Serie nieuwe aardschokken treft het rampgebied in Anatolië HET WEER V Ruim 200 arrestaties bij betoging in hoofdstad moms Mgr. drs. Th. Zwartkruis bisschop van Haarlem Urenlange onzekerheid over juistheid van bericht UST Geen vergunning COMPLICATIES BIJ PUBLICATIE Journalist Velser tunnel had weekeinde met 91.000 voertuigen Oecumene tot in de dood Dodelijk ongeval in Vogelenzang Langgelast spoor wordt steeds langer Invalide lag vier dagen dood in zijn huis mm regenkleding Superslagerij De IJmond 51e JAARGANG NUMMER 246 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Y. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN MAANDAG 22 A USTUS 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C van der Mqe Hulpacties Oorzaakkernproeven" Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee 4 Topsy4 Ferdinand4 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Radio en tv i6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Sportief9, 13 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Veranderlijk Aan het strand Wil an Allah" Barteljorisstraat Haarlem - ML 'Sül Icidsestiaat (bij Kmiogsptoia» (020) 22369* - MAGERE DOORREGEN VARKENSLAPPEN r - aQ SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK Telefoon 8166 LANGE NIEUWSTR. 471 LJMUfOEN Het woord is aan IJmuider Courant Steden en dorpen werden puinhopen ERZOEROEM (AP). Een nieuwe serie aardschokken heeft Oost- Turkije vandaag getroffen. Reddingsbrigades zjjn bezig overlevenden van de rampzalige aardbeving van vrijdag te helpen, ten gevolge waarvan duizenden wedden gedood en gewond. Er zijn meer dan 2.300 doden ge borgen. De vrees bestaat dat dit cijfer zal stijgen boven de drieduizend. De Turkse regering heeft een noodprogramma uitgevaardigd om uitbreken van besmettelijke ziekten te voorkomen. De lijken die uit het puin te voor schijn werden gehaald in de honderden dorpen van de vier getroffen pro vincies worden onmiddellijk begraven, zelfs voordat zjj geïdentificeerd zijn, om besmetting te voorkomen. Zaterdagnacht en zondagochtend, zo meldt onze speciale verslaggever in Tur kije, werd het getroffen gebied opnieuw getroffen door aardschokken. Hoewel van lichte aard waren ze voldoende om de muren van half ingestorte woningen om ver te werpen. De provincie Varto, een arm gebied met 28.000 over talloze ge huchten verspreide inwoners, werd bin nen één etmaal door vijftig aarschokken geteisterd. Hier staat nog maar een handvol huizen overeind. In deze berg streek alleen ai zijn nu bijna tweedui zend doden geborgen. Zelfs in Istanboel (in Europees Turkije, op 1500 kilometer afstand van het ramp gebied) werden de bevingen gisteren nog gevoeld. In paniek vluchtten gisternacht ook hier vele duizenden de straat op om de nacht in het open veld door te brengen. HOEWEL DE kern van het rampgebied, ongeveer tweehonderd kilometer ten zui den van de Zwarte Zee, nauwelijks be reikbaar is, omdat vele van de weinige wegen en paden die de twee- a driedui zend meter hoge bergketens omsluiten, on begaanbaar zijn, hebben de reddingsac ties in de grotere plaatsen een geweldige omvang gekregen. Centrum van de red dingsondernemingen is Erzoeroem, de ba sis van het Turkse derde leger, dat on middellijk na de ramp alle beschikbare soldaten en materieel heeft ingezet. Dui zenden lichtgewonden en daklozen vinden hier een onderkomen in lange rijen witte tenten, die haastig zijn aangevoerd en die nu de bergdalen vullen. De ernstige ge wonden worden in ziekenhuizen of veld hospitalen in de omgeving verzorgd, of „De ondergrondse kernproeven kun nen de oorzaak zijn van de aardbe vingen in Turkije", zo meent de Mexi caanse geleerde Ernesto Dominiguez, de directeur van het onderzoekings centrum bij de Mexicaanse Golf. Vol gens Dominigues kunnen geleerden nog steeds niet de juiste oorzaken van aardbevingen vaststellen. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of enkele buien. Ma tige, aan de kust vrij krachtige wind, in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De depressie die onder meer in België veel regen veroorzaakt, trekt van Limburg naar Duitsland en laat het strand links liggen. Niet veel regen dus maar wel veel wind uit het noor den. Middagtemperatnur 18 graden, zeewater ook 18 graden. Vooruitzichten: Onstabiel en koel door zeewind. worden via vliegtuigen afgevoerd naar verder gelegen plaatsen. In alle delen van het land zijn acties begonnen om geld en goederen in te za melen voor de getroffen bevolking. Alle beschikbare vervoermiddelen, zoals vlieg tuigen, treinen en vrachtauto's, worden nu gebruikt voor onmiddellijke hulp aan de slachtoffers. Zodra het reddingswerk achter de rug is zullen de ingezamelde dekens, kleding en voedsel naar het rampgebied worden verzonden. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft zijn speciaal gironummer 777 opengesteld ten bate van hulpverlening aan slachtof fers van de aardbeving in Turkije. Er is al een hoeveelheid medicamenten voor het rampgebied beschikbaar gesteld. Ook het Griekse Rode Kruis zou hulp bieden. IN DIT VER van de westelijke bescha ving verwijderde gebied van Klein-Azië heeft de bevolking sinds onheuglijke tijden met aardschokken leren leven. Elk jaar doen zich wel enige bevingen voor: nog vorige maand vielen enkele doden. In to taal vonden sedert 1938 ruim 46.000 men sen de dood bij aardbevingen. Maar het geweld van de recente schokken wordt slechts overtroffen door die van 26 decem ber 1939, toen 40.000 Turken rond Erzin- can (150 kilometer vgn het huidige ramp gebied) het leven verloren. „Het is de wil van Allah", zeggen de ouderen, die veelal berusten in hun ar moede en de onbarmhartige natuur. Maar de jongeren in deze streken, van wie velen noodgedwongen buiten hun woon plaats werk hebben gezocht, zijn minder berustend. Onafhankelijke dagbladen schrijven, dat de regering de les moet trekken uit de huidige ramp en moet zor gen voor betere en stevige huizen, opdat de steeds terugkerende aarschokken niet meer tot vernietiging van deze omvang zullen leiden. Het Turkse dorp Varto is één troosteloze puinhoop. Geen huis staat meer overeind. De bewoners lopen verdwaasd rond over de steenhopen, die eens hun huizen waren. (Telefoto). In het haastig opgezette tentendorp bij Erzoeroem lag gisteren een man ge knield op de grond. Een hospitaalsoldaat zei: „Zo knielt hij al een dag lang, zwij gend. Hij verloor vrouw en vier kinde ren". Verderop rust een vrouw gebogen op haar knieën. Onder de lange hoofddoek is slechts een gezicht te zien. In haar arm een bundeltje waarin een baby. Zij lijkt te zingen op een vreemde hoge toon, met lange uithalen. Een militair vertaalt in gebrekkig Engels: „Zij heeft nog slechts deze baby over van haar ze ven kinderen. Zij smeekt nu of Allah haar dit kind laat houden Tussen de tenten stapt een kat over de droge dorre aarde. Een langharig bruin dier, met lichte ogen. Hij miauwt klage lijk. Een zwoele wind, die over de ber gen strijkt, doet de tentzeilen wapperen. Militaire trucks, gehuld in stofwolken, overstemmen elk ander geluid. Verderop werpt een verpleger haastig een doek over een glinsterende bak gevuld met in jectienaalden. Bij Erzoeroem hopen zich droogte, stof en leed op. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een geweldloos tref fen tussen de Amsterdamse politie en de deelnemers aan de door de actiegroep „Vietnam" georganiseerde stille protest mars heeft gisteravond geleid tot een enorme verkeerschaos in de Amsterdamse binnenstad en tot een record aantal ar restaties. In gemeentelijke veewagens en legertrucks voerde de politie niet minder dan tweehonderd tot tweehonderd vijftig van de rond vijftienhonderd demonstranten af. Daar werden zij in afwachting van processen-verbaal ondergebracht in de ma nege. Onder de arrestanten bevond zich de secretaris van de actiegroep „Viet nam", de heer O. Boetes uit Heiloo. De stille protestmars was de vijfde in de reeks van iedere derde zondag van de maand te houden marsen. Zoals bij alle voorgaande optochten hadden de organi satoren geen vergunning aangevraagd. Zij stellen zich op het standpunt dat voor or delijke betogingen die het verkeer niet hinderen geen vergunning nodig is. De mars begon gisteravond bij het stand beeld van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meyerplein. Tegen half acht ver zamelden zich daar ongeveer vierhonderd betogers. Zij begroetten drie waarschuwin gen van hoofdinspecteur J. Valken, dat zij zich door aan de mars deel te nemen aan een strafbaar feit schuldig zouden gaan maken, met gejuich en hoongelach. Om half acht zette de groep zich in be weging in de richting van de Dam. Kort na de start werd zij echter tegemoet ge treden door een aantal politiemannen. En kelen van hen gingen hierop op straat zitten, de overigen zetten door straten en stegen, waarin de politie geen vat op hen had, hun tocht voort. Hun aantal groeide hierbij snel tot on geveer vijftienhonderd. Ook verder op hun weg splitsten de betogers zich telkens wan neer zij politiemannen tegenover zich vonden. Het geheel werd hierdoor zo on- Om principiële redenen was voor deze en de vier voorafgaande marsen geen vergunning aangevraagd omdat dit „een beknotting van het recht op vrije meningsuiting" wordt geacht. Volgens de actiegroep zou het dubbel hartig zijn een vergunning aan te vra gen als men bij weigering toch door zet. Bovendien zou het aanvragen van vergunning betekenen „dat wij het recht van de overheid zouden erken nen beperkende regels te stellen, die volgens de ervaring wel degelijk poli tieke en geen zuiver ordebewarende achtergrond hebben", aldus de actie groep. overzichtelijk dat de zaak de politie vrijwel geheel uit de hand liep. Op de Dam trad de politie niet op. Wel echter op het Spui, waar de demonstran ten vervolgens heentrokken. Een enorme verkeerschaos, die zich later op andere plaatsen zou herhalen, was het gevolg. Het merendeel van de deelnemers aan de door kreten als „Johnson moordenaar" allerminst meer stille protestmars trok zich niets van de politie aan en zette langs allerlei wegen zijn weg naar het Ameri kaanse consulaat op het Museumplein voort. Enkele honderden van de demon stranten, die tenslotte hier aankwamen, gingen zitten op het gras voor het consu laat, waarvoor de politie een cordon had gelegd. Bij de nadering van overvalwagens probeerden zij snel de benen te nemen. Een groot aantal van hen werd echter door agenten en marechaussees ingesloten en vervolgens in auto's geladen, waarmee zij naar het hoofdbureau werden overge bracht. Ook op andere plaatsen, waar groepen demonstranten zich op weg naar het Museumplein bevonden, volgde de po litie deze werkwijze. De meeste van de demonstranten kozen hierop eieren voor hun geld en verdwenen. Het bleef echter tot half elf onrustig in de binnenstad. Een woordvoerder van de demonstran ten verklaarde later op een geïmprovi seerde persconferentie, dat de actiegroep „Vietnam" het politie-optreden betreurde. Wanneer de politie niet had ingegrepen was er geen sprake geweest van ordever storingen, zei hij. Voor komende stille pro testmarsen kondigde hij een andere tac tiek aan. (Voor andore demonstratie* it* paf. 31 (Van een onzer verslaggevers) Mgr. drs. Th. H. J. Zwartkruis, deken van Haarlem, is door paus Pau- lus VI benoemd tot bisschop van Haarlem. In dit ambt volgt hij de in maart plotseling overleden mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard op. Mgr. Zwartkruis is de negende bisschop van de Haarlemse kerk sinds het her stel van de kerkelijke hiërarchie in ons land in 1853. Rond het bekend worden van de benoe ming hebben zich zaterdagmiddag enige complicaties voorgedaan, die vooral voor de betrokkene op zijn zachtst gezegd nogal onaangenaam geweest moeten zijn. Om twee uur die middag verspreidde het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) via de radio het uit Franse bron afkom stige bericht, dat het bisdom Haarlem een nieuwe bisschop had in de persoon van mrg. Zwartkruis. Op dat moment was mgr. Zwartkruis volkomen onkundig van zijn benoeming. Vrienden, kennissen en alle anderen, die hem wensten te compli menteren kregen een hoogst verbaasde man aan de telefoon, die uiteraard met zaak niet goed raad wist. Informaties bij de kardinaal in Utrecht en bij de pauselijke nuntiatuur» in Den Haag leverden niets op, ook al had in tussen het Katholiek Nederlands Persbu reau (KNP) het ANP-bericht bevestigd. Pas om zes uur ontving mgr. Zwartkruis een telegram van de nuntiatuur, waarin hem werd megedeeld dat hij (inder daad) tot bisschop van Haarlem was be noemd. De nieuwe bisschop werd in Amsterdam op 22 november 1909 geboren. Hij bezocht aldaar het Ignatiuscollege van de Jezuie- ten en later het Amerikaans college van de universiteit van Leuven in België. Zijn priesterstudies maakte hij in het bis dom Haarlem. Op 26 mei 1934 werd hij priester gewijd. Direct daarna kreeg hij opdracht Engelse taal en letterkunde te gaan studeren aan de katholieke universi teit van Nijmegen, welke studie hij in 1940 afsloot met een doctoraal examen. Een jaar eerder was hij benoemd tot le raar aan het klein-seminarie „Hageveld" te Heemstede. Dat is hij meer dan twin tig jaar geweest. Vanuit die tijd stammen zijn veelvuldige relaties met vooraan- de katholieke geestelijken en leken uit Groot-Brittannië. Zijn voortdurende zorg voor een goed contact tussen Nederlandse en Engelse katholieken leidde er toe, dat hij enkele jaren geleden met de vereren de titel „ere-kapelaan van de Westminster Cathedral" werd onderscheiden. Wellicht ook in die periode van zijn leraarsambt ontwikkelde hij zich tot een gentleman onder de clerus: een naar Engelse snit en stijl geklede man met een toegespitste feeling voor maatschappelijk decorum. Als journalist genoot en geniet hij een betrekkelijke faam. Hij was medewerker van De Volkskrant, van de vroegere Maasbode en is dat nu nog van het enig landelijke katholieke avondblad in Neder land De Tijd. Ook in buitenlandse bladen (voornamelijk Engelse en Amerikaanse), zoals de Catholic Herald, The Tablet en Mgr. drs. Th. H. J. Zwartkruis. Religious News Service, verschenen ar tikelen van zijn hand. In juni 1961 werd hij pastoor van de Sint Jozefparochie en tevens deken van Haarlem. Een klein jaar later volgde zijn benoeming tot kanunnik van het Haar lemse kathedrale kapittel. Mgr. Zwartkruis zal in oktober offi cieel in zijn nieuwe ambt worden be vestigd. Dat gebeurt dan tijdens een plechtige consecratie in de kathedrale basiliek van Sint Bavo aan de Leidse- vaart in Haarlem. (Zie ook pagina 5) per 500 gram J 1.0«J 250 gram 1.98 N. RES PLEIN 1945 no. 53 DAMESKAPSALON Mediae Een lasterbeet iaat altijd een litteken na. De enorme verkeersdrukte in het af gelopen weekeinde kwam wat de IJmond betreft sterk tot uiting bij de Velser tun nel. Niet minder dan 91.000 motorvoer tuigen passeerden zaterdag en zondag de tunnel met tijdens de spitsuren tussen vier uur 's middags en tien uur 's avonds een frequentie van tweeduizend auto's per uur. Op beide dagen stonden de voer tuigen soms in kilometers lange files tot Uitgeest. De Velsense verkeerspolitie had de handen vol werk om de onvermijde lijke opstoppingen zoveel mogelijk te beperken. Omstreeks vijf uur zondagmid dag raakten vier auto's betrokken bij een kettingbotsing in de westbuis. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De drukte in de Velser tunnel op top dagen bewijst dat er van enige verlich ting na de ingebruikneming van de Coen- twnnel nog weinig sprake is. De hoge stenen muur, die op de alge mene begraafplaats te Venlo het protes tantse en het rooms-katholieke gedeelte scheidt, zal worden gesloopt. De werkgroep interkerkelijk contact te Venlo heeft zich met een desbetreffend verzoek tot het bestuur van deze ge meente gewend, omdat zij het in verband met de groeiende oecumenische houding tussen de katholieken en protestanten in Venlo en de daardoor verbeterde onder linge verhouding niet meer gewenst acht een afscheiding in stand te houden. Het college van B. en W. stelt aan de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen en voor deze sloopwerkzaam heden en het aanbrengen van een beplan ting een krediet van 12.000 te verlenen. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur heeft zich op een bollen tuin in Vogelen zang, gelegen ten oosten van de Vogelen- zangseweg een ongeval voorgedaan, aan de gevolgen waarvan de 39-jarige arbei der C. A. Meeuwissen uit Voorhout, van morgen in het Marine Hospitaal te Over- veen is overleden. Op onverklaarbare wijze is het slachtof fer op de tuin door een vrachtauto over reden. De bestuurder van de vrachtauto, een 31-jarige mesthandelaar uit Hillegom had even tevoren een vracht mest op de tuin afgeleverd en achter zijn auto met Meeuwissen staan praten. Toen hij in stapte om achteruit weg te rijden, had hij de man zien weglopen. Maar nadat hij twintig meter achteruit gereden was, zag hij plotseling de arbeider op de grond liggen. Door de cardan van de vracht auto geraakt had deze ernstige verwon dingen opgelopen. Terstond werd hij naar het Marine Hospitaal in Overveen over gebracht, waar Meeuwissen vanmorgen aan zijn verwondingen is overleden. Op de belangrijke lijnen van de Deutsche Bundesbahn ligt op het ogenblik 40.000 ki lometer langgelast spoor, een lengte, waar mee men de wereldbol zou kunnen om spannen. Op de overige 21.000 kilometer spoor van de DB bevinden zich nog onge veer twee miljoen verbindingen tussen niet aan elkaar gelaste rails. De aaneengelaste „rails-zonder-eind" worden voornamelijk toegepast om 't reis- comfort te vergroten: de wielen stoten niet meer. Een technisch voordeel is, dat er bij toepassing van voegloos spoor minder slij tage ontstaat aan het rijdend materieel en aan de spoorstaven. Ook op het net van de Nederlandse Spoorwegen wordt het spoor-uit-één-stuk steeds meer toegepast. Momenteel is 500 kilometer van het net ervan voorzien. De 50-jarige alleenwonende heer A. S. Verhaar heeft vier dagen dood in zijn woning op de derde verdieping van een huis in de Jan Pieter Heijestraat in Am sterdam gelegen. Hij werd zondagmorgen gevonden door zijn zwager. De heer Ver haar was invalide. Een onderzoek wees uit dat hij een natuurlijke dood was ge storven. Dinsdag hadden buren hem voor het laatst gezien.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1