Chinese koks zaten ruim twee maanden gevangen Drastischer aanpak van botersmokkelaars OMEGA VAN NIEL Twee broertjes bij aanrijding in Helmond omgekomen en bondig Fa. B. ENGELENBERG Kamerlid informeert naar actie tegen illegaal verblijf van Chinezen Ouders hebben spijt van aanklacht Hogere vergoeding voor immigranten T andheelkundige kliniek voor Amsterdam Auto in brand Weer rumoer om Koekoek-boekjes Weer Ambonnees aangehouden Verkeerszondaren sneller berechten Bijna verdronken Witnek-kraanvogel uit Blijdorp ontvlucht Luchtverontreiniging Waterweggebied wordt onderzocht Zomerweer blijft ës DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1966 2 Straks 3000 vakantie gangers per kilometer strand Autokampioen: Haarlem V eisen-IJ midden Beverwijk OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ,.s -a •gs Het Tweede Kamerlid mr. Van Rijcke- vorsel heeft een aantal vragen aan de minister van Justitie gesteld over de door de regering aangekondigde maatregelen tegen het illegale verblijf van Chinezen in Nederland die in Chinese restaurants werken. Hij vraagt o.m. of de minister het in overeenstemming acht met arti kel 5 van het Verdrag van Rome tot bescherming van de rechten van de mens en met de maatschappelijke zorg vuldigheid tegenover de medemens dat twee Chinezen, nadat hun werkgever te Nijmegen hen op 4 mei bij de minister had aangemeld, van 18 mei tot 5 augus tus in het Huis van Bewaring te Arn hem gevangen zijn gehouden ter voor bereiding van hun uitgeleiding. Mr. Van Rijckevorsel herinnert eraan, dat de regering heeft erkend dat de Chi nese restaurants behoefte hebben aan Chinees personeel. Men heeft hier dus veeleer met een sociaal economisch dan met een justitiële kwestie te maken. Waarom, zo vraagt het Kamerlid, wordt het justitiële beleid inzake toelating van Chinezen niet afhankelijk gemaakt van de kennelijke behoefte, die er in Neder land bestaat aan Chinese restaurants en de ook door de regering erkende sterk toegenomen behoefte van deze restau rants aan Chinees personeel? Het Kamerlid informeert ook nog hoe- (Van onze correspondent) De ouders van een zeventienjarige ma gazijnbediende, die enkele weken gele den beweerde dat hij door een agent met een gummiknuppel gedeeltelijk blind was geslagen, betreuren niet alleen het ge drag van hun zoon maar vinden het ook spijtig dat er in hun naam een klacht wegens mishandeling is ingediend. De moeilijke zoon in kwestie is inmid dels voor onbepaalde tijd naar het buiten land gestuurd. De jongen kan weer nor maal zien. De magazijnbediende weigerde destijds zijn voornamen op te geven toen hij een proces-verbaal kreeg wegens het te hard rijden op een bromfiets. In een politieauto op weg naar het bureau wilde hij een sigaret opsteken en hij stoorde zich er niet aan dat hem dat door een agent werd verboden. Er volgde een worsteling en volgens de jongen werd hij met een gummiknuppel op zijn linkeroog geslagen. Aangezien zijn ouders met vakantie wa ren diende een oudere zuster een aan klacht wegens mishandeling in. Het let sel bleek later veel minder ernstig dan de jongen aanvankelijk had doen voorko men. Een onderzoek door de rijksrecherche wees uit dat er geen gummiknuppel was gebruikt. Als de jongen inderdaad enige tijd minder goed heeft kunnen zien, is dat niet het gevolg geweest van letsel tenge volge van een slag of stoot, was een vol gende conclusie. De officier van Justitie zag dan ook geen aanleiding tegen de betrokken agent een strafrechtelijke vervolging in te stel len. Voor de maand juli 1975 moet er reke ning mee gehouden worden, dat zich op elke kilometer toegankelijk strand drie duizend vakantiegangers recreëren, die voor meer dan de helft uit het buiten land komen. Tot deze conclusie komt dr. M. C. Tide man, voorzitter van de sectiecommissie vakantiespreiding van de stichting Recre atie, in een artikel „Vakantiespreiding urgenter dan ooit" in het blad „Recre atie". Australië zal de betalingen verhogen voor reiskosten van immigranten, die van plan zijn zich blijvend in Australië te ves tigen. Aan passagekosten wordt tot 375 Amerikaanse dollar voor elke volwassene en 403 Amerikaanse d9llar voor elk kind onder de negentien jaar betaald. Nu van het rijk de toezegging is ont vangen dat voor de bouw van een tand heelkundige polikliniek in Slotervaart een extra investeringsbedrag ter beschikking zal worden gesteld, zal de universiteit van Amsterdam onverwijld tot stichting van dit gebouw over gaan. Het betreft hier een project dat in het totaal een bedrag van ongeveer 53.000.000 zal vergen. Het zal plaats bieden aan 532 studenten in de tandheelkunde, van wie de eerste groep op 1 september 1968 een deel van het gebouw moet kunnen betrek ken. Op de Zeeweg in IJmuiden is woens dagavond om negen uur een personen auto uit Haarlem in brand geraakt, ver moedelijk omdat tijdens het bijvullen van de tank benzine in aanraking was geko men met de hvte motor. De Velsense po litie, welke kort daarop ter plaatse was. slaagde er niet in het felle vuur met twee blusapparaten te doven, zodat deze taak door de brandweer moest worden over genomen. De auto werd zwaar beschadigd veel soortgelijke maatregelen als in Arn hem tegen in Nederland verblijvende Chinese werknemers van Chinese restau rants na 29 april zijn genomen. (Van onze correspondent) UTRECHT Het ziet ernaar uit dat de leider van de Boerenpartij, de heer H. Koekoek, binnenkort opnieuw voor de rechter zal verschijnen, ditmaal in ver band met een klacht dat hij zich schul dig zou hebben gemaakt aan plagiaat. Klager is de uitgeverij „De Standaard" die meent dat de boerenleider ten onrech te gebruik heeft gemaakt van de tekst van het door haar uitgegeven boekje ,Boer Koekoek". De heer Koekoek heeft een anti-boekje uitgegeven met dezelfde tekst, waarin hij evenwel op- en aanmerkingen heeft aan gebracht in de vorm van voetnoten. De uitgever ziet daarin een schending van de auteursrechten. Tijdens de landdagen van de Boerenpar tij in Barneveld heeft de heer Koekoek zich hoogst persoonlijk met de verkoop van het omstreden boekje belast. „Ze gin gen snel van de hand," zo zei hij er zelf over. „Ik moest er mee stoppen om het programma niet in de war te laten lo pen." De Haagse politie en de rijksrecherche hebben opnieuw een Ambonnees uit Moor drecht aangehouden in verband met de brandstichting in de Indonesische ambas sade in Den Haag in de nacht van 26 op 27 juli. De Ambonnees werd in Gouda gearres teerd. Hij is evenals de acht andere ar restanten in het hoofdbureau van politie in Den Haag ingesloten voor nader ver hoor. 1 J. JKJJ J Het echtpaar Luns is gistermiddag van vakantie in Italië op Schiphol teruggekeerd. De minister was ge tooid met een fraaie strooien hoed. Op Schiphol zei hij nog geen op lossing te zien inzake de Chinese affaire. Hij zal eerst met zijn collega's deze aangelegenheid be spreken alvorens stappen te onder nemen. Tijdens zijn verblijf in Ronci heeft minister Luns steeds contact met Den Haag onderhouden over de Chinese affaire. Zoals bekend is heeft hij tevens een ontmoeting ge had met zijn Italiaanse ambtgenoot Fanfani. Gistermiddag zijn twee jongens, die op één fiets reden, op het kruispunt Wethou der van Wellaan-Bakelsedijk te Helmond aangereden door een vrachtauto. Zij wa ren op slag dood. De beide slachtoffertjes konden de eer ste uren niet worden geïdentificeerd. Dit werd pas mogelijk nadat de arts H. Vee- ger uit Bakel de Helmondse politie opbel de met de vraag of er in Helmond een ongeluk was gebeurd. Bij confrontatie bleek de geneesheer de vader van de slachtoffertjes, de zevenjarige Clement en de elfjarige Peter Veeger, te zijn. Zij wa ren naar Helmond gefietst om in een win kel visjes te kopen. De vijfjarige Teunis Adrianus Reijn pit Ouderkerk aan de IJssel is onder de ge- mente Gouderak verdronken in de Hol landse IJssel. Hij zat met zijn broer Willem (elf jaar) in de door zijn vader bestuurde vrachtauto, die na het nemen van een flauwe bocht van de hoge dijk raakte en in het water vloog. De vader en oudste zoon werden gered. De 49-jarige mevr. J. Kamphuis-Blook- huis uit Ootmarsum is gisteravond door een passerende personenauto geschept toen zij uit haar auto stapte. Zij is in het De praktijk bewijst, dat de Nederlandse verkeersrechtspraak de gevolgen van de massamotorisering moeilijk aankan. Er is ook hier behoefte aan een „snelweger" voor Vrouwe Justitia, in het belang van de verkeersveiligheid, van de justitie en in wezen ook van de weggebruiker". Dit wordt betoogd in het hoofdartikel in het jongste nummer van „Autokampioen", het ANWB-blad voor automobilisten. Naar aanleiding van het feit dat men in Frankrijk en Zwitserland begonnen is met het onmiddellijk bestraffen (bermrecht spraak) van verkeersovertredingen, merkt het blad op dat er in Nederland gesproken kan worden van een onbevredigende rechtsgang. Er liggen soms twee tot drie maanden tussen het begaan van een ver keersovertreding en het daarvoor gestraft worden. Een straf, die pas maanden later komt, maakt dat de gestraften zich niet schuldig maar geërgerd voelen, zodat de straf haar doel mist, aldus het blad. ziekenhuis te Almelo overleden. In een ziekenhuis in Den Haag is de 75- jarige heer M. H. Smeets uit de residen tie overleden. Hij was ernstig aan het hoofd gewond, toen hij met zijn fiets aan de hand overstak en door een bestelauto werd aangereden- In het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam is de 64-jarige L. van Kooij overleden aan de verwondingen die hij had opgelo pen toen hij bij het oversteken van de Witte de Withstraat in de Maasstad werd aangereden door een personenauto. Op de Kleine Kolonieweg te Ermelo heeft zich woensdagavond een verkeers ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de zeventigjarige heer C- de Wierd uit die plaats. Woensdagmiddag om half vijf is een tienjarige jongen uit Haarlem in „Vel- serend" te Santpoort van de lage duik- plank in het water van het diepe bassin gesprongen, zonder dat hij de zwemkunst machtig was. Hij zou dan ook waarschijn lijk zijn verdronken, wanneer een onbe kend gebleven dame hem niet op het laatste ogenblik boven water had gehaald. De jongen was reeds in bewusteloze toe stand, zodat het noodzakelijk werd ge acht hem naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden over te brengen, waar hij ter verpleging is opgenomen. Onder het motto trAntieke trant in Kinderland" wordt in Den Haag een expositie van antiek kinderspeel goed gehouden. Er blijkt zeer veel belangstelling voor te bestaan, voor al bij wat oudere mensen. Op de foto zijn oma en kleindochter vol belangstelling voor een m,ooie pop. Personeel van de diergaarde Blijdorp in Rotterdam is op zoek naar een jonge witnek kraanvogel, die enige dagen gele den ;s weggevlogen. De wit-grijze vogel is ongeveer anderhalf maal zo groot als een ooievaar. Blijdorp heeft alle Nederland se dierentuinen op de hoogte gesteld van de vermissing. Op woensdag 24 augustus zal in de Broekpolder ten noorden van Vlaardingen onder auspiciën van het K.N.M.I. een tachtig meter hoge mast worden opge richt. Aan de hand van wind en tempe- ratuurmetingen en van luchtanalyses, waarvoor de benodigde apparatuur op de mast zal worden bevestigd, zal een onder zoek worden ingesteld naar de luchtver ontreiniging in het gebied van de Nieuwe Waterweg. Intensivering van de samenwerking tussen de opsporingsinstanties, technische perfectie van het alarmeringssysteem en aanpassing van het te gebruiken ma terieel. Dat zijn de voornaamste facetten van het plan de campagne dat justitie, rijks politie en de ambtenaren van de accijn zen hebben ontworpen om in Zuidoost- Brabant het steeds driester wordende optreden van de botersmokkelaars tegen te gaan, die met gepantserde vracht auto's rijden, zich aan niets of niemand meer storen en daardoor bovendien een ernstig gevaar op de weg gaan worden. Dat gevaar voor de burgerbevolking dreigt het zwakke punt bij de opsporing te worden, aldus de officier van justitie te 's-Hertogenbosch, mr. P. Duyx. De veiligheid van het publiek zal bij even tuele achtervolgingen immers voorop moeten blijven staan en men kan het zich uiteraard niet permitteren dat bij voorbeeld in een stad als Eindhoven een wilde schietpartij zou ontstaan, iets waar toe de gangsters die momenteel aan het werk zijn, zeker in staat moeten worden geacht Bovendien meent men met een snel ler functionerend en nauwer sluitend op sporingssysteem meer kans van slagen te hebben bij de bestrijding van deze il legale handel. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Thun- derball", 14 j. Frans Hals, 14 en 20 u.: „It's a mad mad mad mad world", 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „The great race", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De negerhut van Oom Tom", a.l. Minerva, 20.15 u.: „Wittebroodsweken met z'n drieën", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u-: „Drie nachten van liefde", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De vijand van de Bengaalse Landers", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.30 u.: „Gisteren, vandaag en morgen", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt): Expositie van hedendaagse Amerikaanse kunst. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondagen van 13 tot 17 uur. Frans Halsmuseum (Gr.. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' mees terwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondags van 13-17 u.; zaterdag eveneens van 20.30 tot 22.30 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zondag van 14 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag; van van 13 tot 16 uur. Dagelijks (beh. zondag en maandag) de expositie „Schetsboeken van Israëls". Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Heilig land 113): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Dinsdag gesloten. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tentoonstelling van werk uit eigen col lectie. Dagelijks van 9.30-18 u. Tot 1 sep tember. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van F. D. van Baten burg. Dagelijks van 10-18 u. en 20-22 u. Zondag van 14-17 u. en 20-22 u. Tot eind augustus. Museum Van Looy (Kamperlaan): Expo sitie van werk uit eigen collectie en van cultuurhistorische diorama's. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zón- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feest dagen van 14 tot 17 uur. DIVERSEN Raadhuis Overveen, vandaag 19.30 u.: Raadsvergadering Bloemendaal. Raadhuis Hoofddorp, vandaag 19.30 u.: Bijzondere Raadsvergadering i.v.m. Groot- Amsterdam. DONDERDAG 18 AUGUSTUS City, 20 u.„Liefde op staatsbevel". Ruïne van Brederode: Expositie van beelden, schilderijen en gouaches; 21 u.: uitvoering op geluidsband van het klank beeld „Zingende stenen". Galerie de Kastanjeloot, Wüstelaan 32, Santpoort-zuid, 19-21 uur; Expositie van gouaches en aquarellen van Joanne Appel; tot 22 augustus. VRIJDAG 19 AUGUSTUS City, 20 u.: „Baai der begeerte". Stadsschouwburg, 20 u.: „Geheime op dracht in de Balkan". Ruïne van Brederode: Expositie van beelden, schilderijen en gouaches; 21 u.: grammofoonplatenconcert. Galerie de Kastanjeloot, Wüstelaan 32, Santpoort-zuid, 10-18 en 19-21 u. Exposi tie van gouaches en aquarellen van Joanne Appel; tot 22 augustus. DONDERDAG 18 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.Derek Flint". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De hel van de woeste Balkan". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling van schilderijen en tekeningen van Ab Jongmans; geopend van 9-18 uur VRIJDAG 19 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Derek Flint". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De hel van de woeste Balkan". W.B. Theater, 20 u.: „Waterweg naar de dood". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ten toonstelling schilderijen en tekeningen van Ab Jongmans; geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. Kennemer Oudheidkamer: Gesloten tot nadere aankondiging. Kennemer Theater, 20 u.: Muziekuit voering Jugendkapelle Langenau en Jeugd drumband Meerestein. GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM TEL. 10371 Speciaalzaak sinds 1883 De Spar ver vooraan. In 1965 is het aan tal supermarkten in ons land weer aan zienlijk gestegen. Bij De Spar werd het bestaande aantal met 63 uitgebreid. Bij de Co-op was dit in dezelfde periode 16, bij Albert Heyn 10 en bij Simon de Wit 5. Voor de gezamenlijke vrijwillig fi liaalbedrijven was het 86, hetgeen dus betekent, dat naast de 63 van De Spar de andere kruidenierscombinaties met elkaar 23 nieuwe supers openden. Bedrijfsongeval. De 52-jarige employé B. Steenbergen uit Oldekerk is op de zand- graverij „Ronostrand" in America (ge meente Norg), terwijl hij bezig was met administratieve werkzaamheden, onder de wielen van een zware truck geraakt. Hij was op slag dood. Prof. Boon commandeur Oranje-Nassau. In zijn ambtswoning heeft de Neder landse ambassadeur in Brussel aan prof. C. Boon de versierselen uitgereikt be horende bij het commandeurskruis in de orde van Oranje-Nassau. Prof. Boon is onder meer voorzitter van de Belgi sche boerenbond. Veenendaler wint half miljoen. De 32- jarige bloemist A. Looijen uit Veenen- daal heeft een bedrag van vijfhonderd duizend Duitse Marken gewonnen in de Duitse „Nordwestlotto". Brandje in trein. Even buiten Geldermal- sen is een brandje uitgebroken in een diesel-elektrisch treinstel, dat op weg uur ricl lichte schade aan. Het treinstel is te ruggesleept naar Geldermalsen, waar de reizigers konden overstappen op de trein die een uur later vertrok. was naar Nijmegen. Het vuur werd met schuimblussers gedoofd en richtte slechts Tilburger in auto beroofd. De 52-jarige Tilburger C. van de H. is door vier stadsgenoten afgeranseld en beroofd van zijn portefeuille met vijfhonderd gulden. Dit gebeurde in een auto waarmee het vijftal naar Rotterdam reed om daar de bloemetjes buiten te gaan zetten. Boerderjjbrand. De boerderij van de heer A. J. Kerkdijk in Ommen is gisteren tot de grond toe afgebrand. De schade be draagt meer dan 70.000. Val liep goed af. Een in Nijmegen werken de Turk is in Mook met zijn auto van een viaduct gevallen en gedeeltelijk op de spoorlijn NijmegenVenlo terechtge komen. De smak van zeven meter kostte hem slechts lichte verwondingen. Doclstraat 59 - Haarlem Tel. 15152 „TENCOLINEUM" voor schuttingen <MfMAAAAAAAAAAAAflAA#WWW\AAAAAAAAAAAA/VAAAAAAAA Het K.N.M.I. deelt mee: Een langgerekt hogedrukgebied, dat van Engeland tot ver in Rusland reikt verandert weinig van plaats. Het blijft daardoor overwegend zonnig weer met nog iets verder oplopende temperaturen. Boven N.-Italië handhaaft zich een lage drukgebied, waarin in de afgelopen 24 uur weer plaatselijk zware onweersbuien ontstonden. Een tweetal depressies bij IJsland en Noord-Noorwegen blijven op grote afstand van ons land. Het bijbe horend front ligt vrijwel stil boven Ier land en Noord-Engeland, waar het lichte regen veroorzaakt. Op de Oceaan is een storing in dit front ontstaan, die morgen Ierland kan bereiken. Deze storing zal echter nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperatuien 00 v) 5 binnen- en buitenland. d e S Neerslag: laatste 24 uur. O c H Den Helder onbewolkt O 19 0 Ypenburg onbewolkt nno 20 0 Vlissingen onbewolkt nno 20 0 Eelde onbewolkt orio 20 0 De Bilt onbewolkt no 20 0 Twente onbewolkt ono 21* 0 Eindhoven onbewolkt no 21 0 Z.-Limburg onbewolkt no 20 0 Stockholm regen wzw 23 0 Oslo zw. bew. windst. 21 2 Kopenhagen onbewolkt wzw 17 0 Aberdeen zw. bew. windst. 21 0 Londen mist windst. 24 0 Amsterdam onbewolkt nno 20 0 Brussel licht bew. no 23 0 Luxemburg zw. bew. no 20 0 Parijs zw. bew. n 22 0 Bordeaux geh. bew. nnw 22 0 Grenoble geh. bew. windst. 16 0 Nice zw. bew. nnw 23 0.1 Berlijn licht bew. ono 23 0 Frankfort geh. bew. nno 22 0 München zw. bew. z 15 3 Zürich geh bew. ozo 13 0.2 Genève regen wzw 0.2 Locarno half bew. O 20 5 Wenen licht bew. windst. 24 0 Innsbruck onbewolkt windst. 12 3 Belgrado onbewolkt windst. 27 0 Athene onbewolkt nnw 34 0 Rome licht bew. ono 25 0 Barcelona zw. bew. windst. 26 0.1 Madrid licht bew. nno 33 0 Mallorca licht bew. windst. 25 1 Lissabon onbewolkt nnw 33 0 Vrijdag 19 augustus Zon op 5.30 uur; onder 19.57 uur. Maan op 9.19 uur; onder 21.30 uur. Maanstanden Eerste kwartier 23 aug. 4.02 uur Volle maan 31 aug. 1.14 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 augustus Hoog water 4.43 uur en 17.15 uur. Laag water 0.39 uur en 13.00 uur. Vrijdag 19 augustus Hoog water 5.29 uur en 17.58 uur. Laag water 1.26 uur en 13.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i* 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2