Castro buiten schot „Kernstraling wèl gevaarlijk" Van dag tot dag Rel in gevangenis van Walpole (VS) Directeur Schüle neemt ontslag Aanklacht tegen Duitse minister van Defensie Rampbus- kinderen Franse kerngeleerden vermist bij Moeroeroa „Herald Tribune1' wordt wellicht opgeheven Frankrijk verbiedt krant uit Formosa telegrammen ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1966 3 Militaire bescherming voor ronde van Vietnam Verdedigend Grapje van onderzoekbureau voor oorlogsmisdaden Kremlin looft premies in de landbouw uit l/wwwwtAAA'wwwuw*AAAA'VA/IAAAAA'uwuwwuwuuuwuuuwv/wwwwuuwul^^ Diplomatieke proef Nieuwe nadruk Realist Franse bioloog, Rostand De laatste weken zijn de spanningen tussen India en Pakistan weer toege nomen. Zij verwijten elkaar, dat zij zich voorbereiden op een aanval. De twee «taten voortgekomen uit het vroegere Brits-Indië betwisten elkaar het grond gebied van Kasjmir. Al in 1947 braken daarover gevechten uit, in 1948 werd een bestand gesloten, maar Kasjmir is ver deeld gebleven tussen de beide mede dingers. Hoe vijandig die tegenover el kaar staan werd verleden jaar nog eens bewezen, toen wederom een kleine oor log uitbrak. Met moeite werd door de Verenigde Naties en door de bemid deling van de Sovjet-Unie de wapen stilstand hersteld. Van een werkelijke vrede kan men echter niet spreken. De kwestie is tragisch omdat deze arme landen enorme kapitalen besteden voor hun bewapening. Men zou nu denken dat andere mogendheden zouden wei geren hun wapens te verkopen, omdat India en Pakistan bezig zijn zich uit te putten in een bewapeningswedloop. Dit verhindert helaas niet, dat de levering van oorlogstuig kalm doorgaat. Pakistan kreeg grote voorraden van de Verenigde Staten, omdat het verzekerde anti-commu nistisch te zijn. Daartegenover werd In dia vooral door de Sovjet-Unie be wapend. Toen er gevechten uitbraken tussen Chinese en Indiase troepen toonde Pa kistan plotseling grote sympathie voor China. En de regering in Peking, om In dia dwars te zitten, begon wapens te leveren aan Pakistan. Volgens betrouw bare berichten: tweehonderd tanks, vele straaljagers en genoeg materieel om twee divisies uit te rusten. Men kan daarom moeilijk zeggen dat Pakistan nog aan de kant van het Westen staat. Maar het be weert dat India bezig is atoombommen te maken, en het wou zijn strijdmiddelen halen waar het ze krijgen kon. Nu weet iedereen dat levering van wa pens aan India en Pakistan slechts de kans vermeerdert, dat die twee elkaar in de haren vliegen. Dezer dagen is echter onthuld, dat ook West-Duitsland aan dit droevige spel heeft meegedaan. Maar dat mocht niemand weten. En het ging dus zo: de Bondsrepubliek kocht negentig straaljagers van Canada onder voorwaarde dat zij die zonder Canadese toestemming niet weer aan anderen mocht verkopen. Maar reeds na zes maanden leverde West-Duitsland de vliegtuigen aan Per- zië. En die verkocht ze weer aan Pakistan. Op die manier wasten de Duitsers hun handen in onschuld. In het Naburige Oosten gaat het precies zo. Daar bestaat vijandschap tussen Israel en de Arabische landen. Driemaal, in 1960, 1962 en 1964 leverde West-Duitsland wapens aan Israel, maar de Arabieren mochten dat niet ontdekken, want ook met hen wilde de regering in Bonn goede vrienden blijven. In 1984 was de omweg aldus: de Duitsers kochten in Amerika zestig zware tanks, zestig vliegtuigen, negenhonderd vrachtauto's en afweer geschut. Van de Bondsrepubliek uit werd dit materieel naar allerlei Noordatlan- tische havent vervoerd. De tanks werden bijvoorbeeld in Italië van nieuwe motoren en kanonnen voorzien. Uit die havens haalden vrachtschepen de wapens op, om ze naar Israel te vervoeren. Niemand zou hebben geweten, waar ze vandaan Kwa men, als dat niet door contra-spionage was uitgelekt. Maar de Arabische landen kwamen ook aan hun trek. Egypte kocht veel in Oost- Europa en de Amerikanen leverden aan alle partijen „om het machtsevenwicht te handhaven". Zo kreeg Israel uit de Ver enigde Staten veel tanks en vliegtuigen, maar de regering in Washington zorgde er voor. dat ook Jordanië en Saoedi- Arabië behoorlijke hoeveelheden oorlogs tuig ontvingen. Het is -bijna ongelooflijk, maar waar. Zo storten welvarende mogendheden olie op het vuur dat smeult in doodarme gebieden. Het is beschamend. J££^W'WW6™»«~vwvvvvvuwv»vwV(aa/uwv»wvvvw #MVVWI'vt'l'VWWWVVWUVWWWVWWVVVWVVVVV%AA/VW*#W* WALPOLE (Reuter). Een vijftiental gevangenen heeft in de ziekenafdeling van de staatsgevangenis van Massachu setts Walpole moeilijkheden veroorzaakt. Daarbij liep een achttal bewakers steken van messen en schroevendraaiers op. Aan leiding tot de opstand waren gevangenen die pillen en opwekkende middelen uit de ziekenafdeling wilden stelen. Na twee uur was de rust hersteld. De politiemannen waren bij het begin van de moeilijkheden in allerijl naar het ge van- gemsgebouw gedirigeerd. SAIGON (Reuter) Volgende week wordt in Zuid-Vietnam een wielerwed strijd over 500 kilometer gehouden, waar aan 150 renners zullen deelnemen. Het parcours leidt langs de kustweg ten noor den van Saigon en over een eenzame berg pas. Militairen zullen de renners tegen de Vietcong beschermen. Achter de kara vaan aan rijden reclameauto's die de waren van plaatselijke handelaars zullen aanprijzen. (Door onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) HAVANA. De Cubaan in de bar-,,21" zag dat ik een Amerikaanse si garet rookte en nodigde me uit aan zijn tafel te komen zitten. Hij bietste een camel, nam een slok van zijn „Cuba-libre" (rum-cola) en vroegf „Wat vindt u van Cuba?" In Havana anno 1966 kan men met deze vraag alle kanten op. Negen van de tien gesprekken beginnen ermee. Het blijkt een neutrale camouflage te zijn van wat men denkt van Castro's palmen-repu- bliek: vóór, tegen, of lauw-lauw. Men blijft er soms lang naar raden. Maar na enkele dagen dient zich een spelregel aan: alleen de onvoorwaardelijke Castroïsten zijn bereid hun macouflage in een eerste gesprek af te leggen. En dat zijn er minder dan een volksrepubliek na zeven jaar indoctrinatie zou mogen verwachten. Mijn gastheer wil weten wat ik van Cuba vind. Ik denk aan het vertrek uit Mexico City waar ieder Cuba-reiziger door de Amerikaanse inlichtingendienst wordt gefotografeerd (met flits, en waar alle paspoort-gegevens nauwkeurig wor den gecopieerd. Alsof men op het punt staat een melaatsen-kolonie te betreden waar men alléén voor het leven besmet van terug kan keren. (Op de thuisreis zal een douane-beambte op het vliegveld van Houston bij het zien van de opzettelijk grote stempels „Cuba" in het paspoort met tegenzin zeggen: „Cuba! Het is dat u op doorreis bent, anders liet ik u er niet in IK DENK OOK aan de aankomst in Havana met onverwachte Amerikaanse pop-muziek door de luidsprekers van het luchthavengebouw, aan de om kauwgom (geen geld) bedelende Cubaanse jonge tjes. De blauw-groene militia-uniformen die niets afdoen aan de indrukwekkende statische gegevens van Cuba's geëman cipeerde vrouwen, de eentonigheid van de revolutionaire strijdkreten op de re clameborden waar vroeger de niet min der eentonige aanbevelingen stonden voor (Amerikaanse) tandpasta, bier of auto mobielen, en tenslotte aan een lunchge- sprek met een jonge Cubaan die zijn be wondering uit voor het werk van Proust en vertelt „Het stenen bruidsbed" van Harry Mulisch in een Spaanse vertelling (via het Pools) te hebben gelezen. Maar inplaats hiervan iets te vertel len, antwoord ik mijn gastheer met een wedervraag: „Bent u gelukkig met de zaken zoals ze nu zijn?" Hij kijkt verrast op en zeg): „Ik heb ervoor gevochten". Het is geen antwoord op mijn vraag, hij ontdoet zich niet van zijn camouflage, en dit deelt hem theo retisch volgens de Spelregel in bij de ca tegorie „tegen", of „lauw-lauw". ENKELE DAGEN later doet zich een soortgelijke ervaring voor. In een vraag gesprek met de voorlichtingsambtenaar op het ministerie van Buitenlandse Han del valt een gespannen stilte wanneer ik, geïrriteerd door ontwijkende antwoorden, opmerk dat het gezien de rantsoenering en een nationaal tekort aan vitale goe deren er onmogelijk zo rooskleurig kan uitzien als de ambtenaar wil doen geloven. Op dat punt raadt de kennelijk met de situatie verlegen tolk aan het onder werp te laten rusten. Maar buiten het ministerie zegt hij verontschuldigend: „Je begrijpt toch wel dat hij in zijn func tie niet kon antwoorden op je vragen?" Deze verdedigende houding is karakte ristiek voor Cubaanse regeringskringen. Men is trots op wat er zonder buitenland se inmenging tot stand kwam, maar men kan evenmin de ogen sluiten voor as pecten die er sinds de revolutie niet op vooruit zijn gegaan. Dit conflict wijst er op dat ook voor de meest castroïstische Cubaan de aanpassing aan een commu nistisch georganiseerde maatschappij nog niet achter de rug is. Buiten de regeringskringen schijnt het communale idee nog weinig werkelijk on- bevruchten terrein veroverd te hebben. De taxi-chauffeur die mij naar een afspraak rijdt door de villawijk Mira- mar, waar nu lagere scholieren (beca- dos) met beurzen wonen, laat er weinig twijfel aan bestaan. Hij beleeft zichtbaar genoegen aan het aanwijzen van de duur ste villas en iets over de vroegere be woners te vertellen. Iedere uitleg wordt onveranderlijk gevolgd door: „En moet u het nu zien. Becados"! Maar wanneer hij bij een stoplicht naast een andere auto komt te staan, zwijgt hij abrupt, wacht totdat de ander is opge trokken en gaat dan pas weer verder met zijn monoloog. HIJ PRODUCEERT ook een Castro- anekdote die in omloop kwam nadat de buitenlandse pers melding had gemaakt van Castro's „verdwijning". Fidel gaat naar de dokter, aldus het verhaal, om zich te laten onderzoeken. De arts test zijn reflexen, beluistert hart en longen, en zegt tenslotte: „Niet van belang. Fi del, je 'hebt alleen een smerige tong en je suiker is laag". Het weinig opmerkëlïjk:fe anfi-Castro- grapje is nauwelijks agressief en als zo danig typeert het de gevoelens van hen die zich met enthousiasme achter het re gime kunnen scharen. Welk onbehagen ook 'ot uitdrukking wordt gebracht, Cas tro blijft meestal buiten schot. Het is daarom moeilijk uit te maken in hoever re men geneigd is Castro te vereenzelvi gen met, bijvoorbeeld, de aanzienlijke eco nomische problemen waarmee Cuba te kampen heeft. Beter is dat hij wel vereenzelvigd wordt met de (aanwijsbare resultaten van de revolutie: de spectaculair geslaagde campagne tegen het analfabetisme, de krotten-opruiming, de volksgezondheids diensten. Veel ruimte voor openlijke oppositie is er dan ook niet. In de gevangenissen zit ten 15.000 politieke gevangen (een cijfer uit Cubaanse bron; andere waarnemers noemen een minimum van 30.000 voor delicten variërend van sabotage tot vrij moedig geuite critiek op beleid en rege ring. STUTTGART (AP) Erwin Schüle, de directeur van het centrale bureau voor onderzoek naar oorlogsmisdaden in Lud- wigsburg, die door Moskou beschuldigd wordt zelf oorlogsmisdaden in de Sovjet- Uni te hebben begaan, neemt per 1 september ontslag. Schüle, die directeur is geweest sinds het bureau in 1958 werd opgericht, keert terug naar het parket in Stuttgart. Schüle zal opgevolgd worden door dr. Adalbert Rückerl, die sinds 1961 aan het bureau verbonden is. Volgens de Russen heeft Schüle in 1942 in Tsjoedovo een Rus en een meisje dood geschoten, de leiding gehad van de op hanging van een Russische jongen die een reep chocola gestolen had en in december 1943 deelgenomen aan het neerschieten van 241 burgers. In de Bondsrepubliek is verklaard dat deze laatste beschuldiging geen steek houdt omdat Schüle toen in Frankrijk was. Het ministerie van Justitie van de staat Baden-Württemberg deelt mee dat Schüle al een jaar geleden de wens had .geuit in zijn oude functie terug te keren en dat zijn ontslag niet verband houdt met de Russische beschuldigingen die nog onder zocht worden. FLENSBURG (AFP) Erich Arndt, vader van de „Starfighter"-piloot Sieg fried Arndt, die op 18 juli met zijn toestel boven de Noordzee verongelukte, heeft tegen de Westduitse minister van Defensie Kai-Uwe van Hassel, een klacht ingediend wegens dood door schuld. Piloot Arndt hdd zijn toestel, dat niet te fedden was, met zijn schietstoel verlaten, maar hij verdronk doordat hij zich niet los kon ma ken va)izijn paraóhute. Hij was de 35ste „Starfighter"-piloot die sinds 1961 in de Bondsrepubliek verongelukte. Vader Arndt is bij het opstellen van de aanklacht geholpen door het socialistische bondsdaglid Hans lven, die vorige maand zelf ook minister Von Hassel verantwoor delijk heeft gesteld voor de talrijke onge lukken met Westduitse „Starfighters". Dit zijn drie van de Belgische kin deren die de busramp bij de West duitse plaats Limburg overleefden. Ze worden nog verpleegd in het ziekenhuis, maar hun toestand is goed vooruitgegaan. In totaal wor den nog negen kinderen in Duitse ziekenhuizen verpleegd. PARIJS (AP) Vijf Franse kerndes kundigen en een piloot van de Franse luchtmacht worden vermist na het neer storten van een tweemotorig vliegtuig buiten het atol Fangataufa in de Stille Oceaan. Dit heeft het Franse ministerie van Defensie bekendgemaakt. De namen van de slachtoffers worden geheim gehouden. Het toestel is woensdag neergestort toen het zou gaan landen na een vlucht naar Moeroeroa, een atol in de Stille Oceaan, waar Frankrijk kernproeven neemt. Men heeft nog geen spoor van het wrak of de passagiers kun nen vinden. NEW YORK (AP) Wellicht zal maan dag een beslissing worden genomen over het lot van de „New York Herald Tri bune" een van de drie New Yorkse dag bladen die al honderd en tien dagen niet is verschenen als gevolg van geschillen met de vakbonden. De „Washington Post" heeft gisteren in een telegram uit New York bericht, dat ernstig overwogen worde de „Herald Tri bune" definitief te liquideren. MOSKOU (Reuter) Het Kremlin hetéft' een nieuw plan bekendgemaakt waarbij premies worden uitgeloofd voor boeren, arbeiders, administratief perso neel en specialisten van landbouwonder nemingen en landbouworganisaties die bijzondere prestaties leveren. Men, ziet dit als een nieuwe poging het peil van de Russische landbouw omhoog te bren gen. (Van onze redactie buitenland) Beetsjoeanaland wordt 30 september onafhankelijk. Het land nu nog een Brits protectoraat krijgt dan de naam Republiek Botswana. Daartoe is besloten in februari, op een conferentie in Londen tussen premier Seretse Khama leider van de Democratische Partij en ver tegenwoordigers van premier Wilson. Beetsjoeana heeft een oppervlakte van 712.000 vierkante kilometers (twintig maal Nederland). Het ligt als het ware geklemd tussen Zuid-Afrika Kaapprovincie en Transvaal Zuid- west-Afrika, Zambia en Rhodesië. Er wonen in het lichtgolvend tafelland on geveer 550.000 mensen, waaronder drie duizend blanken. Het hoofdmiddel van bestaan is de export van vee. De mach tige zuiderbuur, Zuid-Afrika, is de grootste afnemer. Het gebied wordt herhaaldelijk geteisterd door droogte perioden die in bepaalde gebieden me nigmaal hongersnood tot gevolg hebben Het grootste politieke probleem van Beetsjoeanaland is ongetwijfeld de ver houding met het zuidelijke buurland, dat de „apartheid" in zijn vaandel heeft geschreven. De aanstaande repu bliek, economisch en financieel nog ja ren afhankelijk van Groot-Brittannië, werd in 1885 een Brits protectoraat. Van 1909 af, toen de Unie van Zuid- Afrika werd gesticht, heeft men er in Pretoria naar gestreefd Beetsjoeana land, alsmede de protectoraten Basoe- toland en Swaziland negerenclaves in Zuid-Afrika zelf in te lijven. De huidige premier van Zuid-Afrika, dr. Verwoerd, heeft herhaaldelijk ver klaard dat zijn land die Britse protec toraten nodig heeft om met succes de plannen voor de instelling van aparte Bantoestaten te kunnen uitvoeren. Zij zijn van plan op korte termijn ook on afhankelijkheid te geven aan Basoeto- land en Swaziland. Toen duidelijk werd dat Zuid-Afrika genoemde gebieden nimmer zou kun nen inlijven in 1964 sprak de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties uit dat elke poging van Zuid- Afrika om die landen op te slokken als agressie zou worden be schouwd besloot Verwoerd tot di plomatieke toenadering tot de toekom stige soevereine staten over te gaan. Een uiterst delicate aangelegenheid, omdat men er heel goed weet dat dit uitsluitend gebeurt om, via een achter deur, toch het Zuidafrikaanse plan voor de Bantoestans te kunnen uitvoeren. Aan de andere kant kunnen de nieuwe landen zich niet veroorloven al te scherp te gaan staan tegenover de machtige zuiderbuur. Ze zijn econo misch van hem afhankelijk. Er wordt dus van beide zijden een grote mate van zelfbeheersing en voorzichtigheid gevraagd. In dit verband heeft Zuid-Afrika's minister van Buitenlandse Zaken, Hil- gart Muller, onlangs gezegd dat zijn land op goede nabuurschap hoopt en dat de verhouding met nieuwe soeve reine staten mogelijk kan gaan dienen als een voorbeeld voor eventuele be trekkingen die Zuid-Afrika zou kunnen gaan onderhouden met andere landen in Afrika. „Wij willen hen niet over heersen en wij verlangen er niet naar ons met hun binnenlandse aangelegen heden te bemoeien." Dit zou er op kunnen duiden dat Verwoerd en de zijnen serieus willen ANGOLA-. AFRIKA Okavan RHODESIE eiQ Francistown akops BEETSJOEANALAND0 4 C AFRIKA proberen in Afrika hun buitenlandse politiek om te buigen en daarvoor als uitgangspunt de verhouding met drie nieuwe soevereine buurstaten te ge bruiken. Opvallend vertoon in de „nieuwe be nadering" was. bij voorbeeld, de „war me" gelukwens die premier Verwoerd Seretse Khama stuurde, toen zijn de mocratische partij met overweldigende meerderheid de verkiezingen won. Hij liet toen doorschemeren dat een bezoek van Khama aan Zuid-Afrika hem hoogst welkom zou zijn! Maar zeventien jaar geleden werd diezelfde Khama, zoon van een stam hoofd, verbannen, omdat hij een blank Engels meisje had getrouwd. Ver woerd heeft zich natuurlijk heel goed gerealiseerd dat een bezoek van de premier van Beetsjoeanaland, Khama, voor hem en zijn aanhang bijzondere problemen kan oproepen. Khama zou namelijk best zijn blanke vrouw en zijn kinderen kunnen meebrengen. De „apartheid" zou dan heel erg in het nauw worden gedreven. Welk soort problematiek dit allemaal met zich brengt voor Zuid-Afrika wordt bij voorbeeld, bewezen door een bijzon der pijnlijk incident dat vorig jaar ju ni de premier van Basoetoland, stam hoofd Sekhonyana Maseribane, over kwam. toen hij Zuid-Afrika bezocht. De premier wilde in een bank een cheque verzilveren. Toen hij naar bin nen wilde gaan, bracht een portier hem ruw en onbeschoft aan zijn ver stand dat hij in geen geval gebruik mocht maken van de ingang die „alleen voor blanken" bestemd was. Maar Khama is een realist. Dat maakt hem in de ogen van Verwoerd zeer aanvaardbaar. Hij heeft niet zo lang geleden gezegd: „Wij kunnen best handel drijven met Zuid-Afrika zonder dat wij de „apartheid" aanvaarden." Die werkelijkheidszin is natuurlijk een uit economische nood geboren houding. Dat geldt trouwens ook voor Basoeto land en Swaziland. Dat weet men in Pretoria ook. Men is er vanzelfspre kend ook niet onkundig van het feit dat de huidige politieke leiders in die na- buurstaten gematigde mannen zijn die er niet voor voelen dat hun landen door extremisten worden gebruikt met steun van andere Afrikaanse sta- Premier Seretse Khama ten als springplanken tegen Zuid- Afrika. Men kan veilig stellen dat Khama van Beetsjoeanaland, stamhoofd Jona than de premier van Basoetoland en koning Sobhoeza van Swaziland op dit moment de verhouding met Zuid- Afrika niet willen vertroebelen. Maar het laat zich wel aanzien dat alleen Basoetoland eventueel bèreid is met de zuidelijke buur nauwere economische en politieke banden aan te gaan. Khama, en vooral premier Jonathan van Basoetoland, moeten rekening hou den met een oppositie in eigen land die sterk communistische sympathieën heeft. Oppositieleider Ntsoe Mokhehle uit Basoetoland heeft goede betrekkin gen met communistisch China en zendt jonge partijgenoten naar Peking om er te studeren. Dat verontrust velen in Zuid-Afrika, een gevoel dat wordt gedeeld door de Afrikaanse regeringsleiders in de drie landen die snel op weg zijn naar po litieke onafhankelijkheid. rimwviivwwwnnnnnnnnnAlmnim PARIJS (AFP) Een bekende Franse bioloog, Jean Rostand, heeft zich in een artikel in de Franse krant „Figaro" on der de kop „Ik ontzeg de generaals dit recht" gekeerd tegen de mening die ge neraal Baudre enige dagen tevoren in hetzelfde blad had verkondigd. Baudre schreef dat de kernexplosies die tot dus ver op onze planeet zijn genomen „geen verontrustende toestand" zouden hebben geschapen. „Wat weet hij ervan?", vraagt Jean Rostand, die overtuigd is van het tegen deel en de schrikwekkende voorspellingen van de Nobelprijswinnaar voor Chemie, Linus Pauling, aanhaalt. Pauling is een van de promotors vari de nucleaire biolo gie. „De genetici k,unnen nu al bevestigen dat ten gevolge van deze 362 bovengrond se ontploffingen talrijke gewrichtsgebre ken, misvormingen, ziekten en gevallen van debiliteit zullen voorkomen onder de jonggeborenen. In normale omstandighe den zou dit niet zijn gebeurd; dat elke nieuwe kernexplosie onherstelbare ver andering in de ruimte ten gevolge heeft; dat, rekening houdend met de kanker veroorzakende uitwerking van de straling, kanker en leukemie steeds veelvuldiger voorkomen (in de VS is het aantal ge vallen van leukemie tussen 1952 en 1959 bij runderen met 300 en bij varkens met 400 percent gestegen, en waarom zou het bij de mens anders gaan?); en dat het gehalte aan radio-actief strontium in de melk voortdurend stijgt, evenals in het meel, waarvan het over gaat in de been deren van alle pasgeboren kinderen, ten nadele van hun gezondheid". „De generaals hebben het recht te me nen dat het kwaad dat de mens wordt aangedaan wordt gerechtvaardigd door de hogere belangen van nationale verdedi ging, maar zij hebben niet het recht te zeggen dat kwaad geen kwaad is", aldus Rostand. PARIJS (AFP) Het Franse ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft het blad „Tsjong Fa Tao Pao" afkomstig uit Formosa een verschijningsverbod opgelegd. Het blad verschijnt in twee ta len. De krant wordt als nadelig be schouwd voor de betrekkingen tussen Frankrijk en China. L J Aanslag. Bij een explosie in een café in het centrum van de Rhodesische hoofd stad Salisbury zijn zeven blanken ge wond. Een politie-officier wilde niet be vestigen dat het een bomaanslag was. Persfotografen kregen geen toestemming om foto's te maken. Ruimtesensaties. De Russische ruimte vaarder Leonid Leonov, de eerste man die een ruimtewandeling gemaakt heeft, heeft gezegd dat Russische ruimtevaar ders bezig zijn in de komende paar maanden voor sensaties te zorgen. Uit bed. Een 37-jarige Mexicaanse, in wier lichaam vier dagen geleden een kunsthart is geplaatst, is in het metho distisch ziekenhuis in Houston, Texas, even uit bed geweest. Zij is de derde patiënt bij wie een dergelijke ingreep is verricht. De eerste twee overleden kort na de operatie vanwege compli caties. „Optimistisch". Premier Ian Smith van Rhodesië heeft in het parlement in Sa lisbury verklaard, dat hij optimistisch is gestemd over de oriënterende bespre kingen met Groot Brittannië. Afkeuring. Deskundigen uit tien landen hebben op een bijeenkomst in Genève unaniem het gebruik van het hallucina tiemiddel lsd voor andere dan medische- of wetenschappelijke doeleinden afge keurd. Insecticiden. Een onderzoek naar de dood van vijf inwoners uit de omgeving van de Amerikaanse stad New Haven vorig jaar heeft de mogelijkheid aan het licht gebracht dat contact met insecticiden dodelijk kan zijn voor personen die alcohol in hun bloed hebben. Neutraal. Noord-Korea heeft duidelijker dan ooit laten merken dat het neutraal staat in het Chinees-Russische ideo logische geschil. Een in Pjongjang ver schijnende dagblad „Rodong Shipmoon" schreef in een hoofdartikel dat alle com munisten de marxistisch-leninistische li teratuur zelf kunnen lezen en er de be tekenis van doorgronden zonder de hulp van een „leraar in marxisme". Stralings-middel. Japanse geleerden zeg gen een nieuw middel te hebben ont wikkeld dat de overlevingskansen van slachtoffers van radioactieve straling sterk vergroot. Bij toepassing van dit middel is redding zelfs mogelijk wan neer de stralingsdosis tweemaal zo groot is geweest als die, welke nu do delijk kan zijn.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3