ORGANISATIE HAD MOEIZAME START Duur scorebord deed het niet Jury maakte flinke blunders Toos Beumer bereikte na hoogspanning met beste tijd maar net aan de finale Jiskoot kon carrière niet afsluiten met finale-race Jan van der Horst blijft optimistisch gestemd in Nuth Nederlandse heeft kans waterpoloploeg op kwartfinales 3Êt'' V ii m >^lS MULDER en RIJKE nv een bankwerker en enige vakbekwame plaatwerkers UTRECHT IN CIJFERS GRETTA KOK IN DE FINALE Ster van Namen voor Dolman Sport commissie KNWU had een langdurig gesprek met Haarlemmer Boeiend duel tegen Hongaren Weer wereldrecord zwemmen scherper Klenie Bimolt geopereerd 11 m i V MAANDAG 22 AUGUSTUS 1966 ■sV Beter ingespeeld Troosten Italië 1 SCHEEPSBOUW- en AANNEMERSBEDRIJF Industriestraat 25 IJmuiden - Tel. 02550-6146 Voor de scheeps- en constructiebouw vragen wi| Het Nederlandse publiek, altijd verwend met een voortreffelijke organi satie bij zwemwedstrijden en daarom altijd nogal hoog opgevend van feilen in het buitenland, heeft gisteren met het schaamrood op de kaken moeten toezien hoe de bij repetities veelvuldig beproefde organisatie van de elfde Europese kampioenschappen op het beslissende ogenblik stroef en stotend op gang kwam. Eerste mededeling: het niet werken van het meer dan een ton gekost hebbende elektronische scorebord. Daarna de blunder van de jury: het totaal verkeerd omroepen van de tijden, waardoor de winnaar van de eerste serie 100 meter vrije slag, Leonid Ilichev, buiten de halve finales dreigde te geraken. Er waren afspraken gemaakt om tot een vlotte publikatie van de tijden te komen, maar na dit misverstand ging de inter nationale jury over op een bijzonder tijdrovende wijze van tijdenverge lijking, waardoor het ochtendprogramma een uur uitliep. Wellicht hielden de betrekkelijk matige prestaties van de morgenuren meer verband met de organisatorische moeilijkheden dan men op het eerste gezicht zou denken. De spanning onmisbaar voor een topevenement viel weg en vele zwemmers en zwemsters bleven onder hun maximale mogelijkheden. Ge lukkig draaide in de avonduren de organisatie beter en plotseling gingen ook de prestaties aanzienlek omhoog. Natuurlijk was er een uitzondering om deze regel te bevestigen: de in de morgen verzwommen series van de 400 meter wisselslag heren. De grote favorieten stel den zich tevreden met een tijd even be neden de vijf minuten. Maar in enkele jaren is het potentieel op dit betrekkelijk jonge nummer zoveel groter geworden, dat Jan Jiskoot met 5.04.1. juist de fina le niet haalde. Zijn tijd was beter dan die waarmee hij in Leipzig zilver won en ook beter dan het doel dat hij zich voor deze kampioenschappen had gesteld: ï.05.0. Maar dat alles mocht niet verhin deren, dat de 26-jarige Amsterdamse le raar MO gymnastiek zijn allerlaatste gro te wedstrijd van zijn carrière niet zal kunnen zwemmen. Gisteravond föén' tfe 'jury' Wat beter in gespeeld raakte, waren er wel races van uitstekend gehalte. Bij de halve finales van de 100 meter vrije slag bleek een tijd van even boven de 55 sec. onvoldoen de voor het bereiken van de eindstrijd. Vier jaar geleden in Leipzig won Ronnie Kroon nog brons met een tijd van 55.5 sec. In de series van de 100 m vrije slag dames bleek de vooruitgang nog duide lijker. Toos Beumer, opgezweept door de gehele Nederlandse kolonie, verwezen lijkte in de tweede serie de beste Neder landse prestatie van dit jaar met 102.8. Vier jaar geleden werd Heidi Pechstein Europees kampioene met 103.3, maar na de derde en vooral na de geweldige strijd in de vierde serie bleek de 1.02.8 van Toos nog maar juist voldoepde voor een finaleplaats. Bij de halve finales van de vrije-slag- sprint heren nam Leonid Ilichev geen ri sico meer. Hij was zeer snel weg en fi nishte in 54.1 sec. voor Udo Poser (54.7). In de tweede serie was Bobby McGregor met 54 3 sec. de snelste. Zes nieuwe nationale records werden gevestigd bij de 100 meter vrije slag da mes. Drie daarvan waren goed voor fina leplaatsen: de 1.02.3 uit de eerste serie van het zeer snel opkomende Franse ster retje Claude Mandonnaud, oorspronkelijk meer een 400 meter-zwemster, maar de laatste tijd ook zeer snel op de sprint, de 1.02.0 waarmee Martina Grunert een nieuw gezamenlijk Duits record vestigde, en de 1.02.4 van oldtimer Daniela Beneck (It.). Martina Grunert en de Hongaarse Judith Turoczy (eveneens 1.02.0) zijn de grote favorieten voor de finale van maandag. Bep Weeteling, die evenals Toos Beumer in een relatief minder ster- 100 meter vrije slag heren. Eerste halve fi nale: 1. Ilichey (USSR) 54.1, 2. Poser (O.- Dld) 54.7, 3. Kulikov (USSR) 55.0, 4. Ericsson (Zweden) 55.7, 5. Huttunen (Finl.) 56.0; tweede halve finale: 1. McGregor (G.-B) 54.3. 2. Gre- gor (O.-Did) 54.8, 3. Lundin (Zweden) 55.0, 4. Klein (W.-Dld) 55.0, 5. Kremer (W.-Dld) 55.0. De acht zwemmers voor de finale 100 meter vrije slag heren, die vanavond wordt gezwom men, zijn (met baannummers)1. Kulikov 55.0, 2. Klein 55.0, 3. Poser 54.7, 4. Ilichev 54.1, 5. MacGregor 54.3, 6. Gregor 54.8, 7. Kremer 53.0, 8. Lundin 55.0. De acht zwemsters met hun baannummers tn hun beste tijd te Utrecht voor de finale 100 meter vrije slag dames, die vanavond wordt gezwommen, zijn: 1. Toos Beumer (Ned.) 1.02.8, 2. Rita Schumacher (O.-Did) 1.02.6, 3. Claude Mandonnaud (Fr.) 1.02.3, 4. Martina Grunert (O.Dld) 1.02.0, 5. Judit Tu roczy (Hong.) 1.02.0, 6. Daniela Beneck (It.) 1.02.4. 7. Paulien Sillett (G.-B.) 1.02.6, 8. Ann Christine Hagberg (Zweden) 1.02.8. De finale-indeling van de 400 meter wissel slag heren (vanavond): 1. Kimber (G.-B.) 5.02.6, 2. Katzur (O.-Did) 5.00.8, 3. Dunaev (USSR) 4.58.2, 4. Fotin (USSRi 4.56.6, 5. Wie- gand (O.-Did) 4.57.3, 6. Schillder (O.-Did) 5.00.1, 7. Krammel (W.-Dld) 5.02.5, 8. Salpa (Finl.) 5.02.8. De finale-indeling voor 100 meter rugslag da mes (morgenavond) luidt met baannummer: 1. Natalia Mikhailova (USSR) 1.11.6, 2. Ulla Patrikka (Finl.) 1.11.5, 3. Christina Balaban (Roem.) 1.09.6, 4. Christine Caron (Fr.) 1.08.9, 5. Linda Ludgrove (G.-B.) 1.09.5, 6. Coby Sik- *ens (Ned.) 1.11.3, 7. Maria Paz Cromominas (Sp.) 1.11.5, 8. Brigitte Kohier (O.-Did) 1.11.7. Stand na zeven springen in het schoonsprin- gen (3-meterpl?nk) dames (de eerste twaalf kwalificeren zich voor de finale, waarin drie sprongen worden verwerkt): 1. Reinhard (O. Dld) 462.10, 2. Fedosova (USSR) 456.35. 3. Baklanova (USSR) 454.55, 4. Kiljestrom (Finl.) 433.70, 5. Delitzsch (O.-Did) 431.20, 6. Dickens (G.-B.) 408.20, 7. Kuiler (Ned.) 406.00, 8. Hil- bert (W.-Dld) 403.30, 9. Pertmayer (Oost.) 40105, 10. Wierniuk (Pol.) 399.35, 11. Rowlatt »gq~R398.05, 12. Milena Duchkova (Tsjech.) •92.35. ke serie was ingedeeld, finishte in 1.04.1 en bleef daarmee ver van een finale plaats verwijderd. In de catacombes onder de hoofdtribune waar coaches hun pupillen tot het laatste moment toe voorbereiden op de te leve ren topprestaties en waar de spanning te snijden was, had bondscoach Kerkhoven even tevoren Coby Buter moeten troosten. Het twintigjarige Heerenveense kantoor meisje was in de eerste serie van de 100 meter rugslag slecht uitgekomen bij het keerpunt. „Ik kon me niet oriënteren", was haar verweer. In de volgende series overkwam het zelfde enkele zwemsters van naam: de Russische Tatyana Savelyeva, de Fran- ?aise Benedicte Duprez en de Zweedse Yvonne Hiljeback. Zij lagen allemaal op haan .een of twe§» waar de Jichtinval blijkbaar ongunstiger was dan op de ove rige banen. Het prestatiegemiddelde werd daardoor aanzienlijk gedrukt. Na de drie groten Christine Caron (1.08.9), Linda Ludgrove (1.09.5) en Christina Balaban (1.09.6) stapte tot ieders verbazing de Groningse Coby Sikkens als vierde de fi nale in met een matige 1.11.3. „Ze is altijd benauwd voor de eerste sprong. Nu maakte ze die goed en mis lukte de tweede", vertelde de echtgenote van trainer Braamzeel een beetje mis moedig. Marriet Dommers, in korte tijd een internationaal bekende springster ge worden, was bij de zweef achterover met de enkels tegen de plank geslagen. Ge heel uit balans kwam ze scheef in het water terecht. 19.55 punten oordeelde de jury. Veruit het laagste puntenaantal dat bij de zeven sprongen van zondag werd gegeven. Met pleisters op de benen heeft Marriet daarna nog moedig geprobeerd de hopeloze achterstand in te lopen en zich alsnog bij de twaalf besten voor de finale te plaatsena Na de verplichte spron gen was zij nog voorlaatste. Bij de twee vrije sprongen streefde ze drie concurren ten voorbij. Dat was echter onvoldoende. Nederland zal in de finale (drie vrije sprongen) alleen worden vertegenwoor digd door de spectaculaire durfal Eljo Kuiler. Dit Haagse meisje werkte een voortreffelijk programma af en stond na zes sprongen zelfs op de vierde plaats. Bij de opsprong voor de hele schroef kwam ze echter niet goed uit en viel zij naar de zevende plaats terug. Eerste staat de Oostduitse Delia Reinhard, ge volgd door de Russinnen Tamara Fedoso va en Vera Baklanova. Mli i De Russinnen Prozomenshikova en Pozdnyakova hebben vanmorgen in de series de snelste tijden op de 200 meter schoolslag gemaakt tijdens de Europese kampioenschappen zwemmen in Utrecht. Prozumenshikova zwom i 2.44.6, haar landgenote 2.47.3. Voor de finale, die dinsdagavond wordt gehouden, plaatste zich ook Gretta Kok, die haar serie won in 2.51.5. Daarmede was zij de vierde in tijd in de series, want ook de Engelse Slattery was nog sneller (2.49.8). Voorts plaatsten zich voor de finale: Stella Mit chell (G.B.) 2.51.9, Barbel Grimmer (O. Dld.) 2.52.8, Suzanne Grimmer (O.-Did.) 2.53.3 en Martha Hoffman (W.-Dld.) 2.54.8. De Rotterdammer Eef Dolman heeft de „Ster van Namen" voor amateurs op zijn naam gebracht. De Nederlander won zondag bovendien de laatste etappe, een rit over 140 km van Andenne naar Leu ze. Dolman had voor de afstand 3 uur 33 min 11 sec nodig. De Belg David werd tweede in dezelfde tijd. De uitslag luidt: 1. Dolman (Ned), 3.33.11, 2. David (Belg) zt, 3. Du Bois (Ned) 3.34.30, 7. Wagtmans (Ned) z.t. Eindklassement: 1. Dolman 12.55.11, 2. Steevens 12.56.19, 3. Wagtmans 12.57.29, 4. Van Espen (Belg) 12.58.36, 5. Vannes- te (Belg) 12.58.54, 6. Willems (Belg) 12.59.34, 7. Beugels 12.59.55 en 8. Dubois 13.01.38. (Van onze sportredacteur) Zaterdag heeft de sportcommissie van de KNWU in Nuth een langdurig en ver trouwelijk gesprek gehad met Jan van der Horst, bij wie, volgens de mededelin gen van de medische commissie van de KNWU sporen van doping zijn aangetrof fen na de nationale kampioenschappen voor amateurs. De sportcommissie van wie nog enkele leden in Nuth aanwezig zijn, gaat de ontstane situatie uitvoerig bestuderen. Uiteraard wordt ook bonds coach Middelink, die gisteravond laat uit de Ster van Namen terugkeerde met de selectieploeg voor de wereldkampioen schappen, in het overleg betroken. De samenstelling van de definitieve ploeg voor de wereldkampioenschappen op de weg is, aldus Middelink, niet voor dins dagavond te verwachten. Middelink, die het nieuws van de doping- geschiedenis gisterochtend in België ver nam van een Nederlandse toerist, was er „kapot van", evenals de vijf renners in de ronde van Namen. Middelinks reactie was: „je zegt wel eens, ik steek mijn hand voor hem in het vuur. Dat zou ik in dit geval voor Van der Horst willen De Russische Tamara Fedosova, die tweede staat, bij het schoonspringen vanaf de drie-meterplank. Door overwinningen met 7-4 op Groot- Brittannië en 4-1 op Spanje heeft de Ne derlandse waterpoloploeg de kans om tot de laatste acht door te dringen in eigen handen gehouden. Op de creditzijde kwam alleen de verwachte nederlaag tegen Hongarije, die met de cijfers 5-3 echter een redelijk aanzien kreeg. Er rest de oranjeformatie voor de groep A alleen nog de ontmoeting tegen Zweden (dins dag), die beslissend zal zijn over de vraag welk van deze twee landen met Hongarije overgaat naar de halve-finale- poules. Gezien het spelpeil van beide ploegen mag de kans op succes voor de mannen van Van Feggelen zeker gro ter worden geacht, want wat de Zweden in hun wedstrijden tegen Spanje (4-3) en Groot-Brittannië (3-2) lieten zien, was niet erg overtuigend. Zij blijven echter gevaarlijke tegenstanders, getuige de ma gere 1-0 zege die Nederland in april jl. in Stockholm met moeite bezocht. De strijd tegen Hongarije op de ope ningsavond was voor ons land wel het hoogtepunt uit de start van het water- polotoernooi. Zouden onze landgenoten er in slagen tenminste een gelijkspel uit het .- w Het eerste Nederlandse doelpunt in de wedstrijd tegen Spanje, dat ge scoord werd door Van der Voet (net zichtbaar achter de doelpaal). vuur te slepen tegen de achtvoudige Europese kampioenen en Olympische ti telhouders? Nederland, dat een gelijkwaardige te genstander leek te zijn, kreeg enkele kansen, maar Van der Voet schoot tot tweemaal toe over. Hongarije, dat nog niet zijn sterkste formatie in het water had, nam de leiding door een strak schot van Rusoran, de man die met drie goals topscorer zou worden. De tweede spelpe- riode werd fataal voor de oranjeploeg. Coach Markowitz had een hartig onder houd met zijn pupillen en het resultaat bleef niet uit. Ferenc Konrad en Rusoran met een schitterende doorslagbal vergrootten de voorsprong tot 3-0, voor dat Nico van der Voet een volkomen on nodige fout maakte en uit het water werd gestuurd. Oranje kwam niet aan de bal en opnieuw scoorde Rusoran (4-0). Een debacle stond voor de deur. Maar toen Van der Voet opnieuw aan de kant moest schreeuwde aanvoerder Fred van Dorp. die niet voor niets de bijnaam „de barre" heeft gekregen, zijn spelers moed in en ziet, met een man minder werd de achterstand verkleind toen Van Dorp zelf een strafworp mocht nemen. Dat was vlak voor het eind van de derde pe riode en het inspireerde de oranjeman nen tot een heftig verzet, waartegen de Hongaren „fouls" in het spel brachten. De Spaanse scheidsrechter Manquillot was echter onverbiddelijk en zond Dömö- tör uit het water. Kort na het ingaan van de laatste periode kon Hans van Om men die numerieke meerderheid in een doelpunt uitdrukken. Met 4-2 was alles weer mogelijk ge worden. De Hongaren waren kennelijk geschrokken van deze terugkomst van de aloude tegenstanders en slechts dankzij een cadeautje van de scheidsrechter, die de nu in het water gekomen crack Gyorgy Karpathy een strafworp toeken de, konden de Magyaren de zege veilig stellen. Want dat daarna Fred van Dorp, die veel te weinig naar voren gaat, de stand nog op 5-3 kon brengen, was al leen van belang voor de statistici. De Nederlanders wisten nu, dat ze, wil den ze tot de laatste acht doordringen, de recente drie wedstrijden tegen Span je, Groot-Brittannië en Zweden zouden moeten winnen. Spanje werd een willig slachtoffer. Hans" Wouda, Hans Aalberts, Gerard van der Kolk en Fred van Dorp (wat kan hij toch ontzettend hard van verre afstand schieten) brachten de vier doel punten op het scorebord, die het mo reel van de ploeg versterkten. Enekele uren later in het voor het eerst sfeervolle bad Den Hommel werd Groot-Brittannië het tweede slachtoffer van de wil om te winnen. Dit werd geen grootse wedstrijd, waarin echter wel een record werd gevestigd toen niet minder dan dertien maal een speler voor de zwak leidende Oostenrijker Dirnweber uit het water moest worden gezonden. Voor Nederland scoorden Van der Voet (3x), Van Dorp (2 x), Hoogveld en Aalberts. Veel bijzonders is er op de eerste da gen verder niet gebeurd, of het moest de krappe 6-5 nederlaag zijn van de Westduitsers tegen de snelle Italianen. Rusland speelde zaterdagmorgen met Turkije. Het werd eeen 12-0 nederlaag voor de Turken. In poule A, waarin ook Nederland is in gedeeld, versloeg zaterdagavond Zweden Spanje met 4-3. De Zweden versloegen zondagmiddag op het nippertje de En gelsen met 2-3, dankzij een betere con ditie. De overige uitslagen zijn: poule B: Frankrijk-Tsjechoslowakije 2-1; Tsje- choslowakije-Joegoslavië 1-4; Frankrijk Oost-Duitsland 3-8. Poule C: Turkije- Rusland 0-12 en Roemenië-Bulgarije 4-0. Poule D: België-Ierland 8-3 en Italië- West-Duitsland 6-5. Groep A Groep D Zweden 2 4 Nederland 3 4 België 1 2 Hongarije 1 2 2 Spanje 2 0 West-Duisland 1 0 Gr.-Britannië 2 0 Ierland 1 0 Groep B Groep C Joegoslavië 1 2 Rusland 1 2 Oost-Duitsl. 1 2 Roemenië 1 2 Frankrijk 2 2 Bulgarije 1 0 Tsjechoslow. 2 0 Turkije 1 0 Op de sluitingsdag van de Noordameri- kaanse zwemkampioenschappen in Lin coln zijn opnieuw twee wereldrecords ver beterd. Mike Burton stelde het record op de 1500 meter vrije slag heren maar liefst 17 seconden scherper door in 16 min 41,6 sec te zegevieren. Het wereldre cord was in bezit van Steve Klause, die nu met een tijd van 16.51,6 tweede werd achter de 19-jarige zwemmer uit Califor- nië. Patty Caretto vestigde op de 1500 meter vrije slag dames een nieuw re- ceord- Zij won de titel in 18.12,9, dat is 8,8 seconde sneller dan het wereldrecord op de 1500 meter dat op naam stond van de Amerikaanse Lee Davis. Een team van Santa Clara bestaande uit Linda Gustavson (2.15.8), Nancy Ryan (2.14.1), Claudia Kolb (2.12.4) en Pokey Watson (2.13.1) verbeterde het wereldre cord over 4 x 200 meter vrije slag dames tot 8 minuten 55.4 seconden en bleef daarna 4.7 seconden onder het oude record van de „city of commerce" eveneens een Californi- sche vereniging. doen. En zo denken ook de renners hier er over. Ik ga alles rond van der Horst en Duyndam, die nog steeds last heeft van een knieblessure en daarvoor van daag weer een injectie van KNWU-arts Visser heeft gekregen, bepraten. Hoe de ploeg er uit gaat zien voor Nürburg durf ik niet te zeggen." De sportcommissie van de KNWU, die verbolgen is, omdat ze de zaak v.d. Horst uit de krant heeft moeten vernemen, heeft dus zaterdag met Van der Horst ge sproken. Aanvankelijk gebeurde dat op nogal strenge wijze, maar aangezien de Haarlemmer onbezorgd en rustig zoals hij zei praatte, „omdat ik niets te ver bergen heb en ik niets gepakt heb", werd het gesprek aldra soepeler van toon. Van der Horst, die zaterdag vierde werd in een criterium in België, is er Vhn overuigd, dat alles in orde komt. „Ik blijf optimistisch. Ik heb geen schuld gevoel, want ik heb geen doping gebruikt. Het zou te gek zijn, als ik onschuldig zou worden gestraft. Dat beseft de sportcom missie natuurlijk ook. Dat is een kwestie van vertrouwen. Het is natuurlijk niet zo eenvoudig, deze hele zaak. Als ze me niet zouden geloven, zou ik dat verschrikke lijk vinden. Dan stop ik met het wiel rennen, onmiddellijk. Ik heb het altijd met plezier gedaan. Maar als ik met een blaam naar elke koers zou moeten. Daar pas ik voor. De jongens zeggen ook: het is onmogelijk, jij hebt niets gebruikt. Tiemen Groen zei me: als dat zo gaat, zou ik me zelf, niets gebruikend, niet meer aan een onderzoek durven onder werpen. Wat jou nu overkomt kan mij morgen ook gebeuren. Maar het komt wel goed", aldus Jan van der Horst, die nog opmerkte: „dokter Visser van de medische commissie heeft me gezegd: ik heb je speciaal geobserveerd na de natio nale kampioenschappen, maar ik heb niets gezien dat zou duiden op gebruik van doping." En van der Horst besloot: „natuurlijk ga ik mee naar de Nürburg- ring." (Van onze correspondent) Klenie Bimolt, de schoolslag-specia liste uit Groningen, is gisteravond met een acute blindedarmontsteking in het diaconessenhuis te Utrecht opgeno men. Nog diezelfde avond is zij ge opereerd. Haar toestand is uitstekend. De teleurstelling was groot, te meer omdat Klenie juist weer in vorm kwam aan het begin van de Europese kam pioenschappen. Nu is er evenwel een einde gekomen aan haar titelstrijd. Het is merkwaardig dat ze steeds bij be langrijke evenementen op halve kracht moest zwemmen of verstek moest la ten gaan. Zo ondervond zij vier jaar geleden in Leipzig hinder van een steenpuist in haar oor en in Tokio bij de Olympische Spelen had zij een ernstige polsblessure. HOCKEY. Het Nederlandse dames hoc key touringteam heeft in Pietermaritz- burg de derde wedstrijd, die het tegen Zuid-Afrika speelt, met 0-1 verloren. De vierde en laatste wedstrijd wordt 10 sep tember in Johannesburg gespeeld. ADVERTENTIE Geïnteresseerden zullen wij gaarne, liefst na telefonische afspraak, in een mondeling onderhoud alle gewenste inlichtingen verstrekken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11