Wieier coaches hebben zorgen Steevens en Beugels blijven rivalen ook op Nürburgr „0p zoek naar gaten in schema van concurrent" AUTO'S VIA COMPUTER Duitse publiek koopt meer wagens uit het buitenland Praktische wenken DERKSEN te weinig MIDDELINK te veel Prolongatie van vier roeititels op Bosbaan mogelijk Prognose van Jan Derksen „Scherpe controle op doping" Variant van de Audi HANS GLAS IN ZIJN BEIERSE FABRIEK: DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1966 15 Geen rugdekking Andere problemen Troosteloos Hans Rombouts DE NIEUWE VEILIGHEIDSEISEN VOOR AUTO' GEEN CONCURRENTIE De plastic riem, versterkt met staaldraad zoals die in Glas-motoren wordt gebruikt om de boven liggende nokkenas aan te drijven. De Audi Variant, een combinatiewagen, is thans ook in Nederland verkrijgbaar. De wagen, ontwik keld uit de Audi met de 1.7 liter viertactmotor, be zit een laadruimte van bijna twee vierkante meter als de leuning van de achterbank naar beneden is geklapt. De achterdeur kan in zijn geheel omhoog geklapt worden. Prijs f 9.950. De prijzen van de Audi tweedeurs en de Audi vierdeurs zijn verlaagd; zij bedragen nu respectieve lijk f 8.950 en f 9.450. (Van onze sportredacteur) Coaches hebben geen eenvoudige baan. Zij verrichten meestal zenuw slopend werk. Dat geldt ook zeker voor wielercoaches. Neem een Joop Middelink, die verantwoordelijk is voor de activiteiten van de wegren ners. Neem een Jan Derksen die moet zorgen, dat het goed gaat met de baanrenners. Beiden verkeren dezer dagen in nerveuze spanning, want nü, bij de wereldkampioenschappen komt het er op aan. Nu de laatste tijd de coureurs meer heil zien in een car rière op de weg dan op de baan heeft vooral Jan Derksen, die in vaste loondienst is bij de KNWU het moei lijk. Bij de strijd op de baan van Frankfort, een baan die aan de vlakke kant is, om welke reden dan ook de stayersrol op 55 a 60 cm moet worden geplaatst, kan Nederland niet veel triomfen tegemoet zien. Maar Derk sen blikt vooruit en ziet - nu er o.a. dank zij de baan in Alkmaar meer activiteit op het beton valt te ver wachten - de toekoirst met vertrou wen tegemoet. Dat doet ook wegcoach Middelink, die voluit kan putten uit een reservoir van talentvolle jonge ren. Die regelmatige aanwas is niet zo maar gekomen, want toen Midde link in 1961 aan het werk toog als officiële man van de KNWU was er niet zo veel jong talent. Middelink gaat met een gedegen ploeg renners het strijdperk in, een merkwaar dige ploeg tevens, want - en dat kan al leen bij het wielrennen -van zijn zes „amateurs" hebben er al drie schriftelijk vastgelegd, dat zij na de wereldkam pioenschappen in professionele richting Vier van de vijf titelhoudsters van van 1965 zullen deelnemen aan de Euro pese kampioenschappen roeien van da mes, die van vrijdagavond 26 tot en met zondag 28 augustus op de Amsterdamse Bosbaan worden gehouden. Slechts de vier met stuurvrouw van Spartak Mos kou ontbreekt. Voor Amsterdam heeft Rusland de vier van Dynamo Moskou aan gemeld. Vast staat dat de Russische skif- feuze Gelina Konstantiova, de Russische acht van Zhalgiris uit Wilna, de Hongaar se dubbel vier, alsmede de Russische dubbel twee hun in 1965 op de Wedau- baan te Duisburg behaalde titels zullen verdedigen. In de dubbel twee zal Daina Chveiz echter niet met Maja Kaufmane uitkomen, doch met Tatjana Gomolko. De Nederlandse skiffeuse Truus Bauer, die deelneemt aan de Euro pese kampioenschappen op de Bos baan. verder gaan door het wielerleven: Beu gels (Mercier), Steevens (Caballero) en Dolman (Televizier). Aanvankelijk zag het ernaar uit, dat Middelink voor een pijnlijke beslissing zou komen te staan. Na de nationale kam pioenschappen immers had hij zeven man geselecteerd. De Amsterdammer heeft enkele nachten niet kunnen slapen in de wetenschap één van de zeven te moeten laten afvallen voor de wegrace. Maar Leo Duyndam bleek te veel last te hebben van een oude knieblessure. Hij werd nog wel behandeld, maar was toch niet fit genoeg. Toen waren er nog zes. Daarnaast kwam er de jammerlijke dopingaffaire rond Van der Horst, maar de blonde Haarlemmer bleef toch ge handhaafd. Bij de kampioenskoers op de zeer zwa re Nürburgring zal men er niet op behoe ven te rekenen, dat Beugels en Steevens elkaar rugdekking zullen geven. Die si tuatie ligt er nu eenmaal en daar heeft ook coach Middelink niets aan kunnen veranderen, al hoopt hij, dat de twee elkaar op de laatste kilometers, als er één reële kanshebber is en de ander toch niet meer normaal kan bijkomen niet extra dwars zullen zitten. De uitverkore nen hebben alles gedaan om hun vorm te spitsen. Eddy Beugels heeft zelfs tijdens de Ster van Namen een ander verzet uit geprobeerd op aanraden van zijn trouwe makker Eef Dolman. Du Bois en Wagt- mans, die nog amateur blijven Mexi co lokt hun nog, als daar tenminste nog wielrennen op het Olympisch programma voorkomt na de wijziging van de Tour formule lijken nog te licht voor een gooi naar de wereldtitel, en Van der Horst is na de vele verwikkelingen in de laatste week rond zijn persoon een groot vraagteken geworden. Van de buitenlanders zijn de Fransen (Guyot) en Italianen de gevaarlijkste ri valen, waarbij dan nog bedacht moet worden, dat men van de renners uit het oostblok van Europa weinig afweet. Op het nummer 100 km tijdrace, die vandaag in de omgeving van Keulen wordt gehouden, is het kwartet Stee- vens-Beugels-Groen-Wagtmans wel een ge gadigde voor een medaille. We herinneren aan de gouden plak in Tokio, die kon wor den uitgereikt aan het viertal Karstens- Zoet-Dolman-Pieterse. Middelink kijkt inmiddels al weer over de horizon van de Eifel heen naar de „nieuwe" wielerjeugd. „Het is goed, dat de oudere amateurs als Dolman en Stee vens overstappen. Zij zijn hier wel uitge keken. We hebben genoeg aanvulling: Du Bois, Brouwer, Duyndam, Pijnen, Van Hest, Den Hertog en noem maar op. Alleen jammer, dat er zoveel dit jaar in dienst moeten. Na de wereldkampioen schappen ga ik met die jongens praten, praten. We stippelen hun trainings- en wedstrijdprogramma uit. Ik ga ook weer fgr v mmffiÈËI llr - '/«om Amateurs sprint: Moreion (Fr.) vóór Vergini (It.) en Phakadze (Rusl.) achtervolging: Groen (Ned.) stayers: Weil (D) of Bennewitz (D). Ook kans voor Helsloot (N). tandem: Trentin-Morelon (Fr.), een Duitse tweetal en Jansen-Koopman (N). 1 km.: een Italiaan ploegachtervolging: Duitsland voor Italië en Rusland. Professionals sprint: Bianchetto (I) voor Beghetto (I) en Baensch (Austr.) achtervolging: Faggin (I) voor Bracke (B). stayers: Proost (B) met Timoner (Sp) en Oudkerk (Ned.) als kanshebbers. en nu uitgebreider overleg plegen met diverse ploegleiders. De nieuwe jon gens moeten hun kans krijgen en ervaring opdoen in buitenlandse koersen". In België kijkt men jaloers naar Neder land. Daar gaat men nu ook het sys- teem-Middelink toepassen. Er wordt daar een wegcoach aangewezen, juist zoals hier al een vijftal jaren het geval is. Voor baancoach Jan Derksen liggen de problemen op het ogenblik weer wat an ders. Heeft Middelink een het lijkt wat vreemd te veel aan goede renners voor de wereldkampioenschappen, Derk sen sukkelt momenteel met een stevig te kort. „We zitten altijd moeilijker met de banen. Praktisch iedere renner geeft de voorkeur aan de weg. Zo was het ook met Groen. Maar waar heeft Groen zijn grote naam en zijn „handelswaarde veroverd? Op de baan. Hij is nu dan ook ijlings teruggekomen". Groen is natuurlijk de grote man. Voor sprinter Jan Jansen ziet Derksen een gulden toekomst. „Hij is een geboren sprinter. Maar en het klinkt wat vreemd hij is te eerlijk. Hij zal nooit een heel klein beetje snijden of zo iets. Dat is toch schering en inslag bij de sprinters. Weet je, Jansen is een betere sprinter dan Van Vliet of ik. Eigenlijk waren wij geen echte sprinters", aldus de veelvoudige wereldkampioen Derksen. „Het zwakke punt van Jansen is nog, dat hij maar één keer per rit kan „explode ren". Als hij twee keer per manche moet demarreren is hij verslagen. Maar wat pure snelheid en kracht betreft op de laatste 300 meter zijn er weinigen op de wereld, die hem kunnen verslaan". De sprint is op het ogenblik, ook inter nationaal, een vrij troosteloze zaak. „Kijk", zegt Derksen, „een knaap als de Belg Sercu heeft de sprint veel kwaad gedaan. Hij heeft alles om een grote te worden. Maar hij wilde per se gloriëren op de weg. Het resultaat: hij heeft zich duf gereden in de modder en nu is hij nergens. Hij heeft geen moraal. Hij doet dan ook niet mee. Hij is bang om ver slagen te worden. Ik houd het bij de profs dan ook maar op een Italiaan, Bianchetto bijvoorbeeld. Bij de stayers geeft Derksen Nederland nog wel een kans. Oudkerk is weer terug in vorm en Helsloot kan bij de amateurs wel eens verrassen. De medische commissie van de UCI, die onder leiding staat van de Neder lander dokter P. van Dijk, voorzitter van de KNWU, zal tijdens de wereld kampioenschappen wielrennen, die in Duitsland worden gehouden, scherpe controle uitoefenen op doping. Dat werd gisteren aangekondigd op het congres van de UCI in Keulen. Aanvankelijk was er vooral van Ita liaanse zijde UCI president Adriano Rodoni was een van de belangrijkste woordvoerders ernstig bezwaar ge maakt tegen de plannen van de medi sche commissie. WIELRENNEN. Henk Nijdam heeft woensdag een in de Belgische plaats Eeklo gehouden wegwedstrijd voor profs met ruime voorsprong gewonnen. Hij legde de 155 km af in 3 uur en 22 min UWVWWVMWWVWV# Dezer dagen ging het gerucht over een mogelijke fusie tussen de Duitse autofabrieken BMW en Glas. Volgens de Groningse importeur van Glas in ons land zijn de geruchten onjuist. Een aandelenruil tussen beide fabrieken, die in Beieren slechts honderd kilometer van elkaar liggen, is onmogelijk, omdat Glas een compleet familiebedrijf is. In de naaste toekomst zullen beide fabrieken echter wel enige afspraken maken over de afzet en de produktie van hun wagens. Mogelijk zullen zij daarbij gebruik gaan maken van een gezamenlijk net van dealers. Naar aan leiding hiervan vandaag in „Weg en Wiel" een artikel over de kleine fabriek van Hans Glas, die tot nu toe de concur rentie van de grotere autofabrieken het hoofd wist te bieden. VEILIGHEIDSEISEN V.D.AMERIKAANSE REGERING VOOR 1967 Veilii iqhe'dsgl everihjael een ruiterwissel". [las en Temidden der giganten in de Duitse automobiel industrie gaat de Beierse Glas-fabriek onbekommerd zijn eigen weg. Na de Goggomobiel, kwamen de 1,3 en 1,7 liter limousines en de rij werd voorlopig gesloten met een acht cilinder sport coupé. Andreas Glas en ingenieur Karl Dompert die thans de directie voeren, vinden dit niet genoeg. Dit najaar zal er onder meer een Glas-model worden ge ïntroduceerd met een automatische versnellingsbak. Kennis van zaken en een feilloos instinct om „gaten" in de modellenrij van concurrerende massabedrijven te ontdekken, hebben het familiebedrijf dat eens werd ge leid door de nu 75-jarige Hans Glas in leven gehouden. Deze Hans Glas lanceerde ruim tien jaar geleden de Goggo en dit wagentje dat nog geen tachtig kilometer per uur reed, werd tot een hoeksteen van zijn bedrijf. Meer dan 250.000 Goggo's verlieten zijn fabriek. Het werden de op volgers van de scooters die de fabriek na de oorlog begon te maken. Maar de puffende wagentjes bleken de voor lopers van een „echte" serie modellen. In een interview tilde Hans Glas een tipje op, van de sluier die over zijn succesvolle zakenformule ligt; alles draait om een fijne neus die de verkoopmogelijkheden op de Europese automarkt weet te vinden, zo vertelde hij. Neem nu de 1,7 liter limousine als voorbeeld. Hij biedt aan evenveel personen plaats als de Mercedes, is een paar kilometer per uur langzamer, maar kost twee- tot vier duizend mark minder. En de 1,3 en 1,7 liter sportwagens vullen precies het gat op, dat in de middenklasse bestaat tussen de prijsverschillen van de overige Duitse sport wagens. De Beierse fabriek is er tot nu toe in geslaagd het lot van Borgward te ontlopen. De fabriek houdt strikt vast aan één principe van zakendoen. „We produceren nu 160 auto's per dag. Dat is zo'n dertigduizend per jaar. Wij wensen geen grotere produktie. Wij zijn niet van plan met de grote fabrieken te gaan concurreren", aldus Hans Glas. De twee jonge zakenlieden die hem zijn opgevolgd houden dit principe in ere. Investeringen worden uiterst behoedzaam behandeld. Geld lenen gebeurt niet. Wekt dit wellicht bij de moderne zakenman een enigszins conservatieve indruk, de tech nicus die de Glas-motoren beziet heeft alleen maar be wondering voor het vernuft en de technische vindingrijk heid van de fabriek. De 2,6 liter V 8 motor uit de Glas fabrieken werd in de „Motor Rundschau" aangemerkt als een staalde van moderne motorbouw. Vermeldenswaard van de Glas-motoren is onder meer de montage van een brede, getande plastic drijfriem, ver sterkt met staaldraad, die de bovenliggende nokkenas aan drijft. (In het 2600 motor zijn dit er zelfs twee). Het werkelijke geheim van deze kleine Duitse auto- fabriek schuilt echter in de wijze, waarop men uit gaande van slechts enkele basismotoren telkens weer een vernieuwde krachtbron meegeeft aan de opvolgende modellen. Dit bespaart de fabriek het ontwerp en de uit werking van nieuwe motoren, wat uiteraard bij een steeds verder uitbreiden van het produktieschema niet zo kan blijven. Gezien dit alles, voelt de firma, die steeds familiebezit is gebleven, dan ook weinig voor ingrijpende verande ringen. Dit hoeft trouwens ook niet. Twee jaar geleden bereikte de omzet van Hans Glas GmbH reeds het getal van tweehonderd miljoen mark. buitenspiegel Extra waar- Filters legen de luchtvervuiling Verende shxirkolom Sterkere ra i ferMissers standaandhoogte vd. bumpers illgheidsvelgen Veiligheidsslot! Binnenband loze banden Voorts: Betere verankering v.d. veiligheidsriemen, i! ii stoelen Verzonken dof en verend dashboard De Amerikaanse regering heeft een aantal eisen gesteld, inzake de veiligheid van auto's. Er is een wet op dit gebied in voorbereiding. Wordt deze wet aangenomen, dan zullen alle Ameri kaanse auto's moeten voldoen aan de serie eisen, zoals die hier in beeld zijn gebracht. Na een opzienbarend verslag over de onveilig heid van auto's van de Amerikaan Randolph Nader, heerst er in dit land grote belangstelling voor het beveiligen van de personenwagen. Mogelijk zal de Amerikaanse senaat subsidie verschaffen voor het onderzoek naar en de bouw van een auto die volkomen is beveiligd. In de Engelse Fordfabrieken helpen sinds kort com puters bij het ontwikkelen van auto's. De elektronische machines besparen op deze manier duizenden uren teken werk aan de fabrieksontwerpers. De computer, ADA ge noemd (Automatic Design Aid) heeft ongekende mogelijk heden. Binnen enkele seconden schetst zij nu „gevoed" te zijn met gecodeerde informatie auto-onderdelen en zelfs gehele auto's met een nauwkeurigheid en precisie die mensenhanden niet kunnen verbeteren. ADA is zelfs in staat het uitzicht en de ruimte te schet sen, die inzittenden in toekomstige wagens zullen hebben. In de toekomst zal het mogelijk zijn met behulp van een televisiescherm de mogelijkheden die deze computer biedt volledig uit te buiten. Thans reeds verricht de computer routinewerk binnen een fractie van de tijd die de fabrieks- tekenaars ervoor nodig zouden hebben. .y-STf V - Duitse autofabrikanten hebben dit voorjaar hun afzet in eigen land zien dalen. Van februari tot mei bleek iedere zevende auto die in de Bondsrepubliek werd ver kocht afkomstig uit het buitenland. De Duitsers schijnen het vertrouwen in hun eigen merken te verliezen. Het percentage ingevoerde wagens was deze periode hoger dan ooit tevoren. Vooral de toeneming van de Franse merken op de Duit se automarkt valt op. Daarnaast steeg de invoer van Fiat met twintig percent, waarmee de stijgende lijn van dit merk op de markt van de Bondsrepubliek zich voortzet. Hoewel er dus steeds meer wagens uit het buitenland in Duitsland gaan rondrijden, behoeven de Duitse fabri kanten zich nog geen al te grote zorgen te maken. Welis waar werd bijvoorbeeld de Volkswagen 1300 minder ver kocht, maar het verkoopgemiddelde kon gehandhaafd blijven door toenemende verkoop van grotere VW-typen. Bij Opel was het beeld precies andersom; minder vraag naar grote modellen, maar hogere verkoop van de Opel- Kadett. In een boekje van 78 bladzijden heeft B. H. Heldt enige praktische wenken samengevat voor de aspirant-auto koper. Het boekje: „Praktische wenken voor het kopen van een auto" geheten, vertelt in te simpele en daardoor niet altijd even duidelijke taal iets over verschillende auto modellen, onderhoud, kosten van autorijden enz. In het boekje komt onder meer een lijst voor van importeurs (zonder vermelding van telefoonnummer) en enige tabel len voor de berekening van de kilometerprijs. Een leesbaar geheel, waarbij vooral de tips over de aan koop van tweedehands-wagens van nut kunnen zijn. Uit gegeven bij de Amsterdamse uitgeverij Broekman en De Meris n.v. 1<tH<lll<><t<>ltwtH<wt^^ ***MMMMM>*M*"b"nnirfmmvmifvinnnnnnnnAnnnfmnnnniuuuuuinjuinnnniiniiAiinn

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15