Televisie en radio zenden het Grand Gala du Disque uit t. E VANAVOND Chefarine .4 Geen Edisons op 1 oktober TV-optreden van Roberta Peters Fellini komt niet naar Amsterdam Bernard Haitink debuteerde op de Proms Internationaal vocalisten concours J. Henrick-Mulder verlaat de NTS- programmaraad Pao en Tie: ontmoeting tussen Oost en West 4 beroemde middelen doen wonderen! DINSDAG 23 AUGUSTUS 1966 Coloratuurzangeres van de MET in New York El-Grecotentoonstelling volgende maand in Gent De begrafenisbedienaar op VPRO-scherm Examens Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Het Chinese speurdersverhaal mag zich, getuige het internationale succes van onze Nederlandse diplomaat oriëntalist dr. Robert H. van Gulilt met zijn Rechter-Tieromans, in een brede belangstelling van het publiek verheugen. Het klassieke Chinese speurdersverhaal minder fiction dan „fact" rond een historische ma gistraatsfiguur geschreven bezit enkele merkwaardige kenmerken (de bijdrage die een geestverschijning aan de speurder of een andere betrok kene, dan wel een droom vol sym bolen, door dezen gedroomd, tot de oplossing kan leveren) die het zo sterk van het geijkte Westerse speur dersverhaal doen afwijken, dat het (ook al door de grote kennis van oud- Chinese situaties en gebruiken die het goed begrijpen ervan veronder stelt), voor een westers publiek nau welijks mogelijk zou zijn het te appreciëren, als niet een begaafd oriëntalist en litterator het zou weten te herschrijven op een wijze die het voor de Westerse lezersmentaliteit toegankelijk maakte. Bert Japin AMSTERDAM Al worden er dan dit jaar geen populaire Edisons uitgereikt, toch zal het Grand Gala du Disque Po pulaire gewoon doorgaan. Op 2 oktober zal de nieuwe RAI in Amsterdam vol feestgedruis zijn, dat weer tot diep in de nacht zal voortduren. De lijst met gasten ziet er dit jaar ook weer indrukwekkend uit. Uitgenodigd zijn: Dionne Warwick, Astrud Gilberto, Leo Ferrée, de Peanuts, Richard Anthoni, de Spencer Davis Group, Georgie Fame en de Nederlandse cabaret mensen Paul van Vliet, Ramses Shaffy met het Louis van Dijk trio, Les Baroques en Liesbeth List. De Amerikaanse gast voor de pauze is Al Hirt met zijn orkest, de grote vedette van de avond is de Ame rikaanse zanger Tony Bennett. Het orkest staat onder leiding van Dolf van der Lin den. Er zijn enige veranderingen in de op zet van het Grand Gala, vergeleken bij vorig jaar, te bespreuren. Dit jaar hoopt men voor twaalf uur het officiële gedeelte te beëindigen, bovendien wil men het ac cent niet uitsluitend op de beat gaan leg gen, zoals vorig jaar het geval was. Hal verwege het programma komen twee rustpunten. Dat worden dan enkele mo despots, die verzorgd worden door de Parijse ontwerper Yves Saint Laurent. Halverwege de avond heeft de huldiging plaats van de laatste Weense operette componist. Robert Stolz. DE OPENING van de avond en-van het bal zal dit jaar geschieden door de rijkspolitiekapel onder leiding van de of ficier tweede klasse F. M. C. Offermans. Twee producers zijn er dit jaar aan het Grand Gala verbonden: Gordon Marsh (de man van „Heerlijk duurt het langst") en VARA-man Ben de Jong. Wat er exact met de presentatie gaat gebeuren, is nog niet bekend. Jan Thijs zal overigens wel zijn medewerking verlenen. De mode zal door een lady-speaker gedaan worden. Andere aankondigingen zullen onder an dere via het eidophorscherm verzorgd worden. De VARA hoopt de gehele avond via de radio uit te zenden, de NTS neemt een groot deel van de avond per televisie voor haar rekening. Donderdag 25 augustus, 's avonds om tien. voor half tien, zendt de AVRO-tele visie over het eerste net een programma uit rhet als middelpunt Roberta Peters, eerste coloratuurzangeres van de Metro politan Opera in New York. Roberta Peters zong tijdens de „Salz- burger Festspiele" en zij vertolkte in het kader van de „Wiener Festwochen" de rol van Koningin van de Nacht uit de opera „Die Zauberflöte" waaruit zij tij dens haar televisie-optreden een aria zal zingen. Verder vermeldt haar program ma de aria van Gilda uit „Rigoletto" van Verdi, de aria van Dinorah uit „Dinorah" van Meyerbeer, het couplet van Adèle uit „Die Fledermaus" van Johann Strauss, het lied „Anna" van Richard Strauss, het volkslied „Black is the colour of my True Love's Hair", „So in love" uit „Kiss me Kate" van Cole Porter en „I feel pretty tonight" van Bernstein. Nederland I: De N.T.S. zendt van avond om half zeven tot acht uur ach tereenvolgens een directe reportage van de Europese zwemkampioenschappen in Utrecht, Nieuws in het kort, Klaas Vaak, nogmaals de zwemkampioenschappen, het journaal voor gehoorgestoorden en Socutera uit. Na het eerste journaal het tweede deel van het American Folk- blues Festival waaraan vele populaire folk-singers medewerken (regie: Nico Hiltrop). In „Silhouet" wordt vanavond door H. J. Neuman de figuur van de Amsterdamse fotograaf Paul Huf jr. be licht. In de „Anna Moffo-show" (Ita liaanse televisieproduktie) treedt van avond de virtuoze pianist van het lichtere jazzy genne op. Het K.R.O.-programma wordt afgesloten met het Duitse t.v.-spel „Het verhoor" van Marran Kosov. De spelers zijn Horst Beek, Ernst Ronnecker en Friedel W. Bauschulte. Voor de re gie tekent Frans Guthke. Nederland 2: Na „De onbekende we reld" een aflevering van „The long hot summer" waarin de betrekkelijke rust in Huize Vamer wreed verstoord wordt doordat twee ontsnapte gevangenisboeven hun intrek nemen in het huis, waarin al leen de van een operatie herstellende Will Varner, zijn dochter Clara en een ver pleegster vertoeven. Om tien voor half tien een reportage van de Europese zwemkampioenschappen in Utrecht; om vijf over tien „Door het oog van de naald", een documentaire over bijbelillus traties die gemaakt werden door de schilder Marc Chagall. Op het nafeest heeft men enkele specia le attracties verzameld. In de eerste plaats is er een disco-thèque, waar de bekend ste discjockeys hun platen zullen aankon digen, Verder is er een beat-kelder en wordt er een fotowedstrijd gehouden. Er wordt dit jaar in oktober ook weer bij aankoop van een bepaald bedrag aan grammofoonplaten een kleine premieplaat voor 1,95 ter beschikking gesteld. Dit jaar staan daarop Wim Kan en Corrie Vonk. Wim Kan houdt een sociologische culturele verhandeling over het kinder liedje „Ik zag twee beren broodje® sme ren", Corrie Vonk zingt het liedje „Met m'n vlaggetje, m'n hoedje en m'n toe ter". Voor wie geïnteresseerd is: kaarten voor dit Grand Gala kosten, als u de ge hele avond wilt bijwonen, 35 gulden; als u slechts het bal wilt bijwonen 20 gulden. ROME De berichten volgens welke de beroemde Italiaanse filmregisseur Fellini voor zijn film „II Viaggio di G. Mastorna" opnamen zou komen maken in Amsterdam, blijken onjuist te zijn. In de studio's te Rome is men bezig een geweldige stad te bouwen, waarin gedeelten van Calcut ta, Napels, New York, Amsterdam en de andere steden waarin het verhaal speelt, zijn terug te vinden. Een en ander past geheel in het karakter van Fellini's nieu we rolprent, die niet realistisch, maar juist ietwat dromerig van aard zal zijn. De hoofdrolspeler leeft temidden van her inneringen aan al deze steden en daarom heeft Fellini het decor van Amsterdam laten bouwen aan de hand van een schets, waarin hijzelf heeft uitgebeeld welke in drukken van de Nederlandse hoofdstad bij hem zijn blijven hangen. Deze charmante Engelse zangeres verschijnt over een poosje op het televisiescherm. Het is Truly Smith van het winnende Engelse Knokke- team, die gisteren in stromende regen uit Manchester op Schiphol aankwam .voor een t.v.-opname. (Van onze correspondent) LONDEN Bernard Haitink heeft maandagavond voor zesduizend toehoor ders in de Royal Albert Hall met het BBC-symfonieorkest zijn debuut gemaakt op een promenadeconcert. Elke zomer worden er hier twee maanden lang avond aan avond Prom-concerten gegeven, de grootste muzikale gebeurtenis van het sei zoen. Haitink die in september 1967 zijn func tie van artistiek leider van het Londense philharmonische orkest zal aanvaarden oogstte groot succes met de 7de van Bruckner, een hier nog betrekkelijk on bekend componist. Hij dirigeerde met in spirerende geestdrift. Hoewel de critici zijn kristalheldere vertolking prijzen, zijn zij van oordeel dat Haitink ondanks de sublieme technische prestatie tekort schoot door een gebrek aan innerlijke spanning, waardoor de ele mentaire grandeur van dit werk niet tot zijn recht. kwam. Dit neemt niet weg dat het publiek op getogen was en Haitink vele malen terug riep. De rest van het programma bestond uit Beethovens Coriolanus-ouverture, met groot elan uitgevoerd en Mozarts lieflijke en exclusieve Sinfonia Concertante voor viool, altiviool en orkest (K-364). Schilderijen van El Greco uit musea en particuliere verzamelingen zullen van 11 september tot 1 nov. ten toon worden gesteld in het musea van schone kunsten in Gent. De doeken zijn voor 10 miljoen dollar verzekerd. Het Prado museum heeft een schilderij afgestaan dat in 1957 door de familie van koningin Fabiola van België werd ge schonken. Verder komen er doeken van het Louvre in Farijs, het San Juan de Tavera hospitaal in Toledo, en van par ticulieren uit Spanje. De V.P.R.O.-televisie zendt vrijdag 26 augustus over Nederland 1 het spel „De begrafenisbedienaar" van Otto Dijk uit Het stuk doet wat de vormgeving betreft denken aan „De zendeling" en „De foto graaf", stukken van de schrijver Dijk die de V.P.R.O. eerder uitzond. Ook in dit spel is het grondmotief dat van de vreemdeling die zich in een be staande situatie indringt. Ditmaal is het een begrafenisbedienaar, die aanbelt bij een vrouwtje dat net een gesprek heeft met haar minnaar. Als de vrouw ontkent een lijk in haar huis te hebben en de begrafenisman toch het huis weet bin nen te dringen ontstaat er een uitzonder lijk vreemde situatie. De titelrol wordt gespeeld door John Lanting. Naast hem verlenen medewer king Cocki Boonstra, Bas ten Baten burg en Piet Römer. De regie is van Huib de Vries. Van 5 tot en met 10 september zal in de ^stadsschouwburg Casino te 's-Hertogen- bosch het dertiende internationaal vocalis tenconcours worden gehouden, waarvoor zeventig zangers en zangeressen hebben ingeschreven (dertig sopranen, zeven alten/ mezzo-sopranen, twintig bassen/baritons en dertien tenoren), die het recordaantal van 26 nationaliteiten vertegenwoordigen: Ar gentinië, Australië, België, Brazilië, Cana da, Denemarken, Duitsland, Finland, Grie kenland, Groot-Brittannië, Hongarije, Ita lië, Japan, Joegoslavië, Korea, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Polen, Roeme nië, Spanje, IJsland, Verenigde Staten, Zwitserland en een statenloze. De jury is als volgt samengesteld: Manus Willemsen (voorzitter-Nederland), Helène Bouvier (Frankrijk), Corry Bijster (Neder land), Josef Greindl (Duitsland), Roy Hen derson (Groot-Brittannië), Johannes den Hertog (Nederland), Hans Kerkhoff (Neder land), Karl O.Koch (Duitsland), Irma Ko- lassi (Frankrijk) en Renaat Verbruggen (België). (Van onze rtv-medewerkster) Professor drs. J. Henrick-Mulder heeft bij minister Vrolijk zijn ontslag ingediend als voorzitter van de programmaraad en de coördinatie-commissie van de NTS. Prof. Mulder heeft als reden opgegeven dat hij onvoldoende tijd heeft om zijn NTS-werkzaamheden te kunnen verrich ten. In Hilversum is het echter algemeen be kend dat prof. Mulder zich slecht heeft kunnen verenigen met de opvattingen die er heersten over de taak van zijn NTS- programmaraad. Bij de NTS was vanoch tend nog geen officiële brief van prof. Mul der ontvangen. Utrecht. Geslaagd voor het examen staathuishoudkunde en statistiek m.o.: C. van Klaveren, Haarlem; voor het examen staatsinrichting m.o. J. J. Groenhof, Haar lemmermeer. BEROEMDE MIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN! HILVERSU MI. 7.00 Nws., ochtendgymnastiek en socialis tisch strijdlied. 7.23 Gram.muziek. 7.30 Van de voorpagina. 7.35 Gram.muziek (Om 8.00- 8.10 Nws.). 9.00 Van alle markten thuis. 9.05 Gram.muziek. 9.40 Jeugd vraagt naar mu ziek. 10.00 Gram.muziek. 10.45 Voor de kleu ters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Moderne liederen. 12.00 Licht ensemble. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelingen land en tuinbouw. 12.30 Gram.muziek. 12.45 Euro pese zwemkampioenschappen te Utrecht) 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten en kalender. 13.30 Filmmuziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Moderne muziek. 14.20 Moderne muziek 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.02 Voor de zieken. 16.30 Wegwijzer: tips voor vakan tie- en snipperdagen. 17.30 Dansorkest. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Gram.muziek. 18.50 Voor de kinderen. 19.00 Gram.muziek, afgewisseld met reportages Europese zwem kampioenschappen in Utrecht. 20.00 Nws. 20.05 Artistieke Staalkaart. 20.35 Metropole orkest. 21.10 Tekst en uitleg, commentaar. 21.20 Gram.muziek. 21.35 Vragenvuur: beken de Nederlander beantwoordt vragen van jon ge mensen. 21.55 Salonorkest. 22.25 Europe se zwemkampioenschappen in Utrecht. 22.30 Nws. 22.45 Actualiteiten. 23.00 Klassieke mu ziek. 23.25 Muziekrevue. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Gram.mu ziek (Om 7.30 Nws). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gram.muziek. 8.30 Nws. 8.32 Klas sieke muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Dansorkest. 10.30 Morgen dienst. 11.00 De burcht van Hertog Blauw baard, opera. 12.00 Touringclub: nieuws, in- fozmaties en berichten voor onze buitenland se gasten. 12.27 Mededelingen land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Gram.muziek. 12.50 Klanken van eigen bodem. 13.10 Operafrag menten. 14.00 Fondant bij de koffie. 14.30 Gram.muziek. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Klassieke gram.muziek. 17.40 Voor de kinderen. 18.00 Orkesten parade. 18,30 Nieuws uit de protes tantse christelijke organisaties. 18.50 Spaan se gitaarmuziek. 19.00 Nws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Klassieke en moderne liederen. 19.50 Wereldpanorama. 20.00 Moderne muziek. 20.40 Gewijde muziek. 21.30 Het Midden-Oos ten. 21.45 Gram.muziek. 22.15 Avondoverden king. 22.30 Nws. 22.40 Licht instrumentaal kwartet. 23.00 De raakvlakken tussen de Ne derlandse en de Vlaamse roman-litteratuur. 23.15 Gram.muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Gevar. platenprogramma. 10.00 Nws. 10.02 Actualiteiten. 10.05 Platen- programma. 11.00 Nws. 11.02 Actualiteiten. 11.05 Koffie met Cees. 12.00 Nws. 12.02 Ac tualiteiten. 12.05 Gezellige Hollandse plaatjes. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten, 13.05 Platen- programma. 14.00 Nws- 14.02 Actualiteiten. 14.05 Platenprogramma. 15.00 Nws. 15.02 Pla tenprogramma. 16.00 Nws. 16.02 Volksliedjes. 16.30 Rhythm and blues. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Platenprogramma voor automobilisten. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.02 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Gram.platen. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 14.00-14.03 Nws. 1.00 Nws. 16.03 Beursberich ten. 16.09 Lichte muziek. 16.24 Jazzmuziek. 17.00 Nws. 17.15 Voor de kinderen. 18.00 Nws. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Le- kenmoraal en -filosofie. 18.50 Lichte muziek. 22.00 Nws. 22.15 Muzikaal showprogramma. NEDERLAND I 18.30 Europese zwemkampioenschappen te Utrecht. 19.00 Nws. 19.02 Klaas Vaak. 19.05 Europese zwemkampioenschappen te Utrecht. 19.15 Journaal voor gehoorgestoorden. 19.45 Astmafonds. 20.00 Journaal. 20.20 American folkblues festival. 20.45 Silhouet. 21.15 Anna Moffo show. 22.00 Het verhoor. 22.25 Jour naal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Mr. Magoo. 20.05 De dief van Lao Tsi. 20.30 The long hot summer. 21.20 Europese zwemkampioenschappen te Utrecht. 22.10 Documentaire over de bijbel illustratie. 22.40 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 17.00-17.35 Voor de kinderen. 18.00 Europe se zwemkampioenschappen te Utrecht. 19.00 Nws. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Europese zwem kampioenschappen te Utrecht. 20.00 Journaal 20.20 Aïda, opera. 22.45 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Hoe langer'hoe beter. 20.30 Achter het nieuws. 20.55 De man in het don kergrijze pak. 22.55 Journaal. HET OOSTERSE MISDAADVERHAAL Van Gulik slaagt daarin wonderwel, doordat hij rond de historische figuur van de zevende-eeuwse rechter Tie „romans" heeft geweven die een mengeling zijn van „archivalische fact" en „Van Gulikse fic tie": in een romankader geplaatste com posities van meestal een drietal misdaad- gevallen die rechter Tie, in de door Van Guliks fantasie opgeroepen situatie, geza menlijk en uit elkaar voortvloeiend krijgt op te lossen. Van Gulik verleent daarbij aan zijn conceptie het elan van het Wes- ters-analytisch detectiveprocédé, hoewel hij het bovennatuurlijke, de intuïtie en soms het toeval geenszins zonder func tie laat in de ontwikkeling van zijn ver haal. Naar mijn gevoel is het enerzijds dit Westers-deductieve element, anderzijds vooral ook de klassiek-Chinese sfeer, die Van Gulik in de avonturen van deze rech ter uit de tijd van de Tang-dynastie weet op te roepen, die het internationale suc ces van Van Guliks Rechter-Tieverhalen hebben teweeggebracht. Het is interessant, Van Guliks werk te vergelijken met het onlangs verschenen THÉ STRANGE CASES OF MAGIS TRATE PAO van Leon Comber. Combers werk is meer „fact" en minder „fiction" dan dat van Van Gulik. Het is meer (ge tuige reeds de voortreffelijke en aantrek kelijk geïllustreerde inleiding „An intro duction tot the world of magistrate Pao", waarin onder meer „onze" Van Gulik en zijn opvattingen over de verhouding tus sen het klassieke Chinese speurdersver haal en de Westerse mentaliteit gerele veerd worden en verder een boeiende be schrijving wordt gegeven van de, bij ver hoor en na veroordeling, in 't oude China toegepaste lijfstrffen) een aan de Westerse mentaliteit aangepast navertellen van al of niet „glamorized" en/of „fictionized" versies der vele Magistraat-Paoverhalen die verschenen zijn tussen de editie DE VERZAMELDE GEDENKSCHRIFTEN VAN PAO CHENG in 1863 en de (door „onze" Van Gulik als uitgave voor het Leidse sinologische instituut in het Engels vertaalde) T'ANG-YIN-PI-SHIH, een der- tiende-eeuws Chinees handboek voor juris prudentie en opsporingsleer met gevallen opgelost door vermaarde Chinese rechters, die een 150 jaar na Pao's dood werden opgetekend door de magistraat en oud- politieinspecteur Kuei-Wankg-Jing, een werk dat tot het einde der 19de eeuw het standaardwerk zou blijven voor Chi nese, Japanse en Koreaanse rechters. De voornaamste overeenkomst tussen Com ber en Van Gulik is de ook bij de eerste voortreffelijk getekende oud-Chinese sfeer, die alleen al om zichzelfs wil de lezer moet intrigeren, en de treffende couleur locale: de schildering van oud-Chinese zeden en wat daarmee samenhangt. Ver schil en mogelijk ook gemis, voor wie vergelijkt met Van Guliks oeuvre, is de omstandigheid dat Combers navertellende bewerkingen minder detectivestories in de Westerse zin zijn geworden. Een bijko mend bezwaar is, dat de verhalen in Com bers bundel (dat is geen fout van de au teur, maar een onvermijdelijkheid gezien hun historische afkomst) weinig variatie bieden. Ze bewegen zich alle zes in de erotische sfeer: misdaden, voortkomend uit of samenhangend met overspel, verkrach ting e.d. Daar is de zaak van THE PASSIONA TE MONK, die inplaats van de heime lijke minnaar de slaapkamer van een jong meisje binnendringt, haar verkracht en vermoordt, THE NET OF HEAVEN, waarin een door de verkeerde verloofde bezeten jong meisje zelfmoord pleegt, het verhaal over een door THE GODDESS OF MERCY geïnspireerde droom, die rechter Pao op het spoor brengt en naar de tijdige redding leidt van een door een medeminnende boeddhistische mon nik ter dood veroordeelde echtgenoot, THE KEY, waarin een beroepsmisdadi ger tot roofmoord komt in een situatie die ook alweer is geschapen door de hei melijke ontmoeting van twee gelieven, THE TEMPLE OF THE RIVER, waar in de geestverschijning van een vermoor de echtgenoot de gerechtigheid op het spoor zet van twee moordzuchtige over- speligen, en tenslotte THE STOLEN SLIPPERS, waarin een man wordt ver oordeeld omdat hij de zelfmoord heeft veroorzaakt van een vrouw, die hij als echtgenote wan een ander onteerd en na haar verstoting zelfs gehuwd heeft. Over de situatie rond het moderne mis daadverhaal in Japan ontving ik dezer dagen van Van Gulik, momenteel Neder lands ambassadeur in Tokio, een paar aantekeningen, die de Nederlandse be langstellenden in detectivelitteratuur on getwijfeld zullen interesseren. „Hier in Japan", zo schreef hij mij, „komen veel oorspronkelijke Japanse detectiveromans uit, maar in een hypermoderne trant, die mij niet erg aantrekt: veel dieptepsycho logie, en liefst met een slot waar alles eigenlijk in het midden wordt gelaten: misschien heeft X de moord gepleegd, misschien ook wel een ander die X daar toe gebracht heeft, of was het eigenlijk X die de ander daartoe bracht en dus tpch de hoofdschuldige is? Het past bij de Japanse litteraire smaak, die zich sedert vele eeuwen op vaagheid en onbestemd heid concentreert. Aan de andere kant pleit het weer voor de Japanners dat de „hard-boiledstijl" van Spillane hier niet erg populair is- Wel de Simenon-verhalen, die hier alle dadelijk in het Japans wor den vertaald. Er bestaan ook een aantal detective-tijdschriften, hoofdzakelijk ge vuld met origineel Japanse short-stories, in het algemeen beter dan de Japanse ver halen". boakenböëkcnboekenbockeni boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboe ken boeken! boeken boeken boekenboeken! boekenboeken boekenboeken liil I AMTUIMCCII boekenboeken ff U IV I VI11 (l til boekenboeken boekenboekenboekenboekeni boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekeni boekenboekenboekenboekenl In „100 trucs", een uitgave van ELSE VIER in Amsterdam, heeft Martin Gard ner een aantal goocheltrucs en experi menten verzameld die alle gebaseerd zijn op eenvoudige principes en stellingen uit de wetenschap. De uitgave is geïllustreerd met 110 tekeningen en vormt een onder deel van de serie „Elsevierpockets voor ontspanning". In de serie „Elsevierpockets voor ge schiedenis" verscheen „Geschiedenis van Frankrijk" van Pierre Gaxotte, lid van de Académie Franpaise. „De dokter geeft raad" van dr. P. J. Steincrohn, een uitgave van n.v. Uitge- versmaatschappij Elsevier, bevat een aan tal adviezen van een ervaren huisarts- De serie Elseviers Reisgidsen is vermeer derd met een uitgave over Noord-, Zuid- Holland en Zeeland door J. H. Besselaar. Van deze kustprovincies worden beschrij vingen gegeven van de oudste geschiede nis, van land, van steden en van schoon heid van het platteland. Het boekje be vat verder tips voor toeristen, mede delingen over folklore en klederdrachten en een artikel „Dorado voor filmers en fotografen". „Egypte" en „Renaissance-barok" zijn twee nieuwe delen uit de serie Elsevien Kunstgeschiedenis. De schrijver van beide boeken is prof. Richard Hamann en de vertaler drs. S. de Vries. In „Renaissance- barok" wordt aandacht gevraagd voor de vroege barok in Italië en het Ma niërisme. Bij BERT BAKKER/DAAMEN N.V. te 's-Gravenhage is verschenen: „Muiterij tegen het etmaal" van Simon Vestdijk. „Muiterij tegen het etmaal" bevat een keuze uit kritieken en kronieken, voor het merendeel verschenen in de N-R.C. Bij het SPECTRUM in Utrecht zijn de volgende Prismaboeken uitgekomen: „Wijnlexicon", samengesteld door Wina Born, die als wijnexpert en culinair mede werkster van verscheidene bladen be kendheid geniet; „Wat aan Homerus voorafging" (over oude Oosterse culturen) van H. E. L. Mellersh; „De muis die naar de maan ging" van de Ierse schrijver Leonard Wibberley, die met „De muis die brulde" veel succes heeft geboekt; „De kinderen die wij onderwijzen" (een psy chologie voor leerkrachten en ouders) van Susan Isaacs; „Fit worden, fit blij ven" (kamergymnastiek als conditie training), vertaald door J. M. H. van Heycop ten Ham-Frowein. In de Nederlandse vertaling van Johan Winkler is bij MOUSSAULT's Uitgeverij n.v., Amsterdam en Uitgeverij PAUL BRAND, Hilversum verschenen „Religies antwoorden op eenendertig vragen" van Gerhard Szczesny. Medewerking hebben verleend Kurt Wilhelm .Jodendom), Jo hannes Baptist Metz (Katholicisme), Karl Rahner (Katholicisme), Ernst Wolf (Pro testantisme), Mohammad Asad (Islam), B. H. Bon Maharaj (Hindoeïsme) en Lams Anagarika Govinda (Boeddhisme). „Afscheid van het Christendom" van Gustav Wyneken m de Nederlandse ver taling van R. Boltendal verscheen bij Moussault- Ter gelegenheid van het eeuwfeest van Grand Hotel Krasnapolsky in Amsterdam heeft de directie een gedenkboekje uit gegeven onder de titel „Kras 100 100 Kras". Gerhard Werkman stelde het verhaal van het ontstaan en de groei van de onderneming samen. Ra alleen staat

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6