„Geen snelle overwinning in Vietnam mogelijk" morris UST Bliksem doodt twee meisjes in zwembad Drie doden op de weg in Haarlem en Overveen HET WEER Noodweer over Nederland Kind dood na val uit raam Regenrecord gebroken Johnson na een gesprek met Westmoreland Tragedie in camping „Vogelenzang" Arrestatie in zaak diamantendiefstal Duitse jeugdkapel in Beverwijk V S-maanvierkenner" begint woensdag met fotograferen Superslagerij De IJmond VERSE WORST of SAUCIJZEN SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK Het woord is aan Overwegend zonnig Aan het strand 51e JAARGANG NUMMER 240 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Geheimzinnig REGENKLEDING Barieljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN Op Zeeweg Wim kan 30 jaar mee pagina 6 Tweede ongeluk (Van onze weerkundige medewerker) De zes millimeter regen die het on weer zaterdagavond in De Bilt veroor zaakte was voldoende, om het zomer regenrecord te breken. Er is nu van 1 juni af in De Bilt 389 millimeter re gen gevallen. De zomer van 1865 (juni,, juli en augustus samenwas tot nu toe de natste met 387 millimeter, gevolgd door de zomer van 1912. In de laatste dertien jaar hebben wij nu drie bijzonder natte zomers gehad, namelijk 1954 met 331 millimeter, per leden jaar met 354 millimeter en nu het record. per 500 gram 1.89 250 gram 1.98 N. RES PLEIN 1945 no. 53 Shakespeare: Als trouw een last is, is ontrouw eer lijkheid. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5, 13 In de vishal en op zee5 Rond de losplank 5 Radio en tv 6 Kunst6 Beeldverhalen 7 Feuilleton7 Sportief 9-13 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Ferdinand15 Topsy16 Luidsprekers 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandag- tot dinsdag avond Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk noordwestelijk, later veranderlijk. Koude nacht en ho gere middagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een hogedrukgebied komt via Enge land naderbij. Morgen zonnig en droog met wat aangenamer strandweer door een afnemende wind. In de middag ongeveer 20 graden, zeewater bijna 18 graden. Vooruitzichten: Zonnig, met een lang zame stijging van temperatuur. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN MAANDAG 15 AUGUSTUS 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129283. Hoofdredacteur: Jos L. LodewijksAdjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der t.Ijje WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). „Het Amerikaanse volk moet weten dat er geen snelle over winning zal worden behaald in Zuid- oost-Azië. Maar de wereld moet weten dat wij niet zullen opgeven". Dit zei president Johnson na het ge sprek dat hij heeft gehad met de opperbevelhebber van de Amerikaan se strijdkrachten in Vietnam, gene raal Westmoreland. „Het is onmoge lijk", aldus de Amerikaanse presi dent, „dat de communisten in Viet nam een greep naar de macht kunnen doen". Volgens generaal Westmoreland ware de besprekingen met president Johnson „voldoening gevend". Hij zei niets te we ten van berichten uit Vietnam, dat er mis schien wel 750.000 man nodig zijn om de oorlog te winnen, op basis van de huidige activiteit van de Vietcong. Ook wilde hij niet zeggen of hij het met deze stelling eens is. „Dergelijke berichten zijn niet van mijn hoofdkwartier afkomstig", aldus Westmoreland, die er aan toevoegde: dat de verliezen aan vliegtuigen in Vietnam in de afgelopen week betreu renswaardig hoog waren, maar dat zij in andere weken laag waren en dat het ge middelde niet buitensporig is zoals werd verwacht. Dat er geen aanwijzingen zijn dat de vastbeslotenheid van de leiders in Hanoi verminderd is. De tekenen wijzen eerder op een voortzetting van het huidige ge dragspatroon. Dat de bombardementen op Noord- Vietnam zeer succesvol waren met be trekking tot verhindering van verplaatsing van vijandelijke troepen te land, het ver woesten van vrachtauto's en schepen en het bombarderen van olie-opslagplaatsen. Generaal Westmoreland was zaterdag avond op de ranch van president John son aangekomen, maar zijn aanwezigheid daar was geheim gebleven tot hij en zijn vrouw zondag met president en mevrouw Johnson naar de kerk gingen. Westmore- land is ongeveer achttien uur op de boer derij van de president gebleven voor hij weer naar Vietnam vertrok. Westmoreland onthulde nog dat sedert 1 januari 40.000 tot 50.000 Noordvietname- se soldaten het zuiden van het land wa ren binnengekomen. Hij zei, dat ongeveer de helft van de communistische strijdkrachten in Zuid- Vietnam uit Noordvietnamezen bestaat. Westmoreland, die veel meer militair is dan politicus, zei: „wij hebben niet de in druk dat de verkiezingen in Zuid-Viet- nam succesvol zullen zijn. De Vietcong doet al het mogelijke dit democratische proces te verhinderen". DAMESKAPSALON Telefoon 8166 bliksem getroffen met dodelijk ge volg. Het waren de zestienjarige Wil- helmina M. L. Siegrest en de vijftien jarige Bertha Rotgans. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half twee heeft zich op de zui delijke rijbaan van de Zeeweg ter hoogte van „De Bokkedoorns" een ernstig onge val voorgedaan, waarbij de 22-jarige be stuurder C. Steehouwer, chauffeur van beroep uit Haarlem, die in een personen auto reed, werd gedood. Waarschijnlijk verblind door een tegen ligger aldus een getuigenverklaring raakte de auto in de wegberm met het gevolg dat de chauffeur uit de auto werd geslingerd en onder de auto terechtkwam. Tijdens het vervoer naar het Marinehos pitaal in Overveen is hij ten gevolge van een schedelbasisfractuur overleden. Zijn medepassagier, een 18-jarige student uit Overveen, kwam er met slechts enkele schrammen af. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Vanmorgen is de vier jarige Marcel Wighman van vijftien me ter hoogte uit een raam op een betegel de binnenplaats aan de Oranjeboomstraat te Rotterdam gevallen. Marcel werd in ernstige toestand naar het Zuiderzieken huis gebracht, waar bij aankomst bleek dat hij was overleden. De jongen was met zijn zesjarig broer tje in de slaapkamer van de ouderlijke woning (derde etage) aan hét spelen. Ver moedelijk heeft hij een spanjolet van het raam geopend. Nederland is zaterdag geteisterd door noodweer. Windstoten richtten overal veel schade aan en wolkbreu ken zorgden voor een stortvloed van water. In Bloemendaal waren de ge volgen het ernstigst. Twee meisjes uit Amsterdam werden er door de (Van onze correspondent) AMSTERDAM In verband met de diefstal van twee diamanten met geza menlijke waarde van 150.000 uit de zaak van juwelier Bernard Schipper aan de Kalverstraat in Amsterdam heeft de poli tie een negentienjarige werkstudent gear resteerd. Deze jongeman die theologie stu deert, was als bediende bij de juwelier werkzaam. Hij ontkent iets van de ver dwijning van de juwelen te weten. De po litie zegt echter sterke aanwijzingen tegen hem te hebben. Toen zij zijn kamer doorzocht vond zij een zilveren ring en acht gouden ringen. De werkstudent heeft wel bekend deze in de zaak waar hij werkte te hebben ont vreemd, evenals een op zijn kamer gevon den gouden vulpen die aan zijn werkge ver toebehoort. Het wordt zeer onwaar schijnlijk geacht dat een buitenstaander de 2 diamanten heeft kunnen stelen. Ze lagen in een etalagekastje in de winkel. Wanneer er klanten zijn is er altijd per soneel in de zaak en geen van de per soneelsleden heeft, terwijl er klanten wa ren, iets verdachts opgemerkt. De dader van de diefstal moest eerst het kastje openmaken en heeft vervolgens, toen hij zijn greep naar de diamanten deed, een standaard, waarop acht gouden ringen la gen, omgestoten. De meisjes waren aan het zwemmen in het bad op de camping „Vogelenzang". Vier andere bezoekers van het zwembad liepen een shock op. Zij konden na be handeling in het ziekenhuis weer naar huis gaan. Bij Petten werd de 29-jarige Tony Smith uit Ellingham, die met zeven andere Brit se zeezeilers uit Lowestoft naar Katwijk was vertrokken, in zijn zestienvoetsjol door de storm overvallen. Hij wist zwem mend de dijk te bereiken. Volkomen uit geput maar overigens slechts met enkele schaafwonden werd hij op advies van een arts naar het centraal ziekenhuis in Alk maar overgebracht. Ontshapte Smith nog juist aan de zee, de 47-jarige Duitser Heinrich Carl Wol- bergs slaagde daar zaterdagmiddag in Cas- tricum niet in. Hij werd door de onder stroom meegesleurd toen hij de herhaal de waarschuwingen van leden van de red dingbrigade in de wind sloeg. De redders wisten de Duitser uit het water te krij gen, maar mond-op-mondbeademing baat te niet meer. Het water heeft dit weekeinde nog veel meer slachtoffers geëist. In Terneuzen viel de negentienjarige matroos A. R. uit Dordrecht van een duwboot, in Nunspeet verdronk de twaalfjarige jongen T. Bak ker uit deze plaats in de Zandenplas. Het vierjarige zoontje van de familie Bagger- mans-Peters uit Gemert verdronk in een zwembad in de Belgische Lommei, de 65- jarige kloosterling Th. Stokman in de Maas bij Venlo, de 63-jarige H. van Hout uit Gemert, die bij een kloosterorde als tuinknecht werkzaam was, in een sloot bij Gemert. (Over de gevolgen van het noodweer kunt u meer lezen op pagina 2.) Vanmorgen om elf uur heeft het ge meentebestuur van Beverwijk de 32 leden van de Jugendkapelle uit de Duitse stad Langenau op het Stadskantoor ontvangen. Ook de jeugddrumband Meerestein, die als gastheer van dit gezelschap optreedt, was bij deze ontvangst in de Salie des pas perdues aanwezig. Tevoren lieten bei de korpsen zich horen voor het Stadskan toor. Namens het gemeentebestuur wer den de gasten en hun dirigent de heer Sturm toegesproken door wethouder E. Gerritse. Op het bordes van het Stads kantoor namen wethouder Gerritse en ge meentesecretaris W. C. Huisman (inmid dels hersteld) de muzikale hulde in ont vangst. Tijdens het noodweer van zaterdag werd deze boerderij in de Broek- heurne bij Enschede door ontwor telde bomen zwaar getroffen. KAAP KENNEDY (Reuter) - Op Kaap Kennedy is gisteravond bekendgemaakt dat de „Lunar Orbiter-1" in een bijna per fecte baan om de maan is gebracht. De kortste afstand is 182 kilometer en langste 1856 kilometer. De voorgenomen baan had als afstanden 198 en 1840 kilometer. Over enkele dagen hoopt men de „Lunar Orbiter" door een nieuwe manoeuvre in een nog dichtere baan om de maan te brengen, vanwaar hij met het nemen van foto's van de maan zou kunnen beginnen. Deze foto's en die van de „Surveyor" zullen de Amerikaanse technici in staat stellen de plaats te bepalen waar een be mand ruimteschip van het type Apollo op de maan zou kunnen neerstrijken. Als alles goed verloopt zal de satelliet woensdag beginnen met het maken van foto's. Donderdag kan met de ontcijfering ervan worden begonnen. Binnen negen uur zijn in het afgelopen weekeinde op de Westelijke Randweg in Haarlem twee dodelijke ongelukken ge beurd. Bij een van hen werden bovendien drie personen vrij ernstig gewond. De slachtoffers zijn de 22-jarige journalist A. R. van Schaick uit Amsterdam en de 36- jarige hulp in de huishouding J. W. J. M. van der Griendt uit Haarlem. Op de Zeeweg in Overveen verongelukte in de nacht van zaterdag op zondag de 22-jari- ge chauffeur C. Steehouwer. Omstreeks drie uur in de nacht van zaterdag op zondag botste een personen auto, bestuurd door de 22-jarige Amster damse journalist A. R. van Schaick met grote snelheid ter hoogte van het Theems- plein tegen de verhoogde middenberm. De wagen vloog de lucht in en kwam op zijn dak op de andere rijbaan terecht, waarna hij doorschoof en aan de rand van de langs de weg lopende vaart bleef liggen. De bestuurder werd uit het voertuig ge slingerd en overleed ter plaatse. Twee van de drie inzittenden kwamen ook in het gras terecht. Een van deze, een 24- jarige kleuterleidster uit Haarlem had een bekkenfractuur en verscheidene ver wondingen, de ander een 22-jarige inwo ner van Nijmegen liep eten hersenschud ding op. De vierde inzittende, een 19-jarig mode-ontwerpster uit Amsterdam, bleef met ernstige verwondingen aan armen en benen in het voertuig liggen. De slachtof fers zijn allen naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo vervoerd. De vier jongelui maakten deel uit van een gezelschap van vijftien, dat een fuifje had gehad in Haarlem. Ze waren, verspreid over vier auto's op weg naar het huis van een van hen, waar men de festiviteiten wilde voortzetten. De 36-jarige hulp in de huishouding J. W. J. M. van der Griendt verongelukte zaterdagavond even over zes uur op de Westelijke Randweg bij de kruising met de Pijlslaan. Ze was met haar fiets de randweg vanaf de Parnassiakade overge stoken en daarbij tegen een uit de rich ting Heemstede komende auto gebotst. De vrouw werd geschept en ongeveer vijftien meter weggeslingerd. Ze is ter plaatse overleden. De wagen werd bestuurd door een 20-jarige drogist uit Heemstede. Deze kreeg geen letsel. De vrouw zou pardoes voor de auto zonder voorrang te hebben verleend zijn overgestoken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1