Soekarno veroordeelt de oktober-revolutie Tekort aan artsen in Azië in Afrika Saturnus-raket voor maanreis Van dag tot dag Amerika En dam het nieuws Iraakse kapitein wijkt met Mig-21 uit naar Israel Plezierboot zonk bij Agadir Zes maanden voor meinedige ex-SS' officier Politie maakt van twee verdachten de namen bekend Fantastisch verhaal van drenkeling Nieuw ideaal mèt socialisten Nieuwe snelkuur houdt uw haar in conditie Pionier-7 gaat de zon verkennen telegrammen AUGUSTUS 1966 WOENSDAG ,,7 Geboortenregeling voor koeien Moorden in Londen Raadsels in Brest (Van onze redactie buitenland) In de ontwikkelingslanden verbetert de gezondheidstoestand van de bevolking over het algemeen niet. Integendeel, die wordt in feite steeds slechter in die landen, voorzover het besmettelijke ziekten betreft. Reeds herhaaldelijk is daarop gewezen door de Wereldgezondheids-Organisatie. In de strijd tegen allerlei ziekten zijn opmerkelijke resultaten geboekt. Maar desondanks wordt ook op dit gebied de kloof tussen de geïndustri aliseerde, welvarende naties en de ontwikkelingslanden steeds groter. Oorzaken Bemiddelaar Een ronduit beangstigende situatie is groeiend in de Verenigde Staten, waar de funeste gevolgen van nationale ver deeldheid zich uiten in steeds toenemende verschijnselen van wantrouwen, haat en veronachtzaming der beste maatschappe lijke beginselen. De oorlog in Vietnam en de rassenstrijd zijn langzamerhand nog slechts een deel van die situatie. Zeer slechte elementen drijven zowel in de po litiek als in het gehele Amerikaanse open bare leven naar boven, bij welker prak tijken de letter en de zin van de Ameri kaanse federale grondwet steeds schriller afsteken. Het zou onrechtvaardig zijn, Amerika als geheel een brandmerk van boosaardigheid te geven, omdat voortdurend in de Ver enigde Staten zelf zeer strijdbare en onver saagde figuren in het krijt treden tegen de toenemende vervlakking in de methoden van recht en orde. Maar het vertrouwen in de leiding, die regering en parlement aan de Amerikaanse koers geven, wordt ondermijnd; het is geen toeval dat de baro meter van Amerikaanse stabiliteit en ze kerheid, Wallstreet, op dit moment een dieptepunt aangeeft. De hopeloze en barbaarse oorlog in Viet nam, nog steeds gevoerd onder de edelste leuzen, vindt in het Amerikaanse vader land een koppig verdedigingsfront. Een groeiend nationalisme begint zich te ver grijpen aan de vrijheden, die de Ameri kaanse burger in zijn grondwet verankerd dacht. Landverraad is de term, die op in trigante wijze in de plaats geschoven wordt van de vrije opinie. De grens tussen woord en daad wordt vervaagd, zodat een op recht woord van afkeuring kan worden uitgelegd als een on-Amerikaanse daad. In deze situatie zij is elders op de wereld al zo vaak ontstaan en altijd weer met ontstellende gevolgen valt de standvas tige verdediging van principiële democra tische uitgangspunten vrijwel altijd te licht. De dappere figuren die deze uitgangs punten durven bepleiten en willen zien gehandhaafd, worden onvermijdelijk mar telaren. Wie niet meer precies weet wat „McCar- thyisme" was, kan in de thans ontstane situatie een herhaling ervan bespeuren: een aandraaien van de duimschroeven op de publieke opinie onder het mom van nationale veiligheid", maar met de opzet de oppositie te smoren en de opposanten angst in te boezemen. Een verwringing van de meningsuiting, door de meningen die niet stroken met het officiële beleid te brandmerken als verraad. Een ontketenen van golven terroristische verdachtmakin gen, waardoor carrières worden verwoest en persoonlijke vetes worden gestimuleerd. En dat alles om een „nationale zaak" te winnen, die gevaar liep te stranden op een klip van ontmoediging en afkeuring. Wijlen senator McCarthy heeft een treu rige faam achtergelaten, nadat hij deze methodes invoerde om verzoening met de Sovjet-Unie te voorkomen. Het is nog de vraag of het nu zo ver zal komen als het toen gekomen is, maar het gevaar is aan wezig. Er is echter nog hoop op de onge twijfeld veelvuldig aanwezige Amerikaan- sa afkeer van onrecht en onvrijheid. De regering-Johnson echter heeft zichzelf weinig keuze gelaten. Er zou een onvoor stelbare grootheid en eensgezindheid nodig zijn in de regeringskring om tot een om mezwaai te besluiten ten aanzien van de Vietnam-politiek, afgezien nog van de moeilijkheid dat langzamerhand de Ame rikaanse economie sterk verbonden is met de militaire inspanningen, terwijl zij zich zonder die binding in een nog somberder toestand zou bevinden dan nu het geval is. Gaan de melkfabrieken voortaan kost bare cadeaus aan klanten verstrekken? Het is een beetje gewaagd dit af te leiden uit het feit, dat een huisvrouw een gouden horloge aantrof in een fles pap. Maar een geslaagde verrassing was het in ieder ge val wel. Bovendien is nu wel aangetoond dat de sociale status van het personeel der melkfabrieken bijzonder hoog kan worden aangeslagen, want wie gouden horloges kan dragen moet vrij behoorlijk worden betaald. Een waarschuwing tegen al te vrijmoe dig optimisme is echter op haar plaats: dergelijke dingen gebeuren niet iedere dag en het heeft dus weinig zin, grotere aan tallen flessen in te slaan zoals men lotjes in de staatsloterij koopt. En nog méér opwekkend nieuws: prijs verlaging van t.v.-toestellen. De consument begint dus nu de gevolgen te bespeuren van een corrigerende invloed op de prijs beweging. De fabrikant echter zal met ge mengde gevoelens tot dit besluit zijn geko men. Minder vraag, kleiner afzet, minder winst daar zit ook voor de werknemer een minder prettig perspectief in. De eco nomische situatie is aan een kentering toe. Maar als prijsverlagingen een nieuw even wicht kunnen scheppen, is de toekomst toch niet verloren. A :- U:4'. De eerste trap van de Saturnus-1~ raket die te zijner tijd drie Ameri kaanse astronauten naar de maan moet brengen, is dinsdag op de ruimtebasis Cape Kennedy aange komen. Het raketdeél was in New Orleans gemaakt. De tweede trap van de raket was reeds eerder op de basis gearriveerd. Het is de be doeling dat in november een proef vlucht met een Apollo-satélliet zal worden gemaakt. De Apollo is het voertuig dat in de toekomst, ge stuwd door een Saturnus-raket, de eerste Amerikanen naar de maan zal vervoeren. TEL AVIV (Reuter en AP) Een pi loot van de Iraakse luchtmacht is giste ren met zijn Mig-21-straalvliegtuig naar Israel uitgeweken. De supersone in de Sovjet-Unie gemaakte, Mig is het eerste toestel van dit nieuwe type dat intact in het Westen is aangekomen. De Iraakse luchtmacht heeft officieel meegedeeld dat een Mig-21 wordt ver mist, „terwijl de piloot een oefenvlucht maakte op grote hoogte". Het straalvliegtuig werd dicht bij de Jor daanse grens door Israëlische Mirage-toe- stellen onderschept. De piloot gaf te ken nen dat hij wilde landen en dit gebeur de op een basis van de Israëlische lucht macht. De Iraakse vlieger, een kapitein, zei op een persconferentie dat hij van Achmen Hilmi, een Egyptische piloot, had gehoord die in januari 1964 zijn Yak- vliegtuig van Egypte naar Israel vloog. Hij zei nooit gehoord te hebben van een grote Amerikaanse prijs die betaald wordt voor een onbeschadigd Mig-21-toe- stel. Journalisten en militaire attachés heb ben later de zilverkleurige Mig bekeken in een hangar op de basis. Er mochten geen foto's worden gemaakt van de piloot. RABAT (AFP) Voor de kust van Ma rokko, ter hoogte van Agadir, is maan dag een plezierboot gezonken. Er waren vijftig mensen aan boord. Er zijn zeker vijftien mensen verdronken. Er worden nog passagiers vermist. De ramp gebeur de tijdens het „feest van de zee". (Van onze correspondent) MONCHEN GLADBACH Het ge- rechtsof in Mönchen Gladbach heeft de thans 67-jarige en vroegere Hauptsturm- führer der S.S. .Wilhelm J. wegens mein eed veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf. In een verleden jaar gevoerd proces over het vermoorden van gevangenen door uitlaatgassen in een vrachtwagen had de verdachte valse verklaringen afge legd ten gunste van zijn vroegere chef. Deze laatste werd evenwel tot acht jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Wilhelm J. had twee jaar in voorarrest gezeten, maar werd later op vrije voeten gesteld. Hij hield vol niets te hebben ge weten van de gaswagens. Zelfs toen hem een, door hem ondertekende brief werd getoond, waarin hij zelf aan zijn chef voorstellen deed tot verbetering van de gaswagens. In die brief stond onder andere dat se dert september 97.000 gevangenen werden opgeruimd. De verdachte gaf voorts in overweging de gaswagens zo vol te stop pen dat er tien mensen op een vierkante meter opeengepakt stonden. „Dan," zo schreef de verdachte indertijd, „duurde het werk niet zo lang, omdat er dan vol staan kon worden met slechts weinig gas NEW DELHI (Reuter) In India is een nieuw geboorteregelingsplan ont worpen. voor koeien. Binnen twee maanden begint men in bepaalde de len van het land met de uitvoering ervan. In de straten en bazaars van de In dische steden en dorpen lopen miljoe nen oude, ondervoede koeien rond die geen enkel nut hebben. De Hindoes beschouwen de dieren als heilige sym bolen van vruchtbaarheid en zullen zich waarschijnlijk verzetten tegen het plan van de regering. Er zijn naar schatting 150 miljoen koeien in India. Slechts in een paar Indische staten is de slacht van koeien geoorloofd. LONDEN (AP en AFP) Scotland Yard heeft gisteren de namen bekendge maakt van twee Britse mannen, die ge zocht worden in verband met de moord op drie politiemannen in Londen. Het zijn de dertigjarige Harry Maurice Ro berto, alias Ronald Hall of John o'Brian en de 38-jarige John Duddy uit Glasgow. Hun signalementen zijn over het gehele land verspreid met de waarschuwing dat de gezochten gevaarlijk zijn en wapens dragen. De 36-jarige John Edward Witney, een werkloze, is gisteren door een politie rechter in West-Londen in staat van be schuldiging gesteld. De tenlastelegging luidt dat hij de moorden „met anderen" heeft gepleegd. Hij was vrijdagavond op gepakt. Witney ging bij zijn aankomst bij het gebouw geheel schuil onder een deken, zo meldt onze correspondent in Londen. Zijn aanwezigheid in de rechtszaal duurde slechts twee minuten. Zijn armen waren geboeid aan die van twee forse recher cheurs. Hij stond met gebogen hoofd in de ruimte voor de verdachten. De magistraat, zich tot Witney richtend, zei, dat er vanzelfsprekend bezwaar be staat tegen vrijlating op borgstelling. „Daarom zal ik u tot 23 augustus in hechtenis nemen. Heeft u in verband hier mee ites te zeggen?" Bijna onhoorbaar mompelde Witney: „Nee, mijnheer". De magistraat: „Wilt u juridische bij stand?" Witney: „Ja". „Nog iets te zeggen?" Witney: „Nee". Een vrouw op de publieke tribune liet een sissend geluid horen en riep een scheldwoord. Witney werd snel weggeleid. Agenten vormden onmiddellijk rond hem een cordon- Buiten het gebouw stonden een grote menigte en een enorme politie macht. BREST (AFP) De Franse politie gelooft niets van de bewering van de Canadees Joseph Papp, dat hij in een zelfgebouwd kernduikboot je de Atlanti sche Oceaan is overgestoken. De 33-ja- rige Papp, in Hongarije geboren, is in de nacht van donderdag op vrijdag ten hoogte van Brest door een olietanker uit zee opgepikt. Hij dreef in een rubber bootje rond. Hij vertelde dat de door kernenergie aangedreven vestzakduikboot waarmee hij uit Canada was gekomen vlak bij de Franse kust onklaar was ge raakt. Papp reisde vandaag uit Brest per trein naar Parijs, waar de Canadese ambassade zich over hem zou ontfer men. In Canadese kranten is een foto van de duikboot verschenen met nadere bijzonderheden, verstrekt door een vriend van Papp, die zegt dat de „uitvinder" woensdagavond uit Sorel bij Quebec is vertrokken voor de overtocht. Vijf jaar zou hij aan het plan hebben gewerkt. De boot zou een lengte van negen me ter hebben en een snelheid van driehon derd knopen kunnen bereiken, dankzij zes straalmotoren die op een eveneens door Papp zelf uitgevonden „kernbrandstof" lopen, aldus de vriend. Uit Montreal is echter gemeld, dat Joseph Papp tien augustus met een K-L.M.-toestel van Montreal naar Am sterdam is gevlogen. Een woordvoerder van de K-L.M. in Montreal maakte be kend dat de naam Papp voorkomt op de lijst van passagiers voor de vlucht van die datum. DJAKARTA (Reuter. ANP en AP). In een toespraak, die hij vandaag tot een menigte in Djakarta hield, heeft president Soekarno voor de eerste keer de mislukte staatsgreep van oktober 1965 veroordeeld. De Indonesische president liet ook zijn „Nasakom"-idee samenwerking tussen nationalisten, religieuze groe peringen en communisten vallen en stelde hiervoor in de plaats het „Nasasos"-ideaaI samenwerking met socialisten. „Ik ben uw grote lei der. Volg mijn leiding, gehoorzaam al myn richtlijnen. Ik heb niet te grote ambities, ik streef niet naar eigen baat. Zonder u hen ik niets en niemand. Met u zal ik groot worden, zonder u zal ik falen", aldus Soe karno. Bij dit deel van zijn rede riepen zeker duizend studenten in gele jakken herhaal- Épöïy^ Balm Na het haarwassen even in- masseren klaar! Zo maakt U stug haar soepel. Zo krijgt droog of geblondeerd haar nieuwe veerkracht. Poly-Balm is een eenvoudige - en niet dure - manier om Uw haar en dat van Uw man en kinderen soepel en handelbaar te hou den. Per flacon voor 2 of 3 keer slechts 1,45 Deze toestand vindt vooral zijn oor zaak in tegenslagen bij de pogingen in die landen gezondheidsdiensten te stichten en tot ontwikkeling te bren gen. Ook de voortdurende dreiging dat ziekten die men onder controle meen de te hebben en die zich vorig jaar toch weer plotseling op groter schaal bleken voor te doen, werkte deze on gunstige tendens in de hand. Malaria. De internationale actie tegen de malaria heeft aanzienlijke successen gehad. Alle rapporten over die actie wijzen daarop. De regeringen van de „malaria-landen" en de in ternationale hulpverlening bij de be strijding van die ziekte hebben tallo ze mensenlevens gered door hun in spanningen. Dit heeft weer tot gevolg gehad dat in bepaalde gebieden van de wereld de basis is gelegd voor een nieuwe economische ontwikkeling. Maar er zijn ook tegenslagen ge weest in verschillende delen van de wereld. Die zijn veelal een gevolg van technische, administratieve en/of finan ciële moeilijkheden. Ook was politie ke onstabiliteit er menigmaal schuld aan. Er zal heel wat verbeeldingskracht nodig zijn, alsmede de bereidheid om het vraagstuk met onorthodoxe midde len aan te pakken om de malaria de finitief terug te dringen. Vooral in Afrika ten zuiden van de Sahara. Daar immers is nog nauwelijks een begin gemaakt met de bestrijding van de ziekte. Pokken. In Afrika, Azië en in mindere mate in Latijns-Amerika zijn pokken een inheemse ziekte. Elk jaar lijden in die werelddelen tiendui zenden aan die vreselijke kwaal. Het is geen overdrijving te constateren dat pokken daardoor een bedreiging vor men voor de gehele wereld. Het is dan ook geen wonder dat de Algemene Vergadering van de We reldgezondheids-Organisatie onlangs heeft besloten een tienjaren-plan goed te keuren dat uitsluitend is gericht op de bestrijding van deze volksziekte in genoemde werelddelen. Cholera. Zeer verontrustend is ook de opmars van de cholera. In 1965 ver spreidde deze ziekte zich over niet minder dan 21 landen. Voor het eerst na vele tientallen jaren verscheen ze weer aan de grenzen van Europa en Afrika. In heel wat landen is de vat baarheid van de bevolking voor chole ra niet onaanzienlijk toegenomen. Gro te waakzaamheid en een plan om de verspreiding van de ziekte tegen te gaan zijn nodig, als men wil vermijden dat nog veel meer mensen er slachtof fers van worden. In het onlangs verschenen jaarrap port (1965) van de Wereldgezondheids- Organisatie, waaruit wij deze gegevens ontlenen, wordt er tevens op gewezen dat de activiteit van de muskiet die vele virus-ziekten overbrengt, onder an dere gele koorts, duidelijk opleeft. De bestrijding van dit insect is uitermate gecompliceerd geworden, omdat het in heel wat streken niet meer reageert op bepaalde bestrijdingsmiddelen. Het is daarvoor immuun geworden. In de meeste ontwikkelingslanden is de gezondheid van de bevolking slecht. Er moet menigmaal zelfs van een ern stige toestand worden gesproken. Dat heeft verschillende oorzaken. De voornaamste zijn: 1. tekort aan goed-opgeleid personeel; 2. tekort aan opleidingsmogelijkheden; 3. onvoldoende financiële hulpbronnen; 4. een ongunstig systeem van priori teiten. Dat laatste heeft tot gevolg dat er niet-voldoende steun wordt verleend aan activiteiten op het gebied van de gezondheidszorg, nationaal zowel als in ternationaal. Vooral het permanente tekort aan opgeleid personeel vooral, maar niet uitsluitend, artsen is nijpend. Dit tekort is essentieel en vormt in wezen de kern van het probleem van de verbetering van de gezondheidszorg in talloze ontwikkelingslanden. Over het algemeen, zo wordt gesteld, kan men spreken van een „gezonde" situatie, indien er één arts beschik baar is op elke drieduizend inwoners van een land. In Afrika is dat gemid delde echter één arts op elke 20.000 in woners. En in talloze gebieden van dat werelddeel is de verhouding nog veel ongunstiger. In één land, bij voorbeeld, is er voor elke 76.000 inwoners slechts één arts. Er zijn in Afrika bezuiden de Sahara slechts zes goede medische opleidingscentra. Dat gebied wordt be woond door tweehonderd miljoen men sen! In Latijns Amerika is de medische situatie ook allesbehalve rooskleurig. Maar voor een bevolking die in aantal ongeveer gelijk is aan die van Afrika beschikt men er in ieder geval over zo'n honderd medische opleidingscen tra. Veertien Afrikaanse landen met ieder meer dan drie miljoen inwoners hebben geen enkele medische oplei ding. In de Arabische landen is de toestand nauwelijks veel beter. Vijf landen uit Zuidoost-Azië stuurden aan de Organi satie rapporten waaruit bleek dat men er een tekort aan artsen heeft. Veelal is dat tekort onvoorstelbaar groot. Eén op 40.000 inwoners! In de landen die grenzen aan de westelijke Stille Oceaan is het beeld hetzelfde. Slechts twee landen vormen hierop ee gunstige uitzondering. delijk beledigende opmerkingen. De microfoons vasthoudend en dikwijls de vuist schuddend of met zijn vinger naar zijn 80.000 toehoorders wijzend, verklaarde Soekarno in het geheel niet verantwoordelijk te zijn voor de jaren van economische chaos in Indonesië. Hij zei het land van de Nederlandse kolonia listen overgenomen te hebben. Daarop waren jaren van binnenlandse strijd ge volgd. Hij repte niet van de inflatie, de bui tenlandse schuldenlast en de economi sche verwarring. Soekarno verklaarde, dat Indonesië niet aan de kant zou blijven staan, maar een wereldstrijd tegen het imperialisme zou beginnen. Verder verklaarde hij Maleisië niet t« zullen erkennen voor de algemene ver kiezingen in de staten Sabah en Serawak op Maleisisch Borneo. Deze verkiezingen zijn een struikelblok in de betrekkingen tussen Indonesië en Maleisië. President Soekarno verklaarde dat In donesië bereid is in Vietnam te bemidde len op basis van de erkenning dat Aziati sche vraagstukken door Aziaten moeten worden opgelost. ,Ik smeek Amerika: verlaat Vietnam" zo riep Soekarno uit. „Met welk recht moordt, brandt, bombardeert het impe rialisme. mét welk recht gebruikt het gifgas?" Soekarno sprak verder in zijn rede die twee uur duurde over zijn wens om een conferentie van jonge staten (Conefo) te houden. Het studentenactiefront „Kami" heeft er na de rede bij president Soekarno op aangedrongen alle besluiten van het voor lopige raadgevende volkscongres ten vol le uit te voeren omdat „de maag van het volk niet langer kan wachten". De stu denten critiseerden Soekarno om zijn toe spraken van de afgelopen weken die vol gens hen niet in overeenstemming waren met de politiek van het huidige kabinet. CAPE KENNEDY (AP). De Pionier- zal binnenkort waarschijnlijk van daag gelanceerd worden om in een baan rond de zon gegevens te verzamelen over „zonnewind", grote radioactieve wolken die een gevaar voor astronauten vormen. Bij de tocht rond de zon in een baan tussen de aarde en Mars zal de Pionier-7 gegevens verzamelen over de straling, magnetische velden en andere eigenschap pen van de interplanetaire ruimte. Men hoopt inlichtingen te krijgen om te kunnen berekenen wanneer gevaarlijke uitbarstingen zich op de zon zullen voor doen, zodat daarmee rekening gehouden kan worden met maan- en planetaire vluchten. De Pionier zal in vierhonderd dagen om de zon koersen op een afstand variërend van 148 tot 164 miljoen kilo meter. «M 1 E 1 Asiel. De ambassadeur van Cuba in de Libanon, dr. Leonel Alonso, is in Mia mi aangekomen en heeft in de VS poli tiek asiel gevraagd. Roof. Een gewapende rover maakte dins dag een Newyorkse boodschappenjon gen voor 360.000 dollar verhandelbare certificaten afhandig, toen deze de stukken naar een makelaarsfirma in de financiële wijk van New York bracht. Wervelstorm. Twintig doden, achttien vermisten en zeventien gewonden. Dat is het aantal slachtoffers die de wervel storm Tess sinds zondag in West-Ja pan heeft gemaakt. Het zwaarst getrof fen zijn de eilanden Kioesjoe en Sjiko- koe. Veroordeeld. Drie Hongaarse meisjes zijn dinsdag ieder veroordeeld tot zestien maanden gevangenisstraf voor „prosti tutie, werkschuwheid en illegale handel in buitenlandse valuta". Twee andere verdachten kregen straffen, omdat zij kamers ter beschikking van de meisjes stelden. Bliksem. Een negenjarige Italiaanse schaapherder is in de Alpen bij Aosta door de bliksem getroffen en gedood. De 52-jarige vrouw van een schaapher der werd 2% kilometer verder eveneene door de bliksem gedood. Diefstal. Het Kongolese ministerie voor Mijnbouw en Energie heeft bekendge maakt dat Europeanen ruim driehon derd kilo goud hebben gestolen uit goud mijnen in Watsa, die vroeger eigendom waren van de ontbonden Belgische maatschappij Kilo-Moto. Arrestatie. In Hongarije zijn twee West duitsers gearresteerd. Een van hen wordt beschuldigd van hulp aan vluch telingen. De ander zou een Hongaar tot spionage hebben aangezet. Busramp. Bij Sjirza in Perzië is dinsdag ochtend een autobus in een ravijn ge stort. Tien inzittenden werden gedood en 36 gewond. Bankroof. De politie van de Duitse stad Mannheim heeft drie mannen gearres teerd die reeds sinds lang verdacht van bankroof gezocht werden. Twee van hen zijn broers. Zij zouden zich aan een tiental overvallen op spaar- en volks banken schuldig gemaakt hebben en on geveer 75.000 gulden hebben buitge maakt. Demonstraties. Met traangasbommen heeft de politie in Buenos Aires een einde gemaakt aan een kleine studen tendemonstratie. De militaire regering heeft besloten de staatsuniversiteiten nog minstens een week gesloten te hou den. Zestig studenten, die tegen het be wind van president Juan Carlos Onga- nia demonstreerde, was voor het hoofd gebouw van de universiteit van Buenos Aires samengekomen. J

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3