MASSAGE DRUKTE PIJN WEG VLAK VOOR DE START VAN ZILVEREN ADA KOK Sterke Amsterdamse liet kief eren na om concurrenten beter te kunnen zien Eerste Nederlandse medaille in bijvak van Ada Kok Elf geselecteerden in Zeist in actie Claude Mandonnaud durft nu Poulidor aan te spreken Eerste nederlaag na Rome van Hongaarse waterpoloploeg Rapid Wien klopte Galatasaray FLINKEVLEUGEL VAN LEEUWEN SWART Estafetteploeg van Rusland vanavond sterker RESULTATEN IN UTRECHT DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1966 13 Europa Cup voetbal griepje enkelblessure onwillige dijspier -k Safonov Nederland De NICOLS VRIJDAG - 8 uur tegen A3AX W1W»WV<#VV<#VVVVVVWVlAIVVVWVWVV\AA#VVVWVVVWVVVV\AA/VVVVVWV%An»VVVVVVVVVVVVVV\A/VVVVVVW#VVVVW%IVVVWA»WVVVtAAA^#M%AA/VVVVVIAAW»VVV<WA»Vt»%WIVWW»lll»l»l#W^tl'U VWVVW\/W\#VVW\AAA#\/WV\/VV\/\A^\A/V\A/VVVVM\/VVWV\/\A/VWVV\AA/V\A/V\/\A/V\/\/\/VfW\/\/VV\#VVVVWVWWVVWWVWlM#WWVVV^A#\/\/VV\/VVWVWV\/VVVVWl#VWW,l#W«#liVWl#lM#l#VVVWllVVWVVVVVW >AA<IIIAAWA<WIAA<WWMWWAArtAAA<VAA/W\AAAftrt/\AA<WV/VftAAWWV/WAAAAA/\AftAAA/W\AA/\AAAAAAA/WVftAAAAAAft/»AftAA<M\IWMW\/W\A/lftlWWA/W\IWWft^Aft/UWUWWWWWtf *VMMW*«AfVVV\A#MVVVVWVV*/VVWVVVVVVV*/4#VVV<«rfVVVVVVVVVV%r*VVVVV%«/VVVV\A#V4#VVVVVVWVV^A/WWVVVVVVV\A#VVMV\/VVVV*A*A#%«fWVWWVMVWVV¥*fWM»*#MWt«/WVVVVI#VVl* De voor het eerst goed gevulde zwemarena van Den Hommel in Utrecht heeft gisteren minutenlang ge daverd van de aanmoedigingen en toejuichingen. De toeschouwers, nieuwsgierig geworden na het titanen gevecht tussen beide Russinnen Galina Prozumenshi- kova en Irina Pozdnyakova van de dag tevoren, zagen ineens de tanende zwemglorie van Nederland oplichten tot een intensiteit, groter dan die van het voor het eerst feilloos werkende elektronische scorebord. Ada Kok, de Amsterdamse receptioniste, die dit jaar de zware last van de Nederlandse zwemtraditie vrijwel geheel alleen op de brede schouders heeft genomen greep geheel on verwacht het zilver op de 400 meter vrije slag in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 4 min. 48,7 sec. Het had goud kunnen zijn als Ada bij de keerpunten was blijven kieferen. „Maar dan kun je de tegenstandsters niet goed zien", vertelde ze na afloop. Dus tikte Ada op de laatste banen met de hand aan en kon zij met haar onorthodoxe slag, waarbij alle kracht uit de armen komt („als zij haar benen zou gebruiken, kon «e een wereldrecord zwemmen", verzuchtte coach Kerkhoven eens), de achterstand op de jonge Frangaise Claude Mandonnaud niet geheel goedmaken. Maar het was mooi zo. Met een vrijwel zekere gouden plak in het vooruitzicht op de vlinderslag en waarschijnlijk ook een medaille voor de 4 x 100 meter wisselslag, zal Ada toch al ruim met edelmetaal beslagen uit deze kampioenschappen te voorschijn komen. Het doet wat vreemd aan te bedenken, dat Ada zich dinsdag ternauwernood voor de eindstrijd van de 400 meter had ge plaatst. Een Beatleliedje speelde haar tij dens die wedstrijd door het hoofd en ver stoorde de concentratie. Woensdag was er bijna iets veel ernstigere gebeurd. Bij het loswerken van de spieren vlak voor de race verstapte Ada zich. Hinkend van de pijn werd ze de massagekamer ingehol- pen, waar masseur Van Gelder de pijn wegdrukte. „Ze is als het ware verdoofd. Maar na de wedstrijd krijgt ze een dikke enkel," vertelde deze, toen Ada al op het startblok stond. De sfeer rond de finale was meer ge spannen dan anders. Aan de tijden van de series had men geen houvast. Wie zou Rapid Wien heeft in de Oostenrijkse hoofdstad zijn eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars overtui gend gewonnen. Met 4-0 werd Galatasa ray uit Istanbul verslagen. De ruststand was 3-0. De tweede wedstrijd tussen bei de clubs wordt woensdag 7 september in Istanbul gespeeld. over de grootste reserves beschikken? Ada vertelde na afloop: „Ik dacht dat Sosnova zou winnen. Ook Mandonnaud was natuurlijk gevaarlijk. Maar ik had me daar allemaal niet zo druk over ge maakt, omdat ik er zelf niet zoveel van verwachtte. Ik zal wel zien, dacht ik." De spanning ontlaadde zich in twee val se starts. Eerst was de Oostduitse Jutta Wanke op baan 1 te snel weg, toen Eli sabeth Ljunggren op baan 2. Wonder bo ven wonder reageerde de kamprechter bei de malen direct. Bij de derde start was Ada op baan 7 goed weg. De eerste 50 meter ging in 31,5. Na 100 meter lag ze duidelijk voor (1.07,7), de zwemsters op de banen 6 en 8, Claude Mandonnaud en Daniele Dorleans met zich meeslepend- In het midden was reeds een gat gevallen, doordat Daniele Beneck (It.), de op een na snelste uit de series en dus op baan 5 zwemmend, het tempo niet aankon. Ta mara Sosnova, de Russische favoriete, leek rustig en gelijkmatig volgens een be paald schema te zwemmen en zich van de anderen niets aan te trekken. Na 200 meter ging Claude Mandonnaud op gelij ke hoogte met Ada. Het keerpunt van het zestienjarige Franse meisje, dat pas twee jaar serieus traint, was duidelijk beter dan dat van Ada, die met de hand aan tikte. Op weg naar de 250 meter had Ada de Frangaise weer te pakken. Haar slag mocht dan niet het toonbeeld van efficien cy zijn, ze ging harder dan wie ook, maar met de volgende drie keerpunten ver speelde ze juist zoveel, dat dit door hard zwemmen alleen niet te compenseren Bijna ongemerkt is de Nederlandse elftalgroep woensdagmiddag op het KNVB-sportcentrum in Zeist, de voorbereiding voor het zware en be langrijke seizoen 1966-1967 begonnen. Slechts elf van de veertien geselec teerden kwamen op deze woensdag middag, die door stortbuien werd be heerst, in actie. Wat verdwaald lie pen ze rond op het grote veldencom- plex. Na vijf kwartier liet de bonds coach de spelers al weer inrukken. Frits Flinkevleugel ontbrak omdat een griepje hem tijdelijk heeft uitgeschakeld. Tonny van Leeuwen wel aanwezig werd door een enkelblessure tot non-ac tiviteit gedwongen en Sjaak Swart ver vulde ten gevolge van een onwillige dij spier de rol van toeschouwer. Kessler zal zondag zijn selectiegroep uitbreiden. Za terdag zal hij de ontmoeting Xerxes-ADO bijwonen en zondag trekt hij naar Am sterdam om de spelers van DWS en Feijenoord in actie te zien. Zijn rappor teurs zullen hem op de hoogte houden van de prestaties die de „mogelijken" in andere wedstrijden hebben geleverd. Het Nederlandse elftal voor de wedstrijd te gen de Hongaren zal maandagmiddag 5 september zoals gebruikelijk sedert Kessler opvolger werd van Denis Neville tijdens een pers-conferentie worden bekendgemaakt. Het ligt in de bedoeling dat het Oranjeteam van maandag tot en met woensdag in het KNVB-centrum in Zeist verblijft, van waaruit in de namid dag naar het Feijenoord-stadion wordt gereisd. Piet de Zoete, Miel Pijs, Ben Muller, Henk Warnas en Eddy Pieters Graafland aan het werk in de eerste centrale training van het seizoen 1966-1967. ClaudeMandonnaud was. Wel joegen het Nederlandse en Fran se meisje elkaar zo op, dat de overigen duidelijk achter raakten. Op de laatste baan leek het er nog even op, dat Ada de Frangaise alsnog voorbij zou gaan, maar deze verhoogde juist op tijd het tempo. Met respectievelijk 4.48.2 en 4.48.7 werden zij de eerste Europese zwemsters die dit jaar onder de 4 min. 50 sec. kwamen. Claude Mandonnaud bleef 1,3 sec. van het Europese record van de Zweedse Jane Cederquist verwijderd. Ada Kok verbeterde het zeven jaar oude Ne derlandse record van Corrie Schimmel, dat bij de Europese kampioenschappen van Leipzig door Adrie Lasterie was ge ëvenaard, met 3,7 sec. Tevoren had de finale van de 200 me ter rugslag heren een merkwaardig tafe reel opgeleverd. De Spanjaard Monzo met 2-15.7 de snelste uit de series, werd op de banen 2 en 3 geflankeerd door Oost duitsers en op de banen 5 en 6 door Rus sen. Er was dus alle gelegenheid tot het maken van combines. Inderdaad leek het of de Russen een dergelijk spel speelden. Viktor Mazanov, de snelste Europese zwemmer van de laatste jaren, lag na 100 meter ruim een lengte voor. Alle aan dacht concentreerde zich op hem, maar op de laatste twee banen schoof zijn land genoot Yuri Gromak naar voren en ter wijl Monzo en de Oostduitser Joachim Rother uitsluitend tegen Mazanov streden, reikte Gromak ver voor de anderen naar de Europese titel- Op het elektronische scorebord lichtte achter zijn naam een tijd van 2.12.9 op, ruim een seconde bo ven het Europese record van Mazanov, maar nog altijd de op een na beste tijd ooit door een Europeaan gemaakt. Leonid Ilichev, Semen Belits-Geiman, Aleksandr Pletnev en Evgeny Novikov werden als laatsten woensdagavond in goud „gevat" en in de bloemen gezet. Het goud was voor het behalen van de Europese titel op de 4 x 200 meter vrije slag estafette heren, de bloemen voor het nieuwe Europese record dat het Russische viertal op zijn naam bracht met een tijd van 8 min. 0,2 sec. Zij werden met recht gelauwerd als de grote winnaars van een prachtige strijd, waarin zij aanvankelijk als de onbetwiste heersers op de overwin ning afgingen, maar waarin de laatste man, Novikov, zich ten slotte nog tot het uiterste moest inspannen om Frank Wie- gand, die het sluitstuk vormde van de Oostduitse keten, in zijn opmars te weer staan. De zestienjarige Claude Mandonnaud, eerste op de 400 meter vrije slag, een studente uit Limoges, is een streekgenote van wielrenner Raymond Poulidor. Zij kent Raymond wel uit de verte, is ook een groot bewonderaarster van „Poupou", maar heeft hem nooit gesproken. „Ik durf de niet. Misschien nu wel, nu ik Euro pees kampioene ben", zo vertelde dit jongste lid van een groot gezin zij heeft drie broers en twee zustere. Claude, die in haar jonge leventje ook al deel heeft uitgemaakt van het beroem de ballet van Roland Petit, is in 1963 „voor de aardigheid" met zwemmen be gonnen. Een jaar later zwom zij haar eerste wedstrijd, maar maakte geen op zienbarende tijd. In 1965 viel haar talent op aan Heda Frost, die ging schaven en schaven met als resultaat een Euro pese titel in de nieuwe Franse record tijd van 4.48,2. Claude Mandonnaud heeft ook deelgenomen aan de 100 meter vrije slag. In de series maakte zij toen 1.02,3, in de finale werd zij met 1.02,9 vijfde. De 18-jarige scholier Yuri Gromak stond te huilen in de catacomben van het zwemstadion Den Hommel. Tranen van vreugde stroomden over de wangen van deze rijzige (1,86 m) jongeling. „Ik kan het niet geloven", kwam er stamelend uit. Maar Yuri moest het wel geloven, vooral toen hij uit handen van Jan de Vries de gouden medaille voor de 200 me ter rugslag in ontvangst mocht nemen. Hij, de jongeman die altijd in de scha duw van zijn beroemde landgenoot Vic tor Mazanov had gestaan, was Europees kampioen. Gromak was tevoren nimmer op de voorgrond getreden. Zijn beste tijd was 2.15,4 geweest en nu zwom hij 2.12,9. Zijn verklaring voor het plotselinge suc ces was eenvoudig: „Ik heb de laatste tijd veel met gewichten getraind en ben daardoor sterker geworden". De negentienjarige Mikhail Safonov is tweedejaars student in de lichamelijke op voeding aan de universiteit van Moskou. Hij bevond zich ook onder de deelnemers aan de spelen van Tokio, waar hij op de zevende plaats eindigde. Zijn grootste suc ces tot nog toe was het winnen van de Eu ropa Bokaal in 1965 in Salzburg, want ook bij de kampioenschappen van Rus land bracht hij het dit jaar niet verder dan de vierde plaats. In Utrecht wacht te hem echter het goud bij het schoon- springen. De start van de 4 x 100 meter wisselslag dames. Op baan 3 voor Nederland Coby Sikkens. Verder onder meer op baan 5 Christine Caron. Ada Kok had woensdagmorgen al aan getoond, dat zij van plan is zich door nie mand van titelprolongatie op de 100 me ter vlinderslag te laten afhouden. Zij lever de in de 4 x 100 meter wisselslag een grandioze krachtexplosie. Als derde zwem ster gestart maakte zij al bij de vlie gende start de haive meter achterstand op de Britse ploeg goed en zij finishte met ruim tweeeneenhalve meter voorsprong op de rest van het veld, aan Toos Beu- mer de eenvoudige zaak latend de voor sprong te consolideren. Ada's tussentijd (1.05,7) werd door niemand benaderd. De Nederlandse ploeg plaatste zich met een tijd van 4.39,4 als eerste voor de fina le. De tussentijden waren: Coby Sikkens 1.11,4, Gretta Kok 1.19,8, Ada Kok 1.05,7 en Toos Beumer 1.02,5. Als een na snel ste kwam de Russische ploeg uit de se ries te voorschijn met 4.42,8. Het ver schil tussen Nederland en Rusland zal in de finale, vanavond echter aanzienlijk minder groot zijn, want de Russen heb ben een reserveploeg ingezet, evenals trouwens Oost-Duitsland. Ferenc Konrad sloeg woedend met zijn vlakke hand op het water. De Hongaar had dit nog nooit beleefd. Hij had in de derde periode van de waterpoio-ontmoe- ting tussen Hongarije en Joegoslavië van dichtbij een keihard schot gelost, waaruit de bal vanaf de verste paal terugstuitte. Het leer kwam tegen het achterhoofd van Finale 200 meter rugslag heren: 1. Yurl Gromak (Rusl.) 2.12.9, 2. Jaime Monzo (Sp.) 2.15.7, 3. Joachim Rother (O.-Did) 2.16.7, 4. Bernard Vicente (Fr.) 2.17.0 (nw Fr. ree.), 5. Victor Mazanov (Rusl.) 2.17.2, 6. Roland Kunze (O.-Dld) 2.17.3. 7. Jozsef Csikany (Hong.) 2.18.5, 8. Danijel Vrhovsek (Joeg.) 2.19.2. Finale 400 meter vrije slag dames: 1. Claude Mandonnaud (Fr.) 4.48.2 (nieuw Frans record), 2. Ada Kok (Ned.) 4.48.7 (nieuw Ned. record), 3. Tamara Sosnova (Rusl.) 4.50.1 (nieuw Russisch record), 4. Jeannie Cave (G.-B.) 4.51.6, 5. Elisabeth Ljunggren (Zw.) 4.51.9. 6. Daniele Dorleans (Fr.) 4.54.1, 7. Jutta Wanke (O.Did) 4.59.3, 8. Daniela Beneck (It.) 5.00.3. Finale 4 x 200 meter vrije slag heren: 1. Rusland (Ilichev, Beliz-Geiman, Pletnev, Novikov) 8.00.2 (nieuw Europees record. Oude record 8.06.8 op naam van Frankrijk), 2. Oost-Duitsland (Gregor, Müller. Poser, Wiegand) 8.01.6, 3. Zweden (K. Eriksson, Ferm, I. Eriksson, Lundin) 8.04.3, 4. Frank rijk 8.05.3, 5. West-Duitsland 8.09.9, 6. Groot- Brittannië 8.14.7, 7. Spanje 8.23.8, 8. Finland 8.25.3. Einduitslag schoonspringen heren 3-meter- plank: 1. Mikhail Safonov (Rusl.) 155.27, 2. Tord Andersson (Zweden) 146.30, 3. Giorgio Cagnotto (It.) 146.21, 4. Klaus Dibiasi (It.) 142.19, 5. Vladimir Vasin (Rusl.) 141.83, 6. Pantelimon Decuseara (Roem.) 141.59. De baanindeling voor de finale van de 4 x 100 meter wisselslag dames, die van avond wordt gezwommen luidt: 1. Zweden (4.47.4), 2. Finland (4.45.7), 3. Oost-Duits land (4.42.9), 4. Nederland (4.39.4). 5. Rus land (4.42.8), 6. Groot-Brittannië (4.43.1), 7. Italië (4.45.9), 8. West-Duitsland (4.48.9). De serie-indeling voor de vandaag te zwemmen halve finales op de 200 meter vlin derslag heren luidt: lste serie: 1. Besen (O.-Dld) (2.18.4), 2. Attanasio (It.) (2.16.8), 3. Kuzmin (Rusl.) (2.15.0), 4. Feil (Zw.) (2.14.3), 5. Skavronsky (Rusl.) (2.14.7), 6. Kasvio (Finl.) (2.15.7), 7. Roig (Sp.) (2.18.1), 8. Pujol (Sp.) (2.19.4). 2de serie: 1. Kleisch (Oost.) (2.18.8), 2. Stoklasa (W.-Dld) (2.16.9), 3. Thurlev (G.-B.) (2.15.0), 4. Gregor (O.-Dld) (2.14.6), 5. Fos- sati (It.) (2.14.8), 6. Meeuw (W.-Dld) (2.16.2), 7. Bewley (G.-B.) (2.18.2), 8. Westergren (Zweden) (2.20.2). Vanavond wordt de finale gezwommen. de Joegoslavische doelman en vloog ver volgens weer in de richting van de doel- mond. Ferenc juichte al maar het was te vroeg. Want opnieuw stond het houtwerk succes in de weg Een doelpunt had de ommekeer kunnen brengen in deze ontmoeting, waarin Hon garije tegen een 3-1 achterstand opbokste. Die was, nadat de Hongaren in de eerste periode de score hadden geopend, ont staan door een grove dekkingsfout in de Hongaarse achterhoede, een doelpunt na dat Janos Konrad uit het water was ge zonden en een vier-meterworp die door de niet feilloos leidende Rus Prostyakof aan de Joegoslaven was toegekend. Pas ver in de vierde periode kon Bod nar de achterstand verkleinen. Toen was het te laat. Voor het eerst sinds de Olym pische Spelen van Rome (1960) had de Hongaarse waterpoloploeg een wedstrijd verloren. Zij moeten nu hun laatste wedstrijd vanavond tegen Oost-Duitsland winnen om nog in de finalepoule te komen. Oost- Duitsland zelf had een vrij gelukkige zege geboekt op een teleurstellende Nederland se ploeg. In de andere groep zijn Rusland en Italië, die respectievelijk West-Duits land (met 4-2) en Roemenië (met 2-1 )ver- sloegen, al zeker van een plaats bij de laatste vier. De 4-2 nederlaag tegen Oost-Duitsland, was voor Nederland nog een gunstig re sultaat na het slechte begin van de Oran- jeploeg. In de eerste periode maakte Wou- da terwijl het spel dood was een onnodige fout en werd uit het water gestuurd. Oost-Duitsland, dat toen beter polo speel de, scoorde door Rund (0-1). Toen be gon het drama. Angst beheerste het spel van de Oran- jeploeg. Wormgoor durfde niet mee in de aanval te gaan en toen de Oostduitsers de bal in bezit kregen, beging hij drie maal achter elkaar dezelfde fout en moest naar de kant. Het werd al spoedig 2-0 door Thiel, die in dezelfde periode er nog 3-0 van maakte nadat Wormgoor weer door de Italiaanse scheidsrechter Parrini was gecorrigeerd. Een debacle leek voor de deur te staan. Ten einde raad greep Van Feggelen in de tweede rustpauze in. Wormgoor en Aalberts, die geen behoor lijk schot meer kan lossen, werden ver vangen door Van Ommen en Van der Kolk en het wonder geschiedde. Ook positioneel ging de ploeg nu beter spelen en de Oostduitsers kwamen zo on der druk te staan dat zij fouten gingen maken. Toen twee maal achtereen een van hun spelers uit het water moest kon den Van der Voet en Geutjes de achter stand tot 3-2 verkleinen. Een prachtige kans op de gelijkmaker kreeg Nederland toen in de vierde periode nadat Van Om men weer was weggestuurd, de scheids rechter aan Van der Kolk een strafworp toekende. Hij faalde echter jammerlijk en dat betekende het einde van de Nederiand- se illusies, vooral toen Thiel de stand op 4-2 bracht. De slotfase werd nog even sensationeel toen Parrini tot driemaal toe twee spelers tegelijk uit het water stuurde. Kansen voor Nederland kwamen er echter niet meer. Waterpolouitslagen van gisteren: Groep E: HongarijeJoegoslavië 3—2 (01, 20, 10, 0-1); NederlandOost-Duitsland 2—4 (0—1, 0—2, 2—0, 0—1). Groep F: Roe meniëItalië 12 (01, 10, 00, 01); RuslandWest-Duitsland 42 (20, 11, 11, 00). Groep G: ZwedenTsjecho- slowakije 31 (11, 00, 10, 10; SpanjeFrankrijk 41 (00, 30, 10, 01). Groep H: BelgiëTurkije 110 (10, 10, 60, 30); IerlandBulgarije 2—6 (0—0, 0—0, 0—2, 2—4). Stand in de halve-finalegroep E: 1. Oost-Duitsland 24 63; 2. Hongarije 22, 76; 3. Joegoslavië 22 44; 4. Ne derland 20 59. Vanavond Nederland- Joegoslavië en HongarijeOost-Duitsland. Stand in groep F: 1. Rusland 24, 74; 2. Italië 24 86; 3. Roemenië 20, 3-5; 4. West-Duitsland 20, 710. Rusland en Italië zijn reeds zeker van een plaats in de halve finalegroepen. Vandaag Rus landItalië en RoemeniëWest-Duits^ land. Verliezersgroep G: 1. Zweden 24 74; 2. Spanje 22, 75; 3. Frankrijk 22, 35; 4. Tsjechoslowakije 20, 25. Verliezersgroep H: 1. Bulgarije 24 204; 2. België 24, 193; 3. Ierland 2—0, 5—14; 4. Turkije 2—0, 2—25. ADVERTENTIE hebben nog EEN KANS onder KUNSTLICHT i

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13