Rainer Barzel plaatst nieuwe tijdbom onder kabinet-Erhard Zijn herenigingsplan heeft steun van vele Duitsers ICI ontslaat 1000 man vervelend maagzuur? Schaduwen der E.E.G. BONT 31 aug. 10% zomerkorting tot Van dag tot dag V uurkracht Starfighter Columbia verhoogt koers koffiedollar Zuid-Arabië sluit grens met Jemen neem natuur-gryze Von Hassel schorst lt.-gen. Panitzki Spoorstaking in Canada dreigt President Lioe van China in ongenade? - wU UJw Or. A. L. Constandse: van 395.- tot 1975.-. Kom voor uw bont beslist even kijken bij .n& even anders! tel egrammen DINSDAG 23 AUGUSTUS 1966 A Kort nieuws Uitlekken Onecht „Luftwaffe" in opspraak De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, heeft tijdens een bijeenkomst van Amerikaanse veteranen uit de laat ste oorlog twee opmerkelijke uitlatingen gedaan. In de eerste plaats kondigde hij aan dat in de VS binnenkort ook dienst plichtigen die gewoonlijk afgekeurd wor den, zullen worden ingelijfd. Zij zullen een speciale opleiding krijgen zodat zij „toch volkomen bekwame soldaten zullen worden". Deze maatregel kan slechts worden uit gelegd als een symptoom van de geruis loze overschakeling van vredes- naar oor logstoestand, want het aanspreken van dergelijke reserves gebeurt niet wanneer de militaire voorzieningen op basis van de organisatie voor normale omstandighe den voldoende mankracht opleveren. De uitputtende en uitzichtloze strijd in Vietnam wordt daardoor wel schril geka rakteriseerd. Een concentratie van de enorme Amerikaanse macht op een loka le, secundaire semi-oorlog als die in Viet nam wordt gevoerd is al buiten alle ver houdingen. Als die macht dan ook nog behoefte heeft aan „halve" soldaten, die uit hoofde van intelligentie of gezond heidstoestand in normale omstandigheden niet in aanmerking komen, blijft er van die oorspronkelijke omschrijving „militai re hulp aan een regime dat door opstan delingen wordt belaagd" toch bitter wei nig over. En wat blijft er nu voor de Amerikaan te publieke opinie over om trots op te gaan? Dat heeft McNamara in het vervolg van zijn rede ook duidelijk omschreven. Hij verklaarde: „Onze tegenstanders in Zuid- oost-Azië eerbiedigen onze vuurkracht. Als zij hopen dat onze wilskracht zal gaan wankelen, hebben zij het mis". Zel den heeft een vertegenwoordiger van een wereldmacht een zo povere argumentatie van een zo kostbare en bloedige onderne ming gegeven Eerbied voor vuur kracht is immers noch voor de bedoelin gen waarmee deze strijd werd begonnen, noch voor het resultaat ervan van enig belang. Eerbied voor een levensbeschou wing, eerbied voor een cultureel voor beeld, eerbied voor een politieke staats structuur die heilzame levensomstandig heden belooft dat zouden invloeden zijn die permanent in Azië zouden kun nen bewerkstelligen dat banden van vriendschap en zakelijkheid die enorme hemisfeer zouden betrekken in de inter nationale samenwerking. Wat belooff vuurkracht voor de toe komst van de betrekkingen tussen Azië •n het Westen? Het is in het Duitsland van vandaag al niet anders dan in het Duitsland van gis teren en eergisteren: intriges en kuipe rijen van de traditionele „houwdegens" in de landspolitiek, gemaskeerde invloeden van het officierendom in de regeringsbu reaus en nu en dan openlijk losbarstende conflicten tussen persoonlijkheden in re gering en leger. Het aan de orde zijnde conflict over de „Starfighter" is een symptoom van on- hapdig en dom verzet uit de kring van hoge officieren tegen regeringspersoon lijkheden, met name tegen de minister van Defensie Von Hassel- Het is tegelij kertijd een symptoom van duistere poli tieke tendensen, waarbij het leven van piloten licht wordt geteld. Luchtmacht-chef Panitzki, tijdens Hit- Ier verbonden aan Kesselrings generale staf en intiem bevriend met andere figu ren van Goerings „oude garde", heeft zich waarschijnlijk laten ophitsen door een kliek van ontevreden officieren, die als vanouds zo graag „meeregeren" en dat in het huidige Duitsland slechts kunnen doen door „conflicten" uit te lokken. Dat zij wellicht enigszins gelijk hebben als zij zeggen dat het aankopen en handhaven van de vliegende doodkisten „Starfigh ter" een politieke manoeuvre is geweest, maakt de zaak alleen nog maar erger. Hun ijver om Von Hassel nu aan de kaak te stellen is te nadrukkelijk om eerlijk te zijn. Panitzki heeft trouwens zeer kort gele den nog de lof van de Starfighter gezon gen. Als hij de zaak reglementair en eer lijk had willen spelen, zou hij zich heb ben moeten wenden tot de Bondsdagcom missie, die zich met de Starfighter-affai- re bezighoudt. Intussen is Bondskanselier Erhard nu wel gedwongen de positie van Von Has- *el grondig te bezien. Mocht dit tot af treden van de minister leiden, dan kan men zeggen dat ook in het huidige Duits land de militaire kaste langs slinkse we gen een sterke politieke invloed blijkt te kunnen uitoefenen. Bezoek. Koning Hassan II van Marokko zal van twintig tot achtentwintig okto ber een staatsbezoek aan de Sovjet-Unie brengen. Een maand daarna gaat de koning naar de Verenigde Staten waar hij de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal toespreken en een gesprek zal hebben met president John- ton. (Van onze correspondent) BONN Tegelijk met nieuwe pogingen om normale diplomatieke betrekkingen met de oostblokstaten aan te knopen val len er enige opflikkeringen te signaleren in de Westduitse herenigingspolitiek. Deze initiatieven komen niet uit het „Bundes- kanzleramt", waar men nog steeds van het elders overwonnen standpunt uitgaat, dat alles wat op deze aarde mislukt te wijten is aan de „communisten". Zij ko men opnieuw van de vice-voorzitter van de C.D.U. en fractievoorzitter voor deze partij in de Bondsdag, Rainer Barzel. Deze typische carrière-politicus heeft ze ventien juni een gedenkwaardige vergis sing begaan, toen hij in New York in een redevoering verkondigde, dat in een herenigd Duitsland Russische troepen zouden kunnen verblijven, wanneer de Russische regering meent dat dit voor de veiligheid van de Sovjet-Unie van belang is en zij tegelijkertijd aan de hereniging zou willen meewerken. Barzel had de tekst van deze rede voor zijn vertrek naar New York voor Erhard verborgen weten te houden. Zijn woorden sloegen in als een bom. De hele regering en alle partijleiders keerden zich tegen de man, die had gepoogd zijn wat verbleekte image met enige kloeke voorstellen bij te kleuren. Zelden zonk Barzel dieper weg in het moeras van een verbitterd doodzwij gen. Zijn vijanden jubelden, de partijlei ding zat plotseling met lege handen, toen de enige in aanmerking komende „kroon prins" zichzelf had onttroond. Hoewel Barzel zich stil hield, zat hij ver re van stil. Plotseling is hij nu weer op het toneel verschenen, bijna in gelijke omstandigheden als voor dien: de kanse lier is ver weg, ditmaal in Tegernsee. Bovendien is Erhards positie ditmaal aan zienlijk zwakker dan in juni. Hij zal zich zo ongeveer voelen als een aangeschoten hert dat een steeds grotere horde op zijn lijk beluste parasieten achter zich aan krijgt, want het is op het ogenblik blijk baar een bewijs van politiek vernuft de kanselier openlijk af te vallen, en met bevrediging over zijn op handen zijnde ondergang te spreken. In deze sfeer achtte Barzel het moment gekomen een tweede bom tot ontploffing te brengen. Hij liet de uitslag van een zogenaamd geheim opinie-onderzoek uit lekken, waarin de ondervraagden de kwes tie van de Russische troepen op de aarde van een herenigd Duitsland werd voorge houden. Uit dit onderzoek bleek dat 4? percent van de ondervraagden positief te genover Barzels idee stond, terwijl 22 per cent het afwees en 31 percent geen me ning bleek te hebben. Bij een ander, gelijktijdig gehouden, on derzoek, waarbij het plan van de Russi sche troepen met Barzels naam in ver band werd gebracht, bleek zelfs 56 per cent van de ondervraagden voor het plan te zijn, twintig percent was er tegen en 24 percent wilde geen antwoord op de vraag geven. Wanneer de ondervraagden bovendien nog naar politieke gezindheid worden ingedeeld, blijkt uit het onderzoek dat van diegenen die opgaven op de CDU-CSU te stemmen, vijftig percent het met Barzels plan eens was. Van de SPD- stemmers bleek 61 percent er positief te genover te staan. Naar verluidt zal Barzel proberen zijn plan, gekoppeld aan deze uitslag van de opinie-peiling, aanstaande zaterdag ter ta fel te brengen als het partijbestuur van de CDU samenkomt. Hiermee zal deze bij eenkomst, waarop ook de plannen voor de stabiliseringswetgeving en de situatie van de op vele punten vastgelopen bui tenlandse politiek ter sprake zullen ko men, voor kanselier Erhard een des te grotere hordenloop worden. Ook minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, die zich indertijd uiterst fel tegen Barzals plannen had gekeerd, zal het, in het licht van de opiniepeiling, niet gemakke lijk krijgen. Het onechte aan deze door Barzel ont ketende en nu blijkbaar in zijn voordeel verkerende rel is echter, dat het blijk baar door de bevolking toegejuichte pian van Russische militaire aanwezigheid in een herenigd Duitsland, iedere realiteits zin mist. En niet alleen omdat de Russen het voorstel ogenblikkelijk na het bekend worden ervan categorisch van de hand hebben gewezen. Een poging van de kanselier om Bar zel, die als vice-voorzitter en Erhards rechterhand binnen de CDU een wolf in schaapskleren is, te muilkorven is mis lukt: een hem door Erhard aangeboden ministerszetel heeft hij afgewezen. Wat de recente ontwikkeling voor Bar zels carrière brengt, is onzeker. Wat zij voor de herenigingspolitiek bracht was wellicht de goedkeuring door de kiezer van ieder willekeurig plan dat symbolisch is voor de wil om uit de vicieuze cirkel te breken en de herenigingspolitiek van de versleten frasen te ontdoen. Een tragisch-komisch geluid viel tegelij- BOGOTA (Reuter) Gisteren heeft de Colombiaanse regering bij verrassing de preferentiële wisselkoers voor invoer van negen peso per dollar gebracht op 13.5 peso. De aankoopkoers van de koffiedol lar werd verhoogd van 8.9 tot 9.35 peso. Voor de invoer van ruwe olie voor raffi nage in Colombia, voor de aflossing van buitenlandse schulden alsmede voor de aankoop van openbare vervoersmiddelen blijft de dollarkoers negen peso. Op de vrije markt bedraagt de koers van de peso op het ogenblik 16.50 per dollar. ADEN (AP) De Zuidarabische fe deratie heeft de grens met Jemen geslo ten en de handel stopgezet. 105 Jeme- niten zullen vandaag over de grens wor den gezet. De maatregel is genomen naar aanleiding van de moord op de vertegen woordiger van Aden, Ahmed Abdurhamn Bassendwah, vorige week. De federale regering heeft bekend ge maakt dat er strenge maatregelen ge troffen zullen worden als Jemen in de federatie tot terreur blijft aanzetten. De grens wordt nu streng bewaakt. l"'v: 'it? Rainer Barzel kertijd uit de rijen van de .sociaal-demo cratische oppositie te beluisteren, die ove rigens via de uitwisseling van de rede naars een on-conventionele poging tot toe nadering heeft gedaan. Het afgelopen weekeinde sprak de vice-voorzitter van de SPD en sterke man achter de schermen, Herbert Wehner: „De SPD acht de tijd gekomen om een nieuwe ronde te begin nen in de uiteenzettingen over de vraag wat er van Duitsland moet worden. De tijd van verklaringen en recepten is voor bij. Nu gaat het erom hoe de mens in het verdeelde Duitsland het leven en het tot elkaar komen vergemakkelijkt kan worden." De tijd van verklaringen en recepten is inderdaad allang voorbij. Ook van het soort verklaring als die van Herbert Weh- ÏCI, Engelands grootste chemie-con- cern, heeft meegedeeld duizend mensen te ontslaan in zijn nylongarenfabrieken waarin totaal negenduizend mensen werk zaam zijn. De directie geeft als oorzaak de deflatoire maatregelen van de rege ring, de belastingveranderingen en de vermindering van de vraag naar nylon. Stop met slikken van middelen die n geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. si® Wees goed voor uzelf en uw maag) Norac is 'n NORIT produkt BONN (DPA) De Westduitse minis ter van Defensie, Kai-Uwe von Hassel heeft de inspecteur van de Luftwaffe luitenant-generaal Werner Panitzki, ge schorst voor diens openlijke critiek op het ministerie in de Starfighter kwestie. Panitzki heeft twaalf augustus Von Has sel schriftelijk om ontslag gevraagd. De „Luftwaffe"-inspecteur beklaagde zich dezer dagen in een door de „Neue Ruhr-Zeitung" gepubliceerd interview over het feit dat de luchtmacht van alle kanten wordt beschuldigd van nalatigheid in verband met het grote aantal onge lukken met de Starfighters. De aankoop van deze toestellen is een zuiver politieke aangelegenheid geweest aldus Panitzki. Hij sprak er zijn ont stemming over uit, dat een peilinstru- ment voor het opsporen van in zee ge storte piloten nog niet ter beschikking van de luchtmacht was gesteld, hoewel daar om reeds in 1960 dringend was ver zocht. „Had men ons in 1960 de vrije hand gelaten dan was ook luitenant Arndt, die immers een noodzender bij zich had, op te sporen geweest," al dus Panitzki, doelend op het ongeluk van achttien juli met een Starfighter bij Hel goland, waarbij de piloot, die zich met zijn schietstoel had weten te redden, ver dronk. De generaal drong aan op reor ganisatie van het ministerie van Defen sie. Luitenant-genérdal Panitzki MONTREAL (Reuter) In Canada zal het spoorwegpersoneel vrijdag het werk neerleggen ter ondersteuning van looneisen, zo is in Montreal bekendgemaakt na een vergadering van vertegenwoordigers van 16 vakbonden van spoorwegpersoneel. Bij de bonden zijn ongeveer 120.000 spoorweg mensen aangesloten. In Toronto en Bramp ton werd maandag reeds door een klein deel van het spoorwegpersoneel korte tijd gestaakt. wwhwmiwwwwwwhimmmiimbm,.i,mmi.-mi rBwnwvwiwwwwvwwMiuwww MWWWHMIWWIIIIWIWIIWVWWWWWVWWyUVVWWW Hoewel dit jaar in Brussel op twee terreinen een grote vooruitgang is gemaakt met de economische integratie, stagneert deze op tal van an dere gebieden. De douane unie voor industriële produk- ten is reeds grotendeels een feit, en in juli 1968 zullen daarvoor in het onderlinge verkeer der zes landen van de Europese Economische Ge meenschap geen in- en uit voerrechten meer gelden. Ten tweede wordt eenzelfde haast gemaakt met de invoering van een gemeenschappelijk land bouwbeleid. Maar inzake har monisering van de lonen, de belastingsystemen, de trans porttarieven, de handelspoli tiek en zo voort is nog weinig of niets bereikt. Het bouw werk van de EEG is als een onvoltooid geraamte, waarvan een aantal verdiepingen nog leeg staan. Erger: muren en vloeren dreigen ontwricht te worden door de onevenwich tigheid van de druk, die er op wordt uitgeoefend. Wij zullen dit toelichten ten aanzien van drie gevallen, die ons land betreffen. De ligging van de haven van Rotterdam (een van de drie grootste ter wereld) is zeer gunstig voor de doorvoer van goederen naar andere delen van Noord-West-Europa, ook naar de Duitse industriege bieden van Ruhr en Saar. Het is echter al herhaaldelijk voorgekomen, dat de Duitse spoorwegen (met staatssub sidie) zeer gunstige tarieven berekenen voor het transport van grondstoffen en produk- ten, als die in Duitse havens worden gelost. Zo worden klanten van Nederlandse ha vens weggelokt. Zonder har monisering van de vervoers- tarieven wordt oneerlijke con currentie gemakkelijk. Maar er zijn veel geraffineerder methoden om het eigen land te bevoordelen, bijvoorbeeld door het verlenen van belas tingfaciliteiten en nauwelijks te ontwarren subsidie-rege lingen. Om maar te zwijgen van geheime afspraken tussen grote ondernemingen, die ondanks het officiële verbod „kartels" vormen, en die elkaar de bal toespelen met uitsluiting van concurrenten. Zolang op zulke gebieden een chaos heerst zal er als de Euromarkt er komt van vrije concurrentie geen sprake zijn. Door te manipuleren op terreinen, waar nog geen ge meenschappelijke regelingen bestaan, worden allerlei vor men van nationale bevoor rechting mogelijk. Zolang dus het transport in Europa niet onbelemmerd en ongesubsi dieerd is, zijn wij in het na deel. Het tweede geval betreft de landbouwregeling. Men had gedacht dat deze moest berus ten op het beginsel dat de mo dernste en goedkoopst wer kende producenten de beste kansen zouden hebben, vooral ook in het belang van de ver bruikers. Het resultaat van de onderhandelingen is daaraan tegengesteld. Er zijn richt prijzen vastgesteld die tot de hoogste ter wereld behoren. De suiker zal (ten bate van de telers van suikerbieten) straks tweemaal zo duur zijn als op de wereldmarkt: de graanprijzen gaan daar al ze ventig procent boven uit. En de graanprijzen zijn beslis send voor het veevoer, dus ook voor de prijzen van vlees. zuivelprodukten, eieren, en niet alleen voor die van het brood. Waardoor? Wel, men is her haaldelijk uitgegaan van de hoogste kostprijzen binnen de Euromarkt. Als kleine, onren dabele en achtergebleven be drijfjes toch nog een behoor lijk inkomen moeten verschaf fen aan hun eigenaars, die tegen concurrentie beschermd worden dan moet hun kost prijs doorslaggevend zijn. Wat granen betreft gaan wij lang zamerhand naar het hoogste (Duitse) prijspeil. Inzake spijsolie en rijst dreigt Italië weer tot maatstaf te worden genomen. De Italiaanse olij ven- en rijstboeren zijn geen voorbeeld van efficiency. Wij kunnen veel goedkoper plan- tenvetten en oliën evenals rijst importeren van over zee, en bewijzen daarmee verscheidene minder ontwik kelde landen dan ook nog een dienst. Maar dan hebben de Italianen geen afzetgebied en worden zij door concurrentie verontrust. Nu moeten wij tóch impor teren, want Italië kan natuur lijk geenszins aan de behoef ten voldoen. Maar dan wordt die invoer uit „derde" landen zo zwaar belast door heffin gen, dat wij tenslotte toch Italiaanse prijzen betalen. Als gevolg daarvan moet ook de margarine veel duurder wor den Hier nu wordt de ontwrich ting heel duidelijk. In geen land wenst men de inflatie (daling van de waarde van het geld ten opzichte van de goederen) te bevorderen. Maar de duurte der levens middelen wakkert die inflatie aan. Dan passen daarbij weer de lonen niet, en ook die moe ten omhoog. Iemand heeft ge zegd dat het systeem thans tot gevolg heeft dat wij „Duitse prijzen moeten gaan betalen met Nederlandse lonen". Maar kunnen wij Duitse lonen krij gen? Wij hebben naar verhou ding nog steeds minder indus trie en stellig minder kapitaal dan in de Bondsrepubliek voorhanden zijn. Wij zijn een land met een hoog geboorte cijfer, dat ongewone spaar zaamheid eist ten bate van de generaties, die straks vragen om huizen, scholen, werk plaatsen. Ons land is duur om te bewonen: het behoort als' geen ander te worden be schermd tegen het water. Ner gens moeten op zo'n kleine oppervlakte zoveel dijken, dammen, waterwerken, brug gen enz. worden onderhouden. En zo zijn er meer factoren in cms nadeel. Het derde voorbeeld van onevenwichtigheid vormt de buitenlandse handelspolitiek. Wij hadden gehoopt dat het hoge prijspeil weer ongedaan zou worden gemaakt door een internationale verlaging van alle douane-tarieven. Toen wijlen president Kenne dy daartoe het initiatief nam (men spreekt nog van de „Kennedy-ronde") was het slagen daarvan allereerst in ons belang. De invoer van grondstoffen en produkten zou dan veel minder zwaar worden belast en de concur rentie van de „derde wereld" zou in de EEG voelbaar wor den, zodat op de Euromarkt het prijspeil weer zou dalen. Ook de Duitsers (grote im porteurs) zeiden daarbij be lang te hebben. Maar de Ame rikanen willen dat die ver laging van invoerrechten of heffingen ook zal gelden voor agrarische produkten, opdat zij (en Canada, Australië, Nieuw-Zeeland enz.) die con currerend op de Euromarkt kunnen brengen. Welnu, de buitenmuur van de EEG is daarvoor pas zo hoog opge trokken, dat er geen doorko men meer aan is. Ook bij een bepaalde verlaging blijft hij nog abnormaal hoog en pro tectionistisch, en belemmert de wereldhandel. In de EEG weet de ene hand niet wat de andere doet. Men zegt vóór de „Kennedy- ronde" te zijn en neemt brj voorbaat besluiten die daar mee volkomen in strijd zijn. Ziehier wel een heel duide lijk voorbeeld van ontwrich ting! Om aan die gevaarlijke si tuatie te ontkomen zou men zo snel mogelijk tot harmoni sering moeten komen over de gehele lijn, om aan de wanverhoudingen een einde te maken. De kans daarop is niet groot. Dan echter moet het prijspeil (met de invoer rechten en heffingen) reeds omlaag. In de landbouw zal aldus een sanering nodig zijn, met uitschakeling of snelle modernisering van achterlijke bedrijfsvormen, zoals reeds op grote schaal geschiedt in de industrie. De slachtoffers van deze rationalisering zullen herschoold, herplaatst of ge pensioneerd moeten worden voor gemeenschappelijke re kening. Dat kost ook geld, maar dit zal beter zijn besteed dan de vele miljarden die verbruikers en belastingbe talers nu moeten voldoen om een ongezond systeem op de been te houden. TOKIO. (AP) In Peking doen ge ruchten de ronde dat president Lioe Sjau- Tsji is ontheven van zijn functie. Japanse correspondenten in Peking maken melding van een nieuwe waarschuwing dat ook de hoogst geplaatste communisten zullen vallen als ze zich tegen de ideeën van Mao Tse-Toeng keren in het jongste num mer van het theoretische blad van da Chinese communistische partij, Rode Vlag. President Lioe was tot voor kort de tweede man in de Chinese partij-hiërar chie en de meest waarschijnlijke opvolger van Mao als partijleider. I Haaien. Twee meisjes zijn door haaien gedood voor de kust van New Britain ten noorden van Australië. De meisjes, negen en dertien jaar oud, waren op weg naar huis van de zondagsschool, toen ze besloten te gaan zwemmen. Ze werden door zes haaien verscheurd. Zeiltocht. Twee Engelsen zijn in Ierland geland na in een zelfgemaakte tien meter lange boot van fiberglas de At lantische Oceaan te zijn overgestoken. De reis heeft 24 dagen geduurd. Ontploffing. In een kerk in Plainview in Texas, heeft zich maandagavond een ontploffing voorgedaan waardoor brand ontstond. Dertig mensen liepen verwon dingen op. Van sommigen is de toe stand ernstig. Er waren ongeveer 150 mensen in de kerk. De oorzaak van da ontploffing is niet bekend. Universiteiten. In vijf faculteiten van de universiteit van Buenos Aires, die sinds 29 juli gesloten waren, zijn de colleges maandag hervat- Politie houdt een oog je in het zeil. Vluchtelingen. Een uit drie leden be staand gezin uit Tsjechoslowakije is maandag in een auto door een slagboom aan de Joegoslavische grens gereden en heeft politiek asiel gevraagd in Italië. Juristen. Een zes leden tellende groep Britse juristen is maandag naar de Sov jet-Unie vertrokken voor een bezoek van veertien dagen. De juristen zullen gevangenissen, rechtbanken, politiebu reaus en centra voor rechtskundige bij stand in Moskou, Leningrad en Tiflis bezoeken. Italianen. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat 4.780.000 Italianen in het buitenland wonen, waarvan 2-3 miljoen in andere Europese landen en 1.6 miljoen in La- tijns-Amerika. Verder zijn er 400.000 in Noord-Amerika, 280.000 in Australië en 200.000 in diverse Afrikaanse en Aziati sche landen. Mini. Een televisietoestel van zakformaat, het kleinste dat ooit gebouwd is, is te zien op de Britse radio- en televisieten toonstelling in Londen. Het toestel, dat 20 bij 25 centimeter meet, is gebouwd door de Engelse firma Sinclair Radio- nies die volgend jaar duizend van dit soort toestellen per maand hoopt af te leveren.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3