Nederland nauwelijks tot concessies aan Indonesië bereid HET WEER MAO'S BOEK STRAKS IN DRIE VAN DRIE CHINESE GEZINNEN „Ontslag aanvaard omdat ik geen keus had" Adam Malik geschokt door toestanden in West-Irian Nederland eet straks minder varkensvlees Zilver voor Ada Kok VELSEN n v morris UST BESSELS M00IJ Besprekingen worden heel moeilijk Indonesisch beroep op Nederlandse regering Amsterdams ontslagen politiechef: Nooit iets gemerkt van een controverse met mr. Van Hall V erspreidmethode niet onwettig Corruptie op grote schaal N.Z.H. verhoogt interlokale tarieven Nieuwe directeur voor Centraal Planbureau DE LIMBURGSE KOLENHANDEL Spuiterij Uitdeukerij en Plaatwerkerij regenkleding 5477 02550) 51e JAARGANG NUMMER 249 DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mije Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Topsy12 Sport 13, 15 Weg en Wiel15 Ferdinand16 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Kans op regen Aan het strand CULTURELE REVOLUTIE B. en W. Amsterdam: Prijzen gayn omhoog Het woord is aan ADVERTENTIE Ze is naar typen Ze is naar PUM FEIJ E Voor luxe, bestel- en vracht auto's, ook touringcars. Kromhoutstraat 60 - IJmuiden (Industrieterrein) Telefoon 02550 - 2046 BEKENDMAKING BOELENSTRAAT 1 - IJmuiden VAN OOSTEN LANGE NIEUWSTR. 471 - IJMUIDEN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMEK COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Nederlands-Indonesische besprekingen over de Indonesische schulden zullen een zeer moeilijk verloop hebben. In Den Haag bestaat nauwelijks enige bereidheid de Nederlandse vorderingen op Indonesië nog verder te verlagen dan onlangs reeds is gedaan. Bovendien bestaan er ernstige bezwaren tegen de Indonesische stelling dat de schulden aan Nederland politieke schulden zijn en die aan de andere landen zakelijke schulden, zoals de Indonesische minister van Finan ciën Seda gisteren in een interview met onze reisredacteur te kennen gaf. Indonesië wil dat Nederland zijn claim voor de in 1957 overgenomen Nederland se bedrijven reduceert tot 250 miljoen gulden. Nederland vindt dat het al rijke lijk ver is gegaan met het verlagen van de oude claim van ruim vijf miljard gul den tot negenhonderd miljoen. Nederland zal bij de onderhandelingen, die maandag beginnen, een vrij sterke po sitie innemen. De Nederlandse belangen in Indonesië zijn vrijwel tot nihil gedaald. Een hard onderhandelingsstandpunt kan derhalve weinig verlies en eerder winst opleveren. De Indonesische positie is daarentegen vrij zwak. Tijdens de voorlopige bespre kingen, die Indonesische delegaties met andere schuldeisende landen hebben ge voerd is duidelijk gebleken dat deze al leen bereid zijn Indonesië tegemoet te komen in de vorm van uitstel van afbe taling, het verlenen van kredieten en het bevorderen van investeringen als eerst met Nederland een akkoord is bereikt. De uitspraak van minister Seda „Alles hangt nu af van Nederland" heeft dan ook een zwaarwegende politieke beteke nis. Een belangrijke troef van de Nederland- ge onderhandelaars zou bovendien nog de Nederlandse steun aan West-Iran (Nieuw- Guinea) zijn. Zoals onlangs bleek uit uit latingen van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Malik hoopt In donesië dat Nederland deze steun (dertig miljoen dollar per jaar) zal hervatten zo dra Indonesië weer lid is geworden van de Verenigde Naties. Nederland heeft bij de soevereiniteitsoverdracht van West-Irian bedongen dat de ontwikkelingshulp slechts verleend zou worden via de volkerenor ganisatie. Nu uit recente publikaties het Indonesische wanbeheer in West-Irian aan het licht is gekomen, kan nauwelijks wor den verwacht dat Nederland de hulp zal hervatten zonder een aantal voorwaarden te stellen. DJARKARTA (ANP) Een Molukse jongerenorganisatie in Djakarta heeft een beroep gedaan op de regering en be volking van Nederland, „terroristische R.M.S.-activiteit" te verhinderen. (R M.S. is de afkorting van Republiek der Zuid- Molukken). De oproep is ondertekend door de voor zitter van de Molukse sociale jeugdorga nisatie B.P.P.S.., E. Marantika. De Ne derlandse autoriteiten wordt verzocht, de schuldigen aan de recente aanslag op de Indonesische ambassade in Den Haag aan te houden en uit te leveren aan Indo nesië. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdag- tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk regen. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een hogedrukgebied boven Scandina vië en de Noordzee krijgt meer invloed waardoor er wat meer zon komt, al blijft de kans op een bui nog bestaan. De middagtemperatuur wordt wat hoger: 18 tot 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Minder koel. De jeugdige stoottroepen van de nieuwe Chinese culturele revolutie, Rode garde" genaamd, zijn gisteren in Peking, Kanton en Sjanghai in actie ge weest. De jeugdige zeer felle aanhangers van de ideologie van Mao Tsé-Toeng deden invallen in huizen van mensen, die ervan beschuldigd werden te luxueus te leven. De „Rode garde" sloeg ruiten stuk en sleepte meubilair en andere bezittingen naar buiten. Godsdienstige en keizerlijke symbolen in het voormalige keizerlijke Pei-hai-park een bekende toeristenattractie werden verwijderd of bedekt. Ook een aantal boeddha-beelden werd uit een tempel weggehaald, omdat ze „feodale ideeën vertegenwoordigden". De ,Rode garde", die de naam van de Chinese hoofdstad Peking wil ver anderen in Tong Fang Hong („Het oosten is rood"), maakte op aanplakbil jetten een aantal eisen bekend: antiquiteiten naar het 1. Schaf alle taxi's af en stuur deze naar de dorpen. 2. Verbied de verkoop van goudvissen, vogels en buitenland. 3. Rijkelui die al een doodkist klaar hebben staan, moeten de kist aan hout handelaren teruggeven. 4. Huiseigenaren moeten hun eigendom aan de staat overdragen. 5. De banken moeten het uitbetalen van rente op stortingen van nationale kapitalisten stopzetten. In het kader van de culturele revolutie wordt voorts hard gewerkt om in elk Chinees gezin één exemplaar van Mao Tsé-Toengs verzamelde werken te brengen: Mao in drie van de drie gezinnen! (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De hoofdcom missaris van de Nijmeegse politie, mr. F. Prick, heeft in het „Tijdschrift voor de Politie" een artikel geschre ven naar aanleiding van een gesprek dat hij gehad heeft met de oud hoofdcommissaris van politie in Am sterdam, de heer H. J. van der Molen, over diens ontslag. De heer Van der Molen, door mr. Prick gekenschetst, als „een merkwaardige man", ver klaarde in dit gesprek dat hij in een onderhoud met minister Smallen- broek zijn ontslag heeft aanvaard, omdat hij geen keus had. „In het ge sprek dat ik tevoren met de direc teur-generaal van de Openbare Orde en Veiligheid had gehad, was m\j door deze reeds meegedeeld, dat ik in ieder geval uit mijn functie zou worden ontheven, los van de vraag of ik ermee akkoord zou gaan of niet", aldus de heer Van der Molen. De oud-hoofdcommissaris heeft slechts op een beperkt aantal vragen van mr. Prick antwoord willen geven in verband met het beroep dat hij tegen zijn ontslag heeft aangetekend bij het Ambtenarengerecht. Hij sprak o.m. zijn verwondering uit over de „incomptabilité d'humeur" op grond waarvan het ontslag hem is verleend en over het feit dat minister Stnallenbroek niet, zoals toegezegd was, deze reden ook in de ontslagbrief heeft vermeld. In de ontslagbrief wordt over de feitelijke grondslag met geen woord gerept. Boven al heeft de heer Van der Molen het ont slag op grond van het „incomptabilité d'humeur" hogelijk verbaasd. „In de af gelopen tien jaren heb ik nimmer gemerkt dat er een zo ernstige controverse tussen de burgemeester van Amsterdam en mij zou bestaan. Er is daarom geen feitelijke grondslag voor mijn ontslag aanwezig. Het zou kunnen zijn dat de burgemeester om welke onnaspeurlijke reden dan ook mij minder waardeerde, maar hij heeft zich tegenover mij nimmer uitgelaten. Slechts enkele dagen na het ontslag zwaaide mr. Van Hall mij nog veel lof toe. Het was mij totaal onbekend dat de burgemeester vijf jaar geleden ten de- partemente bezwaren tegen mij zou heb ben geopperd. Ik had wel gemerkt dat de persoonlijke verhouding tussen mr. Van Hall en mij niet zo was als ik graag wil de. Daarom besloot ik te solliciteren naar een burgemeesterschap in een kleinere gemeente. Dat men in die dagen op mijn sollicitatie niet is ingegaan, bewijst nog duidelijker dat van een „incomptabilité d'humeur" nog geen sprake was, althans niet bij de burgemeester en zeker ook niet bij mij", aldus de heer Van der Molen. Het vervoeren door de politie van de opgepakte deelnemers aan de door de Ac tiegroep Vietnam op zondag 17 juli in Am sterdam georganiseerde stille tocht tegen het Amerikaanse Vietnambeleid naar di verse plaatsen aan de grens van de stad zonder dat tegen hen procesverbaal is op gemaakt geschiedde niet op instructie van of na overleg met de burgemeester, zo delen B. en W. van Amsterdam mee in ant woord op vragen van het P.S.P.-raadslid G. H. Horn. Het vervoer der demonstran ten in legertrucks is niet in strijd met enige wettelijke bepaling, aldus B. en W. De door de politie gevolgde methodiek wordt van de zijde der justitie onaan vaardbaar geacht, maar een aantal rechtsgeleerden van naam is van mening, dat het optreden past in de preventieve taak van de politie. B. en W. wijzen er op dat tegen de demonstranten alleen op getreden werd omdat de organisatoren ge weigerd hadden de vereiste vergunning aan te vragen. Deze handelwijze van de organisatoren betekende bovendien, dat vele deelnemers aan de demonstratie al lerminst konden bevroeden dat zij zich blootstelden aan strafvervolging. Tegen onwilligen, die een politieauto niet wilden verlaten is, nadat hun was medegedeeld, dat bij weigering traangas zou worden gebruikt, in één geval inder daad traangas aangewend. Het ziet er naar uit dat in de komen de maanden een verschuiving gaat op treden in de vleesconsumptie ten gunste van het goedkopere rundvlees. In de in Utrecht gehouden bestuursvergadering van het produktschap vee en vlees zijn indicaties, die op deze ontwikkeling wij zen, genoemd: de stijging van de var- kensprijzen, de groter wordende vraag van het buitenland naar Nederlands var kensvlees en de krapte bij de dekkingen ten opzichte van de vraag. Een van de bestuursleden, de heer Dinkla, waarschuwde tegen de te ver wachten verschuiving. Hij 'wenste een verdere stijging van de varkensvleesprij- zen af te remmen, aangezien de kans toch reeds groot is dat het varkensvlees in de kamende winter duurder gaat wor den. De voorzitter van het produktschap, mr. F. G. van Dijk, gaf toe dat de ont wikkeling lijkt te gaan in de richting van een verschuiving in het consumptiepa troon. Overigens noemde hij het beeld op de varkensmarkt gunstig wat de hui dige prijzen voor de consument betreft. (Door Frank de Jong, correspondent van het ANP) SOEKARNOPOERA (WEST-IRIAN) Een grootscheepse zuivering onder de duizenden Indonesische ambtenaren in West-Irian zal het gevolg zijn van een bezoek van vijf dagen, dat de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, aan dit gebied heeft ge bracht. De minister heeft er tijdens zijn verblijf in West-Irian geen doekjes om gewonden, dat het Indonesische bestuur over West-Irian, geleid door de thans ge arresteerde minister Soebandrio, een wanbeleid heeft gevoerd, dat op grote schaal corruptie is bedreven in plaats van het gebied tot ontwikkeling te brengen. Het bliksembezoek aan het eiland Biak, Sorong, Manokwari, Soekarnopoera het voormalige Hollandia en Merauke heeft minister Malik en de drie kabinetsleden, die hem vergezelden, ervan overtuigd, dat West-Irian het meest te lijden heeft gehad van de politieke inzinkingen in Djakarta. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat de veelvuldige klachten van de bevolking Kiefferen liet Ada Kok na tijdens de finale 400 meter vrije slag gister avond in het Utrechtse bad Dén Hommel bij de Europese kampioen schappen. Ada Kok verspeelde tijd met haar keertechniék („om de tegenstandsters te kunnen zien"), maar werd toch tweede. Na een enerverende race, die de Frangaise Mandonnaud met het goud bekroond zag, kon de Nederlandse topzwem- ster daarom „zilver" kussen. over de afvoer op grote schaal van goe deren van West-Irian naar West-Java meer dan gestaafd worden door de feiten. Alle winkels in het gebied zijn zo goed als leeg, nadat de Javaanse ambtenaren, die er geplaatst waren, vrijwel alles waar zij de hand op konden leggen, met inbe grip van ijskasten, motorrijwielen en fietsen, naar Java hebben verscheept. Minister Malik heeft verklaard, dat hij het gebied hermetisch zal laten afsluiten om te voorkomen, dat nog meer goederen naar elders worden afgevoerd. Hij heeft de papoea's verzocht te helpen bij het arresteren van die bestuursambtenaren, die hun onwettige praktijken nog zouden willen voortzetten. Enige van de vijf buitenlandse corres pondenten, die minister Malik op zijn tocht vergezelden, onder wie de corres pondent van het ANP werden, waar zij gingen, door verbitterde inwoners van West-Irian gevolgd. Deze mensen klaag den over de „Javaanse neokolonialisten, die vreemdelingen van cms maken in ons eigen land". Zeer geëmotioneerde vertegenwoordi gers van de bevolking zeiden, dat zij een terugkeer van het Nederlandse bestuur wensten. Anderen, minder bewogen, spra ken er hun voorkeur voor uit, dat West- Irian onder supervisie van de Verenigde Naties zou worden geplaatst, tot het rijp zou zijn voor onafhankelijkheid. Leden van de Indonesische veiligheids dienst hebben getracht persvertegenwoor digers, aan wie minister Malik bewegings vrijheid had gegarandeerd, te vangen in een net van beperkende maatregelen Soms drukten zij machinegeweren tegen de magen van correspondenten. Enigen werd „verzocht" om een lift terug naar hun hotel aan te nemen van een voor lichtingsambtenaar uit Java. Op een persconferentie heeft minister Malik hulde gebracht aan het werk van de Nederlandse, Amerikaanse, en Filip pijnse religieuze missies, die zich in West- Irian aan het onderwijs wijden. Over de vooruitgang op onderwijsgebied onder het Indonesische bestuur zei minister Malik ,ik wil geen propaganda maken. Ik ken de cijfers niet. U kunt beter niet teveel nadruk leggen op de vooruitgang die gemaakt is". (In de wekelijkse bijlage Erbij van zater dag schrijft de correspondent van het A.N.P. de heer De Jong, uitvoerig over zijn belevenissen in West-Irian). Met ingang van 1 september zullen de interlokale tarieven van de NZH worden verhoogd. De meeste kaartjes zullen vijf cent duurder worden. In enkele ge vallen vooral op grotere afstanden bedraagt de verhoging een dubbeltje. De tariefsverhoging is een gevolg van de sinds het begin van dit jaar gestegen loonkosten. De zogenoemde vaste aanslag wordt door deze verhoging van 20 cent op 25 cent gebracht. Het kilometertarief wordt met 0,1 cent verhoogd tot 3,7 cent. De omrekeningssleutels voor zes-retouren kaarten, maandabonnementen en scho- lierenkaarten blijven onveranderd. De stadstarieven in Haarlem en Leiden blij ven eveneens ongewijzigd. Met ingang van 1 oktober treedt prof. P. de Wolff af als directeur van het Oen traal Planbureau in verband met zijn be noeming tot gewoon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam. Hij zal worden opgevolgd door de onder directeur van het planbureau prof. C. A- van der Beid. Paul Brulat: De maatschappij heeft de misdadigers die zij verdient. Voor de BETERE ANTRACIET Brouwersvaart 106 - Telefoon 10748 HAARLEM Barteljo ris straat Haarlem - iet tSJO leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (028) 22 55 94 Ons telefoonnummer is nu Ons adres is gewijzigd in EXPEDITIEBEDRIJF Sterpunt voor al uw vervoer, zie ook onze advertentie elders in dit blad. DAMESKAPSALON Telefoon 8166

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1