Overlevende van kotter in ziekenhuis te IJmuiden TAXI 6200 G. INIA Duitse jeugdkapel voortreffelijk in musiceerde Beverwijk Goed uitwisselingsconcert in Kennemer Theater 1 Verenigingsnieuws uit de IJmond ESZSOl Z. 561 kapseisde tijdens boomkorvisser ij in Noordzee Vertier op het Canopusplein Brand in woning te Velsen-Noord Heistelling in vissershaven gezonken C.K.V. wordt opgeheven Botersmokkelaar ontkwam m Bodemvondsten in Castricum Henk Liotart naar Blauw Wit G. J. RADEMAKERS ROND DE LOSPLANK ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1966 5 er zijn zoveel aparte geschenken in de Geslaagd voor middenstandsdiploma Vraag proefrit bij: „WAT 'N SCHEPEN", moet menige havenbezoeker tijdens de afge lopen week hebben uitgeroepen, bij het zien van de grote vissersvlvoot en de bedrijvigheid, welke het komen en gaan ten gevolge had. Want behalve de normale aanvoer van verse vis, is de toeloop van schepen met kuitzieke haring zo groot geweest, dat elke dag opnieuw schepen moesten blijven overliggen. Hierbij werd vrijdag de climax bereikt, omdat reeds des morgens de VL 105, de KW 44, de KW 171 en de IJM 36 waren binnengelopen. Uiteraard hadden de bemanningen hun lading liever direct afgeleverd, maar zij zullen nu echter noodgedwongen tot maandag geduld moeten hebben. Met als gevolg dat de schepen die tijdens het weekeinde arriveren, volgende week moeten wachten tot hun voorgangers weer zijn gelost. Het is dan ook een nog altijd onbeantwoorde vraag op welke manier een dergelijke grote vloot tijdig kan worden bediend, een probleem, dat op zulke dagen om een oplossing schreeuwt! Kees Maas Uitbreiding vereist IJmuiden voorbij Drukte in de hallen f reemd D rie schepen per dag Velsen-IJmuiden Beverwijk Vice-consul H. Zwart in de kapi- teinshut van de „Alme" in gesprek met matroos Germain Lahast, die de kotterramp overleefd heeft. sunart de kunst- nijverheids- afdeling van Onder grote belangstelling heeft de heer W. J. de Vries vrijdag op het Canopus plein in IJmuiden zijn nieuw café-res taurant voor het publiek opengesteld, onder meer met het oogmerk de vele in woners van deze snel groeiende wijk een centrum van gezelligheid en beschaafd vertier te bieden. In de eerste plaats tracht hij dit te bereiken door zijn zaak van een fraai interieur te voorzien, waar voor de heer J. Luten uit Castricum het geslaagde ontwerp verzorgde. Met als resultaat een bijzonder smaakvolle com binatie van meubilair, wandversiering en verlichtingsornamenten, waarmee de be oogde sfeer stellig werd verkregen. Voorts wil de heer De Vries in IJmui den de behoefte aftasten naar beschaafd divertissement, door tijdens de weekein den van vrijdag tot en met zondag het trio Ted Broeks in zijn zaak te laten op treden. Hij beschikt over voldoende rela ties in artiestenkringen (Max Tailleur, De Selvera's, De Mounty's enz.)), om ook dergelijke artiesten eventueel eens naar IJmuiden te laten overkomen. In ieder geval is de heer De Vries van plan alles „fijn" te houden dus juke-box en beat ïullen voor zijn zaak taboe zijn. De heer en mevrouw De Vries hebben in Velp vele jaren eveneens een café-res taurant geëxploiteerd, zodat zij voldoende deskundig mogen worden geacht om ook in IJmuiden te slagen. Mevrouw De Vries zal hier het toezicht op de keuken houden, waarvoor reeds een kok is aan getrokken die met het bereiden van de diverse maaltijden en hapjes wordt be last. Het is voor het ondernemend echt paar te wensen, dat zijn initiatief in IJ muiden op prijs zal worden gesteld. Tijdens loodgieterswerkzaamheden op het dak van het perceel 22 aan de Prin- cestraat in Velsen-Noord brak gisteren omstreeks het middaguur een korte uit slaande brand uit. Het vuur ontstond aan de achterzijde van de woning tussen het dak en de dakgoot. De gealarmeerde brandweer bestreed het vuur met twee stralen onder hoge druk. Binnen een kwar tier had men de brand toen onder de knie. De schade is gering. Van de Gemeentelijke Avondschool voor de Middenstand te Velsen slaagden voor het in juli gehouden middenstands examen te Amsterdam de navolgende kandidaten: A. J. M. Donker, S. B. van Eeken, W. J. de Graaf, B. H. Haan, J. C. M. van Keulen, F. W. Kliphuis, I. Korf- Kuthan, L. J. J. Nobels, P. J. E. Nijssen, P. J. Rolvink, G. J. Spijker, J. A. Ver schuren, C. J. Vuijk, D. Fielmich en H. Hartgens. DAG en NACHT Tourritten en zittend ziekenvervoer RIJNSTRAAT 91 - IJMUIDEN-O. Telefoon 6200 - 6285 Gisteravond omstreeks zes uur kwam de Nederlandse kustvaarder „Alme" in IJmuiden aan met aan boord de matroos Germain Lahast, die de ramp met de Bel gische viskotter Z.561 ter hoogte van het lichtschip Goeree heeft overleefd. Matroos Lahast was niet gewond, doch zijn lang durig verblijf in het zeewater in een hoogst ongemakkelijke houding is niet zon der gevolgen gebleven. Hij is in het An- tonius Ziekenhuis te IJmuiden opgenomen Zoals wij gisteren reeds meldden, is de kotter donderdagavond gekapseisd. Dit is, zoals wij gisteravond aan boord van de „Alme" vernamen, gebeurd tijdens het vissen op platvis door de voor de boom- korvisserij uitgeruste Z.561- Doordat het net vastraakte aan een obstakel onder wa ter moet de kotter zichzelf hebben omge trokken. Matroos Lahast lag te slapen toen het gebeurde. Hij voelde een schok en even later was de 24-jarige Lahast over boord gesprongen. Hij hield zich drijvende op een viskorf. De geredde aan boord van de „Alme" was er gisteravond bij aankomst in IJmui den bijna zeker van, dat de twee overige opvarenden van de kotter, de schipper- eigenaar De Maeker en diens schoonvader die dienst deed als machinist, bij de ramp waren omgekomen. Kapitein J. Kuipers van de „Alme" was de eerste aan boord van de kustvaarder die de schipbreukeling ohtBekte. Dat 'was vrijdagmorgen, tijdens een inspectie in de verschillende afdelingen van-zijn schip. Hij liet onmiddellijk op de drenkeling af varen en op enkele meters afstand werd Lahast een touw toegeworpen. De stevig gebouwde matroos, die langer dan een half etmaal in zee had gedreven, had nog de kracht om het touw te grijpen en het vast te houden tot hij aan boord van de „Alme" was gehesen. Toen zakte hij in elkaar. Later kwam hij, gesterkt door een glas cognac en verwarmd door dekens, weer bij. De „Alme", die op weg was van Swan sea naar Amsterdam, heeft nog twee uur naar de schipper en de machinist van de Belgische kotter gezocht. Inmiddels ver schenen reddingboten, vliegtuigen en een sleepboot op de plaats van de ramp. De „Alme" moest het zoeken ten slotte op geven, daar haar brandstofvoorraad an ders niet meer voldoende zou zijn om Am sterdam te halen. Onmiddellijk nadat de „Alme" gister avond in de middensluis van IJmuiden af gemeerd was, ging een ambulanceploeg van de gebroeders Kloosterhuis aan boord om de Belg af te halen. De heer H. Zwart, vice-consul van België, volgde; hij had een vrij uitvoerig gesprek met matroos Ger main Lahast, voordat deze naar het zie kenhuis werd vervoerd- De „Alme" vervolgde haar reis naar Amsterdam, waar het schip enkele uren later arriveerde. Hedenmorgen moest worden geconsta teerd dat de heistelling, welke in de vis sershaven te IJmuiden wordt gebruikt om de kademuur te repareren, tijdens de afge lopen nacht is gezonken. De oorzaak hier van zal waarschijnlijk pas kunnen worden vastgesteld, wanneer de stelling boven water is gebracht1. De bij het NVV aangesloten Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Vis serij (12.000 leden) heeft op haar jaar vergadering in Utrecht met algemene stemmen het principebesluit genomen de C.K.V. op een nader te bepalen datum te ontbinden om samenwerking met de Ver eniging van Nederlandse Koopvaardij-Of- ficieren (V.N.K.O.) te kunnen realiseren. Het principebesluit moet nog worden bekrachtigd door middel van een referen dum onder de varende leden. De uitslag daarvan kan tegen december bekend zijn. De C.V.Kè wordt gesplitst in twee ree—- persoonlijkheid bezittende verenigingen. De ene omvat de 4000 leden van de hui dige vakgroep C.K.O. (Centrale van Offi cieren en Kapiteins), de andere krijgt de naam Algemene Vereniging van Zeeva renden. De C.K.O. gaat in' federatief verband samenwerken met de eveneens 4000 le den tellende categorale V.N.K.O. Belgische en Nederlandse douane-amb tenaren hebben na een achtervolging op Belgisch gebied in Hamont de hand we ten te leggen op een personenauto, waar in zich 600 kg boter bevond. De wagen was in een sloot gereden nadat de be stuurder eruit gesprongen en in de duis ternis verdwenen was. Dsaler voor qemeente Velsen v/h „Kennemer Garage" N.V. Kennemerlaan 224-226, IJmuiden Telefoon 02550 - 4324/6238 simcai3D0 EEN EERSTE VEREISTE hiervoor is uitbreiding van de kaderuimten met de hallen, hetgeen door een ieder zal worden beaamd, die hier des maandags het grote gedrang wel eens heeft gadegeslagen. Om vlot te kunnen werken moet men immers over de nodige ruimte beschikken, vooral omdat bij de huidige omstandigheden,meer dere havenarbeiders dikwijls tot niets doen zijn gedoemd, doordat het voor hen bestemde schip wegens ruimtegebrek niet aan de kant kan komen. En het schip dat zet de zon spelenderwijs naar uw hand met LUXAFLEX aluminium jaloezieën k-X-X- Vakkundige plaatsing. Pasklaar voor uw raam. Off. Luxaflex - dealer WONINGINRICHTING Marktplein 29 IJmuiden 02550-7541 JJJjJJJJac Marktplein 29 - IJmuiden - Telef. 7541 (Er is bij ons altijd plaats voor uw auto). De jeugddrumband van de Beverwijkse harmoniekapel is nu ook begonnen met een internationale uitwisseling. De jeugd kapel van de muziekvereniging Langenau/ Ulm was te gast bij de Beverwijkers, die volgend jaar een tegenbezoek zullen bren gen. Helaas was het mooie weer er de oor zaak van dat de zaal van het Kennemer Theater slechts matig bezet was toen de voorzitters van de twee verenigingen el- haar hartelijke woorden toevoegden en ge schenken uitwisselden. want het Duitse ensemble ingeleid door enkele marsen van de Beverwijker jeugd speelde dat het een lust was. De kapel beschikte over een zeer specia le klank, hoofdzakelijk door een voor een harmonie veel te gering aantal klarinet ten. Deze bleven dan ook op de achter grond, zodat de fanfareklank overwoog. Door de uitstekende kwaliteit van de trom petten en trombones was het effect zeer fraai. De gespeelde nummers zaten er geheid in en werden onder de enthousiaste leiding van de heer M. Stumpf voortva rend uitgevoerd. Toch kon het ensemble niet volledig be- De wegblijvers hebben wel wat gemist,vrediging schenken. Het samenspel was nog niet subtiel genoeg en ook ontbrak het nogal eens aan souplesse. Heel duide lijk was dat in de Suite im alten Stil van Hartwig, waar het te militante spel het werk voor een goed deel van zijn char me beroofde. Verfijning was hier ver te zoeken. Hetzelfde bleek in de Amoretten- parade van H. Schmid, waar de vele grap jes maar matig overkwamen door teveel „recht toe-recht aan-spel". Deze lacune in het spel van de Duitsers is typisch een jeugdfout, met de jaren zal ongetwijfeld de lust om alle noten hard te blazen wel vergaan. Dan kan dit jeugdi ge ensemble uitgroeien tot een uitstekende harmonie, of, liever nog, fanfare. Hopelijk zal de Beverwijkse drumband spoedig verder uitgroeien, zodat er meer mogelijkheden zullen komen. Dan is het succes van het tegenbezoek aan Langenau verzekerd. wel voor lossen gereed is ligt dan weer te wachten op de mensen, die nog ergens anders bezig zijn. Een fatale wisselwer king, welke alleen door meer ruimte kan worden opgelost. DIT GEBREK aan ruimte remt zowel het werk aan de noordzij van de vissers haven, als aan de zuidzij. De steeds gro ter wordende schepen, die hun gezouten of bevroren lading moeten lossen, zijn hiertoe alleen in staat wanneer het schip dwars voor de kant is gelegen. Indien, zoals voorheen, uitsluitend ijs en verdere droge visserijbenodigdheden aan boord moeten worden gebracht, is 't ruimschoots voldoende wanneer de schepen schotig op eikaars zij zijn gelegen. Wel moet dan alles via de bak worden aangevoerd, doch hier is nog wel overheen te komen. DE UITBREIDING van de kaderuim te in de haringhaven, welke enige jaren geleden geschiedde, is inmiddels alweer volkomen teniet gedaan door de vergro ting van de kottervloot. Zodat de grote re schepen hier eigenlijk niet eens zoveel voordeel van hebben gehad. Al doet de havendienst nog zo haar best om aan dit gebrek tegemoet te komen, het is nu een maal een feit dat als de ruimte op is, het met het kopen is gedaan. Na deze ver tragingen valt het dan ook niet te ver wonderen, dat het uur van uitvaren nood gedwongen later plaatsvond dan oorspron kelijk was vastgesteld. Hetgeen in deze tijd van kuitzieke haring nu niet bepaald door rederijen en bemanningen op prijs wordt gesteld, omdat zij hierdoor stellig hun inkomsten zagen verminderen. HET IS DAN OOK allerminst te ver wonderen dat reeds twee rederijen be sloten de haven van IJmuiden voorbij te gaan. De hektrawler KW 123 „Holland" heeft de lading aldus op de vrijdagmarkt in Scheveningen verkocht en de hektraw ler SCH 171 „Cornells Vrolijk" is naarCux- haven uitgeweken. Dit schip heeft 1900 kisten en 800 kleine kistjes haring aan boord en het zou vrijdagavond omstreeks zeven uur in Cuxhaven moeten zijn gear riveerd, om de lading op de zaterdag- markt te kunnen verkopen. Het lossen moet dan gisteravond om half negen een aanvang hebben genomen, om het schip tijdig voor de verkoop gereed te hebben DIT GEDRANG IN de haven had in de hallen de nodige drukte ten gevolge, waar alle aanvoer tenslotte toch moet passeren om de uiteindelijke bestemming te bereiken. De handel is echter beslist niet te levendig geweest, hetgeen voor een deel moet worden toegeschreven aan het zomerweer. Vandaar dat de handel elke dag betrekkelijk eenvoudig aan zijn trekken is gekomen. Daarbij stichtte het enige verwarring dat de tong, ondanks de geringe aanvoer, toch zo matig in prijs is gebleven. OOK DE HARING VERKOOP kenmerk te zich door een vreemde gang van zaken. Nadat maandagmorgen vrij vlot kon wor den gestart, moesten reeds na tien uur diverse mooie partijen worden doorge draaid. Dinsdag liep de minimumprijs bij het verstrijken van de tijd op tot on geveer 15,- hetgeen zich woensdag na een start met 14,- herhaalde met een stijging tot ongeveer 20,-. Donderdag en vrijdag was het echter weer helemaal mis. In trek waren wel de premiekisten, maar haring en halkisten werd traag ge kocht. Bij deze gang van zaken heeft onge twijfeld ook het personeelsvraagstuk een grote rol gespeeld. Voor de handel is de ze zeeverpakking een weldaad. Met be hulp van een heftruck worden tiental len kistjes in een keer van de verkoop plaatsen in de hallen naar de auto's ge reden, al dan niet voorzien van een extra schep ijs, om te worden verzonden. VAN SOMMIGE vislossers is het be kend, dat er deze week vijftien of zes tien vaartuigen zijn gelost, hetgeen be tekent dat er gemiddeld toch drie sche pen per dag zijn leeggemaakt. Nu kan men misschien tegenwerpen dat het hier slechts kleine kottertjes betrof, maar dit is dan toch beslist niet het geval geweest, omdat door meerdere mannen drie traw lers zijn gelost. En dat het nog vlug kan ook, is deze week weer eens bewezen bij het lossen van de KW 141 „Willy". Want in ongeveer drie uur werden hiervan meer dan tweeduizend kisten vis door vier ploegen aan de markt gezet. Draglines, die graafwerkzaamheden verrichten bij het bouwrijp maken van het plan „Molendijk" in Castricum heb ben begin dezer week Romeins aardewerk bloot gelegd. Helaas deden zij hun werk .zo grondig, dat heel veel aardewerk aan scherven werd geslagen. Honderden scherven werden gevonden en nog dage lijks komen er tientallen naar boven, dis men aan elkaar zal trachten te passen. Het aardewerk dateert uit de eerste en de tweede eeuw na Christus. Mogelijk zijn er ook enkele exemplaren bij van voor onze jaartelling. De scherven werden als zodanig herkend door een amateur-archeo loog uit Castricum, de heer D. van Dee- len, die drs. J. F. van Regteren Altena, conservator van het rijksinstituut voor oudheidkundig bodemonderzoek te hulp riep. Deze kwalificeerde de vondst als zeer belangrijk en concludeerde daaruit dat ter plaatse handel moet zijn gedreven tus sen de Romeinen en de inheemse bevol king. Uit wat voor volk die inheemse bevol king moet hebben bestaan is nog niet duidelijk. Men heeft nog maar een paar maanden de tijd voor het onderzoek. Dan wordt begonnen met de eigenlijke bouw werkzaamheden. (Van onze sportredactie) Henk Liotart, die vorig seizoen voor Stormvogels, de tweede klas amateurclub speelde, zal dit jaar uitkomen voor Blauw Wit, de Amsterdamse eerste divisieclub. De IJmuider club heeft een andere speler van het betaalde voetbal teruggekregen: Wim Zoeteman, die voor EDO heeft ge speeld, nadat hij bij VSV enkele jaren had doorgebracht als semi prof. Zoeteman was zijn voetballoopbaan echter begonnen bij Stormvogels. Hij is ook een iaar in Australië geweest om daar zijn voetbalheil te zoeken. GARAGE L. v. d. LEDEN Scheldestraat 13-17 DAG en NACHT ZATERDAG 20 AUGUSTUS Marktplein, IJmuiden: Kermis. ZONDAG 21 AUGUSTUS De Griffioen, Trompstraat, IJmuiden, 20 uur: Beatclub „De Smurf", dansen met medewerking van „The Triffits". De Weyman, Santpoort, 20 u.: Dansen op muziek van „IN", beat groep uit IJmuiden, in „Klup Pop M". MAANDAG 22 AUGUSTUS Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945; 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Santpoort „Spaarnberg" Wüstelaan (ook voor r.k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96. IJmuiden: 14.30-17.30 en 19-21 uur; filiaal Velsen-Noord, Ban- jaertstraat: 14-17 en 19-21 uur; Uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petrus- kerk, Venusstraat 1: 15-18 en 19-21 uur. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Zaterdag 20 augustus Wijk aan Zee, ballonoptocht dooor de V.V.V., Wijk aan Zee. Zondag 21 augustus Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 914 uur. Maandag 22 augustus Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7—17.30 uur; 18.3019.45 uur en 20.15—21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 1517.30 uur en 1921 uur. R.k.-leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1518 uur en van 1921.30 uur. Gezamenlijke filialen: Oosterwijk, Am- stelstraat 44. geopend van 1417 uur; Meerestein, Parmentierstraat 2, geopend van 1921 uur.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5