Verhoor in V.S. van Vietnam-oppositie Jaar 1965 gunstig voor woningbouw moms UST Gouden horloge in fles vla Fiscus ontving 7 pet. minder „Meneer Ingo" voelt zich best Philips verlaagt prijzen voor T V-toestellen HET WEER Nachtvorst Washington erkent luchtaanval op Cambodjaans dorp Ook Nederlanders zouden voor VS in Vietnam vechten Repatriëring van Grieken uit Australië PSP protesteert tegen Grieks doodvonnis V S-bommen werper stort neer op Vietnamees dorp Na verkeersongeval in Hoofddorp overleden Zwart weekeinde in Italië BNG leent tegen 7% Met 5 tot 15 pet Zeilend de wereldbol rond W* 5 mi s - ipililgiiliiMill f QUEEN ANNE- BANKSTELLEN 51e JAARGANG NUMMER 242 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Diep leedwezen Oproep reservisten pagina 13 Vierentwintig doden Zeventig doden In lste halfjaar Het woord is aan Bestendig zomerweer Aan het strand J 'j COLBERTS - PANTALONS Nicuw dieptepunt in Wall Street IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijka Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré WASHINGTON (AP, Reuter en AFP). Een aantal Amerikanen, dat betrokken is bij de in de Verenigde Staten bestaande oppositie tegen de oorlog in Vietnam, wordt door de commissie van anti-Amerikaanse activiteit van het Huis van Af gevaardigden verhoord. Dit werd mogelijk nadat een tribunaal van drie leden van het Amerikaanse Hof van Appèl een verbod van de Amerikaanse federale rechter Howard Corcoran op een dergelijk verhoor had vernietigd. De genoemde commissie van het Huis van Afgevaardigden had overigens maandag al bekendgemaakt dat lij het verbod van rechter Corcoran naast zich zou neerleggen. Deze laatste had zijn beslissing genomen naar aanleiding van een door de Amerikaanse vereniging voor burgerrechten ingediende klacht volgens welke het verhoren van tegenstanders van de oorlog in Vietnam deel uitmaakt van een plan om de pacifistische beweging in discrediet te brengen. De verhoren maken bovendien inbreuk op het beginsel van vrijheid van meningsuiting, aldus de vereniging. •:XV -• SS Honderden mensen stonden tijdens het verhoor buiten en vertegenwoordigers van vredesorganisaties, politiemannen en jour nalisten waren in groten getale in de zaal aanwezig. Demonstranten in de zaal in terrumpeerden tegen „fascisme en racis me". Enkele betogers werden op last van de commissievoorzitter, Joe Pool, de zaal uitgesleept. De Amerikaanse regering heeft officieel meegedeeld, dat Amerikaanse vliegtuigen twee maal een Cambodjaans dorp heb ben gebombardeerd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken betuigt hierover „zijn diep leedwezen". Het dorp Thlok Trach werd 31 juli en twee augustus door Amerikaanse vliegtui gen aangevallen. Op de voor de regering beschikbare kaarten zou het dorp aange geven staan als Zuidvietnamees. Het incident had tot gevolg dat het Cambodjaanse staatshoofd Sihanouk aan kondigde dat een bezoek van de Ameri kaanse reizende ambassadeur, Averell Harriman, werd geannuleerd. Volgens Washington zou Harriman geen betref fende boodschap hierover hebben ontvan gen. De Amerikaanse regering wenst nog steeds dat het onderhoud SihanoukHar riman doorgaat. pen. De Amerikaanse minister van Defen sie, Robert McNamara, heeft tot dusver steeds geweigerd leden van' het 600.000 man tellende reserveleger op te roepen. Het is volgens hem niet nodig. De demo craat Richard Russell en de republikein Saltonstall zijn in de Senaat voorstanders van het in actieve dienst oproepen van reservisten. WASHINGTON (AP) Naar schatting vierentwintig niet-Amerikanen zijn ge sneuveld in militaire dienst bij de Ameri kaanse strijdkrachten in Vietnam. Dit blijkt uit cijfers, die het Amerikaanse mi nisterie van Defensie vandaag heeft be kendgemaakt. Volgens gerucht zijn hieronder Neder landers, Duitsers, Zwitsers, Joegoslaven, Ieren en niet-Europese nationaliteiten. Men kon op het Amerikaanse ministerie van Defensie niet zeggen hoeveel niet- Amerikanen in Vietnam het Amerikaanse uniform dragen. Men schat echter dat er 24.390 buitenlanders zijn onder de drie miljoen leden van de Amerikaanse strijd krachten in de hele wereld. Het hoofdbestuur van de PSP heeft de Griekse ambassadeur in Den Haag een protesttelegram gezonden naar aanleiding van berichten over de terdoodveroorde ling van de Griekse Jehova-getuige Chris- tos Kazanis wegens dienstweigering. Uit de overweging dat de beroepspro cedure voor dienstplichtigen een grond recht is bepleit het PSP-bestuur spoedige invoering van een wet gewetensbezwaar den militaire dienst in de Griekse wetge ving en in afwachting daarvan uitstel van rechtsvervolging van Kazanis. „De critiek op de terdoodveroordeling van de 22-jarige Christos Kazanis die prin cipieel dienst weigert, is voorbarig." Dat heeft een officiële woordvoerder dinsdag in Athene verklaard. Hij zei dat volgende maand een Hof van Beroep de uitspraak van de krijgsraad opnieuw zal bezien. „In een dergelijk geval is al eens een dood vonnis in een gevangenisstraf van zeven jaar veranderd," aldus de zegsman. SAIGON (Reuter en AFP) Een Ame rikaanse jachtbommenwerper van het ty pe „Crusader" is vandaag met een la ding bommen aan boord, neergestort op een dorp nabij de Amerikaanse lucht machtbasis Da Nang. Volgens de eerste berichten verloren hierbij vierentwintig burgers 't leven en liepen tientallen men sen verwondingen op. De piloot wist zich met behulp van zijn schietstoel te redden. In een van de Haarlemse ziekenhuizen is vannacht de 77-jarige L. Rood uit Hoofddorp overleden aan de verwon dingen, die hij dinsdagmiddag had opge lopen bij een verkeersongeval op de Kruisweg in zijn woonplaats. De man sloeg met de fiets linksaf en werd bij het oversteken van de weg aan gereden door een bestelauto. ROME (AP) Het noodweer, dat boven Noord-Italië gewoed heeft, heeft zeker zeventig mensenlevens geëist. De meeste slachtoffers zijn vakantiegangers. Zekér twaalf mensen zijn verdronken, doordat kleine zeilboten op de meren zijn omgeslagen. Vast staat dat acht mensen door de bliksem omgekomen zijn, onder wie vier bergbeklimmers. Verkeersonge lukken hebben twintig doden geëist in het noorden van Italië. Elders in het land heeft het verkeer nog dertig slachtoffers ge maakt. (Van een onzer verslaggeefsters) Uit een fles vanille-vla kwam gis termiddag voor de Haarlemse fa milie Muns een vreemde verrassing te voorschijn. De I4-jarige dochter Marieke viste met haar vork een gouden dameshorloge uit de vla- fles op. Het horlogebandje was gaan afgeven en die verontreiniging had de familie op het vreemde voor werp attent gemaakt. De heer A. G. Muns belde de melkhandelaar op, die terstond kwam toegesneld op het vreemde bericht. Vanuit de woning van de heer Muns aan de GedempteSchalk- burgergracht belde de melkhande laar de fabriek op. De directeur van de melkinrichting Velsen n.v. uit Velsen liet er geen gras over groeien en kwam gistermiddag nog op bezoek bij de familie Muns. Volgens de directeur moet het horloge in de fles hebben gezeten, toen ze bij de fabriek werd ingele verd. Het zou dan vastgeplakt zijn geweest, zodat het bij het spoelen en schoonmaken niet is losgeraakt en opgemerkt. Tijdens het vullen kan het horloge niet in de fles zijn gekomen, want de opening van de vulmachine is zo klein, dat daar door geen voorwerp van de afme ting van een horloge kan. De directeur nodigde de familie Muns uit mee te gaan naar de fa briek, om eens te kijken hoe ver ontreinigd in de meeste gevallen de lege flessen binnenkomen. De fa milie Muns heeft in ieder geval een nieuwe fles vla gekregen. De ver ontreinigde vla en het horloge zijn teruggegaan naar de fabriek. „Lie ver een horloge dan een dode muis", was het commentaar van mevrouw Muns. De gezamenlijke niet-kohierbelas- tingen hebben in het eerste halfjaar van 1966 f 5.661 miljoen opgebracht of wel 7 percent minder dan de helft van de jaarraming van f 12.198 mil joen. Dit behoeft echter geen reden tot ongerustheid te zijn, omdat de be lastingopbrengst in het tweede half jaar groter zal zijn dan die in het eerste. De opvallendste achterstand ten op zichte van de helft van de jaarraming geven onder meer te zien de loonbelas ting, de benzine-accijns en de accijns op alcohol. De totale belastingontvangst over het eerste halfjaar beliep f 7.4 miljard. Aan kohierbelastingen werd in het tweede kwartaal f 2.477 miljoen inge bracht. Het grootste deel daar.van wordt gevormd door voorlopige aanslagen over 1966 in de inkomstenbelasting. De kohier- belastingen brachten in het tweede kwar taal f 746 miljoen op. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten gaat over tot de uitgifte van een zeven percent 25-jarige obligatiele ning 1966 (tweede lening); groot 100 min. tot de koers van 991^ percent. Bij overtekening wordt het recht voorbehou den het bedrag der lening tot maximaal 200 min te verhogen. Datum van in schrijving dinsdag 30 augustus 1966, da tum van storting maandag 26 september 1966 met bijbetaling van elf dagen ren te. Het prospectus verschijnt maandag. De vitale Brit Francis Chichester is gereed om te beginnen aan de lang ste solo-zeilreis om de wereld. Helemaal alleen wil hij van Ply mouth in Engeland naar Sydney varen en vandaar terug via Kaap de Goede Hoop. Voor zijn vertrek poseerde Chichester nog even op de boeg van zijn „Gipsy Moth IV". „Meneer Ingo" voelt zich nu uit stekend. Hij is drie maanden oud en werd geboren in de dierentuin van Melbourne. Zijn moeder had Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Tolstoi: Wees scherp in uw blik en zacht in uw oordeel. Met ingang van vandaag heeft Philips de prijzen van een groot deel van haar televisietoestellen met 5 tot 15 percent verlaagd. Het betreft de serie toestellen 1966-1967, die een maand geleden werden geïntroduceerd. Vooral bij de zeer gang bare apparaten is de verlaging goed merkbaar: toestellen die gisteren nog voor 969 gulden weggingen, zullen nu van de hand gaan voor 819, terwijl het 48 cm. beeld-apparaat van 779 op 669 komt. De duurdere toestellen, super- en uni- verseelontvangers gaan over het alge meen 5 tot 7 percent minder kosten, ter wijl sommige onveranderd blijven. Ook de draagbare tv-toestellen zijn enkele percentages in prijs gezakt. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Achtergrond: Artsentekort3 Buitenlands nieuws3, 7 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving4, 5, In de vishal en op zee5 Weg en Wiel 7 Topsy 8, 10 Knipselkrant 9 Kunst9 Radio en tv 9 Beeldverhalen11 Feuilleton11 Beurs 13 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten <v13 Sport 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdag avond, opgemaakt te 11.15 uur: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke wind. Weer iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een sterk hogedrukgebied zorgt er voor dat er voorlopig geen kou en regen aan de lucht zijn. Ook morgen fraai strandweer met zon en een zwakke wind. In de middag ruim 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Zomers, met nog een kleine temperatuurstijging. baar iets tegen haar otterjong. Ze verstootte het. Oppasser Bill Aperen ontfermde zich toen over Ingo. In Aperens tuin heeft Ingp nu een eigen zwembad. Hij laat dagelijks merken dat hij in zijn nopjes is door zijn snorharen uitdagend vooruit te steken. *TWW*W»VWinAfV9»VWWWWWWVWWWWWWWWW Reden voor deze maatregelen, waarvan de detailhandel vandaag op de hoogte is gesteld, is het feit dat in ons land het verzadigingspunt zo langzamerhand wordt bereikt: in ongeveer 75 van de 100 ge zinnen is nu een tv-toestel aanwezig. Voor Engeland is dat 90 percent, terwijl het Europese gemiddelde 68 bedraagt. Philips hoopt nu door verlaging van de prijzen de handel een flinke stimulans te hebben gegeven waardoor de voorra den, die de laatste tijd steeds groter wer den, mogelijk wat zullen slinken. •V f - Ilfcj ln geen enkel jaar na de tweede we reldoorlog heeft zich in Nederland een zo sterke opeenhoping van feiten en gebeur tenissen ten gunste van de volkshuisves ting en de bouwnijverheid voorgedaan als in het jaar 1965. Hoogstwaarschijnlijk zal in de toekomst het jaar 1965 beschouwd worden als het scharnierpunt in een ont wikkelingsproces, waarin de schaarste aan woningen bijna een blijvend element leek te gaan worden. Dit zegt de directeur-generaal van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in het dezer dagen verschenen jaarverslag over 1965 van zijn dienst. In het verslagjaar kwamen rond 115.000 woningen gereed, waarmee een belangrijk deel van de woningbehoefte kon worden bevredigd. Bovendien is met dit aantal be wezen dat de bouwcapaciteit groot genoeg is om het gestelde doel, de bouw van (Van onze weerkundige medewerker) In Noord- en Oost-Nederland zag het gras vanmorgen rond zonsopgang wit als gevolg van nachtvorst, hetgeen in augus tus vrij zelden voorkomt. In de Gronin ger veenkoloniën, plaatselijk in Drente en ook in Twente werd dicht bij de grond één graad vorst gemeten. Op normale waarnemingshoogte van 1,5 meter noteer de Twente vanmorgen een minimum van vier graden en Eelde vijf graden, één graad hoger dan het record van 31 augustus 1956. Het sterke hogedrukgebied blijft met het centrum dicht bij ons land liggen, waardoor de tweede helft van de week ook zomers zal zijn met een geleidelijke stijging van temperatuur. 125.000 woningen per jaar, als een reële mogelijkheid te zien. Het tempo waarin het woningtekort kan worden opgeheven lijkt thans aanmerkelijk gunstiger. Het aanvankelijk voor het begin van het jaar 1965 geraamd tekort van 200.000 woningen blijkt op grond van de resulta ten van het in 1964 gehouden woningbe hoefte-onderzoek ongeveer 25.000 lager te zijn dan volgens de prognose kon worden verwacht. Voorts bleek het aantal voltooi- van buitengewoon klassieke voornaamheid is het bankstel PARKER met losse, keerbare kussens, in 'n echt goe de wollen moquette. In bronsgeel, maisgeel, olijfgroen, leverkleur, enz„ vanaf 975.—. Met vaste kussens in dezelfde uitvoering vanaf 875.—. Ruime keus vindt u bij eubelen BOOT Til. 12047 rstraat de woningen in 1965 rond 10.000 hoger dan de geraamde 105.000 en was het aantal vervangen woningen ongeveer 1.000 min der dan werd aangenomen. Rekening houdend met het vorenstaand kan men het tekort aan het eind van 1965, dat aanvankelijk op 172.000 wonin gen was geraamd, thans schatten op 130.000 a 140.000. De eerste symptomen van een gezonde re woningmarkt in sommige gebieden zijn volgens het verslag reeds merkbaar. Het snel afnemen van het woningtekort biedt in verschillende streken de gelegenheid proeven te nemen met een vrijer systeem van bouwdistributie. Ernstig kan thans worden overwogen of de tijd niet rijp is om het gehele complex van maatregelen rondom bouwen en wonen te vereenvoudi gen of zelfs voor het grootste deel op t« heffen. Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15353 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam DAMESKAPSALON Telefoon 8166 LANGE NIEUWSTR. 471 IJMUIDEN In de Amerikaanse Senaat zal vandaag een poging worden gedaan om reservis ten van het Amerikaanse leger voor acht tien maanden in actieve dienst op te roe- ATHENE (Reuter) De Griekse regering heeft besloten de repatriëring te betalen van Griekse immigranten in Australië die niet willen dienen in het Australische leger. De Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken, Toumbas, besprak dinsdag deze kwestie met een scheepvaartmaatschappij, die diensten onderhoudt tussen Piraeus en Australi sche havens-

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1