Soekarno nog niet helemaal aangepast aan nieuwe situatie Demonstratie van studenten tijdens presidentiële rede Blinde Duitse analfabeet bezat auto en rijbewijs foto"mGans COR OLY COR OLY Elk jaar legt het Rijk f 100,- voor u klaar PREMIE SPAARPLAN Wachttijd op een woning in Stockholm tien jaar Voorzichtig Karl, daar is een bocht Reorganisatie bij Papierfabrieken van Van Gelder Zonen n.v. Uw geslaagde vakantiefoto's keurig en snel afgedrukt bij Gespannen situatie in Zweedse bouwvak BP verklaart geen vergoeding voor Esso-pomphuurder te hebben betaald DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1966 7 I eiligheidsmaatregel Kennemerlaan 5 (bij de brug) Ondoorgrondelijk BROMFIETSERS denk aan uw portemonnee! Spaanse bromfietser gewond Voor de Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan, dat u aanmoedigt om eigen, persoonlijk bezit op te bouwen. Bezit maakt u sterker, onafhankelijker. Met bezit hebt u een reserve achter de hand, die u altijd van pas kan komen. U hoeft daarvoor eigenlijk maar zo weinig te doen.u hoeft alleen maar iets van uw inkomsten opzij te leggen. Hoeveel Over een gespaard bedrag per jaar van maximaal 500,ontvan gen u en uw vrouw1) nadat u dat bedrag vier volle kalenderjaren hebt laten staan een extra uitkering, een «paarpremie van 20%, dus maximaal f 100,2), belastingvrij! Een voorbeeld Als u samen in de loop van dit jaar het maximum van f 500,— spaart, krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100,—. Spaart u vol gend jaar weer, dan krijgt u begin 1972 de spaarpremie over dat be drag. Zo kunt u vanaf 1971 ieder jaar een spaarpremie van maxi maal f 100,— verdienen. Per deelnemer maximaal f 250,-. Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50, Hoe? Dit zijn de mogelijkheden: spaarbewijzen ter waarde van f 25, een levensverzekering of spaarkas- inschrijving; obligaties of aandelen; een hypotheek of garantiekrediet. Al deze mogelijkheden leveren u na vier jaar de spaarpremie op, extral Er is er vast wel één die juist u past. Wie? U kunt aan het Premie Spaar plan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voor gaande jaar ten hoogste f 15.000,— was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet deelneemt aan de Zil vervloot). Waar? U kunt ook voor inlichtingen terecht bij de Spaarbanken, Boeren leenbanken, Raiffeisenbanken, Postkan toren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverze keringmaatschappijen, de Soci ale Verzekeringsbank, Leden van de Verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf. Vraag ook de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Somber BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK (Van onzee reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) DJAKARTA President Soekarno's re de ter gelegenheid van Indonesiës eenen twintigste onafhankelijkheidsdag heeft in officieel Djakarta meer vragen opgewor pen dan beantwoord. De president maak te enerzijds gewag van de beëindiging van de confrontatiepolitiek tegen Malei sië, maar liet tevens twijfel bestaan over de erkenning van de Federatie. Over Sin gapore zei hij alleen dat de relaties nu worden „geregeld". Even vaag bleek Soe karno over een eventuele toetreding van Indonesië tot de Verenigde Naties. Het ceremonieel van de onafhankelijk heidsviering werd voor het eerst bijge woond door afgevaardigden van Maleisië en Singapore. Maar er waren dit keer geen officiële gasten uitgenodigd. Op de tribune voor het Merdeka paleis zat me vrouw Dewi, de mooie Japanse vrouw van de president, naast generaal Nasoe- tion, met wie zij geanimeerd converseer de. Generaal Soeharto stond gedurende de twee uur durende rede van de presi dent met hem op het podium, tezamen met de nieuwe commandanten van de vloot en de luchtmacht. Opvallend in de toespraak van Soekar no was de daarin vervatte visie op de rol van de president in de onderhandelingen die tenslotte leidden tot de ondertekening van de overeenkomst van Bangkok, welke een einde maakte aan de confrontatiepo litiek jegens Maleisië. De president ver klaarde dat het initiatief daartoe van hem was uitgegaan en dat hij generaal Soehar to opdracht had gegeven om als bemid delaar met de regering in Koeala Loem- peor op te treden, maar dat hij om deze bemiddeling te doen slagen zijn dreige menten over een voortzetting van de con frontatie bleef uiten. „Ik veronderstel de", zei Soekarno, „dat het nodig was om een beetje de rol van een boze man te spelen bij de onderhandelingen. Ik meen de dat het nodig was om Soeharto op die manier bij de conferentie een ruggesteun- tje te geven". Deze tactiek was volgens de president succesvol gebleken, want daar na was Koeala Loempoer bereid „onze voorstellen" te accepteren. Soekarno legde er de nadruk op dat de ze voorstellen inhielden dat Maleisië dan pas door Indonesië zou worden erkenc wanneer er algemene verkiezingen waren gehouden in Sabah en Serawak Noord- Borneo). Hij riep de bevolking in deze ge bieden vervolgens op om er op toe te zien dat deze verkiezingen op democratische wijze worden gehouden. De presdentiële toespraak werd een paar keer geïnterrumpeerd door een groep Kami-studenten, die zich met gele petten en jakken onder het gehoor be vonden. Zij riepen: „laten we naar huis gaan" en „nonsens", vooral toen de pre sident termen bezigde die nog uit de tijd stamden van vóór de mislukte staats greep in oktober 1965. De studenten wer den door soldaten in het oog gehouden, maar hun werd niet het zwijgen opge legd. Ongeveer de helft van de toespraak was dit jaar gewijd aan een overzicht van de moeilijkheden waarmee de revo lutie in .de afgelopen eenentwintig jaar gepaard was gegaan. Al in het begin van zijn rede maakte de president gewag van problemen die Indonesië in het komende jaar te wachten staan. Hij noemde 1966 het „kritieke" jaar. Een belangrijk deel van de rede hield een zelfrechtvaardiging in. De president sprak de geruchten tegen dat er een machtsoverdracht aan generaal Soeharto zou hebben plaatsgevonden en verklaar de de huidige toestand als een „veilig heidsmaatregel" om het functioneren van de regering te waarborgen. Soekarno is nog steeds de grote leider van de revo lutie, riep de president uit. „Soekarno is nog steeds eerste-minister". In verband met recente opmerkingen van dr. Mohammed Hatta, die Soekar no's regeringsperiode een tijdvak van dic tatuur heeft genoemd en die uit de re- (Van onze correspondent) ENSCHEDE Hoe is het mogelijk dat een blinde analfabeet een rijbe wijs voor een auto kreeg, zich een wa gen aanschafte en ermee op de weg kwam? Met dit probleem houdt een rechtbank in Hannover zich bezig. In 1962 gebeurde in de gemeente Alt- mersdingen bij Hannover een ver keersongeluk, waarbij een voetgang ster door een auto werd aangereden en gewond. Enige tijd later kwam bij de dienst van Sociale Zaken een ver zoek binnen om bijstand voor de be stuurder van de auto', die als oorlogs slachtoffer voor honderd percent in valide was verklaard en die niet in staat zou zijn de kosten voortvloeiend uit zijn veroordeling, te betalen. De ogen van de ambtenaar, die het ver zoek te behandelen kreeg, rolden bijna uit zijn hoofd toen hij de bijzonderheden las. Zwart op wit stond achter de naam van de autobestuurder dat hij totaal „blind" is. Desondanks werd erbij ver meld dat hij een geldig rijbewijs had. Be drog was de eerste gedachte van de am- tenaar, die de zaak doorgaf aan zijn su perieuren. Het gevolg was dat de invaliditeitsrente van de man van honderd op 35 percent werd teruggebracht. Een man die auto rijdt en een geldig rijbewijs heeft kan niet blind zijn, en moet bedrog gepleegd hebben was de motivering. Bedrog was ook het punt van de aanklacht bij de rechtbank waarvoor de 31-jarige man uit Uetze werd gedagvaard. Wat daar aan het licht kwam deed de edelachtbaren de haren te berge rijzen. Als klein kind werd Karl N. in de oor logsjaren slachtoffer van een bomaanval. Hij verloor het linkeroog en het rechter werd zo beschadigd dat artsen veerklaar- den „vrijwel blind". In 1950 stelden zij bij een nieuw onderzoek in verband met de aanvraag om invaliditeitsrente vast dat Karl alleen met het rechteroog nog licht van donker kon onderscheiden, meer niet. Hij kreeg na deze verklaring honderd per cent invaliditeitsrente. De heer J. H. Smidt van Gelder, be drijfsdirecteur van de Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder Zonen n.v. in Vel- sen-Noord, zal per 1 november aanstaan de zijn taak overdragen aan zijn mede bedrijfsdirecteur ir. M. J. E. M. Hey- nens. De heer Smidt van Gelder zal wor den betrokken bij een reorganisatie van de verwerkingssector van genoemde naamloze vennootschap. De heer van Smidt van Gelder zal Velsen verlaten; hij zal de eerste tijd op diverse vestigingen van de n.v. weerk- zaam zijn. Karl N. is analfabeet. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. Aangezien hij uit een gegoede familie komt, zijn er geen geldelijke zorgen. Hoe hij ooit geslaagd is voor zijn rijbewijs is nog altijd een mysterieuze zaak. Hij moest voor zijn examen een verklaring van een medicus hebben over zijn gezichtsvermogen. De geneesheer zou hem hebben gevraagd: „Kunt u met het rechteroog goed zien". Karl antwoordde: „Ja", en kreeg het bewijs. De monden van de rechters vielen wijd open bij al deze verhalen. Karl vertelde dat hij een auto kocht. Zijn 14-jarige zuster zat naast hem ,om te assisteren. „Voorzichtig Karl, daar is een bocht", „Iets naar links", „Nu scherp naar rechts". Karl zou misschien nog hebben gereden als hij in 1962 niet die vrouw had aange reden. De voorzitter van de rechtbank, dr. Schütze, noemt de zaak onvoorstelbaar: ofwel de man ziet beter met het rechter- ook dan hij wil toegeven of allen die heb ben meegewerkt aan het verkrijgen van het rijbewijs hebben ontstellend licht vaardig gehandeld. De enige opmerking die de rij-examinator maakte bij het exa men van Karl was: „U moet een buiten spiegel aan de wagen hebben". (in groot of klein formaat) gering trad nadat de president het begrip van de „geleide democratie" introduceer de, was het interessant dat de president in zijn toespraak opnieuw een pleidooi hield voor deze regeringsvorm. „Door de geleide democratie", zei Soekarno, „was ik in staat de scheuring en de afsplit singen in de instrumenten van de revo lutie te voorkomen. Ongeveer tienduizend mensen woonden de bijeenkomst voor het paleis bij. De meesten vertegenwoordigden politieke partijen, vakbonden en andere groeperin gen. Er werd af en toe geapplaudisseerd, maar de studenten zorgden voor een bij dit soort gelegenheden nog niet eerder voorgekomen demonstratie. De algemene indruk is dat Soekarno zich nog steeds niet helemaal heeft kun nen aanpassen aan de nieuwe machts structuur in Indonesië. Het gezicht van generaal Soeharto stond gedurende de lange rede ondoorgrondelijk. Na afloop van zijn toespraak werd de president de trappen van het podium af geholpen. Hij maakte een vitale indruk, maar leek veel ouder geworden. Op de tribune voor het paleis keek hij eenmaal in de richting van mevrouw Dewi, toen zij hardop lachte om een opmerking van generaal Nasoetion. heeft weer iets bijzonders. De moeite waard om eens te komen kijken NERGENS ZO'N AANBIEDING BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK Op de Noordersluisweg in IJmuiden moest woensdagmiddag omstreeks half zes een Spaanse bromfietser naar rechts uitwijken, omdat hem door twee elkaar passerende auto's niet veel ruimte meer werd overgelaten. Hij reed daarbij in het naast de weg liggende kolenslag en kwam vervolgens ten val. De man werd met een kaafractuur opgenomen en naar het Roode Kruisziekenhuis in Beverwijk over gebracht. „Ik kan het me niet herinneren, ik had gedronken", zei gistermorgen een 23 jarige zager uit Haarlem voor de Haar lemse politierechter. Maar een 37-jarige bankbediende en een 47-jarige hoofdagent van de Zandvoortse gemeentepolitie wis ten nog precies wat er was gebeurd op 19 mei van dit jaar in Zandvoort. Op die dag omstreeks vijf uur reed de bankbe diende uit Amsterdam in zijn auto in de linkerfile van de twee rijen auto's die zich door de Thorbeckestraat spoedden De 23-jarige zager had zich met zijn auto in de file willen voegen, hetgeen onmogelijk was. Door te toeteren maak te de bankbediende de zager hierop at tent. Enige tijd later stond de file stil Plotseling werd het portier van de auto van de bankbediende opengerukt en de zager dook naar binnen om hem hevig af te tuigen onder de woorden van „Wat wil je nou eigenlijk, ik maak je van (cant". De kleren van de bankbediende scheurden en hij liep lelijke kwetsuren aan zijn hoofd op. De 47-jarige hoofdagent die zag wat er gebeurde kwam aanlopen en wilde de zager mee naar het bureau nemen. Maar voor hij er erg in had sloeg de zager hem een blauw oog, een bloedneus, en een tand door zijn tong Pas toen andere politiemannen te hulp waren gesneld kon de zager worden in gerekend. De bankbediende moest zich tengevolge van de stompen en klappen tegen zijn hoofd onder behandeling van een arts stellen. De officier van justitie eiste voor de mishandelingen en het ver zet tegen de politie een gevangenisstraf (Van onze correspondent) STOCKHOLM. De woningnood, die nog alt(jd bestaat in Zweden, is in het middelpunt van de belangstelling komen te staan nu de regering een be perking op de bouwkredieten heeft bekendgemaakt. De „welvaartsstaat" Zweden met zyn 7,5 miljoen inwoners en een oppervlak dat ruim twaalf keer zo groot is als het Nederlandse, heeft het zal velen verbazen een wo ningnood die voor de Nederlandse niet onderdoet. In het begin van dit jaar heeft de regering in Stockholm bouwkredieten gegarandeerd voor 90.000 woningen. Nu heeft zij echter verklaard te hoog te hebben gegrepen en wenst de kredieten voorlopig te beperken tot 70.000 woningen, hetgeen tot een gespannen situatie in de bouw wereld heeft geleid. Vier jaar geleden, in 1962, heeft men in Stockholm en omgeving 73.800 wonin gen gebouwd, voornamelijk flats. Het aantal woningzoekenden had toen reeds de 100.000 overschreden alleen in de hoofdstad. Het jaar daarop gaf de rege ring toestemming tot het bouwen van 82.000 woningen. In 1964 waren het er 88.000, in '65 95.000. Desondanks nam het aantal woningzoekenden toe. Dat Stock- Schrijft men zich als woningzoekende in, dan is de gemiddelde wachttijd in Stockholm tien tot twaalf jaar. De oplos sing voor het probleem vindt men wèl snel op de zwarte markt, waar echter voor een redelijke woning bedragen van 10.000 tot 30.000 gulden op tafel moeten worden gelegd. In zo'n geval spelen fic tieve inventarissen een grote rol, die op het huurcontract worden vermeld en holm en omgeving thans 120.000 woning zoekenden tellen, is voor een groot deel het gevolg van de ontvolking der noorde lijke gebieden, waar vrijwel geen in dustrie bestaat en de landbouwers slechts dank zij regeringssubsidies het hoofd bo ven water kunnen houden. Voorts is een enorme toevloed van buitenlandse werk krachten schuld aan de bestaande situa tie. Zweden heeft 350.000 gastarbeiders, van wie naar men aanneemt de helft geen behoorlijke woongelegenheid bezit. voor enorme bedragen van de hand gaan. Een huur, die meer dan dertig percent van het inkomen bedraagt, is in Zweden normaal, terwijl men bovendien allerlei vreemde beperkingen aanvaardt zoals niet roken, geen alcohol in huis, geen be zoek na negen uur, enzovoorts. Vooral de gastarbeiders zijn van deze regelingen de dupe geworden. Al kan men van een di recte discriminatie niet spreken, vast staat dat buitenlanders over het alge meen een huur betalen, tientallen percen ten hoger dan die van de Zweden uit de zelfde sociale groep. Veertig percent van de buitenlandse werknemers verlaat Zwe den dan ook binnen een jaar weer. De toestand op woninggebied is dus somber in Zweden en het ongenoegen wordt tegenover de regering niet onder stoelen of banken gestoken. De critiek is door de beperkingen in de bouw zeer ver scherpt. Vooral fabrikanten van prefab huizen, die in het begin van dit jaar hun programma op een te groot quantum hebben ingesteld, zijn erdoor getroffen. Reeds hebben op grote schaal ontslagen plaatsgehad, waardoor honderden men sen werkloos zijn geworden. Er worden nieuwe ontslagen verwacht. Bende opgerold. Een bende van ongeveer twintig Duitsers van 16 tot 23 jaar uit Emmerik is daar gearresteerd wegens honderden misdrijven. Daarvan zijn on geveer zeventig in Doetinchem en omge ving en vijftig in Arnhem gepleegd. van zes maanden. De politierechter maakte er vier maanden van. Strandpaviljoen Een 19-jarige fabrieksarbeider en een 20-jarige arbeider uit Duisburg werden beiden veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Op 23 juni van dit jaar drongen zij 's nachts een strandpaviljoen in Zand voort binnen en haalden geld en een scheerapparaat weg. Ook sloegen zij met een hamer een sigarettenautomaat open en bemachtigden veertig pakjes en het geld. De Duitse jongens zeiden samen 150 te hebben gestolen. Volgens de ei genaars van de strandtent en de auto maat zijn de gestolen bedragen veel ho ger. De officier van justitie had zes maanden met aftrek geeist. Ook uit Duitsland afkomstig was de volgende verdachte een 24-iarige carros seriebouwer. Op 24 juli werd hij betrapt bij het zoeken in enkele geparkeerd staan de auto's aan de boulevard in Bloemen- daal. Hij zou hiertoe door vrienden zijn overgehaald. De carrosseriebouwer werd veroordeeld tot vier weken gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De offi cier van justitie had zes weken met af trek tegen hem geeist. „Fascist" „Fascist" riep op 29 mei een twintig jarige Haarlemse grondwerker tegen de politie in Zandvoort. Hij was erbij toen de Zandvoortse politie optrad omdat een ra dio te luid speelde. Hoewel hij niet wist wat „fascist" betekende meende hij de politie hier wel voor te moeten uitma ken. „Een fascist is iemand die mar telt", meende hij. „Maar er werd daar toch niet gemarteld?" vroeg de politie rechter. De grondwerker kreeg een boe te van honderd gulden, nadat de officier van justitie een week gevangenisstraf had gevraagd. Een 20-jarige monteur uit Haarlem die ook het openbaar gezag had beledigd kwam er niet met een boete af. Hij riep voor het bureau van de Zandvoortse poli tie „Schoften". De officier van Justitie vond dit een zeer ernstig feit en eiste twee weken gevangenis tegen de monteur, die al eerder met de justitie in aanraking is geweest. De monteur werd veroordeeld tot een week gevangenisstraf. Zeven keer spijt Zeven jongelui zeiden gistermorgen al lemaal na elkaar: „Het spijt me dat ik het gedaan heb," tegen de politierechter. Die zevenvoudige spijt gold het stelen van een autowiel met band van een personen auto op de Boulevard Barnaart in Zand voort. De 20-jarige automonteur, 19-jarige leerling deurwaarder, 18-jarige loonslager, 19-jarige fabrieksarbeider, 18-jarige ver warmingsmonteur, 19-jarige magazijnbe diende en 18-jarige verwarmingsmonteur, allen uit Haarlem, schroefden gezamenlijk het wiel los en zetten dat onder een an dere auto. Zij hadden dat vierde wiel no dig om met die auto naar Italië te kun nen gaan. Hoewel een deel van het zevental van diefstal en een deel van medeplichtigheid werd beschuldigd kreeg ieder dezelfde straf, een boete van 150. Er was een boete van honderd gulden met daarbij een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken geëist. Van de zijde van de Benzine en Petro leum Handelsmaatschappij wordt naar aanleiding van het kort geding van Esso tegen de firma J L. Keijzer uit Oostzaan, meegedeeld dat de BP geen enkele be moeienis met de firma Keijzer heeft ge had tijdens de „benzine-oorlog" in Oost zaan. Het korte geding dat de Esso Ne derland N.V. tegen haar dealer uit Oost zaan aanspande, diende in Haarlem op 3 augustus. De Esso beschuldigde de pomphouder uit Oostzaan van contractbreuk, omdat de firma Keijzer Esso-benzine beneden de prijs verkocht en ook benzine van een ander merk ter verkoop aanbood. De Esso heeft dit kort geding gewonnen. Toen de moeilijkheden tussen de Esso en de firma Keijzer ontstonden, meende de heer Keijzer zich van zijn contractuele ver plichtingen te kunnen vrijmaken door de resterende exploitatievergoeding aan de Esso terug te betalen. Hij stortte toen het bedrag van 76.000. Ten opzichte van dit bedrag koesterde de raadsman van de Esso, mr- J. N Mullemeister uit Rotter dam, tijdens de behandeling van het kor te geding enige argwaan. De BP deelt nu mede dat er van betaling van haar kant van deze 76.000 totaal geen sprake is. „Wij hebben wat dit betreft geen en kel contact met de firma Keijzer gehad", aldus de BP. Geboren: Maria J. T. d. v. J. van Bas- telaar en T. C. M. Vessies; Jozias A. z. v. C. J. van den Berg en C. J. van Roos malen; Johannes z. v. P Harkema en M. G. Duynmayer; Edith E. d. v. J. R. Dekker en M. H. Jong; Antorjius A. z, v. E. de Bie en W. C. Eggermont; Rober- tus N. M„ z. v. N. J. Smit en A. M. A. Sprengers; Johanna C. D„ d v. W. J. Dirks en M. D. Vessies; Michel, z. v A den Hartog en C. M. J. Kloes; Ronnie J. B. V., z. v. T. W. B. Baltus en J. C. Blom; Petrus F. M„ z. v. C. A. de Boer en J. C. Putter; Ronald E., z. v. A. Lou- patty en A. M. Wattimury; Arnoud, z. v. J. P. de Wit en J. Zwaan; Coenraad B. T. P., z. v. P. A. W. Hermens en T. H. J. Braam; Paul P. C„ z. v. S. J. Hüsken en J. M. van Dorp; Pieter A., z. v. A. A. Bak ker en M. Kapitein. Getrouwd: A. W. Urff en J. Terpstra; J. M. Schaar en C. M. Verhijde; P. H. Krouwel en Maria C. F. v. d. Kolk; R. B. G. van Mierlo en H. Gerding. Overleden: L. Davidse, 40 j„ N. Wei- boren. 73 j.; J. Schelvis, 86 j.; P. F. Goe- jer, 68 j.; B. C. Dufourné, 71 j.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7