Sporen van doping bij Nederlandse kampioen In Nuth hoorde Van der Horst vanmorgen officieel uitslag van onderzoek naar doping Vele verdedigers van Telstar geblesseerd Wegploeg voor WK nog niet aangewezen De opstellingen T rainers toto-tips Jim Overton een Amerikaans „werpertje" van grote klasse Britse zwemploeg diep gedesillusioneerd voor Europese titelstrijd SCHORSING VAN TWEE MAANDEN DE GEBRUIKELIJKE STRAF Sterk HVC op bezoek bij EDO Steevens leider in Ronde van Namen Frans Mahn wil niet op eigen rekening naar W K-wielrennen Opnieuw recordtijd van Schollander Wiesbaden beste in kampioenschap Babe Ruth League Arie van Vliet uit sportcommissie van de KNWU SGHOTEN-SPARTA Hongaarse selectie voor interland ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1966 9 Bereidwillig Duitser Woite zeilde naar Olympia-titel (Van onze sportredactie) Een renner bij wie het gebruik van doping wordt geconstateerd, wordt geschorst voor twee maanden, onmid dellijk ingaande zodra de doping officieel is vastgesteld. Dat is de maatregel, die de KNWU neemt en waarvan de voorzitter van de sport- commissie van de wielerbond, mr. Van Ballegoyen de Jong zegt: „of dat ook op Jan van der Horst van toe passing zal zijn, kan ik nog niet beoor delen". De heer Van Ballegoyen de Jong, die donderdagavond laat van vakantie is teruggekomen, wist giste ren nog niet, dat in de urine van de Haarlemse wielrenner sporen van doping waren aangetroffen bij het onderzoek na het kampioenschap van Nederland in Zandvoort op zaterdag 6 augustus. Het Is gebleken bij het dopingonder zoek, dat in Gent is uitgevoerd als ge volg van de nieuwe gedragslijnen, die de KNWU dit jaar volgt bij het bestrijden van doping. In Nederland heeft dokter Baart uit Amsterdam de leiding. Be halve bij Jan van der Horst zijn ook sporen van doping aangetroffen by zoals wij eveneens gisteren in een deel van on ze oplage al berichtten, Leo van Schalen uit Lierop die tiende werd. Vandaag heeft Jan van der Horst in het. Limburgse Nuth officieel te horen gekregen, hoe het dopingonderzoek met betrekking tot hem is afgelopen. Van der Horst is in Nuth in het voor bereidingskamp van de Nederlandse ploeg voor het wereldkampioenschap wiel rennen op de Nürnburgring. Bij de ama teur» waren daarvoor zeven renners aan gewezen, behalve Van der Horst ook Beu gels, Steevens, Wagtmans, Dolman, Duyn- dam en Du Bois. Een van hen moest af vallen, omdat er slechts zes renners aan het wereldkampioenschap mogen deelne men. De heer Van Ballegoyen de Jong, behalve voorzitter van de sportcommissie van de KNWU ook chef d'équipe van de Nederlandse wegploeg, wilde gisteren, toen hij van ons de uitslag van het do pingonderzoek vernam, nog geen besluit meedelen over de straf van Van der Horst eii over de definitieve samenstelling van de ploeg voor het wereldkampioenschap. Daarvoor wilde hij eerst contact hebben met coach Middelink, die met vijf van de aangewezen renners Beugels, Steevens, Dolman, Wagtmans en Du Bois nog De Limburger Harry Steevens heeft op de derde dag van de wielerronde van de provincie Namen de eerste plaats overge nomen van Rini Wagtmans. De man uit St Willibrord verspeelde vrijdag in de individuele tijdrit over 26,5 km 71 secon den aan Steevens, die derde werd en de leiderstrui opeiste. De ritzege was voor de Belg David in 39 min 6 sec. De resultaten zijn: 1. David (Belg) 39,6, 2. Beugels (Ned.) 39,32, 3. Steevens (Ned.) 39,33, 4. Willem (Belg) 39,51, 5. Dolman (Ned) 39,51, 6. In 't Ven (Belg) 39,57, 7. Van Neste (Belg) 40,10, 8. Van Espen (Belg) 40,31, 9. Wagtmans (Ned) 40,44. Algemeen klassement na de derde etap pe: 1. Steevens 6.05,14, 2. Wagtmans 6.06,15, 3. Dolman 6.06,33, 4. In 't Ven 6.06,52. 5. Beugels 6.07,38, 8. Van Neste 6.07,49. Het team van Wiesbaden na het behalen van het kampioenschap. in de Ronde van Namen verblijft. Duyn- dam is uit die koers verdwenen omdat hij hinder ondervond van een knieblessu re. Hem is door unie-voorzitter Van Dijk enkele dagen rust voorgeschreven. Zijn deelname aan de wereldkampioenschap pen is dus evenmin zeker. Als reserves waren aangewezen Van Hest, Van Middel koop, Kloosterman en Minneboo. Dokter Baart uit Amsterdam bevestig de gisteravond officieel, dat het onder zoek naar het gebruik van doping tijdens het Nederlandse wegkampioenschap voor Van der Horst en Van Schalen negatief was afgelopen. Hij heeft zijn rapport aan de KNWU kenbaar gemaakt en daarbij de aantekening gemaakt, dat de Haar lemmer Van der Horst tijdens het uri- ne-onderzoek na afloop als de bereidwil ligste renner van de onderzochte cou reurs was te kenmerken. Zelf heeft Van der Horst, gistermorgen nog niet geschrokken van de alarmeren de berichten („ik weet toch, dat het niet zo is, ik ga vanmiddag lekker trainen") gisteravond vertwijfeld zijn verbazing over de afloop van het onderzoek ge toond. „Ik heb er alles voor over om uitgezocht te krijgen wat er precies ge beurd is". Dat voornemen is vanaf gis teren ook genomen door Frans van der Enden, de Santpoortse manager van de Caballero-ploeg, waarvoor Van der Horst dit seizoen heeft gereden. Het tweede flesje urine, dat niet naar Gent is ge gaan, maar in het bezit bleef van de KNWU zal worden opgevraagd om te mo- (Van onze sportredactie) Frans Mahn, de Nederlandse kampioen sprint bij de profs, denkt er niet aan zijn reis naar en het verblijf in Frankfort zelf te betalen om deel te nemen aan het we reldkampioenschap wielrennen 1966. De KNWU heeft deze els aan Mahn gesteld. Mahn, die oorspronkelijk niet eens was ingeschreven voor het wereldkampioen schap, meent, dat de logica ver te zoeken is bij de besluiten van de KNWU. Vorig jaar mocht hij op eigen rekening naar San Sebastian om daar deel te nemen aan het wereldkampioenschap; toen ein digde hij als derde bij de Nederlandse kampioenschappen. Dit jaar wordt hij na tionaal kampioen, maar moet toch op ei gen rekening, wil hij meedoen aan het wereldkampioenschap. Bovendien is er voor Mahn geen plaats in het hotel, waar de Nederlandse ploeg logeert, omdat daar op niet was gerekend bij de reservering. Mahn vindt het zelf betalen van reis en verblijfkosten flauwekul. Hij heeft ook het aanbod afgeslagen, dat door de voor zitter van de Amsterdamse wielerclub Olympia, Bram Koopmans, is gedaan om geld in te zamelen voor de sprintkampi oen uit de Haarlemmermeer. Donderdag avond tijdens de wielerwedstrijden in het Olympisch stadion was al een bedrag van 250 bijeengebracht. (Van onze honkbalmedewerker) De Amerikaanse jongens uit Wiesbaden hebben het Europees kampioenschap van de Babe Ruth League gewonnen. In de finale versloegen zij het Italiaanse team met 4-0. Vooral werper Jim Overton im poneerde weer: ten tweede male deze week stond hij geen enkele honkslag toe en bovendien zorgde hij met een home run voor twee runs. Volkomen verdiend was dan ook de onderscheiding „waarde gen onderzoeken en de gehele gang van zaken bij het Nederlands kampioenschap het vullen van de bidons, het overrei ken van de kruiken en de mensen, die zich daarmee allemaal hebben bezig ge houden, zal zo goed als mogelijks is worden gereconstrueerd. Bij dat Nederlands kampioenschap werd Duyndam tweede. Het dopingonder zoek verliep gunstig voor wat betreft hem. Waarschijnlijk zal de KNWU over gaan tot deklassering van Van der Horst, waarna Duyndam de kampioen van Ne derland 1966 wordt. Don Schollander na zijn recordrace mer Don Schollander een wereldrecord verbeterd. Kwam hij donderdag tot 4.11.6 op de 400 meter vrije slag, vrijdag zwom hij de 200 meter vrije slag in 1.56.2, even eens een wereldrecordtijd. Schollander leverde zijn prestatie in Lincoln bij de Amerikaanse zwemkampioenschappen. Het oude record op de 200 meter vrije slag stond op zijn naam met 1.57.2. Eveneens in Lincoln verbeterde Pokeu Watson het wereldrecord op de 200 meter vrije slag dames. Zij bracht het op 2.10.5. Het oude record was op naam van Martha Randall met 2.11.4. volste speler", die hij tijdens de prijsuit reiking in ontvangst mocht nemen. Het Amerikaanse team uit Brussel won 's mor gen» de verliezersronde door Napels met 3-0 te kloppen. De Italianen verrassend doorgedron gen tot de finale hebben ook de kracht van Jim Overton moeten ondervinden. De ze 15-jarige lefthander stak met kop en schouders boven de rest van zijn leeftijd genoten uit. Jim wierp ook gisteren weer een no run, no hit-wedstrijd en dat bete kende de derde in successie. Dinsdag le verde hij deze unieke prestatie eveneens en zijn laatste optreden in Duitsland werd ook zo'n succes. Overton sloeg tijdens dit toernooi drie homeruns en noteerde een slaggemiddelde van 667 door zes honk- slagen uit negen beurten te geven. De finale was niet spannend. De Itali aanse werper Giacomo Bertoni bleek niet opgewassen tegen de Wiesbaden-slagploeg die reeds in de eerste innings drie runs verzamelde. Derdehonkman Dan Wilson gaf een tweehonkslag en scoorde op een honkslag van Mike Denne. Daarna sloeg Overton zijn derde homerun en het was 3-0. Ook in de tweede innings scoorden de Amerikanen en wel door linksvelder Eddie Joyce na een korte tik van Dan Wilson. In de volgende innings kwam Guiseppe Rondoni op de Italiaanse heuvel en hij hield de Wiesbaden-ploeg verder in bedwang. Een knappa prestatie overigens De oud-Olympische en wereldkampioen Arie van Vliet heeft bedankt als lid van de sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. Van Vliet werd kort nadat hij als actief renner stopte in de sportcommissie gekozen. Ook bij de wereldkampioenschappen speelde hij de laatste jaren een belangrijke rol in het korps van commissarissen. Het vorige jaar werd Van Vliet gekozen tot vice-voorzitter van de profsectie van de UCI (Int. Wieier Federatie). Of hij deze functie zal blijven vervullen is nog niet bekend. De Woerdenaar heeft als reden van zijn bedanken opgegeven: „te druk met zaken". De Duitser Uwe Woite en niet diens landgenoot Siegfried Ucker, die dagen lang favoriet was, is donderdag op de Westeinderplassen Europees zeilkampi- oen in de Olympiajollen-klasse geworden. De laatste race was lange tijd bijzonder spannend. In de algemene rangschikking stonden beide rivalen ex aequo als eer sten toen de bootjes voor de laatste maal van start gingen. De Nederlander Jansen werd derde in het eindklassement. (Van onze speciale verslaggeefster) Vandaag, op de openingsdag van de Europese kampioenschappen, is er reeds een ploeg, die wenste dat zij nooit naar Utrecht was gekomen. Niet de Duitse ploeg, die aan de vooravond van dit groot se sportgebeuren voor vervelende inciden ten zorgde door te pas en te onpas kri tiek te leveren op de kleine schoonheids foutjes in de organisatie te pas, omdat de officiële instanties nog niet geheel op elkaar waren ingespeeld, maar vooral te van de Italiaantjes die het er tegen Wies- baden aanzienlijk beter afbrachten dan het Nederlandse team. Brussel versloeg Napels met 3-0 en nam de eerste prijs van de verliezersronde voor zijn rekening. Bij de prijsuitreiking die direct na af loop van de wedstrijd plaatsvond, kreeg de Nederlandse catcher Hans van Pan- huys twee prijzen: een beker omdat hij de sportiefste speler van het toernooi was en een catchershandschoen die beschik baar werd gesteld door Glen Gostick die het vorig jaar met het Nederlandse BRL- team de finale bereikte. Nico Spits kreeg een eerstehonkhandschoen, omdat hij de jongste eerstehonkman van het toernooi was. Overste Heckmann, commandant van de Ripperda-kazerne waar alle ploegen deze week verbleven reikte de door hem beschikbaar gestelde prijs voor de ploeg met de grootste discipline zelf uit aan de Italiaanse ploeg. Zo kwam het einde van een bijzonder geslaagde week. Voor het eerst gaven de Amerikanen de organisatie uit handen en de ploeg Nederlanders die onder leiding van Jan Hartog en John Oosterbroek de ze week verzorgden, bleek volledig voor haar taak berekend. Natuurlijk hadden de BRL-ers het weer mee. De ploegen heb ben nu de Ripperda-kazerne weer verla ten. Voor de medewerkers van kapitein Smit die als contactman tussen de mi litaire autoriteiten en de honkbalbond op trad is de extra-drukte ten einde. MORGENMIDDAG 2.30 UUR PIM MULIER SPORTPARK (Van onze sportredactie) Een elftal in het veld brengen, dat voor volle honderd procent in goede conditie is, wordt voor Telstars trainer De Visser een moeilijke zaak. Hij heeft namelijk in Van Egmond, Bielkus, Van Kampen en André spelers, verdedigers, die tobben met blessures. Vandaag onderwierp De Visser zijn spelers nogmaals aan een oe fening en morgen stelt hij het elftal sa men, dat 's middags tegen ADO zal voet ballen. Voor de voorhoede heeft hij daar bij nu ook De Vries in zijn selectiegroep. RCH speelt thuis tegen SVV en doet dat zonder De Goede, maar met Van Doesse- laar als rechtsbuiten. EDO ontmoet thuis HVC en zal dit doen met Koek voor de eerste maal dit seizoen binnen de gelede ren. De tegenstander van Telstar, ADO, mist alleen Van Miert, die in de eerste competitiewedstrijd van dit seizoen ge blesseerd raakte en voorlopig een half jaar op non actief zal zijn. In Velsen is de jonge Van de Oever zijn vervanger. ADO's opstelling ziet er als volgt uit: Thie; Van der Burch, Villerius, Mansfeld en Vos; Jochems en De Zoete; Heijnen, Van de Oever, Maassen en Aarts. SVV heeft in vergelijking met vorig sei zoen aan kracht gewonnen door de opna me van Hazebroek in de verdediging en Van de Roer in het doel. Hazebroek kwam van Sparta en Van de Roer komt voort uit de jeugd van de Schiedamse club. Het elftal, dat tegen RCH zal spe len bestaat uit: Van de Roer; Hazebroek, Van Dongen, Glaudemans en Van Leeu wen; Van Beek en Van Schie; Corpeleyn, Osterholt, Van Dijk en Van Gent. RCH zal daartegen uitkomen met het team, dat vorige week met goed voetbal Holland Sport bedwong. Het bezoek, dat HVC bij EDO afsteekt, zal geen aanleiding zijn tot overwinnings gedachten bij de Haarlemse club. Daar voor heeft de ploeg uit Amersfoort te diep in de buidel getast om een rijkdom aan spelers te vergaren. Vorige week waren die spelers al zeer schotvaardig, met na me de oud DWS-er Mos Temming. Hi; voert ook morgen de aanval weer aan en weet zich vanaf het middenveld gesteund behalve door Marcus ook door Van der Voor de voetbalwedstrijd Nederland Hongarije, een ontmoeting om de Europe se beker voor landenteams op 7 septem ber in Rotterdam, heeft de Hongaarse na tionale trainer, Rudolf Ilovsky, de volgen de spelers geselecteerd: doelverdedigers: Szentmihalyi, Gelei; achterspelers: Ka- poszta, Matrai, Meszoly, Sipos, Szepesi, Ihasz; middenspelers: Mathesz, Nagy; voorhoedespelers: Molnar, Bene, Albert, Farkas, Rakosi, Fenyvesi, Korsos. onpas, omdat 't Europese dorp in Utrecht de vergelijking met Leipzig en Tokio glansrijk doorstaat- Het is ook niet de Turkse ploeg, die met een handjevol deel nemers naar Nederland is gekomen om voor de eerste keer dit Europese treffen mee te maken. Het zal voor hen geen roemrijk debuut zijn, want van alle Tur ken is er slechts een, die eventueel een finaleplaats zou kunnen bereiken en dan nog alleen als deze kampioen-Turk mee zou doen op een damesnummer. Desalniettemin hebben ze zich op vrijwel alle nummers ingeschreven en lopen ze met vrolijke gezichten rond in het bad en het dorp. Nu pas horen ze immers echt bij de Europese zwemwereld. Het is het op papier sterke Britse team, dat met lange gezichten en vermoeide tred rondloopt en op duidelijke wijze de tegen zin demonstreert, waarmee het naar Hol land is gekomen. Donderdag zijn ze aan gekomen, nadat ze in Jamaica hebben deelgenomen aan de Gemenebest-spelen. Welgemoed waren ze naar Jamaica ver trokken, diep gedesillusioneerd keerden ze terug. De verwachte prestatiepiek bereik ten zij er niet, succes hadden ze nauwe lijks. Zij zijn slechts dodelijk vermoeid van de afmattingsslag die achter hen ligt en zien als een berg op tegen het opnieuw moeten bereiken van toptijden. In de Nederlandse ploeg is dit wonder inmiddels geschied. Na een zeer geslaagd trainingskamp in Zeist, dat in alle opzich ten in schrille tegenstelling stond met het afschuwelijke trainingskamp in Rotter dam, twee jaar geleden ter voorbereiding voor Tokio, is uit de individiuele zwemmers en zwemsters een hechte ploeg gegroeid, die in optima forma de wedstrijden af wachten. Wie zich de talloze spierblessu res en de sombere stemming onder de Olympiagangers herinnert, die in Rotter dam de prelude vormden van de teleur stellingen in Tokio, kijkt met genoegen naar de opgewekte Oranjezwemmers, die met plezier en moeite hun dagelijkse trai- ningsbanen trekken. Masseur Max van Gelder, die in Rotterdam een dagtaak had aan het behandelen van alle gewon de spieren van de Olympische ledematen, heeft nu nog slechts drie min of meer ern stige spierblessures hoeven te verhelpen: die van bondstrainer Rob Kerkhoven, en van de beide damesleidsters Ada den Haan en Iet Koster-Van Feggelen. Mooier kan het al niet, althans met be trekking tot de ploeg. Hoewel de ploeg in een betere conditie is dan de afgelopen twee jaar het geval is geweest, is het zeer de vraag of zij op kunnen tegen het geweld van de overige Europese landen. Vooral de Russen hebben de afgelopen da gen zeer geïmponeerd. Zij hebben vriend en vijand verrast met een machtsvertoon, waar geen enkel zwemteam voorlopig een antwoord op heeft. TELSTAR (thuis tegen ADO): op stelling wordt pas morgen bekend. RCH (thuis tegen SVV): Van der Meeren; Croes, Van Wooning, Koning en Nanai; Fransz en Maslo; Van Does- selaar, Hendriks, Honout en Meijer. EDO (thuis tegen HVC): Anama; Van der Zon, Disselköter, Witkamp en Looze; Hup en Van der Putten; Bos dijk, Burke, Koek en Slisser. HAARLEM (uit tegen Wageningen): Paternotte; Wentink, Koster, De Boer en Smit; Peijs en Kruyer; Robert, Hoeben, Couperus en Peters. Lugt, de oud-Stormvogels-speler, die in de Keistad bijzonder goed kan aarden. De opstelling van HVC is: Hoogerman; De Jong, Nakker, Van Loenen, Maas; Mar cus en Van der Lugt; Van Empelen, Tem- ming, Van Ginkel en Hollander. Haarlem is de enige ploeg uit Kenne- merland, die een uitwedstrijd op het pro gramma heeft. De reis voert naar Wage ningen waar de club van die naam het doel is van acties, die met hetzelfde ge schut van vorige week zeer winstgevend kunnen zijn. Aan Wageningen moet echter meer voetbalkracht worden toegeschre ven dan aan NOAD, dat zondag met 5-1 werd verslagen. Wageningen speelt met: Quint; Tanis, Diellissen, Van der Weert en Zaal; Borg en Willems; Loffeld, Fie- gen, Jansen en Broeks. Nieuwelingen in dit gezelschap zijn Loffeld (DOS) en de middenspelers, die van een amateurclub (Bong) en van De Graafschap kwamen. (Van onze sportredactie) In het „veld" van deelnemers aan de toto-race om een trip voor twee personen naar de Engelse cup- ftnal is een nieuw gezicht gekomen. Oefenmeester Peeman van Haar lem heeft om diverse redenen ge meend te moeten afzien van deel name. Zijn plaats wordt ingenomen door de voorzitter betaald voetbal van Haarlem, de heer J. Gosen. De heer Gosen is al 26 jaar lid van Haarlem. Hij zit al jaren in het bestuur van de afdeling be taald voetbal van de club en is nu voor het tweede jaar voorzitter van dieafdeling. Hij heeft wel gevoet bald, maar niet in het eerste. De heer Gosen, die vele uren als ama teur aan zijn vereniging besteedt, oordeelt ie wedstrijd van Haarlem J. Gosen, 26 jaar bij Haarlem tegen Wageningen op de berg als een zwaar duel. „We hebben daar zelden gewonnen, maar we spelen goed, dus. Oefenmeester De Visser van Tel star is niet pessimistisch gestemd over de verrichtingen van zijn team in de eerste wedstrijd tegen Sittar- dia. Wel was hij op sommige pun ten, vooral wat de defensie betreft, wat teleurgesteld. „Maar we heb ben ervan geleerd". Trainer Klijn van EDO was vol goede moed. „Natuurlijk hebben wij in Venlo van VVV verloren. Maar daar sneuvelen er heel wat meer. Ze hebben daar de zaak ge reorganiseerd". Puck de Vos tenslotte van RCH was in een plezierige stemming. Lo gisch na de eerste overwinning op de eerste dag de beste in de eerste divisie. „Kun je je een mooier be gin wensen. Nu maar kijken, wat het zondag wordt tegen SVV, een plo.eg, die het ons vorig seizoen las tig heeft gemaakt." De stand van zaken in de Enge- 1 andrace luidt (waarbij de heer Gosen de punten van de heer Pee man overneemt): 1. Klijn S pnt., 2. Gosen 7 pnt., 3. De Vos 6 pnt., 4. De Visser 5 pnt. De prognoses van het komende weekeinde zijn (resp. van De Vis ser, De Vos, Gosen en Klijn): PSVSittardia .3311 Willem IISparta 2 1 3 2 DOS—MVV 3 2 2 2 Go AheadDWS 2 113 FeijenoordTwente .1111 AJAXNAC 1111 GVAVElinkawijk 3 111 Fortnua '54Xerxes 13 11 TelstarADO 12 2 2 RCH—SVV 2 13 1 RBCCambuur3 3 1 3 ZaanstreekDHC 1 1 3 1 GraafschapEindhoven 112 3 I

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9