Duitse bunkers in IJmuiden moeten wijken voor woningen r m j ÜM m Burgerlijke stand van Velsen I Zeer grove schuld kan soms als opzet worden beschouwd Hps Kasgeldleningen gemeente Velsen Continudienst bij papierfabriek Velsen wordt uitgebreid Belgische visser uit ziekenhuis Diefstallen in Beverwijk opgehelderd J. M. Denters wordt directeur van r.-k. Bibliotheek Velsen Carillonklanken over Velsen Straatvoetbaltoernooi Toon Hermans koopt landhuis in Limburg WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1966 mmm Aji 1 5 Hm i Nieuw jaarbeursgebouw Drukkerij P. W. Nijssen WASAUTOMATEN Recht, wet en praktijk Mr. C. A. baron Bentine \M - Bij het bouwrijp maken van de duinen ten zuidwesten van IJmuiden ten behoeve van het uitbreidingsplan Zeewijk stuit men herhaaldelijk op overblijfselen van voormalige Duitse bunkers en andere verdedigingswer ken. Deze soms diep in het duinzand begraven fortificaties moeten bij stukken en brokken worden opgebla zen, een karwei dat bijzonder veel tijd in beslag neemt. De firma J. Stolk uit IJmuiden aan wie dit opruimingswerk is opgedragen heeft er dan ook de handen vol aan. Vele honderden ku bieke meters zwaar gewapend beton moeten eerst worden blootgelegd en daarna moeizaam worden gesloopt. De resten van de vroegere Duitse kazematten hebben toch nog enig nut. Ze worden namelijk gebruikt voor het verstevigen van de voet van de nieuwe IJmuidense pieren. Er bevin den zich in het IJmuidense duinter rein nog tal van deze bunkers. Met het vorderen van de woningbouw in Zeewijk zullen ze stuk voor stuk wor den geëlimineerd. Het laten springen van deze sper- muur van 150 meter lang en ander halve meter breed is in volle gang. De brokken gewapend beton worden naar de pieren afgevoerd om te die nen als versteviging van deze havenhoofden. Deze enorme vroegere Duitse bun ker in de IJmuidense duinen zat tot voor kort diep onder het zand. Het betonnen gevaarte zal stelselmatig worden opgeblazen. Fotograaf Dick de Boer schootdeze plaat vanuit de grijper van de dragline die bezig is het fort bloot te leggen. Vorig jaar december heeft de raad van Velsen het maximum bedrag van aan te gane kasgeldleningen en kredieten in re- kening-courant voor het jaar 1966 gesteld op 16.000.000. Dit bedrag was aangepast bij de des tijds bestaande behoefte, waarbij ervan werd uitgegaan, dat regelmatig vaste le ningen zouden kunnen worden gesloten voor de financiering van de lopende kapi- taalswerken. Deze laatste veronderstelling is als gevolg van de maatregel van de centrale financiering onjuist gebleken. Sinds de invoering van deze maatregel (4 december 1965) is aan de gemeente aan vast geld slechts toegewezen 1.000.000 voor de aardgasombouw en 500.000 voor de aankoop van het gebouw Kalverstraat 11. De lopende kapitaalswerken moeten dus volledig met kort geld worden gefinan cierd, tengevolge waarvan de kort lopen de schuld, die op 1 januari 1966 circa 15.000000 bedroeg en dus reeds vrij dicht het gestelde normbedrag van 16.000.000 benaderde, in de loop van het jaar aanzienlijk boven dit normbedrag zal uitgaan. In de afgelopen jaren werden jaarlijks vaste leningen aangegaan voor meer dan 10.000.000. Er zou een gelijk bedrag voor 1966 nodig zijn om de vaste financiering van de in uitvoering zijnde werken te verzekeren. Nu deze consolida tie blijkens de tot nog toe opgedane er varing niet op korte termijn kan worden verwezenlijkt, zal het eerder gestelde normbedrag van 16.000.000 moeten wor den verhoogd. Rekening houdende met een geringe toewijzing van vaste finan cieringsmiddelen door de centrale instan tie, stellen B. en W. de raad voor het bedrag te bepalen op 24.000.000. Nadat reeds eerder de produktieeenhe- den Pm 21 en Pm 18 in de couranten papiersector van de Koninklijke Papierfa brieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen- Noord in volcontinudienst zijn gaan draai en, zal ook de papiermachine nummer 51 dit voorbeeld gaan volgen. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, zal met de produktie van ponskaar tenkarton en aanverwante soorten in vol continudienst worden begonnen op maan dag 5 september. Tot nu toe werkte men in drieploegen dienst. De indeling van de vier ploegen is reeds gereed, waarbij voor enige functies een aantal Spaanse werkkrachten wordt aan getrokken. De volcontinudienst voor genoemde ma chine wordt dus op een vroeger tijdstip ingevoerd dan aanvankelijk in de bedoe ling lag; het is een gevolg van de steeds toenemende vraag naar deze kartons. De 24-jarige Belgische matroos Germain Lahast, de enige overlevende van de Zee- brugse kotter „Heideroosje" die vorige week donderdag bij het lichtschip Goeree kapseisde en zonk, is uit het Antoniuszie- kenhuis te IJmuiden waar hij was opgeno men, ontslagen. De visser die twaalf uur ronddreef voordat hij door de kustvaarder „Alme" werd opgepikt heeft geen nadelige gevolgen overgehouden van zijn natte avontuur. Zijn vrouw haalde hem maandag van het ziekenhuis af. Tot dusver is nog geen spoor gevonden van de schipper en de machinist van de Belgische kotter die met hun schip tenonder zijn gegaan. De Amsterdamse politie heeft een 36- jarige inwoner uit Antwerpen aangehou den, die ook heeft bekend een aantal in braken in Beverwijk op zijn kerfstok te hebben. Het betreft hier de diefstallen, die in de nacht van 16 op 17 februari van dit jaar werden gepleegd en op 6 mei. Op die bewuste dagen werd namelijk in gebroken in het stationskantoor, de sta tionsrestauratie, in de kantoren van de kolenhandelbedrijven Koks en Van Doorn, garage Meerestein en in hét pakhuis van de fa. Tabak. BEVALLEN: C. M. Scheffers-Schoorl, z., Zanderstraat 10, IJmuiden; M. Plug- Houwaart, d., Waalstraat 85, IJmuiden; M. A. C. Rooijers-Spaans, d., Roemer Vis- scherstraat 17 I, Haarlem; N. Sjoukens- Kok, d., Bloemstraat 128, IJmuiden; H. Krabbendam-Woord, z., Willemsbeekweg 22, IJmuiden; M. A. Kuijpers-van Heerin- gen, d., Gildenlaan 385, Velsen (noord); J. E. C. Bodeldijk-van Dijk, Pleiaden- plantsoen 142, IJmuiden; C. H. Boon-Boe- lé, d., Alex. Bellstraat 15, IJmuiden; I. Michel-Pans, z., Stationsweg 66, Velsen (zuid); H. M. Krokkee-Draijer, z., Pres. Steijnstraat 45, IJmuiden; J. Rasterhoff- van der Munnik, d., Voermanstraat 136, IJmuiden; M. A. Lagerberg-van der Maa- rel, d., Eenhoornstraat 123, IJmuiden; I. L. de Kromme-van der Klis, d., Camera Obscuralaan 228, Amstelveen; C. Morrian- ner-Feree, z., Stratingsplantsoen 52, Vel sen (noord); J. A. de Groot-van Kampen, d., Koningsstraat 7, IJmuiden; C. E. Com mandeur-Kees, d„ IJsselstraat 69, IJmui den; J. P. Blaauboer-Brants, z., Klopper singel 77, Haarlem; T. Kwak-de Waard, z., van Lenneplaan 46, Driehuis; T. Zoei»- Glas, d., J. P. Coenstraat 131, IJmuiden; C. D. Mulder-van Lil, z., Steenbokstraat 56. IJmuiden; J. M. Paape-Maas ,z., Bree- saapstraat 76, IJmuiden; C. J. Donders- Houthuijzen, z., Brouwersvaart 140 rd., Haarlem. OVERLEDEN: A. M. van Haren, 70 jr., echtgenote van P. M. van Muilekom, Ka naalstraat 174, IJmuiden; C. M. van Dille wijn, 68 jr., echtgenote van A. W. Volmer, Kerkplein 2 a, Velsen (zuid); D. van Leeuwen, 73 jr., echtgenoot van M. v. d. Naar wij vernemen, is de heer J. M. Denters te Utrecht benoemd tot directeur van de r.k. Leeszaal en bibliotheek in Vel sen. De benoeming gaat in per 1 septem ber. De heer Denters was gedurende twaalf jaar directeur van de r.k. Centrale ver eniging voor lectuurvoorziening in Utrecht. Horst, Keucheniusstraat 18, Veenendaal; G. A. H. Valter, 62 jr., Velserduinplein 2, IJmuiden; P. van Mourik, 67 jr., echtge note van W- Kwak, Van Leeuwenstraat 21, IJmuiden; J. S. Nieuwbuurt, 65 jr., Tuin dersstraat 58. IJmuiden; T. H. M. Mei- land, 17 jr., Kerkweg 3, Santpoort. GEBOORTE. VERLOVINGS- HUWELIJKSKAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NUKCT OOSTERDUINWEG 31, IJMUIDEN - TEL 2029 D» drukker die er tevena woont, ook 'eevonde geopend Het programma, te verzorgen door stadsbeiaardier Hein de Ligt in de toren van Velsens stadhuis op zaterdag 27 augustus van 4 tot 5 uur in de namiddag, vermeldt de volgende stukken: Koekoek preludium en Fuga I voor klokkenspel van Matth. van den Gheyn; Chequetst ben ic van binnen, een oud Nederlands minne liedje; Gavotte e double van Willem de Fesch; Menuet van J. Baustetter; Giga van Fr. Couperin; Wie dat sichselfs ver heft temet, Valerius Gedenck-Clanck; Concerto (allegro) van Ant. Vivaldi; Com nu met sang, Valerius Gedenck-Clanck; Andante van Fr. Couperin; Andante van J. H. Fiocco; Allegro van B. Schepers; Trijntje Lollepot uit Oud en Nieuwe Hol- lantse Boerenlieties en Contredansen; Improvisatie over Ic seg adieu. Dit programma is geheel samengesteld uit beiaardbewerkingen van Johannes de Gruytters, beyart ofte klok-spilder der stadt en cathedrale tot Antwerpen. Door deze beiaardier, die leefde van 1709 tot 1772 is een beiaardboek „bijeenvergae- dert ende opgestelt", waarin een 164-tal stukken voorkomen, waaronder speciale beiaardcomposities, gearrangeerde cem- balomuziek en liederen. Het programma vermeldt ook enkele liederen, die in de achttiende eeuw werden gezongen. Het aantal deelnemers aan het straat voetbaltoernooi „Duinwijk" in IJmuiden neemt steeds toe, zodat voor de rest van de week nog drie wedstrijden konden worden vastgesteld. Het programma hier voor luidt als volgt: hedenavond: Le MairetelstarsCombinatie „IJmuiden"; donderdagavondRoertoppersSchilders boys (Paulus Potterstraat); vrijdagavond: Long Streetboys-Combinatie „IJmuiden". Zoals bekend worden deze wedstrijden 's avonds om zeven uur begonnen op de rolschaatsbaan bij de Radarstraat. Dinsdagavond vond hier de ontmoeting plaats tussen de Radarboys en de Schil dersboys, waarvan de eerstgenoemden zich door Frank Kerkhoff, Piet de Graaf, E. van der Vlis en Marco Kerkhoff bijzon der produktief toonden, zodat de wed strijd met een 4-0 overwinning voor de Radarboys eindigde. Eerlijkheidshalve dient hier nog wel aan te worden toege voegd, dat de Schildersboys het deze wedstrijd met tien man moesten stellen. Toon Hermans momenteel in Zwit serland aan het werk aan zijn nieuwe Amerikaanse show heeft eindelijk een huis naar zijn zin gevonden in Limburg. Van jhr. mr. H. van Meeuwen in Val kenburg kocht hij het riante landhuis aan het Vroenhof in Houthem bij Valkenburg. Het huis, 233 jaar oud, met park en wat weiland, ging voor bijna 400.000,- over in de kunstenaarshanden. Het was reeds lang bekend, dat Toon Hermans en zijn gezin graag een eigen home, „thuis" in Limburg ambieerden. De belangstelling van Toon Hermans ging daarbij niet zozeer uit naar zijn geboor teplaats Sittard, dan wel naar Maas tricht. Daar wandelde de one-man-show artiest de afgelopen maanden veel langs rustige, antieke behuizingen. Hij heeft uiteindelijk toch van zijn Maastrichtse plannen moeten afzien en zal nu bij tijd en wijle in het Valkenburgse kunnen neerstrijken. De woning aan de Zandvoortse Boule vard blijft de familie ook nog bewonen. In september treedt Toon Hermans in en kele Zuidlimburgse schouwburgen op. Tussen de bedrijven door zal hij zijn plan nen met het Valkenburgse buitenhuis verbouwingen en inrichting dan kun nen afronden. AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 Volgens artikel 276 van het Wetboek van Koophan del behoeft een verzeke ringsmaatschappij geen schade te vergoeden, welke veroorzaakt is door de eigen schuld van de ver zekerde. Van deze bepaling mogen partijen echter in de polis afwijken; dit wordt algemeen gedaan bij automobielverzekering. Wie door eigen schuld schade aan zijn auto krijgt, ontvangt evengoed schade vergoeding. De eigen schuld mag echter niet zo ver gaan, dat van opzet kan worden ge sproken. Een verzekerde, die opzettelijk schade aan richt, kan nimmer aan spraak op vergoeding ma ken. Bij opzet denken wij aan kwade trouw. Naast opzet staat schuld in engere zin, zoals bij na latigheid, slordigheid, on achtzaamheid, onvoorzich tigheid, enz. Hierbij kun nen wij onderscheid maken tussen lichte schuld en grove schuld. Hem die een kleine verkeersfout maakt, zal slechts lichte schuld verweten kunnen worden. Hiertegenover staat de grove schuld van een weg- piraat, die door zijn roe keloos rijden een ongeval heeft veroorzaakt. Zeer grove schuld grenst aan opzet. Als een auto schade te wijten is aan zeer grove schuld van de ver zekerde, is de verzeke ringsmaatschappij dan nog verplicht hem de schade te vergoeden? Het antwoord op deze vraag zal in de eerste plaats van de polis voorwaarden afhangen en in de tweede plaats van de uitleg, welke de rechter daaraan geeft. Veelal geeft de polis geen dekking tegen wagen- schade, als de bestuurder onder zodanige invloed van alcoholhoudende drank verkeert, dat hij niet in staat Kan worden geacht de auto naar behoren te be sturen. Maar in het volgende ge val ontbrak een dergelijke bepaling in de polis. Op een kwade nacht was ie mand tegen een lantaarn paal gereden, hetgeen hem een autoschade van ruim 3.000,opleverde. Voor de rechtbank be toogde de assuradeur van de auto, dat het ongeval uitsluitend veroorzaakt was, doordat de bestuurder ten tijde van het ongeval ernstig onder invloed van sterke drank verkeerde. Als bewijs hiervan legde de assuradeur een straf- arrest over, waarbij de automobilist veroordeeld was tot een gevangenis straf van drie weken. De assuradeur wees voorts op een clausule van de polis, luidende: „De ver zekeringsmaatschappij is tot vergoeding van schade niet gehouden, indien de schade is veroorzaakt door opzet of wat daarmede gelijk te stellen is van de verzekerde". De assuradeur stelde zich op het standpunt, dat de automobilist door onder invloed van sterke drank te gaan rijden een met opzet gelijk te stellen mate van eigen schuld aan het ongeval had gehad, zo dat de schade niet onder de verzekeringsovereenkomst viel. De rechtbank was van oordeel, dat degene, die onder ernstige invloed van sterke drank gaat rijden, zich zeer goed bewust is van de mogelijkheid van het ontstaan van schade. Door te blijven rijden aan vaardt hij bewust de niet geringe kans op een onge val. Dit gold in ieder geval ten aanzien van de desbe treffende automobilist, van wie uit twee vroegere ver oordelingen gebleken was, dat een bepaald gebruik van alcoholhoudende drank leidt tot een toestand, waarin hij geacht moet worden zijn auto niet meer naar behoren te kunnen besturen. Een zodanige handel wijze, die schade veroor zaakt, is gelijk te stellen met het opzettelijk veroor zaken van schade. Op grond van het strafarrest nam de rechtbank voorlo pig aan, dat de automobi list „onder invloed" ver keerde ten tijde van het ongeval. De rechtbank stelde de automobilist ech ter bij tussenvonnis in de gelegenheid tegenbewijs te leveren. Tegen dit tussenvonnis kwam de automobilist in beroep bij het gerechtshof. Het gerechtshof over woog, dat tussen opzet en schuld gedragingen moge lijk zijn, waarbij de psy chische instelling tot de gedragingen van dien aard is, dat deze met opzettelij ke gedragingen gelijkge steld moeten worden. In die zin moet de clausule in de polis verstaan worden. Maar een met opzet ge lijk te stellen psychische instelling kan aldus het gerechtshof slechts wor den aangenomen, indien de verzekerde zich ervan be wust moet zijn geweest, dat hij door zijn gedraging een aanmerkelijke kans op het veroorzaken van scha de schiep. Hiervan is geen sprake, indien de bestuur der van een motorrijtuig zich slechts bewust is van de „mogelijkheid", dat hij door zijn handelwijze schade zal doen ontstaan. Op grond van het enkele feit, dat een bestuurder „onder invloed" rijdt, kan niet worden aangenomen, dat hij een aanmerkelijke kans op het veroorzaken van schade schept en zich daarvan bewust moet zijn. De twee vroegere veroor delingen wegens rijden „onder invloed" kunnen evenmin leiden tot de con clusie, dat de automobilist zich van een grote kans op schade bewust moet zijn geweest. In beide gevallen had hij geen schade ver oorzaakt. Het is dus veel eer aannemelijk, dat hij erop vertrouwd heeft ook ditmaal geen brokken te zullen maken, aldus het gerechtshof. Met deze motivering werd het vonnis van de rechtbank vernietigd en de assuradeur tot schadever goeding veroordeeld. i

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5