Moderne beeldende kunst in Brederode's oude kelders 1 Betere voorlichting over het behandelen van bloembollen Pas gerooide bollen sterker dan „beste harde droge Pensioenen van Hoogovens komen in eigen beheer Prijzen voor groente zakken aan de veiling Beverwijk Voorjaarsbeurs voor de vrouw volgend jaar in sporthal Nieuwe functie voor ruïne Het onderzoek duurt voort Stoffelijk overschot is nog niet geïdentificeerd Sanering van busvervoer in Betuwe Met ingang van 1 januari 1968 Havenberichten Vrouw liet haar gezin in de steek Krelagehuis in Haarlem te klein ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1966 5 TAXI 6200 C. J. RADEMAKERS Zo'n veertigduizend bezoekers fcy::!* schuifelen per jaar door de ruïne van Brederode. Tal van intacte gebouwen moeten het met minder doen, maar die kunnen hun bezoekers dan ook geen metersdikke muren tonen, afge brokkeld en wel, met uitzicht door schietgaten. En dan de kelders, waar in de schooljeugd steevast aan de gids vraagt of dit de plaats is waar de ge vangenen werden gemarteld. Grieze len wil er immers wel in bij de jeugd van nu en altijd. Dank zij Ruud Cornelisse en zijn vrouw, de nieuwe slotbewaarders, zal er in de kelders niet meer worden ge griezeld. Wel zal er worden gehangen, maar het zullen schilderijen zijn en zo zal de ruïne, die toch ook al een klank- en lichtspel rijk is, een meer voudige taak krijgen. Het echtpaar Cornelisse heeft nog wel meer ideeën en ik hoop dat de slotvoogd Velsens burgemeester die initiatieven zal willen blijven steunen, omdat de res ten van dit kasteel méér zullen kun nen betekenen dan alleen het weer spiegelen van hun eigen geschiedenis in de oude slotgrachten. WERK VAN VANDAAG «jte Hein Steehouwer Voordeliger Andere voorlichting Gevoelige bol Meer aanvoer door zomers weer DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. RIJNSTRAAT 91 - TEL. 6200-6285 De eerste tentoonstelling is gister avond geopend. Ze zal dit zomerseizoen uit duren en voor het volgend jaar is een reeks exposities in voorbereiding. De ex posities zijn gratis toegankelijk voor ie dereen die de ruïne bezoekt en op deze wijze wordt een extra attractie verkegen, waarvan de kosten door de exposanten zelf worden gedragen. Deze expositie is het bezoek niet alleen waard om der wille van het initiatief, maar ook om haar eigen inhoud, goed werk van jongeren uit Haarlem, IJmui- den en de nabije omgeving. Bij het binnenkomen in de eerste kel derruimte evenals de andere kunst matig verlicht treffen enige uitsteken de grote doeken van Hans Giessen uit Sloterdijk, leerling van Lataster (van „Atelier '63" in Haarlem). De invloed van de zelfgekozen leraar is merkbaar uit de voorkeur voor het werken in ab- stract-expressionistische trant, zoals de Cobra-groep die voorstond, maar dan toch met een persoonlijke inslag. Hans Giessen is iemand, die werkelijk de ro mantische gedrevenheid bezit om via „kleurvlekken", ritme, structuren en een uitstekend koloriet als louter beeldende middelen te komen tot imponerend werk. Hij maakt daarbij een passend gebruik van witte achtergronden om zijn daarop aangebrachte kleuren nog meer gloed te geven, maar evenzeer om zich in een van die doeken te bepalen tot alleen wat blauwe vegen en als contrastmiddel uit het doek naar voren springend betonijzer. In dezelfde ruimte vormen zijn collages een teleurstelling. Hierin is hij een te trouwe navolger van Amerikaanse grafi ci, die dat geraffineerder doen en oor spronkelijker zijn. Artur Varely, de Portugees die in de ze contreien woont en vorig jaar de Van Rijn-prijs won, toont in deze kelder drie sculpturen. De houten, ruw behakte „te kens", hier en daar van een kleurtoets voorzien, en die zowel aan primitieve kunst als moderne abstracties herinne ren, hebben zeker zeggingskracht en ori ginaliteit. Zijn derde werk, een plastiek van gelast schroot mist sprekende vor men, is geen beeldende „taal" geworden en onderscheidt zich te weinig van wat veel anderen ook met schroot plegen te doen. In de tweede kelder vinden we oliever ven van Ruud Cornelisse, grafisch ont werper van beroep en als schilder auto didact. Hij blijkt een snelle ontwikkeling door te maken, eerst nog gebonden aan de cobra-richting, maar zich daarvan losmakend in later werk, waarin land schappelijke elementen sterker herken baar zijn geworden en het laatste, dat een nieuwe richting belooft te kunnen zijn, het meest persoonlijk ook, een fan tastische wereld met vreemde wezens, ontstaande uit vormen en kleuren, die hun abstracte afkomst verraden, doch naar een eigen verbeeldingswereld toe groeien.' Zo'n persoonlijke stijl, die voor mij een verrassing was, vond ik ook bij Truus Menger, een IJmuidense schilderes met een geheel eigen signatuur. „Van Altami- ra tot de Hoogovens" zou een overzichts tentoonstelling van haar kunnen heten. Er ligt namelijk een blad met onder meer voorstellingen van dieren zoals bisons, die zonder meer zijn geïnspireerd door de be roemde grottekeningen uit de prehistorie, zoals we die in Altamira vinden. Niet zo persoonlijk dus, maar wel het vertrekpunt naar andere waterverven, die een fan tastische wereld laten zien, zowel gebon den aan het sprookjesachtige als aan dat domein van ieders verbeeldingsvermo gen dat ons in staat stelt om in wolken dieren te zien, in oude muren imaginaire landschappen. Dit werk, enige bladen maar, culmineert in een groot olieverf doek, dat herinneringen opwekt aan een maan die door de bomen van een fan tastische wereld schijnt, althans naar :PWf! ufljtfpiHHiwro 1-m" i-',1 Op vele plaatsen in de bloembollen- schuren hangen nu grote affiches, waar op staat afgebeeld hoe men de bloem bollen dient te behandelen. Er is namelijk een fabeltje ontstaan, als zouden de rooimachines tegenwoor dig alles vernielen. Ze werken te ruw en de kwekers hebben ook geen gevoel meer voor hun werk. De handelaren zitten op gescheept met een veel slechter produkt dan vroeger zo zegt men. Het lijkt ook logisch, bloembollen of aardappelen die zo uit de vertrouwde grond komen lijken sneller te vernielen dan wanneer ze wat droog zijn. Hoe verder na het rooien hoe steviger ze worden. Men hoort ze ook met veel meer geluid neerkomen en denkt, dat het beste bollen of aard appelen zijn, die tegen een stootje kun nen. Er zijn nog wel meer van die vastge roeste ideeën. Dit zijn echter de belang rijkste geweest. Totdat er in de Verenig de Staten steeds meer klachten kwamen over bruinverkleuring en schimmelvor ming op de bloembollen. Dat het de V.S. moesten zijn, die hierop wezen is logisch, want de bollen zijn daarheen het langst onderweg. Bij nader onderzoek bleek, dat er penicillium op die bollen zat. De we tenschapsmensen verklaarden, dat niet kon wat zij zagen, zodat een nader onder zoek noodzakelijk was. Men ontdekte ver nielde cellen, zocht verder en kwam tot de conclusie, dat beschadiging tijdens de verwerking en bewaring de oorzaak ervan moest zijn. Wetenschappelijke onderzoekers, hoge ambtenaren van de Nederlandse en Ame rikaanse Plantenziektekundige Dienst, di recties van de voorlichtings- en keurings diensten, plus bestuursleden van de Ame rikaanse Groep van de Bond van Bloem bollenhandelaren bogen zich over deze conclusies. Uit verder onderzoek leerden zij meer. Er was géén verschil in bescha diging te vinden tussen bollen met of zon der huid. Fabel één was terugverwezen naar het eigen rijk. De heer J. A. Schipper, die deze proe ven met vallen ook op verschillende tijdstippen nam, ontdekte, dat de pas ge rooide bloembollen veel minder gevoelig zijn dan „de beste harde droge". En daar mede was de schuld van de rooimachines en de kwekers voor een deel afgewenteld Een doorkijkje in de beide expo sitiekelders van de ruïne van Brede rode, voordien slechts kale ruimten, maar nu door de contrastwerking met moderne kunst tegen oude mu ren ineens op een plezierige wijze verjongd. Op de achtergrond een der doeken van Hans Giesen. Het gisteren door de reddingboot „Insu- linde" te IJmuiden binnengebrachte stof felijk overschot van een naar schatting 18 a 20 jarige jongeman, die slechts in zwembroek was gekleed is nog niet ge ïdentificeerd. Het onderzoek van de politie duurt nog voort. De mogelijkheid wordt niet uitge sloten geacht dat men hier te doen heeft met een Engelse jongen die te Noordwijk hij het baden in zee is verdronken. Ze kerheid daaromtrent bestaat evenwel nog niet. mijn gevoel, want het abstracte element is zo volop aanwezig, dat anderen er an dere dingen in zullen zien. Nu is dat laatste, ergens „iets in zien", niet het belangrijkste. Dat moeten de beeldende kwaliteiten zijn, liefst zo persoonlijk mogelijk toegepast. En dat vinden we dan in de laatste ontwikke lingsfase, een grote serie bladen, waar op in drukinkten en die vol fantasie toegepast een gemechaniseerde ver beeldingswereld verschijnt. Het zijn ver zamelingen buizen, pijpen, machine-on derdelen, maar dan zoals men die zou kunnen zien in een droom na een bezoek aan de Hoogoven-terreinen. De technische verfijning uit de vorige genoemde perio den is nog niet overal in dit werk aanwe zig, maar het vormt wel een rijkere be lofte naar heel persoonlijk werk. Fred Benjamins sluit deze rij met drie plastieken, eveneens uit de „industriële" sfeer, want ook hij verwerkt oud ijzer en machine-onderdelen in drie plastieken, die dezelfde vorm van humor vertonen, die destijds ook de plastieken van „Be wogen beweging" in het Amsterdamse Stedelijke Museum kenmerkte. Hier zijn het benzinetanks van bromfietsen, boe rengereedschap als een riek of een schop, kettingen, plaatijzer, ijzeren wielen, die tezamen zijn gelast tot plastieken met een beeldende kracht die uitstijgt boven de gebruikte middelen, waarin zo'n „da gelijks" voorwerp ineens een nieuwe be tekenis krijgt door het verband, waarin het nu wordt geplaatst. Het is een be vrijdende vorm van kunst, die met „bin nenpret" behoort te worden ervaren. Reeds geruime tijd is men in de Be tuwe bezig het streekautobusvervoer te saneren. Dit heeft nu geleid tot de op heffing van de n.v. Etao en de n.v. Van Ballegooijen. Het uit circa 55 personen bestaande personeel is ontslag aange zegd. De directie van de n.v. Velox heeft het personeel aangeboden bij deze on derneming in dienst te treden. Voor het berekenen van de diensttijd zullen de ja ren, doorgebracht bij de opgeheven n.v.'s, bij de Velox worden meegeteld. Over deze aangelegenheid is vooraf met de vakbonden overleg gepleegd. Het is de bedoeling dat het vervoergebied wordt verdeeld in drie rayons. Er is al een ver zoek ingediend voor een naamsverande ring. De naam zal dan worden de n.v. Betuwse Streekvervoermaatschappij (BSM). De zetel zal in Tiel worden ge vestigd in het gebouwencomplex van de voormalige Eta en het automobielbedrijf Verhoeks. De raden van beheer van beide pen sioenfondsen van Hoogovens IJmuiden hebben besloten volledig op eigen beheer van de pensioenen over te gaan. Dat zal gebeuren met ingang van 1 januari 1968. De pensioenfondsen van Hoogovens ont vangen jaarlijks grote bedragen, die be stemd zijn om samen met de rente over deze bedragen de deelnemers en hun nabestaanden een redelijk pensioen te verzekeren. Met die grote hoeveelheid geld (op het ogenblik ruim 25 miljoen per jaar) kunnen de fondsen twee dingen doen. Ze kunnen het geld in eigen beheer houden en het zelf solide en tegen goede rente beleggen. Een andere mogelijkheid is het geld door te geven aan verzekeringsmaat schappijen bij wie de pensioenen dan herverzekerd zijn. In „De Grijper", de bedrijfskrant van Hoogovens, wordt nu vermeld dat tot nu toe de keus is gevallen op herverzekering. Maar bij het aflopen van de contracten rr>et de verzekeringsmaatschappijen in 1962 werd besloten de contracten voor slechts vijf jaar te verlengen en tegelijk het vraagstuk „herverzekering of eigen beheer" grondig te bestuderen. Het resultaat van deze studie, die veel ingewikkeld denk- en rekenwerk heeft vereist en waarbij men met voorzichtig heid te werk is gegaan, leidde tot de con- Vrijdag: aangekomen te IJmuiden: Rijnstroom, Shoreham; Waverstroom, Hamburg; Rigoletto, Oslo; Mare Liberum, Dagenham; Sincerity, Goole; Menje, Londen; Corona, Par; Dintelborg, Alholwen-; Duivendrecht, Baton Rouge; Louise, Rotterdam, IJmuiden; Iseland, Rotterdam. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Dirk Rust, Hernoesand; Hathor, Antwerpen: Jenny Porr, Wighthaven, IJmuiden; Chennai Perunai, Baie Comeau; Skauholt, Baton Rouge; Delfzijl, Great Tarmouth. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Bertha Estz, Narvik, IJmuiden; Roerdomp, Norrkoeping; Gi- sela Vennmann, Rotterdam, Zaandam: Frisia, Solvesborg, IJmuiden; Yessentuki, Ventspils; Oranje Nassau, Southampton; Bern, Fowey; Es- sa B, Rotterdam, IJmuiden; Atlantik, Hamburg; Overijscsel, Le Havre; Maasborg, Stade; Navi- gare, Goole; Castor, Helsinki, Velsen; Ratzdelft, Kopenhagen, IJmuiden; Jans, Londen; Protos, Huil; Eumaeus, Dublin; Paris, Rotterdam: Va- mos, Londen; Loke, Ctockholm; Naviero, Le Ha vre; Madzy, Sundsvall; Hondsbusch, Londen; Vela, Stavanger; Argos, Rotterdam; Nijkerk, Kaapstad; Waldeck, Kingston; Orwell. Leith; Wekenitz, Cadiz; Gerlinge, Melrose, Velsen. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Bierum, Londen; Pergo, Leith; Goettingen, Le Havre; Alk, Duinkerken; Jan Martens, Leningrad! Arendskerk, Hamburg; Artura, Pau; Conger, Manchester; Teno, Vasteras; Nerlandia, Gothen burg; Seefalke, Melsingborg; Equator, Sork; Elat, Haifa; Iben Theilgaard, Fenith; Magas, Leixoes; Daphnis, Puerto Lison; Lebu, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven duiding volgt, betekent dit, dat het schip van van herkomst of bestemming geen nadere aan- of naar Amsterdam is gegaan). clusie dat eigen beheer inderdaad voor deliger is dan herverzekering. Bij eigen beheer kan men namelijk meer rente van het voor de pensioenen opzij gelegde geld krijgen dan bij voort gezette herverzekering mogelijk zou zijn. Het overgaan op eigen beheer betekent dat per 31 december 1967 de lopende ver zekeringscontracten worden beëindigd. Op dezelfde datum worden de bestaande rech ten afgekocht. Dat wil zeggen dat het pensioenfonds dat na de samenvoeging van de thans nog bestaande fondsen voor arbeiders en beambten ontstaat, van de verzekeringsmaatschappijen een vergoe ding van ruim 150 miljoen ontvangt voor het teruggeven van de pensioen verplichtingen. Er zal een beleggingscommissie in het leven worden geroepen. In die commissie zullen naast enkele deskundigen op be- leggingsgebied ook vertegenwoordigers van het personeel zitting krijgen. Het ligt in het voornemen drs. J. P. A. van Caste ren te benoemen tot directeur van het geïntegreerde pensioenfonds voor het ge hele personeel van Hoogovens. op de schouders van de mensen in de schuur. Bij de aardappelen was dit ook al ont dekt. Het gevolg van dit onderzoek is, dat men moet gaan proberen ingeroeste ge woonten uit de hoofden te praten. Nog niet zo lang geleden zouden de geleerden zich achter hun bureaus hebben gezet en wetenschappelijk verantwoorde artikelen hebben geschreven. Men heeft echter wel ontdekt, dat zo'n pagina in een vakblad verschrikkelijk interessant staat, maar het beslist niet is. Alleen de intelligente top van elke branche leest zulke dingen, als er tijd is. De grote massa begint er aan, maar raakt al spoedig verveeld. Van daar dat men nu met stevige slagzinnen en goed-fout-plaatjes. Deze manier van voorlichten is wel de juiste gebleken. Kwekers en exporteurs in onze omgeving delen mede mogelijkheden te zoeken om de bollen zo weinig mo gelijk te laten vallen en als ze moeten vallen zal schuimplastic de stoot breken. Het is jammer dat men van de resul taten niet direct iets ziet. Een beschadig de bol toont dit pas weken later. Daar door ook is men zo laat achter de fou ten in de verwerking gekomen. Iedereen, ook de werknemer, kan nu weten, dat een val van vijftig centimeter fataal kan zijn voor de tulpebol. Hoe verder het onderzoek gaat, hoe meer men te weten zal komen over de invloed van de behandeling en verwerking van de bollen. Men zal minder gaan ver trouwen op het fraaie huidje, dat alleen maar slechte plekken verbergt! Het onge luk van deze beschadigingen is namelijk ook nog, dat dikwijls op de buitenste rok maar weinig te zien is, hoewel de dieper liggende zwaar zijn aangetast. De constructeurs van de machines we ten nu ook wat hen te doen staat: machi nes maken zonder noemenswaardig hoog teverschil. De bouwers van schuren zul len er rekening mee moeten houden en ten slotte ondernemer als werknemer moet doordrongen raken van de gevoelige aard van zelfs de hardste bol. Een voorlichter uit het Rijkstuinbouw- consulentschap Hoorn schreef: „Bollen kunnen niet schreeuwen van pijn, maar u voelt het wel in de portemonnee." En de portemonnee is heel gevoelig. Verkeerd gevallen tulpebollen, twee maanden na hun val. (Van onze correspondent) UTRECHT. De Utrechtse politie heeft een 24-jarige huisvrouw uit Woerden, die haar gezin in de steek had gelaten, op transport gesteld naar haar woon plaats. De vrouw vroeg donderdagmiddag haar schoonzuster even op haar twee-jarig zoontje te passn, terwijl zij boodschappen deed. Inmiddels had zij echter haar oudste zoontje (zes jaar) gezegd dat hij met zijn broertje van vier na school naar tante moest gaan en een briefje afgegeven. In het briefje stond dat moederlief de benen nam en niet meer terug wilde komen. Haar man, die in het Utrechts ziekenhuis werd verpleegd, moest verder maar voor de kinderen zorgen. De schoonzuster bracht de kinderen naar de politie die het Leger des Heils inschakelde. Ook het ziekenhuis werd gewaarschuwd, met als gevolg dat de vader werd ontslagen om de kinderen te kunnen verzorgen. Voor de weggelopen moeder duurde het avontuur maar kort, want nog geen dag na haar verdwijning vond de politie haar in Utrecht. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt wegens onverzorgd achter laten van haar kinderen. Bezoek uit Korea. Vier parlementsleden uit Zuid-Korea zijn uit Kopenhagen in Nederland gearriveerd voor een oriën tatie-bezoek aan de zuivelindustrie en de landaanwinning. De vier Koreanen, die reeds Frankrijk, Duitsland en De nemarken bezochten, gaan volgende week naar Engeland. Langen tijd is de groente „brand duur" bospeen in prijs omhoog. De aanvoer is geweest, maar nu de temperatuur einde lijk weer zomers is gaan worden, en de aanvoeren tamelijk groter, zijn voor ver schillende produkten de prijzen gedaald. Bloemkool die lange tijd boven de gulden per stuk uitkwam noteerde gisteren te Beverwijk van 30 tot 75 cent per stuk. Ook de andijvie moest „een veer" laten. In het begin van de week werd er kort bij de gulden per kilo betaalt, en deze bladgroente is nog wel duur, maar is toch gedaald tot van 30 tot 55 cent. Met de spinazie ging het ook berg af waarts. Bij een groter aanbod, dan de vraag betaalde men van 6 tot 22 cent per kilo en er bleef ook wel eens een kistje onverkocht. Sla ging nog grif weg en noteerde van tot 34 cent per krop, waarvoor af en toe ook belangstelling van exporteurs be stond. In tegenstelling tot de andere pro dukten die in prijs terugliepen, ging de niet groot, zodat de peen tussen de 38 en 62 cent per bos noteerde. Ook de goede waspeen ging grif weg en bracht het tot 42 cent per kilo. In de bonensector ziet men nu de oogst van bui ten aan de markt komen. De sperciebo- nen noteerden van 40 tot 86 cent per ki lo, de snijbonen van 606 tot 110. De aan voer van pronkbonen is nog niet groot, men kan ze goed kwijt voor prijzen van 50 tot 100 cent per kilo. Postelein was zeker niet het duurste artikel aan de veiling met een prijs tus sen 8 en 25 cent per kilo. Tomaten be ginnen thans pas los te komen en noteer de van 33 tot 52 cent per kilo. Komkom mer lag tussen de 12 en 34 cent per stuk bij een matig aanbod. Prei komt voor de tijd van het jaar in vrij grote hoeveelheden en kon verkocht worden van 20 tot 35 cent per kilo. Uien noteerde van 38 tot 43 cent per kilo. Men ziet nog steeds een uitgebreid sortiment fruit be staande uit pruimen, appelen en peren waarvoor, mits de kwaliteit goed is veel vraag bestaat. De jaarlijkse voorjaarsbeurs voor de vrouw zal volgend jaar niet gehouden wor. den in het Krelagehuis aan de Leid- sevaart, maar in de nieuwe sporthal aan de Van Riebeecklaan bij de Wes telijke Randweg in Haarlem. Door de ze nieuwe plaats kan de tentoonstel ling, die steeds grote belangstelling uit Haarlem en verre omgeving trekt, in plaats van negen dagen elf dagen ge opend zijn, terwijl de expositieruimte aanzienlijk groter is. Ook kan de op stelling van de stands ruimer geschie den waardoor er meer loopruimte zal ontstaan. De voorjaarsbeurs wordt geopend op donderdag 2 maart en zal tot en met zondag 12 maart geopend zijn. Er is tussen de directie van de beurs en de gemeente Haarlem een overeenkomst gesloten die het mogelijk maakt voor taan de beurs elk voorjaar in de sport hal te houden. Komend jaar viert de beurs tevens een jubileum. Het is na melijk de vijfentwintigste keer dat ze wordt gehouden. Het Krelagehuis voldeed volgens de directie van de beurs niet meer aan de eisen. De standhouders verlangden een grotere oppervlakte en de bezoe kers meer keus en grotere bewegings mogelijkheid. In het Krelagehuis was slechts 2000 vierkante meter beschikbaar, baar, waarbij het paviljoen in meege- waarbij het paviljoen is meegerekend. D® sporthal biedt totaal 3548 vierkante meter, dus bijna het dubbele. In feite is er in de dertiger jaren al een beurs voor de vrouw in Haarlem geweest. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen organiseerde acht achter eenvolgende jaren een kruideniersbeurs, waarin een modeshow was opgenomen. Deze beurs werd voor het laatst ge houden in 1939. In de oorlogsjaren en de eerste periode erna was er een va cuum. In 1950 werd de Haarlemse voor jaarsbeurs voor de vrouw voor het eerst gehouden in samenwerking tussen de Vereniging van Huisvrouwen en de heer H. C. Vermeulen uit Heemstede. Nog altijd hebben alle vrouwenorgani saties zitting in de commissie van ad vies voor de beurs. Naar Leningrad. De vierdejaars student A. P. van Goudoever uit Utrecht is naar Leningrad vertrokken, waar hij de Utrechtse studentenvereniging „Uni- tas" zal vertegenwoordigen op het con gres van het comité jeugdorganisaties van de Sovjet-Unie. „Unitas" werd uit genodigd, omdat in november haar lus trum is gewijd aan de culturele con tacten tussen Nederland en Rusland.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5