Kapitein en stuurman van „IJstroom" niet schuldig aan binnenschip-ramp Kermisplezier op het Marktplein Aanvaring op Noordzeekanaal kostte schipper en vrouw leven Verenigingsnieuws uit de IJmond Het ei van Columbus MGR. ZWARTKRUIS IN VRAAGGESPREK: Contact tussen bisschop, priesters en leken de belangrijkste taak Jeugd krijgt veel aandacht Velsen krijgt zelfde wethouders in nieuwe gemeenteraad Jongen ernstig gewond bij botsing in Santpoort Auto over de kop in Driehuis Jeugd Waardering voor matroos die van brug in water sprong Oecumene en kerk MAANDAG 22 AUGUSTUS 1966 5 HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN 93 - IJMUIDEN - TELEFOON 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN IJmuiden dwong Ripperda gelijkspel 4-4 af Auto botst in Velsen-N. tegen bromfietser Kerkelijk nieuws V elsen-IJmuiden Beverwijk ADVERTENTIE twee betrokkenen, kapitein en stuurman van dit schip, geen schuld aan de aanva ring met de Noord-Holland kan worden verweten. De raad houdt het voor mogelijk dat vanaf het binnenschip het zicht op de IJstroom wellicht was belemmerd door het passeren van de Swift en dat de schip persknecht, toen hij de IJstroom plotseling zo dichtbij waarnam eerst hard bakboord roer heeft gegeven om te trachten de aan varing te voorkomen; toen echter bleek dat door deze manoeuvre de aanvaring niet kon worden vermeden zou hij op het laatst stuurboordroer hebben gegeven. Uit de laatste manoeuvre zou de schade even aan bakboordboeg van de (naderhand ge borgen) Noord-Holland zijn te verklaren. Maar de schuldvraag van de schippers knecht staat niet aan de raad ter beoor deling. Wel meent de raad in het alge meen, dat het belang van een veilige vaart vereist dat in drukke nauwe vaarwaters de wacht op binnenschepen niet wordt over gelaten aan een onervaren roerganger. De raad heeft waardering voor de kor date wijze waarop matroos A. Roelofs van de IJstroom heeft getracht de slachtoffers nog te redden, door van de brug in het water te springen; zijn poging bleek ver geefs. De raad betuigt zijn medeleven met de nabestaanden van schipper B. J. van der Haar en zijn echtgenote. Tot en met zaterdag vertoont het Marktplein in IJmuiden weer het vertrouwde en levendige beeld van de ouderwetse kermis, welk uit bundig vermaak zich evenals het circus, niet door beat of t.v. laat verdringen. Ondanks het feit, dat de eenmaal zo befaamde stoom- carrousél reeds lang door moderner etablissementen is vervangen. Hier van mogen ook de populaire „bots autootjes" zich in een grote belang stelling verheugen, waarvoor zich geregeld gegadigden melden die al lang in het bezit zijn van een geldig rijbewijs. Waarschijnlijk reageren zij hierin hun opgekropte woede af op andere weggebruikers, die zij door hun onhandig manoeuvreren gaarne een flinke deuk hadden toe gebracht. (Van een medewerker) Het in de derde klas van het zaterdag voetbal spelende IJmuiden heeft de zon dags-derdeklasser Ripperda een verdiens telijk 4-4 gelijkspel afgedwongen. Vier keer nam Ripperda de leiding, maar steeds weer konden de IJmuidenaren het opgelopen verlies ongedaan maken. Vooral in de eerste helft werd er door beide elftallen aardig gevoetbald. Na vijf minuten werd het door Van der Pol: 0-1. Jaap de Boer nam daarop de gelijkmaker voor zijn rekening en Humphry Degenaar bracht Ripperda met een ver schot op nieuw aan de positieve kant van de sco re: 1-2. Het was weer Jaap de Boer die het evenwicht herstelde. Van der Pol had daarna weer eens succes voor de gasten en Grootenboer deed de rust met een 3-3 stand ingaan. Paul Degenaar hielp Ripperda een kwartier voor het einde voor de vierde keer aan de leiding, maar Grootenboer kon tenslotte alsnog een 4-4 gelijkspel voor IJmuiden bemachtigen. De Velsense raadsfracties zijn overeen gekomen dat er in de nieuwe gemeente raad twee P.v.d.A.-wethouders, een K.V.P.-wethouder en een wethouder van de Prot. Chr. groep zullen zijn. Er komt wat de getallen betreft dus geen wijziging ten opzichte van de hui dige zetelverdeling. Ook mag worden aangenomen dat het dezelfde wethouders zullen zijn die thans deel uitmaken van het college. In verband met de reorganisatie op bestuurlijk gebied in IJmond die binnen afzienbare tijd mag worden verwacht lijkt het voor niemand buiten het huidige college aantrekkelijk om wethouder te worden van een gemeen te die zal worden opgeheven. Op het kruispunt Santpoorte Dreef-Hage- lingerweg in Santpoort is zaterdagmiddag omstreeks half vijf een 16-jarige jongen op zijn bromfiets aangereden door een personenauto, bestuurd door een 46-jari- ge IJmuidenaar. De automobilist die op de Santpoortse Dreef reed verleende de op de Hagelingerweg rijdende bromfiet ser geen voorrang. Met vermoedelijk een schouderfractuur en een hersenschud ding is de jongen in het Antoniuszieken- huis opgenomen. Volgens de politie had de bestuurder van de auto „een glaas je op". Op de hoek van de Banjaertstraat en de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord bot ste zaterdagmiddag om half twee een personenauto tegen een 20-jarige brom fietser die hierdoor een gat in het hoofd en schaafwonden opliep. De bestuurder van de auto zou geen voorrang hebben verleend. De bromfietser is voor onder zoek in het Rode Kruisziekenhuis opgeno men. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Reeuwijk (toez.) T. van 't Veld te Den Bommel; - te Tricht G. J. Martens, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Vreeland C. Dijck- meester, kand. te Amsterdam. Bedankt voor St. Johannesga (vak. W. A. Bos) (toez.) G. J. de Vries te Wons. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Bunschoten I. de Bruyne te Rotterdam-C. Beroepen te Oud-Beijerland A. W. Ver hoef te Barneveld. Met een snelheid van ongeveer 80 kilo meter per uur is zondagavond om kwart voor twaalf een personenauto op de Wa- terloolaan in Driehuis geslipt en daarna ondersteboven tegen het hek van de zich daar bevindende kleuterschool tot stil stand gekomen. De bestuurder, een 25- jarige huisschilder uit IJmuiden, is met inwendig letsel in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Volgen de politie had de man nogal wat bier gedronken. Zondagmorgen stelde de nieuwe bisschop van Haarlem mgr. drs. Th. H. J. Zwartkruis zijn parochianen van de St. Jozefkerk in Haarlem op de hoogte van zijn benoeming. Hij zei niet zonder ontroering, dat hij de mooiste jaren van zijn leven in de parochie van Sint Jozef heeft doorgebracht. Bijzonder veel aandacht denkt hij te be steden aan de zielzorg onder de jeugd. „De banden die de jeugd met de kerk onderhoudt zijn vaak heel dun. Dat is niet zo onbegrijpelijk, omdat de jeugd, anders dan haar leeftijdgenoten van vroeger, minder behoefte heeft aan ge bonden organisaties". Het is duidelijk, dat mgr. Zwartkruis vooral zijn kracht zal zoeken in de pastorale sfeer van zijn ambt. Een specifieke taak in het college van het Nederlandse episcopaat lijkt hem toe te vallen als het gaat om het leg gen en het behouden van contacten met de Engelse bisschoppen van de katholie ke kerk. „Die relatie is op grond van louter historische aard nooit sterk ge weest". In dit verband mag hier ge memoreerd worden, wat mgr. Zwart kruis zondagmorgen heeft gezegd, toen hij de gelovigen van de Sint Jozef pa rochie te Haarlem op de hoogte stelde. „Ofschoon het ambt mij met ontzag en huiver vervult ben ik niette min blij, dat ik een van de naaste me dewerkers word van paus Paulus. Sinds het Vaticaans Concilie is de taak van de bisschop duidelijker omschreven en een dimensie rijker geworden, doordat de bisschop meer dan vroeger zich verantwoordelijk weet voor de proble men van de wereldkerk. De enge natio- Op het Noordzeekanaal ter hoogte van het voormalige rijkspontveer nabij Velsen is vorig jaar op 22 november het motor schip IJstroom in aanvaring gekomen met het binnenvaartuig Noord-Holland, ten ge volge waarvan laatstgenoemd vaartuig is gezonken. De schipper van het binnen schip en zijn echtgenote zijn hierbij ver dronken. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam is van oordeel dat de kapitein en de tweede stuurman van de IJstroom geen schuld aan de aanvaring kan worden verweten. De ramp gebeurde tussen zes en zeven uur 's morgens in nauw vaarwater. De IJstroom voer het Noordzeekanaal op, na in de middensluis van IJmuiden te zijn geschut. De Noord-Holland maakte een reis van Gent via Utrecht naar IJmuiden. Even voor de IJstroom was, na eveneens in de middensluis te zijn geschut, het En gelse zeeschip Swift het kanaal opgevaren met bestemming Amsterdam. De schippersknecht is de enig overleven de van de Noord-Holland. Tijdens de ramp stond hij aan het roer. Hij verklaarde de Swift voor het eerst gezien te hebben even voorbij zij kanaal A. De afstand tus sen Swift en Noord-Holland schatte hij op 500 meter. Na het passeren van de Swi'ft zou hij steeds aan stuurboordzijde van het vaarwater zijn gebleven. Volgens hem zat de IJstroom aan haar verkeerde wal. Di ploma's had hij niet, maar hij had reeds vele malen met een binnenschip door het Noordzeekanaal gevaren en ook aan het roer gestaan. Hij had niet stijf aan stuur- boordwal gevaren vanwege gevaar voor drijvend hout aldaar. De vrijwel gelijkluidende verklaringen, tegenover de politie te water en ter zit ting door de kapitein en de stuurman en de getuigen van de IJstroom afgelegd, wij ken op een voor de beoordeling van deze in een nauw vaarwater plaats gehad heb bende aanvaring belangrijk punt name lijk welk schip niet de stuurboordzijde van MAANDAG 22 AUGUSTUS Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 194519 tot 21.30 u.; filiaal Sant poort „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.k. bibliotheek): 19 tot 21.30 u. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. DINSDAG 23 AUGUSTUS Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30-17.30 en 19-21.30 u. R.k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10-12 en 14.30-17.30 uur. Stichting huishoudelijke- en gezins voorlichting. Spreekuur leidster: van 9.30- 12 uur in de Willebrordstraat 102 te IJmuiden, Tel. 02550-7715. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Federatie Bejaardenzorg Velsen, sociaal advies voor bejaarden. Spreekuren: IJ muiden e.o. 9-10 uur in het gebouw Cul tureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden, benedenzaal 3, tel. 02550-5010; Velsen-noord 11-12 uur in de gemeente lijke vergaderzaal in de Smidt van Gel derstraat 5 te Velsen-noord, tel. 02510- 25550; Santpoort 15-16 uur in het gebouw „Cusa", Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014; verder volgens afspraak. Se cretariaat: Hoofdstraat 117 te Santpoort, tel. 02560-8014. MAANDAG 22 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 19-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger- «traat 70, geopend van 19-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 19-21 uur. Bibliotheek Meerestein, Parmentier- straat 2, geopend van 19-21 uur. DINSDAG 23 AUGUSTUS Stichting voor huish.- en gezinsvoorlich ting, Akerendamlaan 16: spreekuur elke dinsdagmiddag van 14-16 uur; tel. 24276. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur en van 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15-17.30 uur. R.k.-leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur; 15-18 uur en 19-21.30 uur. Gezamenlijke filialen: Meerestein, Par- mentierstraat 2, geopend van 15-17 uur. het vaarwater heeft gehouden af van de niet geheel met elkaar in overeenstem ming zijnde verklaringen van schippers knecht aan de politie te water en ter zit ting. Volgens de raad is uit het onderzoek ge bleken dat de schepen in tegengestelde richting vrijwel recht op elkaar zijn inge varen en dat de Noord-Holland na de aan varing onmiddellijk is gezonken. De Noord- Holland lag ten zuiden van de as van het vaarwater. Op grond hiervan neemt de raad als vaststaand aan dat de aanvaring ook zuidelijk van de as van het vaarwa ter is geschied. De IJstroom voer mits dien aan de voor haar goede kant van het vaarwater. Voorts is uit het onderzoek gebleken dat op de IJstroom, toen gevaar voor aanva ring werd onderkend de machine op stop en dubbel volle kracht achteruit is gezet, waardoor het schip op het moment van de aanvaring nagenoeg gestopt lag. Op grond hiervan is de raad van oordeel dat de juiste maatregelen zijn genomen en de nale grenzen worden doorbroken en dat is goed. Zo zal er binnenkort in Neder land een bijeenkomst worden gehouden van bijna alle bisschoppen van West- Europa". Hij acht het niet waarschijn lijk, dat hij (als anglofiel in het Neder landse episcopaat) zich bijzonderlijk zal hebben in te laten met de nog tere banden die gesmeed zijn tussen de Anglicaanse Kerk en Rome. „Die zaak is in veilige handen van mgr. J. Wille- brands, die ik wel een beetje geholpen heb, maar die het nu ongetwijfeld zon der mij af kan". Een oorspronkelijke gedachte over het in ons land op gang zijnde gesprek tussen katholieken en gelovigen van andere kerken is mgr. Zwartkruis niet te ont futselen. Wellicht daarom niet, omdat hij de problematiek rond de Oecume ne kent als weinig anderen. En die pro blematiek is nu eenmaal weinig origi neel. Over de kerk-in-beweging met de onderstroom van twijfels en verwachtin gen zegt hij, dat de gelovigen zullen moeten leren leven met wat er openlijk inen buiten de eigen kring over de Kerk te berde wordt gebracht. De bijgelovi ge eerbied voor alles wat daarover ge zegd en geschreven wordt via radio, televisie en in de pers dient plaats te maken voor een relativerend volwas sen onderscheid en voor de juiste op vatting, dat theologen zelfs van naam en faam kunnen en mogen dwalen. Voor zijn werk rekent mgr. Zwartkruis op de steun en inspiratie van zijn colle ga-bisschoppen, op de zegen van de nog in leven zijnde emeritus-bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers (die hij vandaag heeft bezocht) en op het ge bed van de priesters en gelovigen van zijn diocees. I (Van een onzer redacteuren) Een vraaggesprek met de nieuwe bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. H. J. Zwartkruis, levert zo kort na het bekend worden van diens benoeming nog niet veel nieuws op. Dat kan ook moeilijk anders. Hij de opvolger van mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard is nog maar nauwelijks bekomen van de emo ties en van de consternatie rond om de publikatie van zijn benoe ming. Terwijl telegrammen, felici taties en bloemen zaterdagmiddag tussen twee en zes uur aan de voordeur van de pastorie werden afgegeven wist de hoofdbewoner van het statige pand aan de Jans straat nog altijd officieel niet, dat hij de negende bisschop van de Haarlemse kerk was. Als hij dan toch iets wil zeggen over zijn nieuwe taak in de zorg om het geeste lijk heil van de katholieken van het Haarlemse diocees dan is dat veeleer, omdat hij tegenover de journalisten en de dienaren van andere publiciteitsme dia niet onaardig wezen wil. Hij kent het journalistieke metier immers uit eigen ervaring en hij heeft er dus weet van, dat „geen nieuws" in de regel óók nieuws pleegt te zijn. Wat opvalt tijdens het gesprek is het veelvuldig gebruik van Engelse woor den en begrippen door mgr. Zwartkruis. Dat lijkt te duiden op een modieus snobisme, dat in officiële vraaggesprek ken meer en meer opgeld doet. Maar bij mgr. Zwartkruis is dat zeer bepaald niet het geval. Hij is allereerst door zijn studie van de Engelse taal en letterkun de en vervolgens door zijn intensief con tact met maatschappelijke, culturele en religieuze instanties aan gene zijde van Het Kanaal een anglofiel in merg- en-been geworden. Zozeer zelfs, dat het bij een toevallige ontmoeting moeilijk valt in mgr. Zwartkruis een Neder lands staatsburger te herkennen. Zijn „behaviour" is er een van een onversne den Engelse stijl en maat, waaraan hij het wellicht te danken heeft, dat hij in Groot-Brittannië bij voorkeur „father Teddy" wordt genoemd. Over zijn nieuwe ambt zegt hij, dat hij daarin vooral sterk de nadruk zal leggen op een op teamwork afgestemde communicatie tussen de bisschop ener zijds en de priesters en leken ander zijds. Voor de praktijk van de predi king van Christus' boodschap vindt hij dat van het allergrootste belang. Dat betekent tegelijkertijd, dat hij zich met de alledaagse gang van de bisdomme- lijke zaken niet al te veel zal inlaten. „Daarvoor zal ik medewerkers aanstel len vicarissen en wellicht een wij bisschop aan wie in grote mate zelf standig optreden en het recht van beslis sing zal worden toegestaan". Hij laat er geen twijfel over bestaan, dat pogingen de bisschop te bereiken „achter de rug van deze medewerkers om" in de mees te gevallen vruchteloos zullen zijn. „Dat klinkt misschien onvriendelijk, maar het is een klare maatregel". Dat het nog steeds mogelijk is om ideeën te hebben als het ei van Columbus, bewezen de heren A. W. Hulzebos en J. Snip uit Beverwijk en de heer W. Kingma uit IJmui den, allen werkzaam in de walserij voor dikke en middeldikke plaat bij Hoogovens IJmuiden. Het idee behelst een aantal verstel baar opgestelde zogenaamde beu- nen, die aan de bovenzijde schuin weglopen. Hierdoor kan een kraan met hefmagneten moeiteloos en keurig de zware stalen platen opsta pelen. Dat een dergelijk idee een enorme werkbesparing met zich meebrengt mag wel blijken uit de hoge beloning 2.100,die de heren vrijdag in ontvangst mochten nemen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5