Adviessnelheden" op enkele autowegen Simplex-Locomotief n.v. fuseert met Juncker S Agenda voor Haarlem en de IJmond DANSSCHOOL T. GRIEK bondig en TRIUMPH DEALER Wetenschappelijk onderzoek naar verband tussen snelheid en veiligheid Doden in het verkeer Matrassenoorlog ontbrand Renpaard op hol in Amsterdam „Professor" wisselde valse dollars in Prinselijk paar naar Salzburg Straks ook Gazelle in nieuwe n.v.? KVP-wethouder niet in nieuwe Rijswijkse raad Etalagedief werd snel gegrepen Duikers weer op zoek naar goud van de „Renate" Chinees vier weken in Huis van Bewaring Minister raadt eerstejaarsstudie in België af Wrak Rona Star werd gloednieuw vrachtschip Koel weer WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1966 2 Vrachtauto reed café binnen Kerkelijke hulpactie voor Turkije Kerkelijk nieuws Geen bijzondere postvlucht bij opening van NLM-net Piet Visser heeft weer bergingsmaatschappij opgericht msssM Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk HARRY OOMEN WEERRAPPORTEN a Sl Sa Met ingang van 1 september zullen er op delen van bepaalde wegen maximumsnelheden van kracht wor den. Op andere wegen of delen daar van zullen „richtsnelheden" worden ingevoerd, hetgeen betekent dat be stuurders zal worden geadviseerd door blauwe borden met wit opschrift hun snelheid te kiezen tussen bepaal de waarden. Dit gebeurt om de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid in opdracht van het ministerie van Verkeer en Water staat een onderzoek te laten instel len naar het effect van snelheidsbe grenzingen op de verkeersveiligheid. Na 1 september zal men op rijksweg 4 tussen Amsterdam en Burgerveen niet harder dan 110 km. per uur mogen rijden. Op rijksweg 12 worden de maximum snel heden 100 km. per uur voor het deel tus sen Voorburg en Waddinxveen en 110 km. per uur tussen Maarsbergen en Oos terbeek. Voor rijksweg 38 tussen Emme- loord en Lemmer wordt de maximum snelheid 100 km. per uur en voor rijks weg 47 tussen Zutphen en Winterswijk 80 km. per uur. Berijders van rijksweg 2 (Amsterdam- Utrecht) zal door middel van de nieuwe borden geadviseerd worden hun snelheid te kiezen tussen 80 en 110 km. per uur. Voor rijksweg 15, op het deel tussen Hen drik-Ido-Ambacht en Schelluinen, wordt de „adviessnelheid" gesteld tussen 70 en 110 km. per uur. Met ingang van 1 okto ber zal voor weggedeelten van nog acht andere rijkswegen een nader te bepalen maximumsnelheid worden ingevoerd. Het onderzoek dient om Verkeer en Waterstaat de beschikking te geven over gegevens, waaruit opgemaakt zal kunnen worden of snelheidsbegrenzingen van in vloed zijn op de verkeersveiligheid. Reeds zijn de gegevens verzameld waarover men de beschikking hoet heb ben voor het tijdstip waarop de snelheids beperking en de „adviessnelheden" wor den ingevoerd. De Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid is daarmee sinds het begin van dit jaar bezig geweest. Op drieenvijftig meetpun ten in ons land zijn van ongeveer 300.000 auto's de snelheden en volgafstanden gemeten. Deze en andere gegevens ^ij- voorbeeld het berekende aantal onge vallen peer afgelegde voertuigkilometer over een bepaalde periode) zullen over ongeveer twee jaar zolang duurt het onderzoek vergeleken worden met de gegevens die men dan heeft verkregen. Vanmorgen is in Doesburg de 28-jarige H. Gerritsen met zijn bromfiets tegen een vrachtauto gebotst die rechtsaf sloeg. Hij werd door het rechterachterwiel van de wagen overreden en was op slag dood- In Amersfoort is bij het terugzetten van een goederentrein de 61-jarige ploegbaas van de Nederlandse Spoorwegen T. van Steenis uit Amersfoort door de trein aan gereden. Hij was op slag dood. In Joure (Fr.) is de 62-jarige F. Schaap toen hij op het fietspad langs de rijksweg wandelde, door een bromfiets aangereden en ernstig gewond. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in Heerenveen is hij overleden. In een ziekenhuis in Alphen aan de Rijn is de 72-jarige heer C. van Zoomeren overleden, die kort te voren bij een aan rijding ernstig was gewond. Op een kruispunt in St- Oedenrode is de 34-jarige beroepsmilitair I. Bruinsma uit Odiliapeel met zijn motorfiets van ach teren tegen een vrachtauto gebotst. Hij overleed later in een ziekenhuis. In Someren is de 8-jarige Johanna Knapen op de fiets door een vrachtauto aangereden. Het kind was op slag dood. In Rotterdam is de 19-jarige chauffeur J. Sandifort met zijn personenauto tegen een hem tegemoetkomende vrachtwagen gebotst. De personenauto werd door de zwaar beladen vrachtwagen in-elkaar-ge- drukt. De heer Sandifort moest door de brandweer worden uitgezaagd. Hij over leed tijdens het vervoer naar een zieken huis. De 21-jarige dienstplichtige soldaat J. A. H. Jansen is in een ziekenhuis in Deventer overleden aan de gevolgen van een ongeval dat hem in Schalkhaar overkwam. Hij wilde met zijn brommer een stilstaande personenauto passeren en botste daarbij tegen een bejaarde dame aan die juist uit stapte. De soldaat viel en werd ernstig ge wond. De dame kreeg geen letsel. In een ziekenhuis in Amersfoort over leed de 40-jarige heer C. Bos, die maan dag in Woudenberg door een auto was aangereden. In Heesch is op het kruispunt van de rijksweg en de provinciale weg de 13- jarige Betsie de Poot uit Nistelrode door een vrachtauto overreden. Het meisje was terstond dood. In Langerak is het 9-jarige meisje B- de Jong, dat met haar fiets aan de hand van haar woning de Lekdijk opliep, door een personenauto aangereden. Het kind overleed korte tijd later. In Oldenzaal is de 17-jarige J. H. M. Leferink om het leven gekomen, door dat hij met zijn bromfiets tegen een boom reed. In Rosmalen is een vrachtauto geladen met stro, een café binengereden. De chauffeur moest uitwijken voor een te genligger, raakte d-iarbij de macht over het stuur kwijt, ramde een naast de weg gelegen woonhuis en reed vervolgens het café binnen. De chauffeur liep slechts lichte verwondingen op. De schade aan de café-inventaris en het gebouw was groot. De Nederlandse wetgeving kent de mo gelijkheid van het instellen van maxi mumsnelheden. Een wettelijke mogelijk heid om minimumsnelheden in te voeren ontbreekt echter. Vandaar dat men op sommige weggedeelten de automobilisten gaat adviseren tussen bepaalde snelheden te rijden. Daarbij rekent men er echter op dat automobilisten zich van hun ver antwoordelijkheid bewust blijven en on der bepaalde slechte weersomstandighe den (mist, gladheid) een veilige snelheid aanhouden, die dan kunnen afwijken van de geeadviseeerd minimumsnelheied. (Van onze correspondent) LEIDEN De Leidse matrassenfabriek N.V. Olga heeft de strijd aangebonden tegen de „Premie van de maandclub" van Albert Heyn. In haar PMC-aanbiedingen lanceert het Zaanse levensmiddelenbedrijf sinds het begin van deze maand een matras voor een prijs van 69 gulden. Olga komt nu als tegenzet op de markt met een matras van 65 gulden. Daarmee is een complete „ma- trassenoorlog" ontbrand. De „Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen" te Utrecht heeft zich op verzoek van de Wereldraad van Kerken in Geneve tot de protestantse kerken in Nederland gericht met het ver zoek fondsen beschikbaar te stellen in verband met de aardbevirigsramp in Tur kije. De „stichting oecumenische hulp", die de kerkelijke hulpverlening bundelt, heeft ook haar eigen gironummer(5261)open- gesteld voor bijdragen. - v t*y Gisteravond sloeg in de Amsterdamse binnenstad een renpaard op hol. De paar denliefhebber K. Bakker, die gewend is af en toe met een voor een sulky gespan nen renpaard door de stad te rijden, deed dit gisteravond ook. Waarschijnlijk schrok het paard bij het Frederik Hendrikplant soen van de bel van een tram en sloeg op hol. Het dier rende door de Marnix- straat naar de Rozengracht, waar paard en sulky tegen een auto botsten, die zwaar beschadigd werd. Het paard ver loor het karretje en daarmee ook de heer Bakker en rende verder via de Lijn baansgracht, de Elandstraat, de Paleis straat en de Nieuwe Zijds Voorburgwal naar het Hekelveld. Daar liep het dier opnieuw tegen een auto op- Het kon door de eigenaar die het, geholpen door een automobilist, had gevolgd, tot staan wor den gebracht. Het dier had enkele ver woningen opgelopen. Een onbekend gebleven man, die zich uitgaf als hoogleraar aan de technische hogeschool in Delft, heeft daar bij een bank voor een groot bedrag valse dollar biljetten laten wisselen. Hij ging daar bij zeer geraffineerd te werk. Eerst bel de hij de bank op, noemde zich met de naam van een bekende Delftse hoogle raar en zei dat hij zijn chauffeur met dollarbiljetten zou sturen, die ingewis seld moesten worden. Daarna liet hij zich in een taxi naar de bank rijden en stuurde de chauffeur naar binnen met een envelop met 830 dollars. Nadat hij van de chauffeur de Nederlandse valuta in ontvangst had genomen, liet de „pro fessor" zich in de hogeschoolwijk afzet ten. Bij de bank kwam men pas later tot de ontdekking dat de dollarbiljetten vals waren. Van de „professor" ontbreekt In de ouderdom van 87 jaar is te Zeist overleden ds. H. D. J. Boissevain, eme ritus-predikant der Nederlands hervorm de kerk, en oud-secretaris van de zen ding-studieraad. Dit is het nieuwe jaarbeursgebouw, dat zal verrijzen aan de oostzijde van de Croeselaan. De lengte is 131 meter, de breedte 85 meter, de hoogte 35 meter. De bruto-inhoud is 400.000 kubieke meter, waardoor het gebouw tot de grootste expositie centra ter wereld zal behoren. Prinses Beatrix en prins Claus zullen op 28, 29 en 30 augustus in Salzburg een deel van de „Festspiele" bijwonen. Het bezoek draagt een particulier karakter. Het prinselijk paar gaat rechtstreeks van Porto Ercole in Italië naar Salzburg. Tij dens hun verblijf daar zullen ook de ko ning en koningin van Thailand in Salz burg vertoeven. De KLM zal geen eerste vluchtenvelop- pen uitgeven ter gelegenheid van de ope ning van het binnenlandse luchtnet van de NLM op 29 augustus. De PTT blijkt namelijk niet van plan te zijn gebruik te maken van het NLM-net. De posterijen kunnen de post sneller vervoeren met de nieuwe motorpostrij tuigen. Bovendien lig gen de vliegvelden te ver van de ver schillende districtspostkantoren. Het zal dus niet mogelijk zijn de nieu we zegel „Bijzondere vluchten" voor de NLM-vlucht te gebruiken. De eerste ge legenheid daarvoor zal de jubileum- vlucht van Philips zijn, die op 24 sep tember begint. Een PEELING verjongt uw huid 12.50 per behandeling. Salon de Beauté - Haute Coiffure MOLENDIJK Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 In de Nederlandse rijwielindustrie is een nieuwe fusie tot stand gekomen. De verkoopmaatschappij Simplex-Locomo tief n.v. in Amsterdam en de Juncker- rijwielfabrick in Apeldoorn hebben be sloten hun reeds bestaande samenwer king uit te breiden tot een volledige sa menwerking. Tegen betaling in contanten heeft Simplex-Locomotief de beschikking gekregen over alle aandelen-Juncker. De huidige verkoopmij Simplex-Locomotief zal worden omgezet in een houdstermaat schappij, die de nieuwe combinatie over koepelt en die de naam n.v. Verenigde Nederlandse Rijwielbedrijven zal krijgen. De Simplex-Locomotief-Juncker-groep neemt in hat totaal van de Nederlandse rijwielindustrie een zeer vooraanstaande plaats in. Als bromfietsfabrikante is de Dr. J. G. M. Delfgaauw, die bij de laat ste gemeenteraadsverkiezingen in Rijs wijk met voorkeursstemmen werd geko zen, nadat hij op de KVP-kandidatenlijst op een niet-verkiesbare plaats was ge zet, heeft ontslag genomen als raadslid. Dr. Delfgaauw, die thans nog wethouder van Sociale Zaken is, motiveert zijn ont slagaanvrage met te stellen dat positie ve, creatieve politiek voor hem onmoge lijk is als gevolg van de houding die de nieuwe KVP-raadsfractie tegenover hem heeft aangenomen. combinatie van ondergeschikt belang. Bij Simplex-Locomotief-Juncker werken in totaal ongeveer 250 man personeel. In vakkringen acht men de volledige samenwerking tussen Juncker en Sim plex-Locomotief een logische consequen tie van de reeds geruime tijd bestaande banden. Er wordt rekening gehouden met een nieuwe fusie tussen de Verenigde ^Nederlandse Rijwielbedrijven en een an dere rijwielproducent in ons land/ Als fusiekandidaat wordt bij geruchte de n v. Gazelle in Dieren genoemd. Overigens legt men er in vakkringen de nadruk op dat er in onze rijwielin dustrie nog enkele andere concentraties te verwachten zijn, alle geïnspireerd door zorg over de positie van onze industrie in de EEG. Vorige week werd reeds de voorgenomen samenwerking tussen de Union-rijwielfabriek in Den Hulst en Kap- tein in Utrecht bekend. Om kwart voor acht gisteravond heeft een 27-jarige man een steen door de etalageruit van een juwelierszaak in de Leidsestraat in Amsterdam geworpen en na een green in de uitgestalde kostbaar heden de benen genomen. Iemand die vlakbij nog met een karwei bezig was, zette onmiddellijk de achtervolging in, greep de man, en leverde hem over aan de snel gewaarschuwde politie. De dief werd naar het politiebureau gebracht, waar tientallen horloges ter waarde van 6250 uit zijn zakken werden gehaald. De man weigerde één woord te zeggen, zodat zijn identiteit nog dubieus is. DEN HELDER Het loodswezen zal op verzoek van een nieuwe bergingsmaat schappij een boei leggen buiten de terri toriale wateren van Texel op de plaats waar de Duitse „Renate Leonhardt" in 1917 is gezonken als gevolg van een aanval van een Brits oorlogs schip. In het wrak zouden zich 454 kistjes goud bevinden volgens de befaamde goud zoeker Piet Visser uit Wijde Wormer, die nu met vier Zaankanters weer een ven nootschap onder firma „Renate Leon hardt" heeft opgericht. Het vijftal heeft een lening uitgeschreven om de kosten van de berging te bestrijden. Een bedrag van 25.000 gulden zou volgens de vijf fir manten voldoende zijn om de goudschat te bergen. Het plan is de bergingspoging te doen in een periode van tien dagen kalm weer in septmber. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door duikers, wier na men door de firmanten angstvallig wor den verzwegen. Piet Visser heeft al sinds 1938 een con cessie voor de berging van de goudschat die nu volgens hem 75 miljoen waard is Er zijn in de loop der jaren vele ber gingspogingen ondernomen, waarbij een enkele keer een goudstaaf werd opge haald. Piet Visser verwacht dat met mo derne duikuitrustingen een beter resul taat kan worden behaald. „Kijk maar eens naar Flipper op de televisie", zegt hij. Dan weet u, wat je met die moderne apparatuur allemaal onder water kunt doen!" Een 50-jarige Chinese kok is door de kantonrechter in Meppel tot een week hechtenis veroordeeld omdat hij reeds een jaar in Nederland verbleef zonder ver blijfsvergunning. De eigenaar van het res taurant waar de kok werkte, kreeg 130 boete. De kok zit reeds vier weken als „pas sant" in het Huis van Bewaring in Assen, in afwachting van de inmiddels aange vraagde verblijfsvergunning. Als hij die niet krijgt, wordt hij als ongewenste vreemdeling het land uitgezet. Minister Diepenhorst acht het niet raad zaam te bevorderen, dat Nederlanders zich als eerstejaars voor een studie in de geneeskunde aan een Belgische universi teit laten inschrijven. Er zijn wel studie mogelijkheden aan de vrije universiteit van Brussel voor enige tientallen Neder landse studenten, die in Nederland reeds het propedeutisch of kandidaatsexamen aan een medische faculteit hebben be haald. Dit is een mogelijkheid voor oude rejaars aan Nederlandse universiteiten, die door overbezetting van de medische faculteit een lange wachttijd zouden heb ben voor de practica van het tweede of vierde jaar. Minister Diepenhorst deelt dit mee in antwoord op vragen van het Tweede Ka merlid Van Dijk (V.V.D.). Ter toelich ting deelt de bewindsman mee, dat het risico van een mislukking van de studie in het eerste studiejaar van de Belgische opleidingen zeer groot is, omdat aan het eind van dat jaar een examen moet wor den afgelegd, dat een sterk Selectief ka rakter draagt. Gewoonlijk valt de helft van de kandidaten, waaronder een groot aantal dat al eens examen deed, af. De minister wijst er verder op, dat Nederlanders, die aan een medische fa culteit in België gaan studeren, in vele gevallen slechts een wetenschappelijke graad zullen kunnen behalen waaraan geen civiel effect verbonden is. Grote Kerk, donderdag 15 uur: orgel concert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag. 14, 19 en 21.15 uur: „Thunderball", 14 jaar. Van donder dag af 14, 19 en 21.15 uur: „Een dollar met een gaatje", 18 jaar. Frans Hals, vandaag 14 en 20 uur: „It's a mad, mad, mad. mad world", 14 jaar. Van donderdag af 19 en 21.15 uur: „Een vreemdeling in Sacramento", 14 jaar. Lido, vandaag 14 en 20 uur: „The great race", a.l. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 uur: „Geheim agent 077", 18 jaar. Luxor, vandaag 14, 19 en 21.15 uur: De negerhut van oom Tom", a.l. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 uur: „Pa trouille 13 onder Spervuur", 14 jaar. Minerva, vandaag 20.15 uur: „Het loon van de angst", 14 jaar. Van donderdag af 20.15 uur: „John Goldfarb komt terug", 14 jaar. Rembrandt, vandaag 14, 19 en 21.15 uur: „Drie nachten van liefde", 18 jaar. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 uur: „Call- girls van Kopenhagen", 18 jaar. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Met de drie Stooges in het Wilde Wes ten", 14 jaar. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 uur: „De tempel van de Witte Olifant", 14 jaar. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.30 uur: „Gisteren, vandaag en morgen", 18 jaar. Van donderdag af 14.15, 19 en 21.15 uur: „De liefde van een blondje", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Vishal (Grote Markt): Expositie van hedendaagse Amerikaanse kunst. Dage lijks van 10 tot 17 uur en op zondagen van 13 tot 17 uur. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags van 13-17 uur; zater dag eveneens van 20.30 tot 22.30 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeeld- houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16); Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag: van 13 tot 16 uur. Dagelijks (beh. zondag en maandag) de expositie „Schetsboeken van Israëls". Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 113): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 uur. Dinsdag gesloten. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Tentoonstelling van werk uit eigen col lectie. Dagelijks van 9.30-18 uur. Tot 1 september. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van F. D. van Baten burg. Dagelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zondag van 14-17 uur en 20-22 uur. Tot eind augustus. Museum Van Looy (Kamperlaan): Expo sitie van werk uit eigen collectie en van cultuurhistorische diorama's. Dagelijks van 10 tot 17 uur en op zon- en feest dagen van 13 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy Houtweg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. WOENSDAG 24 AUGUSTUS City, 20 uur: „Die Fledermaus". Ruïne van Brederode, Velserenderlaan, Santpoort: Expositie van beelden van Fred Benjamins en Arthuro Varela en van schilderijen en gouaches van Truus Menger, Hans Giesen en Ruud Cornells. Deze expositie is dagelijks geopend (tot en met 27 augustus); 21 u. opvoering op geluidsband van het klankbeeld „zingende stenen". DONDERDAG 25 AUGUSTUS City, 20 u: „Zorba de Griek". Ruïne van Brederode: Expositie van (Kleine beelden, schilderij en gouaches; 21 u.: uitvoering op geluidsband van het klank beeld „Zingende stenen". WOENSDAG 24 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Derek Flint". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrou wenjacht in Beiroet". DONDERDAG 25 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Raspoetin, de waanzinnige monnik". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Irma la Douce". Galerie Boumans, Breestraat 122, ten toonstelling schilderijen en tekeningen van Ab Jongmans, te bezichtigen van 9- 12.30 uur en 13.30-18 uur. Zijlweg 49 - Haarlem - Telefoon 14441 Aanm. van cursisten dagel. van 36 uur en 's avonds 79.30 uur! CLUBS VOOR BEGINNERS en GEVORDERDEN. Alle leeft.! SPECIALE GROEPEN SCHOLIEREN. Bij het indelen der groepen wordt rekening gehouden met leef tijd en geaardheid Prospectus op aanvrage Ruim 63 miljoen. Het Internationaal Ver bond van Vrije Vakverenigingen, waar bij ook het N.V.V. is aangesloten, tel de op 1 juli 63.359.531 leden. Er zijn 118 nationale vakverbonden bij aange sloten, die 94 landen vertegenwoordi gen. Sinds begin vorig jaar is het I.V.V.V. met ruim drie miljoen ge groeid- Uit Nieuw-Zeeland. In de Amsterdamse haven is het fregat „Blackpool" van de Nieuw-Zeelandse marine binnengelo pen. Het fregat blijft tot 27 augustus. Het ligt aan het „Stenen Hoofd". Delft breidt uit. De burgemeester van Delft, mr. J M. Ravesloot, heeft de eerste paal geslagen voor een com plex van 544 woningen en voorts de eerste geopend van 816 flats in 17 woon lagen die in staalbouw zijn gebouwd. Zowel het nieuwbouwcomplex als de staalbouwflat staan in het uitbreidings plan Voorhof, waarmee Delft belang rijk in zuidwestelijke richting wordt uitgebreid. voor Haarlem en Omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19 000 Bij de werf van Wilton Fijenoord in Schiedam ligt een zo op het oog gloed nieuw schip. Het is een bulkcarrier van 42.000 ton, welke de naam „Condo" draagt, hetgeen „Ik ben gered" betekent. Niets aan dit nieuwe schip herinnert aan de ramp van 16 juni 1965, toen op de Verolmewerf te Rozenburg de Noorse tanker „Rona Star" explodeerde en ver anderde in een hoop schroot. Aan boord verloren 16 mensen het leven en werden 26 gewond. Tien maanden heeft de werf in Schie dam nodig gehad om het rampschip in de „Condo" te veranderen. Nadat de Noor se rederij Jörgen Jensen de trieste resten van de „Rona Star" had gekocht van de verzekeringsmaatschappij gaf zij aan Wil ton Fijenoord opdracht van de „Rona Star" een bulkcarrier te maken. Dat werk is nu voltooid. De bulkcarrier van 42.000 ton heeft een lengte van 222 me ter, 14 meter langer dan de oude „Rona Star". Vijf van de zeven nieuwe ruimen werden op de werf van Cockerill in Ant werpen gebouwd, waarna deze secties naar Schiedam werden gesleept. Bij Wil ton laste men de secties tussen voor- en achterschip, de plaats waar de „Rona Star" door de explosie totaal werd ver nield. Ook het dekhuis werd vernieuwd. De „Condo" gaat op 1 september een proefvaart maken. Twee dagen later zal het schip voor de rederij zijn eerste reis maken. VWVWWVWWW%#MWWWWWWWWWVWWWWWVWW Het K.N.M.I. deelt mee: Een langgerekt hogedrukgebied strekt zich uit van Scandinavië naar de Britse eilanden. In Engeland daalde de tempe ratuur 's nachts tot twee graden Celsius, in het noorden van Scandinavië werd vier graden vorst gemeten. Aan de flank van het hogedrukgebied stroomt met noordwestelijke winden koele en onstabiele lucht naar Nederland. In deze situatie komt het komende etmaal maar weinig verandering. Naast opklaringen, die een koude nacht tot gevolg zullen hebben, kunnen er ook enkele verspreide buien voorkomen. Door de noordwestelijke wind houdt het koele weer aan. Maximum-tempera tui en OU 1 C 00 binnen- en buitenland. wind richt d e Neerslag: laatste 24 uur. p 0> Den Helder zw. bew. wnw 16 Ypenburg licht bew. nw 17 0.6 Vlissingen licht bew. nnw 16 0.1 Eelde half bew. w 17 2 De Bilt regenbui zw 17 0.1 Twente half bew. zw 18 0.4 Eindhoven half bew. w 17 0 Z.-Limburg licht bew. zzw 16 0.1 Helsinki half bew. ono 17 0 Stockholm geh. bew. no 18 0 Oslo zw. bew. winds 1.17 0 Kopenhagen geh. bew. no 14 26 Aberdeen onbewolkt wnw 13 0.4 Londen licht bew. windst. 21 0 Amsterdam licht bew. windst. 17 2 Brussel licht bew. windst. 17 0 Luxemburg zw. bew. n 16 0 Parijs onbewolkt nno 17 0 Bordeaux half bew. nno 23 0 Grenoble half bew. windst. 24 0 Nice licht bew. nnw 25 0 Berlijn zw. bew. w 17 7 Frankfort zw. bew. windst. 19 0 München geh bew. windst. 19 0 Zürich zw. bew. nnw 20 0.3 Uenève zw. bew. wzw 23 0 LiOcamo licht bew. O 26 0.3 Athene onbewolkt windst. 34 0 Rome licht bew. O 27 0 Barcelona licht bew. nnw 27 0 Madrid onbewolkt windst. 33 0 Mallorca onbewolkt windst. 34 0 Lissabon half bew. nnw 27 0 Donderdag 25 augustus Zon op 5.39 uur; onder 19.44 uur. Maan op 17.20 uur; onder uur. Maanstanden Volle maan 31 aug. 1.14 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 24 augustus Hoog water 9.38 uur en 22.10 uur. Laag water 5.06 uur en 17.28 uur. Donderdag 25 augustus Hoog water 10.54 uur en 23.25 uur. Laag water 6.10 uur en 18.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2