SEIZOENOPENING IN DEN HAAG „Vrijheidsklok" verliest klepel Vuil en slechte manieren kosten N.S. per jaar meer dan 10 miljoen Regering moet luister gelden verhogen radio- ent.v.-programma's Sportakademie Nauwelaerts de Agé *v VANAVONI Havo-experiment komt op gang Toneelstuk over proces Oswald Luxe caravan voor Beatles Culeman en van Ulsen spelen „De Meiden BESTUUR VAN AVRO: Aansporing tot verhoging ledental Bouwes Palace sloot Casino NEGEN MUZEN MAANDAG 22 AUGUSTUS 196 6 BANALE KLUCHT VAN VALENTIN KATAJEV mm,, Kunst voor de eeuwigheid tentoonstelling in Leiden Jeanne de Gasalis overleden Operatie Elegance De radio geeft dinsdag T elevisie programma Kosmos-gegevens voor de Verenigde Staten IK ZOEK MIOUSSOV" Het wordt langzamerhand een vaste traditie: nog voordat de herfst bladeren beginnen te vallen en ter wijl het zomertoerisme nog op volle toeren draait, opent de Haagse Comedie in de Koninklijke Schouw burg het Nederlandse toneelseizoen. De directie probeert wel eens te sug gereren dat wat wij als de eerste première van het nieuwe seizoen be schouwen eigenlijk als de laatste pre mière van het oude seizoen moet gel den, maar dat is onnodige bescheiden heid. Want niemand zal ontkennen dat Paul Steenbergen met zijn augustus-première jaarlijks het offi ciële sein geeft dat de zomerslaap van het toneel voorbij is en dat in onze schouwburgen het leven (of mis schien het lieve leventje) weer be gint. Voor het startschot van dit jaar heeft het gezelschap zijn keus laten vallen op een nieuw stuk van de Russische blijspel schrijver Valentin Katajev, van wie men in het Westen vele jaren niets meer had gehoord. De nu negenenzestigjarige Kata jev is lang vóór de oorlog internationaal bekend geworden door zijn amusante spotternij met het liefde- en huwelijksle ven in de Sovjet-Unie tijdens de ergste woningnood, „De Quadratuur van de cir kel". die na de Moskouse première in 1928 al heel gauw een wereldsucces werd. Daarna schreef Katajev nog verscheidene andere blijspelen,zoals ..De bloemev- weg" en „De blauwe sjaal", met welk laatste styk, een soldatenkomedie, hij in 1943. dus in de donkerste dagen van de strijd tegen de Duitsers, het Russische pu bliek nog aan het lachen wist te krijgen. Maar die stukken kregen in het Westen weinig aandacht. Anders ging het met Katajevs nieuwste werk dat, aangekondigd als een satire op de Russische bureaucratie, onder de ti tel „Je veux voir Mioussov" de vorige winter in het Parijse Thèatre des Nou veautés werd weggevoerd en daar met Jacques Fabbri in de hoofdrol nog altijd volle zalen trekt. Dit succes heeft de Haagse Comedie er blijkbaar toe verleid, het stuk eveneens op haar repertoire te nemen en er het nieuwe seizoen mee te openen, daarbij gebruik makend van de Franse bewerking die op naam staat van Marc-Gilbert Sauvajon en Tamara Dal mat. Wat dit tweetal precies veranderd heeft aan de oorspronkelijke tekst van Katajev kan ik helaas niet beoordelen, maar ik heb de indruk dat het nogal veel is ge weest, want in hun bewerking is het stuk even Russisch als een Parijse boulevard. Wie verwacht, een satire op de Russische of op enige andere bureaucratie te zien te krijgen, komt bedrogen uit want „Ik zoek Mioussov", zoals het stuk hier heet, vaart in dat opzicht onder valse vlag. De bureaucratie speelt maar een heel onder geschikt rolletje in wat voor het overgro te deel niets anders is dan een banale klucht, die scène voor scène afgekeken schijnt te zijn van het Franse boulevard- kluchtwerk van zestig of zeventig jaar ge leden. Noch in de handeling, noch in de tekst (die bovendien door Alfred Pleiter bijzonder humorloos vertaald is) komt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Overal in het land zijn middelbare scholen in het kader van de experimentenwet bezig om te schakelen op schooltypen zoals die in de Mammoet wet zijn voorgeschreven. Reeds hebben scholen één of twee klassen die bezig zijn aan een havo-experiment, 6 zoeken naar hun toekomstige vorm van atheneum en zes mulo-scholen experimenteren met havo-mavo-klassen. In 1968 moeten de scholen allemaal beginnen met een „mammoetklas". In datzelfde jaar moeten de eerste havo-leerlingen eindexamen doen. Het belangrijkste van de nieuwe school vormen is het havo (hoger algemeen voortgezet onderwijs). Dat wordt een mo derne vorm van de maatschappij school zoals die Thorbecke voor ogen stond toen hij de hbs bedacht. De havo-leerling krijgt een opleiding die direct aansluit bij de maatschappij en die de ondergrond geeft voor alle soorten van hoger beroepson derwijs. Op het havo-examen worden zes vakken gevraagd, waarvan Nederlands en één moderne taal verplicht zijn en de andere vier door de leerling zelf kunnen worden gekozen. Met dat kiezen hebben de meeste leerlingen van de experimen tele klassen nog geen ervaring. Pas in de vierde klas kan de keus worden bepaald. Dat wil niet zeggen dat er in de eerste jaren niet op de latere keuze wordt voor uitgelopen. Het havo is momenteel het middelpunt van veel vergaderingen en studiebijeen komsten van leraren en lerarenorganisa ties. Er is veel overleg, nodig en er wor den veel ervaringen uitgewisseld over de experimenten. Het vraagt heel wat om de programma's af te stellen op de prak tijk. Er is op een havoschool veel coördi natie nodig tussen de leraren. Een school in Den Haag heeft daarvoor zelfs een speciale coördinator aangesteld. Een an dere functionaris zorgt ervoor dat alle leerlingen van de brugklas van de samen werkende scholen een bepaald proefwerk allemaal tegelijk krijgen. Het havo is een onderwijsvorm die zo veel mogelijk bij de aanleg van de leer ling kan aansluiten. Nu al, na enkele jaren van experimenteren, is gebleken dat er betere resultaten kunnen worden bereikt dan op de „oude" hbs of mms. Daartoe dragen onder meer ook de studie lessen bij. Daarin krijgen leerlingen die in een bepaald vak achter zijn, extra uitleg. Leo de Hartogh in „Ik zoek Mioussov" van Valentin Katajev. ook maar één vondst of één geestigheid voor, die niet al een baard van meer dan een halve eeuw heeft. Men kan na tuurlijk altijd wel weer opnieuw lachen om de man die zich in een hangkast ver stopt uit angst voor een jaloerse echtge noot die helemaal niet aanwezig en trou wens in werkelijkheid helemaal niet ja loers is, maar dat is toeh niet-bepaald het soort van geestige situaties waar het pu bliek anno 1966 op.jat te wachten. En het is zelfs moeilijk, nog altijd te lachen om de afgezaagde „grap" over mensen die van een onuitsprekelijk stompzinnige dok ter een shockbehandeling krijgen, hoewel ze volkomen normaal zijn maar alleen door de geforceerd krankzinnige bedenk sels van de schrijver in abnormale situ aties zijn geraakt. Het is zonde en jammer van het vele talent dat de Haagse Comedie aan de op voering van dit flauwe geval heeft ver spild. In dubbele betekenis verspild, want het komt mij onwaarschijnlijk voor dat men in Nederland storm zal lopen om „Ik zoek Mioussov" te kunnen zien, ook al slechte critieken in de Franse pers, in de heeft het Parijse publiek dat, ondanks de afgelopen maanden wél gedaan. Zelfs een prachtige blijspelactrice als Myra Ward kan de ondankbare en saaie rol van lich telijk getikte rusthuisdirectrice geen leven inblazen. Eric van Ingen is een veel te fijnzinnige acteur om echt kluchtspel van het hier vereiste soort te leveren en hij geeft van de bescheiden ambtenaar tweede klasse, die zo krampachtig naar Mioussov zoekt, dan ook een heel fraaie, maar voor dit grove stuk al te subtiel uit gewerkte vertolking. Onder regie van Paul Steenbergen, in samenwerking met Carl van der Plas, werkten voorts Leo de Hartogh, Georgette Hagedoorn, Anne- Marie Heyligers, Kees Coolen, Gerard de Groot, Anne-Wil Blankers, Louis Borel, Annie Leenders en Marijke Merckens mee aan deze komisch bedoelde maer wei nig opwekkende vertoning. Uit de reactie van het publiek in de Koninklijke Schouwburg zondagavond kreeg ik ook niet bepaald de indruk dat men zich dol amuseerde. Simon Koster WEST-BERLIJN (Reuter) -^"De meer dan honderd kilo zware klepel van de „vrijheidsklok" in het Westbërlijrtse stad huis is zaterdag om twaalf uur, toen de klok werd geluid, afgebroken en op een platform gevallen. De schade was groot. Er werd niemand gewond. De „vrijheidsklok" werd in 1949 door de Amerikanen aan West-Berlijn geschon ken na de opheffing van de Russische blokkade van de stad. Zaterdagmiddag 27 augustus opent de heer J. Raeymaeckers, buitengewoon ge zant van België in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg in Leiden, de expositie „Kunst voor de eeuwigheid". De tentoonstelling is samengesteld uit Egyptische tekeningen en schilderijen uit de nationale verzamelingen van België en Nederland. LONDEN. Jeanne de Casalis, de in Frankrijk geboren actrice, die een ster in de Britse vaudeville is geworden, is gis teren op 74-jarige leeftijd in Londen over leden. Zij maakte haar debuut in Cannes en kreeg later grote bekendheid in de Lon- dense theaters. In 1931 ging zij over naar de radio. Bovendien boekte zij veel succes als toneelschrijfster. Het Britse toneelgezelschap The Oxford Playhouse Company is voornemens begin volgend jaar het documentaire toneelstuk „The trial of Lee Oswald" van Mark Lane te spelen. De schrijver is de Amerikaanse advo caat, die critiek heeft op het rapport van de commissie-Warren. De regisseur van The Oxford Playhouse Group, Frank Hau- ser, heeft Lane voorgesteld het toneelstuk te schrijven. Het stuk bestaat uit twee delen. In het eerste deel zal de openbare aanklager de zaak tegen Lee naar voren brengen, in het tweede deel pleit de verdediger. Het eerste deel is geheel op het rapport ge baseerd. In het tweede deel wordt de na druk gelegd op de punten die volgens Lee verwarrend en met elkaar in tegenspraak zijn en die een verdediger te berde ge bracht zou hebben indien Lee terecht ge staan zou hebben. Oswald komt in het stuk niet voor. „Lane streeft er niet naar aan te tonen, wie de moord gepleegd heeft", aldus Hau- ser. „Hij wil aantonen dat de verdediger op basis van het rapport een goede kans zou hebben vrijspraak voor Lee te be werkstelligen. Het stuk wordt vermoede lijk niet met een schuldig verklaring van de verdachte besloten. De Beatles hebben verzocht een In het geheim voor hen gebouwde cara van naar Londen te laten overbrengen. „De bouw van deze caravan is even geheim gehouden als de bouw van het eerste ruimteschip", aldus de heer Frank Conn, die directeur is van het bedrijf, waar de caravan is gebouwd. De twaalf meter lange en drie me ter brede caravan, die 15.000 dollar heeft gekost, is gebouwd om de Beatles bij hun optreden in het stadion van Cleveland tijdens de pauzes te be schermen tegen al te opdringerige fans. De caravan heeft op korte af stand van het toneel gestaan. De „kamer op wielen" is in juli in overuren gebouwd. Geen van de ar beiders wist wat zij bouwden en ken den het project alleen onder de code naam „Elegance". Twee politiemannen bewaakten de bouwplaats dag en nacht, nacht. In de caravan staat een met een ze brahuid overtrokken rustbank. Boven dien zijn aan de wanden vijf verlich te spiegels van vloer tot plafond ge monteerd. De gehele vloer is met ta pijten bedekt. Het interieur is afge werkt met zijden behang in de geliefde kleuren van de Beatles: brede paars- rood-groen-blauwe strepen. De Nederlanders hadden vroeger de reputatie een net volk te zijn. Dat dit te genwoordig niet meer zo is, daarvan we ten de Nederlandse Spoorwegen mee te praten. Met het schoonhouden van de treinen is per jaar een bedrag van meer dan tien miljoen gulden gemoeid, nog afgezien van de kosten voor water en voor de elektriciteit die nodig is voor de stofzui gers en de verlichting. Alleen al op het Centraal Station in Amsterdam wordt per maand ongeveer 260 kubieke meter vuil uit de treinen en van de perrons gehaald, het afval dat de restauraties en PTT produceren niet mee gerekend. Verder worden per maand in Amsterdam liefst 10.000 lege flesjes in de treinen gevonden. Het schoonhouden van de gebouwen, de perrons en de tunnels van het Centraal Station in Rotterdam kost jaarlijks 120.000 gulden. Het reinigen van de wan den, de ruiten en de kap van het Schie- damse station kost per keer 1350 gulden. Al met al schat men het bedrag dat met dit soort schoonmaakkarweitjes is ge moeid bij N.S. heel voorzichtig op zo'n vier miljoen gulden per jaar. Het kost ook handen vol geld de sporen en de baan van afval te ontdoen. Sta tions, die bekend zijn om hun lekkere kof fie, zijn meestal al op kilometers afstand te herkennen aan de talloze lege bekertjes die achteloze reizigers uit het raampje hebben gemikt. De spoorwegen vinden In het Mickery Theater Loenersloot zullen op vrijdag 16 september bij de première van het toneelstuk „De Meiden" van de Franse schrijver Jean Genet de vrouwenrollen door mannen worden ge speeld. Henk van Ulsen en Hans Cule man zullen in de huid kruipen van de beide dienstmeiden die in het stuk voor komen. Het stuk wordt gespeeld in de vertaling van Friso Haverkamp en met kostuums van Edgar Vos. De regie is in handen van John van de Rest. Deze voorstelling, die ook elders in het land zal worden vertoond, wordt gepro duceerd door de stichting Incidenteel theater experiment, dezer dagen opge richt door Ellie van Stekelenburg, Ton Lutz, Cecille Dreesmann, Ad Odijk en John van de Rest I! j In het pas verschenen jaarverslag van de AVRO over 1965 wordt gesproken over de moeilijke financiële situatie in de ra dio- en televisie-wereld. Het ergst wordt de situatie genoemd bij de radio, Waar de reserves praktisch zijn uitgeput. Het AVRO-bestuur onder voorzitterschap van mr. L. H. Slotemaker, meent dat de re gering er niet aan zal kunnen ontkomen de luistergelden te verhogen. De finan ciële situatie bij de televisie wordt wat gunstiger beoordeeld hoewel ook die ver re van rooskleurig is. Onder het hoofdstuk televisie in het jaarverslag wordt met dankbaarheid en voldoening geconstateerd dat het contact met de leden hechter is geworden. Een verklaring voor deze belangstelling wordt gezocht in het „gezicht" van de AVRO, dat „vooral op het gebied van de infor matieve uitzendingen duidelijker, volwas- sener" zou zijn geworden. Waarom de AVRO in de pers vaak als show-omroep gebrandmerkt wordt, is niet geheel duidelijk, aldus het verslag. „Misschien omdat de amusementsuitzen dingen'van de AVRO volgens opinie-on derzoekingen tot de populairste van de gehele Nederlandse televisie behoren, HILVERSUM 1.402 m. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Gram.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.10 Gram.muziek. (8.30-8.35 De groenteman) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Operamuziek 9.40 Operafragmenten 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Gram.muziek. (Om 11.00-11.02 Nws). 12.00 Metropole orkest. 12.27 Mededelingen land en tuinbouw. 12.30 Draaiorgelmuziek. 12.40 Licht orkest. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 't Muzikantenuur. 16.00 Nws. 16.02 Gram.muziek. 17.00 Licht orkest. 17.20 Voor de tieners. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 19.00 Instrumentaal kwintet. 19.20 Paul Vlaanderen en het Milbourne-Mysterie. 20.00 Nws. 20.05 Gevarieerd vacantieprogramma. 21.05 Promenade orkest. 21.50 Voordracht. 22.00 Moderne muziek. 22.30 Nws. 22.40 Ac tualiteiten. 23.00 Engels-romantische muziek 23.55 Nws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Gram.muziek. (7.30-7.32 Nws.) 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Voor de jeugd. 8.30 Nws. 8.32 Gram. ziek. (9.30-9.35 Concilie Postbus.) 10.00 Gram. muziek. 11.25 Klassieke muziek. 11.50 Vol- aan .vooruit. 12.03 Italiaanse muziek. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actuali teiten. 12.45 Europese zwemkampioenschap- pen in Utrecht. 13.00 Gram.muziek voor de tieners. 13.35 Voor de plattelandsvrouwen. 13.45 Muziekprogramma. 15.10 Gram.muziek. 15.20 Er was eens.variaties op het the ma Show. 16.00 Voor de zieken. 16.40 Onder weg, programma voor oudere luisteraars. 17.00 Voor de kinderen. 17.30 Instrumentaal septet. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Europese zwemkampioenschappen. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Concilie Postbus. 19.35 Europese zwemkampioenschappen. 19.45 Me tropole orkest. 20.15 Hedendaagse muziek. 20.45 Moord in de Spuistraat. 21.30 Amuse mentsmuziek. 22.00 Gewijde muziek. 22.20 Europese zwemkampioenschappen in U- trecht. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Gevarieerde muziek. 23.55 Nws HILVERSUM III. 240 m. 9.00 Nws. 9.02 Instrumentaal allerlei. 10.00 Nws. 10.02 Gevarieerd muziekprogramma. <11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Volksliedjes. 12.30 Platenprogramma rond Frank Sinatra. 13.00 Nws. 13.02 Licht orgelspel. 13.30 Klan ken van eigen bodem. 14.00 Nws. 14.02 Lichte vocale muziekjes. 15.00 Nws. 15.02 Licht platenprogramma. 16.00 Nws. 16.02 Gevarieerd platenprogramma. 16.30 De top tien van deze week. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Verzoekplatenprogramma. BRUSSEL. 324 en 484 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Grammofoonplaten. 12.55 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Ta- felmuziek. 14.00-14.03 Nws. 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichte muziek. 17.00 Nws. 17.15 Jazzprogramma. 17.45 Amuse mentsmuziek. 18.00 Nws. 18.03 Voor de sol daten. 18.28 Paardesportuitslagen. 18.30 Nieuwe gram.platen. 19.00 Nws. 19.40 Lichte muziek. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Lich te muziek. 20.30 Hoorspel. 21.26 Lichte mu ziek. 22.00-23.00 Nws., aansluitend: toerisme en muziek. VOOR MAANDAG NEDERLAND I 18.30 Europese zwemkampioenschappen te Utrecht. 19.00 Nws. 19.02 Klaas Vaak. 19.05 .Europese zwemkampioenschappen te Utrecht. 19.35 Flipper, 20.00 Journaal. 20.20 Het lied van de woestijn. 22.05 Socutera. 22.20 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Reportage waterpolo. 20.50 De Humboldtschool. 21.15 Klassieke en moderne muziek. 21.30 Mannen in gevecht. 22.05 Avondoverdenking. 22.10 Journaal. NEDERLAND I 18.30 Europese zwemkampioenschappen te Utrecht. 19.00 Nws. 19.02 Klaas Vaak. 19.05 Europese zwemkampioenschappen te Utrecht. 19.15 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.45 Astmafonds. 20.00 Journaal. 20.20 American folkblues festival. 20.45 Silhouet. 21.15 Anna Moffo show. 22.00 Het verhoor. 22.25 Jour naal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Mr. Magoo. 20.05 De dief van Lao Tsi. 20.30 The long hot summer. 21.20 Europese zwemkampioenschappen te Utrecht. 22.10 Documentaire over de bijbel illustratie. 22.40 Journaal. misschieen omdat de pers.de informatief - culturele taak, die de AVRO op zich heeft genomen, graag over het hoofd ziet." Het verslag geeft een overzicht van de programma's, die in 1965 in verschillen de rubrieken werden gebracht. In de ru briek amusement wordt de uitzending van Toon Hermans' „one man show" on der regie van Ger Lugtenburg, die op 27 februari werd uitgezonden en op 28 de cember herhaald, het hoogtepunt van Nederlands televisie-amusement genoemd. Beide keren waren kijkdichtheid en waar dering maximaal. In de inleiding zegt mr. L. H. Slotema ker: „Nu het omroepbestel een meer poen karakter krijgt is de mogelijkheid aanwe zig te laten zien en horen, wat men zich hiervan voorstelt." Uitspraken van de zijde van degenen die iets nieuws of iets anders willen wekken zijns inziens niet de verwachting dat de luisteraars en de kij kers iets aangeboden zal worden wat er niet reeds is „en dus betekent dit een nodeloze versnippering van de toch al be perkte zendtijd", zo schrijft hij. In de inleiding wordt verder opgemerkt dat een omroepvereniging om onder de kwalificatie omroeporganisatie-a te kun nen vallen, minstens 400.000 leden moeten tellen. Op dit aantal komt de AVRO thans 15.000 leden te kort. De leden wor den gerustgesteld met de egedachte dat de wet, eenmaal aangenomen, een over gangsmaatregel zal bevatten en eerst op een nader te bepalen tijdstip in werking zal treden. „Het is echter zonder meer duidelijk, dat wij alles moeten doen om ons ledental binnen de kortst mogelijke tijd boven de 400.000 te doen stijgen", al dus de voorzitter van de AVRO. Het enige tijd geleden in Zandvoort ge opende casino in Bouwes Palace, voor het spelen van de wankelroulette is door de exploitant, de heer N. W. Bouwes na afloop van de gestelde proefperiode geslo ten. Het bord „casino" is bij de ingang verwijderd en ook de aankondigingen in en om de badplaats zijn verdwenen. Aangenomen mag worden, dat dit spel niet in die mate is aangeslagen bij het publiek, als oorspronkelijk verwacht werd. Van de heer Bouwes konden wij nog geen nadere inlichtingen verkrijgen, daar deze in het buitenland vertoeft. Jazz-festival. Drie beroemde jazz-groepen, de kwartetten van Dave Brubeck, Stan Getz en John Coltrane, zullen optreden tijdens het Berlijnse Jazz-festival van 3 tot 6 november. Monica Hoevenaars. De 41-jarige portret schilderes Monica Hoevenaars heeft een portret gemaakt van Prins Charles toen hij enige tijd in Australië studeerde. De schilderes van Nederlandse afkomst heeft ook een portret gemaakt van de vorige gouverneur van Australië, vis count de l'Isle. dat niet zo leuk, aangezien voor die be kertjes niet meer, zoals vroeger, karton maar plastic wordt gebruikt. Papier ver teert vooral bij regenweer vrij snel, maar plastic is onverwoestbaar. Er komen nu in de treinen voor enkele honderdduizen den guldens nieuwe en grotere papierbak ken. De N.S. hoopt dat de reizigers daar in dan hun plastic zakjes en koffiebeker- tjes willen deponeren. „Opgeruimd staat netjes" is niet alleen een dure, maar ook een tijdrovende zaak voor de N.S. Behalve het opruimen van de rommel in de treinen moeten er iede re dag 36.000 ramen van treinen worden gelapt. Per dag krijgen ook 2200 toiletten een grondige schoonmaakbeurt. Behalve door de ongeveer 500 materieel- wassers wordt dit werk uitgevoerd door gespecialiseerde schoonmaakbedrijven. De spoorwegen beschikken ook over vier wasmachines voor het uitwendig schoon maken van het materieel. Dit jaar ko men er nog twee van deze installaties bij. Een schrale troost: Bij onze oosterbu ren is het allemaal nog erger. De Deut sche Bundesbahn heeft berekend dat haar het schoonhouden van treinen, stations en spoorbanen bijna 200 miljoen mark per jaar kost H - t M Het Amerikaanse jongetje Richard Smith viel dit weekeinde in het diepe gedeelte van een zwembad. Onmiddellijk schoot een politieman toe. Hij paste mond-op-mond ademhaling toe, maar het was alle maal tevergeefs: in het ziekenhuis constateerde men dat het kind dood was. (Telefoto). WASHINGTON (AFP) De Sowjet- Unie heeft, voor het eerst, aan de Verenig de Staten metereologische gegevens ver strekt, die door de Russische satelliet Kosmos-122 zijn verkregen. Er bestaat al enige tijd een akkoord tussen de twee landen voor het uitwisselen van gegevens over het weer. Tot dusver werd dit echter uitsluitend toegepast voor gegevens die op conventionale manier worden verkregen. start z'n 25ste cursusjaar met lessen voor dames, heren en jeugd in damesgymnastiek en heren indoor- training - judo - jiu jitsu - karate. Spelen, o.a. volleybal en bad minton. Zalen te huur. Bloemendaalseweg 125 - O'veen Telefoon 53256 Nederland 1: Om half zeven beginnen vandaag de reportages van de zwemkam pioenschappen in Utrecht met onder meer de finales van de 100 meter vrije slag he ren, de 100 meter vrije slag dames en de 400 meter wisselslag heren. De repor tages worden om zeven uur onderbroken voor het nieuws en een uitzending van Klaas Vaak. Na een avontuur van Flip per wordt de hoofdfilm uitgezonden geti teld „The desert song" (Het lied van de woestijn). De tenor Gordon McRae speelt de rol van El Khobar. Tijdens de film kan men kennismaken met de woestijn en haar bewoners, Oosterse haremdansen en de geheimzinnige held der woestijnvolken. Nederland 2: Na het nieuws volgt een reportage van een waterpolowedstrijd in het kader van de Europese zwemkam pioenschappen die in Utrecht gehouden worden. Na een aflevering uit de serie „De Humboldtschool" volgt een televisie concert door het Amsterdams Kunst- maand Kamerorkest. Als solist treedt op de trompettist Marius Komst. Het programma vermeldt werken van Wil liam Byrd, Henry Purcell en Samuel Barber. Het laatste programma-onderdeel is een documentaire van de Amerikaan David L. Wolper over de machtsstrijd tus sen Mao Tse Tung en Tsjang Kai Sjek. Deze documentaire zal van kritische kant tekeningen worden voorzien door H. van der Ploeg. Nico van Vliet spreekt de com mentaar. <1

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6