Zeventig Vietnam-betogers in marathonzitting veroordeeld Verrassing voor de Britten HET WEER „Maatregelen tegen Beatles zelfs niet overwegen" Rassentegenstelling in de V.S. niet verminderd Herald Tribune opgeheven UST morris Elf alpinisten verongelukt TIENER-BABY Kantonrechter twijfelt aan juistheid van een politieverordening-artikel Mr. N. S. Blom is geen onderhandelaar meer met Indonesië Onderwereldfiguren wilden agent doodrijden Glaasje op... Barometer hoog: mooi weer Vliegtuigongeluk in Roemenië? Ongehoorzame luitenant krijgt drie weken Dr. C. A. Graafland op voordracht als geneesheer-directeur van Groote Gasthuis Zeven Ambonnezen gearresteerd CAO-Hoogovens goedgekeurd C.H.-jonger en aan N.C.R.V.: Opinie-onderzoek van Newsweek Circus mandril gevangen 3% lub'» 51e JAARGANG NUMMER 241 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Splinternieuwe opera in Salzburg pagina 6 Droog weer Aan het strand In Den Haag Het woord is aan Thans in de junctie werkzaam in Groningen LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN SUEDE - NAPPAJASJES IJmuider Courant Twee Amsterdamse kantonrechters heb ben gistermiddag in een vier uur duren de marathonzitting zeventig demonstran ten aan een op vrijdagavond 1 juli in de hoofdstad gehouden optocht, waarvoor geen vergunning was aangevraagd en die gericht was tegen het bombarderen door de Amerikanen van Hanoi, veroordeeld tot een boete van 25, subsidiair vijf da gen hechtenis. Een aantal werd bij ver stek berecht. De officier van justitie, mr. J. W. Scheffers, had tegen allen boeten van 50,- subsidiair tien dagen hechtenis ge- eist. Kantonrechter mr. A. W. Haan, die 36 vonnissen velde, merkte op dat wat Het Franse tiener sterretje Sylvie Vartan, echtgenote van Johnny Halliday, is een en al oog voor haar kindje, dat gisteren geboren werd. Nog geen dag nadat de kleine Da vid het levenslicht zag, liet ze hem vol moederlijke trots aan de pers zien. AAAMWUWMAAAAAflAAAAfWUIAAAAAIIAWIfW W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Hit het binnenland2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst6 Radio en tv 6 Feuilleton 7 Beeldverhalen7 Topsy8 Beurs 9 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Ferdinand10 Sport 11 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van dinsdag- tot woensdag avond Droog weer met zonnige perioden. Overwegend zwakke wind, koude nacht, maar morgen overdag hoge re temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hogedrukgebied met het centrum bij Londen geeft zonnig strandweer bij een afnemende noordenwind. Hierdoor wat aangenamer met stijging van temperatuur. In de middag pl.m. 20 graden, zeewater bijna 18 graden. Vooruitzichten: Zonnig en geleidelijk iets warmer strandweer. onder een optocht wordt verstaan niet in de gemeenteverordening staat. Dat belet de rechter echter niet daar een interpre tatie aan te geven. Naar aanleiding van het verweer van sommige demonstran ten dat het bewuste A.P.V.-artikel in strijd met het verdrag van Rome is, merkte mr. Haan op, dat ook hij bezwa ren tegen de verordening heeft, zonder deze overigens te noemen. Hij zou wel willen dat deze zaak tot voor de Hoge Raad wordt uitgevochten. Over beroep zullen de demonstranten deze week be slissen. Een der vrouwelijke demonstranten, betoogde dat zij niet deelgenomen had aan een optocht in de zin van artikel 101 APV. Zij wandelde met geestverwanten van het ene punt naar het andere punt: geen optocht. „Wel trokken wij langs een van tevoren bepaalde weg, maar wij liepen niet in de pas en vormden geen geheel, anderen liepen er tussendoor en dat hoorde er bij. Uitdrukkelijk was be paald dat men zich aan de verkeers- voorschriften zou houden, waardoor split sing in gedeelten als mogelijkheid werd geaccepteerd. De samenhang was niet van dien aard dat daardoor het verkeer ver stopt dreigde te worden. De openbare or de werd door deze wandeling niet ver stoord", aldus de spreekster, die van de eivolle zaal een daverend applaus kreeg, dat door de kantonrechter mr. Haan werd toegelaten. De voorzitter der afdeling Amsterdam van „Socialistische jeugd", een der or- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Sinds gisteren is mr N. S. Blom geen voorzitter meer van de Nederlandse delegatie in het financieel overleg met Indonesië. De minister van buitenlandse Zaken, mr. J. M- A. H. Luns, heeft het contract met de heer Blom, dat gisteren afliep, niet verlengd. De heer Blom was tot adviseur aan het ministerie benoemd na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Tot eind 1964 was hij aan het ministerie ver bonden als regeringscommissaris voor In donesische aangelegenheden. Omdat hij nog niet kon worden gemist bleef hij daar na als arbeidscontractant in dienst. Het contract was in maart verlengd en liep gisteren opnieuw af. Het is niet nog eens vernieuwd. Een speciale reden voor het beëindigen van de betrekkingen met de heer Blom is er volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken niet- Gezegd werd wel dat het voor iemand die geen ambtenaar meer is erg moei lijk is voldoende voeling te houden met de dagelijkse gang van zaken. Achter de verbintenis met mr. Blom is mede een punt gezet omdat het contract zich over een langere periode begon uit te strek ken. De heer Blom zelf zegt dat het ontslag op zijn eigen wens heeft plaatsgehad. In Haagse kringen wordt echter tevens verondersteld, dat Buitenlandse Zaken het voorzitterschap van mr. Blom wilde beëindigen omdat zijn aanblijven rem mend zou kunnen werken op de totstand koming van een regeling van de schul denkwestie met Indonesië. Deze veronderstelling wordt versterkt nu van Indonesische zijde te kennen is gegeven dat wellicht voor september op diplomatiek niveau overeenstemming over de schuldenregeling kan worden bereikt. (Van onze correspondent) DEN HAAG Twee Haagse onder wereldfiguren hebben gisteravond een politiewagen geramd en geprobeerd een agent dood te rijden. De mannen wer den op heterdaad betrapt bij het force ren van parkeermeters. De politieman maakte een noodsprong doch liep toch nog enkele lichte verwondingen op. De agent betrapte de mannen in de Paleisstraat. Eén zat in een dubbel gepar keerde auto met draaiende motor, de an dere was bezig met het openbreken van de meters. De agent reed de wachtende auto klem en wilde uitstappen. Op dat moment sprong de man met een breek ijzer in de wachtende auto van zijn vriend, die met volgas de politiewagen ramde. Vorig jaar heeft de Nederlandse rech ter 6154 veroordelingen uitgesproken voor het besturen van een voertuig onder in vloed van alcohol. In het jaar daarvoor was dat getal 5701 en in 1963 was het 5201. Van de 6154 veroordelingen in 1965 waren er 3382 voor bestuurders van motorrijtuigen, 1444 voor bromfietsers en 1328 voor bestuurders van wat het Cen traal Bureau voor de Statistiek noemt: „overige voertuigen". ganisatoren der demonstratie, merkte on der meer op: „Wij krijgen nooit toe stemming voor een demonstratie tegen Van Hall en voor Vietnam". De voorzit ter van het Angola-comité, dr. S. J. Bos- gra, zei: „In Amsterdam bestaat er geen enkele vrijheid van demonstratie. De po litieverordening wordt gebruikt om het ons onmogelijk te maken te demonstre ren". Het P.S.P.-gemeenteraadslid J. Boven kerk betoogde: „de rechterlijke macht heeft zich gemaakt tot verlengstuk van Van Hall". Het nieuwe provo-raadslid Bernhard de Vries, die wel bij het begin der zitting aanwezig was, bleek toen hij werd opge roepen te zijn verdwenen. Bij verstek kreeg ook hij de uniforme boete van 25 gulden opgelegd. (Van onze weerkundige medewerker) De bezitters van een huisbarometer zullen vanmorgen hebben kunnen con stateren dat de barometer een voor augustus ongewoon hoge stand aan geeft. De stand was vanmorgen in De Bilt 774 millimeter of 1032 millibar, slechts één millimeter beneden het re cord op 13 augustus 1949. Deze hoge druk wijst op stabiel weer met een stijging van temperatuur in de komende dagen, nu de wind de frisse noordwesthoek gaat verlaten. WENEN (AP) - De Oostenrijkse ambas sade in Boekarest heeft vanochtend mee gedeeld dat bij de stad Sibiu elf augustus een vliegtuig van de Roemeense lucht vaartmaatschappij is neergestort waarbij 24 personen zijn omgekomen. Een woordvoerder van de ambassade die uit Wenen is opgebeld, heeft meegedeeld dat de Roemeense autoriteiten tot nu toe nog geen bericht over het ongeluk hebben gepubliceerd. De ambassade werd over het ongeluk in gelicht, omdat er een Oostenrijks echt paar onder de slachtoffers was. (Van onze correspondent) Het Hoog Militair Gerechtshof heeft een 26-jarige inmiddels afgezwaaide tweede luitenant van de infanterie uit Arnhem wegens opzettelijke ongehoorzaamheid veroordeeld tot drie weken militaire de tentie en ontslag uit de militaire dienst. De luitenant, die op herhalingsoefening was in Sennelager, weigerde op 8 mei gehoor te geven aan een bevel van een van zijn superieuren om een café te ver laten, waar hij zonder toestemming bier zat te drinken met zijn manschappen. Te gen de beklaagde was door de advocaat fiscaal onlangs twee maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf geëist. De Britten die maandag hun krant opensloegen werden, waarschijnlijk aan genaam, verrast. Zij zagen het charmante portret van hun prinses Anne, de enige dochter van het Britse vorstenpaar. De prinses werd gisteren zestien jaar. Dat is op zichzelf niet zo bijzonder. Maar wel ongewoon was de wijze waarop de prinses, elegant gekleed, voor de fotograaf had geposeerd. De Britten zijn namelijk sinds jaar en dag gewend aan foto's van hun prinses in allerlei sportieve maar weinig flatteuze kledij, met verwaaide haren, een of andere vreemde pet dragend en liefst uitgerust met een elektrische gitaar. Zij werden maandag plotseling geconfronteerd met het feit dat prinses Anne snel een aantrekkelijke jonge vrouw aan het worden is, die waarschijnlijk vrij spoedig de titel „Princess Royal" met ere zal kunnen dragen. Prinses Anne vierde haar zestiende verjaardag op Jamaica. Zij woont daar de Gemenebest- spelen bij. Plutarchus: Geluk is: het noodzakelijke te bezitten en het overtollige niet te verlangen. Als opvolger van dokter P. A. Heeres, die op 2 januari 1967 als geneesheer-direc teur van het Groote Gasthuis in Haarlem met pensioen gaat, zou naar wij uit Groningen vernemen dr. C. A. Graaf land, geneesheer-directeur van het Dia- konessenhuis in Groningen op de voor dracht staan. Het college van B. en W. van Haarlem beraadt zich thans over de vraag of het wenselijk is de dagelijkse leiding van het ziekenhuis in handen te leggen van een medicus én een econoom. Een soortgelijke situatie bestaat reeds bij de Mariastich- ting en het ziekenhuis Sint Joannes de Deo. In de raadsvergadering van 10 augus tus heeft de heer Voogd (P.v.d.A.) over deze kwestie vragen gesteld. Te zijner tijd zullen B. en W. de raad een voorstel doen toekomen. Dr. Graafland is op 19 april 1911 in Rotterdam geboren. Hij studeerde medi cijnen in Leiden. Nadat hij als assistent in Eindhoven en in Leiden werkzaam was geweest, werd hij internist in de psychia trische inrichting Duin en Bosch in Bak- kum. Hij heeft ook een praktijk als in ternist in Maastricht gehad. In 1945 werd hij benoemd tot geneesheer-directeur van het Diakonessenhuis in Groningen. Hij heeft juist de voltooiing van de uitbrei ding van dit ziekenhuis meegemaakt. Voor brandstichting in ambassade De Haagse politie heeft samen met de rijksrecherche gisteravond in Moordrecht zeven Ambonnezen gearresteerd in ver band met de brandstichting in de Indo- nesische ambassade in Den Haag. Het onderzoek in de Moordrechtse nieuw bouwwijk, waar duizend Ambonnezen wo nen, wordt voortgezet. Het College van Rijksbemiddeiaars heeft besloten, goedkeuring te verlenen aan de CAO voor Hoogovens en aangesloten be drijven. Deze eerste CAO, die geldt voor het gehele personeel zal een looptijd heb ben tot 31 december 1968. Het belang rijkste aspect van de CAO vormt als ge meld de invoering van een nieuw stelsel van arbeidsvoorwaarden, waarin het on derscheid tussen handarbeiders en be ambten geheel zal komen te vervallen. Een daartoe strekkende algemene rege ling is eveneens door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. DEN HAAG. De Christelijk Historische Jongeren Organisatie (CHJO) heeft het bestuur van de NCRV in een open brief verzocht maatregelen met betrekking tot de Beatles zelfs niet te overwegen. De CHJO zegt in deze brief, die zij heeft geschreven naar aanleiding van het „rumoer rond deze beatgroep", dat niet de opmerking van de Beatles over het christendom haar verontrust, maar „de ongezonde reacties van vele christenen, indien zij iets vernemen, wat hen niet zint". Het is alsom bekend, aldus de brief, dat de invloed van de kerk sterk teruggelopen is en het is evenzeer bekend, dat er altijd mensen waren en zullen zijn, die zich gewild of ongewild blasfemisch uitlaten. „Dit is te be treuren, maar objectief bezien hebben de Beatles gelijk met de opmerking over de tanende invloed van het christendom. De emotionele en ongenuan ceerde reacties hierop wijzen onzes inziens echter op onzekerheid en ongeloof bij de verontwaardigden zelf. Het doet bovendien afbreuk aan de positie van het christendom. Een christen mag immers ondanks alles de zekerheid heb ben en dit kunnen we dan een subjectieve zekerheid noemen dat Chris tus zal overwinnen. Ware de kwestie rond de Beatles een incident, wij zou den er niet op reageren. Maar het dreigt symptomatisch te worden. Wij denken hierbij o.a. ook aan de vrij negatieve houding van vele protestantse christenen ten aanzien van de moderne kunst, in het bijzonder ten aanzien van de moderne litteratuur", aldus de brief. NEW YORK (AP). Uit een Amerikaans opinie-onderzoek is ge bleken, dat het vooroordeel van de blanken tegen de negers in de afge lopen drie jaar niet merkbaar is ver minderd. Uit het onderzoek, uitge voerd door het weekblad „News week", blijkt voorts, dat de blanken in het algemeen ontstemd zijn over de negerrelletjes en ook tegen vreed zame negerdemonstranties gekant zijn. Een bureau voor opinie-onder- zoek heeft voor „Newsweek" overal in de Verenigde Staten de openbare mening gepeild. In totaal is de me ning van 1.059 negers en 1.088 blanken gevraagd. Uit het onderzoek blijkt: 88 percent van de blanken voelt niets voor afspraakjes van hun kinderen met neger-kinderen. Ongeveer zestien percent van de blanken in het algemeen en 42 percent van de blanken in het zuiden heeft er bezwaar tegen in een restaurant naast een neger te moeten zitten. Voor het zitten naast een neger in een bus zijn deze percentages 16 en 44. Voor het passen van kleding, die een neger al heeft aangehad, voelen res pectievelijk 28 en 54 percent niets. Ongeveer 63 percent van de blanken gelooft, dat alle demonstraties verkeerd zijn (drie jaar geleden was dat 53 per cent). Ongeveer 50 percent van de blanken gelooft, dat de negers niet zo'n hoogstaan de moraal hebben als blanken. NEW YORK (Reuter) De New York Herald Tribune, een van de vooraan staande Amerikaanse laden, zal niet meer verschijnen. Dat is maandag be kendgemaakt. Het ochtendblad dat 114 jaar geleden werd opgericht door Horace Greeley en James Gordon Bennet, was betrokken bij een staking die ruim zestien weken gele den begon naar aanleiding van een sa mengaan van de Herald Tribune met de Journal-American en de World Telegram in de World-Journal-Tribune-Maatschap- pij in april jl. Het was de bedoeling de Herald als ochtend-, middag- en zondags blad te laten verschijnen. Geen van de bladen van de nieuwe combinatie is sinds De laatste kop waaronder de New York Herald Tribune verscheen, de zondagseditie van 24 april jl. het begin van de staking uitgekomen. De Herald heeft de laatste jaren finan ciële tegenslagen gehad De oplage van het blad was nog slechts 300.000 exem plaren per dag door de week en onge veer 360.000 exemplaren op zondag. New York, acht miljoen inwoners, heeft nu nog vier grote dagbladen de New York Times en de Daily News die 's och tends verschijnen, en de avondbladen de New York Post en de nog niet versche nen World-Journal. Twee van iedere drie (in het zuiden drie van iedere vier) negers geloven, dat hun situatie is verbeterd. Voor de meesten geldt dit niet voor huisvesting. Blanken met een hoog inkomen staan welwillender tegenover de negers dan de blanken die het minder goed hebben. DAMESKAPSALON Telefoon 8166 Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 155SI leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 15 96 - Amsterdam CHAMONIX (AFP, AP en Reuter) Het afgelopen weekeind zijn in de Alpen elf bergbeklimmers om het leven geko men. In Zwitserland verloren zeven alpi nisten het leven, toen zij hun sport be oefenden. In Frankrijk, in de Savoie, werden groepen bergbeklimmers door een onweer overvallen. Vier hunner, drie Fransen en een Oostenrijker, verloren het leven. Drie alpinisten werden er gewond. Twee kwamen er zonder kleerscheuren af. Een driejarige zwarte mandril van het circus Heros is na een verblijf van twee dagen en twee nachten in de tuinen van het paleis Huis ten Bosch en omge ving door zijn oppasser Elio Tarquini gegrepen in de plantenkas van een kwekerij. De bosduivel kan nu weer door de liefhebbers van het circus worden be keken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1