Vondeling int vervroegd zestig miljoen aan inkomstenbelasting Akkoord met consulenten over voorlopige aanslagen Hanoi verwerpt vredesvoorstel HET WEER m 1WWïrA I a J u welenroof in Lisse Verenigde Naties bieden Turkse slachtoffers hulp moms UST BESSELS M00IJ „Noordvietnamese troepen in Laos Politie hoort meisje over ministeriële autobotsing Bundeling van Gemeentebelangen Hoge officieren 'm Bandoeng opgepakt B randweer-brand Watergolven in Hengelo Stortregens zetten Hengelo onder water Duitsers mond dicht bij teach-in Geen contact met afgelegen dorpen Eerste paal voor raffinaderij van Mobil Oil Turkse arbeiders kunnen naar huis Soldaat onder puin bedolven fefa, I- 5öBr is®! si DE LIMBURGSE KOLENHANDEL 51e JAARGANG NUMMER 247 DINSDAG 23 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Y. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh, op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye Geen rente Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Hit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 5 Uit stad en omgeving 4 In de Vishal en op zee4 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Topsy8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Topsy10 Sport 11 Ferdinand12 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Wisselend bewolkt Aan het strand Beraad n Rapport twee ICC-bden Nieuwe partij - V Weggevaagd Het woord is aan Griekenland en de dienstweigering pagina 5 Spanje worstelt met inflatie pagina 9 SUEDE - NAPPAJASJES ADVERTENTIE Ze is naar typen Ze is naar PUM FE IJ E LANGE NIEUWSTR. 471 IJMUIDEN IJmuider Courant De minister van Financiën dr. A. Vondeling heeft een middel uitge vonden om snel geld binnen te krij gen zonder dat hij daarvoor moet lenen. Met de georganiseerde belas tingconsulenten is hij tot overeen stemming gekomen over de mogelijk heid om de inkomstenbelasting over 1965 te innen via een herhaalde voor lopige aanslag. Dat kan hem dit jaar zo'n slordige 60 miljoen gulden extra opleveren. De tweede voorlopige aanslag wordt op gelegd indien na een herhaalde voorlopige aangifte door de belastingconsulent blijkt dat het inkomen in eerste instantie veel te laag is geschat. De nadere schatting moet voor 1 september op daarvoor be schikbare gestelde eenvoudige formulie ren worden ingediend. De regeling, die alleen wordt toegepast op degene die zijn belastingaangifte laat regelen door een belastingconsulent, geldt alleen voor 1965. De consulenten hebben als tegenprestatie van de staatssecretaris van financiën een maand uitstel gekregen voor de definitieve aangifte van het inkomen van hun cliën ten. Hoewel het ministerie van financiën liet weten dat het daarom niet gaat, krijgt minister Vondeling op deze wijze zonder veel moeite enige tientallen miljoenen guldens vervroegd in de schatkist, zon der dat hij daarover rente verschuldigd is. Dat komt hem onder de huidige bud gettaire omstandigheden bijzonder goed uit. Hoeveel de vervroegde inning exact HONGKONG (Reuter) Noord-Viet- nam heeft formeel een vredesvoorstel verworpen, dat was gedaan door Malei sië, de Filippijnen en Thailand. In een verklaring van het Noordvietnamese mi nisterie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat de drie landen, die lid zijn van het Zuidoostaziatisch Verbond, niet in de positie verkeren om vredesvoorstellen te doen, omdat zij het Amerikaanse stand punt over Vietnam onderschrijven en ac tieve steun verlenen aan de „agressie- oorlog" van de Amerikanen. „De oproep van de drie landen om een conferentie te beleggen van Aziatische landen teneinde naar een oplossing van het vraagstuk- Vietnam te zoeken is een poging om de Amerikaanse meesters te helpen", aldus de verklaring van Hanoi. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdag- tot woensdagavond i Wisselend bewolkt en hier en daar een bui. Matige, aan de kust aan vankelijk af en toe vrij krachtige noordwestelijke wind. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een hogedrukgebied boven Schotland trekt langzaam oostwaarts. Wij krijgen daardoor wat meer zon en minder regen. De temperatuur aan het strand komt echter niet boven 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Minder wind en vrij zonnig. zal opbrengen valt onmogelijk te voor spellen. Dat hangt af van de mate waarin de categorie belastingbetalers met een variabel inkomen (vooral zakenmensen) hun inkomen over 1965 te laag hebben geschat. Het gaat bovendien alleen om dat deel van de belastingbetalers, waar van het inkomen over vorig jaar voor 1 december 1966 (was 1 november) defi nitief moet worden aangegeven. Voor de helft van hun cliënten hebben de bureaus namelijk reeds voor 1 april (was 1 maart) definitief aangifte gedaan. Het getal van 60 miljoen is de maximale raming van het ministerie van financiën. De woordvoerder van het ministerie zei dat de regeling is geboren om bij de inning niet achterop te raken nu de be lastingconsulenten een maand uitstel is verleend voor het doen van de definitieve aangifte. Men wees er op dat wat er dit jaar extra binnenkomt, volgend jaar in ieder geval minder te incasseren valt DEN HAAG Inmiddels is de minis terraad gisteren bijeengekomen om enke le begrotingsproblemen uit de weg te rui men en de Miljoenennota op te stellen. LONDEN (AFP) In een rapport van de Internationale Controle Oommissie voor Laos wordt het bijwijs geleverd dat Noord vietnamese troepen vorig jaar hebben deelgenomen aan militaire operaties in Laos. Dit heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Alles wijst er volgens het ministerie op dat er zich nog altijd 1 roepen uit Noord-Vietnam in Laos bevinden. Het genoemde rapport is opgesteld door de Indische en Canade se leden van de commissie op basis van bekentenissen van negen Noordvietnamese kri j gsgevangenen. Het Poolse lid van de commissie heeft niet willen deelnemen aan het onderzoek en het rapport ook niet ondertekend. Het rapport is toegezonden aan Groot-Brittan- nië en de Sovjet-Unie, de twee voorzitters van de Geneefse conferentie van 1962. De Russische regering heeft echter geweigerd het samen met de Britse regering ter ken nis te brengen van de andere deelnemers aan de conferentie. DEN HAAG „Ik zag hoe minister Smallenbroek na de aanrijding zijn lich ten doofde en doorreed", heeft de 17-jari- ge Haagse lyceiste Marja van Bochhove verklaard. Een inspecteur van de Haag se verkeerspolitie heeft bij haar thuis de ze verklaring opgenomen ten behoeve van het politie-onderzoek naar de door de mi nister veroorzaakte aanrijding is nu rond. Na een bijeenkomst met leden van de ministerraad in hotel „Des Indes" bot ste minister Smallenbroek in de nacht van 15 op 16 juli op de Van Hoeylaan met zijn auto tegen een geparkeerde wagen, die vijftien meter ver werd mee gesleurd. Getuigen, bij wie het 17-jarig meisje, verklaarden dat de minister zijn lichten doofde, zijn wagen achteruit ma noeuvreerde en doorreed. De meegesleur de auto bleef dwars over de rijbaan staan. Omwonenden die uiteraard niet wisten met een minister te doen te heb ben, belden de politie. De minister bracht de volgende dag een bezoek aan de eigenaar van de ver nielde auto, die na dat bezoek aan de po litie verklaarde: „Alles is in der minne geschikt". De politie maakte toch een rapport op en hoorde getuigen. De rapporten zijn in middels doorgegeven aan de officier van Justitie. Alleen het rapport van het ver hoor van het 17-jarig meisje, dat met va kantie was, ontbrak nog. In politieke kringen in Den Haag meent men dat het kabinet het nog niet geheel eens is over de wijze waarop de uitga ven voor het volgend jaar moeten wor den gedekt. Met name schijnt het uitstel van de tweede fase van de belastingver laging nog een moeilijk punt te zijn. Naar verluidt is er binnen de minister raad ook gesproken over de positie van de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Smallenbroek, die na een aanrijding in de Haagse wijk Marlot is doorgereden Ook is de „Chinese affaire" ter sprake gekomen. Er worden pogingen gedaan om te ko men tot de oprichting van een nieuwe landelijke politieke partij „Gemeentebe langen". Als alias volgens plan verloopt, zal deze nieuwe partij reeds gaan deel nemen aan de eerstkomende Kamerver kiezingen in 1967. Het initiatief tot de op richting van de landelijke partij ia uitge gaan van de groep Gemeentebelangen uit Heusden aan de Maas. Deze groep wil de tn vake gemeeoten bestaande groeperingen van deze naam bundelen tot één landëlijlie politieke partij die de belangen ven afie Nederlanders wil behartigen. DJAKARTA (ANP) De stafchef van het garnizoen van Bandoeng en enkele ho ge officieren zijn gearresteerd in verband met de ongeregeldheden van vorige week in deze Westjavaanse stad. De in Bandoeng gelegerde Siliwangi-divi- sie, 'n keurkoprs van het Indonesische le ger, gaf vandaag een verklaring uit waar in werd gezegd dat divisiecommandant, generaal-majoor Dharsono, krachtige maatregelen heeft genomen tegen de vei ligheidsofficieren die bij de incidenten in het hoofdkwartier van de studentenorga nisatie KAMI bet-rokken waren. De brandweer van de Amerikaanse plaats Huntington was naar een bijeenkomst van vrijwillige brand weren geweest. Op de terugweg schoten opeens de vlammen uit hun 43 jaar oude brandweerauto. De brandweermannen hadden geen schuimblussers bij zich, zodat ze tot hun schande gedwongen waren de brandweer te bellen. (Telefoto). De etalage van juwelierszaak van de firma Van der Eerden aan de Heereweg in Lisse is vannacht geheel leegge roofd. Alle sieraden, waaronder een groot aantal gouden kettingen en ringen waren vanmorgen uit de etalagekast verdwenen. De gestolen juwelen vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 50.009,-. De diefstal werd vanmorgen in alle vroegte opgemerkt door een krantenbezorger, die onmiddellijk de politie waarschuwde. De inbrekers zijn weloverwogen en se cuur te werk gegaan. De grote etalage ruit was vakkundig uit de sponningen ge licht en tegen de gevel geplaatst. Daar na was de etalageruimte geheel leegge haald. Later werd vóór het politiebureau een uiteraard leeg tableau terug gevonden. Urenlange stortbuien hebben gister middag talrijke straten in Hengelo onder water gezet, waardoor onder meer chaotische verkeerssituaties ontstonden, ook doordat menige auto in het water bleef steken. Gistermiddag heerste in Hengelo een chaotische verkeerssituatie, doordat na urenlange hevige stortregens in vele de len van de stad de straten onder water stonden. De riolering kon de massa water niet verwerken. Het eerst kwamen de spoorwegonderdoorgangen in de rijkswe gen blank te staan, waardoor kilometers lange files ontstonden. Korte tijd later spoot het water in vele straten uit de rioolputten. Nagenoeg alle belangrijke straten en wegen liepen onder. Het wa ter stroomde tientallen kelders van win kels en bedrijven binnen, zodat de brand weer overstelpt werd met aanvragen om assistentie. Op het spitsuur liep op de be langrijkste kruispunten het verkeer volko men in de war, hoewel agenten, in het water staande, trachtten het verkeer te regelen. In enkele scholen moesten de kin deren enige tijd binnen blijven, omdat het water tot de deur stond. 0 MIDDELBURG De Middelburgse politie verbiedt Duitse toeristen het woord te voeren tijdens een openlucht-teach-in op de kunstmarkt in Middelburg. Deze teach-in is georganiseerd door de Federa tie Jongerengroepen in Zeeland en wordt vrijdag gehouden. De jongerenfederatie wilde van de teach-in een confrontatie tussen Duitsers (toeristen) en Nederlanders maken. Het onderwerp „Bonn, die Bombe?" ofwel „moet Duitsland de beschikking krijgen over kernwapens?", zou, aldus de orga nisatoren, hierdoor meer stof tot discus sie kunnen leveren. De Middelburgse commissaris van politie beroept zich bij zijn weigering Duitsers aan het woord te laten op de bepaling die verbiedt dat bui tenlanders zich in Nederland met politieke zaken bezighouden. ANKARA (AFP en Reuter) De aard bevingen in Oost-Turkije die nog steeds voortduren, hebben volgens een schatting van het Turkse rode kruis 70.000 mensen dakloos gemaakt. Het dodental stijgt nog steeds. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft in een telegram aan de Turkse minister van Buitenlandse Zaken de hulp van de wereldorganisatie voor de slachtoffers van de aardbevin gen aangeboden. De secretaris-generaal heeft de beschikking over hulpfondsen van de V.N. Onze speciale verslaggever in Oost-Tur kije meldt: In de zwaarst getroffen plaats Varto, waar de aarde vrijdag bijna een volle minuut heftig schokte, rijgen hon derden graven zich aaneen. Ze zijn inder haast gedolven door Turkse genie-solda ten, want de cholera dreigt en voordat de lijken tot ontbinding overgaan, moeten ze begraven worden. Een harde maatregel van de gezondheidsautoriteiten. De weinige overlevenden begrijpen het niet: „Laat ons hen eerst wassen en in doeken wikkelen, zoals de koran ons zegt", vroegen ze. Er is geen tijd voor. Een moeder jammert: „Ik heb mijn kinderen niet gevonden, misschien ko men ze nu in een graf, dat ik nooit zal kennen." De soldaten, hun bestofte groe ne uniformen doordrenkt van het zweet, zwijgen. Hun spades steken steeds dieper en dieper in de brokkelige aarde. Een officier probeert uit te leggen: „Het moet, het moet. Als we wachten komt er ziek te. We moeten het doen. Mahmut Sever, een arme boer uit een bergdorp, klaagt echter niet. Hij hurkt bij het graf van zijn vrouw en drie kinderen. Een simpele hoop aarde, afgezet door een rand van brokken steen, die hij op het land heeft verzameld. Varto, het kleine dorp, verscholen in een dal van het weerbarstige hoogland, is volkomen van de aarde weggevaagd. Bull dozers hebben gisteren het puin van de smalle hoofdstraat geveegd en nu bulde ren de lege trucs en ambulances temid den van hoge bergen verbrokkelde aarde, puin en versplinterd hout. Vandaag bedroeg hier het officiële do- dencijfere 2235, maar op elke plaats, waar eens een huisje of een schamele hut moet zijn geweest, graven nog steeds soldaten. Ze zoeken naar overlevenden, want niet voor ieder is de dood snel en barmhartig gekomen. Helikopters cirkelen langzaam over bergketens. Urenlang, steeds weer afge lost, turen waarnemers door hun kijkers naar beneden. Hier hebben zich eens acht entwintig dorpen bevonden, waarmee tot dusver nog geen enkel contact is gemaakt, omdat de smalle paden, die er naar toe leidden, volkomen zijn weggevaagd. André Gide: Niet het zichzelf vrijmaken is moei lijk, maar het vrij zijn. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, zal op maandag 12 septem ber in het westelijk havengebied de eerste paal slaan voor de raffinaderij van Mobil Oil. Men hoopt de raffinaderij in 1968 in gebruik te kunnen nemen. In verband met de bouw zal een pijpleiding aange legd worden van het Rotterdamse haven gebied naar het Amsterdamse, waardoor de ruwe olie, die Mobil Oil hier gaat ver werken, aangevoerd zal worden. De kosten van de bouw van de raffi naderij zullen ongeveer 200 miljoen gul den bedragen. De eerste jaren zal de raffinaderij 4 miljoen ton olie per jaar gaan verwerken. Er wordt echter reke ning gehouden met een uitbreiding tot 8 miljoen ton per jaar. Mobil Oil zal op haar Amsterdamse raffinaderij werk bie den aan ongeveer 250 personen. Het is de bedoeling dat Mobil Oil, wan neer de raffinaderij gereed is, in de di recte omgeving een petrochemische fa briek bouwt, waar grondstoffen voor plas tic en synthetische rubberprodukten ver vaardigd zullen worden. Deze fabriek zal nog eens een investering vergen van 175 miljoen gulden. De Turkse arbeiders in ons land, dia naar familie in het rampgebied willen, kunnen naar huis. Van de bijna 10.000 Turken die in Nederland werken, hebben tot nu toe zestig zich voor de terugreis gemeld bij de Nederlandsch-Turksche Vereniging. Inmiddels is op initiatief van het pas opgerichte comité „Nederland helpt Turkije" een tolk naar het ramp gebied gereisd om daar informaties te verzamelen voor de in Nederland ver blijvende Turkse arbeiders. Het Neder landse Rode Kruis heeft inmiddels 75 in formatietelegrammen verzonden. Ook is per vliegtuig materiële hulp onderweg. Het Rode Kruis hoopt op het speciale rampen gironummer 777 een half miljoen binnen te krijgen. Uit eigen mid delen gaat voor 30.000 gulden aan dekens, medicamenten en tenten naar Turkije. Tijdens afbraakwerkzaamheden in het kamp Nieuw Milligen is gistermiddag de 19-jarige dienstplichtige soldaat W. Tim mer uit Wildervank door neervallend puin bedolven en ernstig gewond. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis m Har derwijk is hij overleden. Bartel jorisstraat - Haartooi - TeL HM leidsestraat (bij KoningapMn) Telefoon (020) 22 55 96 - Voor de BETERE ANTRACIET Brouwersvaart 106 - Telefoon 10748 HAARLEM DAMESKAPSALON Telefoon 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1