Onderzoek naar on-Amerikaanse activiteiten werd een klucht il Strijd van deskundigen con t ergan-zaak "bereikt in de climax 25 IPi Fellere krachtmeting in Indonesië te verwachten Getuige maakte Hitlergroet bij zijn beëdiging OJEMPOL Vijf kinderen doodgereden President Johnson deed beroep op de Vietcong Staking afgelopen bij Amerikaanse luchtvaartmijen Fransen ontevreden over regeringshulp Duitse alpinisten in Frankrijk gered Minister Malik is bezorgd over Java Lunar Orbiter zendt zeer goede foto's In Chicago is het nog onrustig Bouwt Zuid-Afrika oliereservoirs? Onderzoek naar antibiotica in VS V 2 MAANDAG 22 AUGUSTUS 1966 3 Grap Kosten: half miljard dollar Niet ongunstig Enige duizenden iasiilï mmm WSS&ËSmsê&Ê Verschil in tactiek' Steun toegezegd A (Van onze correspondent) WASHINGTON. Washington is de afgelopen dagen het toneel ge weest van een politieke klucht, die uniek was voor de meestal doodern stige Amerikaanse hoofdstad. De commissie van het Huis van Afge vaardigden die zich bezighoudt met het onderzoek naar on-Amerikaanse activiteiten (een weinig aantrekke lijke commissie waarin de tradities van de ondemocratische commu nistenjacht uit het McCarthy-tijd- perk van de vijftiger jaren worden voortgezet) hield namelijk verhoren met het doel meer uit te vinden over de linkse groeperingen die fer vente critiek hebben op de Ameri kaanse politiek in Vietnam. Deze verhoren houden verband met een wetsvoorstel van de voorzitter van genoemde commissie, de vierkante, cor pulente parlementariër Joe Pool uit Texas, dat voorziet in de bestraffing van Amerikaanse burgers die steun verlenen aan een de Verenigde Staten vijandig ge zinde staat. Het wetsontwerp zou voor zien in de vervolging van diegenen, die in de huidige strijd die door gebrek aan een oorlogsverklaring niet onder de wet geving voor de staat van oorlog valt, openlijk actief zijn voor de Vietcong en Noord-Vietnam. Als getuigen bij de verhoren daagde de commissie een groep ten dele ongewas sen en bepaald oneerbiedige jongelieden, die in bewegingen als de Progressieve Laborparty (Castroïstisch en Maoïstisch van oriëntatie), de „Tweede Mei Bewe ging" en de Free University o fNew York (beide marxistisch), het Vietnam Day Committee (een Califomische actiegroep tegen de oorlog in Vietnam) en het „U.S.-committee to aid National Libera tion Fronts", tegen de Amerikaanse rege- ringspolitiek hebben geageerd. DE KLUCHT ontstond in de waardige commissiekamer van het Huis van Afge vaardigden door de confrontatie van de ultraconservatieve, en niet bijzonder MANCHESTER (AFP) President Johnson heeft zaterdag in een toespraak te Manchester in de Amerikaanse staat New Hampshire een beroep gedaan op de Vietcong om de wapens neer te leggen. Hij Het daarbij uitkomen dat Noord-Viet nam geen enkele kans meer heeft om Zuid-Vietnam langs militaire weg te ver overen. President Johnson verklaarde dat de Verenigde Staten bereid zijn Noord-Viet nam alle nodige steun te verlenen voor de wederopbouw en de economische ont wikkeling zodra de vrede hersteld is. De VS, aldus de Amerikaanse president, streven er volstrekt niet naar om andere landen in het Vietnamese conflict te be trekken en zullen blijven proberen uit breiding van de oorlog te voorkomen. Toch zijn de VS vastbesloten de commu nistische agressie of die nu een jaar of langer duurt te weerstaan tot de leiders in Hanoi tot onderhandelen bereid zijn, aldus de Amerikaanse president. EXCLUSIEF INDISCH RESTAURANT Boulevard Zandvoort nabij circuit Tafelreservering tel. 02507-2044 's woensdags gesloten NEW YORK (Reuter AFP AP) De staking van het technisch onderhoudsper soneel van vijf Amerikaanse luchtvaart maatschappijen is geëindigd. Van de ruim 35.000 leden van de vakbond van grondpersoneel ging 68 percent akkoord met het nieuwe arbeidscontract, dat een belangrijke loonsverhoging inhoudt. De staking bij de luchtvaartmaatschap pijen Eastern, Trans World, Northwest, National en United die 42 dagen heeft ge duurd, legde rond 60 percent van het lucht verkeer lam en heeft 350 miljoen dollars gekost. Behalve de stakers waren tussen de 35.000 en 50.000 man werkloos. Het ge middelde verlies aan dagloon wordt ge schat op 1,6 miljoen dollar, in totaal 70 miljoen dollar. Hoeveel miljoen dollar verloren ging in toeristengebieden valt niet te becijferen. Het was de grootste, langste en kostbaarste staking in de Amerikaanse luchtvaartgeschiedenis. Het einde van de staking betekent te vens het einde van een wet zonder pre cedent die het Huis van Afgevaardigden met tegenzin in behandeling nam om de stakers te bevelen weer aan het werk te gaan. slimme commissieleden met de volstrekt bandeloze, het geheel als een kostelijke grap opvattende getuigen. Die getuigen werden bovendien gesteund door groepen studentikoze fans, die af en toe uit het publiek oprezen en de commissie scheld woorden als „fascisten, moordenaars, ra cisten" toeriepen. Daarna werden zij uiteraard verwijderd door een deel van de onwaarschijnlijk sterke politiemacht die in de commissiekamer stond opge steld. Ook de getuigen zelf onthielden zich niet van duidelijke taal en zeiden hun on dervragers rustig in het gezicht, dat zij de commissie beschouwden als autoritair, ondemocratisch, „McCarthyistisch" en weerzinwekkend. Een van de getuigen zei bijvoorbeeld, dat hij van een zekere, hem gestelde vraag zó moest walgen, dat hij over zijn papieren zou spugen als hij hem moest beantwoorden. Een andere getuige noemde de dikke commissievoor zitter Pool bij zijn voornaam „Joejoe" en één van diens medecommissleden „me neer de lakei". Het was allemaal hoogst onzinnig en er klonk in de commissiekamer perma nent een bulderend gelach, onder andere toen een van de getuigen bij zijn beëdi ging met de hakken klakte en de arm op hief als bij de Hitlergroet. Deze getuige, McCrae, demonstreerde overigens duidelijk de futiliteit van de hele commissieverhoren. Hij was opge roepen omdat hij driehonderd dollar en bloedplasma had ingezameld en opge stuurd naar het internationale Rode Kruis ter leniging van de bij de Noordvietna- mezen en de Vietcong bestaande nood, die was ontstaan door wat McCrae noem de: „Het zonder onderscheid bombarderen door de Amerikanen". Ondanks de beperktheid van zijn actie schenen de commissieleden te geloven, dat hij een agent van de „internationale communistische samenzwering" zou kun nen zijn. Een ernstige wending nam de verhoren- klucht toen woensdag een advocaat van de getuigen, die naar het oordeel van commissievoorzitter Pool te lang over een juridisch punt discussieerde, met ge weld uit de commissiekamer werd ver wijderd, waarna uiteraard alle advocaten hun mandaat neerlegden. De hele vertoning, die door de kranten, de radio en de televisie uitvoerig werd behandeld, lijkt een tweezijdig effect te hebben gehad: enerzijds is de oppositie tegen de Vietnam-politiek opnieuw in een vreemd daglicht geplaatst door het clownesk optreden van de getuigen, die overigens alleen de uiterste linkervleugel van het politieke gareel in de Verenigde Staten vertegenwoordigen en die (van daar hun consequent respectloze optreden) de hele huidige Amerikaanse maatschap pij en haar instellingen verwerpen. Daarnaast heeft evenwel ook de com missie inzake on-Amerikaanse activiteiten met haar meestal maniakale communis tenjacht een belachelijk figuur geslagen. En dit laatste is beslist niet ongunstig als men zich herinnert hoe tijdens de McCarthy-periode dergelijke commissie- vehoren een ware terreur uitoefenden. FONTAINEBLEAU (AP) Afgevaar digden van de 16.000 Franse werknemers van Amerikaanse militaire bases in Frank rijk hebben op een vergadering in Fon- tainebleau besloten te vragen om een verbetering van de uitkeringen die ze zullen krijgen als hun dienstverband bij de Amerikanen in april volgend jaar af loopt. Ze zijn van mening dat hun werk loosheidsuitkering te laag is. Sprekers op de bijeenkomsten eisten dat de Franse regering werkgelegenheid zal scheppen in dezelfde streek waar ze nu bij de Ameri kanen werken- BONN De verdediger van de fabri kant van het in 1961 uit omloop genomen slaapmiddel „contergan" gelooft een aan tal argumenten gevonden te hebben, die de kans, dat het in september tot een proces komt, sterk vermindert. Sinds eind 1961 onderzoekt het Openbaar Ministerie in Aken een tegen de firma Griinenthal in Stolberg ingediende klacht. Deze firma produceerde contergan, waarvan men aan neemt, dat het de oorzaak van misvor mingen bij pasgeborenen is. In januari dit jaar was de justitie met haar onderzoek gereed. Meer dan duizend getuigen werden gehoord, waaronder hon derd wetenschapsmensen. Als voorlopig resultaat wordt aangegeven, dat er reden tot vervolging van de fabrikant, de firma Grünenthal, zou zijn. Een definitieve be slissing over vervolging werd uitgesteld tot september. Dezer dagen werd het resultaat van het onderzoek van professor dr. Hans Dahs bekend, de verdediger van de firmanten en medewerkers. Dahs noemt het resul taat van de navorsingen van de justitie „eenzijdig, onvolledig en zakelijk niet houdbaar". Hij valt vooral de manier aan, waarop van de zijde van de justitie en ook van de zijde van de betrokken ou ders omgesprongen zou zijn met de grondregels van de statistiek. Want voor al statistische uitkomsten spelen bij het onderzoek op een dergelijk vaag omlijnd terrein als het onderhavige een grote, zo niet doorslaggevende rol. Het causaal verband van het innemen van contergan door zwangere vrouwen en de daarop vol gende geboorte van misvormde kinderen, is volgens professor Dahs niet bewezen. Hij eist van het Openbaar Ministerie in Aken, dat het de zaak tegen de verdach ten onmiddellijk sluit. Het aantal zogenaamde „contergan-kin- deren" in de Bondsrepubliek staat niet vast. Volgens voorzichtige schattingen zou den er enige duizenden ter wereld geko men zijn, waarvan echter een aantal kort na de geboorte overleed. Op het ogenblik zouden 2.394 kinderen met tijdens de ge boorte aanwezige misvormingen zijn ge registreerd. Professor Dahs merkt in zijn rapport op, dat tot op heden van alle voorkomende misvormingen tachtig percent op hun oor zaak nog nimmer is onderzocht. De beschuldigingen van het Openbaar Ministerie tegen de fabrikant van conter gan, zoals gebrek aan controle en te traag reageren op de eerste jobstijding, wijst de verdediger af. Volgens hem is de enige belangrijke vraag, of er een verband be staat tussen het innemen van het middel en de misvormingen. Professor Dahs wijst op een uitlating van enige sociologen in de Bondsrepubliek, die hebben vastge steld, dat de betreffende artsen op statis tisch ondeskundige manier met de getal len zijn omgesprongen, die zij uit eigen ervaring te verwerken kregen. Ook was het de sociologen gebleken, dat slechts vier van de honderd moeders, die conter gan hadden ingenomen, misvormde kin deren ter wereld hadden gebracht. Men had eerst aangenomen, dat het er dertig van de honderd waren. Sociologie-professor Irle gaat in zijn eer ste nummer van het „Kölner Zeitschrift für Soziologie und Sozialpsychologie" van dit jaar op de gang van zaken bij het sa menstellen van de doorslaggevende sta tistieken, in. Hij merkt op, dat .alvorens officieel het vermoeden van het verband tussen contergan en misvormingen was geuit, slechts 24 percent van de onder vraagden verklaarde, contergan te hebben gebruikt. Nadat het nieuws van de ver woestende eigenschappen van het slaap middel algemeen bekend geworden was, heeft 68 percent van de ondervraagden verklaard, contergan tijdens de zwanger schap te hebben gebruikt. Professor Irle is bovendien van mening, dat de ondervraagden door de enqueteurs door de wijze van vragen beïnvloed zijn. Ze zouden, in plaats van neutrale antwoor den uit te lokken, „juiste" antwoorden heb ben geprovoceerd. Zo vormden de ouders zelf hypothesen over de misvorming van him kind en kwamen er toe aan te nemen, dat zij was ontstaan door proeven met kernbommen, of door het kijken naar de televisie. Terwijl de strijd der experts voortduurt, verklaarde de officier van justitie, dr. Havertz al in mei van dit jaar: „het komt beslist tot een vervolging, daarvan laten wij ond niet afhouden." Het materiaal was op dat moment al tot vijfhonderdduizend pagina's uitge- AMBERG (DPA) Vijf kinderen, in leeftijd variërend van 16 tot 19 jaar, zijn zondag in de buurt van Amberg in West- Duitsland om het leven gekomen, toen een personenauto op een groepje jeugdige wandelaars inreed. Drie jongens en een meisje waren op slag dood. Eén meisje stierf in een ziekenhuis. Twee meisjes, de autobestuurder en zijn vrouw liepen ern stige verwondingen op. groeid. Ongeveer zeventig civiele proces sen van ouders van misvormde kinderen tegen de firma Grünenthal werden uitge steld, tto de beslissing van het Openbaar Ministerie zou zijn genomen. Intussen maken de regeringen van de deelstaten zich zorgen. Tot 1970 zullen 2.110 contergankinderen de leerplichtige leeftijd hebben bereikt. De ouders zullen deze kinderen, als het enigszins kan naar normale scholen laten gaan. In hoe verre dit mogelijk zal zijn is in Bonn een bron van voortdurende zorg en studie. Bij de verhoren naar on-Ameri kaanse activiteiten in Washington weigerde een van de getuigen van zijn stoel op te staan. In de „houd greep" werd hij weggebracht: een van de voorbeelden hoe lachwek kend het soms toeging in de zaal waar de Congres-commissie zetelde. (Telefoto). PARIJS, Twee Duitsers die een week lang op de 3700 meter hoge Dru hebben gezeten, zijn in veiligheid. Zondag, even voor twaalf uur, hebben reddingsploegen contact met hen gemaakt en hun van warme dranken, levensmiddelen en me dicamenten voorzien. Zij bleven echter met hun redders nog van zondag op maan dag in het Mont Blanc-massief. Het weel was te slecht om hen per hefschroefvtóeg- tuig naar Chamonix te brengen. De rekening, die straks de twee Duit sers, de 23-jarige Romick en de 22-jarige Müller, zal worden gepresenteerd zal niet mis zijn, een redding als deze waaraan meer dan vijftig man hebben deelgeno men kost veel geld. Alleen al één vlucht van een helikopter komt op ongeveer 1000,en er zijn meer dan dertig vluchten gemaakt. Als de twee Duiters niet verzekerd zijn, zitten zij jarenlang in de schuld. Zij hebben zich als onervaren bergbe klimmers bijzonder onvoorzichtig gedra gen. De beklimming van de Dru werd hun dringend afgeraden. Zij hadden slechts voor twee dagen levensmiddelen bij zich en maar één slaapzaak! Triest is dat een Duitse alpinist, lid van een van de reddingsploegen, bij de actie om het leven is gekomen. SSSSsS M i i ,i SfS; v - w-V.'-- sB&Sa&s (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) DJAKARTA. Een toespitsing van de krachtmeting tussen pro- en anti-Soekarno-groeperingen is binnen afzienbare t(jd te verwachten. De mi nister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, zei m(j vandaag b(j zijn terug keer van een bezoek aan Bali met de Philippijnse minister van Buiten landse Zaken, dat de maand septem ber een kritieke fase zou kunnen in luiden. Minister Malik meende dat de gebie den buiten Java, en vooral Sumatra, in deze krachtmeting geen moeilijkheden op zullen leveren. Maar hij noemde Midden- en Oost-Java „minimum gebieden". De rede van president Soekarno heeft vooral onder de KAMI-afdeling in Ban- President Soekarno doeng spanningen gecreëerd, die tenslot te uitmondden in een verklaring waarin men zei de president niet langer te er kennen. Het onmiddellijke resultaat hier van was dat een universiteit en het KAMI kantoor werden bestormd door pro-Soe- karno-groeperingen, waarbij een KAMI- student om het leven kwam. Het gebouw werd tenslotte ontzet door eenheden van het leger. De KAMI-afdeling in Djakarta verklaar de zich solidair met Bandoeng, maar heeft tot nog toe nog geen verklaring uit gegeven waarin eenzelfde houding ten aanzien van de president werd aange nomen. IN VERBAND hiermee is het interes sant dat minister Malik, toen ik hem daarnaar vroeg, op dit onderscheid wees als een tactisch verschil. Tenslotte zit men in Djakarta dichter bij het vuur dan in Bankdoeng. In KAMI-kringen te Dja karta is bericht ontvangen dat andere af delingen van de organisatie zich wel ach ter de Bandoeng-verklaring hebben ge steld. In militaire kringen wordt nu druk overlegd over de nu ontstane toestand. Generaal Idris, chefstaf en tweede man onder generaal Soeharto zei mij dat zijn grote zorg was dat er „sommige politie ke leiders zijn, die zich in hun vroegere onbegrensde macht bedreigd voelen, door de besluiten van het Volkscongres en die hun eigen interpretatie daaraan geven. En de generaal voegde hieraan toe: „De taak van de actiefronten is nog niet geëindigd, de strijd duurt voort". Volgens zeer betrouwbare inlichtingen heeft generaal Idris de KAMI-afdeling in Djakarta laten adviseren hun acties voort te zetten. Het is dan ook waar schijnlijk geworden dat nu ook deze afde ling uit zal komen met een duidelijke verklaring van wantrouwen jegens presi dent Soekarno. De toestand in Djakarta nam zaterdag een nieuwe wending, toen generaal-ma- joor Amir Mahmoed garnizoenscom mandant, verdere demonstraties verbood en daaraan toevoegde dat iedereen die zou pogen president Soekarno te verdrij ven als „contrarevolutionair" zou worden beschouwd. Het demonstratie-verbod lijkt in tegenspraak te zijn met de houding van generaal Idris, en de conclusie dat bepaalde tegenstellingen aan de opper vlakte zullen komen is onvermijdelijk. Voorts heeft de grootste Indonesische partij, de Partai Nationalis Indonesië (P.N.I.), vandaag president steun toege zegd. De rede van president Soekarno zou wel eens een politieke stroomversnelling kunnen veroozaken. Het ziet ernaar uit dat Indonesië aan de vooravond staat van een historische ontwikkeling. PASADENA (AP en Reuter) De Ame rikaanse maansatelliet Lunar Orbiter zond zondagavond haar eerste duidelijke foto van de achterkant van de maan naar de aarde. Er was een „pokdalig" gebied van 120 km. bij 160 kilometer op te zien. De foto was genomen op een afstand van 1600 kilometer van het maanoppervlak. De eerste foto's van de verborgen kant van de maan, die in 1959 van de Russi sche Loena-3 afkomstig waren, werden ge nomen op een afstand van 64.000 kilome ter. De foto laat dozijnen grote kraters zien en honderden kleine kraters in wat een gebied van ruw hoogland schijnt te zijn. De foto toont veel meer details dan de foto's van de maanachterkant die door de Russische Loena-3 genomen werden. De foto's werden in Pasadena ontvangen sche Loena-3 afkomstig waren,-werden ge maakt hadden van mening te zijn dat de missie van de Lunar Orbiter voor 75 per cent geslaagd was. Die verklaring werd afgelegd op een persconferentie nadat men erin was geslaagd de satelliet in een baan dichter bij de maan te brengen. Het dichtste punt was 57.6 kilometer. CHICAGO (A.P.) Een mars van dr. Martin Luther King en honderden zin gende demonstranten in een blanke wijk in Chicago is door zware regenval ge teisterd. De deelnemers aan de mars wer den beschermd door honderden politie mannen. In de straten stonden mensen tegen hen te joelen en te schelden. De demonstratie was gericht tegen ras sendiscriminatie bij de toewijzing van huizen en volgde op een vergadering van de Amerikaanse naziparty. De demonstranten en de politie werden met bierflessen en appelen bekogeld. JOHANNESBURG (AFP) Zuid- Afrika is in het diepste geheim begonnen met de bouw van een reeks oliereservoirs met een capaciteit van enkele miljoenen liters om een eventuele olieblokkade het hoofd te kunnen bieden. Dat beweert het in Johannesburg verschijnende blad „Dagbreek". Bij Durban zouden reeds vijftien tanks verrijzen, ieder met ruim tachtig meter doorsnee en een hoogte van vijftien me ter. Soortgelijke installaties zullen er, volgens het blad, komen bij Port Eliza beth en Kaapstad. De werkzaamheden staan onder militair toezicht en gaan dag en nacht voort. WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse dienst voor levens- en genees middelen heeft bekendgemaakt, dat anti biotica voor dierlijk gebruik misschien schadelijk zijn voor de mens. De dienst zal hier een systematisch, diepgaand onderzoek naar instellen. Er is geadviseerd twee gewone antibiotica niet te gebruiken voor het conserveren van kippen en vis. Uitwijzing. De Kongolese regering heeft de uitwijzing van twee buitenlandse journalisten bevolen. Het zijn Arnold Amber, correspondent van het persbu reau Reuter, en de Britse zakenman- journalist Latz. Doodstraffen. Zeven leden van de gehei me organisatie „de mohammedaans» broederschap" zijn zondag in de Egyp tische hoofdstad Cairo ter dood veroor deeld door het Hooggerechtshof. Treinbotsing. Op het station van Harsdorf bij Kulmbach in Beieren zijn bij een botsing tussen een sneltrein en een goe derentrein 24 mensen gewond, van wie negen ernstig. Noodweer. In Tsjechoslowakije zijn bij on weersbuien in het gebied van Ostrava vier vrouwen door de bliksem gedood. Door het noodweer werd aanzienlijke schade aangericht aan de te velde staan de gewassen. Overstromingen. De zware regenval van de afgelopen vierentwintig uur heeft in Beieren grote overstromingen veroor zaakt. Een 52-jarige man is verdronken. De verkeersweg München-Augsburg is uren onbegaanbaar geweest. Talloze plaatsjes zijn geïsoleerd. Vliegtuigongeluk. Een vliegtuig van de Alaska Coastal Airlines is zondag ten noorden van Juneau neergestort en uitgebrand. De negen inzittenden kwa men om het leven. Epidemie. Een epidemie van hersenvlies ontsteking breidt zich snel uit in Zuid- Korea. Vijftig mensen, meest kinderen, zijn reeds aan de ziekte bezweken. Vulkaan. Door de uitbarsting van de vul kaan Awoe op een van de eilanden van de Sangihe-archipel, ten noorden van Celebes, zijn twaalf augustus vijftien mensen om het leven gekomen en meer dan 1.100 gewond. Draadzitten. Koorddanser Henry heeft zijn eigen wereldrecord draadzitten verbe terd en gebracht van 152 uur op 214 uur. Henry nam twaalf augustus zijn plaats in op een op 350 meter boven de rivier de Seuge in de Franse Haute Loi re gespannen kabel. Zondagmiddag kwam hij weer op aarde terug. Tanker. Achttien bemanningsleden van de zaterdag in brand gevlogen en ontplofte Britse tanker „British Crown" zijn om het leven gekomen. Acht bemanningsle den liepen ernstige verwondingen op, tien man kwam er met lichte verwon dingen af, 27 van de 45 overlevenden bleven ongedeerd. Voorts kostte dit on geluk. dat zich voordeed in Oemm Said, bij Bahrein het leven aan een walop- zichter.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3