Nederlandse televisie beste van de wereld" bestel nu hubra huisbrandolie tegen zomerprijzen en verdien guldens guldens 02500-11605 HUBRA t. ONTSLAGREGELS Beatles boeken groot succes in Amerika I VANAVOND i/ ii i n r r i i/nn (%llir d L L II h n Morgen terug naar „die Heimat NEGEN MUZEN wmpef Aviva Semadar op Hartewensfestival n i WOENSDAG 17 AUGUSTUS 196 6 9 RUDI CARELL TERUG UIT AMERIKA 11 -? mé verwarmen is vooruitzien: Ja, als u nü HUBRA huisbrandolie bestelt, scheelt dat guldens op uw stookbudget. Want HUBRA levert olie tegen zomerprijzen. En zomerprijzen zijn bij HUBRA „witte pomp" prijzen*. Daar profiteert u van. Vraag prijsopgave of vrijblijvend bezoek van onze serviceman. Ons telefoonnummer is na 18 uur: 02507 - 2948 of 02510 - 27521 HUBRA heeft ook witte pompen voor benzine, maar dat is een andere zaak I HUBRA huisbrandolie is als alle olie góeie olie! Kennemerplein 10, Haarlem, telefoon 02500 - 11605 VARA-t.v. brengt Pools programma De radio geeft donderdag Televisieprogramma W (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Vol nieuwe ideeën is de televisie-artiest Rudi Carrell in Rot terdam teruggekeerd van een verblijf van drie weken in New York. Rudi Car rell blijft twee dagen in Nederland. „Dan ga ik weer terug naar Die Heimat". „Ik heb een heerlijke tijd gehad", zei hij, opgewekt vertellend naar Amerika te zijn geweest om vakantie te combineren met beroepsbezigheden. „New York is een hemel voor de showbusiness. Ik heb twaalf musicals gezien, in één woord ge weldig. Veel toneel trouwens ook. Je kunt daar de hele dag blijven kijken. Kun je nagaan; ik ging twee keer per dag naar het theater. Hoewel hij er voorlopig nog niet aan denkt weer vast in Nederland te komen werken heeft hij toch plannen voor een televisies how. Op 23 september zal er een show worden opgenomen die waarschijn lijk met Kerstmis wordt uitgezonden. Daarin zal optreden de Britse t.v.-ster Millicent Martin over wie Carrell zegt: „Een zeer begaafde ster. Ik heb haar aan boord ontmoet en meteen de contac ten voor deze show gelegd". „Ik heb weieens gezegd dat de Neder landse televisie de beste van Europa is. Nu vind ik de onze de beste van heel de wereld. Commerciële televisie. Het kan er bij mij niet in dat een ster als Sam my Davis drie, vier keer in één televisie show reclame zit te maken voor een siga rettenmerk of zeeppoeder. Overigens vind ik mezelf als televisiester beter dan Sammy Davis. Een man als Davis is een theaterpersoonlijkheid, die moet niet voor een televisie". De Amerikaanse tv is „verschrikkelijk". Van de commercials word je krankzinnig, aldus Carrell. Ze draaien zoveel oude oorlogsfilms, dat de kinderen denken dat Amerika nog in oor log is met Duitsland. OVER BROADWAY; „Je staat heel raar te kijken wanneer je daar met thea termensen praat die doodleuk zeggen: ga eerst maar eens een tijdje op Broadway staan. Hè, denk je dan, maar het blijkt heel eenvoudig te zijn. Je huurt gewoon een theater en je treedt er op. Maar om voor de televisie te komen is bijna onmo gelijk wanneer je niet vreselijk bekend bent. Je moet een enorme naam hebben, anders is het onbegonnen werk", aldus Carrell, die voor een goed studentenca baret („zo iets als van Rinus Ferdinan- dusse") mogelijkheden genoeg ziet. Je moet daar met iets nieuws komen. Daar is men gek op. Je moet niet vergeten dat de hele televisie in Amerika zo iets is als bij ons tegenwoordig de radio. Een Rudi Carrell met vrouw en beide kinderen gisteren bij zijn aankomst op Schiphol. Hij heeft met zijn gezin vier weken „vakantie" genomen xn Amerika. soort jukebox, die de hele dag aanstaat of je luistert of niet. Shows bij voorbeeld, ze zijn perfect, daarop is niets aan te merken, maar het is allemaal zo fanta sieloos. In ieder geval heeft Carrell weer enorm veel zin in theater gekregen. „Amerika heeft bij mij inspirerend gewerkt. Eigen lijk had ik het plan om de hele terug reis te gaan schrijven, maar het was zulk mooi weer, het ging gewoon niet". Carrell zou best in een Engels-talig land willen wonen. ,,In Duitsland voel ik me niet zo happy. Wanneer je daar het toneel opstapt ben je niet helemaal op je gemak. Je moet als het ware vechten om je humor erin te brengen. Ik blijf nog een jaar in Duitsland en dan ga ik eens heel goed nadenken wat ik ga doen. Ik wil een internationaal artiest worden. Als ik weer in Nederland televisieshows in serie kan maken dan zal ik mezelf, wat mijn voorgaande carrière in Neder land betreft, moeten overtreffen. En dat is verdraaid moeilijk, misschien wel on mogelijk". Fidelio. De Nederlandse Operastichting brengt dinsdag 4 oktober in het nieu we circustheater in Scheveningen „Fi delio". Sedert begiji 1965, nadat het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen door brand was verwoest, waren in het winterseizoen in de residentie geen „open" operavoorstellingen gege ven. Schilderij verdwenen. Een romantisch ge zicht op Rome van de hand van Franz Roesier uit het midden van de negen tiende eeuw, waarvan de waarde op on geveer veertigduizend gulden geschat wordt, is uit een tentoonstellingszaal in Keulen verdwenen. Vermoedelijk is het van de tentoonstelling „Gezicht op Rome" gestolen. Onderwaterfilms. De Franse oceanograaf Jacques-Yves Cousteau zal een serie ex pedities onder water ondernemen om voor de American Broadcasting Compa ny een serie van twaalf kleurenfilms van een uur elk te maken. ABC zal voor deze expedities ongeveer 3,5 miljoen dollar betalen. De films „De onderzeese we reld van Jacques-Yves Cousteau" zullen in het najaar van 1967 vertoond worden. Goochel-congres. Op 9, 10 en 11 septem ber wordt in de Orpheus-schouwburg te Apeldoorn het jaarlijkse nationale congres voor de goochelkunst gehou den. Dit zal het vijftiende congres zijn dat onder auspiciën van de Neder landse Magische Unie wordt gehouden. De organisatie is dit jaar in handen van de vereniging Magic Seven. Nederland 1: In het kinderprogramma zendt de KRO de jubileumviering uit van vorig jaar, toen tien kindercircussen een selectie gaven van hun programmanum mers. Het avondprogramma begint met een aflevering van de serie „Hank", de jongen die illegaal aan een universiteit studeert. Jimmy O'Neil presenteert ver volgens het tienerprogramma „Shindig" waarin onder anderen optreden Gerry and the Pacemakers, The Righteous Brothers en Gene Pitney. Na het journaal vervolgt de AVRO haar uitzending met het programma „Nieuwe Oogst", waarin een aantal onbekende talenten zullen de buteren voor camera's en jury. Ger Roos en Frans van Houtert stelden een pro gramma samen over de Nederlandse strijdkrachten, waar de onderzeedienst van de Koninklijke Marine 60 jaar be staat, waar 50 jaar geleden de eerste tank op het slagveld verscheen en waar 15 jaar geleden het commando tactische oorlogs voering van de Luchtmacht tot stand kwam. Nederland 2: De hoofdfilm van van avond is getiteld: „Dr. Joanna Marlowe". Het verhaal draait om de beroemd ge worden vrouwelijke tropenarts Joanna Marlowe die na een afwezigheid van veertien jaar terugkeert naar haar ge boorteplaats in een klein dorp in de buurt van Londen. Haar vader, een zwager en zijn twaalf-jarige zoon dreigen door de jarenlange overdreven zorg van haar zus ter Claire in een leven van kleinburger lijkheid te verstikken. De persoonlijkheid van Joanna roept bij haar zwager oude hartstochten op en haar vermaardheid ais arts prikkelt opnieuw zijn eerzucht. Na een gesprek met haar zuster, die haar verworvenheden wil behouden neemt Joanna afscheid van haar geboorteplaats, Morgenavond 18 augustus zendt de VARA-televisie de Poolse inzending van het zesde internationale tv-festival van Monte Carlo uit. Het is het toneelstuk „De zielsverhuizing" (Awatar) naar een verhaal van de Franse dichter-schrijver Théophile Gautier. Het verhaaf heeft een bizar thema: een verliefde minnaar wil zijn persoonlijkheid ruilen voor de schijn baar opgewekte en gelukkige ziel van de echtgenoot van zijn beminde. Door de ironische benadering van de schrijver krijgt het stuk een opgewekt en vrolijk karakter. De 31-jarige Israëlische zangeres Avi va Semadar, bekend om haar uitgebreid repertoire van volksliederen in acht talen, is opnieuw naar Nederland gekomen. Eerst zal zij optreden tijdens het jeugd- festival dat deze week in Velp bij Arn- Aviva Semadar gisteren bij haar aankomst op Schiphol gefotogra feerd. hem wordt gehouden, daarna tijdens de manifestatie „Jeugd en Muziek" in Den Haag en in december zal zij aanwezig zijn bij het Hartewensfestival in Haar lem. Ondertussen reist zij naar verschil lende Europese landen voor diverse voor stellingen. Aviva oorspronkelijk lerares in Tel Aviv trad in 1963 voor het eerst op in Nederland. Daarna tijdens de daarop volgende bezoeken heeft zij zich de Neder landse taal in die mate eigen gemaakt, dat zij zich goed verstaanbaar kan ma ken. Op het Nederlandse arbeidsfront iieeft het de laatste tijd gerommeld. Er vielen ontslagen en de werkgevers stelden hun nu al beroemde (en beruchte) richtlijnen bij ontslag op. Over deze regels schreef DE VOLKS KRANT, dat de erecode van de werk geversbonden een zekere humane inslag heeft. Maar: „Ze tippen zelfs niet aan de kern van het pijnlijke probleemdat ondernemers hun bedrijven kunnen sluiten, verkopen, fuseren en concentreren zonder voor deze ingrijpende maatregelen verantwoording verschuldigd te zijn aan hun werkers, of overleg met hen te plegen. Integendeel zelfs. De werkgeversverbonden sluiten over leg over het ontslag nadrtikkelijk uit. De vakbonden blijven dus opgescheept met hun EHBO-taak. Als de. sociale wonden eenmaal zijn geslagen, mogen zij pleis teren en spalken; en dat niet alleen voor hun leden, maar ook nog voor de onge organiseerde werknemers wier beginsel van vrijheid-blijheid door vele werk gevers nog altijd met welbehagen wordt ondersteund". TROUW vindt dat de vakbeweging te laat wordt ingelicht. „De vakbeweging heeft weliswaar op het lijstje van de instanties, die ingelicht moeten worden een hoge prioriteit ge kregen, maar de vrees is zeker niet on gerechtvaardigd, dat er dan al beslis singen zijn gevallen, waaraan weinig te doen is". Beter dit dan niets Maar DE TIJD vindt dat overleg met de werknemersorganisaties vermoedelijk toch zou zijn blijven steken in het vraag stuk van de medezeggenschap. „Dat is nu eenmaal een problematiek die opgelost moet zijn vóór er ontslag- regels kunnen ontstaan waarop de vak bonden in het geheel niets meer hebben aan te merken. Maar als men daar op moet wachten zouden er wellicht hele maal geen richtlijnen zijn. De vraag is dus of men de huidige richtlijnen beter HILVERSUM I. 402 m. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Gram. muziek. Dagopening. 8.00 Nws. 8.10 Gram. muziek 8.50 Morgenwijding. 9.00 Gram. muz. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Gram. muz (11.00 Nws. i 12.00 Dansorkest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Licht orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actuali teiten. 13.30 Radio kamerorkest. 14.15 Huis houdelijke zaken. 14.30 Altmezzo en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Onder weg. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Weekendwegwijzer. 19.10 Sportparade. 19.30 Touta toi. 20.00 Nws. 20.05 Omroeporkest. 21.05 Het einde van een va kantie. 21.25 Klankomrankte levens. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Jazz. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Gram. muz. (7.30 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Voor de jeugd. 8.30 Nws. 8.32 Gram. muziek. 10.00 Operettemuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Liedjesprogr. 12.10 Leven op het land. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Aktualiteiten. 13.00 Pro memorie. 13.05 Gram. muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Metropole orkest. 15.00 Bijbeloverdenking. 16.00 Ka mermuziek. 16.45 Cultische muziek. 17.05 Pianospel. 17.10 Jazz. 17.40 Voor de kinde ren. 17.50 Sportrubriek. 18.10 instr. kwartet. 18.25 Gram. muz. 18.40 Voor de twintigers. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek van het Leger des Heils. 19.45 Klassieke ka mermuziek. 20.00 Donderdagavond mozaiek. 22.00 Geref. zangvereniging. 22.15 Avond- overdenking. 22.30 Nws en herhaling SOS-be- richten. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerkor- elconcert. 23.15 Fluitduo. 23.25 Gram. mu ziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 240 m. en FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Muziekprogr. 10.00 en 1.00 Nws. 12.00 Nws. 12.02 Actualiteiten. 12.05 Or gelspel. 12.30 Orkest en licht kwintet. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Muziekprogr. 14.00 Nws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Platen en tips voor de vrouw 15.00 Nws. 15.02 Actualiteiten. 15.05 Instr. kwartet. 15.25 Gr - muziek. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 26.05 Voor de tieners. 17.00 Nws. 17.02 Actuali teiten. 17.05 Platenprogr. BRUSSEL 324. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. en SOS-berichten. 12.49 Gram. muz. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Klassieke muziek. 14.00 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Jazz. 17.00 Nws. 17.15 Amusementsmuziek. 17.30 Volksmuziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paarde sportberichten. 18.30 Nwe gram. 19.00 Nws. 19.40 Amusementsmuziek. 20.00 Klassieke muziek. 21.30 Boekbespreking. 21.35 Klassie ke muziek. 22.00 Nws. 22.15 Muziek. Klemperer. De 81-jarige dirigent Otto Klemperer heeft in Zürich een operatie ondergaan. Zijn rechter heupbeen is vervangen na een val op de trappen van een hotel in St. Moritz. Men verwacht dat hij over twee weken zijn bed zal kunnen verlaten. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00 Kindercircus-Festival. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak, film voor de kleuters. 19.05 Hank - Wil de echte Harvey opstaan, TV-film. 19.35 Shindig: Amerikaanse tiener partij. 20.00 Journaal 20.20 Nieuwe Oogst. 21.20 Operatie 60 50 15, documentai re. 22.25 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Europees panorama. 20.25 Solitude, filmimpressie. 20.35 Dr. Joanna Marlowe, TV-spel. 22.05 Journaal. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 14.30 Voor de vrouw. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. film voor de kleuters. 19.05 De Verrekijker: internationaal jeugdjour naal. 19.15 Regionaal journaal. 19.35 De Lu cy Show. 20.00 Journaal. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 De zielsverhuizing, TV-spel. 21.45 Zang en harp. 21.55 Gesprek. 22.30 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 De sterren: chansonspro gramma. 20.20 De Humboldtschool, T.V.- film. 20.45 Orgelreis door Oostenrijk. 21.25 Attentie voor sport. 21.55 Dagsluiting. 22.05 Journaal. vindt dan na veel ruzie helemaal niets. Dat antwoord kan niet moeilijk zijn. De richtlijnen mogen dan niet ideaal wor den geacht, maar ondernemingen die in het vervolg aan deze wenken geen gehoor geven staan in de publieke opinie nog slechter genoteerd dan vroeger. Dat is winst". Spiegel van het leven Het DEVENTER DAGBLAD vindt het onjuist dat persconferenties („met lastige vragen") worden afgeraden. Geen enkel bedrijf, dat zichzelf respecteert, zal vol staan met een schriftelijke mededeling, meent het blad. „De pers is nu eenmaal de spiegel van het leven van alle dag en haar taak be staat in een zo objectief mogelijke voor lichting van haar lezers. Ontslag, vooral ontslag op grote schaal, is niet uitsluitend een zaak van de onderneming. Het raakt de gehele gemeenschap". HET VRIJE VOLK vindt dat de richt lijnen te ver achterlopen om ze helemaal serieus te nemen. „Het hele stuk gaat uit van het vol komen achterhaalde standpunt dat de ondernemer op soevereine wijze beschikt over leven of dood van de onderneming, of werk of werkloosheid van de werk nemers. Het rapport-Ver dam en andere vruchten van een vernieuwd denken over de ondernemersvrijheid en -verantwoor delijkheid zijn niet meer uit te vlakken. Daarom heeft de soevereiniteitsfilosofie in deze richtlijnen een naar sociaal-politiek bijsmaakje". Niet abnormaal De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT reageert daarop met: „Het is beslist niet abnormaal dat de werkgeversverbonden zich hebben ge baseerd op de bestaande structuur van de ondernemingen. In deze structuur ont moet men nu eenmaal een laatste verant woordelijkheid bij de ondernemingsorga nen. Wil men die laatste verantwoorde lijkheid als soevereiniteitkwalificeren, dan wekt men bepaalde gedachtenassocia- ties. Dat hoeft niet erg te zijn. als men maar blijft beseffen waar men het eigen lijk over heeft. Wie de ondernemings structuur voor ogen houdt zoals deze in de werkelijkheid van dit ogenblik is, zal moeten begrijpen, dat het opstellen van deze richtlijnen niet de gelegenheid was om de „vruchten van het vernieuwde denken" te oogsten. Wie meent, dat bij gelegenheid van het opstellen van richt lijnen voor het geval van collectief ont slag het nieuwe denken waarover men het nog niet helemaal eens is ver wezenlijking had moeten vindexi, wil aan het verkeerde eind gaan trekken". Nuttige handleiding HET PAROOL oordeelde heel gunstig, blijkens deze laatste regels uit een be schouwing over de problemen bij Philips: „Ondernemers, die nog altijd niet weten hoe een sociaal verantwoord ontslagbe leid moet worden gevoerd, vinden hou vast in de vandaag gepubliceerde richt lijnen van de Raad van Nederlandse Werkgeversverbonden. Een handleiding die, nu er enige beweging in de arbeids markt lijkt te komen, stellig haar nut zal bewijzen". Onder de ontslagkwesties was die bij Hispano Suiza in Breda. DE WAARHEID zette op de voorpagina's de advertenties en leuzen, waarmee drie maanden ge leden arbeiders waren geworven. „Zelfs tot het laatste moment werd de indruk gewekt dat het Hispano goed ging. Maar de directiespeculaties bleken op drijfzand gebouwd. De rekening van het wanbeleid is nu het personeel gepresen- tCGTcL*' Het ALGEMEEN DAGBLAD noemde de ontslagen: „Een schakel in de ketting van maat regelen, die de Nederlandse economie uit pure zelfbescherming moet nemen. De lijd van de jaren dertig, toen een dergelijk economisch „zuiveringsproces" een teken vormde van economische malaise op grote schaal, is gelukkig voorbij". Heien met Hoes Mogen we nog even op Johnny Hoe« terugkomen, wiens liedjes in Valkenburg nu taboe zijn? De HAAGSE POST inter viewde hem telefonisch en Johnny zei toen dat er met twee maten worden ge meten. „Ja, als je ergens iets in wilt zoeken, dan vind je het gemakkelijk. Al die oude mannetjes, die met een troebele blik bij het heien staan te kijken.Dat is een sexueel complex, Freud heeft het al be wezen. Daarom kun je het heien nog niet gaan verbieden. En op een vraag of zijn wijsjes nooit aanleiding geven tot excessen: „Nee mijnheer, dan zou het te gek wor den. Stel je voor, dat bij „Sneeuwwitte Boezem" iedereen meteen begon te grab belen". (Van onze correspondent) WASHINGTON De Beatlefans aller landen kunnen gerust zijn. Hun vier pro gressief gekapte idolen wekken nog altijd een overmaat aan sympathie onder de kapitaalkrachtige tieners van Amerika en er is geen sprake dat de Beatlesuccessen van Yesterday geen stralende toekomst beschoren zou zijn. Weliswaar dromden er wat minder muziekliefhebbers samen in Cleveland, waar de Beatles enige da gen geleden optraden, maar daar stond weer tegenover dat een kleine groep fa natieke bewonderaars van John, Paul, George en Ringo het viertal bijna zo lij felijk aan het hart drukte, dat het in een trailer zijn toevlucht moest nemen. Maandagavond in Washington ging het bovendien alles honderd percent naar wens. Maar liefst 32.164 Beatleminnaars, onder wie uw correspondent zich onopval lend gemengd had, stroomden samen naar het openluchtstadion en lieten voor lange tijd het stadsverkeer totaal vastlo pen. Het halfuur optreden van het heer lijke Britse kwartet oogstte golven van en thousiasme en emotie, overigens keu rig in toom gehouden door een met twee honderd man versterkte politiemacht van het stadion. Welke songs de Beatles in Washington ten beste gaven, valt helaas niet te rap porteren daar het gegil van een1 klein percentage vrouwelijke tieners alles over stemde. Voor hun lucratief verschijnen op het podium van het stadion, waarin nor maal „baseball" wordt gespeeld, maar Gelach en geween tegelijk wekte het optreden van de Beatles gister avond in Philadelphia. Gevraagd naar de gedaante waarin hij bij voorkeur zou weerkeren als hij een „reïncarnatie" mocht beleven, ant woordde Ringo Starr op een pers conferentie in Washington: „Een boom". (Telefoto). waar nu op de plaats van het tweede honk een groot platform was gebouwd, gaven de Beatles nog een korte persconferentie, waarop zij er blijk van gaven dat de stroom van kritiek, die gevolgd is op John Lennons vergelijking tussen hun po pulariteit en die van Jezus, hun meeviel. Het aantal mensen dat serieus veront waardigd is, is niet zo groot, zeiden zij met recht, want de groep predikanten die het de tieners uit hun gemeente verbiedt het harig viertal te beluisteren, is maar klein en de gevallen van grammofoon plaatverbranding minimaal. De handige publiciteitspolitiek van de Beatles heeft aan het verflauwen van de critiekstroom echter zonder twijfel bijgedragen. Naast gematigde uitspraken op persconferen ties heeft de omstreden Lennon namelijk kans gezien in vele kranten, zelfs in zulke serieuze als de Washington Post, lange analyses afgedrukt te krijgen. Hierin werd ingegaan op zijn religieuze ontwik keling en betoogd dat zijn ongenuanceer de opmerkingen over de Beatles en Je zus, rock 'n roll en christendom, juist waren ingegeven doordat hij zo diep gaand nadenkt over de religieuze proble matiek.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9