Griekenland nog niet rijp voor dienstweigeringwet anders dan andere Ook tegen Onze Gezellen behaalde HCK zege Grieken gevoelig voor protesten in buitenland C holer a in Irak breidt zich niet uit Lunar Orbiter-1 bespiedt de maan India in de greep van prijsstijgingen Duizenden kilogram „patates" ging over de straat Star Performer in Hilversum favoriet constante kwaliteit DINSDAG 23 AUGUSTUS 1966 5 Vechten voor bestaan Treinvertragingen door noodweer in Oostenrijk Utrechtse studenten in Leningrad Ongehoorzaamheid Johnsons populariteit daalt snel in de VS Goldberg over China en de Verenigde Naties Inningsoverwinning voor Engels cricketteam Wie is de winnaar? Olie. De oliehaard is winnaar. Want olie is schoon. (1-0) En betrouwbaar. (2-0) En makkelijk. (3-0) En efficiënt. (4-0) En stabiel-in-prijs - want u betaalt voor olie nauwelijks meer dan 10 jaar terug. (5-0) En onafhankelijk - want u heeft uw eigen voorraad thuis. (6-0) Trouwens: waarom zou u niet gewoon de brandstof kiezen die u het veiligst vindt? (Van onze correspondent) ATHENE. Op 30 augustus komt Christos Kazanis, de jonge Griekse Jehova's Getuige die wegens zyn wei gering in militaire dienst te gaan ter dood werd veroordeeld, opnieuw voor de rechters. Wanneer deze behande ling in hoger beroep in Griekenland enige belangstelling trekt, dan komt dat door de demonstraties en boze protesten in het buitenland, waarvoor de Grieken buitengewoon gevoelig zijn. Over het algemeen is hun in teresse voor dit soort kwesties echter miniem: enkele maanden geleden werd een andere Jehova's Getuige om dezelfde reden de doodstraf opgelegd zonder dat er een haan naar kraaide In hoger beroep kreeg hij zeven jaar, iets wat ook in dit geval valt te ver wachten omdat de uitspraak dan bijna al tijd veel milder uitvalt. Die zeven jaar worden er in de praktijk door goed ge drag vier a vijf, nog altijd een ontzet tend hoge straf voor een zuiver ideolo gisch gegrond vergrijp. Griekenland kent geen wet die dienst weigering mogelijk maakt en evenmin enigerlei beweging of persoon die zich tot nu toe voor zo'n wet heeft ingezet. De communisten zien gaarne toetreding van hun aanhangers tot het leger in het ka der van de celvorming. De linkse bladen maakten zich tot nu toe niet druk over strenge straffen op dienstweigering, die immers in de Sovjet-Unie evenmin is toe gestaan. Intellectuelen en idealisten menen dat het land historisch nog niet aan een rege ling van dit probleem toe is. „Een natie die in zoveel oorlogen voor z'n bestaan heeft moeten vechten, kan zich geen dienstweigeringsregeling veroorloven," zo zei ons een hoge functionaris op een de partement. „Evenmin als iemand die gis teren nog uit armoede niet meer dan een keer per jaar vlees at, vandaag vegeta riër wordt." Inderdaad is het ontbreken van een be weging voor dienstweigering op één lijn te stellen met het feit dat dit land geen ve getariërs, humanistische onkerkelijken en wereldfederalisten kent, en dat dierenbe scherming er als een chique liefhebberij geldt. Ook bij de gewone man is er be grip noch belangstelling voor dienstweige- DAMASCUS (Reuter) De ministers van Gezondheid van Syrië, Libanon en Jordanië hebben in Damascus vergaderd om gezamenlijke maatregelen te overwe gen ter voorkoming van uitbreiding van de in Irak uitgebroken cholera-epidemie tot hun landen. In Jordanië zijn inentingsposten geopend waar twaalf uur per dag wordt gewerkt. Jordanië heeft ook zijn grenzen gesloten voor alle uit Irak afkomstige personen. Het persbureau voor het Nabije Oosten meldt dat men de toestand in Irak mees ter is en dat er geen nieuwe gevallen van cholera zijn gemeld. Er zijn enkele men sen aan de ziekte gestorven. Het treinverkeer in Oostenrijk onder vindt veel vertraging tengevolge van het noodweer van de laatste dagen. Treinrei zigers, die via Oostenrijk naar Italië of Joegoslavië willen reizen, moeten reke ning houden met flinke vertragingen. De treinroute over de Brennerpas is tussen Chiusa en Bolzano onberijdbaar ge worden. De reizigers worden tussen beide steden met bussen vervoerd. Ook de Tau- ern-route naar Joegoslavië heeft last ge had van het noodweer. Tussen Salzburg en Bischofshofen is slechts treinverkeer mo gelijk over enkel spoor. De treinverbin ding tussen de Tauern- en Brennerroute is tussen Spittal en San Candido op tal van plaatsen onderbroken. De vijf Utrechtse studenten, die met hun huifkar een tocht naar Rusland heb ben gemaakt, zijn maandag aangekomen in Leningrad. Zij zullen per schip naar Nederland terugkeren. ring en zowat niemand is op de hoogte van de wetgeving die te dien aanzien in andere beschaafde landen bestaat. Door dat tot nu toe zowat alleen Jehova's ge tuigen hebben dienstgeweigerd, wordt het helemaal geassocieerd met religieuze ket terij. Juridisch geldt dienstweigering als mi litaire ongehoorzaamheid, want men wordt automatisch soldaat. Mede door de bijzon dere wetgeving die tijdens de burgeroor log 1947-'49 tot stand is gekomen, kan in bijzondere gevallen de doodstraf worden uitgesproken, die overigens na 1949 voor dit vergrijp nooit is voltrokken. In het ge val van Christos Kazanis gold als ver zwarende omstandigheid dat hij propagan da had gemaakt voor zijn weigering. Nu is er dan, onder invloed van de re acties uit het buitenland op deze gevallen een discussie op gang gebracht. In de toonaangevende rechtse Kathimerini wordt reeds gepleit voor een oplossing van het probleem van de dienstweigering in de lijn van andere Europese en Angelsak sische landen, waarvan het blad meent dat die neerkomt op verdubbeling van de diensttijd. In hetzelfde stukje staat overi gens dat de Jehova's getuigen een vlek vormen die is ontstaan doordat er in Ame rika een overdreven godsdienstvrijheid heerst Dit zou ons kunnen brengen op een an der onderwerp: de angst die hier heerst voor uitbreiding van deze sekte in Grie kenland. Het is de enige grote bres die tot nu toe in de orthodoxe kerk is gesla gen en van kerkelijke zijde wordt aange drongen op forsere maatregelen. Ook in dit weinig fraaie kader moet men waar schijnlijk Kazanis veroordeling in eerste instantie zien als een poging om een voor beeld te stellen. Toneelspeler en TV-acteur Coen Flink 25 STUKS f 1.50 - EEN LAURENS PRODUKT WASHINGTON (Reuter) Het is waar schijnlijk dat president Johnson de ko mende weken zijn politieke veldtocht door de Verenigde Staten zal voortzetten. Uit een opiniepeiling is namelijk gebleken dat hij in populariteit bij de kiezers door se nator Robert Kennedy is gepasseerd. Veertig percent *van de ondervraagde democraten geven de voorkeur aan Ro bert Kennedy als kandidaat voor de in 1968 te houden presidentsverkiezingen bo ven Johnson. 38 percent houdt het nog op Johnson. De uitslag van dit opinieonderzoek komt op een tijdstip dat het de president niet bepaald voor de wind gaat in verband met de groeiende ontevredenheid over zijn Vietnam-politiek, over de stijgende prijzen en over de onzekerheid over de economi sche toekomst van de Verenigde Staten. WASHINGTON (AFP) Arthur Gold berg, de ambassadeur van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties, heeft verklaard dat zijn regering haar stand punt over het eventuele lidmaatschap van de Volksrepubliek China van de Verenigde Naties aan een hernieuwd on derzoek zal onderwerpen. De Verenigde Staten zullen volgens hem echter nim mer de toetreding van Peking aanvaar den ten koste van het lidmaatschap van nationalistisch-China. De Lunar Orbiter-1 bespiedt de maan. aan alle kanten. De camera's werken nu uitstekend. Verscheidene foto's van delen van het maanopper vlak zijn door de Amerikanen vrij gegeven. Deze foto toont een stuk van de maan van ongeveer honderd bij honderdvijftig kilometer. Geleer den hebben verklaard dat zij in staat zijn zeer kleine details te onderscheiden. (Telefoto). NEW DEHLI (AFP) In India zijn ongeveer zesduizend handelaren voor prijsopdrijving gearresteerd sinds de de valuatie van de roepia begin junv De arrestaties maken deel uit van maat regelen van de regering-Gandhi om het prijspeil na de devaluatie te handhaven. Niettemin zijn de kosten van levenson derhoud sinds juni met tien tot twintig percent gestegen. De oppositiepartijen in India organise ren protestbetogingen en stakingen in alle staten van de Indische unie tegen de prijsstijgingen. Een van de grote betogin gen is een algemene 'staking donderdag in Bombay, die door alle partijen en linkse vakverenigingen is afgekondigd. Op het verkeersplein zuid bij de Velser tunnel is maandagmiddag een met 5400 kilogram voorgebakken „patates" geladen vrachtauto gekanteld. De aardappelreepjes bestemd voor de export naar Duitsland vlogen in alle richtingen. Het verkeer moest gedurende drie uur over één rij strook worden geleid voordat alles was opgeruimd. De chauffeur van de vrachtauto, afkom stig uit Haarlemmermeer, verklaarde dat hij door een z.g. Volkswagen-pick-up was „gesneden". Om een aanrijding te voor komen had hij scherp naar rechts uitge haald met het gevolg dat de vrachtwagen kantelde en door de vangrail in de tussen- berm werd opgevangen. De bestuurder van de andere auto is doorgereden. De Velsen- se politie verzoekt hem, of eventuele ande re getuigen van het ongeval, zich met haar in verbinding te stellen. In Naaldwijk is de 18-jarige bromfietser J. Krabbe uit Rotterdam in botsing ge komen met een trekker met oplegger. Zowel hij als de 19-jarige mej.J. den Besten uit Capelle aan de IJssel, die op de duo zat, werden over de weg geslin gerd. De jongeman was op slag dood. Het meisje, dat met zware verwondingen naar het ziekenhuis in Vlaardingen werd gebracht, is daar overleden. Het Engelse cricketteam heeft in de vijfde en laatste testmatch tegen West- Indië, op de ovil in Londen gespeeld, een inninggoverwinning behaald. De West-in- dische batslieden, die in hun eerste in nings tot 268 kwamen waren maandag in hun tweede innings all out voor 225, zo dat zij 34 runs te kort kwamen Enge land scoorde 527 pnt om een innings nederlaag te ontgaan. West Indië had de eindoverwinning in de rubber van vijf wedstrijden al lang voor de slotwedstrijd veilig gesteld. Van de vijf ontmoetingen wonnen de West-in- diërs er drie en Engeland één. Er is een wedstrijd geëindigd in een draw. Scores: West Indië: eerste innings 268, tweede innings 225, Engeland: eerste in nings 527. VOETBAL. In de eerste divisie van de Engelse league zijn maandag twee wed strijden gespeeld. De resultaten waren: Aston Villa-Sheffield Wednesday 0-1; Blackpool-Leicester City 1-1. (Van onze paardesportmedewerker) De dinsdagavondmeeting te Hilversum staat vrijwel geheel in het teken van de amateurs, die vijï van de acht nummers voor hun reke ning nemen. De Amerikaanse crack Star Per former zal voor de derde maal achtereen kun nen winnen. Het 2900 meter lange hoofdnummer is gereserveerd voor de beroepsrijders. Van de dertien deelnemers wordt. Zelma Dear alj de favoriet gesignaleerd. De tips: HILVERSUM, dinsdag 23 augustus 1. Strand-prijs: 1. Ethel Volann; 2. Ciscana; 3. Dorothea; outsider: Emprit S. 2. Bossen-prijs: 1. Firmin; 2. Flintstone V.; 3. Fratertje S.; outsider: Flying Miss. 3. Katwijk aan Zee-prijs: 1. Claudy Williamt; 2. Caracara S.; 3. Zypani; outsider: Bea. 4. Scheveningen-prijs: 1. Carla; 2. Dox van Rood en Noot; 3. Doornroosje V.; outsider: Stal Marion (Eliza Mac, Diamantvink S.). 5. Grote Augustus-prijs: 1. Zelma Dear; 2. Al chimist; 3. Duchesse Mac; outsider: Atlas. 6. Zandvoort-prijs: 1. Star Performer; 2. Ana conda; 3. Brahmapoetra S.; outsider: Bromelia. 7. Noordwijk aan Zee-prijs: 1. Chungoo Be- roona; 2. Benny Hollandia; 3. Comtesse Ter- raise; outsider: Beautiful Star. 8. Heide-prijs: 1. Early Winn; 2. Etty Hollaac* dia; 3. Ernie Rita; outsider: Dividend. (Van onze softbalmedewerker) In de hoofdklasse softbal, waar de be slissingen reeds gevallen zijn werden de restantjes opgeruimd. HCK, de laatste weken in opmars, behaalde ook tegen Onze Gezellen de volle winst. Kampioen DSS had nauwelijks moeite met Storks, terwijl Bloemendaal EDO terugwees. In de westelijke eerste klasse heeft SC Haar lem nog een kleine kans de degTadatie te ontlopen. Onze Gezellen en HCK speelden een aantrekkelijke en vlotte wedstrijd. Tot aan de vierde slagbeurt wisten beide ploegen zich geen scoringskansen te scheppen. Het was toen HCK, dat het eerst tot scoren kwam. Pien Immer door een fout op de honken gekomen en Yvonne Immer met een infield-hit konden profiteren van een fout op een slag van Lucie Saveur. Onze Gezellen, dat aanvallend op Yvonne Immer bijna niet tot slagwerk kwam, kon in de gelijkmakende vierde innings tot 21 terugkomen toen werp ster Joke van der Putten een daverende homerun sloeg. Verder dan deze run liet Yvonne Immer met goede steun van haar veld het echter niet komen. In de zeven de innings liep HCK zelfs verder weg. Honkslagen van Anneliet Tieland en Joan Mommers alsmede een misgreep aan Onze Gezellenzijde zorgden voor een 'I1 eindstand. De wedstrijd BloemendaalEDO werd ontsierd door een groot aantal veldfouten. Beslissend waren de zes Bloemendaalruns in de tweede slagbeurt. Honkslagen van Lies van der Putten, Inge Termaat en Jean Gaartman gevolgd door een serie fouten van het EDO-veld gaven de Whi tes deze ruime voorsprong. Doch ook het Bloemendaalveldwerk was niet vlekke loos. Vooral een falend derde honk stelde EDO in staat in de derde innings een drietal runs te scoren. Een tweehonkslag van Suze van Breukelen en opnieuw fou ten deden EDO in de zesde slagbeurt nogmaals drie runs scoren. De 116 nederlaag kon men echter niet ontlopen. Het Haagse Storks, dat na twee innings tegen DSS met 20 leidde, heeft zich niet lang kunnen verheugen over deze stand. Honkslagen van Betsy Nederstigt, Toos van Galen en Dinie Zwaneveld en een hele serie veldfouten bezorgden de kam pioenen een comfortabele 72 voor sprong. Een innings later was het pleit beslecht. Ans Kroon, Toos van Galen en Jeanet Lacourt produceerden hits goed voor drie honken. Zonder enige moeite behield DSS de voorsprong tot het eind om ver diend met 133 te winnen. Stand: DSS 14 26 Bloemendaal- 14 12 HHC 12 19 Storks 14 10 HCK 14 16 EDO 14 7 Onze Gez. 13 14 Vodo SC 13 4 In de eerste klasse is het nog slechts wachten op de tweede degradatiekandi daat. De winst van SC Haarlem op OVVO heeft de Sportclub nog een kleine kans gegeven. Wint SC Haarlem van HHC 2 en verliest OVVO van TYBB, dan zal een beslissingswedstrijd moeten uitmaken welke ploeg met VVGA zal afdalen naar de tweede klasse. De beide tweede-klasse-kampioenen, Watergraafsmeer en DSS 2 beginnen de promotiestrijd zondag 4 september om 11.00 uur in Amsterdam. De tweede wed strijd wordt een week later in Haarlem gespeeld aan de Kleverlaan. Aanvang 12.00 uur. Stand: De Geuzen 16 16 Terrasvogels 16 31 HHC 2 15 15 De Pinguins 16 22 OVVO 15 8 TYBB 15 20 SC Haarlem 15 6 TIW 16 16 VVGA 16 4 PUBLIKATIE VAN OE STICHTING VOORLICHTINGSCENTRUM 0LIEST00K, RIOUWSTRAAT 53, DEN HAAG. 10lie, dat is een rustig idee

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5