Nu al acht Ambonezen gearresteerd wegens brandstichting in ambassade Onderzoek naar vervalsen van botercertificaten JMor DANSSCHOOL „Groot-Amsterdam moet slagvaardig kunnen K Kort en bondigy Verolme: „Ik sprak niet uit eigenbelang" Lages te zwak voor operatie Veeg teken? Amsterdam wil duiven met pil bestrijden Koe bezocht een showroom Ongeval in lift: directeur voor kantonrechter zijn Trein tot staan gebracht wegens familietwist Doden in het verkeer Geen cassatie voor roofovervaller Geen geüniformeerd eerbetoon van „Pro Libertate" Winkeldiefstallen opgehelderd Atv, UC PECH Aanhoudend zonnig ll ■tti WOENSDAG 17 AUGUSTUS 196 6 ,Goed bericht voor onafhankelijkheidsdag' zegt Indonesische ambassaderaad Postzegelhandel mist voor 60.(XX) na een inbraak Burgemeester en wethouders van hoofdstad: TIJDELIJKE TYPISTE? STENOTYP! k ri pi Lm i*". f I 'H Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk CLAUDIA WEERRAPPORTEN 3? u s o.x De Haagse politie heeft gisteren in Al phen aan de Rijn nog een jonge Ambo nees gearresteerd. Het aantal arrestaties in verband met de brand, die in de nacht van 26 op 27 juli in de Indonesische am bassade aan de Tobias Asserlaan in Den Haag heeft gewoed, is daarmee op acht gekomen. Het verhoor van de jongelui ver loopt moeilijk, daar het in het Maleis moet geschieden, waarbij een tolk behulp zaam is. De leider van de Zuidmolukkers in Ne derland, ir. J. A. Manusama uit Rotter dam acht het erg voorbarig te conclude ren dat de acht jongemannen de brand stichting op hun geweten hebben. De Zuid- Molukken-leider die in Rotterdam als leraar verbonden is aan een HBS zegt dat in ieder geval een van de arrestan ten onmogelijk iets te maken kan hebben gehad met de brandstichting. Hij zei ze ker te weten dat de betreffende man op het tijdstip van de brand met een Zuid- moluks voetbalelftal in Denemarken ver toefde. De heer Manusama heeft verder gezegd Scheepsbouwer C. Verolme heeft in een persbericht verklaard dat zijn opmerkin gen tegenover de pers over de critiek op Zuid-Afrika niet geïnspireerd zijn door eigenbelang. „Ze waren alleen bedoeld om de pers ervan te doordringen dat critiek op de in terne politiek van Zuid-Afrika de econo mische belangen van Nederland kan schaden. Indien de verhouding met Zuid- Afrika reëeler was gebleven zou dat de Nederlandse economie grote voordelen heben bezorgd", aldus de heer Verolme. dat de Zuidmolukse leiders niet verant woordelijk kunnen worden gesteld in het geval inderdaad zou blijken dat de acht arrestanten de brandstichting op hun ge weten zouden hebben. „Als zij schuldig zijn dan distantiëren wij ons van hun ac tiviteiten," zo zei de heer Manusama. Hij verklaarde voorts zich te kunnen voorstellen dat met name Zuidmolukse jongeren tot acties jegens de Indonesische regering zouden zijn overgegaan onmiddel lijk na het bekend worden van wat hij noemde „De moord op onze leider Sou- mokil". „Dat zou een begrijpelijk tijdstip geweest zijn. De avond van mevrouw Sou- mokils aankomst in Nederland was dat beslist niet," vond ir. Manusama. De ambassaderaad voor de voorlichting van de Indonesische ambassade, de heer Wijarto, heeft naar aanleiding van de be richten over arrestaties in verband met de brandstichting gezegd erover verheugd te zijn dat de zaak ernstig wordt aange pakt. Dat draagt bij tot het behoud van de goede sfeer in de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland. De heer Wijarto, die dinsdag in het begin van de avond nog geen bijzon derheden over de arrestaties had, voegde er nog aan toe dat het een goed bericht was aan de vooravond van de Indonesi sche onafhankelijkheidsdag. De 63-jarige Duitser Willy Lages, wiens levenslange gevangenisstraf in Breda is onderbroken wegens zijn gezondheidstoe stand, is zo zwak dat in de afzienbare toe komst niet kan worden gedacht aan ont slag uit het ziekenhuis, aldus heeft het Duitse persbureau DPA gemeld. Lages, die wegens oorlogsmisdaden ver oordeeld werd, ligt in een ziekenhuis in Braunlage in de Harz. Reeds tweemaal is hij aan zijn darmen geopereerd. Een ver eiste derde ingreep hebben de artsen nog niet durven doen omdat de patiënt daar voor te zwak is. Bij een postzegelhandelaar aan de Nieuwe Zijdsvoorburgwal in Amsterdam centrum van de postzegelhandel is ingebroken, en ter waarde van naar schatting voor 60.000 aan postzegels ge stolen. De eigenaar ontdekte de inbraak bij zijn terugkeer van vakantie. In Eist (U.) zijn gisteravond zeven tien ooievaars op een tabaksschuur neergestreken. Ze zijn op weg naar warmere streken, waarschijnlijk naar Zuid-Afrika. De route gaat niet over Gibraltar, zoals wij zouden denken, maar via Griekenland, Pa kistan en Israel. Voor de zomer kon dit vroege vertrek wel eens een veeg teken zijn. - i Het verkeer in de hoofdstad over de Wiegbrug (Kostverlorenvaart) is vanmorgen urenlang gestremd ge weest. Een progaangastank, die per schuit van de NDSM naar Pernis zou worden vervoerd, bleek iets te breed en kwam onder de brug klem te zitten. Nadat een paar uitstekende delen van een hek waren wegge zaagd kon het gevaarte zijn weg vervolgen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM In de hoofstad begint men so'n last te krijgen van los rond vliegende duiven, dat men bij de G.G. en G.D. overweegt de plaag met de „pil" te lijf te gaan. Dit althans, wanneer een proef met een „pil" voor duiven, die men op het ogen blik in New York houdt, slaagt. Daar geeft men mannetjesduiven pillen van diazach-destinol te eten, waardoor zij steriel worden. Er is een groeiende stroom van klach ten over duivemijt (bloedzuigende mij ten die 's zomers uit de nesten de hui zen inkruipen), overlast door uitwerpse len en vervuiling van gebouwen waar duiven huizen. Daarnaast is er het gevaar voor orni- those, een voor mensen zeer gevaarlijke duiveziekte. Ook veroorzaken de duiven steeds meer verkeersongelukken, daar zij, -pp straat lopend, automobilisten tot gevaar lijke uitwijkmanoeuvres brengen. Consternatie in Rotterdam Een van de veemarkt losgebroken koe la gisteren in Rotterdam van het marktterrein ontsnapt. Op de hoek MarinierswegHoogstraat holde het dier een showroom van een meubelzaak binnen. Tafels en stoelen werden ver morzeld. De vluchteling holde ook nog een trap van zestien treden op en kwam op de eerste etage van het ge bouw tot stilstand voor de ogen van een hoogst verbaasde 72-jarige Rotter dammer, die daar zat te werken. De veekooplui en de agent slaagden er daarna met moeite in de koe te over meesteren en terug te brengen naar de vaemarkt. LEIDEN Voor het Leids kantonge recht heeft gisteren een 62-jarige direc teur van de „Stedelijke lichtfabrieken" terechtgestaan voor een in zijn bedrijf gebeurd arbeidsongeval met dodelijke af loop. Een magazijnbediende was in de lift bekneld geraakt. De lift voldeed niet aan de veiligheids voorschriften en was niet voor personen vervoer bestemd. De officier van justitie eiste een boete van 250 subs. I maand hechtenis. AMSTERDAM Burgemeester en wet houders van Amsterdam achten het van het grootste belang dat de raad van de te vormen agglomeratie „Groot Amster dam" eigen bestuursbevoegdheden krijgt. Zij zeggen dit in een pre-advies over het voorontwerp van wet tot instelling van een openbaar lichaam voor het gebied van „Groot Amsterdam" dat woensdag door de gemeenteraad van Amsterdam wordt behandeld. Het college meent dat de slagvaardig heid van „Groot Amsterdam" niet wezen lijk mag worden aangetast door beperkin gen op dit gebied. De steeds groter wor dende veerewevenhid van belangen zal in een aantal gevallen duidelijk de behoefte aan een rechtstreekse behartiging van be langen door het openbaar lichaam doen blijken. Voor B en W van Amsterdam is Een Weerts tienermeisje, dat in de trein van Amsterdam naar Venlo ruzie kreeg met haar moeder, heeft gisteravond enige consternatie verwekt op het Breda se perron. Het meisje sprong uit de trein en holde naar de uitgang, achternagezeten door haar broer die haar tegenstribbelend te rugbracht. De stationschef, die een ontvoering ver moedde, gaf het vertreksein, nadat hij de machinist opdracht had gegeven te stop pen bij een overweg even buiten het sta tion. Daar kon de vijfkoppige bemanning van een inmiddels gewaarschuwde politie auto het drietal aanhouden en mee naar het bureau nemen. Daar spoedig bleek dat hier slechts een familietwist enigszins „dramatisch" was opgelost liet de politie het drietal weer los. weer los. deze mogelijkheid beslissend voor de aanvaardbaarheid van een agglomeratie- bestuur als door de commissie-Kranen burg ontworpen. Aan een lichaam met be perkte bevoegdheden, zoals het openbare lichaam „Rijnmond", zegt men geen be hoefte te hebben. In de gemeente Heino heeft een dode lijk ongeval plaats gevonden toen een per sonenauto, bestuurd door de heer Oos terbroek uit Deventer, onder de oplegger schoot van een vrachtwagen, die naar links een inrit wilde indraaien. Op de Spaarndammerdijk in Amsterdam is de dertigjarige K. M. Hensen veronge lukt. De man reed op een bromfiets en kwam in botsing met een vrachtwagen met oplegger. In Oss is bij een aanrijding de 54-jarige C. van der Vate uit deze gemeente ver ongelukt. De man werd geschept door een auto. De 55-jarige wachtmeester van de rijkspolitie J. Schuit uit Ermelo is om het leven gekomen bij een auto-ongeluk. De Hoge Raad der Nederlanden heeft het beroep in cassatie verworpen dat een 21-jarige losarbeider uit Nijmegen had aangetekend tegen het arrest van het ge rechtshof te Arnhem, waarbij de Nijme- genaar werd veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering wegens „diefstal in ver eniging met geweldpleging, de dood ten gevolge hebbend". Het slachtoffer van de in de nacht van 10 op 11 februari 1964 te Nijmegen ge pleegde daad was de 68-jarige naaister mejuffrouw T. Hendriks. Eerder had de arrondissementsrecht bank te Arnhem hem wegens het mede- plegen van doodslag, voorafgegaan door diefstal, veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf. Het Haagse studenten-schutterscorps Pro Libertate krijgt geen toestemming voor deelneming aan geüniformeerd eer betoon. De Kroon heeft zich achter de minister van Defensie gesteld. Deze meent dat een ongelimiteerde uitbreiding van het aantal vergunningen op dit ge bied kan leiden tot ontwaarding van het instituut van het openbaar en geünifor meerd eerbetoon, waardoor mede het aan zien van de krijgsmacht kan worden ge schaad. Hij heeft de vergunning beperkt tot 'n studenten-schietvereniging der uni versiteit en wel in de plaats waar de uni versiteit is gevestigd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De algemene inspectie dienst, een afdeling van het ministerie van Landbouw, stelt een onderzoek in naar vermeende vervalsing van botercer tificaten door enkele grote boterexpor- teurs in het midden en zuiden des lands. Door steekproeven is aan het licht geko men, dat grote partijen boter, waarvoor toeslagen werden ontvangen voor export naar derde landen, gewoon binnen de Euromarkt bleven. De toeslagen op export naar derde lan den (buiten de EEG) worden door het Produktschap voor Zuivel verstrekt ter aanpassing aan de prijs van de wereld markt, die op een veel hoger niveau ligt. De toeslagen variëren dus met de markt prijzen en belopen daardoor soms twee gulden of meer per kilo. Door de boter voor export naar derde randen aan te geven doch via ingewikkelde handelswe gen binnen de EEG te houden kan de groothandel een aardige som geld in de wacht slepen. Het onderzoek naar de falsificaties is reeds enige tijd gaande. De fraudes schij nen zich over enige jaren uit te strekken. De betrokken exporteurs moeten op deze wijze een winst van naar schatting enige miljoenen guldens hebben gemaakt. Ook afnemers in andere EEG-landen moeten van de falsificaties hebben geprofiteerd. Het ministerie van Landbouw liet van morgen weten dat het onderzoek door de algemene inspectiedienst nog in volle gang is. Tot dusver is nog slechts tegen één exporteur proces-verbaal opgemaakt De Amsterdamse politie heeft een 22- jarige huisvrouw in haar woning aan gehouden onder verdenking van het plegen van een groot aantal diefstal len uit winkelkassa's. De vrouw heeft inmiddels zeven feiten bij vier winke liers bekend, die haar portemonnaie met 1500 dikker hebben gemaakt. Haar tactiek was steeds dezelfde: terwijl zij de winkelier een moeilijk be reikbaar artikel liet halen griste zij het geld uit de kassa. Grote Kerk, donderdag 15 u.: Orgelcon cert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Thun- derball", 14 j. Frans Hals, 14 en 20 u.: „It's a mad mad mad mad world", 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „The great race", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De negerhut van Oom Tom", a.l. Minerva, vandaag 14 en 20.15 u.: „Mary Poppins", a.l. Van donderdag af 20.15 u.: „Wittebroodsweken met z'n drieën", a.l. Rembrandt, vandaag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Zeven gouden mannen", 14 j. Van don derdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Drie nachten van liefde", 18 j. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Drijfzand der begeerte", 14 j. Studio, vandaag 10.30 u.: „Sjors en Sjim- mie", a.l.; 14 en 16.15 u.: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", a.l.; 19 en 21.15 uur: „Liefde 65", 18 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.30 u.: „Gisteren, vandaag en morgen", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt): Expositie van hedendaagse Amerikaanse kunst. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondagen van 13 tot 17 uur. Frans Halsmuseum (Gr.. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' mees terwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondags van 13-17 u.; zaterdag eveneens van 20.30 tot 22.30 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zondag van 14 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag; van van 13 tot 16 uur. Dagelijks (beh. zondag en maandag) de expositie „Schetsboeken van Israëls". Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Heilig land 113): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Dinsdag gesloten. Artificia (Binnenweg '95, Heemstede): Tentoonstelling van werk uit eigen col lectie. Dagelijks van 9.30-18 u. Tot 1 sep tember. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van F. D. van Baten burg. Dagelijks van 10-18 u. en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Tot eind augustus. Museum Van Looy (Kamperlaan): Expo sitie van werk uit eigen collectie en van cultuurhistorische diorama's. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feest dagen van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Poppentheater Merlijn, donderdag 14.30 uur: „Het sprookje van da Zon". WOENSDAG 17 AUGUSTUS City, 20 uur: „Freddy und das Lied der Südsee". Ruïne van Brederode: Expositie van beelden, schilderijen en gouaches; 21 u.: uitvoering op geluidsband van het klank beeld „Zingende stenen". Galerie de Kastanjeloot, Wüstelaan 32, Santpoort-zuid, 19-21 uur: Expositie van gouaches en aquarellen van Joanne Appel; tot 22 augustus. DONDERDAG 18 AUGUSTUS City, 20 u.: „Liefde op staatsbevel". Ruïne van Brederode: Expositie van beelden, schilderijen en gouaches; 21 u.: uitvoering op geluidsband van het klank beeld „Zingende stenen". Galerie de Kastanjeloot, Wüstelaan 32, Santpoort-zuid, 10-18 en 19-21 u. Exposi tie van gouaches en aquarellen van Joanne Appel; tot 22 augustus. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. WOENSDAG 17 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Verslaafd aan het leven". Luxor Theater, 19.45 uur: „West Side Story". Kennemer Oudheidkamer: Gesloten tot nadere aankondiging. Galerie Boumans, Breestraat 122, 20 u.: Opening expositie van schilderijen en te keningen, vervaardigd door Ab Jongmans. Deze expositie duurt tot en met 16 sep tember en is op alle werkdagen uitge zonderd dinsdagmiddag open van 9-18 u. DONDERDAG 18 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Derek Flint". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De hel van de woeste Balkan". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling van schilderijen en tekeningen van Ab Jongmans; geopend van 9-18 uur. Zijlweg 49 - Haarlem - Telefoon 14441 TT(jKlEiIC Ingaande maandag 22 aug. houden wij dagelijks spreekuren van 36 en van 79.30 uur. SELECTE CLUBS voor beginners en gevorderen, alle leeftijden. SPECIALE CLUBS VOOR SCHOLIEREN Koninkrijksdagviering. De feestelijkheden in Nederland rond koninkrijksdag (IS december) zullen dit jaar georiënteerd zijn in de Achterhoek. De leiding van d« festiviteiten berust bij de stichting „Doe- tinchem '70" ,die met dit initiatief hoopl bij te dragen tot een beter begrip vooi het rijksstatuut en voor Suriname en de Nederlandse Antillen in het algemeen. Vakantie uit? Brandalarm. Dat de vakan ties ten einde zijn merkt de brandweei in Amsterdam aan het aantal valse brandalarmen. In juli waren het er in de hele maand 400, in augustus tot nu toe al weer meer. De lieverdjes zijn kennelijk weer thuis. Aanvaring. Op de Nieuwe Waterweg zijn het met benzine geladen Engelse vaar tuig Arduity (1159 brt.) en het Neder landse binnenvaartschip Madonna (809 brt.) met elkaar in botsing gekomen. De zeventienjarige matroos A. van Am- merloot van de Madonna werd gewond. Carillon voor Rijnsaterwoude. Zaterdag zal het carillon in de dom van Rijnsa terwoude in gebruik worden genomen. Sinds '63 hebben zowel pastoor Thomas als dominee Gijsbers va Rijnsaterwou de onder het motto „Een kwart ton voor het carillon" inzamelingen gehou den. Koperdiefstallen. In Gasselternijeveen is bij de aardappelmeelfabriek Oostermoer een grote partij koper gestolen. Ook in de aardappelmeelfabriek Scholten te Smilde is veel koper ontvreemd. Duitse leraar verdronken. In zee bij Sche- veningen is de vijftigjarige leraar A. Koch uit Balve (Duitsland) verdronken. (Van onze correspondent) SCHOORL. Een hotelhouder uit Heidelberg was op weg naar een hotel in Schoorl om daar met zijn vrouw en twee kinderen de vakantie door te brengen. De zeshonderd kilometer lange tocht was vlot verlopen tot vlak voor het hotel van bestemming. Toen botste de man tegen een boom. Zijn auto werd een wrak en hijzelf moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Zijn naam is Joseph Pech! •ö- U KIEST de mooiste VERLOVINGSRING een CONSTANT-PRODUCT IWMIMWIMWIMUMWWWyifWIAAMWWWWUUWWWWyWWWMWlMMWI Het K.N.M.I. deelt mee: Er strekt zich nu een hogedrukgebied uit van het zeegebied bij de Azoren via het Kanaal en onze omgeving tot in West- Rusland. Dit hogedrukgebied verandert thans weinig van plaats en bezorgt ons be stendig en rustig zomerweer met weinig bewolking. De temperatuur wordt bij deze situatie van dag tot dag iets hoger. Langs de noordzijde van het hogedrukgebied trok een depressie van IJsland naar Noord- Noorwegen. De bijbehorende fronten bren gen wat regen in Ierland en Schotland, maar verder naar het zuiden hebben ze weinig te betekenen. Boven Noord-Italië handhaafde zich een depressie, die daar op vele plaatsen zware onweersbuien veroorzaakt. Ook in Oosten rijk en Zwitserland bracht deze depressie plaatselijk regen. w r„ S Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. C a c Neerslag: laatste 24 uur. 1 O s Den Helder onbewolkt Z 18 0 Ypenburg mist windst. 17 0 Vlissingen onbewolkt nno 17 0 Eelde onbewolkt zzo 18 0 De Bilt onbewolkt windst. 18 0 Twente onbewolkt 0 19 0 Eindhoven onbewolkt no 1 18 0 Z.-Limburg mist nno 18 0 Helsinki zw. bew. z 18 0 Stockholm zw. bew. zw 20 0 Oslo regen z 20 Aberdeen zw. bew. zw 16 1 Londen mist windst. 22 0 Amsterdam onbewolkt windst. 17 0 Brussel onbewolkt ono 19 0 Luxemburg half bew. no 16 0 Parijs onbewolkt n 20 0 Bordeaux onbewolkt n 22 0 Grenobje geh. bew. nnw 18 0 Nice regen n 25 14 Berlijn licht bew. no 20 0 Frankfort zw. bew. nno 17 0 München geh. bew. ono 11 21 Zürich geh. bew. no 12 0.6 Genève zw. bew. nno 16 0 Locamo geh. bew. nno 24 0 Wenen geh. bew. nnw 19 1 Innsbruck regen w 10 32 Rome zw. bew. O 29 0 Barcelona onbewolkt nnw 27 0 Madrid onbewolkt nno 32 0 Mallorca zw. bew. ono 30 1 Lissabon onbewolkt nno 34 0 Donderdag 18 augustus Zon op 5.28 uur; onder 19.59 uur. Maan op 7.49 uur; onder 21.15 uur. Maanstanden Eerste kwartier Volle maan 23 aug. 31 aug. 4.02 uur 1.14 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 17 augustus Hoog water 3.55 uur en 16.28 uur. Laag water 12.13 uur en uur. Donderdag 18 augustus Hoog water 4.43 uur en 17.15 uur. Laag water 0.39 uur en 13.00 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2