Acht doden in Italiaans dorp na besproeiing van olijfgaarden Opnieuw arrestatie in Londense moordzaak DJEMPOL Zuidafrikaanse protestnota voor de VS Groenten en fruit door watergebrek niet gewassen Van tak tot tak Maniak wil tiener doden lere En dan: Het nieuws Nieuwe snelkuur houdt uw haar in conditie Paus Paulus vraagt gelovigen om steun Dierentuin-leeuw doodt meisje Misdadiger Duddy in Glasgow gepakt Alarm in Cheshire Van dag tot dag DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1966 3 r 'fia Wuiven a mm De groeiende economische gemeenschap in West-Europa, zich demonstrerend in duidelijk betere coördinatie van belangen maar ook in nadelen voor bepaalde eco nomische groepen in diverse aangesloten landen, geeft wel eens de totaal-indruk dat toch in snel tempo wordt afgerekend met ouderwetse en traditionele .apart heidsbeginselen." Volkomen in strijd met deze indruk is echter het feit, dat zelfs tussen de nauwst samenwerkende landen in de Europese economische club toestanden blijven heer sen, die wijzen op een onverminderd voortbestaan van zeer nadelige en gevaar lijke spanningsvelden aan de grenzen. Een van die toestanden, sinds onheug lijke tijden bron van allerlei kwaad en schade, wordt gevormd door de Neder lands-Belgische boter-affaire. Het woord „affaire" duidt welbewust op een mis stand, al moet onmiddellijk worden toege geven dat er geen eenvoudige formule ter oplossing voor de hand blijkt te liggen. Anders zouden van Belgische zowel als van Nederlandse kant al jaren geleden maatregelen zijn genomen om van deze ellende af te komen. Het belangrijkste verschil tussen de boter- prijzen in Nederland en België heeft een welig tierende smokkelhandel tengevolge, waaraan honderden een dikke boterham verdienen. Een zeer dikke boterham voor de kapitaal verstrekkende lieden achter de schermen, een soberder maar toch vaak lonende verdienste voor de „mannen in de voorste linie", die langs sluikpaden kleine hoeveelheden overbrengen of achter het stuur van pantserwagens de douane met geweld tegemoetrijden. Een dergelijke toestand aan de bijna fictief geworden grens tussen twee Bene- lux-landen wijst natuurlijk op een achter stand in het bereiken der doeleinden, die de Beneluxafspraken zowel als de West- europese integratie zich stellen. Merkwaardig genoeg maakt de officiële berichtgeving over deze boterbarrière sind jaar en dag alleen maar melding van po gingen om de smokkelhandel te verhinde ren door die barrière te verstevigen, niet van enigerlei idee om de barrière zelf te slechten. Ook nu weer, bij een scherpe stijging van de smokkelsuccessen en een duidelij ke onmacht van de douanediensten, wordt slechts gesproken van een versterking der politiële maatregelen en een nog grotere activiteit van de smokkelaarsjagers, niét van initiatieven om door een Belgisch-Ne derlands overleg te komen tot een even tueel uitsnijden van de wortel van het kwaad. De jacht op smokkelaars kost de Nederlandse regering enorm veel geld. De accijns op de boteruitvoer brengt na tuurlijk veel geld binnen. Maar op den duur kan toch een economische integratie niet dulden dat in bepaalde sectoren van inter-Europese handel een soort pantser oorlog blijft woeden. Zou het onmogelijk zijn om de smokkelhandel de wind uit de zeilen te nemen door een Belgisch-Neder landse „botervrede"? De economische in tegratie in Europa kost in sommige op zichten veel geld. Tegenover de voordelen op lange termijn staan talrijke directe na delen die door de vrijmaking van de han del tussen de aangesloten landen onver mijdelijk worden. Een boter-akkoord zal Nederland geld kosten, maar dat zou dan beter besteed en nuttiger geld zijn dan het onproduktieve kapitaal, dat in douane- en politie-maatregelen moet worden gesto ken. Afgezien van alle economische overwe gingen is vooral de psychologische fac tor in dit geval van groot belang. Het geloof in een economisch geïntegreerd West-Europa lijdt schipbreuk door de con statering, dat in ons Zuiden een soort IJzeren Gordijn is opgetrokken als een regelrechte vloek in het landschap van de Europese eenheid. Er zijn aanwijzingen dat vakantiegan gers volgend jaar met minder risico op reis zullen kunnen gaan dan tot dusver het geval was. Het ministerie van Eco nomische Zaken begint belangstelling te tonen voor een reeds lang geuite wens van de Algemene Vereniging van Reis bureaus om tot een wettelijke regeling te komen, zodat beunhazerij kan worden uitgeroeid. Het publiek heeft recht op een zo veilig mogelijke manier van reizen, waarbij ook financiële garanties moeten bestaan. Dan blijft nog het enige riskante: het weer. Maar daarvoor hebben wij geen mi nisterie. ll*'UWfWMWWM*A/M\IWM\/WWWWW\AAAAA/WW\AAA/\AAAAAA/\A EXCLUSIEF INDISCH RESTAURANT Boulevard Zandvoort nabij circuit Tafelreservering tel. 02507-2044 's woensdags gesloten Ex-koning Leopold van België wordt op 26 oktober in Suriname verwacht in ge zelschap van een groot aantal natuur liefhebbers. Het ligt in de bedoeling een grote expeditie uit te rusten naar het binnenland, zo mogelijk tot de Braziliaan se grens. ^PoljN Balm Na het haarwassen even in- masseren - klaar! Zo maakt U stug haar soepel. Zo krijgt droog of geblondeerd haar nieuwe veerkracht. Poly-Balm is een eenvoudige - en niet dure - manier om Uw haar en dat van Uw man en kinderen soepel en handelbaar te hou den. Per flacon voor 2 of 3 keer slechts 1,45 Haar-Cosmetica WASHINGTON (AP) Z.-Afrika heeft er bij de Verenigde Staten op aangedron gen zich neer te leggen bij de uitspraak van het Internationale Hof van Justitie over Zuidwest-Afrika en op te houden met het zich mengen in de manier waarop de regering van premier Verwoerd het ge bied bestuurt. In een nota v^an Zuid-Afrika aan de re gering van de Verenigde Staten wordt op krachtige wijze geprotesteerd tegen deze „inmenging." Gevraagd wordt, of de Ver enigde Staten zich willen verzetten tegen „iedere hernieuwing van de bloedwraak" tegen Zuid-Afrika in de Verenigde Naties. (Van onze correspondent) ROME Een tragische ramp heeft het dorp Oppido Mamartina, 75 kilometer ten noorden van Reggio Calabria in het zui den van Italië getroffen. In de nacht van zondag op maandag zijn daar niet min der dan acht Kinderen, allen jongens in de leeftijd van één tot twaalf jaar in het ziekenhuis gestorven na vreselijke pijnen geleden te hebben. Tevens is een vrouw van 68 jaar overleden. Het is niet hele maal zeker, of bij haar dezelfde sympto men zijn waargenomen. Het is mogelijk dat zij het slachtoffer werd van een hart verlamming. Maar ook haar man ,67 jaar oud, ligt thans op sterven. 29 mensen, meest volwassenen, zijn in het plaatselijk ziekenhuis opgenomen en vertonen soort gelijke verschijnselen als bij de kinderen werden waargenomen. Eerst heeft men gemeend, dat de oor zaak moest worden gezocht in het drink water, omdat enkele dagen geleden een nieuwe waterleiding was aangelegd, waar door het dorp per dag twee uur van wa ter kan worden voorzien, in plaats van zoals tot nu toe het geval was slechts een uur per dag. Het water is onderzocht door ambtenaren van het Instituut voor Volksgezondheid uit Rome. Het is geble ken, dat met het water alles in orde is. Men is thans begonnen met de lijk schouwing. Het is gebleken dat alle per sonen die door de geheimzinnige ziekte getroffen zijn, zondagavond een maaltijd hebben genuttigd, bestaande uit tomaten, komkommers en wat verse vijgen, pro- dukten van de tuintjes, die zij zelf be werken. CASTEL GANDOLFO (AP) Paus Paulus VI heeft woensdag verklaard dat de rooms-katholieke kerk staat voor een belangrijke periode, waarin nieuwe wet ten zullen worden afgekondigd. Hij deed een beroep op het half mil jard rooms-katholieken in de wereld om de vele grote veranderingen te begrij pen die voor hen en hun kerk in het ver schiet liggen. Hij vroeg hun deze veran deringen hun volledige steun te geven. De paus zei dit tijdens zijn wekelijkse algemene audiëntie in zijn zomerresiden tie in Castel Gandolfo, buiten Rome. RENNES (AP) Een kind van twintig maanden, Catherine Menon, is dinsdag ge dood door een leeuw in de dierentuin van Rennes. Catherine was aan de aandacht van haar ouders ontsnapt, toen die kaartjes voor de dierentuin kochten. Ze was onder een ijze ren traliewerk doorgekropen dat de toe schouwers weghoudt van de leeuwen- kooien. Een van de leeuwen greep het meisje en verwondde haar dodelijk. Men neemt aan dat die groenten en vruchten niet zijn gewassen en dat de ramp is toe te schrijven aan sterke gif stoffen, die dertien augustus door een vliegtuig zijn gesproeid ter bestrijding van schimmelziekten in de olijfgaarden, die in de omgeving van het dorp liggen. Waarschijnlijk is een deel van die gifstof terecht gekomen in de groentetuinen. Vergiftiging door het eten van onge wassen voedsel en fruit komt in Zuid- Italië vrij vaak voor vooral dit jaar omdat er al maandenlang geen druppel regen is gevallen en de gifstoffen dus niet worden weggespoeld. Het voldoende was sen van groenten en fruit is bijna ondoen lijk, omdat het hier een streek betreft, waar water bijzonder schaars is en vaak veel meer kost dan wijn. •ff (Van onze correspondent) LONDEN. Gistermiddag is de zevenendertigjarige John Duddy ge arresteerd, de tweede van de drie gangsters op wie gejaagd werd in verband met het drama in West- Londen, waarbij twee rechercheurs en een agent in burger werden dood geschoten. Hij bevond zich in een etagewoning in zijn geboortestad Glasgow. Duddy gaf zich over zonder De laatste verdachte van de Lon dense moord, die nog op vrije voe ten is, is Harry Roberts. verzet. Er wordt nu nog gezocht naar de laatste van het drietal, de 30-jarige Harry Roberts. Duddy is de zoon van een vroegere politieagent. Voordat hij naar Londen vertrok, was hij in Glasgow glazenwas ser en verzekeringsagent. De politie had inlichtingen ontvangen dat de man daar was gezien en zocht de gehele nacht en ochtend in cafés en gokwinkels, waar hij vaak kwam. Tenslotte vond men hem in een flat van een blok sombere kazerne woningen in een achterbuurt, niet ver van het adres van zijn ouders en slechts vijftig meter van een politiebureau. De overval werd uitgevoerd door zeven gewapende rechercheurs, onder leiding van de plaatselijke chef van de recher che. Toen zij naar boven stormden was het huis eerst door een grote politiemacht omsingeld, terwijl de stille straat aan beide kanten was afgezet. Er was uitdrukkelijk gewaarschuwd dat de gezochte, die als gevolg van zijn kleine dikke gestalte gemakkelijk onder schat wordt, als zeer gevaarlijk moest worden beschouwd. Hij heeft al langdu rige gevangenisstraffen wegens gewa pende roofovervallen uitgezeten. In de on derwereld staat Duddy bekend om de si nistere tatouering die op één van zijn ar men is aangebracht: een door een pijl doorboord hart, een doodskop en de woor den: „trouw tot in de dood". Voordat Duddy in de zwarte politieauto verdween wuifde een man in de straat naar hem en hij zwaaide terug. Met een jas over het hoofd geworpen werd hij het hoofdbureau van politie binnengebracht. Een hoofdinspecteur en een inspecteur van Scotland Yard begaven zich onmid dellijk per vliegtuig naar Glasgow, om Duddy vandaar naar Londen terug te brengen. Later op de middag is hij for meel in staat van beschuldiging gesteld. De politie dregt delen van de rivier de Theems in Londen af om het automati- De mens leeft bij algemeen heden. Het is waarschijnlijk de enige manier waarop hij in leven blijven kan, omdat de aarde waarop hij wandelt en het heelal waarin hij ademt algemeenheden zijn. Het zijn drie dingen die zo gemakkelijk en eenvoudig kunnen worden genoemd: de mens, de aarde, het heelal. Men kan er vrijelijk over spreken, alsof men ze van binnen en van buiten kent. „De aarde is een tranen dal ook onze dichters hebben de kost en de roem verdiend met algemeenheden te verkondigen. „De mens is een redelijk en redelijk be schaafd wezen zeer juist in zijn algemeenheid, onge acht de enorme hoeveelheden mensen die noch redelijk, noch beschaafd bleken. „£et heelal is een ijle ruimte, waarin de zonnestelsels zich bewegen en daarmee is ieder vraagstuk omtrent dat heelal bevredigend opgelost. Wat blijft er dan nog over? Voor ons blijft over, ons zelf in ons dagelijkse leven en in de ons toegemeten ruimte welgemoed vast te klemmen aan kleinere en ge detailleerder algemeenheden, waaraan we ons door het leven slingeren als apen door een tropenwoud van tak tot tak. De meeste algemeen heden zijn pasklaar in vaste levensregels neergelegd: wer ken, eten, slapen, ontspannen, ziekzijn, beter worden, dood ziek zijn, sterven. Veel méér kunnen wij niet doen, en niemand mag ons dat kwalijk nemen. Want zouden wij anders handelen, dan zouden wij orde en vei ligheid in gevaar brengen en nóg niets bereiken. Zo is het bijvoorbeeld allerminst een algemeenheid, dat brave broeders uit Hin doekringen zich met licht ontvlambare vloeistof over gieten en vervolgens de brand erin steken. Maar wat is hun succes? Koelbloedige persfotografen winnen er prijzen door op internationale fototentoonstellingen, maar veel méér voordeel schijnt er niet in te zitten. Als de Hindoe-broeders zich aan de algemeenheid hadden gehouden, zouden zij met kleine spandoekjes lopen en zelf kunnen constateren dat ook dat niet uithaalt. Maar zij zouden nog leven. Hier raakt men aan een be langrijk punt: is „leven" ten slotte het belangrijkste en in teressantste aspect van een bestaan? Er zijn door alle tijden heen lieden geweest, die er anders over dachten. Zij zijn nu allemaal dood. Martelaren, helden, roeke lozen, stunters, dwazen, sla ven, soldaten gestorven met een glimlach op de lip pen (dat is ook een alge meenheid) maar zo dubbel en dwars vergeten dat het lijkt alsof zij nooit geleefd hebben. Is dat een bevredi gend resultaat? Dit is geen bitter cynisme. Het is een vraag. En er is nog een andere vraag: is de we reld te verbeteren met zich te doden of te laten doden? Voor, tijdens en na iedere oorlog hebben miljoenen zich deze vraag gesteld. En vooral na iedere oorlog heb ben miljoenen uitgeroepen, dat doden niets goed kon be werkstelligen en dat er nu eindelijk een eind aan deze gruwelijke algemeenheid moest worden gemaakt. Maar vlak vóór en tijdens iedere volgende oorlog riepen mil joenen uit dat zij bereid wa ren te sterven, en dat zij daarvóór van harte wensten te doden. Als men het zuiver en sim pel bekijkt, wordt ieder na tionaal ideaal en iedere bui tenlandse politiek stilzwij gend geënt op het beginsel, dat er tenslotte desnoods moord en doodslag aan te pas zullen komen. Kan het zón der, des te beter, maar des- nóóds Dat is een algemeenheid zonder welke een nationaal bestaan of een nationaal stre ven onmogelijk blijkt. Maar het betekent nog niet, dat ieder mens afzonderlijk ver plicht zou zijn zichzelf tot moordenaar of zelfmoorde naar te vormen. Hij heeft het duidelijke, natuurlijke recht tot verzet, omdat hij in wezen niets anders bezit dan zijn leven. Er kunnen juridische argumenten worden gevon den om hem alles te ont nemen wat hij buiten zijn levend lichaam in eigendom heeft, maar nooit zal er een juridisch argument kunnen gelden dat hem verplicht, zijn leven blijmoedig af te staan of het leven van an deren te nemen. Dit, lijkt mij, is het beste maar ook zowat het enige argument van degenen die pacifisten heten. Zij kunnen zich beroepen op een natuur recht. Leven en proberen in leven te blijven is een ele mentair recht van ieder levend wezen. Al het andere is problematisch, vaag, twij felachtig. Voor al het andere komen slimheid, handigheid, boosaardigheid, gewetenloos heid, geluk, talenten, vernuft aan de orde. Maar voor dat ene is geen intelligentie of bewijsvaardigheid nodig. Men heeft dat recht. Men heeft het zelfs instinctief. Alles wat verteld wordt over „het leven veil moeten hebben" en „sterven opdat anderen leven" is onzin, voor zover het als een op te leg gen verplichting wordt ver kondigd. Wie uit vrije wil wenst te sterven, moge dat doen. Het helpt niet, maar hij kan het doen. Wie uit vrije wil wenst te moorden, kan dat vreemde verlangen in zekere situaties botvieren. Maar geen wet of geen mens kan van hem eisen, het vrij willig te doen. Hij kan ertoe gedwongen worden, maar de dwingeland overtreedt daar bij de meest elementaire na tuurwet. Dat dient hij zeer duidelijk te beseffen. Het is natuurlijk een wel zeer grove algemeenheid, dit alles te verkondigen. Ieder weet zeer wel, dat de over treding van de natuurwet en de schending van het natuur recht in vrijwel iedere gene ratie gebeuren en in de toe komst zullen blijven gebeu ren. Het besef daarvan is im mers vervaagd, merkwaardig genoeg vaak speciaal bij de mensen die zich de opdracht hebben aangemeten, werk zaam te zijn voor het heil van velen. Doch ook bij vele individuen zonder enige lei dinggevende bevoegdheid ont breekt dat besef. Men be hoeft de krant maar te lezen: steekpartijen, roofmoorden, doodslag om een kleinigheid, verkeersroekeloosheid men doodt gemakkelijk, alsof het een kwestie van „opgeruimd is netjes" ware. Toch is doden het ergste en het enig werkelijke kwaad dat men een mens kan aan doen. Het leven is zijn laatste bezit en zijn' enige identifi catie. Zijn volle geestelijke en lichamelijke kracht verzet zich, buiten zijn wil zelfs, tegen de dood. Dat is een be wijs, zó waterdicht als er wei nig feitelijke bewijzen in het leven zijn. Niettemin, onder een stra lende zon en een wolkeloze hemel slingeren wij ons, als apen door het tropenwoud, aan algemeenheden door het leven. Berichten over de nutteloze dood van mensen ritselen als vallende bladeren om ons heen. Wij aarzelen of wij ons daaraan wel mogen ergeren. Er zijn immers aller lei motieven? En het is zo riskant, te zeggen hoe men erover denkt Dat is waar, helaas. Niette min, er is een consequentie verbonden aan ons recht op het leven: wij hebben ook een recht op onze gedachten. Wat wij niet mogen zeggen, kunnen wij vrijelijk toch blijven denken. Zelfs de grootste lafaard heeft in de moeilijkste situatie van be nauwenis en dreiging de op rechtheid van zijn eigen ge dachten, dat is zijn geweten. En om ons heen hangen de algemeenheden der zicht bare orde netjes op een rij, tot steun en toeverlaat. Wij grijpen ze en slingeren ons ordelijk en plichtmatig voort naar de rand van het woud, waar een ander licht gloort dan ooit iemand in het bos heeft gezien Kikvorsmannen waren gisteren in de Thames op zoek naar het wapen, een automatisch pistool, waarmee drie Londense politie-agenten wer den vermoord. Vanochtend werd het zoeken naar de derde verdachte, de 30-jarige Harry Roberts op grootscheepse wijze voortgezet. sche pistool te vinden waarmee de moor den zijn gepleegd. Verder wordt gezocht na^r een auto een Daimler die van Roberts is. De jacht op Roberts, die herkenbaar is aan een aantal littekens op zijn gezicht, is verhevigd. Het zal wellicht moeilijker zijn Roberts te vinden dan Duddy. Ro berts is een geboren Londenaar en heeft vermoedelijk onderdak gekregen bij ande re misdadigers. (Van onze correspondent) LONDEN. De Britten zijn opnieuw op geschrikt, ditmaal door een maniak die in Cheshire zo goed als zeker al twee mensen heeft vermoord en nu zelf de po litie heeft gewaarschuwd dat hij van plan is als derde slachtoffer een tiener uit te zoeken. De politie van Stockport, die woensdag op de stoep van het bureau een bruin pak ketje vond waarin zich een dolk met een lemmet van vijftien centimeter lengte be vond waarvan de punt was afgebroken, vat de zaak ernstig op. Bij de dolk was een briefje met de macabere boodschap: „mijn volgende slachtoffer zal een tiener zijn, haha-" De mededeling eindigde met de woorden: „van de moordenaar van Marjorie Hill en John Crossland." Het briefje was niet geschreven maar bestond uit woorden die geplakt waren van uit de krant geknipte letters. Cross- land, bioscoop-portier in Stockport, werd op een zondagavond met een dolk neerge stoken bij een donker laantje. De 42-jarige mevrouw Hill is precies een jaar geleden doodgestoken bij een bekend plekje na tuurschoon in Cheshire. Minnekozende paartjes hebben er vaak over geklaagd lastig gevallen te zijn door iemand die ten slotte hard lachend weg liep. Het „ha ha" uit het briefje vormt een aanwijzing dat de moordenaar waar schijnlijk deze persoon is. Uitwijzing. De Argentijnse regering heeft de Joegoslavische diplomaat Ronald Strelec opdracht gegeven het land bin nen 48 uur te verlaten. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan het zich mengen in binnenlandse aangelegenhe den. Redding. Een ambtenaar van de Italiaanse douane heeft woensdagavond zes Bel gische bergbeklimmers gered, die op de drieduizend meter hoge Marionberg in een storm waren verdwaald. Radio-actief. Twee arbeiders hebben op een braakliggend terrein in Glendale in Californië een radio-actief flesje gevon den. Ze zijn voor onderzoek naar een ziekenhuis gebracht, maar mochten later naar huis gaan. Arrestatie. De 36-jarige Fransman André Larrieu, die in januari in Parijs bij ver stek ter dood is veroordeeld voor het toebrengen van zware verwondingen aan een politieagent, is in de Hamburgse uit- gaanswijk Sankt Pauli gearresteerd. Granaat. In Joegoslavië zijn zes kinderen bij de kustplaats Sibenik om het leven gekomen door het ontploffen van een handgranaat, die zij hadden gevonden. Een kind liep ernstige verwondingen op. Busongeluk. Veertien mensen zijn omge komen en 32 gewond geraakt, toen er dezer dagen bij Sjiraz in Iran een bus in een ravijn stortte. Het was de zesde grote busramp in Perzië binnen vier maanden. Bij de ongelukken zijn in to taal 112 mensen omgekomen. Record. In de eerste helft van dit jaar zijn 920.000 buitenlandse toeristen naar Joe goslavië gekomen, dertig percent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. De toeristen zullen dit jaar waarschijn lijk vijfhonderd miljoen gulden aan de- "Viezen in het land brengen. Regen. In vele delen van westelijk Oos tenrijk ondervindt het verkeer hinder door buiten hun oevers getreden rivie ren, gebroken dammen en grondver schuivingen. De zware regens duren nog voort. Oost-Tirol is het zwaarst getrof fen. Overstromingen bedreigen een groot aantal districten. Hulpploegen van het leger zijn ingezet en de vrijwillige brand weren zijn gemobiliseerd om aan da noodtoestand het hoofd te bieden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3