Borst V. RENAULT- foto"mGans Werkspoor maakt in IJmuiden drinkwater uit zeewater r HOE IS HET ONTSTAAN -n „Openbaar groen" voor Santpoort-Noord Carillonklanken over Velsen Briljant en goud voor W. Nieuwenhuizen Twee jubilarissen bij Papierfabriek in Velsen-Noord Recordomzet van visafslag in Termunterzijl Uw mooie kleurenfoto's in veilige handen bij F. Nijenhuis jubilaris bij Plaatwellerij in Velsen Uw leverancier voor KOLEN en OLIE Fl LM EN Fl LM WERELD VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1966 5 dorma' ZOMERPRIJZEN Bromfietser brak been Dit woord: SPIE Dit woord: BEGAAN Velserbeek N.V. MEERVAL Kennemeriaan 5 (bij de brug) Dit woord: RINS Dit woord: FAN A TIER Of het in Nederland nog eens zo ver zal komen dat het absoluut noodzake lijk is om drinkwater uit zeewater te ma ken durven wij niet voorspellen. Maar het is toch wel zo, dat binnenkort er in ons land een installatie zal worden ge bouwd voor deze transformatie. IJmui den krijgt deze landelijke primeur en wel op het terrein van Hoogovens. Het zal een proefinstallatie zijn en zoals wij reeds eerder hebben ge meld zal het een proef fabriekje van Werkspoor zijn Het water dat uitein delijk uit het fabriekje zal komen zal goed drinkwater zijn, maar het zal niet voor menselijke consumptie worden ge bruikt. De achthonderd kubie meter drinkwater per dag zullen aan Hoogovens worden afgestaan voor industriële doel einden. Installaties die zeewater tot drinkwa ter omtoveren treft men reeds in ver schillende landen aan, meestal in gebie den die akelig droog zijn en dikwijls uit slechts kale rotspartijen bestaan. Van een dergelijke waterfabriek ge ven wij hierbij een afbeelding, naar een schilderij. Links ziet men de elektrische centra le die de warmte oplevert voor de tur bines; rechts de eigenlijke waterfabriek. WONINGINRICHTING PLANETENWEG 38 - 42 TEL. 5991 Ruim drie jaar geleden heeft de raad van Velsen het zo genoemde uitbreidings plan in onderdelen voor Santpoort-Noord vastgesteld. Dit plan is nu bijna geheel gerealiseerd. Het is echter gebleken, dat het in het plantsoen ten zuiden van de Valckenhoef- laan geprojecteerde schoolgebouw afbreuk zal doen aan de aldaar, door de aan leg van een groenstrook in aansluiting op de groene ruimte ten westen van Sant poort-Noord, bereikte relatie tussen het stadsgroen en het aangrenzende land schap. Daarom achten burgemeester en wethouders van Velsen het wenselijk het plan op dit punt te wijzigen door de voor „bijzondere bebouwing" bestemde grond de bestemming „openbaar groen" te geven. De raad zal hierover beslissen. Willemsbeekweg 8« - Tel. 4627 Vraag naar onze spaarregeling. (City). Misdaad en sex zijn handig gemixed in de film „Baai der begeerte" (Baie du désir) van Max Pegas, die begint met een moord, ein digt met een dodelijk auto-ongeluk en daartussen wat spanning en veel nuditeit brengt. Weliswaar niet zoveel om de koortsachtige titel en slag zinnen als „Eindelijk een werkelijk gedurfde sexfilm" en „Fel realistisch, tragisch, sensationeel" in alle opzichten te rechtvaardigen, maar in ieder geval toch voldoende om een beperkt filmtalent als monsieur Pegas aan wat succes te helpen. Fabienne Dali en Sophie Hardy spelen voor de ver leidelijke badschonen en Jean Valmont en Francois Dyrek mogen als de begerige mannen fungeren. Dit alles tot en met zondag. Operetteliefhebbers zal het ongetwijfeld genoegen doen te vernemen, dat dinsdag en woensdag Johann Strauss' wereldbe roemde operette „Die Fledermaus" nog eens kan worden beluisterd. Uiteraard in een filmbewerking, maar dan toch één welke er mag zijn. Aan de totstandko ming hiervan werd immers medewerking verleend door koor en orkest van de Ween- se Volksopera, plus de balletten van de Weense Staatsopera en als men dan ver der weet dat de rolverdeling onder meer bestaat uit Marika Rökk, Peter Alexander, Marianne Koch en Hans Moser, zal het duidelijk zijn dat hier sprake is van de wijn, die geen krans meer behoeft. De fantasierijke vervaardigers var. „Zorro en de drie musketiers" (zondag middag) hebben voor deze film enige be roemde romanhelden in één verhaal onder gebracht en als hier dan nog aan wordt toegevoegd dat de situatie in de eerste helft van de zeventiende eeuw is gedacht, tijdens de oorlog tussen Frankrijk en Spanje, dan behoeft verder niet meer te worden vermeld dat het publiek zich weer eens genoeglijk zal kunnen vergapen aan dappere dègenridders, vuige verraders en schone edelvrouwen. Donderdagavond ten slotte een verheugende reprise van „Zor- ba, de Griek", een der grootste publiek films van de laatste jaren. Volkomen te recht overigens, gelet op de ongeëvenaar de creatie van de titelrol door Anthony Quinn en de melodieuze muziek van Mi kis Theodorakis, wiens „Zorba's dans" eveneens een hit mocht worden. (Stadsschouwburg). Een weinig bekend aspect van de tweede wereldoorlog behan delt regisseur Joseph Anthony in „Gehei me opdracht in de Balkan", waarvan de handeling zich afspeelt tegen de achter grond van de Griekse ongeregeldheden na de terugtocht der Duitsers op het einde van 1944. Linkse verzetsgroepen keren zich dan te gen de Engelse en Amerikaanse bevrij ders, die ten koste van alles een eommu- nistisch-getinte regering in Griekenland willen voorkomen. In Anthony's film gaat het om een voorraad wapens, welke door de Duitsers in de kelders van een Atheens hotel is achtergelaten en waar door de Griekse verzetstrijders op wordt geloerd. In dit hotel hebben zich enige Engelse en Amerikaanse militairen onder wie ma joor Whitfield (David Niven) terugge trokken en zo is er een situatie gecreëerd met een grote dosis spanningselementen. Naast David Niven treden hier nog in op Ben Gazzara, Michael Graig en Daniela Rocca, met als resultaat een ongewoon boeiende oorlogsfilm, die tot en met zon dag wordt vertoond. Achter een variant op de titel van een bekend Frans Liedje „Meneer de gravin is niet thuis" gaat een Duitse klucht schuil, welke het beproefde dol-komische effect van de travesti-rol met grote ijver toepast. Verkleed als zijn tante, gravin Von Ratzeberg, gaat Bobby Pinelski (Pé ter Alexander) mee op reis met de char mante en rijke Mary Piper en in de dub belrol van de chaperonne en verliefde jon geman beleeft hij in Parijs de dolste ver wikkelingen. Vandaar onder meer het lied je „Paris ist einé Reise wert", dat door Peter Alexander wordt gezongen en aldus zondagmiddag kan worden beluisterd. Beverwijk Luxor). „Kara ben Nemsi", de held van de woeste Balkan, is een van de populai re helden die Karl May voor avontuurlijk aangelegde lezers ontwierp en die nu in de gedaante van Lex Barker tot vurig film leven komt, als hij samen met zijn on handige knecht Halef op zoek gaat naar de meedogenloze bandiet „De Gele". Het is wat wonderlijk de naam van de eens zo vooruitstrevende regisseur Robert Siod- mak („Menschen am Sonntag" en „The Killers") verbonden te zien aan een enigs zins oppervlakkig genre als de avonturen film, maar veel betere regisseurskansen heeft de Duitse film de laatste jaren niet meer te bieden gehad, zoals ook een Fritz Lang reeds heeft moeten ondervinden. Hoe dit ook zij, Robert Siodmak heeft met „Kara Ben Nemsi" voor een reeks opwin dende situaties gezorgd, waar men tot en met zondagmiddag een spannend uurtje aan kan ontlenen. Zaterdagavond begonnen dan de verto ningen van „Vrouwenjacht in Beiroet", een nieuw spionageverhaal, ditmaal met X 117, alias Bart Fleming van de Ameri kaanse C-I.A. in volle actie. Er is weer sprake van enige uit Rusland ontsnapte geleerden met microfilms over de water stofbom, die achtereenvolgens in Parijs en in Hamburg worden vermoord. Daarna wordt door Russen en Amerikanen een fa natieke jacht ontketend op de verdwenen filmdocumenten, met uiteraard een Ame rikaanse overwinning, hoewel het voor werp van alle moeite en strijd voor bei de partijen waardeloos blijkt te zijn en al leen maar van belang is voor het derde, maar nog niet erkende lid van de atoom familie, China. Intussen heeft Richard Har rison als X 117 zoveel staaltjes van moed en scherpzinnigheid afgeleverd, dat alle recente kritiek op de Amerikaanse C.I.A. gerechtvaardigd lijkt Deze spannende film wordt tot en met woensdag vertoond. W.B.-theater). Een boeiende film over duikers en bankrovers is „Waterweg naar de dood", die uit de aard der zaak diver se fraaie onderwater-taferelen bevat. Dit sensationele verhaal dient tevens als in zet van het weekprogramma, dat zondag middag wordt voortgezet door Charlie Chaplin, Stan Laurel, Oliver Hardy en een aantal andere gerenommeerde komieken, die gezamenlijk in de klucht „Het konink rijk der humor" zijn ondergebracht. Op zoek naar nieuwe gruweleffecten zijn de vervaardigers van de griezelfilm „In de ban van de vlieg" terecht gekomen bij een krankzinnige professor, die door zijn experimenten een combinatie tussen men sen en vliegen tot stand weet te brengen. Tot welk een afgrijselijke tonelen dergelij ke spookachtige wezens aanleiding geven laat zich gemakkelijk raden. Wie het niet gelooft moet zondag of maandag maar eens gaan kijken. (Kennemer theater). Niemand behoeft zich erover te verwonderen dat een super held als James Bond spoedig zou worden geparodieerd. Het is inmiddels zover geko men en aldus kan in Beverwijk tot en met woensdag een zekere James Coburn Zaterdag van 16 tot 17 uur zal stads- beiaardier Hein de Ligt het volgende pro gramma verzorgen op het stadhuiscarillon van Velsen: Improvisatie; Merck toch hoe sterck, Stort tranen uit, weent luide en Gelijck de grote Rapsack van Valerius Geden'ck- Clanck; Sonate van Gustave van Hoey; Hemelhuis, Schoenlapper Krispijn en Ti neke van Heule van Emil Hullebroeck; Thema met variatiën van Staf Nees; Auprès de ma blonde; Auld lang syne; Du du liegst mir im Herzen; Preludium van H. de Ligt. Een 22-jarige bromfietser uit IJmuiden heeft donderdagavond omstreeks half ne gen zijn bovenbeen gebroken, doordat op de Middensluisweg de band van zijn voertuig plotseling leegliep. Hij verloor daardoor de macht over het stuur en kwam te vallen. Zijn verloofde, die op de duo werd meegevoerd liep geen let sel op. De bromfietser is door de on- gevallendienst naar het Antoniuszieken- huis overgebracht. worden bekeken die, hoe onwaarschijnlijk dit ook klinken mag, nog beter vecht, schiet en vrijt dan zijn illustere voorgan ger en dus ook nog intelligenter is. En terwijl James Bond in deze activiteiten toch ook niet bepaald onbedreven is. Maar Derek Flint heeft dan ook maar liefst tweeëntachtig dodelijke wapens tot zijn beschikking gekregen, waaronder een si garettenaansteker met een vernietigende uitwerking, terwijl hij ter wille van het sex-element voortdurend door vier toege wijde schoonheidskoninginnen wordt om geven. Een spectaculaire persiflage dus, ge maakt voor elke filmliefhebber, die van knokken en mooie vrouwen houdt. Tegen de burgeroorlog in Vietnam in 1950 als achtergrond, spelen zich in „Vijf poorten naar de hel" de weinig benijdens waardige lotgevallen af van een aantal verpleegsters, die in handen van de parti- sanen raakt- Wie van deze opwindende be levenissen getuigen wil zijn, kan zich hier melden voor de voorstelling van zaterdag nacht, maar wie de voorkeur geeft aan luchtig amusement kan zondagmiddag be ter naar „Een huis vol tieners" gaan kij ken, waarin Frankie Randall, Sherry Jack son en een aantal muzikanten en vocalis ten het gebruikelijk divertissement voor hun rekening nemen. Het woord spie in de betekenis: spion, verspieder kennen wij eigenlijk alleen doordat in Vondels Gijsbrecht Vosmeer de Spie optreedt. Het woord is, evenals het Engelse spy ontleend aan het Franse espion dat vroeger espie luidde. Het werkwoord luidde espier en dit is weer verwant met het Germaanse werkwoord spieden: bedekt en voorzichtig waarnemen. Uit dit woord spieden is echter ook een zelf standig naamwoord spie ontstaan in de betekenis: oog. Men zegt: ik had het in de spieën, in de gaten, in de smiezen. Op dit gebruik berust misschien het gebruik van spie in de betekenis: (ronde) cent en in 't algemeen: geld. Er zijn heel wat werkwoorden wel ker voltooid deelwoord gelijkluidend is aan de onbepaalde wijs, bijvoor beeld: ontzien, beraden, genezen, er varen, herroepen, ontvangen, verge ven en vele andere. Tot deze groep behoort ook begaan. Letterlijk bete kent het werkwoord: over iets lopen. Men spreekt van de begane grond. Meer algemeen is begaan: iets doen, in het bijzonder: iets kwaads. Men begaat een misdaad of een fout. Het voltooide deelwoord begaan wordt ge bruikt in verbinding met het werk woord zijn. Reeds in het Middelneder lands betekende begaan zijn met of om: angstig, verlegen, toornig, verslagen zijn. Nu is van al die gevoelens alleen dat van: medelijden over. HOOFDAGENT AUTOMOBIELBEDR. Groeneweg 69 - IJmuiden - Tel. 7271 Beverwijk - Tel. 26259 's zaterdags van 1018 uur SHOW van inruilautomobielen Gisteren herdacht de heer W. Nieuwen huizen uit Beverwijk, werkzaam bij de bedrijfsadministratie van Hoogovens IJ muiden (Blokwalserij 1), het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst van dit be drijf trad. De jubilaris werd ontvangen door de heer Th. M. van Erp, directeur adminis tratie, die het gouden Hoogovenembleem, de zeester met briljant, het gouden pols horloge, de oorkonde en het bedrijfsfoto- album overhandigde. 's Middags was er in kleine kring een bijeenkomst in het bedrijfsrestaurant. Hier werd de jubilaris het geschenk van de afdeling, een elektrische boortol met bijbehorende boren en schuurschijf aan geboden. Na deze bijeenkomst volgde een ge noeglijke receptie, waarbij de aanwezi gen de gelegenheid kregen de heer en mevrouw Nieuwenhuizen en hun kinde ren met het jubileum geluk te wensen. KONINGSTRAAT 4 - IJMUIDEN Alle maten AQUARIA Tropische vissen - planten enz. ALLEEN ZATERDAGS DINSDAGSAVONDS 7—9 UUR voorlichting over inrichting, ziektebehandeling enz. De jubilaris en mevrouw Nieuwen huizen bekijken het bedrijfsfoto- album. Laat regelmatig uw spaarbankbusje ledigen Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Donderdag, 25 augustus zal het voor twee personeelsleden van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. in Velsen-Noord een belangrijke dag wor den, aangezien zij dan wegens hun ju bileum worden gehuldigd. De heer C. Kok, wonende aan de Cor- nelis Matersweg in Beverwijk, viert op deze dag zijn veertigjarig arbeidsjubile- um. Hij is werkbaas van de afdeling pa pierexpeditie. De heer Kok heeft zich ook verdienstelijk gemaakt als bestuurslid van de Beverwijkse Accordeonvereniging en hij was geruime tijd jeugdleider van de voetbalvereniging „De Kennemers". De tweede jubilaris is de heer P. van Noort, eveneens uit Beverwijk (Grebbe- straat). De laatste jaren is zijn functie werkvoorbereider bij onderhoudswerken. Hij zal volgende week 25 jaar in dienst ,van Van Gelder Zonen zijn. Met een tevreden lachje, omdat „zijn" visafslag opnieuw in het centrum van de belangstelling was, stond burge meester T. J. van Kampen naast de weeg schaal in de Termunterzijlster afslag toe te kijken bij het mijnen van de 2742 kg garnalen, die door 17 vissers van het Eemsmondgebied waren aangevoerd. Ver heugd had hij tevoren aan de aanwezigen verteld, dat deze aanvoer het totaal van de omzet van de afslag op één miljoen zou brengen. Dit feit verheugde hem te meer daar deze mijlpaal het vorig jaar overigens voor het eerst pas op 4 no vember werd bereikt. De hoop is er nu op gevestigd, dat dit jaar nog de grens van anderhalf miljoen wordt overschreden. De omzet steeg van ƒ375.000 in 1957 tot 850.000 in 1964, toen de Delfzijlster kotters voor het eerst via Termunterzijl aanvoerden. Het vorig jaar vtas de omzet 1.2 miljoen en thans in het eerste half jaar ƒ818.000. De burgemeester zei goede hoop te heb ben, dat de plannen voor een betere ha- venaceommodatie nu gauw rond zullen zijn. Bovendien zal er een grotere vis afslag komen. Voor de heer F. Nijenhuis, elektrisch lasser bij de n.v. De Plaatwellerij in Velsen-Noord was het donderdag in zijn woning aan de Tuinstraat te Beverwijk een feestelijke dag in verband met zijn vijfentwintigjarig arbeidsjubileum bij dit bedrijf. De familie Nijenhuis ontving in haar woning een delegatie van het bedrijf, on der leiding van ir. G. J. Kluck, onderdi recteur. Ir. Kluck memoreerde, dat de jubilaris alle jaren in zijn vak is geble ven, eerst als aankomend later als vol waardig elektrisch lasser. Van sommige jubilarissen kan vaak veel, van andere weinig gezegd worden. Dit laatste is het geval met de heer Nijenhuis, omdat hij nu eenmaal een rustig mens is; een goed werker, die onopvallend zijn gang gaat- Voor zijn verdiensten beloonde de heer Kluck de jubilaris namens de di rectie met een enveloppe met inhoud. Mevrouw Nijenhuis kreeg bloemen. Na mens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhandigde de heer Kluck de zilveren legpenning en het vererend ge tuigschrift. Voor de ondernemingsraad sprak de heer J. van Strien, die namens de col lega's de kameraadschappelijkheid en behulpzaamheid van de jubilaris in het licht stelde om vervolgens nog persoonlij ke herinneringen uit de „eerste jaren" daaraan toe te voegen. Een enveloppe met inhoud en bloemen onderstreepten de gevoelens bij dit jubileum namens het personeelsfonds. Met bloemen en een hartelijke geluk wens volstond de heer J. Steenbeek na mens de personeelsvereniging in zijn bij drage tot de huldiging. Nadat de heer Nijenhuis voor de hem gebrachte hulde zijn dank had uitgespro ken bleef het gezelschap nog enige tijd gezellig bijeen. Het woord rins gebruiken wij in de betekenis: aangenaam zuur, lichtelijk zuur. Het is hetzelfde woord als Rijns in de zin van: wat aan de rivier de Rijn thuishoort of daarvan afkomstig is. Natuurlijk wordt het meestal ge bruikt in samenhang met het woord wijn. Vroeger sprak men van Rijn- sche wijn of Rijnswijn, geschreven Rijnschwijn. In de 19e eeuw evenwel begon men in Nederland in navolging van het Duitse Rheinwein ook van Rijnwijn te spreken. Nog in 1835 was Rijnsche wijn de algemene benaming, maar 30 jaar later schrijft Van Lennep: „Rinsche wijn, zoo schrijf ik en geen Rijnwijn, als sedert enige jaren in de mode gekomen is." Thans brengt men rins en Rijns helemaal niet meer met elkaar in verband, al is Rijnse wijn rins. Via het Franse fa .atique is ons woord fanatiek ontleend aan het La tijnse fanaticus. Tot in de 19e eeuw werd het slechts gebruikt in de zin van: bezield door een blinde geloofs ijver. Dit is geheel in overeenstem ming met de oorspronkelijke betekenis. Het woord fanum duidde namelijk aan: een aan de Godheid gewijde plaats, dus een heiligdom of tempel. Een fa naticus was dus een door de Godheid bezetene. De meer algemene betekenis die wij thans aan het woord hechten, is van jongere datum en heeft een wat politieke kleur. Tot dezelfde familie behoort het woord profaan, dat eigen lijk betekent: wat zich vóór, dus bui ten het heiligdom bevindt en dus: we relds, onkerkelijk en zelfs: heilig schennend.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5