Nazi-leider in Chicago hitst blanken tegen negers op Mol let voelt niets voor eigen Franse kernmacht Bestelauto van moordenaars in Londense wijk gevonden Flessen en rotte eieren naar burgerrechtbetogers Arrestaties in Mexico Mohammed Hatta waarschuwt tegen het dictatoriale gevaar Oliebrand in Mexico „Bermrecht" in Duitsland en Italië Vijftien VS-vliegtuigen boven Noord-Vietnam neergeschoten DJEMPOL Vliegers „Olympic Airways" staken Israeli schieten twee Syrische vliegtuigen neer V ill Voorlopig akkoord in staking Amerikaans grondpersoneel Averell Harriman niet naar Cambodja „Goede toekomst voor negers in de industrie" Groot-B rittannië leeft mee met de nabestaanden 3 telegrammen MAANDAG 15 AUGUSTUS 1966 Amerikaanse schoener in Kattegat in nood Nazi-mars Wilde schietpartij in New Haven: 4 gewonden I Zuidafrikaanse studie (Van onze correspondent) Fonds opgericht CHICAGO (AFP). Leden van het Verbond ter Bescherming van de Burgerrechten hebben gisteren in de Amerikaanse stad Chicago weer ge demonstreerd tegen de rassendiscri minatie, toegepast bij de huisvesting. De negers gebruikten dit keer een nieuwe tactiek. Zij trokken niet in een grote groep door de stad, maar verspreidden zich in drie kleinere groepen die tegelijk betoogden in drie verschillende wijken. In een van deze wijken werden de ne gers, vijfhonderd in totaal en beschermd door een gelijk aantal politiemannen, op gewacht door een schreeuwende menigte blanken, die wel duizend man sterk was. Uit deze menigte, voor het merendeel jonge mensen, werd met stenen, flessen en rotte eieren naar de betogende negers gegooid. De politie, die de blanken slechts met grote moeite in bedwang wist te houden, moest verscheidene malen in grijpen om te voorkomen dat auto's van betogers en politie in brand werden ge stoken. Tijdens de tocht stonden grote groepen blanken op de trottoirs. Zij droegen bor den met opschriften als: „De macht aan de blanken" en „Dood aan de vuile nik kers". Leden van de Amerikaanse nazi partij deelden vlugschriften uit en hitsten de blanken op. Het kwam in deze wijk INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. MEXICO (Reuter) De Mexicaanse po litie heeft vijftig mensen gearresteerd in verband met een samenzwering die tegen de regering zou zijn beraamd. Vrijdag werd een groep verdachten ge arresteerd, waaronder de journalist V. R. Galan, een medewerker van het linksgeori ënteerde weekblad Siempre. Er zouden plannen hebben bestaan om ln de nacht van zaterdag op zondag aan vallen te doen op de residentie van pre sident Gustavo Diaz Ordaz en op leden van de regering. ATHENE (Reuter) De vliegers bij de Griekse maatschappij „Olympic Air ways" zijn zondag voor zeven dagen in staking gegaan ter ondersteuning van looneisen. Een staking van 2000 andere personeelsleden van de maatschappij werd zaterdagavond vermeden toen de minister van Arbeid hun eisen naar een arbitragecommissie verwees. De vliegers weigerden echter arbitrage te aanvaar den. Tegen maandag zullen alle vliegtuigen van de Griekse maatschappij aan de grond staan. KOPENHAGEN (AP) Vanochtend vroeg zijn er vijf opvarenden opgepikt van een Amerikaanse schoener die rond dreef in het Kattegat. Er waaide harde wind in het gebied. De vijf mensen, een man, twee vrouwen en twee kinderen, zijn opgepikt door een loodsboot uit Fal- kenberg aan de Zweedse westkust. De schoener had noodsignalen gegeven. De 237 ton metende schoener Zenitha is onlangs door de Amerikaanse professor Alexander Szerfig gekocht voor een reis om de wereld. Een Deense sleepboot is naar de schoener op weg en zal probe- ren het schip op sleeptouw te nemen. later tot heftige vechtpartijen tussen blanken en politiemannen, die de betogers beschermden. Ook negers mengden zich in de strijd. Auto's werden beschadigd en winkelruiten ingeslagen. De ongeregeldheden begonnen pas goed nadat John Patier, leider van de nazi partij, een beroep op de blanken deed om een stoet te formeren en de neger- wijken binnen te marcheren. Patier riep tegen de blanken, dat zij zich moesten voorbereiden op de blanke revolutie: „Indien de negers de wijken van de blanken kunnen binnenmarcheren, kunnen wij de negerwijken binnengaan", riep hij. Patier verklaarde, dat George Lincoln Rockwell, Amerikaans partijleider van de nazi's binnen twee weken naar Chicago zou komen om zo'n mars te leiden. Bij de rel werd een blanke door een fles aan het hoofd gewond. De politie arresteerde negen blanken, onder wie een lid van de Amerikaanse nazi-partij. Bij de betogingen in de beide andere wijken deden zich geen ernstige inciden ten voor. DJAKARTA De voormalige Indone sische vice-president, Mohammed Hatta, heeft gewaarschuwd tegen de gevaren van „dictatoriale machten". In een toe spraak die hij op een massabijeenkomst in Cheribon hield, zei Hatta dat een dic tator nooit terveden zal zijn en zich zelf steeds meer zal aanbidden. „Wij moeten een weg banen om het volk te beveiligen MEXICO (AP) Een deel van de staats olieraffinaderij in Poza Rica bij de Mexi caanse oostkust wordt door een enorme brand geteisterd. Door ontploffingen zou een aantal personen gewond zijn. Verschei dene mensen worden vermist. Tot op afstanden van vijfhonderd kilo meter zijn brandweerauto's naar de raf finaderij onderweg. Volgens het dagblad Excelsior is een deel van Poza Rica ont ruimd, omdat nieuwe ontploffingen ver wacht worden. TEL AVIV (AFP) Twee Syrisqhe jachtvliegtuigen van het type Mig zijn vanochtend door de Israëliërs neergescho ten in de omgeving van het meer van Galilea. Vier van die toestellen'vielen een Israëlisch vaartuig van de kustwacht aan, dat aan de oever van het meer was vast gelopen bij een Syrisch dorp. NEW HAVEN (Reuter) Een kreu pele man, die gezocht werd wegens moord op een vrouw, heeft in New Haven drie vrouwen en een man met kogels verwond. Hij drong een cafetaria binnen, en begon in het wilde weg te schieten. Toen de politie aankwam vond een kort vuurge vecht plaats, waarbij de man, een neger, werd getroffen. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De toestand van een der gewonden was slecht. tegen de machten van een dictator". Hij merkte op dat de Indonesiërs in het ver leden tegen vijanden van buitenaf hadden moeten vechten, maar „we moeten nu de vijanden in het land bevechten en onze grootste vijand is armoede". „Ons lot is thans erger dan onder het Nederlandse bewind, in het bijzonder het lot van de ambtenaren. We hebben kapi taal nodig om dit land te herbouwen en dit kapitaal kan slechts door buitenlandse kredieten worden verkregen", aldus Hatta. Hij wees Soekarno's geleide democratie van de hand, omdat „alles door hoger hand wordt gedicteerd". Hatta zei dat weliswaar alle soorten democratie wor den geleid door een ideologie maar „niet de Indonesische democratie, een demo cratie die geleid wordt door een individu en derhalve gelijk is aan dictatuur". Hatta zei dat hij president Soekarno sedert 1957 had gewaarschuwd voor de vorming van een regering waarin com munisten zitten. „Communisme is atheïs tisch, strijdig met de „pantjasila"-staats- filosofie en bevat geen elementen voor samenwerking met godsdienstige groepe ringen". Soekarno heeft gemeend dat hij het communisme zou kunnen beteugelen en hij wenste een kabinet op basis van de samenwerking tussen nationalisten, godsdienstige groepen en het communis me te vormen. „Deze stijfhoofdigheid is de oorzaak van ons huidige noodlot", al dus Hatta. AUGSBURG (DPA) Voor de tweede keer binnen negen dagen heeft een recht bank in Augsburg zaterdag aan de auto weg MünchenStuttgart automobilisten berecht, die zich niet aan de snelheidsbe perking hielden. In vier uur werden 27 automobilisten aangehouden. Acht van hen moesten boeten betalen. Bovendien kregen negentien aangehoudenen een waarschuwing en een boete. Ook bij deze tweede actie werden in hoofdzaak bussen, vrachtauto's en perso nenauto's met aanhangwagens gecontro leerd, die op het traject aan een maxi mumsnelheid van tachtig kilometer zijn gebonden. Ook in Frankrijk zijn dit weekeinde overtreders van de verkeersvoorschriften „ter plaatse'L-berecht. Automobilisten, die ervan verdacht werden alcoholische dranken te hebben genuttigd, wier banden versleten waren of die op enige andere wijze de regels op de autoweg schonden, moesten met hun gezinnen verder lopen. Hun rijbewijzen en auto's moesten ze ach terlaten. Aan 23 automobilisten is de rij bevoegdheid voor de duur van drie maanden ontzegd- In Italië werd van 38 automobilisten het rijbewijs ingetrokken. Buitenlandse toeristen kwamen er hier met een waarschuwing af. Met mijndetectors hebben Britse militairen naar kogels of hulzen ge zocht op de plek waar de drie rechercheurs werden vermoord. (Telefoto). WASHINGON (Reuter) De onder handelaars in het conflict tussen de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen en het grondpersoneel hebben een voorlopig ak koord bereikt. Dit moet echter nog wor den bekeken door de 35.000 leden van de bond van technisch grondpersoneel, dat al 39 dagen staakt voor hogere lonen. In een garage in Zuid-Londen werd in het weekeinde de bestelauto van de moordenaars der drie politie mannen gevonden, na een telefoni sche aanwijzing. (Telefoto). gr m MMKmJ SAIGON (Reuter) De Verenigde Staten hebben vorige week bij aanvallen op Noord-Vietnam 15 vliegtuigen ver loren, een recordaantal. De Amerikaanse troepenmacht in Zuid- Vietnam is zondag met bijna vierduizend man uitgebreid tot 292.000 man. In de Golf van Tonkin hebben Skyhawk vliegtuigen van de Amerikaanse marine zaterdag twee Noordvietnamese motortor pedoboten en acht met olie geladen boten tot zinken gebracht. Amerikaanse straal vliegtuigen vielen zaterdag in Noord-Viet nam bruggen, ponten, militaire barakken, radarinstallaties, luchtdoelgeschut en kon vooien aan. Vliegtuigen van onbekende herkomst hebben een dorp in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam ge bombardeerd. Vier dorpelingen kwamen om het leven en 35 zijn gewond. Er is een onderzoek ingesteld. Volgens de eer ste conclusies zijn tijdens het bombarde ment geen Amerikaanse vliegtuigen boven het dorp geweest. Het voorgenomen bezoek van Averell Harriman. de reizende ambassadeur van de Amerikaanse president Johnson, aan Cambodja in september is afgezegd. Dit heeft prins Sihanoek, het Cambodjaanse staatshoofd, meegedeeld. Hij was kwaad omdat de Amerikanen wel hun spijt over het bombardement-bij-vergissing van het Cambodjaanse dorp Thlok Tratsj aan de inwoners en aan de daar aanwezige di plomaten en waarnemers hadden betuigd, maar niet aan de Cambodjaanse rege ring. Prins Sihanoek heeft de Australische ambassade in Pnom Penh verzocht Har riman te laten weten dat hij maar niet moest komen. JOHANNESBURG (Reuter) „In de Zuidafrikaanse industrie is voor de negers een schitterende toekomst weggelegd." Dat wordt gezegd in het verslag over een onderzoek, verricht voor de Stichting Zuid-Afrika, een niet politieke en onaf hankelijke organisatie die gefinancieerd wordt door Zuidafrikaanse zakenlieden. „Er zullen steeds meer negers in de in- industrie gaan werken. Hun loon zal steeds meer stijgen," aldus het raport. In de industriële sector werken nu 500.000 negers, die sameft ruim 1,1 mil jard gulden per jaar verdienen. De Zuid afrikaanse industrie groeit snel. Die groei zal zich blijven voortzetten. Dit brengt een groeiende behoefte aan geschoolde arbeiders met zich mee, die zal men onder de negers moeten zoeken. Guy Mollet (Van onze correspondent) PARIJS „Wanneer de Franse linkse partijen in 1967 in de verkiezingen de meerderheid behalen, zal een eind worden gemaakt aan de zelfstandige herbewape ning van Frankrijk, de „Force de frappe". Dit heeft Guy Mollet, secretaris van de Franse socialistische partij verklaard, bij na op hetzelfde ogenblik dat bij Tahiti in de Stille Zuidzee een operationele Franse kernbom van zestig kiloton ex plodeerde, vervoerd door een Mirage-4. Van deskundige zijde heeft men mij verzekerd, aldus Guy Mollet, dat het voortgezette wetenschappelijk onderzoek voor de kern-energie, geen enkele schade zal lijden, wanneer het aan de militairen zal worden onttrokken. Men beweert dat in zulk een geval de wetenschappelijke onderzoekers naar Amerika zouden gaan, om daar hun opleiding te voltooien. Als dat waar is, bevestigt het alleen maar de opvatting welk een enorme achterstand wij in Frankrijk op dit gebied hebben. „Zelfs de Engelsen die al veel eerder dan wij in Frankrijk de kernbom hadden, zijn verplicht hun kennis op dit gebied in de Verenigde Staten aan te vullen. Frankrijk is niet in staat die achterstand in te halen. Het zou moeten beschikken over een groot leger van wetenschappelijke werkers. Daaraan ont breekt het". Volgens Guy Mollet kan Frankrijk zon der risico een einde maken aan zijn zelf standige kernbewapening. Zonder moei lijkheden zal dat overigens niet gaan, want de aanpassing zal vele problemen oproepen. Aan de andere kant dient men niet te vergeten aan welke gevaren Frankrijk zich bloot stelt bij het fabri ceren van steeds nieuwe kernbommen. Ook wanneer het Gaullisme aan het be wind blijft, zal het door de economische en financiële gesteldheid van Frankrijk, uitermate moeilijk zijn het land uit te rusten met een volledig thermo-nucleair apparaat, dat zich niet kan beperken tot enkele kernbommen en een paar kern duikboten, maar ook zal moeten beschik ken over een geperfectioneerd alarm systeem, met overal radar-opsporings apparaten. „Men houdt ons het argument voor, dat Frankrijk niet kan achterblijven, omdat ook andere mogendheden het kernwapen hebben. Ik vind dat", aldus Guy Mollet, „een der gevaarlijkste argumenten. Want als dat voor Frankrijk geldt, geldt het ook voor andere landen en waarom ook niet voor Duitsland. Hoe kleiner een land met kernwapens, des te groter het ge vaar van een kernwereldoorlog. De „grandeur" van Frankrijk berust niet op kernenergie, maar op de uitstraling van zijn cultuur over de gehele wereld". LONDEN. De grootscheepse jacht op de daders van de vrijdag in Londen gepleegde moord op drie po litiemannen heeft de vondst van een blauw-groene bestelauto opgeleverd. In het holst van de nacht werden in een van de kleine garages die men onder de donkere spoorbrug in de volksbuurt Lambeth, aan de zuid oever van de Theems, vind, vinger afdrukken gemaakt, waarna de buit voor verder onderzoek naar het politie laboratorium werd gesleept. Voor het speurwerk op de plaats van de moord was inmiddels de hulp van het leger ingeroepen. Op handen en voeten kropen militairen en agenten over de straat, op zoek naar kogels of patroonhulzen. Tot dusver hebben zij geen succes gehad. Er zijn gisteren veel huiszoekingen ver richt. Enig opzien baarde de omsingeling van een blok flats in het Zuidoost-Lon- den. Drie mannen werden aan een ver hoor onderworpen, waarbij bleek dat zij niets met de schietpartij te maken had den. Sinds de wagen was gevonden, had de politie echter één aanknopingspunt. Haar eerste doel is de bewegingen van de Vanguard-bestelauto voor en onmiddellijk na het drama vast te stellen. Het mede leven met de nabestaanden van de drie vermoorde politiemannen is groot. Ko ningin Elizabeth betuigde haar deelne ming in een telefonische boodschap aan de Londense hoofdcommissaris van politie Joseph Simpson. De burgemeester van de Londense gemeente Hammersmith, waar de tragedie zich afspeelde, leidt een na tionale inzameling waarvoor op politie bureaus overal in het land giften binnen komen. Een onbekende schonk één mil joen gulden als bijdrage voor een op te richten fonds waaruit de nabestaanden zullen kunnen worden geholpen. Zaterdagochtend heeft minister van Binnenlandse Zaken, Roy Jenkins, die zijn vakantie had onderbroken, een be zoek gebracht aan de plaats van de moord. Toen hij het politie-bureau verliet, riep een vrouw hem toe: „Breng de galg te rug!" „Breng de kat (geselwerktuig) te rug" werd er eveneens geroepen. En die kreten vinden nu wijde weerklank. Jen kins verklaarde dat een enkel incident zoals dit, hoe afschuwelijk ook, niet vol doende kan zijn om voor moorden op politiemannen de doodstraf weer in te voeren. Het drama dreigt echter al dadelijk een politieke crisis te veroorzaken, al is de doodstraf nooit een partijkwestie geweest. Een aantal vooraanstaande politici, onder wie het conservatieve Lagerhuis-lid en oud-minister Duncan Sandys heeft zich namelijk voor wederinvoering van de doodstraf voor het vermoorden van po- litie-beambten of gevangenisbewaarders, uitgesproken. De politie-federatie heeft altijd al hand having van de doodstraf voor gevallen zoals deze verlangd. Het alternatief zou zijn bewapening van de politie, waar de autoriteiten echter steeds tegen zijn ge weest uit vrees voor een algemene be wapening van de misdadigerswereld. Deze opvatting heeft steun gekregen uit de Verenigde Staten, waar om dezelfde re denen stemmen opgaan voor ontwapening van de politie. Het is een uiterst moei lijk probleem dat onmogelijk in de emo tionele sfeer van dit ogenblik kan worden opgelost. Het is intussen de vraag of de recher cheurs onder andere omstandigheden niet zouden zijn vermoord. Beseffen de moor denaars dat zij politie voor zich hadden? De politiemannen waren niet alleen in burger, maar hun auto zag er als een ge wone personenauto uit. Zonder het woord politie en zonder andere kentekens. Een theorie is dat de bandieten dachten met een concurrerende bende te doen te hebben. 3 EXCLUSIEF INDISCH RESTAURANT Boulevard Zandvoort nabij circuit Tafelreservering tel. 02507-2044 's woensdags gesloten Klemperer. De beroemde dirigent Otto Klemperer is in een kliniek te Zürich opgenomen. Vier dagen geleden heeft de 81-jarige in Duitsland geboren dirigent bij een val zijn been gebroken. Het ge beurde, toen hij zijn hotel te St. Moritz verliet. Maximumsnelheid. Het Westduitse minis terie van Verkeer denkt erover een snelheidsgrens van 120 kilometer per uur in te stellen op de snelverkeerswe- gen. Vuurtje. Op het station van Palermo is een goederenwagon met een miljoen lu cifers in brand gevlogen. De brandweer heeft de wagon op een zijspoor geran geerd en de brand geblust. Bezoek. De Westduitse minister van de fensie, Kai Uwe von Hassel, is zondag avond in Ottawa aangekomen voor be sprekingen met zijn Canadese collega. Paul Hellyer. MOORD. De politie in Delano in Califor- nië heeft een 26-jarige man aangehou den die ervan wordt verdacht zondag vier mensen te hebben vermoord, drie vrouwen en een man. Drie hunner wer den doodgeschoten en een werd ge wurgd. Manoevres. Het Tsjechoslowaakse blad „Rude Pravo" meldt, dat nog niet in militaire parades getoonde nieuwe wa pens gebruikt zullen worden bij de vol gende maand te houden manoevres van troepen uit de landen van het pact van Warschau. Voedselvergiftiging. In Mexico zijn veer tien mensen ernstig ziek geworden van de 600 die voedselvergiftiging hadden opgelopen na het eten van brood, ge bakken door een bakker die zei dat hij vergif in het deeg had gedaan omdat hij „betoverd" was. erdronken. Acht schoolmeisjes en hun onderwijzer zijn zondag in Miyazaki, op het Japanse eiland Kioesjoe, ver dronken, toen het eilandje in een ri vier, waarop zij kampeerden, werd overstroomd. Drie meisjes en een le raar konden met touwen gered worden. Vliegtuigongeluk. Zes bemanningsleden van Aeronaves zijn zaterdag omgeko men toen de DC-8 waarmee zij een oe- fenvlucht maakten bij het vliegveld van Acapulco in Mexico neerstortte. Muur. De politie heeft zaterdag 23 West- berlijnse jongelui gearresteerd. Ze de monstreerden tegen de Berlijnse muur. Kort na hun arrestatie werden zij weer vrij gelaten. Alpinisten. In Noord-Italië zijn zondag twee alpinisten om het leven gekomen. Het zijn een 25-jarige Oostenrijker, die een val maakte van 300 meter en een 29-jarige Italiaan, die eveneens een do delijke val maakte. Drie Zwitserse al pinisten, twee mannen en een vrouw, zijn zondag van het Moench massief 300 meter omlaag gestort en om het leven gekomen. Boze oog. Drie zusters uit Caronia bij Messina hebben zich zondag in een zol derkamer opgesloten en gedreigd hun ouders en hun vierde zuster te doden wanneer iemand het zou wagen hen te benaderen. De burgemeester moest er aan te pas komen om te zorgen dat politie en medeburgers via daken het drietal kon ontwapenen. Het incident begon toen de oudste zuster uit het raam schreeuwde dat iemand „het bo ze oog" op haar had geworpen. Zij gooide zout naar buiten om de „kwade invloed" af te wenden. Ontmoeting. De president Raul Leoni van Venezuela en Eduardo Frei van Chili zijn zondag in Bogota aangekomen voor een conferentie van vijf Latijns-Ameri kaanse landen ter bespreking van kwes ties van gemeenschappelijk belang. Een van de kwesties, die vermoedelijk aan de orde zal worden gesteld is de hou ding tegen Argentinië's nieuwe militai re regering, die Venezuela niet wenst te erkennen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3