ZIEKENHUIS VAN DE TOEKOMST: RONDE LOODS ZONDER RAMEN? 4 mk vv 1,', - .'v .rvf, v O Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant en IJmuider Courant - a-*s - l.< 'ÉÊMp i .V - -n 7-i feiaSSÏiisïi^lüig! De operatietafel volgt de con toeren van het lichaam en ontspant de spieren van de patiënt. Medicijnen uit de computer. Een elektronisch brein re gistreert alle gegevens voor het patiëntenarchief. DIT IS HET LAATSTE WOORD op het gebied van ziekenhuizen in Amerika: een ronde metalen loods zonder vensters, die eruit ziet als een overmaatse „wonderpan". Het heet „Atomedic Hospital" en is een vinding van de chirurg dr. Hugh MacGuire uit Montgomery, Ala bama. Het is uitgerust met de nieuwste wetenschappelijke vin dingen: een eigen t.v.-circuit, com puters en medicijnen-automaten. Maar het belangrijkste punt is dat het gehele ziekenhuis (je) in zestig dagen compleet gebouwd, geïnstal leerd en opgeleverd kan worden. De opzet is zo efficiënt, dat men kan volstaan met een minimum aan personeel. Dr. MacGuire meent be scheiden dat zijn „één-verpleegster- per-patiënt"-hospitaal de ideale oplossing is voor de ziekenhuis problemen van vele kleine steden en onderontwikkelde gebieden. TWEE „ATOMEDICAS" zijn totnog toe in de Verenigde Staten in gebruik genomen. Het eerste verrees enkele jaren geleden op het terrein van de wereldtentoonstelling in New York, het andere in dr. Macguire's woonplaats Montgomery. Het' zijn maar lelijke dingen met hun vensterloze wanden, maar wie zich daaraan stoot is een kniesoor. De cirkelvormige loods alles gelijkvloers heeft een middel lijn van dertig meter en bestaat in hoofdzaak uit geprefabriceerde alu minium panelen. In het centrum is een grote ronde ruimte die de dienst ruimten als operatiekamer, apotheek, behandelkamers en administratie om vat. Al die ruimten kunnen door vouw wanden of gordijnen naar behoeven worden afgeschermd. Om de centrale as in het middelpunt van de „wonder pan" zijn twee halfronde consoles ge groepeerd waarin de t.v.-monitors, de medicijnen en het patiëntenarchief zijn ondergebracht. Hier vinden ook de koelkasten, de elektronische ovens en de autoclaaf voor de serilisatie der instrumenten onderdak. De ziekenkamers, als sinaasappetoar- tï Doorsnee-tekening van het „wonderpan"-ziekenhuis met ziekenkamer en behandelcen trum annex operatieruimten. tjes om de centrale ruimte gerangschikt kunnen veertig patiënten opnemen. El ke kamer geeft via een brede deur toegang tot bet onderzoek- en opera tiecentrum. Een cirkelgang aan de buitenzijde der ziekenkamers is voor de bezoekers bestemd. ER WORDT op grote schaal gebruik gemaakt van weggooiattributen als pa pieren beddegoed en verbandmiddelen zodat er geen wasserij nodig is. Ook een keuken ontbreekt. Alle maaltijden ook voor dieetpatiënten worden buitenshuis „voorgekookt" en vervol gens in de ziekenhuis-koelkasten diep gevroren. Vlak voor het gebruik wor den de spijzen in elektronische ovens verwarmd, ongeveer zoals dat in de De centrale ruimte kan wor den onderverdeeld voor spe ciale behandelingen. Links de consoles met t.v.-monitors en maaltijdkluizen. yyy.y/yy/y/yyvyy, ,v Permanent toezicht in alle ziekenkamers dank zij de „huis televisie". pantry van verkeersvliegtuigen ge beurt. Zo kan men in 20 minuten voor alle patiënten in de 22 ziekenkamers een kant- en-klare maaltijd bereiden en serveren. Alle schalen, borden en bekers zijn van geplastificeerd karton en worden na eenmalig gebruik weg gegooid. Ook de „afwas" kan dus ver vallen. DE TWEE „ATOMEDICS" die thans functioneren, zijn protypes en dus voor verbetering vatbaar. Vele fabrikanten en leveranciers werken aan het experi ment mee, o.a. de firma Brewer, die een zogenaamde „drug dispenser" (me dicijnen-automaat) ontwierp. Het is een console, die gevuld wordt met 96 ver schillende patentgeneesmiddelen. On der de console is een sleuf waarin arts of verpleegster een ponskaart met naam en kamernummer van de pa tiënt, alsook de code-aanduiding van het benodigde geneesmiddel steekt. Een druk op de knop levert dan de gewenste medicijn, terwijl de inge bouwde „hersens" van de automaat alle gegevens, alsmede datum, uur en dosis op archiefkaarten registreren. EEN ANDER NIEUWTJE is een ver beterde, anatomische operatietafel die de patiënt meer steun geeft en zijn spieren helpt ontspannen, waardoor ook het werk van de chirurg verlicht kan worden. Voorts experimenteert men met grote, opblaasbare zakken van po- lytheen, die het mogelijk maken, „op zaal" te opereren als de patiënt in zo'n steriele „ballon" gebracht wordt. Revolutionair is verder de elektroni sche controle-op-afstand van de patiën ten. Kleine „transducers" die op de huid van de zieke worden vastgepleis- terd, „seinen" continu de temperatuur en de polsslag door naar het centrale controlepaneel, waar een rood lichtje gaat branden, zodra er ergens in een ziekenkamer iets mis dreigt te gaan. In elke kamer kan bovendien een tv-ca- mera worden opgesteld opdat de zus ter achter de monitors voortdurend haar zorgenkinderen in het oog kan houden. Van vensters (en zelfs van een gla zen dak) heeft men afgezien om het ge vaar van verontreinigde buitenlucht tot het minimum te beperken. Daglicht lampen, elektronische ventilatie en kiemdodende uv-lampen kwamen er voor in de plaats. De verbruikte lucht wordt door exhausters onder overdruk afgevoerd, zodat luchtbesmetting vrij wel uitgesloten is. DR. MACGUIRE ziet zijn schepping als een voorloper van het „automati sche" ziekenhuis-van-de-toekomst. Cri tici zeggen dat het Atomedic-project zal mislukken omdat er te weinig inter menselijk contact tussen staf en patiën ten is, maar Mac Gui're beweert het tegendeel. „Doordat de artsen en de verpleegsters hier van veel vermoei end routinewerk verlost zijn, kunnen hun contacten met de zieken juist veel hartelijker en menselijker worden dan in een conventioneel ziekenhuis", zegt hij.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11