Toepassing van de bloedproef ondervindt medische critiek Watersnood in Karinthië HET WEER Wasautomaat beneden f 500 UST morris Chinese minister Lin steeg op de hiëarchische ladder Griekse ambassadeur is ook verwonderd over doodvonnis Ook Er res TV goedkoper Bar De Vries Toeristen in nood Vijf personen bij aanrijding betrokken Minister helpt vishandelaar Landenploegen met amateurs in de Grote Tour Kneedbom in Hoeé doodt 16 mensen Vietnam-verhoren in Washington na rel uitgesteld „Ma/o's meest geliefde kameraad HET GING MAAR NET Zes honden vergiftigd Britten herdachten eerste autodode mm HÊSf IBÉÉSM Aanhoudend zonnig Aan het strand LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN OPENING CANOPUSPLEIN 4 Het woord is aan regenkleding Protesten tegen straf voor dienstweigeraar In uniform 51e JAARGANG NUMMER 243 DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye (Van een medewerker) LEIDEN De bloedproeg zonder meer ls onaanvaardbaar. Dat is de conclusie van een groep Leidse dokters. Zij heb ben hun bevindingen nu in Medisch Contact gepubliceerd voorgelegd aan de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. De artsen concluderen dat het onder zoek van verkeersdelinquenten volgens de huidige methoden onvolledig is. Als ge volg daarvan is het als medische hande ling laakbaar. De arts wordt indirect be trokken bij de opsporing en bij de be paling van een strafmaat Hij kan daarbij geen juiste beoordeling van de „patiënt" geven, aangezien de uitslag van het on derzoek niet aan hem wordt meegedeeld. In het rapport wordt voorgesteld, spe ciale gerechtelijke districts-artsen aan te wijzen. Zij zouden bepaalde verantwoor delijkheden en bevoegdheden moeten krij gen bij de beoordeling van chauffeurs die onder de invloed van alcohol hebben gereden. In het rapport van de Leidse medici wordt onder meer gesteld dat het ontbre ken van vragenlijsten over eventueel me- dicamentengebruik door de patiënt en over eventuele ziekelijke afwijkingen (zo als epilepsie en suikerziekte) het voor de arts onmogelijk maakt, een juist oordeel te vellen over de werking van alcohol bij een bepaalde persoon. Ook het 'feit, dat de uitslag van het bloed afnemen ter bepaling van het alco holgehalte (wat een medische handeling is) uit handen wordt gegeven om niet-me dici ermee te laten werken, is niet alleen tegen de medische ethiek, maar sluit ook de mogelijkheid uit om de bepaalde waar de van het bloedmonster te beoordelen in samenhang met de overige bevindingen van de arts- Ten overstaan van het gerechtshof in Den Haag heeft de Haagse strafpleiter mr. M. H. Huygens felle critiek geuit op de hier te lande in zwang zijnde bloed proef. Hij noemde de bloedproef (de zoge noemde Widmark-proef zeer verouderd en onbetrouwbaar. Pleiter ontleende zijn gegevens aan dr. P. H. Esser, zenuwarts en hoofd van de gemeentelijke psychiatri sche dienst te Haarlem, algemeen secre taris van de European medical research mi 3%.' y- iv.- iij sSB Weer rapporten 11, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws3, 7 De Kleine Wereld 3 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 Kennemer Kruimels5 Kunst9 Radio en tv i9 Topsy 10, 19 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Droog en overwegend zonnig weer met een zwakke tot matige noord oostelijke wind en opnieuw iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hogedrukgebied neemt wel iets af, maar blijft voldoende sterk om het zomerse strandweer te handhaven. Daar de lucht zeer droog is moeten strandbezoekers oppassen voor zonne brand. De wind blijft matig uit ooste lijke richting. Middagtemperaturen 20 tot 22 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Aanhoudend zomers. De hoofdweg door het Moelldal in Karinthië is bij Napplach overspoeld door het water van de gezwollen rivier de Moell. Zware regens heb ben de Oostenrijkse rivieren in wilde stromen veranderd. (Telefoto). WENEN (Reuter) Grote delen van Oostenrijk hebben te lijden van overstro mingen en aardverschuivingen. Wegen en spoorwegen zijn versperd. Dorpen moeten ontruimd worden. In vele gebieden is de noodtoestand afgekondigd. Oost-Tirol is vrijwel van de rest van het land geïsoleerd door de onbruikbaar heid van de toegangswegen. Het water van de rivieren in Karinthië stijgt nog steeds. In de provincie Salzburg staat de weg tussen Hof en Bad Gastein blank. In de tunnel door de Tauern zijn honderden auto's vastgelopen. In het dal van de Drau zijn verscheidene dorpen ontruimd. In de Oosttiroolse hoofdstad Linz en omgeving zijn honderden toeristen van de buitenwereld afgesneden. Velen hebben de nacht in het station doorgebracht of in hun auto's. Vanochtend heeft vice-kanse- lier Bock met een helikopter boven de overstroomde gebieden gevlogen. De toe stand in Oost-Tirol is chaotisch. Het wegverkeer tussen Italië en Oosten rijk is gestremd. Alle wegen die naar de Brennerpas leiden, zijn gesloten. Een negenjarige jongen uit Santpoort heeft woensdagmiddag om kwart over vijf op de Velserendlaan een gecompli ceerde aanrijding veroorzaakt, waarbij vijf personen werden betrokken. Hij stak hier namelijk zo onverwacht op zijn fiets de rijbaan over, dat hij niet meer door een naderende bromfietser kon worden ontweken. Deze, een 17-jarige inwoner van Bloemendaal, kwam met de jongen in aanraking, waardoor hij afzwenkte en vervolgens in botsing kwam met een 43- jarige dame uit IJmuiden, die inmiddels op haar rijwiel was genaderd. Zij viel en kwam daarbij vrij ongelukkig met het hoofd tegen een betonnen paaltje van de afrastering terecht, terwijl bovendien nog een 41-jarige wielrijdster over haar heen- viel, die achter haar had gereden. Het dochtertje, dat door de dame uit IJmui den op de duo werd meegevoerd kwam met de schrik vrij, doch haar moeder moest met vrij ernstig hoofdletsel naar het Antoniusziekenhuis worden overge bracht. section of the international bureau on al coholism. Volgens deze internationaal erkende des kundige bestaan er met name in de Ver enigde Staten blaasapparaten ter meting van de hoeveelheid genuttigde alcohol, „die voldoende betrouwbaar zijn bevon den, maar die hier nog geen ingang heb ben kunnen vinden," zoals onder meer de „alcometer" van Greenberg (Yale-univer- sity). Andere methoden om de hoeveelheid alcohol in uitgeademde lucht te meten zijn de „intoximeter" van Forrester, de „drun- kometer" van Harger en de „breathaly zer" van Borkenstein. De verdachte, wiens zaak door mr. Huy gens werd bepleit, had positief gereageerd op de zogenoemde „Romber-proef", dat wil zeggen dat hij had gezwaaid of steun had moeten zoeken toen hij met gesloten ogen, voeten bij elkaar en armen gestrekt langs het lichaam, moest stilstaan. Mr. Huygens legde het hof een verkla ring over van dr. Esser, waarin de ze nuwarts letterlijk schrijft: „de Romberg- proef kan bij iemand die herstellende is van een infectieziekte als griep en die nog antibiotica gebruikt makkelijk posi tief uitvallen. Hetzelfde geldt voor steun zoeken tijdens het staan op één been, spe ciaal indien iemand het slaapverwekkende middel luminal heeft gebruikt." De verdachte zou inderdaad voor griep met antibiotica en luminal zijn behandeld. Wanneer een vishandelaar een zo genoemde rijdende winkel wil kopen is het ministerie van Land bouw en Visserij bereid een derde van de kosten bij te passen. Dit voornemen van minister Biesheuvel is door het Hoofdbedrijfschap De tailhandel in een brief aan alle be langhebbenden meegedeeld. Wél moet vaststaan dat de han delaar op gezette tijden een ronde door de wijk doet, dat de wagen goed zal worden verzorgd en dat de vishandelaar hiermee geen col lega in de wielen gaat rijden. De regeling is juist gemaakt met het oog op de vele nieuwe wijken, waar wel winkels komen maar vrijwel nooit een viswinkel. De Tour de France 1967 zal weer volgens het systeem van landenploegen worden verreden. Bovendien zullen amateurs in de mogelijkheid zfjn in de Grote Tour te rijden. De Tour de l'Avenir zal volgend jaar niet meer worden gehouden. Deze wijzigingen in 's werelds befaamde wielerevenement zijn gisteren bekend ge maakt door Goddet en Levitan, de grote twee van de organisatoren van de Tour de France. Voor meer nieuws over de Tour in nieu we stijl en reacties daarop zie pagina 15. BICO wasmachinefabrieken N.V. te Utrecht heeft een aanval gedaan op de Nederlandse markt door een volautoma tische wasmachine te brengen tegen de prijs van 498 gulden. Volgens medede lingen van de heer Kuif van het BICO- bedrijf is haar wasautomaat geschikt voor 5 kg was, beschikt over 8 wasprogram ma's en een centrifuge, die 420 omwen telingen maakt. Een vergelijkbaar appa raat zal in de winkel tegen de 1000 gul den kosten. De lage prijs is mogelijk gemaakt, al dus de fabrikant, door het weglaten van zo goed als alle franje. Zo wordt er geen uitgebreide reclame- en publiciteitscam pagne gehouden. Is er geen demonstra- trice of showroom en ontbreekt elke luxueuse verpakking. Het apparaat zal bij alle bekende detaillisten verkrijgbaar zijn. De fabrikanten menen nu al de ze kerheid te hebben dat de actie voor de wasautomaat een groot succes zal heb ben. DAMESKAPSALON Telefoon 8166 VRIJDAG 19 AUGUSTUS CAFÉ-RESTAURANT Vrijdag-, zaterdag- en zondagavond 7.30—11.30 uur Trio Ted Broeks Welbekend van Radio en T.V. Volgens zijn ontwerper, de Brit Ferguson, zou deze auto super vei lig zijn door de vele snufjes, die er op aan zijn gebracht. De motor is bijvoorbeeld dusdanig gemonteerd, dat hij in geval van een frontale botsing onder het passagierscompar timent doorschuift. Volgens Fergu son is de wagen klaar voor iedere fabrikant, die hem in serie wil gaan maken. SAIGON, (AFP) Op een markt in de Zuidvietnamese stad Hoeé waar tal rijke mensen zich rond de stalletjes ver drongen, is gisteravond een kneedbom ontploft. Het schijnt dat de aanslag het werk is geweest van de Vietcong. De burgemeester van Hoeé ontkende later dat er 27 doden en 150 gewonden zouden zijn gevallen, zoals eerder was ge meld. Volgens de burgemeester waren er zestien Vietnamezen omgekomen en ze ker vijftig gewond. Vier verdachten zijn aangehouden. Zweden heeft de uitvoer van wapens naar Australië verboden, omdat dit land betrokken is bij de gevechten in Vietnam. Zweden leverde Australië voornamelijk antitank geschut. Cambodja zal Amerikaanse verslagge vers, die het officiële bezoek van de Fran se president De Gaulle willen verslaan verbieden het land binnen te komen. Buckle: De beste opmerker en diepste denker is altijd de mildste rechter. WASHINGTON (Reuter en AP) Zes tien mensen zijn gisteren door de politie met harde hand uit de zaal in Washing ton verwijderd, waar de commissie voor anti-Amerikaanse activiteit in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden bezig was met een onderzoek naar de oppositie beweging tegen de oorlog in Vietnam. De „hearings" zijn nu uitgesteld in af wachting van een beslissing van een ge rechtshof. Beslist zal moeten worden of de verhoren grondwettig zijn. Eén van de zestien mensen die buiten de deur werd gezet, was Arthur Kinoy, die als advocaat optrad voor Walter Teague, de voorzitter van het Amerikaan se comité voor steün aan het Nationale Bevrijdingsfront in Zuid-Vietnam. Tussen Kinoy en de voorzitter van de Congres commissie, Pool, was het tot een hevige woordenwisseling gekomen. Toen Kinoy werd weggeleid riep een tweede advo caat: „Gooi ons er dan allemaal maar uit", waarop een hevig tumult losbarst te, waaraan pas na enkele minuten een einde kwam. Anderen die uit de zaal werden gezet hadden anti-oorlogsuitlatin gen van enkele getuigen met luid applaus begroet. Zeven advocaten van voor een verhoor opgeroepen personen liepen weg uit pro test tegen de sfeer van terreur in de verhoorzaal, nadat hun collega Kinoy uit de zaal was gesleept. Barteijorisstraat - Haarlem - Tel. KH1 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55Ï6 - Amsterdam PEKING (AP). Een menigte van ongeveer één miljoen Chinezen heeft vandaag een bijeenkomst bij gewoond op het „plein van de hemel se vrede" in Peking, waar minister van Defensie, Lin Piao, het woord voerde. Naast Mao Tsé Toeng staande zag Lin Piao een immense stoet Chi nezen voorbijtrekken. De bijeenkomst werd vermoedelijk ge houden om het enthousiasme voor de nieuwe „culturele revolutie" levendig te houden en om de nieuwe hiërarchie in de Chinese communistische partij aan het volk bekend te maken. Lin Piao, die Mao's „meest geliefde kameraad" werd genoemd, wordt nu gezien als de tweede (Van onze correspondent) DEN HAAG Op de Griekse ambas sade in Den Haag en op het consulaat in Amsterdam zijn tientallen reacties bin nengekomen nadat bekend werd dat een militair tribunaal de 22-jarige principiële dienstweigeraar Christos Kazanis ter dood had veroordeeld. „Uit de uit Griekenland afkomstige be richten over deze zaak kan worden gecon cludeerd dat het doodvonnis is geveld op grond van verouderde artikelen in de krijgstucht," aldus de perschef van de am bassade. Ambassadeur T. Grivas meent dat het doodvonnis kan worden herzien in gevangenisstraf. Ook hij was verwonderd toen hij van het doodvonnis hoorde. De jongeman kan echter hoger beroep aantekenen en met name ambassadeur T. Grivas verwacht dat het vonnis dan zal worden verzacht tot een aantal jaren ge vangenisstraf. „De Grieken zijn van nature een dap per en krijgshaftig volk," zei de perschef van de ambassade. „Juist omdat zij door de eeuwen heen zo dikwijls en zo mee dogenloos hebben moeten vechten tegen indringers van buitenaf wordt in Grieken land de weigering om ten strijde te trek ken zeer zwaar aangerekend. De binnengekomen brieven zullen niet naar Griekenland worden doorgezonden. Wel zal de ambassadeur in de gebrui kelijke rapporten aan zijn regering mel ding maken van het binnenkomen van protesten. De zaterdag te water geladen „S. A. Hexrivier"één van de grootste koelschepen ter wereld, passeerde gistermiddag om één uur het eerste obstakel, de vaste brug over de Bergsche Maas te Heusden. De rui men waren met een miljoen liter water volgepompt, zodat het schip zo diep kwam te liggen, dat het net onder de brug door kon. man, onmiddellijk na „de grote leider". Hieruit zou blijken dat Lin president Lioe Sjao-Sji in de machtsstructuur van de tweede plaats heeft verdreven. Boven dien doet het feit, dat Lin uit naam van Mao en het comité sprak, veronderstel len, dat de militairen en hun leider Lin, een zeer belangrijke stem hebben gekre gen in 's lands hoogste beleidslichaam. Lioe werd als achtste genoemd van die genen die bovenop de hoge muur van de hoofdstad verschenen om de optocht van de duizenden gade te slaan. Op hem werd geen beroep gedaan de bijeenkomst ter gelegenheid van de grote proletarisch- culturele revolutie toe te spreken. De nieu we macht van de strijdkrachten blijkt ook uit het feit, dat Mao voor de menigte verscheen in militair uniform. Hij heeft dit vele jaren niet gedaan. Voor de twaalfdaagse zitting van het centrale partijcomité, die vorige week werd besloten, was Lin 5de vice-voorzit- ter van het centrale comité en Lioe Sjao-Sji eerste. Het zou normaal zijn ge weest als Lioe Sjao-Sji zou zijn opgetre den als woordvoerder voor het comité. Ook Erres (Stokvis Rotterdam) heeft over de gehele linie de prijzen van de door haar op de markt gebrachte televi sieapparaten laten zakken. De duurste toestellen zijn niet minder dan ƒ320 af geprijsd. Algemeen wordt verwacht dat ook de andere merken spoedig hun prij zen zullen aanpassen. Zoals gemeld maak te Philips als eerste gisteren de TV toe stellen vijf tot vijftien percent goedkoper. (Van onze correspondent) VESSEM De rijkspolitie in het Bra bantse plaatsje Vessem zoekt naar een man, die zes honden heeft vergiftigd. De dieren stierven kort nadat zij aan botten hadden gelikt, welke met vergif waren be streken. De vergiftigde honden behoorden toe aan woonwagenbewoners. LONDEN (AP) De Britten hebben gisteren het feit herdatht dat ze ventig jaar geleden in hun land het eerste slachtoffer van de auto viel. Toen werd nameljjk Bridget Driscoil overreden door een auto die reed met een vaartje van ruim zes kilo meter per uur. Bridget werd gedood. Bestuursle den van de Britse bond van voetgangers, van au tomobielclubs en ambte naren van het ministerie van Verkeer woonden een kerkdienst b(j die aan de herdenking van Bridget was gewijd. Vorig jaar verloren in Groot-Brittannië bijna achtduizend mensen het leven in het verkeer.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1