Marian Heemskerk verontrust door blessures bij de Duitse zwemt op Duitse bezwaren tegen huisvesting in Utrecht Atleten voor Boedapest en kampioenen naar Haarlem Nederland uitgeschakeld voor Europees kampioenschap BRL ZWEDEN VERWACHTEN BIJ EUROPEES KAMPIOENSCHAP BIJ DE HEREN SLECHTS GOUD VOOR DE RUSSEN NTS verzorgt voor zeventien landen uitzendingen van Utrecht Waterpolostrijd loopt ten einde Van Dooyeweerd met Erica eerste in Hilversum Twee Nederlandse teams strijden om Zilveren Vaas Scheidsrechters naar buitenland Rita van Slooten naar Boedapest Piatigorskibeker voor Spasski WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1966 15 Zweden Draversinterland met België gaat door MIEKE STERK NIET Ucker leidt in EK Olympia-jollen Met de Westduitse zwemploeg - M sipfl;+; M arriveerde dinsdag ook Marian Heemskerk, in 1962 bjj de Europese kampioenschappen in Leipzig tweede achter Adrie Lasterie op de 400 meter wisselslag en thans op nauwelijks 22- jarige leeftijd leidster van de West duitse herenploeg. Kleine Marian heeft de laatste tijd wat moeilijk heden gehad. „Der Hetz is er niet bij", stelde ze een beetje teleurgesteld vast. „Der Klein had een auto-ongeluk. Hij komt pas donderdag. Zijn vader is vier weken geleden overleden en nu wil Hans Joachim zo lang mogelijk thuisblijven. Der Olaf von Schilling kwam in topvorm uit Amerika terug, maar ook hij had een auto-ongeluk. Heeft inwendige kneuzingen, en heeft pas na vier doktersbezoeken toestem ming gekregen in Utrecht te starten. Monika Rütten is pas in het zieken- huis opgenomen voor de blindedarm". Ja, de Westduitse ploeg, verleden jaar nog één van de sterkste Europese for maties, is danig verzwakt naar Utrecht gekomen. Gerhard Hetz, zilveren medail lewinnaar in Tokio, zag zijn comeback in de wedstrijdsport abrupt geëindigd door een verwaarloosde griep. Hans Joachim Klein, kandidaat voor de titel op de 100 meter vrije slag, raakte gewond evenals Olaf von Schilling, de enige zwemmer in Europa, die de adellijke titel „baron" mag dragen. Von Schilling trainde een jaar lang in Amerika bij de grote Geor ge Haines. Bij zijn terugkeer in Duits land maakte hij een maand geleden tijden rond de 55 seconden op de 100 en rond de twee minuten op de 200 meter vrije slag. Maar het noodlot sloeg toe: Utrecht zal deze veelbelovende zwemmer niet in In een groepje samengedrongen langs het hek, dat de studentenflats van het Europese dorp van de spoorbaan scheidt, stemden de leden van de West duitse zwemploeg dinsdagmiddag met de honger in de maag bij handopsteken of zij genoegen zouden nemen met de huisvesting, die hun was aangeboden door de stichting Europese kampioenschappen, of dat zij elders hun intrek zouden nemen. De meerderheid stemde voor blijven. „Ach, na een nachtje slapen en als de kamers een beetje op orde zijn, zullen ze er zich waar schijnlijk wel thuisvoelen"merkte chef d'equipe Kurt Bachmann vergoei- lijkend op. „Maar er zijn bepaalde bezwaren tegen de huisvesting hier. De spoorlijn loopt nog geen twintig meter van onze kamers. Voor twintig man zijn er drie wasbakken en één douche. De bedden zijn te smal en sommige kamers waren bij aankomst nog niet schoongemaakt. De meeste leden van onze ploeg prefereren ondanks dat de sfeer van een Europees dorp boven de onpersoonlijke behandeling in een hotel". topvorm aan het werk kunnen zien. Met het terugvallen van deze grote figuren is het accent bij de Westduitsers komen te liggen op een enkele newcomer: de persoonlijke pupil van Marian Heems kerk, de vlasblonde Folkert Meeuw, die in één jaar training volgens de Stender- methode onlangs bij de Duitse kampioen schappen 17 min 29,7 zwom (ter verge lijking Dick Langerhorst stelde in Den Haag het Nederlands record op 17.41,9). Hans Fassnacht, de vijftienjarige scho lier uit Mannheim maakte bij diezelfde gelegenheid een tijd van 17.38,0, „en men moet daarbij nog bedenken, dat Fol- ker der Fassnacht kapot maakte door het hoge tempo op de eerste 800 meter. Fass nacht kan beslist sneller, evenals trou wens Meeuw, die na veertienhonderd me ter al dacht dat hij er was", vertelde Marian Heemskerk. Niet minder dan zeventien Europese landen zowel voor als achter het ijzeren gordijn nemen de gigantische televisiere portage over, die de NTS van de Europe se zwem- en waterpolokampioenschappen in Utrecht gaat verzorgen. Dagelijks wordt ten behoeve van de Eurovisie een directe uitzending gemaakt van het ge hele avondprogramma in Den Hommel, waar de zwemwedstrijden zijn geconcen treerd. Alle aangesloten landen kunnen deze uitzendingen dus geheel of gedeelte lijk brengen. Organisator van deze operatie de langdurigste ooit door de NTS verzorgd is AVRO-man Jean Smits, die echter per 15 september wordt opgenomen in de nieuwe NTS-sportstaf. Hij vertelde, dat voor dit gebeuren door de NTS en de om roepverenigingen een staf van 75 man technisch personeel is uitgetrokken, die in totaal 10 camera's (in Den Hommel 7 in de Kromme Rijn 3) tot hun beschik king hebben. Bovendien is in Den Hom mel een noodstudio gebouwd voor het maken van interviews, die naast de vast gestelde Eurovisie-uitzendingen voor Oost-Europa wordt in Wenen „doorgeprikt" naar intervisie zullen worden opgeno men. Via Nederland 1 zullen elke avond in ieder geval de volledige zwem- en spring- nummers in Den Hommel worden uitge zonden. Bovendien staan enkele waterpo- lowedstrijden uit Den Hommel op het programma. Maar voorts zullen, indien nodig geacht, na afloop van het avond programma op film opgenomen fragmen ten uit de belangrijkste ontmoetingen van de wedstrijden in de Kromme Rijn door de NTS extra worden uitgezonden. Voor Nederland hoopt de Westduitse ploegleiding nog een verrassing in petto te hebben, al zou dat dan een minder aangename zijn. Heike Hustede zwom bij de Duitse kampioenschappen 1.08,1 op de 100 meter vlinderslag en was daarbij op de eerste vijftig meter even snel als Ada Kok in haar beste vorm. „Ada Kok kan op de tweede baan harder, maar zij is helemaal niet gewend, dat iemand haar een eindweegs kan bijhouden. Daarvan kan Heike misschien profiteren", aldus Marian Heemskerk. „Maar schrijven jul lie dan niet, dat een zekere Marian Heemskerk daar iets mee te maken heeft. Ik train uitsluitend de heren. Eventuele successen van de Duitse dames zijn voor rekening van de heer Klanetz". Volgens de Zweden zullen uitsluitend de leden van één ploeg op de hoogste trede van het ere-podium staan, als daar de fanfare de ceremonie protocollaire van de herennummers zal aankondigen. „Rus land wint bij de heren alle onderdelen", was de mening van de Zweedse chef d'equipe Rundstroemer. „Wij hopen op vier of vijf medailles. Maar goud zal daar wel niet bij zijn". De Zweedse ploeg is een beetje te vroeg in vorm geweest. Lester Eriksson zwom na de wintertraining geweldige tij den op de 100 en 200 meter vrije slag. Maar daarna is hij teruggevallen. Hans Rosendahl, de zwemmer, die bij de De kring waterpolocompetitie Haarlem van de KNZB is vrijwel uitgespeeld. De Haarlem-dames die in het voorjaar op eigen verzoek degradeerden naar de eer ste klasse van de kring-competitie hebben de noodzakelijkheid tot degradatie niet waar kunnen maken. Zij zijn afdelings kampioen en promoveren naar de Bonds- competitie. In de eerste klasse heren werd Njord '59 2 kampioen en promoveert naar de Bondscompetitie; DWR 3 stond er wel beter voor met 17 punten maar kreeg 2 strafpunten genoteerd wegens niet opko men zodat Njord 2 nu met 16 punten be slag op de titel heeft gelegd. Dames eerste klasse: Haarlem 1 10 16 DWR 2 9 12 DWT 2 10 7 HPC2 9 6+ Hillegom 1 10 6 VZV 1 10 0+ Heren eerste klasse: Njord '59 2 10 16 DWR 3 10 15+ DWT 4 10 12 Hillegom 2 10 9 Haarlem 2 10 2 ZZZ1 10 2 strafpunten in mindering gebracht. Ada Kok, voor wie de Duitsers, naar de mening van Marian Heems kerk, een verrassing in petto heb ben: een zwemster, die in staat wordt geacht zeker de eerste vijftig meter hevige strijd te leveren. Europese kampioenschappen in Leipzig naar de tweede plaats op de 400 meter vrije slag werd teruggewezen door Johan Bontekoe, probeerde een comeback. Maar zijn kunnen reikte niet verder meer dan een reserveplaats voor de estafette-ploeg. „De ene zwemmer na de andere heeft last gehad van keelontsteking. De beste kansen voor ons liggen nu nog op de es tafettes. Bij de 4 x 200 meter-ploeg ho pen we op een tijd van 8,05 en bij de 4 x 100 meter vrije slag dames op rond de 4.12.0", aldus Rundstroemer. Zweden is in Utrecht vertegenwoordigd met een jonge ploeg. Geen enkel lid van de damesploeg is ouder dan twintig jaar. Ann Christine Hagberg, de vrijeslagspe- cialiste, die vier jaar geleden in Leipzig zo teleurstelde is met 19 jaar één van de oudsten. „Wij vernieuwen onze ploeg regelmatig", vertelde damesleidster mevr. Olander. „De lichting voor Utrecht bruist niet zo van het talent als enkele jaren geleden. Maar met Gustavsson hebben we ook ditmaal medaille-kansen op de 400 en 100 meter vrije slag". De uitslagen van de dinsdagavond te Hilver sum gehouden draverijen en rennen luiden: Hooge Vuursche-prijs (afstand 2020 m, le afd.): 1. Comte du Commerce (Van Harlingen) 2.54.8, 1.25.7; 2. Chungo Berona: 3. Benno Sig nal. Toto: win. 4,10. pl. 1,90, 1,60, 1,60, cov. 6,60, trio 106,40, koppel 8,60. Zwaluwenberg-prijs (afstand 2040 m): 1. Erica (Van Dooyeweerd) 3.01.-, 1.27.9; 2. Early Winn; 3. Egyptian Princess. Toto: win. 2,10, pl. 1,40 2,30, koppel 4,cov. 5,30. Wasmeer-prijs (2440 m)1. Dinka (Bos) 3.37.1 1.29.7; 2. Chopin; 3. Cowboy Heny V.S. Toto: win. 2,20, pl. 1,30, 1,10, koppel 4,60, cov. 3,20. Hoog van 't Kruis-prijs (2000 m): 1. Delphine W. (Wagenaar Jr.) 2.50.7, 1.25.4; 2. Dox van Rood en Noot; 3. David O. n. Toto: win. 4,50, pl. 1,40, 1,20, 1,50, koppel 5,50, cov. 4,70, trio 42,20. Criterium der 4-jarigen (2400 m): 1. Duchesse Max (Van Eykelenborg) 3.22.7, 1.23.8; 2 Domi nica: 3. Diogen. Toto: win. 9.60, pl. 2,10, 1,70, koppel 32,60, cov. 5,80. Lage Vuursche-prijs (2000 m): 1. Star Per former (Vergaay) 2.46.7, 1.22.5; 2. Bento Kitty; 3. Lively Rodney. Toto: win. 2,pl. 1,10, 1,10, koppel 1,90, cov. 2,40. Pijnenburg-prijs (2000 m): 1. Brahmapoetra S. (Wagenaar Jr.) 2.46.5, 1.23.8 2. Alkestis van E.; 3. Albatros S. Toto: win. 1,70, pl. 1,30, 1,50, 1,60, koppel 4,40, cov. 10,40, trio 126,80. Hooge Vuursche-prijs (2020 m, 2de afd.): 1 Cochinzanger S. (De Bruin) 2.54.-, 1.26.1, 2 Comtesse Terraise; 3. Benny Hollandia. Toto: win. 2.60, pl. 1,60, 1,60, koppel 5,80, cov. 3,60. Totale omzet 163.158, (Van onze atletiekmedewerker) Een belangrijk atletiekevenement, zal zondag op het Pim Muliersportpark in Haarlem plaatsvinden. Dan komen daar de geselecteerden voor de Europese kampioenschappen te Boedapest en de afgevaardigden voor de Jeugdkampioen schappen te Lov, Rusland, plus het groot ste deel van de kersverse Nederlandse kampioenen naar Haarlem om hun keu ze en-of hun titelwaardigheid te bevesti gen. Dat daarbij de revanchegedachte bij niet gekozenen of zilver- en brons winnaars belangrijke rollen kunnen spe len is zonder twijfel, maar maakt juist een ontmoeting van elkaar weinig in kracht ontlopende atleten zo interes sant. Bovendien zullen deze middag drie Ne derlandse kampioenschappen worden ver- Twintig Nederlandse rijders zullen deel nemen aan de eenenveertigste internatio nale motorzesdaagse, die van dinsdag 30 augustus tot en met zondag 4 september in Zweden wordt gehouden. Oerebro is de centrale startplaats. Er zijn twee Neder landse teams die strijden om de Zilveren vaas, afgevaardigd en twaalf individue len, onder wie de Haarlemmer Banke. Vaas team A bestaat uit: Selling (Am sterdam) met Greeves 250, Van Olst (Heino) met Greeves, Schram (Wolvega), met Bultaco 250 en Van Dobben (Zwam- merdam) et Maico 175. Vaas team B: Van der Sluis (Arnhem) met Hercules 100, Zijdemans (Den Haag) met DKW 50, Elbert (Hengelo), met DKW 50 en Van Rijssel jr (Den Haag) met CZ 125. Individuelen: Boom (Amsterdam) met Zündapp 50, Van de Top (Bennekom), met Rond Sachs 50, Lammers (Schijn- del) met Husqvarna 250, Vos (dordrecht) met Maico 250, Bonke (Haarlem) met DKW 50, De Vos (Hellendoorn), met DKW 50, Sikkema (Deventer), met Moto Guzzi 125, Kreijne (Hoogland) met Maico 175, Van Ommeren (Amby) met Zündapp 50, Schenk (Westzaan) met Husqvarna 250, Beukhof (Bennekom) met Rond Sachs 50 en Van de Hoek (A'dam) met Montesa 250. Het is nog niet zeker dat Van de Hoek inderdaad zal starten. Hoewel de draversinterland Nederland- België vorig jaar op de renbaan Duin- digt door de slechte opkomst der Bel gen niet aan de verwachtingen beant woordde is de stichting Nederlandse draf- en rensport toch nog met de Belgische zusterorganisatie overeengekomen deze traditionele landenwedstrijd op zondag 25 september voort te zetten. De wedstrijd bestaat uit drie onderdelen. Er is een draverij voor driejarige paarden, één voor vierjarigen en één nummer voor paarden van vijf jaar en ouder, waar voor in totaal ƒ18.000,- aan prijzen is uitgeloofd. De returnwedstrijd in België zal dit jaar niet worden gehouden. (Van onze honkbalmedewerker) Op de tweede dag van het honkbaltoer- nooi om het Europees kampioenschap BRL is het Nederlands team dat maan dag via een knappe zege tot de laatste vijf doordrong, uitgeschakeld door de Amerikaantjes uit Duitsland. Deze ploeg uit Wiesbaden lootte de eerste ronde vrij en moest dinsdagmorgen met het Neder lands team uitmaken wie tot de laatste vier zou behoren. Het werd een ongelijke strijd die geheel beheerst werd door de 15-jarige Jim Overton van de Wiesbaden- ploeg. Deze linkshandige werper stond de Nederlandse jongens zelfs geen honkslag toe en als slagman nam hij met twee homeruns eveneens het grootste aandeel in de produktie van de tien runs die zijn ploeg scoorde, voor zijn rekening. Het Nederlands BRL-team is uitgescha keld voor het Europese kampioenschap. De prestatie van het vorig jaar toen de finale bereikt werd werd dus niet herhaald, maar dat werd eigenlijk ook niet verwacht. Enkele sterke spelers be reikten sindsdien de leeftijd, waarop zij niet meer mee mochten doen en boven dien hadden de Nederlandse jongens het vorig jaar geluk dat zij slechts een wed strijd behoefden te spelen, voordat zij de finale bereikten. Ditmaal had de ploeg uit Wiesbaden vrijgeloot en zo stond het Ne derlands team dinsdagmorgen in het honk balstadion in het Pim Muliersportpark te gen de sterkste werper van de Ameriaan- tjes: Jim Overton. Wat deze 15-jarige lefthander presteerde zou in de eerste klasse van de Neder landse competitie niet hebben misstaan. Met zijn vooral harde rechte worpen en af en toe eens een mooie curvebal daar tussen door gaf hij de Nederlandse jon gens geen schijn van kans. In de zeven innings dat er gespeeld werd, bereikten slechts twee Nederlandse jongens het eer ste honk: Peter van de Ster in de eerste innings door 4w., Hans Röpken in de zesde innings door een foutje van Overton zelf die daarmee zijn enige foutje maak te. Met 14-1-0 behaalde Jim een fraaie no run, no hit-zege. De Nederlandse verdedi ging weerde zich goed in de eerste twee innings en er kwamen geen Amerikanen op de honken. In de derde innings begon de Nederlandse defensie echter te wanke len. Zonder een enkele nul vulden de hon ken zich, maar de schade leek beperkt te blijven tot 1-0 na 4w. voor Steger: Goed werk van de Nederlandse catcher Van Panhuis zorgde daarna voor twee nullen. Honkslagen van Smoakler en Jen- nee, alsmede een verre homerun van Voor enkele belangrijke internationale voetbalwedstrijden zijn Nederlandse scheidsrechters aangewezen. De heer Dorpmans uit Arnhem zal op 27 en 28 augustus als scheidsrechter bij het toer nooi om de Trofee Mohammed in Casa blanca fungeren. De kwartfinale van de intertotocompetitie tussen Norrkoeping en Eintracht Frankfurt zal worden geleid door Aalbrecht uit Hoek van Holland. Ook in het toernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars zullen Nederland se scheidsrechters in actie komen. Roo mer uit Rotterdam zal de wedstrijd tus sen Chemie en Legia Warschau leiden met als grensrechters Batelaan (Hengelo) en Klopper (Amsterdam). Boogaerts uit Dor drecht leidt de ontmoeting tussen Stan dard Luik en het IJslandse Valur. Hij zal bij deze wedstrijd worden geassisteerd door de grensrechters Bentvelzen (Leid- schendam) en Hendriks (Zwolle). Twee wedstrijden van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen zul len ook door Nederlandse arbiters worden geleid. De ontmoeting tussen het Ierse FC Waterford en FC Vorwarts Berlin zal in handen zijn van Boogaerts, die wordt bij gestaan door Muis (Giesenberg) en Tien tjes (Utrecht). In Belfast zal Van Ravens (Schiedam) de leiding hebben van de wedstrijd tussen Linfield FC en Aris Bon- neweg (Luxemburg). Grensrechters zijn Vervoort (Berkel en Rodenrijs) en Hop penbrouwer (Den Haag), Overton velden werper Swaanenburg ech ter definitief (6-0). De score werd in de vijfde innings opgevoerd tot 10-0 dank zij onder andere een tweede homerun van Overton die de bal hoog tegen het score bord aansloeg. In de verliezersronde toonden de „Bel gische" Amerikaantjes zich superieur aan het Belgische nationale team dat met 18- 0 werd uitgeschakeld. De Italiaanse Ame rikanen versloegen hun Franse collega's met 4-0. Vandaag wordt er niet gespeeld. Na het banket dat gisteravond in de Rip- perda-kazerne werd gehouden, maakten de jongens vandaag een trip naar Volen dam en Marken. Donderdagmorgen om tien uur speelt het nationale team van Italië tegen de „Spaanse" Amerikanen in de eerste hal ve finale, 's middags om half drie wordt de tweede halve eindstrijd gespeeld in het honkbalstadion tussen de Amerikaan se ploegen uit Engeland en Duitsland. werkt, t.w. 200 m. horden, en de voor het publiek zo spectaculaire nummers 3000 m steeple chase voor senioren en 1500 m dito voor A-junioren. De Nat. Techn. Commissie van de KNAU benut deze gelegenheid als laat ste toetsing van de sprinters om tot de definitieve samenstelling van de 4 x 100 m herenploeg te komen. Een strijd tussen Smit- Heemskerk- Blom- Popma- Grep- Kamp- Tammin- ga- Jansen over 100 m. Uit het goed bezette programma tippen wij voorts: 200 m horden Van Beek- Bos- Parle- vliet; 100 m Snepvangers - Blok - Scharn; 3000 m steeple Willems - Van Eekelen - De Schipper; 400 m Vellinga - Lievense - Tel; 200 m De Winter- Van Herpen- Noordenbos; polshoog De Winter- Krijnen Akkerman; hoogspringen Borsje - Wilden burg - Knol; kogelstoten Van Wees - Van der Kruk- Doornbos. Bij de dames: 100 m Hennitman - Vonk- Van den Berg- Klaasen Bos; 80 m horden Van Slooten- Sterk- Van der Raadt; 200 m Bakker- Louer- Brehm; 400 m Slaman- Van Eyck- Laman; ver springen Bakker- Zwart- Honkoop; speer Versterre- Hulshof- Sterk; hoogspringen Thomas- Van der Raadt- Van der Staal. Bij de A-junioren: 200 m Roozen- Ma- hieu- Lamie; 800 m Bladt- Aay- Evers; 1500 m steeple Fairley- Klarenbeek- Huizinga; discus Bergfeld- Van der Veer- Goossens; 4 x 300 m AAC- Haarlem- Hol land. Rita van Slooten, de Nederlandse kam pioene op de 80 meter horden, is door de Kon. Ned. Atletiek-Unie alsnog inge schreven voor de Europese kampioen schappen, die van 30 augustus tot 4 sep tember in Boedapest worden gehouden. Mieke Sterk De KNAU is op het laatste moment toch gezwicht voor de goede prestaties, die de Amsterdamse de afgelopen weken geleverd heeft. De limiettijd voor Boeda pest was 11.1 sec. Rita van Slooten liep in Zagreb tijdens de interland tegen Tsj. Slowakije en op de Nederlandse kampioenschappen 11 sec. Men achtte de ze tijd echter niet voldoende voor uit zending. Toen de ADA-atlete zondag in de interland tegen Frankrijk opnieuw tot 11 sec. kwam, dezelfde tijd als die van de geroutineerde Franse 10.8 en 10-9-loop- sters, kon men haar niet meer passeren. Door de afvaardiging van Rita van Slooten bestaat de Nederlandse ploeg nu uit elf dames en negen heren. De KNAU heeft ook nog gesproken over de uitzen ding van Mieke Sterk, die zondag met 4431 punten de vijfkamp won. De KNAU acht te haar kansen echter te gering om een afvaardiging te kunnen rechtvaardigen. Het klassement van de Europese kam pioenschappen in de Olympia-jollen dat op de Westeinderplas bij Aalsmeer wordt gehouden, heeft een nieuwe leider. De Duitser Ucker, die maandag met zijn zeilen al sterk de aandacht trok, verdreef dins dag met twee schitterende overwinningen de grote favoriet Uwe Woite van de lei dersplaats. De Russische schaakgrootmeester Bo ris Spasski is winnaar geworden van het internationale schaaktoernooi in Santa Monica (Californië) en legde daarmee be slag op de Piatigorskibeker. Door zijn overwinning op Jan Hein Donner kwam hij op een puntenaantal van 11%. Als tweede eindigde de Amerikaan Bobby Fi scher met 11 punten en de Deen Bent Larsen werd derde met 10 punten. Don ner eindigde als laatste met zes punten. De eerste plaats leverde Spasski een bedrag op van 5.000 dollar. Fischer en Larsen ontvingen resp. 3.000 en 2.250 dol lar. Spasski HOCKEY. Het Nederlandse dames hockeyteam heeft maandag in East Lon don (Z.-Afr.) opnieuw een overwinning behaald. Onze landgenoten versloegen in de stromende regen een selectieteam met 5—0. Marjolijn Vorstelman was met vier doelpunten topscorer. De vijfde Neder landse treffer kwam van de stick van Liesbeth Lieve.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15