Wat het kind wil en wat de auteur - JEUGDBOEKENSCHOUW - DAMES! Toneeldocumentaire van Hans van den Busken Jong geleerd, oud gedaan WITTE KRUIS AVRO-t.v. brengt familieprogramma m Jan Cremer terug in Amsterdam NEGEN MUZEN Radiozendtijd is nog niet verdeeld MET mag blijven Abe Brouwer met pensioen Achter het nieuws met Mihajlov en het Poujadisme DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1966 9 Langzaam en vlug Blauw en rood Haartjes en Veertjes poeders hèlpen. Elke maand weer! T.v.-documentaire over Amerikaanse tieners Film van Gounods Faust „De dans van de reiger naar Edinburghs festival Rond en Wond, blij en bloot, goetemorgen, Rozerood! Bloedarmoedig Gestolen postzegels zijn 100.000 waard GOUD Tweede boek in najaar Schrijver-straatmaker Felix Hupka overleden De radio geeft vrijdag el evisie pro gramma i A Kerkelijk nieuws HET ZOU VOOR veel schrijvers en schrijfsters van kinderboeken zeer heilzaam zijn, wanneer ze een paar weken een vakantiekamp meemaakten voor kinderen tussen de 5 en 8 jaar! Dan zouden ze misschien eens merken hoever hun zoetgepolijste verhaaltjes afstaan van wat een kind interes seert en vooral van de taal, waarin een kind plezier heeft. Natuurlijk, ver halen van louter „vieze" woorden hoeven er dan niet uit te rollen, die zouden trouwens knap eentonig worden! Maar kinderen kunnen in hun fantastisch doordraven tot originele vondsten komen, en een logisch ver band leggen, dat ver van de wereld der volwassenen afstaat, maar voor het kind de gewoonste zaak is. Hiervan zou de auteur moeten uitgaan: het gegeven dat het kind hem in handen speelt, moet hij uitbouwen. Nü is het nog zo dat teveel kinderverhalen „verhaaltjes zijn voor je gaat slapen" zoals mijn neefje van vijf misnoegd opmerkte en „geen verhaal om te lachen". Ze willen geen zoethoudertjes, die het lieve zieltje in slaap sussen, maar een peppil om energiek te kunnen blijven doorrazen. Het is wel gewoon-menselijk, dat auteurs die zelf vader en moeder zijn, terwille van de eigen gemoedsrust kiezen voor het zoethoudertje; maar de kinderlittera tuur in de huidige ontwikkeling is er weinig mee gediend, en de kinderen nog minder. HOE HET WEL ZOU moeten en ook kan wordt duidelijk uit een prachtige reeks nieuwe boekjes van uitgeverij Gottmer, waarvoor Harriet Laurey de originele Ne derlandse teksten schreef; de Belg Philip pe Thomas maakte de zeer directe, te gelijk instructieve én speelse kleurend lustraties in de zogenaamde gesloten vorm. Dit houdt in dat iedere afbeelding binnen een gesloten lijn gehouden is; er zijn geen verbindende lijnen of andere franjefiguren, die een onderlinge relatie leggen. Dat laatste zet de fantasie van kinderen wel meer aan het werk, maar leidt tevens de aandacht te veel van de tekst af. Het gesloten beeld neemt het kind in één keer in zich op. En dat ook de opzet, want de vier boekjes van de reeks „Spelenderwijs" willen kinderen van 5-8 jaar verschillen en overeenkom sten in concrete en zelfs abstracte be grippen bijbrengen. Door de versvorm, die Harriet Laurey gebruikte, maakt het rit me het onthouden gemakkelijker. Ook kleine kinderen horen graag over hun „verleden", maar dan niet zo senti- menteel-zoetelijk als vaak in de familie kring gebeurt. Op een gewichtige manier, met zelfs heel grote woorden, vertelt dit boekje hen daarover. In die eerste jaren leven er nog weinig anderen in het beeld van het kind: hij moet eerst zichzelf ont dekken. Daaraan heeft Harriet Laurey zich strikt gehouden. Haar voorbeelden zijn ook trefzeker, bij voorbeeld in „Wat zitten we zoetjes", waarin het kind zich afvraagt, waarom uren op school altijd lang duren, maar de speeluren zó voorbij vliegen. Bewust is er ook geen relatie gelegd tus sen de versjes onderling: dat sluit aan bij het onverwachte en verrassende ontdek ken, dat het kind van uur tot uur in zijn jonge leven doet. Ontdekkingen, die ons volwassenen soms onverwacht op het «poor zetten van wat er onuitgesproken in «en jong kind leeft. Want bij het versje, waarin het jongetje een grijsaard aan de hand neemt en naar de overkant van de straat brengt, merkte een jongetje van nog geen zes jaar op: „Die gaat mee met «en ouwe vent. Dat moet-ie niet doen, dan wordt-ie vermoord!" Op zo'n moment word je je bewust hoe moeilijk het is al opvoedend kinderen te „behoeden" en te gelijk ook te behoeden voor vooroordelen Persoonlijk vind ik dit boekje het hoog tepunt uit de reeks omdat de vaak onbe wuste affectie tot een kleur uitgangspunt is in de versjes. (Zwart is niet streng of kwaad - Het wacht maar ernstig af wat er gebeuren gaat.) Het rood, dat schatert van plezier iaat de kinderen zoeken naar alles wat fijn en rood is. Bij geel wordt er verteld, dat er zoveel schakeringen van een kleur zijn, dat de een niet mooier is dan de ander, maar alles juist zoals het zijn moet. Ieder gedichtje is een soort spelletje geworden waarin ook de seizoenen met hun kleuren een grote rol spelen. Misschien lijkt het woordspel met een niet primaire kleur als grijs te ab stract (de grijze olifant, die op zijn wan deling allemaal grijze dieren tegenkomt, en het dan te „grijs" vindt) maar al vat ten de kleintjes het niet meteen, het blijft iets fantastisch houden, dat ze zonder meer zullen aanvaarden. Hoezeer de schrijfster zich in de kinder denkwereld verplaatst heeft, blijkt uit het heerlijke vers over de honden. Hier geen statuskwestie van een dure hond, maar: „Sommige honden zijn van de straat/ en sommige zijn van een baasje". Dat is Vrijdag 19 augustus zendt de KRO-tele- visie via de zender Nederland I een CBS-documentaire uit over een onder zoek in Webster Groves, waarbij 16-jarige inwoners van het stadje een grote rol speelden. De verrassende antwoorden van deze jonge mensen waren voor samenstel ler Charles Kuralt en regisseur Arthur Barron aanleiding om het leven en den ken van deze tieners in een documentai re te verwerken. het dan ook waar het bij kinderen om gaat! Een figuur zoals Winnetou, waar ze allemaal gek op zijn, al roepen wij ach- en-wee, is in de versjes opgenomen als behorend bij het kinderleven, en illuster voorbeeld van een verendrager! Alleen bij de illustraties van de leeuw en de panter valt de gesloten beeldvorm te be treuren, omdat de machtige dieren te veel plakplaatjes blijven. Wel bereikt de il lustrator door dit verkleinen van het gro te en oppermachtige, dat het kind het dier „aankan". Rondjes en vlakjes Dit boekje, dat qua onderwerp al meer belerend is dan de andere, is voor eerste klassertjes een heerlijk kijk-, leer- en leesboekje. Aan voorwerpen uit het dage lijks leven leren kinderen het onderscheid maken tussen rond, vierkant en recht hoek. Het is voor ouders een klein kunstje om, uitgaande van de voorbeeldvoor- werpen uit de versjes, de kinderen ande re rondjes, vierkantjes en rechoeken uit hun naaste omgeving te leren zoeken. niet nader genoemd; en er komt nog te veel gedragenheid voor in de woordkeus bij een zo licht onderwerp, maar irritant is het tenminste niet. Het idee, waarvan Dick Laan in „O!, o, die Wolkewietje toch!" (uitgeverij VAN HOLKEMA WARENDORF) uitging is origineel: er moet een geheime macht achter zitten dat sommige dingen de ene dag lukken en de andere dag misgaan. Hij personifieert dat in twee volkjes, die onzichtbaar voor de meesten in het leven van mensen en kinderen ingrijpen. Maar door zijn te omstandige verteltrant (een heel hoofdstuk opsomming van beesten, die naar een boscircus komen; te weinig visueel beschreven circuskunsten) is het idee verdronken in een vloed van on machtige woorden. C. M. van den Berg-Akkerman breidde haar serie over Diedeltje uit met „Die- deltje op zolder" en „Diedeltje winkelt met Sietske" (uitgever: VAN GOOR). Het eerste boekje blijft een vlakke op somming van wat kinderen doen bij een verkleedpartij; het tweede is braaf peda gogisch vermaan wat er gebeurt wanneer je rozijnen gapt en er buikpijn van krijgt. Aan beide verhalen ontbreekt spanning, kop en staart. (Voor meisjes van 7-8 jaar.) De bundel „De Toverdoos" van de Bel gische auteur Jan Naaijkens (uitgever: MALMBERG) bevat liedjes, oude versjes, aanwijzingen om bij voorbeeld een rom melpot te maken; een kerstpel voor kin deren en veel flauwe, weinig verrassende verhaaltjes. Of men schrijft in de sprook jessfeer en houdt die dan in zinsbouw en woordkeus vast, of men schrijft een mo dem verhaal met zinswendingen en woor den van kinderen van deze tijd. Maar het door elkaar hutselen brengt kinderen van de wijs want tijdens het voorlezen of lezen willen ze zich meteen in een beken de sfeer verplaatst zien. Miep Diekmann AMSTERDAM Ria Bremer, bekend van het AVRO zomer-tv-programma „weekend", en jazz-pianist Pim Jacobs gaan samen in het winterseizoen gedu rende één maal per maand een gevari eerd en actueel familieprogramma pre senteren. Dit programma, dat anderhalf uur gaat duren, bevat o.a. een quiz, een simultaan interview, en verschillende mu zikale onderdelen. Voor de quiz komt ook weer een vast panel. Het quizprogramma van Nant Baert komt hiermede te ver vallen. Het nieuwe familieprogramma heeft nog geen naam. De opera „Faust" van Gounod zal ver filmd worden- De kleurenfilm zal in juli en augustus 1967 in Sofia worden opge nomen en enige scènes zullen verfilmd worden in een gothische kerk in Praag, De film, welke ongeveer een miljoen dollar zal kosten, zal met Kerstmis 1967 in première gaan. Minister Vrolijk (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) heeft besloten de speelfilms „Een ochtend van zes weken' van Nikolai van der Heyde en „De dans van de reiger" van Fons Rademakers, als mede de korte films „Body and Soul" van Renee Daalder en „De gewonde" van Theo van Haren Noman in te zenden naar het internationaal filmfestival van Edinburgh (eind augustus-begin september). Op uit nodiging van de leiding van dit festival zal de regisseur Fons Rademakers een le zing houden over de problemen met de vervaardiging van speelfilms in een klein land. Langzaam en Vlug Blauw en Rood Haartjes en Veertjes Rondjes en Vlakjes Tekst: Harriet Laurey Illustraties: Philippe Thomas Uitgever: Gottmer, Haarlem Het hoedje van Eduard Ezel Er zijn van Tiny Francis nog maar wei nig kinderverhalen gebundeld mis schien heeft ze er ook nog niet zoveel ge schreven en is daarom dit boekje over de sprekende ezel, die er geen zin meer in heeft en de wijde wereld in wil, zo mees terlijk. Eindelijk eens een auteur die be grijpt dat je kleintjes in een paar regels midden in het verhaal moet zetten, en dat in die paar regels alle belangrijke gege vens verpakt moeten zitten zonder dat die eerste zinnen ellenlange worsten wor den. Een andere bijzonderheid, waaraan zij aandacht besteedde, ligt deels op typo grafisch terrein: zet kinderen geen letter- brij voor, die hen afschrikt, maar deel de stof, waar dat kan, in met veel interlinies. Tiny Francis heeft haar verhaal zo opge bouwd, dat iedere nieuwe ontwikkeling en iedere nieuwe persoon (en van beide zijn er vele!) voorafgegaan worden door een rustpauze wit. Niettegenstaande de korte, kernachtige verteltrant vergeet zij niet de te moeilijke woorden en begrippen speels uit te leggen. Men kan als volwassene dit heerlijke, sprankelende verhaal met de moraal dat wie als ezel geboren is, een ezel moet blijven voor zichzelf van een zinrijke dubbele bodem voorzien bij het voorlezen aan kinderen van 5-6 jaar. Voor de 7-8-jarigen, die vlotte lezers zijn, is het gewoon alleen maar lekker-gek en spannend. Daar helpen de zeer beweeglij ke illustraties van Jetty Krever nog aan mee. Uit: -.„Blauw en Rood' Het hoedje van Eduard Ezel door: Tiny Francis Uitgever: W. van Hoeve, Den Haag Tot het bloedarme soort kinderboeken behoren de volgende zeven. De auteurs hebben zich maar weer eens vol frisse tegenzin, lijkt het wel, op de aloude the ma's geworpen, en die op de bekende oudbakken manier uitgewerkt. Jammer is, dat tot die auteurs ook twee debutan ten behoren, namelijk twee der bekroon den uit de landelijke prijsvraag van uit geverij Callenbach „Latent Talent" uit geschreven onder pedagogen vorig jaar. Het hoort niet tot de taak van juryleden om de bekroonde auteurs toch nog op hun fouten als beginneling te wijzen, maar het was beter geweest wanneer zij of de uit gever dit wel gedaan hadden. In „Eddo, het hermelijntje" door Berend Jager (uitgeverij CALLENBACH) komen er pas in het zesde hoofdstuk kinderen aan te pas. Tót dan staat het verhaaltje stijf van hoogst irritante verkleinwoorden, veel te veel lyrische natuurbeschrijvingen en dat alles in een stijl van eind vorige eeuw (het vervult hem met angst; ten einde raad; vervolgt zijn weg; guitig hermelij nekopje; slechts met inspanning van al zijn krachten). Onwaarachtig is de gefor ceerd blijmoedige toon, en wanneer de auteur het „in Kees' hart laat juichen" stellen wij ons de gezichten voor van het lieve, lawaaiige grut en dan kunnen we erin komen dat ze „aan boeken niks aan vinden". Christiaan B. van Veen heeft in zijn eersteling „Kora en haar aap" kinderen van 6-8 jaar een plezierig pretentieloos verhaaltje gegeven. Verteltrant is de ge ijkte opsommende; het spanningselement ligt wel te ver buiten het kind zelf; het land, waar het geheel zich afspeelt wordt De postzegels, die in de vakantie van de Amsterdamse pöstzegelhandel H.Koop- man zijn gestolen, blijken een waarde te vertegenwoordigen van 100.000, Onder de postzegels bevond zich een zeer zeldzame collectie eerstedagenve- loppen, die door een particulier aan de handelaar in bewaring was gegeven, ter waarde van 50.000,Verder waren het gebruikte en ongebruikte postzegels van Nederland en de voormalige Nederlandse koloniën, Luxemburg, Zwitserland en Bel gië. SLAVENBANDEN glad en gegraveerd Een aparte collectie Vanaf ƒ120.— (Van onze correspondent) AMSTERDAM, 18 augustus Jan Cre mer is terug. Op het ogenblik verblijft hij in Amsterdam. Maar, zo zegt de schrij ver van „Ik Jan Cremer", ik ben hier maar op doorreis. De Nederlandse belas tingen willen me nog pakken voor een hele hoop poen en daar voel ik niks voor". In het najaar komt Jans langverbeide tweede boek „Holland is een lachfilm" uit. Over de inhoud wil de auteur liever niets zeggen. Ook over zijn toekomstplan nen laat hij zich ontwijkend uit. Wel wil hij meedelen, dat hij werkt aan een filmscenario voor de door hem zo be wonderde Jane Mansfield. Toon Hermans. Toon Hermans zal van 7 tot en met 28 oktober in het Circusthea ter in Scheveningen optreden. Hij geeft een reeks voorstellingen van zijn one- man-show „Tien Toon", samengesteld uit gedeelten van zijn tien one-man- shows. De Amsterdamse cineast Hans van den Busken gaat, in opdracht van de Vereni ging van Toneelkunstenaars en met me dewerking van de acht Nederlandse ge subsidieerde toneelgezelschappen, een twee uur durende toneeldocumentaire maken, die bestemd is voor de nog jon ge stichting Beeld- en Geluidarchief. Het ligt in de bedoeling fragmenten te verfilmen van twee of drie van de be langrijkste produkties van alle acht ge subsidieerde toneelgezelschappen. Op de ze manier hoopt men deze werken voor het nageslacht te kunnen bewaren. De stichting Beeld- en Geluidarchief is onder gebracht in het Toneelmuseum in Am sterdam. Het ligt in de bedoeling elk jaar een toneeldocumentaire te laten ver vaardigen. Dezelfde plannen bestaan voor ballet en opera. Vrijdag, zaterdag en zondag gaat Hans van den Busken het ballet „Straatspelle tjes" van de Engelse choreograaf Walter (Van onze rtv-medewerkster) De Nederlandse Radio-Unie (NRU) vreest nog langer gebogen te moeten zitten over de problemen rond de zendtijd-verdeling (299 uren per week, verdeeld over drie netten) voor de radio, dan aanvankelijk geraamd was. Er is nog overleg over eni ge detailpunten en er is een nieuw voor stel gedaan. Aan een en ander wordt thans door het dagelijks bestuur gewerkt. Het nieuwe voorstel en de detailpunten gaan overigens niet over de VPRO: deze affaire is inmiddels opgelost. Begin volgende week komt het NRU-bestuur bijeen in een laat ste, definitieve bespreking. Dan zal ook de brief naar de minister worden opgesteld waarin de zendtijd-indeling aan hem wordt voorgelegd. Het oude gebouw van de Metropolitan Opera in New York mag blijven staan, Het gebouw werd gered acht minuten voordat de slopers zouden beginnen het omver te halen. Arthur Klein, rechter van het Opper ste Gerechtshof, had gewaarschuwd dat het slopen om vier uur in de middag zou beginnen, tenzij er op dat tijdstip 100.000 dollar was gedeponeerd bij het hof. Acht minuten voor vier werd aan de griffier een chèque voor dat bedrag overhan digd namens de filantroop Huntington Hartford. Onmiddellijk werd aan de slo pers opdracht gegeven niet te beginnen met het afbreken van het 82 jaar oude gebouw. (Van onze correspondent) De schrijver Abe Brouwer heeft de ge meenteraad van Diever verzocht hem eer vol ontslag te verlenen als straatmaker in dienst van de gemeente, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. De heer Brouwer, een schrijver van Friese afkomst, werd in 1957 benoemd tot straatmaker in Diever. Op 60-jarige leeftijd werd hij bevorderd tot straatma ker le klas. De schrijver-straatmaker heeft landelijke bekendheid gekregen door het schrijven van toneelstukken en ro mans als „de gouden zweep". De 65- jarige Abe Brouwer zal met ingang van 1 oktober als straatmaker met pensioen gaan. Hij zal Diever binnenkort verlaten en zich in Sneek in zijn geboortestreek vestigen. In Amsterdam is op 11 augustus de mu sicus en muziekpedagoog Felix Hupka op 70-jarige leeftijd overleden. De musicus werd in alle stilte ter aarde besteld. Hupka. uit Hongaarse ouders in Wenen geboren, begon zijn carrière als pianist; in de jafen dertig dirigeerde hij bij di verse vooraanstaande Duitse operagezel schappen. In 1939 kwam Felix Hupka naar ons land waar hij van 1945 tot 1961 de plaats van hoofdleraar aan het Amsterdams Conservatorium bekleedde. Leerlingen van hem waren onder meer Erna Spoo renberg, Haitink, Driehuijs, Kersjens, Guus Hoekman en Van Zon. HILVERSUM I 402 m. 7.00 Nws., ochtendgymnastiek en lied. 7.23 Gram.muz. (8.00 Nws.) 9.00 Te land en te water. 9.35 Nws. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Balletmuz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw 11.40 Oude muziek. 12.00 Instr. ensemble. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting. 12.40 Electro- nisch orgelspel. 12.55 Rep. Wereldkampioen- sch. Kanovaren Oost-Berlijn. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Pulcinella, ballet. 14.15 Schakeringen: cultureel progr. in woord en muziek. 15.15 Gram.muziek. 16.00 Nws. 16.30 Holland Festival 1966: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nws. 18.15 Amuse mentsmuziek. 18.30 Jazz. 18.50 Naar onze me ning. 19.00 Voor de jeugd. 19.30 Henry Wood Promenade Concert. 20.20 Nws. 20.25 Impres sies van de Albert Schweitzer Convocation in Aspen, Colorado, lezing. 21.00 Henry Wood Promenade Concert. 22.00 Rep. wereldkam- pioensch. kanovaren Oost-Berlijn. 22.05 Gr - muziek. 22.30 Nws. 22.40 Eventuele SOS-be- richten. 22.45 Actualiteiten. 23.00 Gram.muz. 23.45 Soc. nws. in Esperanto. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 298 m 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Gram.mu ziek (7.30 Nws). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gram.muziek. 8.30 Nws. 8.32 Oude mu ziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Musiciana. 10.00 Radiophilharmonisch orkest. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Amusementsmuziek. 11.15 In 't zilver: progr. voor oudere luisteraars. 12.00 Gram.muziek. 12.27 Mededeling t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Parade: instr. en vocaal progr. 14.00 Vrijdag-weekendtips. 13.20 Moderne kamermuziek. 14.50 Voor dracht. 15.10 Voor de vrouw. 15.40 Moderne muziek. 16.30 Duizendschoon, praatje over planten. 16.45 Licht ensemble. 17.05 Vocaal ensemble. 17.35 Show en zo. 18.35 Christelijke muziekvereniging. 18.55 Op het woord af. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Promena de van Prominenten. 22.15 Literama, radio periodiek over boeken en schrijvers. 22.30 Nws. en herh. SOS-berichten. 22.40 Wijd als de wereld. 23.00 Gram.muziek. 23.55 Nws. HILVERSUM III, 240 m. en FM-kanalen. 9.00 Nws. 9.02 Platenprogr. (10.00 en 11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Operettemuziek. 13.00 Nws. 13.02 Draaiorgelklanken. 13.10 Filmmu ziek. 13.30 Dixielandmuziek. 14.00 Nws. 14.02 Momentopnamen uit het Spaanse badplaatsje Sitges. 14.35 Instr. trio en symfonieorkest- moderne muziek. 15.00 Nws. 15.02 Cabaret- flitsen. 15.40 Licht orkest. 16.02 Gevar. platen progr. 17.00 Nws. 17.02 Platenprogramma voor automobilisten. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht, SOS-berichten. 12.48 Gram.muziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws 13.20 Klassieke muziek. 14.00 Nws. 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichte muziek. 17.30 Volksmuziek. 18.00 Nws 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Uitzending voor automobilisten. 18.45 Amuse mentsmuziek. 19.00 Nws., 19.40 Gram.muziek. 19.45 Opera- en Belcantoconcert. 22.00 Nws. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 14.30 Voor de vrouw. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak, film voor de kleuters. 19.05 De Verrekijker: internationaal jeugdjour naal. 19.15 Regionaal journaal. 19.35 De Lu cy Show. 20.00 Journaal. 20.20 Achter het nieuws. 20.45 De zielsverhuizing, TV-spel. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 De sterren: chansonspro gramma. 20.20 De Humboldtschool, T.V.- film. 20.45 Orgelreis door Oostenrijk. 21.25 Attentie voor sport. 21.55 Dagsluiting. 22.05 Journaal. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Zij zijn 16, tiener programma. 20.00 Journaal. 20.20 Brandpunt. 20.50 Buona Sera, showprogramma. 21.40 Bo nanza, TV-Western. 22.30 Epiloog. 22.40 Jour naal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Patrouillewagen '54 antwoord!, TV-film. 20.25 Vorm en funktie. 20.50 Lauwerszee, documentaire, afsluiting Lauwerszee. 21.10 Onaantastbaar TV- film. 21.55 Jazz-zangeres met instrumentale begeleiding. 22.15 Journaal. Gore op muziek van Jacques Ibert ver filmen. Acht dansers en danseressen van het scapinoballet verlenen medewerking, onder wie Ina Rietstap en Wim Bender. „Straatspelletjes" is gebaseerd op acht kinderspelletjes, zoals touwtjespringen, hinkelen, bokjespringen e.d. De film een vrije produktie zal een half uur duren. De opnamen worden gemaakt in de Kleine Komedie in Amsterdam. Met zijn fopspeen nog in de mond helpt de negentien maanden oude Reno zijn moeder Jytte bij haar circuswerk in de piste van het kleine circus Arena in Denemarken. (Van onze rtv-medewerkster) „Achter het Nieuws", de actualiteiten rubriek van de VARA, zal vanavond om 20.20 uur zijn uitzending wijden aan Pou- jade, de boer Koekoek van Frankrijk. Het afgelopen weekeinde heeft Poujade, die tien jaar terug tien percent van de stem men wist te verzamelen, de dertiende ver jaardag van zijn beweging herdacht. Twee verslaggevers van de VARA, Bas Roodnat en Koos Postema nemen het Poujadisme onder de loep. „Achter het Nieuws" komt vanavond twee keer op Nederland 1: van 21.45 tot 22.00 uur komt er een extra uitzending, gewijd aan de arrestatie van de Joego slavische rebel Mihajlov. Er komt een in terview met dr. Zenko, hoofdredacteur van een nieuw op te richten blad, met partijsecretaris Krnadak van Zadar en met professor Batinok, die weer werd vrij gelaten. Nederland I: In het vooravondprogram ma een „Lucy Show", waarin Lucy Carmi- chael weer de dolste avonturen beleeft, deze keer in Californië tussen film- en tv- studio's. Om kwart voor negen „Awater" (De Zielsverhuizing), de Poolse inzending naar het televisiefestival van Monte Carlo 1966. Deze televisiebewerking van een no velle van Theofile Gauthier (1811-1872) handelt over een jongeman, die verliefd is op een vrouw die echter al gehuwd is. Door een magische speling van het lot slaagt hij er in zijn ziel te verwisselen met die van de wettige echtgenoot. Hierna zendt de VARA een extra aflevering uit van Achter het nieuws, waardoor het programma met Jan Lemaire sr., diet iets over zijn toneelcarrière vertelt, vijf mi nuten later begint. Het volksliedjespro gramma „Van hier lot ginder" komt te vervallen. Nederland 2: Onder regie van Jef Ceu- lemans zendt de NCRV een programma uit, waarin Liesbeth List zingt, op de vleu gel begeleid door Louis van Dijk. Om tien voor half negen „De Humboldtschool", een televisiefilm over twijfelachtige zwendel- tjes op een school, waarbij niet alleen de leerlingen, maar ook de leraren betrokken blijken. Hierna „Orgelreis door Oostenrijk" met muzikale begeleiding van Alois Forer. Om vijf voor half tien „Attentie sport". voor Bestuurders van de Portugees-Israelie- tische gemeente te Amsterdam hebben met grote meerderheid besloten bij de inwijdingsplechtigheid van de nieuwe synagoge der liberaal-Israelietische ge meente te Amsterdam aanwezig te zijn. De opperrabbijn drs. Rodrigues Pereira heeft het aan het inzicht van het bestuur der gemeente overgelaten de uitnodiging der liberale gemeente al of niet te aan vaarden. Ned. Herv. Kerk Beroepen door de gen. synode als pre dikant voor Timor C. W- Oppelaar, laats telijk pred. te Vijfhuizen. Aangenomen het beroep van de class, verg. van Assen als jeugdpred. A. K v Kooy, kand. te Utrecht. Bedankt voor Nootforp (toez.) M. Jor- ritsma te Balk (Fr.)

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9