DE VILDER TAUNUS ZWIER Kermisschool in IJmuiden begonnen met drie leerlingen AldeBoer Verenigingsnieuws uit de IJmond Simon Paap was maar 7.5 duim hoog Zeevaartschool Terschelling heeft nu nieuw gebouw Suomi in finale atletiekcompetitie tweede klasse Collecte voor KWF in Velsen-Noord van Ab Jongmans Quicksilver S kandidaat voor nationale titel ELECTRISGH KOKEN 12 M vanaf 6335.- 17 M vanaf 8585.- 20 M vanaf 9785.- VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1966 6 Al et hart en ziel adriaan bakker Beverwijk Voorlichting en installatie Ton Blok liep 15(H) m in 3.53.3 Alereveld STOFZUIGERS DE VILDER CONSTANT - verlovingsringen V elsen-lJ muiden Overdag wordt aandacht besteed aan re kenen, taal en aardrijkskunde. De derde schooltijd is bestemd voor de expressie vakken. Vooral aardrijkskunde is voor on ze zwervende leerlingen van groot belang. De scholen zijn eigendom van het mi nisterie van onderwijs. Het beheer ervan is in handen gelegd van de Stichting Rijdende School. Vanuit Groningen regelt een directeur de coördinatie. De vier ker- misscholen ressorteren onder de Inspec tie voor Schippersonderwijs. Voor een be noeming tot hoofdonderwijzer aan een ker- misschooi komen alleen leerkrachten in aanmerking, die met een onderwijzeres zijn getrouwd. Vanzelfsprekend moet de echtgenote ook bereid zijn les te geven. De heer en mevrouw De Vries-Van der Hoek, die vroeger beiden les gaven aan een school te Appelscha, doen dit werk met hart en ziel. Ze hebben dit werk ge kozen, aangezien ze van een vrij en af wisselend leven houden. Voor mevr. De Vries een geboren onderwijzeres opende deze benoeming tevens de moge lijkheid om als moeder van enkele sprui ten toch les te blijven geven, aangezien ze de school naast de deur heeft. De combi natie van huisvrouw en onderwijzeres bevalt haar goed, ook al is ze van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat in touw. Gelukkig heeft ze bij de huishouding veel steun van haar man. In het doelmatig ingerichte klas lokaal ontvangen de jongens en meisjes onderwijs van meester en juf De Vries. Dit is het wagenpark van de ker- misschool, waarmee het gezin De Vries kris-kras door Nederland trekt. Links de school, in het midden Wims „slaapkamer" en rechts de gezellig ingerichte caravan. De personenauto van het onderwijzers gezin staat niet op deze foto. vlees- en vleesprodukten Wijk aan Zee - Tel. 207 (02517) V de leverancier voor het goede horeca bedrijf ZATERDAG 20 AUGUSTUS Marktplein, IJmuiden: Kermis. Bibliotheken: de Gem. Openbare lees zaal, de filialen in Velsen-Noord, het fi liaal in Santpoort-Noord en het filiaal aan de Willemsbeekweg in IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 19 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge opend van 7-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-21 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, de Zwaanstraat 4, geopend van 19-21 uur; Oosterwij k, Amstelstraat 44, geopend van 19-21 uur; Meerestein, Parmentierstraat 2, geopend van 15-17 en 19-21 uur. ZATERDAG 20 AUGUSTUS Terpsichore, Zeestraat 14, 15.30-17 uur: Receptie Suomi. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-10.15 uur; 10.45-12 uur; 12.30- 13.45 uur en 14.15-15.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 10-12.30 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, de Zwaanstraat 4, geopend van 10-12 uur; Oosterwijk, Amstelstraat 44, geopend van 10-12 uur. Wijk aan Zee, Ballonnenoptocht door de V.V.V. te Wijk aan Zee. Velserduinweg 173 - Tel. 4402 De herenploeg van Suomi heeft zich ge plaatst in de finale van de atletiekcompe titie tweede klasse. Suomi behaalde 12.587 punten tijdens de wedstrijden, die gister avond op het sportpark Adrichem in Be verwijk werden gehouden. Tegenstanders waren AV Gouda (6536 pnt.) en Lycurgus (9321 pnt.). De beste individuele prestatie kwam op naam van Ton Blok van Suomi, De jaarlijkse collecte voor het K.W.F. in Velsen-Noord zal ook dit jaar weer worden gehouden middels een huis-aan- huis actie waartoe de bewoners vooraf nog een opwekkingsschrijven zullen ont vangen. De collecte zal plaats vinden in de periode tussen 24 augustus en 6 sep tember. Daarnaast zal op vrijdag 26 augustus een buscollecte worden gehouden op de ponten en op woensdag 31 augustus wordt in de vroege avonduren een straat- collecte gehouden, muzikaal ondersteund door de drumband „De Schulpen De Meerweiden". Het afdelingsbestuur betreurt het zeer dat tijdens de collecte geen verdere activi teiten zoals b.v. een muzikale show kunnen plaats vinden, doch de zeer hoge kosten hieraan verbonden acht zij een niet aanvaardbare uitgave. Het afgelopen jaar heeft weliswaar de drumband geheel kos teloos deze show gegeten doch achteraf bleken de kosten verbonden aan de ver plichte afzetting (huur hekken en trans port) dermate hoog dat hiervan dit jaar eveneens moet worden afgezien. De offergezindheid van de Velsen-Noord- ze bewoners voor het K.W.F. is gelukkig de afgelopen jaren bijzonder groot ge weest en de hoop lijkt dan ook gerecht vaardigd dat de komende collecte even eens een succes zal mogen worden. Er bestaat een dringende behoefte aan nog enkele collectanten en collectrices met name voor de collectes op de pont- veren en gedurende de sportwedstrijden welke in deze periode zullen worden ge houden. Gegadigden kunnen zich in ver binding stellen met mevrouw G. J. Meer- hoff-v. d. Burg: Stratingplantsoen 2 rood te Velsen-Noord. i die de 1500 meter won in 3.53,3, na alleen in de eerste 600 meter strjjd te hebben moeten leveren met Arend de Boer van Lycurgus, die echter daarna uit de baan stapte. De Boer had ook al een 400 meter ge lopen en gewonnen in 51,5. Goede individuele resultaten van Suomi- atleten waren voorts: 100 meter: 2. Vinke 11,5; 400 meter: 2. Witvoet 53,4, 3. Slig- ting 54,0; hoogspringen: 1. Van der Werff 1,75, 2. Koet 1,60 m; speerwerpen: 1. Keizer 52,72, 3. Buitenhuis 45,50 m; kogelstoten: 3. Koeten 10,47 m; 4x100 meter estafette: 1. Suomi (Vinke, Van der Werff, Dekker en Witvoet) 45,9; verspringen: 1. Van der Werff 6,55, 2. Dekker 6,42 meter. personenautomobielen Alle gewenste inlichtingen bij official Ford dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 4208 Prinses Margriet heeft vandaag het nieuwe gebouw van de hogere zeevaart school „Willem Barentsz" op Terschel ling geopend. Terschelling is het enige waddeneiland, dat nog een opleiding voor de zeevaart bezit. De andere waddeneilanden, zoals Texel, Vlieland en Schiermonnikoog, hadden vroeger ook zeevaartscholen, maar deze zijn geleidelijk, ten gevolge van de bezui nigingsmaatregelen, opgeheven. Die op Vlieland in 1913, Schiermonnikoog en Texel volgden in 1934. De meeste zeelieden kwamen vroeger van de Waddeneilanden en van de kust plaatsen. Dit is tegenwoordig niet meer zo. Veel jongens zijn thans afkomstig uit Limburg en Brabant. Wat Terschelling betreft komt vijftig percent der leerlingen uit Friesland. Er zijn in ons land nu ne gen zeevaartscholen voor de opleiding voor stuurman en scheepswerktuigkundi- gen. Dit is historisch zo gegroeid, net zoals in Engeland, Noorwegen en Dene marken, in tegenstelling tot Amerika waar één grote school is- De nieuwe zeevaartschool op Terschel ling is berekend op 240 leerlingen. Op het ogenblik zijn er 140. De bouw heeft twee jaar gevergd. De kosten bedragen l'/« miljoen zonder inventaris. Een van de voordelen van deze school acht directeur Teensma dat de jongens veel contact hebben met de zee en ook met de oud leerlingen. Op Terschelling is een grote concentratie van gepensioneerde gezag voerders. Er is voorts een vereniging van oud-leerlingen op het eiland- (Van onze paardesportmedewerker) Sinds 1962 doen Quicksilver S. en de Franse hengst Jour de Java in het Kampioenschap van Nederland niets anders dan stuivertje spelen. Om en om veroverden zij de titel, die vorig jaar na een buitengewoon spannend verloop weer aan Jour de Java toeviel. Hoewel er nu veel meer kapers op de kust zijn ziet het er toch weer naar uit dat zondagmiddag op de renbaan Duindigt beide rivalen de strijd weer onder elkaar zullen uitmaken. Zij moeten daar bij echter terdege letten op C. Alkestis van E., de Italiaanse hengst Germano en de Franse hengst Olivier B.. een drietal dat een gevaarlijk eindschot in de benen heeft. De verwachting Is echter dat Wagenaar met Quicksilver S. en Ver gay met Jour de Java er opnieuw een harde koers van zullen maken, een soort slijtageslag, waarin zij hun tegenstanders over het 2500 meter lange parcours zo zullen afmatten dat de scherp ste kanten van de eindsprint eraf geslepen zullen zijn. Slagen de beide „doordrukkers" hierin dan kan Quicksilver S. voor de derde maal beslag leggen op de titel. Ook de rensport heeft een groot nummer. Het is de Gold Cup, waarvoor de topklasse aan de start komt. Een bijzonder moeilijke en open ren met als favoriet Mangano. De tips: DUINDIGT, zondag 21 augustus DRAVERIJEN 1. Meta-prijs: 1. Erica: 2. Edelreiger S.; 3. Elmira; outsider: Elma Kinley. 2. Arak-prijs: 1. Elan Vital; 2. Dione G.; 3. Benjamin; outsider: Dumas. 3. Amandus-prijs: 1. Double v. d. Lente: 2. Comte du Commerce; 3. Allouez II; outsider: Beautiful Star. 5. Kampioenschap van Nederland: 1. Quick silver S.; 2. Jour de Java; 3. Germano; out sider: C. Alkestis van E. 7. Albert-prijs: 1. Blauwe Reiger S.; 2. Berna- dina; 3. Cristine Williams; outsider: Cyrano Slik. 8. Grote Prijs van de Randstad Holland: 1. Canard S.; 2. Diogen; 3. Dominica; outsider: Crony v. d. Lente. 10. Alexander-prijs: 1. Chic Spencer M.; 2. C. Damescus B.; 3. Capella; outsider: Dixy. RENNEN 4. Puma-prijs: 1. Molvedo II: 2. Susie Darlin'; 3. Yum Yum; outsider: Remus II. 6. Gold Cup: 1. Mangano; 2. Lydia; 3. Jolly Jinks S.; outsider: Iliona. 9. Puma-prijs (2e afd.): 1. Verona Wendy; 2. Petra; 3. Flokarin; outsider: Rolanda. Grote velden kenmerken de zaterdagmiddag meeting op de Utrechtse baan Mereveld. Zelfs het internationale sprintnummer deelt in de grote belangstelling met 15 paarden, die door de startauto moeten worden gelanceerd. De in de eeggte linie startende paarden hebben in dit grote veld een belangrijk voordeel, dat Barones Spencer K. het beste kan uitbuiten. Electrolux - II.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 Bij „Galerie Boumans" in Beverwijk zijn tot en met 16 september schilderijen en tekeningen van Ab Jongmans te zien. Deze schilder heeft, na veel in Nederland te hebben geëxposeerd, Beverwijk geko zen voor zijn afscheidsexpositie. Ab Jong mans vertrekt namelijk nog voor het ein de van dit jaar naar Zuid-Amerika, waar hij vijf jaar hoopt te blijven. De opening werd woensdagavond ver richt door de heer F. W. Ekkel, neerlandi cus te Amsterdam. De stelde de aanwezi gen voor om de tentoonstelling collectief te openen, dus gezamenlijk; elkaar mede delen wat men van 't geëxposeerde vindt. Nadat mevrouw Jongmans bloemen waren aangeboden en de heer Ekkel het woord had gevoerd kon een ieder probe ren om ondanks de grote drukte toch nog een glimp op te vangen van Jongmans werk. Velen echter zullen er de voorkeur aan geven om op een wat rustiger tijd stip het bezoek aan Galerie Boumans nog eens over te doen. Ab Jongmans is geboren in Alkmaar. Na enige tijd in Amsterdam te hebben gewoond verhuisde hij naar Olst; doch hij noemt zichzelf nog steeds een Amster dams kunstschilder. Naast zijn werk als kunstschilder gaf hij nog les aan een meisjesschool in Deventer en was hij leraar aan de opleiding voor tekenleraren te Amsterdam. De opening van de expositie in Bever wijk werd door tal van kunstenaars en vele andere belangstellenden bijgewoond, onder wie ook door drs. A. C. M. de Kok, directeeur der Beverwij kse Sosiaal Cul turele Raad en de voorzitter van de B.S.C.R. de heer D. Koger. De expositie is geopend van 17 augustus tot en met 16 september op alle werkda gen van 9.00 tot 18.00 ur, uitgezonderd dinsdagmiddag. ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Aan de Spaarnestraat te IJmuiden staat sinds woensdagavond een school op wielen, waar kinderen van kermisexploitanten lager onderwijs kunnen volgen. Het is een grote woonwagen, die heel gerieflijk als klaslokaal werd ingericht. Overigens lag het helemaal niet in de bedoeling, dat deze Prinses Margrietschool in IJmuiden zou komen. Louter toeval is de reden, dat IJmuiden alsnog in de reisroute van de Stichting Rijdende School werd opgenomen. Tijdens de kermisweek in IJmuiden is het aantal leerlingen nogal dun gezaaid. Er worden hooguit 13 kinderen verwacht, hoewel de school accommodatie biedt aan 25 jongens en meisjes. Toen de lessen gistermorgen begonnen, waren er nog maar 3 leerlingen. Zo'n rustige week komt ons echter heel goed uit, vertelt hoofdonderwijzer E. H. de Vries (41). Samen met zijn vrouw (33) zwaait hij de scepter over deze school. De volgende week, zo vervolgt de heer De Vries, gaan we een week met de oudere leerlingen naar Ameland. Het verblijf daar vraagt enorm veel voorbereiding, vooral ook omdat we de kinderen uit diverse plaatsen uit Nederland moeten halen Uiteraard brengen we die kinderen na dit uitstapje ook terug naar hun ouders, die intussen wellicht weer zijn "erhuisd. Het gezin De Vries (een zoontje van 6 en een dochtertje van 2) woont in een luxe caravan, die tevens dienst doet als vrachtwagen voor de school. Met deze zware combinatie (lengte 20 meter!) trekt de familie De Vries al sinds 1958 kris-kras door Nederland. Uiteraard zit „meester" De Vries dan zelf achter het stuur. Tijdens dergelijke verhuizingen be stuurt zijn vrouw hun eigen stationcar, waarachter een kleine caravan is gekop peld. Buiten de vakantietijd doet deze ca ravan namelijk dienst als slaapkamer van zoon VVim, aangezien er te weinig slaap- ruimte in de eigenlijke woning is. In een allercharmantst boekje in de serie „Curiosi teiten van allerlei aard", uit gave firma R. C. Meyer, Kal- verstraat 64 te Amsterdam, uit het jaar 1876 wordt in de deeltjes 35 en 36 iets verteld over allerlei dwergen uit binnen- en buitenland. Onder meer wordt aandacht ge schonken aan de dwerg Si mon Paap, die op 25 mei 1789 te Zandvoort werd geboren. Zijn ouders Jan Paap en Jan netje Dirksd. Kraay waren beiden van middelmatige lengte, evenals de dochter die uit datzelfde huwelijk ge boren werd. Simon Paap bereikte een lengte van 76'/j Nederlandse duim. Zijn lichaam was zeer evenredig van bouw, met uit zondering van zijn hoofd, dat naar verhouding te groot was. Na zijn vierde jaar is Simon Paap niet meer gegroeid, schrijft de heer W. Greve, ge neesheer te Delft in zijn „Na tuur- en Geschiedkundige Verhandeling over de Reuzen en Dwergen" (Amsterdam 1818). Simon bezat geen lichaamsgebreken en op de dorpsschool was hij zijn medeleerlingen eerder voor uit dan dat hij achterlijk bij hen was. Hij was vrolijk en aangenaam in de omgang met zijn dorpsgenoten. Wanneer hij ergens op bezoek was en op een stoof boven op een tafel zijn zitplaats had inge nomen, ging hij zich wel eens te buiten aan het gebruik van sterkedrank, hetgeen ten ge volge had, dat hij meer dan eens in beschonken toestand naar huis moest gedragen worden. Ook was hij een groot minnaar van het schone geslacht. Na zich enige jaren op de Nederlandse kermissen en in het buitenland voor geld te hebben laten zien, stierf hij op 2 december 1828 te Den- dermonde op negenendertig- jarige leeftijd. Zijn lijk werd naar zijn geboorteplaats ge bracht en op 12 december in de kerk te Zandvoort ter aarde besteld. Op 6 mei 1829 werd het weer opgegraven en overgebracht in een ander graf, in het koor, naast de preekstoel, zoals blijkt uit het procesverbaal, dat bij die ge legenheid werd opgemaakt. Het opgraven geschiedde in tegenwoordigheid van mr. Jan Willem Willekes, burge meester van Zandvoort en Jan van der Meye, eerste assessor der gemeente. Er werd geconstateerd, dat het lijk van Simon zich in de ge opende kist bevond. Door de grootte van het hoofd en door de gehele statuur kon de Tijdens de wintermaanden vertoeft de familie De Vries in Apeldoorn, de stad die te boek staat als de grootste winterver blijfplaats van kermisexploitanten. Het on derwijs op deze kermisschool gaat er dan 4 a 5 maanden continu door. In die pe riode is er eigenlijk ook geen verschil met het onderwijs op de gewone lagere scho len, vertelt de heer De Vries. Wel is het erg druk, omdat we dan meer dan 30 leerlingen hebben. De kinderen worden in die tijd over twee wagens verdeeld, waar bij mijn vrouw de jongste kinderen les geeft. Onze leerlingen moeten heel hard werken, omdat ze soms in weken geen school hebben gezien. Altijd is er wel een achterstand in te halen. Vandaar dat een kermisschool (er zijn er vier in ons land) drie schooltijden per dag heeft. 's Morgens van half tien tot half een, 's middags van kwart voor een tot vier uur én van kwart over vier tot half zes. VRIJDAG 19 AUGUSTUS Marktplein, IJmuiden. 10 u.: Kermis gaat «pen. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945; 19-21.30 uur; filiaal Wtfker- straatweg 77, Velsen-Noord: 19-21.15 uur; R.k. bibliotheek in Santpoort-Noord, ge bouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19- 21.30 uur; R.k. Openbare leeszaal en bi bliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19-21 uur; Filiaal R.k. Openbare leeszaal en bibliotheek in Velsen-Noord, Banjaert- straat 13: 19-21 uur. identiteit worden vastgesteld. Nadat de kist weer gesloten was, werd deze in het nieuwe graf neergelaten, terwijl in de muur boven het graf een steen gemetseld werd, waar op h^et volgende vermeld staat: SIMON PAAP TE ZANDVOORT GEBOREN OP 25 MEI 1789 te Dendermonde overleden op 2 December 1828 hier begraven op 12 December 1828 HIJ HAD DE LENGTE VAN DEZEN STEEN 76Vz duim Nederlandsch) Hij woog 14'/z Nederlandsche Ponden. w.g. J. W. Willekes, burgemeester w.g. J. van der Meye iste Assessor Geregistreerd te Haarlem den eliden Mei 1800 negen en twintig Kosten fl. 01 met 26 opcenten. Tot nu toe is het verhaal over de dwerg Simon Paap betrekkelijk normaal, maar wat nu volgt is een raadsel achtige zaak. die nooit is op gelost en die nu 125 jaar na de feiten ook nooit meer op gehelderd zal worden. Om een inzicht te krijgen in de feiten, laat ik thans de in houd volgen van een brief, die de heer C. Smit, med. dr. te Zandvoort schreef aan de redactie van „Curiositeiten van allerlei aard". „Omstreeks het jaar 1840 ontving ik een schrijven van prof. Broers uit Leiden, het verzoek inhoudende het lijk van Simon Paap te kopen voor het natuurkundig kabi net te Leiden. Ik haastte mij de erfgenaam van de dwerg (Jacob Hollenberg, die was gehuwd geweest met de zus ter van Simon Paap) kennis te geven van dit verzoek en reeds was ik met deze in onderhandeling getreden over de verlangde koop, toen ik toevalliger wijze te weten kwam, dat het geraamte van zijn zwager zich bevond in het kabinet van prof. Hen driks te Zuiderburg, nabij Voorburg. Ik gaf aan Hollen- berg kennis van hetgeen ik vernomen had en het ge meentebestuur van Zand voort, dat werd ingelicht, ge lastte de opening van het graf in de kerk te Zandvoort. Deze opening, waarvan be hoorlijk proces-verbaal werd opgemaakt, geschiedde in tegenwoordigheid van de fa milie van de overledene, de rechter, de burgemeester van Zandvoort en mijn persoon. De kist was aanwezig, doch bevatte thans de beenderen van een kind van zes a zeven jaar, hetgeen duidelijk was te constateren. In ieder geval was het niet het stoffelijk overschot van Simon Paap. Een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld, getuigen wer den gehoord, waaronder de koster, de doodgraver, mijn persoon en prof, Hendriks, doch verder werd door de fa milie niets meer van de zaak gehoord". Hetgeen dr. Smit had mede gedeeld bleek later waarheid te zijn geweest, want toen na de dood van prof. Hendriks diens anatomisch kabinet te Zuiderburg in veiling werd gebracht, werd ook het ge raamte van Simon Paap aan de meestbiedende verkocht. Wie de koper was en in wiens bezit het geraamte zich thans bevindt is niet bekend, even min hoe de verwisseling van de beide geraamten in de kist in de kerk te Zandvoort heeft kunnen plaats vinden. J. van Doveren

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6