ftVItOUWy KARIN WIL NIET VALLEN ,Ik ben een beetje bang van dat plotselinge succes..." Kanker, mits vroeg ontdekt, vaak geen doodvonnis meer Jaarlijks onderzoek van alle vrouwen boven 25 jaar is praktisch onmogelijk 17 ililiilii - ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1966 Erbij Contactlenzen Cabaret Voorbeeld Geen vriend -1 A «si - >Mm Kfï: «ami::::!:!- - ;1 j (Van onze correspondent) KARIN KENT heeft moeite om met beide benen op de grond te blijven. In de Thérèse Steinmetz-show verstuikte zij haar enkel, juist nu haar „Dans je de hele nacht met mij" de bovenste sport van de hitparade heeft gehaald. De röntgenfoto toonde een scheurtje in het hot. Lopen gaat nog, maar dansen is er de eerste we ken niet meer bij, laat staan de hele nacht. Ze zegt: „Als ik optreed, dans ik met mijn boven lichaam, m(jn voeten blijven staan". KARIN LEEFT in een roes. Ze weet nog niet goed wat ze met dit plotse linge succes aan moet. Tijd voor ster allures is er niet. „Misschien komt dat nog", zegt ze lachend. Haar antwoor den komen aarzelend. „Ik moet echt wennen. Vooral een interview voor de microfoon, dat direct wordt uitge zonden. Je moet maar meteen met een antwoord klaar staan, anders hoort iedereen, dat je stottert en niet uit je woorden kan komen. Het is een grieze lige ervaring, al die belangstelling. Als ik ergens iets zit te drinken, zitten er mensen met open mond naar me te Tijdens een repetitie verzwikte Karin haar enkel. De toneelmeester verleende eerste hulp. De repetitie ging door. staren. Dan denk ik aldoor nog: heb ik iets van jullie aan. Maar het is ook wel weer leuk. Laatst was er iemand die me zo maar op straat feliciteerde met Knokke. Gek is dat". KARIN IS 21 en een ras-Amster damse. Het is nog te horen, maar spraaklessen hebben haar lage wat hese stem gepolijst. Ze heet Janneke Kanteman. „Dat Kent is van Kante man afgeleid. Maar geschikt voor in ternationaal gebruik. Je kunt nooit weten." Ze is steviger gebouwd dan het scherm doet vermoeden. Geen knap gezicht. Wel sprekend met een grote, goedlachse mond. Haar ogen zijn moei lijk te peilen. Ze kijkt alsof ze bar stende hoofdpijn heeft. Dat komt door de contactlenzen, die ze sinds een maand draagt. „Soms gaan ze jeuken, dan moet ik me bedwingen om ze er niet uit te wrijven". Als zij, ondersteund door haar mana ger Cees van Maandag, compagnon van Herman Stok, voorzichtig binnen komt, vallen de make-up en kleren op: roodgeverfde wilde haren, een smalle, rechthoekige bril met tomaat rode glazen, dof-oranje lippenstift, blote, blanke en sproetige armen uit een groene jurk met dikke oranje stroken. KARIN MAAKT EEN beetje lako- nieke indruk. Ze steunt stevig met haar armen op de tafel, handen onder de kin: „Dat „Dans je de hele nacht met mij" vind ik niet goed, wel gek. Ik weet nog niet welke kant ik opga. Ik probeer alles, ik moet nog ontzettend veel leren. Ik zou best cabaretwerk willen doen, maar ik geloof dat ik daar nog niet aan toe ben. Voorlopig zing ik alles wat me voor de mond komt. Kan niet schelen wat: beat, jazz, Engelse of Franse liedjes". Karin heeft nergens 'tijd voor. 's Avonds optreden door het hele land. Overdag uitslapen, zangles, de kapper, platenopnamen en journalisten. De autorfjlessen zijn uitgesteld vanwege de voet. „Langzamerhand kan ik niet meer zonder een auto. Nu rijden Her man of Cees me overal heen. Maar dat gaat niet meer. Je krijgt ook meer af spraken overdag en dat kost zo te veel tijd." KARIN VERDIENT „hooguit" 150 gulden per avond, het honorarium voor een Nederlandse tienertopartiest. Maar dank zij de platenomzet begint zij er nu toch uit te springen. Ze is wel een beetje benauwd voor dit onverwachte succes. „Ik had het nooit gedacht. Ten slotte ging het in de finale in Knokke niet heel goed. Wat was ik zenuwach tig. We hadden er trouwens allemaal last van. Er hing een verlammende spanning over ons. Heb je het niet ge merkt? Die Engelse ploeg heeft zich er overheen kunnen zetten. Daarom hebben ze, geloof ik. ook gewonnen. Leuke lui waren dat. We konden goed met elkaar opschieten. Volgende week ga ik naar Londen, wat praten. Kijken wat de mogelijkheden zijn". Ook voor België zijn er plannen. Frankrijk en Duitsland staan nog op het verlang lijstje. Volgende week komt er een lang speelplaat van haar uit. Afwisselend Nederlandse en Engelse liedjes. Zal het een topper worden? Karin is nuch ter. Ze is de eerste sinds Anneke Grön- loh het monopolie van de Beatles en Rollin' Stones doorbrak. Haar start lijkt angstig veel op die van Anneke. Het begon voor allebei in Knokke. Karin wil nu „consolideren". Zij heeft het voorbeeld van Anneke. Het is nog niet lang geleden, dat Janneke Kanteman onderwijzeres wilde wor den. „Ik zong al op school. Op de HBS kreeg ik steeds meer belangstelling voor feestjes. Ik ging naar de school voor de détailhandel. Haalde een di ploma mijn enige werkte een tijd op een kantoor, tot Herman mij eens voorrekende, dat ik als zangeres evenveel kon verdienen, mits ik zuinig leefde. Ik nam spraaklessen en ging naar de cabaretschool." Karin lacht het gerucht weg. dat ze getrouwd zou zijn. „Ik weet het. Dat heeft in een boel kranten gestaan. Ik ben nog vrij. Geen verloofde en zelfs geen vaste vriend. Wel iemand waar ik de hele nacht mee zou willen dansen'.' Ze neemt afscheid. De studio wacht. Maar Karin loopt nog langzaam en héél voorzichtig. Ze wil niet nog eens vallen. NOG STEEDS bestaat het bij geloof dat kanker een on geneeslijke ziekte is en dit verklaart misschien de grote angst die zovele mensen voor kanker hebben. De angst is zelfs zo groot dat sommigen het woord nauwe lijks durven uitspreken. Die angst berust voornamelijk op de ver keerde beoordeling van het gevaar dat het hebben van kanker met zich meebrengt, waardoor men zich tegenover deze ziekte geheel anders gedraagt dan bijvoorbeeld tegenover hartziekten en verkeers- ongevallen die beide toch ook bovenaan op de ranglijst van doodsoorzaken staan. We moeten leren anders en normaler over kanker te denken en te praten dan tot nu toe. Daar is alle reden voor, omdat kanker, die in een vroeg tijdig stadium gevonden wordt, in de meeste gevallen zeker geen doodvonnis meer hoeft te beteke nen. DE MODERNE geneeskunde is in staat om kanker tijdig te ontdekken, te behandelen en in vele gevallen ook te genezen. Dat ontdekken kan ten dele uitsluitend door medisch onder zoek gebeuren, maar daarnaast en ze ker niet minder belangrijk is het feit, dat elk mens zelf in staat is om de allereerste verschijnselen die bij kanker kunnen optreden bij zich zelf waar te nemen. Wanneer men dan niet aarzelt deze verschijnselen dade lijk aan zijn huisarts te vertellen, grijpt men de allerbeste kans op het vroeg ontdekken van de ziekte door verder specialistisch onderzoek, of op de mededeling dat er van kanker spra ke is. Overmatige angst voor een gevaar is even abnormaal als het miskennen van dit, of het ontbreken van angst. Eenvoudig gesteld kan het gevaar van kanker door de volgende maatre gelen worden bestreden: in de aller eerste plaats voor iedereen, door elk mens, ook al is hij volkomen leek op medisch gebied. Dit is een gezichts punt, waarvan men wel even vreemd opkijkt, maar herinnerd mag worden aan het gevaar dat roken inhoudt voor het ontstaan van longkanker, waarover al zo veel werd geschreven, maar dat door rokers nog steeds te weinig wordt onderkend. Toch betekent het ophouden met roken enorm veel. Het is de maatregel die elk mens bij zich zelf kan toepassen om kan ker te voorkomen, niet alleen longkan ker maar ook blaaskanker. Het onderzoek naar de oorzaken van kanker is nog steeds in volle gang, en een aantal andere invloeden dat tot kanker leidt is reeds bekend. Huidkan ker komt het meest voor bij mensen die vele jaren zijn blootgesteld aan zonnestralen of aan radio-actieve be straling. Contact met sommige chemi sche verbindingen speelt ook een rol bij het ontstaan van bepaalde vormen van kanker. Roken blijft in Nederland echter het belangrijkste kwaad als oorzaak van longkanker. HET AANDEEL dat elk mens zelf kan hebben in de kankerbestrijding bestaat verder hoofdzakelijk uit het raadplegen van een arts, (die meestal de huisarts zal zijn) wanneer men één van de hieronder genoemde verschijn selen bij zich zelf bemerkt, of bij een van de huisgenoten, een kind of een bejaarde, daar zij een waarschuwings teken kunnen zijn van een kankerpro ces. Het zijn juist deze vroeg-optreden- de, duidelijke verschijnselen die jam mer genoeg zo vaak veronachtzaamd worden, terwijl ze zo duidelijk afwij ken van de normale. Hoe dikwijls ge beurt het niet dat een vrouw pas na maanden bij de dokter komt omdat zij een knobbel in haar borst heeft be merkt, waarvoor zij dadelijk had moe ten komen. Het komt ook voor dat de dokter die knobbel bij een onderzoek vindt terwijl de patiënte hem er niets van heeft durven vertellen. Zo zijn er andere voorbeelden te over. De ze ven waarschuwingen zijn: 1. Abnormale bloeding of etterige afscheiding, bloed bij de urine, of bloedingen tussen de menstruaties door, of na de overgangsjaren. 2. Iedere knobbel in. de borst of el ders in het lichaam. 3. Een zweer, die niet spoedig geneest. Deze zweer kan onschuldig zijn, maar ook niet. 4. Blijvende verandering in de stoel gang, die afwijkt van de normale per soonlijke gewoonten. 5. Blijvende heesheid of hoest die niet in enkele weken verdwijnt of zelfs toeneemt. 6. Blijvende stoornissen van de spijs vertering of moeilijkheden bij het slik ken. 7. Veranderingen in een wrat of een moedervlek, die bij voorbeeld plotse ling groter wordt. Als iedere man of vrouw op deze verschijnselen zou letten en er direct mee naar de huisdokter gaat, zou de kans groot zijn dat de helft van alle kankerpatiënten werkelijk genezen kan worden. De drempelvrees en de angst dat het kanker zou kunnen zijn is nog altijd een te vaak voorkomende oor zaak van het zo uitermate kostbare tijdverlies. Het onderzoek door huis arts en specialist kan immers pas be ginnen wanneer de patiënt hem raad pleegt. Ieder mens bepaalt dus in ze kere zin zelf zijn genezingskans wan neer kanker aanwezig zou kunnen zijn. HET WETENSCHAPPELIJK ON DERZOEK naar de oorzaak en de ge nezing van kanker beweegt zich in velerlei richtingen. De laatste tijd komt meer en meer de vraag naar voren of het mogelijk is door zich regelmatig te laten onderzoeken kanker in het allervroegste stadium te ontdekken. Dit is een zeer ingewik kelde en verstrekkende aangelegen heid, want dan zouden er dus vele artsen moeten worden aangesteld die uitsluitend belast worden met het op sporen van kanker, tenzij dit door tus senkomst van de huisartsen zou kun nen geschieden, die echter al overbe last zijn. Het betekent ook de aanstel ling van vele hulpkrachten en analis ten, die allen eerst voor deze taak moeten worden opgeleid. Maar ook zullen alle mensen regelmatig voor controle moeten komen en moeten be grijpen dat een dergelijk periodiek on derzoek geen garantie is dat tot het volgende onderzoek geen ziekte kan ontstaan. Bovendien zou de roker niet moeten gaan denken dat hij, daar hij onder controle staat, gerust kan blijven roken. Voorlopig is uitvoerige voorlichting noodzakelijk, waarin iedere man en iedere vrouw duidelijk wordt ge maakt; dat elk mens de taak heeft op zijn eigen gezondheid te letten en waardoor de hierboven vermelde ver schijnselen algemeen bekend worden. Wanneer men echter nagaat, hoe moei lijk het al is om iedereen te overtui gen van het gevaar van roken, dat toch zo overduidelijk bewezen is, zal een dergelijke voorlichting om maar niet te spreken van regelmatig bevol kingsonderzoek via de overheid geen eenvoudige taak zijn. Intussen neemt een der soorten kan ker die van de baarmoeder en baar moederhals, een aparte plaats in door dat deze aandoeningen vroegtijdig kun nen worden gediagnostiseerd door mid del van een vrij eenvoudig onderzoek. In 1943 beschreef de Griekse Ameri kaan, dr. Papanicolaou, te zamen met zijn medewerker, dr. Trant, de naar hem genoemde methode om door een eenvoudig en onschuldig onderzoek baarmoederkanker in een zeer vroeg stadium te ontdekken. Hiertoe wordt het vaginaal slijm, dat van elke vrouw zonder enige pijn verkregen kan wor den, door middel van een uitstrijkpre- paraat van celmateriaal onderzocht. Lang voordat een zich ontwikkelde baarmoederkanker klachten geeft of bij het gewone gynaecologisch onder zoek gevonden wordt, bevinden zich in dit uitstrijkpreparaat bepaalde cellen waardoor de geoefende onderzoeker de vroeg-diagnose kanker kan stellen. Daardoor kan zo tijdig met de be handeling worden begonnen, dat de sterfte aan deze soort kanker tot een ongekend laag cijfer bij deze patiënten is teruggebracht. In de Ver enigde Staten en ook elders laten vele vrouwen dit onderzoek al regelmatig bij zich verrichten. Ook in Nederland gebeurt dit, onder meer aan de uni versiteitskliniek van Amsterdam sinds 1960-61 bij alle klinische en poliklini sche patiënten. Onlangs heeft de Amsterdamse hoog leraar professor Kloosterman hier over in het Nederlands Tijdschrift van Geneeskunde een uitvoerig artikel ge publiceerd. „Hoe verleidelijk is het, de ze nieuwe aanwinst op grote schaal in ons land te gaan Toepassen. Een af wijking, waaraan jaarlijks in ons land nog enkele honderden vrouwen over lijden, dikwijls moeders van grote ge zinnen in de kracht van hun leven, kan als sterfteoorzaak vrijwel geëlimi neerd worden. Bij deze heilzame ar beid zou de huisarts ingeschakeld kun nen worden." OOK ELDERS in Nederland zijn soortgelijke onderzoekingen al enkele jaren gaande, waarvan een in Arn hem, dat op initiatief van de toenma lige provinciale raad voor de volksge zondheid is verricht. Er werden in to taal in het verloop van twee jaar 5921 vrouwen onderzocht, van wie minder dan een derde heel duidelijke klachten had of bij wie afwijkingen gevonden waren die aan kanker deden denken. De vrouwen in de (grootste) andere groep vertoonden geen enkel verschijn sel, noch subjectief noch objectief, dat op het bestaan van kanker wees. Dank zij dit onderzoek konden vijfenzeventig nieuwe gevallen van baarmoederkan ker tijdig worden ontdekt, zevenen vijftig bij de eerste groep, die dus al verdachte verschijnselen vertoonde, en achttien bij die vrouwen die geen en kel verschijnsel hebben, zodat men dit (een treffer) noemt. Vooral deze tweede groep is van het grootste belang omdat zij door dit on derzoek in een zeer vroeg stadium der ziekte behandeld kon worden. In En schede en Hengelo hebben twee vrou wenartsen tussen 1962 en 1965 samen 2564 onderzoekingen verricht bij alle pa tiënten die op hun poliklinieken kwa men, door middel van de uitstrijkme- thode. Terwijl al deze vrouwen bij het ge wone inwendig onderzoek geen enkele afwijking vertoonden die enige aanwij zing opleverde voor het bestaan van kanker, kon door het celonderzoek ne gen maal een zich ontwikkelend kan kerproces worden aangetoond dat dan aanleiding was voor verder onderzoek en behandeling. Het spreekt vanzelf dat de vrouwen artsen in Nederland, zoals overal ter wereld de uitstrijkmethode hoog waar deren en zeer dikwijls gebruiken. „Een jaarlijks onderzoek van alle vrouwen boven de 25 jaar lijkt voorlopig onmo gelijk. Afgezien van de enorme eisen die dit zou stellen aan deskundig per Het gunstig resultaat van vroege vaststelling en behandeling van enkele soorten kanker: (genezingskansen in procenten) vroeg stadium laat stadium huid 95% 30% borstklier 75% 30% baarmoedermond 75% 10% mondholte 80% 20% lip 94% 10% endeldarm 50% 5% (Overgenomen uit ..Kankerfeiten" van Bureau kankervoorlichting). soneel en laboratoriumruimte, is het ondenkbaar dat de Nederlandse bevol king hiervoor te vinden zou zijn", al dus schreef professor Kloosterman. Hij vindt het daarom logischer om „voor lopig een organisatie op te bouwen voor alle vrouwen die zich tot hun huisarts en gynaecoloog voor onder zoek wenden en voor alle zwangeren van 25 jaar en ouder. Dit onderzoek .zou dan omf de twee jaar moeten plaatsvinden,*waardoor de meest be dreigde groep zonder gevaar voor het aantasten van de gemoedsrust bereikt kan worden. Er moeten speciale streeklaboratoria komen die de uit- strijkpreparaten onderzoeken, en vele andere maatregelen om dit plan in de praktijk uitvoerbaar te maken". AL IS DE MASSA-„SCREENING" met het daaraan verbonden celonder zoek van alle vrouwen voorlopig nog onuitvoerbaar, het is beslist noodzake lijk dat abnormale bloedingen tussen de menstruaties of na de „overgang" altijd een reden zijn voor een bezoek aan de huisarts. Kanker is heus geen bij voorbaat ongeneeslijke ziekte, noch voor vrou wen noch voor mannen. Valse schaam te belet mannen vaak om zich voor hun prostaatklachten rectaal te laten onderzoeken, en vele vrouwen wegens onregelmatige bloedingen voor inwen dig onderzoek naar de dokter te gaan. Angst en valse schaamte komen bij beide seksen onnodig voor, naast on achtzaamheid en verwaarlozing van overigens duidelijke klachten, en het nog steeds niet willen geloven dat ro ken longkanker helpt veroorzaken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17