IN DE VISHA EN OP ZEE Smulpaap in Wijk aan Zee Duitse kustvaarder met zware slagzij naar haven Verenigingsnieuws uit de IJmond Ongeval in achtbaan op kermis Beverwijk Havenberichten Bandrecorder uit auto gestolen Blikseminslag aan de Orionweg Successen voor ROND DE LOSPLANK De Rijmonders Stoffelijk overschot geïdentificeerd Geen spreekuur van wethouders Op eigen kracht behouden binnen MAANDAG 15 AUGUSTUS 1966 5 -*• Beverwijk Zeebrugge 149 heeft weer mijn aan boord Ontevreden lossers Platvis schaars Vissersfeest De Duitse kustvaarder „Tim-S" uit Elsfleth (aan de Elbe) is zondag met zware slagzij de haven van IJmuiden binnengevaren. Tevoren was aan Scheveningen-Radio al gemeld dat het schip in het stormachtige weer in moeilijkheden was geraakt. De kapitein vroeg geen assistentie. Hij slaagde er in zijn kustvaarder op eigen kracht behouden binnen te brengen. V elsen-I J muiden serg pas goed feest. Van meerdere schepen waren berichten binnengekomen over vangsten, welke varieerden van vijftig tot tweehonderd kantjes per stuk. Met als ge volg dat zaterdag een ongekende run op de thuishaven kon beginnen, waarbij het de laatste dagen is voorgekomen, dat men de overvloedige vangsten niet eens kon ver werken. ZO MELDDE de VL 73 vrijdagmiddag aan de rederij, dat zout, tonnen en ijs al volledig waren opgebruikt en men zeker nog wel over een voorraad voor een paar honderd kisten beschikte, welke zonder meer in de last was gedeponeerd. Omdat het door de lage waterstand onverant woord was met een zwaar geladen schip nog tijdig de haven van Scheveningen bin nen te lopen, bleef de enige mogelijkheid om alsnog in IJmuiden de haring van dek van de hand te doen. Maar nadat men de verhouding van vers en zout had berekend, werd uiteindelijk besloten de deklast tot steurharing te verwerken. Met behulp van Een 21-jarige bezoeker van de kermis te Beverwijk liep tijdens een tochtje met de achtbaan een hersenschudding op. Het slachtoffer werd na behandeling in het Roode Kruis-ziekenhuis naar zijn wo ning overgebracht. Het ongeval gebeurde in de laatste bocht op weg naar het eind punt. Op onverklaarbare wijze kwam zijn wagentje plotseling tot stilstand. Door de hevige klap sloeg de inzittende met zijn hoofd tegen het vervoermiddel. Voordat de baan kon worden geblokkeerd, kwam het wagentje ook nog in botsing met een achter hem aanstormend autootje. Geluk kig had die botsing geen ernstige gevol gen. Aanvoer van maandag Vijfenzeventig vaartuigen hebben maandagmorgen in IJmuiden gelost: 11.170 kisten vis, 35.000 kilogram tong en 920 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 1220 schelvis, 1150 wijting, 1080 gul en kabeljauw, 1130 kleine gul, 230 koolvis, 1850 haring, 2000 kleine kisten ha ring, 140 toters, 150 makreel, 191 kleine kisten makreel, 2830 schol, 35 tarbot en 655 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens, heilbot 7 6.10, tarbot 5.40-4.50, grote tong 8.06-7.79, grootmiddel tong 7.31-7.05, kleinmiddel tong 3.01-2.87, tong een 2.10-1.88, tong twee 2.20-2.07, zalm 8.70-7.30. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 120- 74, middel kabeljauw 112-86, grote kool- vis 90-70, grote leng 92. Per tien stuks: grote kabeljauw 112-98, middel kabeljauw 45-38. Per stuk: kreeft 13-9. Per 50 kilogram: grote schelvis 52-48, middel schelvis 51-44, kleinmiddel schel vis 42-36, schelvis een 38-30, schelvis twee 19-15, kabeljauw een 53-36 kabeljauw twee 38-32, kabeljauw drie 25-15, koolvis een 28-26, koolvis twee 18-15. witte kool vis een 37, grote en middel schol 70-62, kleinmiddel en schol een 68-60. schol twee 50-39, schol drie 34-24, schar 16-8, bot 13, haai 45-36, gestripte wijting 22-15, dichte wijting 13, haring 23.601-5.40, makreel 36- 25, tarbot 192-98, tongschar 79-72, rode poon 31-20, kleine kreeft 47, kleine wolf 54. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 130 kisten schelvis, 150 wijting, 500 gul en kabeljauw, 2300 ha ring, 4800 kleine kisten haring, 100 ma kreel, 5 schol en 600 stijve kabeljauwen. Katwijk Aangevoerd werden: 1093 kantjes ha ring, 17 kantjes makreel en 65 kisten ver se haring, Prijzen: maatjesharing 96-116, volle haring 97-100, steurharing 62-78, ma kreel 46.10-48, verse haring 12.50. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Confid, van Par: Cape Nelson, Birkenhead; Wilma Frank. Antwerpen; Tor Anglia, Immingham; Spaarnestroom, Huil; Oranjeborg, Kristinehamn, Zaandam; Oceaan, Londen; Westriding, Goole; Dinkelstroom, Londen; Hermes, Antwerpen; The- resie, Monrovia, IJmuiden; Hinde, Londen; Anja, Rochester; Netherland Coast, Newcastle; Surthe, Groningen; Buka, Londen; Goeree, Sundsvall; Ectonia, Swansea: Louise Emilie, Gruvon, Zaandam; Heinrich Schmidt, Salvador. Zondag aangekomen te IJmuiden: IJstroom, van Grangemouth; Charis, Paramaribo; Carola, Hamburg, IJmuiden; Blisworth, Londen; Ali Damhof, Alesund; Reind, Fuhr; Dania, Kopen hagen; Spes, Swinouscjie, IJmuiden; Amberley, Shoreham; Tim-S., Alholmen, IJmuiden; Bow- combe, Londen; Vogtland, Bremen; Bilna, L« Havre; Ibis, Kotka; Jarama, Vancouver, IJmui den; Duhallow, Monrovia; Dora Oldendorff, Canada; Brino, Karlshamn; Rudgert Vinnen, Hamburg; Finnanger, Curagao, Victorie, Aber deen; Hada 2, Swansea; Plover, Londen. Maandag aangekomen te IJmuidien: Brabant, van Kragderö; Isarstein, Bremen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Lebu, naar Antwerpen; Waveney, Londen; Spreewald, Hamburg; Helios 2, Kopenhagen; Conrad, Bou logne; Rigoletto, New York; Jean-E., Londen; Bruse, Draummen; Tor Anglia, Immingham; Banggai, Londen; Florian Cheynowa, Rotter dam; Themis, Curagao; Areas, Gdynia; Philetas, Rhodos; Mette Skou, Le Havre; Santa Barbara, Savona, IJmuiden; Thea, Londen, IJmuiden; Catches, Azoren; Castor, Rochester, Zaandam; Ilse Fritzen, Port Etiënne, IJmuiden. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Hontestroom, Sheerness; Rijnstroom, Shoreham; Cape Nelson, Glasgow; Du Bellay, Antwerpen; Vliestroom, Hull; G. S. Livanos, Teneriffe. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan.) In de nacht van zaterdag op zondag werd te Wijk aan Zee in twee strand huisjes ingebroken. De ongewenste be zoeker had kennelijk honger, want hij verliet het ene strandhuisje met mede neming van 2 kippen, een fles wijn, 3 pullen bier, 1 pakje sigaretten en 4 bier glazen. In het andere huisje trof de politie de lege bierpullen aan, een halve fles wijn en de twee kippen, waarvan er een al ge deeltelijk was ontbraden. Hoewel de hon ger van de man blijkbaar was gestild, nam hij bij het weggaan toch nog 3 wor sten mee, 2 taarten, 6 eieren en 2 pakjes boter. De politie onderzoekt nu, waar deze smulpaap zich momenteel ophoudt. 9 MAANDAG 15 AUGUSTUS Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 u.; filiaal Sant poort „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.k. bibliotheek): 19 tot 21.30 u. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. DINSDAG 16 AUGUSTUS Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10—12.30 en 14.30—17.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30—17.30 en 19—21.30 u. R.k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10-12 en 14.30-17.30 uur. Stichting huishoudelijke- en gezins voorlichting. Spreekuur leidster: van 9.30-12 uur in de Willebrordstraat 102 te IJmuiden. Tel. 02550-7715. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Federatie Bejaardenzorg Velsen, sociaal advies voor bejaarden. Spreekuren: IJ muiden e.o. 9-10 uur in het gebouw Cul tureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden. benedenzaal 3, tel. 02550-5010; Velsen-noord 11-12 uur in de gemeente lijke vergaderzaal in de Smidt van Gel derstraat 5 te Velsen-noord, tel. 02510- 25550; Santpoort 15-16 uur in het gebouw „Cusa", Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014; verder volgens afspraak. Se cretariaat: Hoofdstraat 117 te Santpoort, tel. 02560-8014. MAANDAG 15 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 19-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger- •traat 70, geopend van 19-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 19-21 uur. Bibliotheek Meerestein, Parmentier- Btraat 2, geopend van 19-21 uur. Oosferwijk, Merwedestraat, Jongens- «tad. Meerstraat: Kermisattracties. DINSDAG 16 AUGUSTUS Stichting voor huish.- en gezinsvoorlich ting, Akerendamlaan 16: spreekuur elke dinsdagmiddag van 14-16 uur; tel. 24276. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur en van 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15-17.30 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur; 15-18 uur en 19-21.30 uur. Gezamenlijke filialen: Meerestein, Par- mentierstraat 2, geopend van 15-17 uur. Totdat tegen de avond onweer en regen en hier en daar zelfs waarlijk noodweer er abrupt een einde aan maakten, hebben we ein delijk weer eens een zonnige, echt- zomerse zaterdag beleefd. Ook in IJmuiden zochten velen verkoeling en verpozing aan zee, waar vooral het tussenstrand (het gedeelte tus sen beide pieren) in trek bleek. Later is de „Tim-S" op eigen kracht naar de kop van de haringhaven gevaren en is toen afgemeerd aan de kade bij de kalkzandsteenfabriek. Bij deze korte tocht verleende de „Argua" van Visser's sleep dienst assistentie. De Velsense brandweer is nog met twee wagens uitgerukt naar de kade bij de kalkzandsteenfabriek om eventueel wa ter uit de Duitse kustvaarder te pompen. De brandweer behoefde evenwel niet in actie te komen. De sleepboot „Nestor" van Wijsmuller heeft daar later nog wel water uit de verblijven gepompt. Aan de kade was men vanochtend bezig aan het weer rechtwerken van de Tim-S, waartoe ming zou kunnen worden verleend om door te varen naar Utrecht. Daarna zou bekeken worden of toestem een deel van de deklast werd gelost. Gisteravond te ruim 10 uur is uit een geparkeerd staande auto op het Meer- plein te Beverwijk een bandrecorder ge stolen. De wagen, toebehorende aan een Amsterdammer, was wel afgesloten. De waarde van het gestolen voorwerp be draagt meer dan 300,-. De politie itelt een onderzoek in. Opnieuw is zondagmorgen vroeg de Belgische vissersboot Zeebrugge 149 de haven van Hoek van Holland binnengelo pen met een mijn aan boord, opgevist voor de Nederlandse kust. Twee weken geleden was dat ook al het geval. De mijn- opruimingsdienst had de mijn in het be gin van de middag gedemonteerd. Tijdens het onweer van zaterdagavond is tegen half zeven de bliksem ingeslagen op het centrale antennesysteem van het flatgebouw 118-174 aan de Orionweg te IJmuiden. Er ontstond een kleine binnen brand in een versterkerskast. Doordat door de inslag ook de hoofdstop door sloeg werd schade aangericht aan t.v.- toestellen, koelkasten en andere elek trische apparatuur. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Voor de zaterdagavond in Egmond ge houden puzzelrit, meldden zich ook tal rijke leden van de automobielclub „De Rij monders" uit IJmuiden aan de start. Niet te vergeefs overigens, want onder de ze ventig equipes toonden zij zich de beste rijders. Aldus werden de volgende winnen de plaatsen door Rifmonders-leden bezet: A-klasse: 1. RoolvinkVan Gennip (0 strafpunten), 4. Van den BrinkVan den Brink (30 strafpunten), 5. Ten HakeTen Hake (60 strafpunten). B-klasse: 1. mevrouw BijlP. Zwier jr. (30 strafpunten), 2. KlupperVisser (60 strafpunten), 3. Nijssenmejuffrouw Jep- kens (90 strafpunten), 4. mevrouw Glas Verkes (120 strafpunten). Zaterdag zijn op het hoofdbureau van politie in Velsen twee onderwijzers uit En geland met het stoffelijk overschot gecon fronteerd van de jongeman, dat vrijdag door de „Insulinde" uit de Noordzee was opgehaald. Zij herkenden hem als de veer tienjarige Gerald Ivor Marjeram uit Swaff- ham (Norfolk), die zondag 7 augustus bij Noordwij k was verdronken. TIJDENS DE AFGELOPEN WEEK werd de handel dagelijks wel op een zeer bijzondere manier van rondvis voorzien. Aan de maandagmarkt was van de noordelijke Noordzee uit de nieuwe hektrawler KW 74 „Tetman Hette" present, terwijl toen aan de zuidzijde de IJM 36 „Kemphaan" en de IJM 37 „Delft" reeds op hun losbeurt wachtten. De rederij van deze sche pen behoefde voor concurrentie niet bevreesd te zijn en daarom werd be sloten de IJM 37 aan de dinsdagmarkt te lossen en de IJM 36 aan de woens- dagmarkt. De IJM 9 „Haarlem" was vervolgens voor de donderdagmarkt bestemd en een dag later arriveerde precies op de vastgestelde tijd de IJM 99 „Egmont". Deze goed geplande marktspreiding van Pronk-Gouda is voor alle betrokkenen ongetwijfeld bijzonder gunstig verlopen; op deze wijze kon de handel immers dagelijks van al het gewenste worden voorzien en op haar beurt moet de rederij eveneens goede zaken hebben gemaakt. DE ENIGEN die over deze gang van za ken minder tevreden zijn gewfefest waren de mannen, die dinsdag de IJM 37 mpes ten lossen. Hier is de bemanning van het schip niet geheel onschuldig aan geweest, omdat bij 't aan boord komen van de drie ploegen al onmiddellijk moest worden ge constateerd, dat de stuurman blijkbaar wel aan het laden, maar niet aan het los sen had gedacht. Vandaar dat slechts aan de achterzijde van het visruim een ope ning was gelaten, waar met het lossen kon worden begonnen. Dit deel van het schip was geheel volgestouwd, terwijl aan de voorzijde, onder de bak, het ruim vrijwel leeg was gebleven. OP DEZE WIJZE werden twee ploegen tot tydelfjke werkloosheid gedoemd, om dat de lossers er „geen brood in zagen" zich, evenals de konjjnen, enige openingen in de lading te graven. Vandaar dat het tot vier uur heeft geduurd, alvorens de drie ploegen aan de slag konden gaan, met als gevolg dat bjj de aanvang van de af slag, om zeven uur, nog minstens zeven- honderde kisten vis in het ruim waren achtergebleven. Aldus kon de rest van de lading niet eerder dan om tien uur te koop worden aangeboden. DAT HET OOK anders kan is donderdag bij het lossen van de IJM 9 gebleken. De IJM 37 en de IJM 9 zijn zusterschepen, waarvan het laatstgenoemde schip mis schien vijftig kisten vis minder loste dan de IJM 37. Juist voor het begin van de af slag waren de lossers echter metdit- schip gereed en kon de gehele lading aan de markt worden gebracht. IN TEGENSTELLING tot de rondvis, is de platvis bepaald schaars geweest, waar pas aan de vrijdagmarkt een einde kwam. De Texelse kottervloot is vrijwel geheel op de spanvisserij overgegaan en omdat deze schepen meestal in het midden van de week aan de markt verschijnen, is hun afwezigheid duidelijk opgevallen. Vandaar dat hun aanwezigheid vrijdag direct merk baar was. Des morgens waren enkele ploe gen gewaarschuwd om tegen twee uur present te zijn, voor het lossen van enige spannen. Deze schepen waren de eersten geweest, die woensdagavond aan de Engel se kust sporen hadden gevonden van de zozeer begeerde kuitzieke haring. De vol gende dag wisten enige spanvissers zulke mooie vangsten te maken, dat met de thuisreis kon worden begonnen. Een en ander was waargenomen door een aantal trawlers, dat eveneens rap het hoge net aansloeg om ook wat kuitzieke haring scheep te halen. VRIJDAG WERD het echter voor de vis- In de nacht van vrijdag op zaterdag liep de VL 73 „Elly" de haven bin nen, met de gevangen haring nog aan dek. Deze vangst was zo groot geweest, dat de meegenomen vaten en zoutvoorraad volledig waren op gebruikt. Nadat tonnen en zout aan boord waren gebracht, heeft de be manning de deklast alsnog tot steur haring verwerkt. walpersoneel werden aldus 124 vaten ha ring gesteurd. Tenslotte kan nog worden vermeld, dat zich zaterdag reeds verschei dene schepen met grote ladingen haring voor de maandagmarkt in de haven be vonden. De Beverwijkse wethouders W. 3". Ves- sies (openbare werken) en F. R. W. Kaebisch(volkshuisvesting, sport en volks gezondheid) zijn afwezig tot en met 28 augustus. Zij houden in die periode geen spreekuur. Brand In Navo-commandopost. Zondag ia brand uitgebroken in de ondergrondse Navo-commandopost in de Cannerberg bij Maastricht. De schade viel erg mee. De „Tim-S" had IJmuiden als bestem ming vanwaar het met een lading hout zou doorvaren naar Utrecht Van dit door varen naar Utrecht is zondag evenwel niets meer gekomen. Het Duitse schip dat onder deze omstandigheden geen toestem ming kreeg de sluizen te passeren naar het Noordzeekanaal, koos na de behouden binnenkomst eerst ligplaats in de bijlig- gershaven. De slagzij was zo groot dat het bakboordgangboord onder water stond en aan die kant ook de deklast hout het water raakte. «gap v k f V: L: ./L:?;., -x;

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5