Aanhangers van een herenigd Duitsland kregen harde klap Het nieuwe Premiespaarplan: Grijp de kans! RAIFFEISENBANK Juiste spanning van belang voor veilig autorijden Verbeterde jodiumlamp vergt nieuwe constructie Bestellen op i ielen Wijzigingen in nieuwe model van Volkswagen Herenigingssleutel lag niét in Moskou Arrestatie na moord op Zweeds agent Lichtgewicht bromfiets WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1966 7 Handvat pc Vijf zetels vacant in Internationaal Gerechtshof Karl Jaspers Doe mee aan het Premiespaarplan. Spaar in spaar- bewijzen. Verdien een premie van 20%. Dat be tekent f 50,- per jaar extra (Echtparen f 100,-). Bovendien rente - op - rente. Inlichtingen bij de spaarbank en alle bankzaken Vervorming bij hoge snelheid Reactie Fout De compensatieveer in de nieuwe Volkswagens (zie pijl). t nMM/WWWWWWWWWWWWIfWVWI (Van onze correspondent) BONN. „Het gaat niet goed met de Duitse zaak". Dit thema kan men op het ogenblik in de Duitse pers, in verschillende toonaarden omspeeld, terug vinden. „De Duitse zaak": dat is de hereniging van Oost- en West- Duitsland, en dan spreekt men nog helemaal niet over de Oder/Neisse- grens, het Sudetenland en andere ge bieden die eens tot het Duitse terri toir behoorden. Kort achter elkaar zijn er twee klappen voor de ijveraars van de hereniging gevallen. Eerst was het de mislukking van de uitwis seling van sprekers uit de rijen van de Oostduitse SED en de Westduitse Sociaal-Democratische Partij in het Oostduitse Chemnitz en het West duitse Hannover. Maandenlang had den alle voorstanders van deze ont moetingen zich afgebeuld, maanden lang ook hadden de tegenstanders zich afgebeuld, tot de tegenstanders ten slotte bakzeil hadden moeten halen. En toch gingen de ontmoetingen niet door. De Oostduitse communisten waren klaarblijkelijk bang geworden van hun eigen moed. Het kan ook zijn dat het verbods-teken uit Moskou kwam, waar men met bezorgdheid de beweging onder de Oostduitse bevolking had gadegeslagen die rond de voorbereidingen van deze ontmoetingen was ontstaan. MAAR HET HANDVAT waaraan de Oostduitse communisten de deur voor de neus van de sociaal-democraten van Wil ly Brandt konden dichttrekken, was er door Westduitsers aangeschroefd. Het was de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Eugen Gerstenmaier, die het onzalige plan van een vrijgeleide voor de Oostduitse communisten als zij naar Hannover zouden gaan ter tafel bracht. En dit wel zo luid dat de machthebbers in Oost-Berlijn de houding van beledigde eenvoudigweg werd toegespeeld. Gersten maier en zijn vrienden staan nog steeds op het standpunt dat men met misdadi gers niet praat, en dat zijn de Oost duitse communistische leiders in de ogen van deze politici. Gerstenmaier en zijn vrienden en toe vallig treffen de kemphanen kanselier Erhard en oud-kanselier Adenauer hier elkaar, naast de oud-minister van Defen sie Franz-Josef Strauss en zijn Beierse aanhang gaan ervan uit dat „de sleu tel van de Duitse hereniging in Moskou" ligt. Maar juist hier viel voor de West duitse politici eind deze week de tweede klap. Maanden van Westduits public-relations- werk waren vooraf gegaan aan de reis van de Franse president De Gaulle naar Moskou. Op de gemeenschappelijke basis, die De Gaulle en de machthebbers in het Kremlin over enige punten van wereld politieke betekenis gevonden hadden hoopte de regering in Bonn het zaad van de Westduitse good-will te kunnen zaaien. Wellicht zouden de Russen De Gaulle „de sleutel tot de hereniging" zoals dat in Bonn wordt genoemd wel tonen, zodat de Duitsers van hun bizarre Fran se bondgenoot in ieder geval zouden kunnen horen hoe deze sleutel eruit ziet. Maar toch waren de Duitsers niet hele maal zeker wat De Gaulle in Moskou ten aanzien van de Duitse hereniging wel zou opmerken. Ze rekenden in het ergste ge val op ketterij. Op dit laatste punt zijn ze gerust ge steld. De Franse president heeft heel dui delijk de fout vermeden die een normaal burger heel makkelijk kan maken in zijn contacten met mensen in Oost-Europa: te menen dat wederzijds vertrouwen louter kan worden opgebouwd op het gemeen schappelijk wantrouwen tegen Duitsland. Maar daarmee houdt alle winst uit het Franse bezoek aan Moskou dan ook op. De nieuwslezer van het Westduitse eer ste televisieprogramma kon met moeite zijn neutrale beroepsstem handhaven, toen hij donderdagavond voorlas dat in het Frans-Russische slotcommuniqué bij het vertrek van De Gaulle uit Moskou niet eens stelling genomen was tegenover Bondskanselier Erhard het Duitse vraagstuk. „De Duitse kwestie was slechts kort onderwerp van een ge- dachtenwisseling geweest". Zo ongeveer luidde de tekst van het communiqué. Op nieuw konden de Duitsers voorlopig alle hoop laten varen. Opnieuw werden ze met de harde werke lijkheid geconfronteerd, dat de Duitse de ling tot in de verre toekomst een onont koombare realiteit zal blijven. Na deze vaststelling uit Moskou is ook de groep Erhard, Adenauer, Gersten maier c.s. voorlopig op een dood spoor gerangeerd. Commentatoren in de Bonds republiek aarzelen niet te zeggen, dat de hele regeringspolitiek ten aanzien van de hereniging hiermee in zijn faillissement getreden is. De gebedsmolen met de Duitsland-leuzen zal moeten worden stop gezet. De verantwoordelijke politici zullen „in beraad" moeten gaan over een geheel nieuwe beleidslijn. Het ogenblik van de waarheid waarop enige moediger po- Ni GOTENBURG (Reuter) De Zweedse olitie heeft de 23-jarige Hans Gunnar ordgren gearresteerd, die evenals de negentienjarige Clark Olofsson gezocht werd, verdacht van moord op een politie man in Nykoeping, eind vorige maand Olofsson is voortvluchtig. Er is een signa lement van hem verspreid. NEW YORK (Reuter) De termijn voor het stellen van kandidaten voor de vijf vacante zetels in het Internationale Ge rechtshof is dinsdag verlengd tot 1 sep tember. Waarnemers leggen verband tus sen dit besluit de termijn was op 1 au gustus verstreken en pogingen om de Afrikaanse en Aziatisch invloed in het Hof te versterken. Van Afrikaanse, Aziatische en commu nistische zijde is sterk gepleit voor een herziening van de samenstelling van het Hof, nadat dit vorige maand een klacht van Liberia en Ethiopië over het Zuid- afrikaanse bestuur in Zuidwest-Afrika had afgewezen. litici en publicisten al lang aanspelen is nu aangebroken en dat zal nu ook dooi de regering moeten worden erkend: zo gaat het niet langer, als er dan al een andere en betere weg tot de hereniging te vinden zou zijn. IN DIT VERBAND is een artikel van belang dat de in Zwitserland wonende Duitse filosoof Karl Jaspers onlangs in het weekblad „Die Zeit" publiceerde. Jaspers gaat ervan uit dat men eigenlijk noch van Westduitse noch van Oostduitse zijde de hereniging graag wil. De Oost- Duitsers willen de „Umwalzung" niet, die de hereniging te weeg zou brengen, om dat daarmee „de bezitsverhoudingen en de verworven posities in de waagschaal worden gesteld", aldus Jaspers. Het is duidelijk dat in de Bondsrepubliek voor een dergelijke „Umwalzung" ook angst bestaat. Jaspers is zeer teleurgesteld over de manier waarop de sociaal-democraten in hun voorbereidende besprekingen met de Oostduitse functionarissen over het „re- denaarsduel" ook van hun kant tal van eisen hebben gesteld, die in het licht van de grote kans van totaal ondergeschikt belang hadden moecen zijn. Te hopen maar niet te verwachten is, dat na de onthullende week en na het bank roet van politiek, de „schok der herken ning" volgt. In feite zijn zowel de Oost als de Westduitsers echter als volk in de situatie van de neuroticus geraakt, die verkondigt dat hij wil, maar onder de op pervlakte toch tégen is. Het resultaat blijft een hulpeloos en eindeloos aarzelen, dat door de Russen of zij nu „de sleu tel" hebben of niet met tevredenheid zal worden aangezien. En in feite niet minder door het Westen. ^VW^#WWWWWWWVWVIA#WVWWWIWA#WVW%»WW1#I#WV*A/WVWVW>A/WWW»/V\^/V\/WVWWWWWWVWWWW^/V^ Drie banden op de testbank. Links onder te lage spanning, duide lijk is de vervor ming te zien. Mid den; een band on der normale span ning, toch nog enige vervorming. Rechts; een band onder te hoge spanning, bij lage snelheden is zo'n band eveneens ge vaarlijk. Een juiste bandenspanning is beslissend voor vei lig autorijden. Naast een juist functioneren van rem- en stuursysteem, zijn het de banden die mede de veiligheid van de wagen waarin u rijdt bepalen. Niet alleen dienen de banden in goede staat te zijn, maar tevens is een correcte spanning een eerste vereiste. Deze bandenspanning varieert al naar gelang de be zetting van de auto en soms ook wel naar de snelheid die men denkt gedurende lange tijd aan te houden. De automobilist die zijn wagen met vaardige hand over de weg leidt, is zich vaak niet bewust van de enorme krachten die op vele onderdelen van zijn auto druk uit oefenen. Hij ziet niets van het buigen en wringen van de banden in bochten die met te hoge snelheid, of te scherp worden genomen. Hij kan mits hij zich daar even rekenschap van wil geven alleen maar vermoeden onder welke druk loopvlak en zijkanten van de band hun werk doen en hoe na enige tijd te hebben gereden de verhitting van het rubber aan de band steeds zwaardere eisen gaat stellen. Wat dit laatste betreft; op een zon overgoten wegdek kan de temperatuur van de banden oplopen tot een hoogte die voor het vulcaniseren van rubber nodig is. Filmopnamen tijdens proeven in Amerika genomen tonen aan hoe bij verschillende spanningen in een bocht een buitenste voorband zo ver onder de velg wordt weg gedrukt, dat de wang voor een groot gedeelte met het wegdek in aanraking komt. Bij andere proeven nam men waar dat in een scherpe bocht een „tubeless" band bij onjuiste spanning gemak kelijk van de velg kan worden gewrongen. Natuurlijk reageert het stuur van de wagen onmiddellijk als de band een abnormale stand gaat innemen. Maar zo'n reactie komt fel en onverwacht en de raadselachtige oor zaak van vele ongevallen „macht over het stuur verloren" kan in vele gevallen op dit soort onverwachte stuurbe- wegingen worden teruggevoerd. Het is dus noodzakelijk om voortdurend de spanning van uw banden te controleren. In de technische handleiding die iedere automobilist bij de aankoop van een wagen ontvangt, staat nauwkeurig aangegeven welke spanning onder verschillende omstan digheden aangehouden moet worden. De aanschaf van een bandenspanningsmeter vergt weinig geld en het is daarna gemakkelijk voor iedere rit, en zeker voor een lange vakantierit, de bandenspanning te controleren. De aanbevolen spanning geldt voor zogenaamde koude banden. Na een lange rit loopt de spanning in de banden op, soms wel eens tot tien pond. De grootste fout die de auto mobilist kan maken, is op dat moment de spanning te gaan verminderen. De banden zijn erop berekend een „overmaat" aan spanning te hebben. Een goede autoband kan zelfs een spanning van 17 atmosfeer (zo'n 250 pond) verdragen. Op de foto bij dit artikel geplaatst ziet u hoe een band zich tijdens een test onder verschillende spanningen ge droeg. Links heeft de band, die door middel van een testwiel aan een snelheid van 150 kilometer werd onder worpen, en spanning van 16 lbs (1,1 atm.). Duidelijk is de vervorming te zien die de band bij hoge snelheid on dergaat. De middelste band heeft de normale spanning 22 lbs (1,6 atm.). Bij hoge snelheid ook hier enige ver vorming. De band rechts kreeg een spanning van 26 lbs (1,8 atm.). De band vervormde nauwelijks, maar zal ongeschikt zijn voor rijden met lagere snelheden. In het najaar zullen met fabrikanten van autolampen besprekingen worden begonnen naar aanleiding van Philips nieuwste vondst; een jodiumlamp met dubbele gloeidraad. Deze dubbele gloeidraad maakt het mogelijk de jodiumlamp te kunnen dimmen, zodat na speciale rallywagens, nu ook seriewagens in aanmerking komen voor de montage van zo'n lamp. De nieuwe uitvoering van deze jodiumlamp krijgt de naam halogeen lamp met dubbel filament. De lichtbundel van deze lamp geeft enkele malen meer licht dan de conventionele autolamp. De afscherming bij het dimmen wordt verkregen door een gedeelte van de ballon aan de buitenkant met een zwarte laag te bedekken. Voordat de nieuwe lampen op de markt kunnen worden gebracht, dienen de fabrikanten van koplampen eerste een nieuw model te ontwikkelen met andere reflectoren en ruiten. Daarover gaat men dit najaar spreken. A'/,v/sss>y/A Dit is de nieuwe Reliant, een driewielige bestel wagen met een laadvermogen van 250 kg, die al dus de fabriek bijzonder geschikt is voor het stadsverkeer. Het wagentje dat gereden mag worden met een motorrijbewijs heeft een 24 pk, viercilinder motor, die een vermogen van 600 cc heeft. Een vier- versnellingsbak verzorgt de overbrenging. De po lyester carrosserie steunt op een stalen chassis. ""'S/SSS/V'"/v/yt De volkswagenfabrieken leveren naast de VW 1200 en de VW 1300 nu ook een VW 1500 als „kevermodel". De 1,5 liter motor van deze kever geeft een vermogen van 54 pk bij 4200 t.p.m. De VW 1500 wordt uitgerust met schijfremmen op de voorwielen. De maximum snelheid wordt opge geven als 125 kilometer per uur. Daarnaast worden alle VW personenwagens uit gerust met een compensatieveer op de achteras, ten einde aldus de fabriek een groter rijcomfort te krijgen. Bij de kleine modellen zal de montage van deze veer gepaard gaan met een vergroting van de spoorbreedte achter. Nieuwe portiersloten zullen in de komende modellen het openspringen van portieren tijdens de rit onmo gelijk maken. Ter verhoging van de veiligheid worden de knoppen van de schakelaars en de raamslinger uitgevoerd in plastic. In samenwer king met de An ker Motoren Mij. heeft Batavus een nieuwe lichte bromfiets ontwik keld, die vooral geschikt is voor dames. De lange instap maakte het mogelijk met kor te en/of nauwe rokken dit ver voermiddel te be rijden. Zadel en stuur zijn verstel baar. Karakteris tiek voor deze brommer is het „tankframe", waarbij de vul opening bovenin is aangebracht. De motor van deze brommer levert 48 cc. Het is mo gelijk verschillen de bijpassende accessoires aan te schaffen, zoals een boodschappenmand met drager, gemonteerd aan het stuur. Zelfbekrachtigde trommelnaven zorgen voor voldoende remvermogen. Voor een geringe meerprijs is het model leverbaar met oliegedempte verende voorvork. Prijs voor deze laatste uitvoering 479, t.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7