MAANVERKENNING IS MISSCHIEN MISLUKT Onscherpe fotoserie Overstroming in Oostenrijk eist twaalf mensenlevens HET WEER Soldij op 1 januari omhoog Hogere minimumprijs voor verse haring SPORT moms UST ELZER's Woonkunst Kind verdronken Belgische kotter gekapseisd Kleuren-televisie start augustus volgend jaar De 100.000 op nummer 1295 Duitser stal in jeugdherbergen Minister reed na botsing zonder lichten weg Nieuwe zegel voor speciale vluchten Nauwelaerts de Agé vruchtengebakjes 51e JAARGANG NUMMER 244 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN l - Wazig Jurist over de bloedproef pagina 7 W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Medische verzorging4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, Films 5 Schrijvende lezers7 Uitgaan in Haarlem9 Kunst9 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Beurs 13 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Ferdinand16 Topsy14 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Warm weer Aan het strand Grensverkeer gestremd Philips: Te Heemskerk en C astricum Het woord is aan Getuige verklaart: Voor Philips of de KLM PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE CAMEL - TWEED JASSEN Probeert U eens onze ROMIA'S HAZENBERG ANGE NIEUWSTR. 471 IJMUIDEN DEKKERS HOEDEN IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye PASADENA (Reuter, AP en AFP) „Twee reeksen foto's van de Amerikaan se maanverkenner „Lunar Orbiter" zijn niet van goede kwaliteit. Er zijn moei lijkheden met de instrumenten, die de seinen uit de ruimte in beelden omzetten. Als het probleem blijvend is, zullen wij de hele vlucht over moeten maken". Dit deelden functionarissen van het Ameri kaanse Bureau voor Lucht- en Ruimte vaart (NASA) vandaag mee. De foto's van andere series zijn weliswaar uitste kend. Ze tonen kraters en hoge bergrug gen van het maanlandschap in scherpe details. Voor de televisiekijkers waren gisteren de beelden van de maan nogal teleurstellend omdat de helderheid van de foto's op het beeldscherm nogal te wen sen overliet. De twintig opnamen, waarop details van een afmeting van zes vierkante meter duidelijk zichtbaar moeten zijn, werden automatisch aan boord van het ruimte vaartuig ontwikkeld. De eerste foto die gisteravond via het volgstation in Gold- stone in Californië werd ontvangen, en gelijktijdig aan de Amerikaanse televisie kijkers werd getoond, was genomen van een hoogte van bijna 210 kilometer en vertoonde een gebied aan de oostelijke rand van de maan bekend onder de naam „Zee van Smyth". Er was een voorwerp op zichtbaar dat een rotsblok van onge veer vier meter doorsnede leek te zijn. „Mare Smythii", genoemd naar de admi raal-astronoom William Henry Smyth, is door telescopen niet goed zichtbaar. De foto toonde voorts een vlak, met kleine kraters bezaaid, gebied van elf bij tien kilometer. msmmss y .vsy. Amerikaanse ruimtevaartfunctionarissen spraken aanvankelijk, toen de eerste op name binnenkwam, van een „verbazend succes". De „Lunar Orbiter" zou „alles gedaan hebben wat zij moest doen". Wat de wazigheid van de beelden op de tele visie betreft, werd meegedeeld dat dit het gevolg was van de omzetting van de In dit maanlandschap van ongeveer twintig bij veertien kilometer is rechts beneden een krater met een doorsnede van vier kilometer te zien. Het was de eerste opname van de Lunar Orbiter". (Telefoto). signalen van de maansatelliet in gewone televisiesignalen. Ook de Russische Loena III maakte des tijds foto's van de maan in oktober 1959. Maar de satelliet was tamelijk ver van de maan verwijderd zodat de „Mare Smyth" alleen maar als een donkere vlek te zien was in een grijs maanland schap. Het 9-jarig jongetje Gerrit van der Ven, dat met zjj nouders in het woon wagenkamp te Beverwijk woont, is gis termorgen verdronken. Het kind geraak te. spelenderwijs in een met water vol gelopen afgraving op een perceel weiland tussen de Buitenlanden en de St. Aagten- dijk. Bij aankomst van de politie war ren familieleden van het slachtoffertje er inmiddels in geslaagd het lichaam van de jongen op het droge te brengen. Hoe wel men nog langdurig mond op mondbe ademing heeft toegepast, mocht dit he laas niet meer baten. Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: W arm en tamelijk zonnig weer met in het oosten en zuiden van het land kans op een lokale on weersbui. Matige tot zwakke noordoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een onweersstoring ten zuidoosten van ons land komt zeer langzaam naderbij, maar zal waarschijnlijk morgen nog niet het zomerweer kunnen verdrij ven. De wind blijft oostelijk en de middagtemperatuur aan het strand zal oplopen tot 24 of 25 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: Waarschijnlijk ook zondag nog zomers. WENEN (DPA, AP en Reuter). De overstromingen in Centraal-Euro- pa hebben het leven geëist van twaalf mensen. In de stad Assling in Oost- Tirol is door overstromingswater een huis ingestort, waardoor negen men sen het leven verloren. Voor de ko mende dagen wordt opnieuw regen en onweer voorspeld. Vele rivieren in Oostenrijk zijn buiten hun oevers ge treden. Drie Oostenrijkse provincies zijn tot rampgebied verklaard. In Italië en Zwitserland was de toestand gisteren weer enigszins normaal geworden. Zeven Italianen zijn in de afgelopen dagen door de bliksem getroffen en veertien mensen verdronken. Buitengewoon ernstig, aldus onze cor respondent in Wenen, is de toestand in Oost-Tirol, waar Lienz en zijn omgeving geheel van de buitenwereld afgesloten zijn. Het stadje, het laatste voor de Italiaanse grens bij Dobbiaco, lijkt op een bele gerde vesting, waar honderden vakantie gangers hun toevlucht hebben gezocht of niet meer weg konden na hun inkopen te hebben gedaan. De straten staan blank en er is geen bed meer vrij, ook niet bij particulieren, zodat vele toeristen de nacht in autobussen of treinwagons heb ben doorgebracht. Het postkantoor in Lienz is het enige adres in deze streek dat nog een tele foonverbinding met de buitenwereld heeft. Vakantiegangers uit het buitenland staan er in de rij om hun familie thuis gerust te stellen. Grote aardverschuivingen heb ben plaatsgevonden tussen Villach en Spittal. Het dal van de rivier de Drau staat geheel onder water. Ook in de provincie Salzburg, waar het water nog steeds stijgt, in Noord-Karin- thië en Oost-Tirol is de toestand chao tisch. Vooral de omgeving van Zell-am See is zwaar getroffen. Zowel het weg- als het treinverkeer tus sen Oostenrijk en Italië ondervindt grote moeilijkheden. De internationale treinen die anders gebruik maken van de Bren nerspoorweg, worden omgeleid via Zwit seriand. Gisteravond verwachtte men, dat het zeker twee dagen zou duren voor dat de autoweg over deze pas zou zijn schoongemaakt. Wel is weer verkeer mo gelijk via Merano en Tarvisio. Alle andere verbindingen tussen Oostenrijk en Italië zijn gestremd. Eenheden van het Oostenrijkse leger en de plaatselijke brandweren zijn bezig om inwoners van bedreigde gebieden in Ka- rinthië, Oost-Tirol en het district Salzburg te evacueren. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Vanmorgen om streeks acht uur heeft de Nederlandse kustvaarder Alme uit Meppel bij het lichtschip „Goeree" een schipbreukeling uit zee gered. Het was een Belgische vis ser, afkomstig van het vissersvaartuig Zeebrugge 561. „Heideroosje", dat gister avond op de Noordzee is vergaan. Een tweede opvarende is aan boord genomen van de Duitse tanker „Rositz". De „Alme" is nu op weg naar IJmuiden. De opvarenden van de „Alme" zagen omstreeks acht uur, toen het schip zich op drie mijl ten noorden van het licht schip „Goeree" bevond, een man rond drijven op een plank. Het was schipper Germain Lahast van de Z 561. Deze kwam aan boord van de „Alme" vrij spoedig op zijn verhaal. Hij bleek samen met één van de leden van de bemanning de hele nacht in zee te hebben rondgedreven, maar deze tegen de ochtend uit het oog te hebben verloren. Deze man is nu op de „Rositz". De derde man, die aan boord was, is vermoedelijk verdronken. Hij was in het stuurhuis, toen het schip omsloeg. De raad van bestuur van het Phi lips concern neemt aan, dat om streeks eind augustus van het vol gend jaar in ons land de kleuren t.v. haar intrede zal doen. De raad ba seert dit op het feit, dat tegen die tijd in West-Duitsland de kleurentele visie in ieder geval van start gaat. Voor het concern is dit van het groot ste belang, want de raad vindt het een dwingende noodzaak, dat dicht bij huis kan worden geëxperimenteerd. Philips schat, dat over drie en halfjaar in ons land al 200.000 kleu ren ontvangers in de huiskamers aan wezig zullen zijn. Voor Amerikaanse concurrentie, waar kleuren t.v. al een grote vlucht heeft genomen is men niet bang. De Amerikaanse vestigin gen van Philips floreren door het le veren van onderdelen aan Amerikaan se fabrieken. Uit gisteren nabeurs verschenen cij fers is inmiddels gebleken dat Philips in het eerste halfjaar van 1966 on danks een omzetstijging van niet min der dan elf percent genoegen heeft moeten nemen met een negen percent gedaalde netto-winst van 157 mil joen. Meer hierover op pagina 13. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van 100.000 gulden gevallen op lot nummer 1295. De vijf series van dit lot zijn verkocht in Den Haag, Rotterdam, Hilversum, En schede en Wageningen. Het zakgeld voor soldaten bedraagt op het ogenblik 2,10 per dag. Hoever mi nister De Jong met een verhoging per 1 januari 1967 wil gaan staat nog niet vast, maar gedacht wordt aan maximale optrekking tot 3,50 a 4,per dag. Daarmee zou nog bij lange na niet wor den voldaan aan de bij de grote politieke partijen levende wens de vergoeding voor dienstplichtigen gelijk te stellen aan het salaris voor beroepssoldaten zonder dienstjaren, dat ongeveer 350,per maand bedraagt. Met name de Partij van de arbeid acht het onrechtvaardig de steeds minder in aantal zijnde dienstplichtigen, die voor werkelijke dienst worden opgeroepen af te schepen met een zakgeld, dat in geen enkele verhouding staat tot het loon dat leeftijdsgenoten in een normale werk kring kunnen verdienen. In de toekomst, wanneer slechts 37 percent van de goed gekeurde twintigjarigen behoeft te wor den ingelijfd, omdat het leger steeds meer naar beroeps en lang-verband-dienst over gaat, wordt deze onrechtvaardigheid al leen nog maar schrijnender. Minister De Jong zal daarom met deze eerste verhoging niet kunnen volstaan. Indien hij aanblijft zal hij in een later stadium met verdergaande voorstellen moeten komen. In het kabinet, waar deze kwestie vóór de zomervakanties onder werp van gesprek is geweest, overheerst echter de mening dat men eventuele op volgers niet mag belasten met voorbarige besluiten. Daarvoor is de ontwikkeling van de financiële situatie van het rijk te precair. Er zijn rond 64.000 dienstplichtigen on der de wapenen, 52.000 bij -de landmacht, 8000 bij de luchtmacht en 4000 bij de Ma rine. Blijven deze laatsten buiten be schouwing omdat zij al een betere wed- deregeling genieten dan leert een eenvou dige rekensom dat met een verhoging van 1,50 per dag voor 60.000 man rond 33 miljoen gulden is gemoeid. Van dit be drag vloeit een klein percentage in de rijkskas terug, omdat bij een hoger soldij minder aan kostwinnersvergoedingen be hoeft te worden betaald. De politie van Heemskerk heeft giste ren een 19-jarige Duitse vakantieganger aangehouden, die te gast was in de jeugd herberg „Assumburg". Bij onderzoek bleek namelijk, dat deze knaap ƒ150,- aan Nederlandse en buitenlandse valuta had gestolen uit de kleding van een NJHC-er. De buitgemaakte portemonnaie wierp hij later in de gracht. Het geld verborg hij in zijn helm, die bij zijn bromfiets in de rijwielstalling lag. De politie kreeg argwaan tegen de verdachte die op zijn eentje door Nederland trekt toen deze royaal voorstelde de gedupeerde schadeloos te stellen. Voor de politie was dat de aanleiding de jongeman eens extra aan de tand te voelen. Men toog op on derzoek uit en vond het geld. De Duitser bekende toen ook maar, dat hij in de nacht van zondag op maandag 30,- had ontvreemd uit de jeugdherberg „Konings bosch" te Castricum. De Duitser is van morgen voorgeleid aan de officier van justitie te Haarlem. La Rochefoucauld: Hij, die zonder dwaasheid leeft, is niet zo wijs als hij denkt. (Van onze correspondent) DEN HAAG Met het verhoor van een 17-jarig Haags meisje zal de Haagse po litie maandag het onderzoek afsluiten in de zaak van de aanrijding op de Van Hoeylaan in de nacht van 15 op 16 juli veroorzaakt door minister Smallenbroek. Het Haagse meisje, dat dit weekeinde terugkomt van vacantie, zag niet hoe de minister met zijn auto tegen een gepar keerde auto reed, maar wél zag zij hoe de geparkeerde wagen nog vijftien meter werd meegesleept. Evenals enkele andere getuigen zag zij hoe de minister na de aanrijding de lichten van zijn auto doof de, zijn auto achteruit zette en vervolgens doorreed. De omwonenden, die op dat moment nog niet wisten met een minis ter te doen te hebben, belden diep veront waardigd de politie. Ze maakten melding van het doorrijden en zij vertelden dat de vernielde auto nog steed dwars in de straat stond, een voor het verkeer bij zonder gevaarlijke sitifatie. Hoewel de minister de volgende dag met de eigenaar van de vernielde wagen een regeling had getroffen, maakte de po litie toch rapport op en gaf dit door aan de officier van Justitie. Alleen het rap port van het 17-jarige meisje ontbrak nog, maar het zal maandag door de politie worden nagestuurd. De zegel die de Nederlandse posterijen uitsluitend beschikbaar stellen voor bij zondere vluchten, de „Kraaizegél" die Aart van Dobbenburgh had ontworpen, is opgevolgd door een zegel van de Haagse kunstenaar Auke de Vries. De waarde 25 cent is dezelfde gebleven. (Voor gewone frankering is deze zegel niet geldig De nieuwe zegel zou voor het eerst worden gebruikt voor de jubileumpost- vlucht van de Fokker Friendship PH- LIP ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de n.v. Philips. Deze vlucht van bijna 14.000 km moet op 24 septem ber in Eindhoven beginnen. Er is evenwel nog een kandidaat: de KLM, die op 29 augustus het binnenlandse ftUKONOSftS vluchten luchtnet van de NLM inwijdt met een vlucht van Amsterdam naar Groningen, waarop post meegenomen zal worden. De KLM geeft hiervoor eerstevluchtenvelop- pen uit. Of de nieuwe zegel voor deze vlucht gebruikt mag worden is evenwel nog niet bekend, (Zie verder pagina 9). n Ho LI iclll Hill' iron Ha J. j.1j TT i Een verzoek van de Stichting van de Nederlandse Visserij tot verhoging van de minimumprijs voor verse haring van 12,50 op 14 per kist van 50 kilo is in de gistermiddag gehouden vergadering van .het produktschap voor vis en visproduk- ten uiteindelijk aangenomen. De vereniging van Nederlandse viscon- servenfabrikanten was van oordeel dat de positie van de Nederlandse visconserven- industrie verhoging van de minimumver koopprijs niet toelaat. Van deze zijde werd tenslotte gesteld dat men zich niet tegen verhoging zou verzetten indien aan de visconservenindustrie een reduktie van 1,50 per kist zou worden verleend op alle aankopen voor dit doel bestemd. Dit voorstel werd echter met 17 tegen 4 stem men verworpen. De Nederlandse bond van haringhande laren en het bedrijfschap voor de groot handel in vis en aanverwante bedrijven konden zich wel met de verhoging van de minimum ver koopprijs verenigen, indien echter bij de export naar gebieden buiten de EEG een prijsreduktie zou worden verleend. Deze moet daar gelijk zijn aan de voorgestelde verhoging, dat wil zeg gen, wanneer de prijs dus tot plus mi ners 14 per kist zal zijn gedaald en men kan aantonen met een lagere prijs aan nieuwe gebieden te kunnen leveren, of verloren afzetgebieden te kunnen her winnen, dat dan de haring tegen de oude minimumprijs, te weten 12,50 per kist, zal worden geleverd. Dit voorstel werd door de reders geaccepteerd, waarna het voorstel met algemene stemmen werd aanvaard. Een tweede voorstel van de stichting voor de Nederlandse visserij om ook de minimumverkoopprijs van makreel met 1.50 per kist te verhogen en deze te brengen van 11,50 tot 13 werd op ver zoek van het dagelijks bestuur van de agenda afgevoerd en zal nu in de eerst volgende vergadering worden behandeld. Verder werd het walkaak verbod voor steurharing ingetrokken en met ingang van 22 augustus. JUDO - JIU JITSU AKADEMIE start met zijn 25ste cursusjaar. Wij hebben een plaats voor u in uw tak van sport, voor elke leeftijd. Bloemendaalseweg 152 - Overveen Telefoon 53256 w INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 62 - Telefoon 20874 - Haarlem Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 95 Amsterdam luchtdicht verpakt 2.00 Grote gezinsboterkoek 2.15 2 in 1 verpakking 4.10 mmmheerlijk DAMESKAPSALON Telefoon 8166 PROBEERT U EENS onze heerlijke 42 ct p. stuk PATISSERIE HEREN MODEHUIS KENNEMERLAAN 108

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1