en IDEAAL VAN „DR. GREET" GING IN VERVULLING I POLLE, PELLI EN PINGO DAVY JONES BRAMMETJE FOK Rik Kortus geniet weer solo van het blauwe bloot uit Bussum Heer in zijn nopjes PANDA EN DE MEESTER tlkiV visnet', weó metal DIE vissen MAANDAG 2 2 AUGUSTUS 1966 7 Ons vervolgverhaal Een oorspronkelijke Nederlandse roman door Willy Corsarl (Van onze correspondent) TERSCHUUR. Rik Kortus uit het dorpje Terschuur, een pluisje dat gemeentelijk toebehoort aan het kippendorp Barneveld, is erg teleurgesteld in zijn medemensen. Avond aan avond nam hij stilzwij gend vele ongenode gasten in zijn huis op en stelde hen in de gelegen heid, ongestoord naar de televisie te kijken. In het streng-gelovige Gelderse dorp wordt het kijkkastje door velen nog steeds als een uit vinding des duivels beschouwd, maar zo kreeg ieder zijn deel tot dat diefstal een einde maakte aan Riks gezelligheidsservice. Gezien op Fifth Avenue, New York, promenade der miljonairs en playboys en een van 's werelds ex clusiefste winkelcentra: een keuri ge jongeman in nopjes-onderbroek (nieuwste dessin). Gevraagd naar het waaromverklaarde hij in on berispelijk Boston-Engels: ,.Waar bemoeit u zich mee heb ik soms iets van u aan? Is het ooit tot u doorgedrongen dat waarschijnlijk honderden mensen er net zo zou den willen bijlopen speciaal op warme dagen maar er domweg de moed voor missen? Nee, ik maak geen reclame, noch voor me zelf, noch voor onderbroeken, sok ken, sokophouders of Chinese eet huisjes. Ik doe alleen maar waar ik zin in heb en daarmee basta. Of hebt u misschien bezwaren?" Die hadden wij niet. Zomin als trouwens, blijkens de foto, de ove rige passanten die de broekloze fi guur hoogstens een vluchtige blik waardig keurden, maar stellig niet naar hem omkeken. Want dat hoort nu eenmaal niet, op Fifth Avemie. It simply isn't done Plannen voor een tweede vluchtelingendorp in India Verleiding Spiegelbeeld Bloot 92) „Ja, doe dat", zei hij „etaleer wat van die jongen, hij heeft talent en zo iets moderns tussen al het antiek vind ik juist aardig staan. Vrienden moeten elkaar helpen. Ik heb altijd gezegd: als de ene hand de andere wast. Die vrouw werkt als een paard, Frans, en ze heeft hersens en ze weet veel, maar ze moest meer vrienden maken. Als ik een vrouw was zoals jij, hemeltje nog toe, ik zou bij dozijnen de mannen achter me aan laten rennen met hun tong uit de mond, en de één zou stukjes over me schrijven en de ander geld in mijn zaak steken en de derde zou me weer op een andere manier hel pen. Zó moet je het aanpakken. Ik ben maar een man, een doodgewoon, dik mannetje, dat niet eens veel pres teert en kijk, wat ik voor elkaar heb gekregen, omdat ik me laat helpen. Zij laat zich niet helpen". Hij wees beschuldigend naar haar met een van zijn dikke handjes. „Amper nam ze een stuk koek aan, als ik haar wel 'es iets bracht. Trots als Luci fer. Helemaal verkeerd". Frans zei: „Ik heb massa's vrienden, maar ik verkoop er geen stuk méér door". „Omdat jij een kunstenaar bent en werkelijk talent hebt. Dat is iets an ders. Dan zijn ze jaloers op je. Als Charlie nog 'es een grote zaak krijgt, zullen de andere kunsthandelaars en antiquairs ook jaloers zijn. Van col lega's kun je niets anders verwach ten. Jij hebt ook geen flair voor za kendoen, Frans, omdat je een kun stenaar bent. Zij wél. Zij heeft wél die flair. Je zou zien, hoever je het kon brengen, Charlie, als je meer lachte zoals nu en meer kéék, zo alsnu". Charlotte kleurde. „Dat is je goede wijn", zei ze, „zo iets ben ik niet meer gewend. Ik moet nu gaan, ik sta altijd erg vroeg op". „Daar heb je het", zei Kees. „Frans zit je aan te staren met ogen als soepborden, als je morgen aan de dag iemand nodig hebt om een mooi uithangbord voor je te schilde ren, dan hoef je hem maar te wen ken, maar jij Uithangborden, dig moesten er weer veel meer worden gebruikt. Zoals in Denemarken. Daar heb ik er veel gezien vorige zomer, toen ik er was. Zo van die leuke, ouderwetse dingen. Laten we maar terugkeren naar de oude tijd. Het is toch allemaal niets meer tegenwoor dig, lawaai en jazz, en onbegrijpelij ke schilderijen". Hij gaf Frans een vriendelijke klap op de schouder. „Neen, kijk ze verheerlijkt zitten in mijn oude herberg, bij kaarslicht en muziek uit een speeldoos! Ik zeg je: ze zullen hoe langer hoe meer gaan terugverlangen naar vroeger, en ge lijk hebben ze. Er is geen romantiek meer en geen poëzie in het leven". Frans bracht haar thuis. Bij de winkeldeur hield hij haar hand vast en zij keken elkaar aan. Zij wist, dat hij haar gra?g wilde kussen en mis schien wist hij, dat zij het graag wilde, maar ze zei: „Goedenavond, breng me uw schil- Charles Charlotte derijen", en hij zei: „Ja, graag". De spiegel die in het donkere ach terkamertje boven haar divanbed hing, weerkaatste haar een gezicht, dat zij nauwelijks herkende. Voor het eerst sinds bijna drie jaren dacht zij: ik moet eens een nieuwe blouse kopen. en me wat opmaken. Zij had altijd weinig poeder en geen rou ge gebruikt en nooit meer een lippen stift sinds haar jammerlijke pogin gen om haar man te bekoren met roodgeverfde lippen. De volgende morgen, heel vroeg ging zij een blou se kopen en een lippenstift. Zij had zich gehaast, ademloos kwam zij terug in de zaak en ver wachtte half, hem daar al te zullen vinden. Maar hij kwam niet die dag en ook niet de dag daarna. Zij er gerde zich, omdat haar hart bonsde ieder maal als iemand binnen kwam' omdat zij 's avonds in de kleine ach terkamer zat en wachtte. De derde dag had zij hoofdpijn en voelde zich zo vermoeid, dat het haar grote in spanning kostte, de dag door te ko men. Ik heb kou gevat, dacht zij, daar om ben ik zo ellendig en nerveus. Zij nam haar temperatuur op en constateerde met voldoening dat die te hoog was. Er was alle reden om zich ellendig te voelen met griep. Zij had juist de winkel gesloten en wilde naar bed gaan, toen er gebeld werd. Het was Frans. Hij had onder iedere arm een schilderij en zei vro lijk: „Daar ben ik met mijn mees terwerken". Ze wilde een onvriende lijk antwoord geven, hem wegstu ren, hij moest maar komen als de zaak open was, maar hij keek haar oplettend aan en zei: „U bent niet goed". „Wat verkouden". „Geen wonder, met dat weer. Ik drijf". Het was waar, zijn regenjas was doorweekt. Het water droop van zijn oude hoed. Hij zette de schilderijen neer, trok zijn jas uit en zei: „Dit is het ogenblik voor alcohol. Warme groc". „Ik heb nooit alcohol in huis". „Ik had daar zo'n flauw idee van". Hij haalde een flesje cognac uit de zak van zijn jas: „Voila, madame!" Zij stond te kijken naar de schil derijen, een stilleven en een naakt. „Is eigenlijk mijn genre niet", zei hij, „ik ben portretschilder. Maür wie laat nog portretten maken, en dan door onbekende schilders? Ik dacht zo, die appeltjes en wijnglazen zouden het wel aardig doen tussen antiek en naakt trekt altijd". „Ik zal ze in de etalage zetten morgen". „Ja, en nu ga je liggen en ik maak cognac-groc". Ze glimlachte flauwtjes om zijn be drijvigheid. Het was wonderlijk, hier zo te liggen met een man bij je, die voor je zorgt. Als een echte vrouw. Hij drong haar twee glazen hete groc op en zei: „Nu kruip je in bed en morgen vroeg kom ik kijken en je gaat er niet uit, zaak of geen zaak, ik zal de klanten wel bedienen". Zij glimlachte flauwtjes. „Er is een meisje". Ze richtte zich op en keek snel in de spiegel boven de divan. (Wordt vervolgd.) WWWWVVVVVV\AAWWVVVWWWWWWWWVWWWVWWVWWWWWVWVWVVWVVWVVVWWWVIIVVWWVVWWWIIWVWWWV«*' RIK KORTUS is een meestal in olie- vette overall gehulde fietsenmaker, die naast rijwielen, bromfietsen, petrole um en benzine ook nog rookartikelen, dropveters, stophoest, ballpoints en briefpapier aan de man weet te bren gen. Rik is een kleine zelfstandige in optima forma. In een van de krotjes in de Dorps straat levert hij, hijgend van de ene dag naar de andere, een verwoede INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedare week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4-5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. (Van een medewerker) VAUDUNE (Zuid-Frankrijk). Greet van der Kreek uit Bussum sinds haar huwelijk zes jaar geleden madame Barthelémy-Van der Kreek heeft haar ideaal: een dorp voor vluchtelingen en andere ankerlozen, in het Franse Dordogne-gebied, Inagzaam werkelijkheid zien worden. Heel moeizaam en bescheiden begonnen in 1961, groeide haar dorp „Vaudune" (gemeente Paunat)uit tot een levende ge meenschap, welke nu regelmatig 80 tot 90 leden telt. Een steeds wisselende bevol king weliswaar, want gelukkig kunnen er steeds weer mensen naar de ge wone maatschappij terugkeren, maar het is toch echt een dorp geworden, waarvan Greet en haar Franse echtgenoot Guy Barthelémy de leiding vast in handen hebben. Bijgestaan door een staf van getrouwen, die door hetzelfde ideaal gegrepen zijn. DEZER DAGEN bezochten wij Greet en Guy, die ons vertelden, dat ze deze win ter in elk geval een oriënteringsreis naar India willen maken, een land, dat hun om zijn harmonie en zijn schoonheid altijd sterk getrokken heeft. „TOEN IK destijds bij Albert Schweitzer in Lambarene werkte" Greet van der Kreek is als jonge chirurge 5VS jaar lang Schweitzers eerste medische medewerk ster („dokter Greet") geweest „heb ik een droom gehad: een vluchtelingendorp in India stichten. Guy heeft mij ervan overtuigd, dat dit een te moeilijk begin zou zijn. Eerst proberen in een land, dat we kenden Zo zijn we samen aan ons dorp in Frankrijk begonnen. Nu dat goed is gaan draaien, willen we bekijken of In dia ook mogelijk is „VAUDLTNE" is een echt dorpje van on geveer tachtig inwoners geworden, staf en ontheemden tezamen. Zeven van de oude, bouwvallige huizen van het land goed zijn intussen gerestaureerd, terwijl Franse padvinders deze zomer aan het herstel van het achtste werkten. In het zevende huisje woont nu een jong Neder lands echtpaar, waarvan hij Theo Kal- mij technisch medewerker is geworden en zij Josje de secretaresse van mevrouw Barthelémy. Een min of meer luxueus bestaan in Zwitserland, hebben ze in de steek gelaten, maar in hun keurig opgeknapte huisje op „Vaudune" zijn ze gelukkig. „VAUDUNE" telt nu ook zestien prach tige prefab-bungalows, die in deze mooie streek 's zomers als vakantiehuisjes ver huurd worden, ook aan Nederlandse fami lies: een bron van inkomsten voor het „dorp". Er is een klein restaurant in het oude „grote huis", een klasje onder lei ding van een Zwitserse voor de jongste kinderen, een veestapel, die uit vijf (Hol landse) koeien bestaat, een moestuin en wat in cultuur gebracht land. Greet Barthelémy-van der Kreek is bij zonder dankbaar voor de hulp en de be langstelling welke zij uit de gehele we reld hebben gekregen. Uit Frankrijk voor al na enkele gesprekken voor de televisie door t.v.-ster Clara.Candiani de Fran se Mies Bouwman maar óók uit Ne derland, dat al die jaren een sterk stimulerende krachtbron voor „Vau dune" is gebleven. Nu de zaak materieel en moreel „op poten" staat, menen Greet en Guy de leiding met een gerust hart aan anderen te kunnen overlaten om el ders opnieuw te beginnen. In de geest van Schweitzer, die in het oerwoud van Cen- traal-Afrika ook met heel weinig begon, maar ten slotte een stuk arbeid tot stand bracht, dat als een monument van mens lievendheid overal bewondering heeft af gedwongen. Het echtpaar Barthelémy-Van der Kreek komt dit najaar naar Nederland om over zijn werk te vertellen en er in een kleine expositie iets van te laten zien. On getwijfeld zal dit de Nederlandse kracht bron voor „Vaudune" en straks ook voor het dorp in India opnieuw stimu leren. strijd om het bestaan. Jaren geleden dreef hij een zaak met zijn broer Tij- men, doch toen deze ging trouwen trok Rik zich terug in een rommelpand- je om daar voor zichzelf te beginnen. Als verstokt vrijgezel kon hij niet lan ger toezien, dat zijn broer zich zo liet inpalmen door een wezen van andere sekse. Rik, een zestiger die al wat slecht ter been wordt heeft toen in een gesprek met een van zijn zakenrelaties verklaard: „Ach man, zo heeft ieder een wat. Ik zit al een tijd met m'n pij - ne poot en m'n broer met z'n vrouw. DE TERSCHUURSE fietsenmaker is ondanks zakelijke tegenslagen en men selijke teleurstellingen optimistisch van aard gebleven. In het ordeloze rijwiel zaakje waar de klanten met het ene been in een pot olie staan en met het andere wegglijden over fietsenkogel- tjes, vormt hij iedere avond het mid delpunt van een schare Terschuurse schooljongens. Ondanks zijn afzondering van alle „wereldse" verleidingen wordt Rik van dag tot dag op de hoogte gehouden met alle goeds en kwaads door zijn on langs aangeschafte televisie. Hij steekt zijn commentaar op het wereld(s) ge beuren beslist niet onder stoelen en banken. Hij praat graag over alles wat hij vanuit Bussum voorgeschoteld krijgt. Rik, wij zeiden het al, is een klein» zelfstandige. Vanwege de vele klandi zie en zijn middeleeuws werktempo verricht hij, om zijn klanten op tijd te kunnen helpen, ook 's avonds ar beid. DE LAATSTE weken echter moet Rik z'n klanten regelmatig teleurstel len. Zodra hij 's avonds de knop van de beeldbuis omdraaide ging de grote houten deur van de werkplaats onop houdelijk open en verzamelden zich tientallen ouderen en jongeren uit het dorp rond de kijkkast van Rik. Ge taande landslieden begaven zich van de gierkar rechtstreeks naar de fiet senmakerij en schooljongens hurkten neer tussen de tandwielen en spatbor den. Rik wilde er niks van zeggen; hij vond het wel gezellig, zo'n beetje aan spraak. Maar zijn werk bleef erbij lig gen, omdat er voor hem geen plaats meer was in het duistere reparatielo kaal annex kijkgelegenheid. Goedlustig trok Rik, zich daarom 's avonds terug in zijn woonkamer. Daar had hij een grote spiegel neerge hangen, zodat hij, als de deur tussen de werkplaats en woonverblijf open staat, de gebeurtenissen op het scherm zij het in spiegelbeeld toch kon vol gen. IN DE LOOP van de tijd was het reparatiecentrum van Terschuur uit gegroeid tot een vermaakscentrum van de eerste orde. Het ontstaan daar van is wellicht toe te schrijven aan het feit dat er bij de streng-geloviga boeren die het dorp in hoofdzaak be volken, weinig kijkkastjes te vinden zijn en dat er. op het cafe van Tante Toos na, verder geen uitspattingsmo gelijkheden bestaan. Rik is in zijn dienstbetoon en gezel ligheidsservice misschien wat te ver gegaan. Dezer dagen werden er tijdens de voorstelling enkele pakjes sigaret ten, een paar rijwielonderdelen en een doos ballpoints ontvreemd. Rik is nu opnieuw diep teleurgesteld in zijn medemensen. Hij zegt: „ze krij gen hier alle bloots voor niks te zien en nóg zijn ze niet tevreden. Met bijbelse gelatenheid voegt hij daaraan toe: tja, ondanks is 's werelds loon. Voortaan zal hij weer alleen zitten in de blauwe gloed van zijn kijkkastje, benijd door vele dorpelingen. I j C Of MA 25. De eigenaar van de oudroesthandel maakte zich steeds meer zorgen over het telefoongesprekje dat hij met Joris had gevoerd. „Die helderziende waarschuw de me!" mompelde hij. „IJzeren staaf. ongeluk br.Hij was dan ook blij toen hij Panda zag aan komen. „Neem hem mee, vlug!" riep de ijzerhandelaar, een grote staaf overhandigend. „Pak aan! Ik wil geen to verij in de buurt". „Tjonge!" mompelde Panda ver baasd. „Wat doet die man raar! Maar Joris had gelijk hij wil graag van dat stuk ijzer af!" Hij tilde het voorwerp op de schouder en keerde zich om, teneinde heen te gaan. Maar helaas keek hij daarbij niet goed uit, en zo gebeurde het dat de heer Plempjes de staaf tegen het hoofd gezwaaid kreeg. „Dawazzeboom!" sprak de getroffene, terwijl hij duizelig tussen zijn oude roest ging zitten. „Dadee pijn! Au! Net wat die tove naar zei! Ik ben blij dat ik van dat ding af ben!" OH, DAT IS EEN MOOI hopla! HIJ IS POOR DE MAZEN HEEN6E- VALLEN! r"' OH,HIJ WILONSNET ALS HAN6MATG6- BRUIKEN! 2186-L. COFMMAJEJE pan Hteeen tee oew tmet eerns, MARCO. ..IK6A Mtt NAAR S'NNfN MET DlT EXEMPLAAR ~V4 MAR KOMT WEER een Heet, veaAie BESTÉ UfAJê 1 SamLbff moNDCRsret, DAT PIT it IAAT- s rei$,DAvy? dlllr/lLVAIUS C/PIB 605. Doodonschuldig kwam het goede schip Kokanje aanvaren. Niemand zou vermoeden, dat on der het dekzeil van het vlot, dat achter de Kokanje hing, iets anders verborgen ging dan kisten en kratten. Maar toch woonde er thans de familie Formidablo. en Bram verbeeldde zich af en toe, dat hij het angstige rillen van de familie kon voelen. Aan de kade wemelde het van politie mannen, die nog steeds naar de verdwe nen familie op zoek waren. Natuurlijk ondervroegen ze Bram naar zijn lading, maar erg wantrouwend waren ze niet. Zij meenden, dat Formidablo nooit zo dom zou zijn zich te verstoppen aan boord van een schip, dat de bedreigde haven binnen voer. Om geen argwaan te wekken, infor meerde Bram uitvoerig naar de gebeur tenissen, welke zich hier hadden afge speeld. De dochter van de commissaris bleek nog steeds zoek.maar dat was het enige niet. Eerst nu hoorde Bram dat andere goochelaars in andere lan den met eenzelfde verdwijnkist hadden gewerkt.en dat ook in dat geval de kinderen niet meer waren teruggekomen. Meer dan ooit was Bram thans van plan dat raadsel op te lossen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7