vraagt Von Hassel ontslag Nieuwe ontslagaanvragen van generaals verwacht Arrestaties in Chicago Rampenfonds in Oostenrijk Zuidvietnamese leger oorlogsmoe Goede raad kan niet vaak genoeg herhaald worden Van dag tot dag Westduitse generaal Trettner nieuwvorming Ee dan; het Nieuwe snelkuur houdt uw haar in conditie Senatoren tegen minister Rusk Zuiveringen in Peking gaan door Ontvoering in West-Berlijn 3kg van.&r40i Goede raad van Dobbelman is niet duur WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1966 3 (Van onze correspondent) BONN. De inspecteur-generaal van het Westduitse leger, generaal Heinz Trettner, heeft de minister van Verdediging Von Hassel zijn ontslag gevraagd. Het besluit van generaal Trettner om af te treden werd bekend één dag nadat ook van de inspecteur- generaal van de luchtmacht, generaal CLAUDIA Panitzki, een verzoek om ontheffing van zijn functie bekend was gemaakt. Panitzki zou zijn aanvrage al op 12 augustus hebben gedaan. De mi nister verbood Panitzki echter de toe gang tot het ministerie nadat hij het afgelopen weekeinde zijn chef in een vraaggesprek ernstig had becritiseerd. Oppositie Vietnam-oorlog Rotterdam ca3kg wasmiddel in voordeelt normale prijs 9.40 trek af Q5Q u betaalt netto 5.90 GEZINSWASMIDDEL Dobbelman geeft geen dure cadeautjes. En besteedt géén geld aan kostbare verpakking. Daardoor krijgt u maar liefst 3 kg wasmiddel vele guldens goedkoper. Daarom koopt de verstandige huisvrouw Dobbelman Gezinswasmiddel. Hoogschuimend Laagschuimend 3kgvanA2s' Baptisten in Sovjet-Unie krijgen gevangenisstraf SAIGON (AP)Hoe meer de oorlog in Zuid-Vietnam zich uitbreidt, des te trager en afwachtender lijkt het Zuidvietnamese leger te worden. Wat moderne gevechtstactiek en wapens betreft is dit leger ver achterop gekomen bij de Vietcong. De last van de oorlog is steeds meer op Ameri kaanse schouders komen te rusten. Dit is mijn voornaamste indruk na mijn terugkeer in Vietnam. Het tegendeel van wat de Amerikaanse mili taire strategen in de loop van de jaren wilden bereiken, lijkt te zijn ge beurd. Een van de doeleinden, toen grote contingenten Amerikaanse troepen het vorig jaar naar Zuid-Vietnam werden gezonden, was be veiliging van de kerngebieden, zodat het Zuidvietnamese leger er op uit kon trekken om de Vietcong te bestrijden. De aanwezigheid van de Amerikaanse troepen was bedoeld om de Zuidvietnamezen grotere vrij heid voor acties te geven en hun beveiligingstaken te verlichten. Laag niveau A anwijzing telegrammen Da crisis in de verhoudingen tussen re gering en leger in de Westduitse Bonds republiek spitst zich danig toe. Drie zeer belangrijke militaire functionarissen heb ben zich nu buiten werking gesteld door een actie die duidelijk de bedoeling heeft, een chaos in de politieke verhoudingen te scheppen en daardoor onparlementaire doeleinden te dienen. De Starfighter-kwestie is slechts een on derdeel van de rel- De activiteit van vak bonden in de kazernes is een ander on derwerp van militaire oppositie. De Bondsdag krijgt een moeilijke pro blematiek te verwerken, omdat door de ze situatie de gehele opbouw van verbin dingen tussen regering en leger wordt aangetast, in ieder geval aangevallen. In de Bondsrepubliek is tot dusver met pijnlijke nauwgezetheid een positieve rol van de militaire kopstukken in het lands- beleid vermeden, omdat de treurige faam van het Duitse militarisme door het bui tenland nog steeds met grote achterdocht wordt herdacht. Dat het militarisme in de zin van een politieke machtsfactor niet dood is, weet ieder Bondsdaglid evengoed als vrijwel iedere Duitse burger. Maar de vraag of dat militarisme de kans krijgt mee te regeren en zowel politiek als economisch dwang op het beleid uit te oefenen, is van zeer urgente betekenis. Ook voor het buitenland natuurlijk, dat nooit iets anders dan ellende heeft on dervonden van deze historische Duitse tu mor in een naar democratische gezond heid snakkende natie. van de Constant fabrieken. In alle maten. Direct leverbaar. 'PÖÏj^ Balm De Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid is een van de nut tigste en minst ontbeerlijke organisaties op verkeersgebied in deze tijd. Zonder haar zouden bij de regeling van het ver keer op onze wegen veel goedbedoelde maar slecht en averechts werkende maatregelen zijn en worden genomen. Het bewijs daarvan ligt in de constate ring, dat in het verleden dergelijke maat regelen inderdaad genomen zijn en later ongedaan moesten worden gemaakt. Het verkeer op de grote wegen met zijn plotselinge spitstijden en onverwacht optredende opstoppingen kan langzamer hand alleen nog maar op wetenschappe lijke manier worden geanlyseerd, waar bij bovendien nog een strenge coördinatie geboden is. Er zijn in vroeger tijden tal rijke amateuristische voorzieningen tot stand gekomen, omdat de bevoegheid toe viel aan autoriteiten die niet werkelijk deskundig waren of konden zijn. Een plaatselijke en provinciale versnippering op het gebied van de bevoegdheden werkte dan ook nog eerder verwarrend en complicerend dan lenigend. Die toestand is nog niet helemaal ge saneerd en nog steeds is een landelijke coördinatie over de gehele verkeerslinie niet verwezenlijkt, maar de samenwer king en unificatie van de voorschriften en aanwijzingen zijn toch tot snelle ontwik keling gekomen, waarbij de invloed van een internationale uniformiteit uiteraard sterk stimulerend heeft gewerkt. De wetenschappelijke benadering van verkeersvraagstukken in de boezem van bovengenoemde stichting belooft goede re sultaten, omdat de aanpak blijkbaar nu ook wordt uitgestrekt tot drastische prak tische proefnemingen. De proef tot in stelling van maximum snelheden en richtsnelheden op grote wegvakken, die op 1 september ingaat, zal een beter in zicht verstrekken in de problematiek en dus tot verantwoorde maatregelen inspi reren. Jammer genoeg blijft de verkeers- wetgeving nog steeds ten achter bij de noodzakelijke voorzieningen, bijvoorbeeld doordat zij niet de doorvoering van een minimum snelheid toestaat. Maar de nieuwe verkeerswet zal eerlang deze hin derpaal doen verdwijnen. De veiligheid van het verkeer kan na melijk ook door het opleggen van mini mum snelheid op bepaalde wegvakken ge diend worden, omdat een vlotte doorstro ming in een vrijwel gelijkgeschakeld tem po veel minder kans op ongelukken biedt. Tot dusver is deze factor in Nederland nog niet aan bod gekomen. Daarbij komt dat de oplegging van maximum snelhe den tamelijk willekeurig is toegepast, waardoor een ongeregeld tempo werd afgedwongen. Zo zijn er talrijke andere factoren in de verkeersveiligheid niet on derkend, die door wetenschappelijk on derzoek aan het licht zullen komen. Voor Nederlandse omstandigheden is een af zonderlijke studie nodig omdat deze om standigheden in vele opzichten uitzonder lijk zijn. i De mooiste verlovingsring Na het haarwassen even in- masseren - klaar! Zo maakt U stug haar soepel. Zo krijgt droog of geblondeerd haar nieuwe veerkracht. Poly-Balm is een eenvoudige - en niet dure - manier om Uw baar en. dat van Uw man en'kinderen soepel en handelbaar te hou den. Per flacon voor 2 >of 3 keer slechts 1,45 De directe aanleiding voor het initiatief van Panitzki's is dee „Starfighter"-affaire, voor Trettner is het officieel de omstan digheid, dat minister Von Hassel, zonder zijn inspecteur-generaal er over te horen, besloten heeft dat militairen lid mogen worden van een vakbond, (die is te ver gelijken met de Nederlandse ambtenaren bond). Tot nu toe werd het in strijd met de beginselen van militaire gehoorzaam heid beschouwd dat militairen beroeps halve deel uitmaken van burgerlijke or ganisaties. In feite is de oorzaak van Trettners af treden, waarmee hij al een jaar dreigt, een geheel andere. De ontevredenheid van de generaal hing zowel toen als nu samen met de weigering van minister Von Hassel om een militaire staatssecre taris te benoemen. Na deze weigering pro beerde Trettner gedaan te krijgen dat de inspecteur-generaal en niet de staats secretaris de minister als opperste bevelhebber over alle legeronderdelen zou vervangen. Ook deze poging misluk te. Toen de wet op de verandering van de organisatie in het Westduitse leger voor WASHINGTON (Reuter) Ameri kaanse senatoren, die afwijzend staan te genover de politiek van hun regering in Vietnam, hebben gisteren een felle aan val gedaan op minister van Buitenlands^ Zaken, Dean Rusk, die zij een „oorlogs- haai" noemden. Zij wensten dat president Johnson de minister zou ontslaan. Spre kende in de senaat, zei een van de (demo cratische) afgevaardigden: „De Verenig de Staten zijn de agressor in Vietnam". De socialistische Australische oppositie leider, Arthur Calwell, heeft gisteren in het Australische parlement verklaard dat het zenden van troepen naar Vietnam de ergste fout is die Australië ooit iri zijn buitenlandse politiek heeft gemaakt. „Waarom en hoe Australië bij de oorlog in Vietnam betrokken raakte is een raad sel. We zijn daar niet op grond van een of andere verdragsbepaling, we zijn er al leen omdat de VS dat wilden. De mensen die eerst aan de rokken van moeder-Enge- land hingen, bungelen nu aan de jaspan den van Uncle Sam een droevige ver toning", aldus Calwell. de bondsdagverkiezingen van vorig jaar zomer niet meer in behandeling kon ko men, besloot Trettner na lang aarzelen toch nog aan te blijven. De spanning tussen hem en Von Hassel verminderde echter niet. Als Trettners opvolger werd toentertijd de nu eveneens van het toneel verdwenen inspecteur-generaal van de luchtmacht Panitzki genoemd. Veel sympathie verwierf Trettner zich met zijn streven naar uitbreiding van de invloed der militairen in het ministerie van Verdediging niet. Niet alleen de kran tencommentaren luidden negatief. Zelfs binnen de Bundeswehr stuitte hij hier en daar op afkeuring. Dit kwam omdat men in Trettners streven ondermeer ook een hang naar persoonlijke prestigeverbete- ring zag, hoewel hij voorgaf uit naam van de Bundeswehr te spreken. Trettner was de derde inspecteur-gene raal van het Westduitse leger. Zijn be noeming in 1964 lokte luide protesten uit wegens zijn verleden: hij diende bij het legioen „Condor", nam deel aan het bom bardement op Rotterdam en de vernie lingen van de terugtrekkende Duitse troe pen in de Italiaanse stad Florence. Bin nen de Bundeswehr werd Trettner als een zwak karakter beschouwd. Kennelijk had hij het voorbeeld van Panitzki nodig om te kunnen besluiten zelf ook de dienst te verlaten. Uit het aftreden, zowel van Panitzki als dat van Trettner valt de ontevreden heid op te merken van de officieren van de oude stempel, die maar niet kunnen wennen aan het idee dat de Westduitse grondwet het opperste gezag over het le ger in handen van een burger heeft ge legd. Wanneer Von Hassel, die zich met al zijn zwakheden tegen deze militaire fron ten verzet, verplicht is te gaan, mede wegens pressie van de socialisten, mag men hopen dat zijn opvolger duidelijk de houwdegens uit de Wehrmachtperiode zal bijbrengen, dat ze op een terugkeer naar vroegere verhoudingen niet hoeven te re kenen. Er wordt binnen afzienbare tijd gere kend op nog meer ontslagaanvragen van Duitse generaals. CHICAGO (AFP) In Chicago zijn dinsdagavond zestien blanken aangehou den bij een actie tegen een demonstratie voor rassengelijkheid op huisvestingsge- bied. Ongeveer tweehonderd demonstranten negers en blanken tegen de discri minatie bij de huisvesting hielden een mars door de „blanke" wijk South Dee ring. Ruim vierhonderd politieagenten be schermden hen tegen 1500 blanken, die met hakenkruisen zwaaiden en allerlei be ledigende leuzen riepen. Dominee Martin Luther King, de voor vechter voor rassengelijkheid, is van plan zondag een betoging te houden in het dis trict Cicero, eens het bolwerk van bende leiders in Chicago, en nu een van de meest anti-negergezinde wijken van de stad. WENEN (Reuter) Het Oostenrijkse kabinet heeft dinsdag besloten dat de burgers een belasting zullen moeten be talen tot instandhouding van een rampen fonds, waaruit het herstel van de jongste waternoodschade kan worden bekostigd. Bij de overstromingen van vorige week kwamen negentien mensen om het leven. De schade wordt geraamd op ongeveer 140 miljoen gulden. De belasting zal worden geheven in de jaren 1967 tot 1970. Het parlement zal, naar verwacht wordt, volgende maand goedkeuring hechten aan dit regerings voorstel. MOSKOU. (Reuter) In de Sovjet- Unie zijn zes Baptisten voor „a-sociale activiteit" tot gevangenisstraffen veroor deeld. Dat deelt het nieuwsblad voor on derwijzers mee. Zij hadden geholpen bij de organisatie van een massale doop plechtigheid. Het blad schrijft niet hoe zwaar de straffen zijn en wanneer het proces is gevoerd. De Baptisten hebben in Rostov terecht gestaan. Ontvoering in '"-"xrs Het tegendeel is gebeurd. De Ame rikaanse troepen dragen nu het leeu- wedeel van de werkelijke strijd, de Vietnamezen voeren de meeste bewa kingstaken uit. De Vietnamese verliezen vinden voor al plaats op „het laagste niveau" van de oorlog. Zij worden geleden in ge huchten en dorpen onder de parami litaire strijdkrachten die al jaren lang bezig zijn een waterput of een landweg in handen te houden. Reeds vier jaar zijn de verliezen op dit ni veau vrijwel constant. Maar zij weer spiegelen niet de grote uitbreiding van de oorlog in het laatste jaar. Dat doen de Amerikaanse verliezen wel. Volgens de betrouwbaarste cijfers waarover ik beschik, zijn er in de maanden februari-juli 1965 meer Zuid vietnamese soldaten gesneuveld dan in dezelfde maanden van dit jaar. De to talen zijn: 4572 Zuidvietnamese gesneu velden in 1966, tegen 4896 in dezelfde maanden van vorig jaar. De Ameri kaanse verliezen hebben bijna de helft van het Zuidvietnamese dodencijfer be dragen, maar er werden meer Ameri kanen gewond. Het lagere Amerikaanse dodencijfer kan, onder andere, worden toegeschreven aan de snellere medisch hulp voor de Amerikanen. In de Koreaanse oorlog sneuvelden meer Zuidkoreaanse soldaten dan Ame rikaanse, hoewel de Amerikaanse troe pen de grootste oorlogslast droegen. Er zijn weinig tekenen, die erop kun nen wijzen, dat het Zuidvietnamese le ger dusdanig is gereorganiseerd, dat het de grote doelen kan bereiken die in 't Amerikaanse hulpprogram dat in 1961 begon, werden gesteld. Dat le ger lanceert gemiddeld tachtig opera ties op bataljonsniveau per week. Dit cijfer is de laatste achttien maanden vrijwel niet veranderd. De Amerikaan se troepen voeren gemiddeld vijftien operaties per week van deze omvang uit. De Amerikaanse verliezen aan do den en gewonden zijn naar verhouding veel hoger dan bij de Zuidvietnamezen bij deze acties. Deze cijfers duiden er op, dat de Amerikanen een veel aanvallender ge- vechtsrol vervullen. Bij al het ge praat over de noodzaak voor een gro tere geallieerde inzet van troepen in Vietnam, wordt er weinig gezegd over een grotere rol die het Zuidvietnamese leger zou moeten spelen. De Amerikaanse troepen zijn met kracht opgetreden tegen vijandige con centratie op het centrale plateau en de hoogvlakte, in 't Danang-gebied en bij Saigon. Het Vietnamese leger heeft in de Me kong-delta, een gebied zonder Ameri kaanse landstrijdkrachten, zulk een vastberadenheid niet getoond. Sommige Amerikaanse militairen pleiten thans voor een eventueel gebruik van Ameri kaanse troepen ook in de Delta. Vele Amerikaanse officieren menen, dat op het ogenblik de totale strijd macht van Saigon, bijna 600.000 man, haar maximale capaciteit heeft be reikt. Zij vermoeden, dat deze troepen, uitgeput door jaren van oorlog en ont moedigd door de binnenlandse politie ke geschillen, er weinig belangstel- Peter Arnett is vier jaar correspon dent geweest voor Associated Press in Vietnam. Hij heeft dit jaar in de Ver enigde Staten de Pulitzerprijs gekre gen voor internationale reportage. Na een vakantie is hij naar Vietnam teruggekeerd. Hij bezocht verscheidene delen van het land om zich, na zijn afwezigheid, een algemene indruk te vormen van de toestand. Zijn bevin dingen zijn interessant. ling voor hebben om de taktiek van de Amerikaanse eenheden te gaan loe passen. Deze Amerikaanse eenheden blijven soms drie maanden te velde op zoek naar de Vietcong! Dit alles baart de Amerikanen, die hopen dat de Amerikaanse troepen uit eindelijk Zuid-Vietnam kunnen verla ten zorgen. De Amerikaanse autoritei ten speculeren erop dat door het zwaarste deel van de strijd te laten dra gen door de Amerikaanse troepen - het Zuidvietnamese leger gelegenheid krijgt om kracht en moreel op te bouwen tegen Vietcong-propaganda als deze: „Vietnamese soldaten, wie wil er sterven voor de regering van Saigon? Laat de Amerikanen sterven". Het Amerikaanse opperbevel geeft niet graag het Zuidvietnamese leger moderne wapens, hoofdzakelijk uit vrees dat die in handen van de Viet cong vallen. Vietcong bataljons in de delta, waarvan er vele uitgerust zijn met de moderne wapens uit commu nistische landen, overtreffen dikwijls Zuidvietnamese bataljons in vuur kracht. Terwijl de Zuidvietnamese militai ren aan gevechtskracht hebben in geboet, lijkt het oppercommando in Saigon aan kracht te hebben gewon nen. Dit zou een resultaat kunnen zijn van de grotere gevechtsrol van de Amerikanen. Zuidvietnamese soldaten, die minder kans hebben gedood of ge wond te worden klagen niet gauw en komploteren niet. Premier Ngoeyen Cao KY heeft zich bekwamer getoond dan was verwacht. De kracht waarmee hij de boeddhis ten en twee muitende divisies in het noorden weerstond, heeft z'n positie in Saigon versterkt. Tot nu toe is Ky evenwel niet in staat geweest zijn volk ervan te overtuigen, dat de aanstaan de verkiezingen een nieuwe politieke situatie kunnen scheppen. De over heersende houding van de Zuidvietna mezen is, dat Ky waarschijnlijk geen macht zal willen prijsgeven, zelfs als hij die achter de schermen zou moe ten uitoefenen. Het enthousiasme van de bevolking kan misschien toenemen wanneer de verkiezingscampagne op dreef komt. De Amerikanen hopen, dat de verkie zingen op zijn minst de basis zullen opleveren voor democratisch bestuur. Het enorme ontwikkelingsprogram, waarvan de uitvoering het nieuwste antwoord op het probleem van de pa cificatie had moeten zijn, is geen suc ces geworden. Onderzoekers hebben ontdekt, dat duizenden ijverige man nen en vrouwen die naar de dorpen waren gestuurd om de mensen terug te winnen op de communisten doordron gen zijn van een „derde macht"-filoso- fie die sterk verschilt van die welke de regering van Ky huldigt. De Zuidvietnamese majoor die ver antwoordelijk was voor deze indoctri natie van de bevolking, is ontslagen. De Zuidvietnamese regering wil het programma zelf uitvoeren. De Ameri kanen hebben er niets mee te maken. Deskundigen hebben de strijd aange bonden met de chaotische economie. Deze is uiterst labiel. Concluderend: velen die bij de oorlog voor Vietnam zijn betrokken vinden ie zaken steeds ingewikkelder en irri- terender worden. PEKING (Reuter) Duizenden jonge lui hebben dinsdag in Peking kracht bij gezet aan de campagne voor een strengere communistische levenswijze. Zij wijzig den straatnamen. Zo werd het grote „plein van de eeuwige vrede", waar alle massabijeenkomsten worden gehouden, gemaakt tot het „plein van het oosten is rood". Voorts werden alle christelijke kerken gesloten. Onder de zes miljoen in woners van de Chinese hoofdstad leven nog geen 20.000 christenen. Ook trokken de betogers weer naar de Russische ambassade, waar zij portretten van Marx, Engels, Lenin en Stalin, met in het midden een portret van Mao Tse Toeng van groter formaat, toonden. De demonstraties verliepen rustiger dan de twee voorafgaande dagen. WEST-BERLIJN. (Reuter) Een ge maskerde man heeft maandag de vier jarige, uit Canada afkomstige kleindoch ter van een welgesteld kunsthandelaar in West-Berlijn ontvoerd. De 28-jarige moeder van het kind werd door de man met een revolver in bedwang gehouden. Na haar te hebben gebonden bedwelmde de man haar met chloroform. Toen zij bij kennis kwam vond zij een briefje waarin een losgeld van 35.000 mark voor het ontvoerde kind wordt geëist Pionier. De Franse radiopionier Pierre Descaves is dinsdag op zeventig-jarige leeftijd in Parijs overleden. Hij was voorzitter van de nationale programma raad van de Franse radio en televisie. Smokkel. De politie heeft dinsdag vier mannen en twee vrouwen gearresteerd die bezig waren drieduizend liter zui vere alcohol te lossen die zij Noorwegen hadden binnengesmokkeld uit Oost- Duitsland. Collega. Oostduitse grenswachten hebben een collega doodgeschoten toen hij naar het Westen probeerde te ontsnappen. Dat delen Westduitse grensautoriteiten mee. Parlementen. Edvard Kardelj, president van het federale parlement van Joego slavië heeft de presidenten van Oosten rijk, Bulgarije, Denemarken, Finland, Hongarije, Roemenië en Zweden uitge nodigd voor een bijeenkomst van afge vaardigden uit deze parlementen begin september in Belgrado. Schipbreuk. Drie Noren zijn dinsdag door een Brits schip opgepikt, nadat ze ten noorden van Terschelling hun jacht hadden verlaten en in een reddingboot waren gegaan. Roofoverval. Bij een roofoverval op een bijkantoor van de volksbank van Frie- drichshaven is dinsdag 16.000 mark ge roofd. De dader vluchtte in een per sonenauto. Later is een jongeman aan gehouden in deze zaak. Hij reed in een gestolen Franse auto. Banderillero. De Spaanse banderillero An dres Rizo Pastor is dinsdagavond in Bilbao door de stier op de horens ge nomen en om het leven gekomen. Rizo had tot taak het dier op te hitsen voor dat de stierenvechter met zijn voorstel ling begon. Luthersen. De Lutherse kerken in de we reld hebben 74.5 miljoen leden, twee per cent meer dan in 1963. Dat is bekend ge maakt door de Lutherse Wereldfedera tie. Van deze leden zijn 57.049.800 lidmaten van Lutherse kerken in tach tig landen, en 17,4 miljoen Luthersen die tot de verenigde evangelische ker ken in Duitsland behoren. Bosbrand. In Alaska woedt ten zuidoosten van Fairbanks een bosbrand in een ge bied van 63.000 hectares. Sinds zaterdag is het terrein van de brand met onge veer 1200 hectares uitgebreid. Honder den mensen bestrijden de brand met zwaar materieel en vliegtuigen, die che micaliën uitstrooien in de vlammen. Het werk wordt bemoeilijkt door wind en aanhoudend warm en droog weer. Het vuur bedreigt het mijnstadje Chicken.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3