Kans op uitstel van belastingverlaging wordt steeds kleiner morris HET WEER Zes jaar voor dienstweigeraar in Griekenland Plastic contra napalm" voor Vietnamezen Vakcentrales eisen 5 pet en 2 pet spaarloon Drie W estduitse generaals vragen ontslag UST Olieconcerns willen betere voorwaarden voor het boren in de Noordzee Protestbrief aan minister Den Uyl over maatregelen van Nederlandse regering Kabinet nog niet uit de problemen Nederland snelste op 4 x 100 wissel dames in Utrecht Soldaat omgekomen Commando overgedragen Actie van 21 jongerengroepen Duizenden kisten haring in IJmuiden doorgedraaid Girodienst voor 10.000 opgelicht Winst voor BEA Windsor- eethoeken 5477 02550) 51e JAARGANG NUMMER 248 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Zoekt u een gezellige eethoek Kom dan eens kijken In Windsor en Oudhol landse stoelen hebben wij keus uit 25 modellen. Prijzen v.a. 52.50 Bijpassende tuimelblad- tafel v.a. 135.00 COLBERTS - PANTALONS Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 7 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 8 Kunst8 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Topsy12 Sport 13, 15 Ferdinand16 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Koel weer Aan het strand B elasting-inning 55 Hulpkracht op post kantoor vervalste kascheques Het woord is aan BEKENDMAKING BOELENSTRAAT 1 - IJmuiden VAN OOSTEN IJmuider Courant (Van onze parlementaire redactie) De kans dat de belastingverlaging van 1 januari een half jaar wordt uit gesteld wordt steeds geringer. Dat is de indruk, die Haagse politieke kringen hebben van het kabinetsberaad, dat nu al twee dagen heeft ge duurd. De uitvoerige besprekingen, die gisteren in de Trèveszaal aan het Binnenhof zijn gehouden, hebben nog geen beslissingen gebracht. Tot nu toe is nog slechts duidelijk dat de huurverhoging per 1 januari doorgaat maar dat de sociale wetten, die minister Veldkamp per 1 januari had willen doorvoeren, een half jaar worden uitgesteld. De minister-president, mr. Cals, schat te gisteren zelf dat het kabinetsberaad over de knelpunten in de miljoenennota nog wel enige tijd zal aanhouden. „Er mogen toch wel enige problemen zijn," was zijn reaktie op de geruchten over de strijd binnen het kabinet over de te tref fen belastingmaatregelen. Hij zei dat de ministerraad vrijdag weer bijeen zou ko men. Toen hij de Trèveszaal verliet boden provo's de premier hun maandblad te koop Ruime keus vinck w W3: nneubelen Sedert 184» boot HAARLEM Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15552 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 - Amsterdam Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Koel weer met wisselende bewol king en enkele verspreide buien. Overwegend matige noordweste lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Koel, maar morgen wat stabieler weer en een geringe buienkans. Middag- temperatuur 17 tot 18 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Iets aangenamer door afneming van de zeewind. aan. Mr. Cals weigerde. „U weet, dat we moeten bezuinigen," zei hij. De vraag of het tweede deel van de belastingverlaging per 1 januari kan door gaan of met zes maanden moet worden uitgesteld (winst 400 miljoen) is volgens goed ingelichte kringen nog steeds niet beantwoord. Tegen een dergelijk uitstel verzetten zich de K.V.P. en de A.R.-staats- secretaris Hoefnagels (Financiën), die zijn politieke lot met het doorgaan van de be lastingverlaging op 1 januari schijnt te hebben verbonden, lachte slechts toen hem bij het verlaten van de ministerraad ge vraagd werd of hij nog steeds in funktie was. In politieke kringen wordt de kans dat de belastingverlaging wordt uitgesteld steeds lager aangeslagen. Men realiseert zich dat er volgend voorjaar verkiezingen worden gehouden en dat zelfs voor een uitstel van bij voorbeeld drie maanden een wetswijziging nodig is die door de Kamer moet worden behandeld. Dat daarbij de oppositie in haar verzet tegen een dergelijk wetsontwerp wel eens op de steun van verschillende anti-revolu tionairen en K.V.P.-ers zal mogen rekenen is duidelijk. Alternatief voor het handha ven van de belastingverlaging is echter een forse verhoging van de omzetbelasting om het enorme begrotingstekort, dat wel licht haast het miljard gaat belopen, te dekken. Het Tweede-Kamerlid Portheine (VVD) heeft de minister en de staatssecretaris van Financiën in schriftelijke vragen ver zocht de dit jaar geïntroduceerde bijzon der snelle wijze van inkomstenbelastingin ning te versoepelen. Hij vraagt zich af of over deze belangrijke en diepingrijpende wijziging van inning van de zijde van het departement geen betere en tijdig van te voren voorlichting had kunnen wor den gegeven. Verder vraagt hij de be windslieden aan te geven welke bedragen versneld geïnd zullen worden. ATHENE (AFP) In Griekenland is weer een Jehova's getuige, Arghyris Papa- gheorghioe, wegens dienstweigering ver oordeeld. Hij kreeg van een krijgsraad zes jaar gevangenisstraf. Dezelfde krijgsraad heeft onlangs een geestverwant van Papagheorghioe, Christos Kazanis, tot de doodstraf veroordeeld. Dit vonnis heeft tot protestdemonstraties in talrijke landen ge leid. Nederland heeft vanmorgen de beste tijd gemaakt in de series 4 x 100 meter wissel slag dames tijdens de Europese kampioen schappen zwemmen in Utrecht. Coby Sik- kens, Gretta Kok, Ada Kok en Toos Beumer noteerden een tijd van 4.39.4, waarmee de tweede serie gewonnen werd. In de andere serie maakte winnaar Rusland (Saveljeva, Pozdnjakova, Kozhevrikova en Pudenko) een tijd van 4.42.8. Voor de finale plaats ten zich voorts Oost-Duitsland 4.42.9, Groot-Brittannië 4.43.1, Finland 4.45.7, Ita lië 4.45.9, Zweden 4.47.4 en West-Duitsland 4.48.9. (Van onze correspondent) APELDOORN Vanmorgen vroeg is de 19-jarige soldaat P. Iedema uit Sche- veningen om het leven gekomen toen de auto, waarin hij zat uit een lange mili taire collonne reed, tegen een stilstaande aanhangwagen botste en in brand vloog. De auto was de twintigste wagen in een uit de legerplaats Nunspeet afkomstige colonne. Vermoedelijk door slaap over mand verloor de bestuurder, de 19-jarige soldaat J. de Jonge uit Dordrecht, de macht over het stuur. De auto schoot naar rechts en botste tegen de op een parkeerplaats staande aanhangwagen van een Apeldoornse expediteur. Beide voer tuigen vlogen in brand. Soldaat Iedema, die naast de chauffeur zat, kon door de andere militairen niet tijdig uit de ca bine worden getrokken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Plastic contra na palm", onder dit motto is een jongeren- comité „Vrede en Zelfbeschikking voor Vietnam" in Amsterdam een actie be gonnen om geld bijeen te brengen om tienduizend meter plastic ter beschik king te kunnen stellen van het nationale bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam in Noord-Vietnam. Het is de bedoeling dat het fonds het plastic uitreikt aan Viet namezen in het gebied waar de Ameri kanen aanvallen doen. Zij zullen zich ermee tegen napalm kunnen bescher men. In drie kraampjes op de Wester- markt, in het Vondelpark en op de markt in de Albert Cuypstraat, bieden zij voor 1,65 kaarten te koop aan waarop een Vietnamees, bedekt door een lap plas tic, is afgebeeld. Het plastic dat nodig is kost 55 cent per meter. Door één kaart te kopen biedt men één Vietnamees bescherming, want per man is ongeveer drie meter plastic nodig, aldus het jongerencomité. Naast de actie „Plastic contra Napalm" wil het jongerencomité van 24 septem ber tot 1 oktober een Vietnamweek hou den en een protestvergadering houden. Als sprekers hiervoor heeft het Jean- Paul Sartre en een vertegenwoordiger van het Vietnam-bevrijdingsfront uitge nodigd. Ook zal een scholierenactie-dag worden gehouden, met een massale de monstratie in Amsterdam wil het comi té de Vietnamweek besluiten. Het initiatief van het comité is ingege ven door een brief van de vertegenwoor diger van het Bevrijdingsfront in Boeda pest. Behalve om tienduizend meter plastic vroeg hij om bandrecorders, film camera's en draagbare schrijfmachines. Het comité houdt zich echter voorlopig alleen bezig met het inzamelen van geld voor het plastic. Dit plastic zal via Mos kou naar Vietnam worden gestuurd. In het comité zijn 21 jeugdorganisaties ver tegenwoordigd, waaronder het Algemeen Nederlands Jeugdverbond, de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam, de afdelingen Amsterdam, Haarlem en Utrecht van de federatie van jongeren groepen in de Partij van de Arbeid, de afdelingen Amsterdam en Groningen van de Nederlandse Christelijke Studenten Vereniging en de Vrijzinnig Christelijke Studentenbond, de Studentenverenigingen „Politeia" en „Pericles" en de jongeren groep „Kerk en vrede". De aanvoer van haring in IJmuiden is groter dan het losapparaat aankan. Dui zenden kisten haring zijn door het lange wachten op een losbeurt zodanig in kwa liteit achteruitgegaan, dat ze voor men selijke consumptie ongeschikt zijn gewor den. Tot en met vandaag zijn deze week bijna dertienduizend kisten van vijftig kilogram naar de vismeelfabriek in IJmui den verhuisd. Maandag werden 2600 kisten haring verkocht en 3100 kisten haring doorge draaid; dinsdag werden 5800 kisten haring doorgedraaid en 2800 verkocht; vandaag draaiden van de 6000 aangevoerde kisten haring er vierduizend door. Op de kruiser „De Ruyter" in Den Helder heeft schout-bij-nacht jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet het commando over smaldeel V overge dragen aan commandeur J. Dooren- bos. Jhr. De Jonge van Ellemeet wordt per 1 oktober commandant van de zeemacht Nederland. Twee Hagenaars hebben kans gezien de Postcheque- en Girodienst voor ongeveer 10.000 gulden op te lichten. Zij zijn een 24-jarige tijdelijke hulpkracht op het Haagse postkantoor en een 23-jarige im presario. De hulpkracht nam op het postkantoor waar hij werkte twintig blanco kas cheques weg, vulde op elk een bedrag van f 500 in en plaatste er een valse handtekening op. De impresario ging met de cheques en een vervalst rijbewijs als legitimatie op twintig postkantoren in Den Haag het geld innen, totaal f 10.000. Na klachten van rekeninghouders van wier rekeningen de bedragen waren af geschreven, stelde de postale recherche een onderzoek in. Alle handtekeningen van het postkantoorpersoneel werden nauwkeurig vergeleken met de valse op de kascheques en binnen anderhalf uur kon een rechercheur, die handschriftkun de als hobby beoefent, de dader aan wijzen. Ook zijn vriend kon worden aan gehouden. Van het geld had ieder nog f 3.000 over. De Britse luchtvaartmaatschappij heeft in 1965 een netto winst gemaakt van 1.283.725 pond sterling. Tegenover het ver lies op de binnenlandse lijnen van 1,6 miljoen pond stond een winst op het buitenlandse net van 2,9 miljoen pond. Er werd een recordaantal van 6.840.000 passagiers vervoerd. Het vrachtvervoer steeg met 27 percent. Treitschke: Niets bindt de mensen sterker dan een gemeenschappelijk ondergaan onrecht. (Van onze parlementaire redactie) De drie vakcentrales zullen vrijdag In de Stichting van de Arbeid ondanks het verzet van werkgeverszijde aan het spaarloon als een van de loonpolitieke elementen voor volgend jaar blijven vast houden. Dat hebben zij gisteren in onder ling overleg besloten. In de vakbeweging schijnen voor wat betreft de loonvorming in 1967 de ge dachten uit te gaan naar een loonsverho ging van ongeveer vijf percent in contan ten en twee percent in certificaten (spaar loon). Men wil daarnaast een flinke rem op de prijzen. In werkgeverskring wil men de produk- tiviteitsgrens wederom invoeren als norm, hetgeen op een percent of drie, vier neerkomt. Zoals bekend is wijst men hier in principe de invoering van spaar loon van de hand. De verwachting be staat dat de loonbesprekingen, die vrij dag beginnen, moeilijk zullen worden en geruime tijd in beslag zullen nemen. BONN (AFP, DPA) Drie opper-offi- cieren van de Westduitse strijdkrachten hebben binnen enkele dagen ontslag ge vraagd. Dinsdagavond werd bekend dat de in specteur-generaal van het leger, generaal Trettner, ontslag had genomen. Hij deed dit op dezelfde dag, twaalf augustus, dat luitenant-generaal Panitzki van de lucht macht bij de minister van Defensie, Kai Uwe von Hassel, zijn ontslag-aanvrage in diende. Vanochtend maakte het ministerie van Defensie in Bonn bekend dat ook gene- raal-majoor Günther Pape, commandant van het derde militaire district in West- Duitsland heeft gevraagd vervroegd met pensioen te mogen gaan. Generaal Pape heeft bezwaren tegen het besluit van de minister van Defensie de vakbonden toe te staan propaganda in de kazernes te maken. (Zie voor het ontslag van inspecteur-ge neraal Trettner ook pagina 3). Ons telefoonnummer is nu Ons adres is gewijzigd in EXPEDITIEBEDRIJF ït Sterpunt voor al uw vervoer, zie ook onze advertentie elders in dit blad. DAMESKAPSALON Telefoon 8166 LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN (Van onze parlementaire redactie) De internationale olie- en chemiecon cerns zoals Shell, Esso en BP hebben ge dreigd dat zij geen olie of gas gaan zoe ken in het Nederlandse deel van het con tinentale plat van de Noordzee. Zij zijn van mening dat de voorwaarden die de Nederlandse regering stelt „onaanvaard baar" zijn. Een dertigtal maatschappijen hebben zich verenigd in liet petroleumin dustrie-comité, dat hierover een brief heeft geschreven aan minister Den Uyl van Economische Zaken. Het is nog niet bekend wanneer de minister op deze brief zal antwoorden. De brief van het comité was op zich zelf een reactie van de olie-industrie op een verzoek van minister Den Uyl om commentaar op zijn ontwerp voor de win ning van olie of gas op de Noordzee. Er heerste bij de maatschappijen al onte vredenheid dat de Nederlandse regering zo lang op zich had laten wachten. Op het Britse deel van het continentale plat zijn allang concessies verleend en daar heeft men ook al succes gehad met bo ringen. De oliemaatschappijen geven nu te kennen dat zij niet alle consequenties van de ministeriële maatregelen kunnen overzien, maar dat „hun bezwaren zo ernstig zijn, dat de leden van het comité genoodzaakt zijn unaniem te verklaren dat de gestelde voorwaarden onaanvaard baar zijn en dat zo geen opsporingsacti viteiten op het Nederlandse continentale plat dienen te worden ondernomen". Het comité vecht het recht van veto aan, dat minister Den Uyl de staat wil toekennen als deze gaat deelnemen bij de winning van olie of gas. Dit recht zou het rijk al krijgen als het maar voor een zeer klein part deelneemt aan het ka pitaal. Daarmee krijgt de staat een vol ledige controle op de winning van deze delfstoffen. De minister stelt volgens het comité zulke zware financiële voorwaarden voor deelneming aan de exploitatie-race, dat de concurrentie-positie ten opzichte van maatschappijen die in andere delen van het continentaal plat werken zeer zwak wordt. De minister wil maximaal 76,4 percent van de bruto winst op gas en 65,6 percent van de winst op olie reser veren voor de Nederlandse staat. De maatschappijen waarschuwen voor de schade die dit streven aan de Neder landse economie kan toebrengen. Ook vrezen zij dat andere landen dit voor beeld zullen volgen. Het petroleumcomité wijst er voorts op dat de Amerikaanse maatschappijen on der de gestelde voorwaarden in financiële moeilijkheden komen. Zij krijgen name lijk geen tegemoetkomingen van hun re gering als zij een partnership aangaan in een buitenlandse vennootschap. Dat gevaar bestaat als de Nederlandse staat in de winning gaat deelnemen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1