Duitse „oude garde "-generaals willen meer politieke invloed Top Bundeswehr droomt van glorieuze dagen van weleer ^Poly^ Zware krachtproef op komst voor Britse premier Wilson Sovjet-Unie lanceert Loena-11 Vorstelijk volkje Nieuwe snelkuur houdt uw haar in conditie Roberts ontsnapte aan achtervolging van politie-agent Guernica Rotterdam Steun nodig van vakcentrale TUC Zuidvietnamese marine zou Vietcong helpen DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1966 3 Parlementscommissie in VS wenst zware straf op steun aan Noord-Vietnam wm W- t s j (Van onze correspondent) BONN. Een derde hoge officier heeft bij de Westduitse minister van Verdedi ging, Von Hassel, zijn ontslagaanvrage ingediend. De rij werd geopend door de inspecteur-generaal van de Luchtmacht, Panitzki. Daarop volgde het, minstens even opzienbarende, aftreden van de in specteur-generaal van de Landmacht, Trettner. Woensdag heeft generaal-ma- joor Günther Pape, opperbevelhebber van het „Wehrbereich III", om vervroegd pensioen gevraagd. Was Panitzki's onmin met de gang van zaken voortgesproten uit de Starfighter- problematiek, Trettner zowel als Pape gaven als reden voor hun aftreden op, dat WASHINGTON (AP en AFP) De commissie van onderzoek inzake anti- Amerikaanse activiteiten, een subcommis sie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met zeven tegen één stem haar goedkeuring gehecht aan een voorstel om zware straffen te stellen op het verlenen van materiële steun aan Noord-Vietnam door Amerikaanse on derdanen. Het voorstel zal waarschijnlijk de steun krijgen van het Huis van Afge vaardigden, maar dit is wat de Senaat betreft niet zo zeker. De onder-minister van Justitie, Ramsey Clark, heeft de commissie te kennen gegeven dat het voorstel nutteloos en wellicht zelfs onge grond is. Balm Na het haarwassen even in- masseren - klaar! Zo maakt U stug haar soepel. Zo krijgt droog of geblondeerd haar nieuwe veerkracht. Poly-Balm is een eenvoudige - en niet dure - manier om Uw haar en dat van Uw man en kinderen soepel en handelbaar te hou den. Per flacon voor 2 of 3 keer slechts 1,45 '''Ven»0 Von Hassel het toetreden van militairen tot een civiele vakbond heeft toegestaan. Van Trettner weet men echter dat de oorzaak van zijn ontevredenheid elders ligt. Hij wilde op het ministerie van Ver dediging een militaire staatssecretaris be noemd zien om militaire invloed op het politieke terrein van de landsverdediging te verkrijgen. Of hij uit naam van de Bundeswehr dan wel uit een streven naar eigen positieverbetering sprak, is een tweede. Vast staat in ieder geval dat de opper- officieren van de oude garde met lede ogen zien dat de topfuncties in het mi nisterie in handen van burgers zijn. Maar de Westduitse grondwet schrijft dat voor, en deze grondwet is niet meer dan een produkt van een collectieve doodsangst van haar opstellers voor de terugkeer van de toestanden in de republiek van Weimar. Die is ondermijnd door beroeps officieren, waardoor in feite het bed voor Hitier werd opgemaakt. Ook generaal-majoor Pape gaf de vak bondskwestie als reden van zijn ontslag op. De ware reden is waarschijnlijk even eens een andere. Welke dat is, staat niet met zekerheid vast. De geest onder de oude garde in het nieuwe Duitse leger is immer een bron van speculaties geweest. Het door de Oostduit-sers uitgegeven bruin- boek over „oorlogsmisdadigers in de Bondsrepubliek" vermeldt over Pape dat deze „als commandant van de tankdivi sie Feldherrhalle" vanwege zijn niets ont ziende optreden in de Sovjet-Unie door Hitler met het eikenloof werd gedeco reerd. Nu is het Oostduitse bruinboek in zo verre oneerlijk, omdat het zwijgt over de verledens van Ulbrichts onderdanen. Maar omdat Duitse biografieën, ook van openbare persoonlijkheden, of het nu bondsdagleden, industriëlen, schrijvers of soldaten zijn, het doen voorkomen alsof de Hitler-periode in het leger van de be schreven helden één lange zomervakantie was, waarin niets gebeurde, is men ge dwongen het bruinboek af en toe te hante ren. Hieruit stammen ook de al genoeg zaam bekende gegevens over de beide an dere revolte-makers, Panitzki en Trettner. Het is geen anti-Duitse hetze, wanneer men zich op de oorlogsverledens van de oude garde bezint. Temidden van de hui dige crisis in de Bundeswehr, en met de verwachting van nog meer verzoeken tot ontslag, begint men in de Bondsrepubliek zelf al openlijk van een „nuttige zuive ring" te spreken. De oude garde vormde helaas onvermijdelijk een belangrijke ba sis bij de opbouw van de Bundeswehr. Ze was steeds een gevaarlijk element. Ze slaagde erin de sympathieke generaal Baudissin uit Bonn te verdringen. Hij was de vader van de werkhypothese dat de moderne soldaat een „burger in uni form" is. Baudissins handboek over de interne opbouw van de Bundeswehr, waarin het leger als een verzameling van moderne en hoog ontwikkelde technici wordt beschreven, had het militarisme in West-Duitsland voor goed van zijn loodzware traditie kunnen bevrijden. Het was de oude garde die erop aan drong dat de aanvankelijk uiterst sobere Bundeswehr-uniformen met steeds meer zilveren en gouden voorwerpen werden behangen, dat er vaandels kwamen en an LONDEN, (AFP) Harry Roberts, de laatste nog voortvluchtige verdachte van de moord op drie Britse politie-agenten in Londen, is gistermiddag op het nipper tje aan arrestatie ontkomen. De man, naar wie nu al dertien dagen lang vijftig mil joen Engelsen uitkijken, werd midden in Londen door een politieagent ontdekt in de Londense wijk Soho. De agent was er stellig van overtuigd dat hij Roberts zag. De man sprong echter onmiddellijk in een bus. De agent riep een taxi en volgde de bus tot in de wijk Islington waar de achtervolgde bij het Sadlers Wells-theater uit de bus sprong. De agent, Bob Harding, sprong eveneens uit zijn taxi en wist de man die hij ach terna zat bij zijn mouw te grijpen. Na een korte worsteling bevrijdde de man zich echter en verdween in enkele steegjes. De gehele wijk werd vervolgens binnen enkele minuten door vijfhonderd politie mannen „afgegrendeld", van wie sommi gen gewapend waren en anderen politie honden bij zich hadden. Hoe 'de politie echter ook zocht, die man die op Roberts leek, of wellicht Roberts was, was niet te vinden. De politie-operatie die vlak voor het spitsuur begon, veroorzaakte geweldige verkeersopstoppingen. Het bureau van de Londense politie dat als centrale is inge richt voor de jacht op Roberts, heeft in middels 3600 meldingen ook uit het buitenland ontvangen van mensen, die menen Roberts gezien te hebben. dere militaire totems, die door president Lübke, als oud-soldaat, maar al te graag werden aangebracht en uitgereikt. Het is mogelijk dat deze, door de be trokkenen zelf ontketende zuivering, wan neer zij doorzet, een jongere generatie de mogelijkheid geeft op hogere posten in het Duitse leger haar moderne invloed te doen gelden. Men mag dan echter niet uit het oog verliezen, dat een groot deel van de jonge garde tijdens zijn opleiding, onder invloed van deze zelfde oude gar de, de neiging heeft niet zelden nog fana tieker te zijn dan de leermeesters. Wanneer het tot een zuivering ten goede zou komen, geschiedt dit niet dankzij, maar eerder ondanks de huidige minis ter van Verdediging, Kai Uwe von Hassel. De revolte tegen Von Hassel is niet de strijd van de oude tegen een nieuwe ge neratie. Von Hassel is een uiterst conser vatief man, die zich graag tot de zoge naamde Duits-nationalen rekent, wat men geen vooruitstrevend standpunt noemen kan. Het is waarschijnlijk dat de revolte in hoofdzaak ontstaan is uit ergernis over de machteloosheid waarmee deze minis ter, die voor de leiding van een gigan tisch bedrijf als een modern leger niet de capaciteiten heeft, tegen de lopende pro blemen aankijkt. Daarbij spreidt Von Hassel een combinatie van zalverigheid en hooghartigheid ten toon, waarmee hij geen vrienden maakt. Als super-ambte naar heeft hij bovendien zijn ressort tot een dergelijk bolwerk van ambtenarij uitgebouwd, dat iedere noodzakelijke be slissing bij welke eenheid dan ook, ge doemd is eindeloos te worden uitgesteld. De belangrijkste zuivering zou dan ook het vertrek van minister Von Hassel zelf zijn. Algemeen neemt men aan, dat zijn heengaan slechts een kwestie van tijd is. Op het ogenblik zou het echter de zelf aan ernstige critiek blootstaande kanse lier Erhard slecht uitkomen zijn minister van Defensie wegens onbekwaamheid te moeten ontslaan. Men neemt dan ook aan, dat dit voorlopig Von Hassels redding zal zijn. LONDEN, (AP) Premier Harold Wilson zal zijn prestige op het spel zet ten in een gevecht om de georganiseerde Britse arbeiders te doen instemmen met Het programma voor bestedingsbeper kingen van de regering De Britse premier heeft een uitnodiging aanvaard om het congres van de vakcen trale T.U.C. op 5 september toe te spre ken. Twee dagen daarna zullen de 170 bonden die in de T.U.C. verenigd zijn stemmen over al of niet steun verlenen aan de bevriezing van de lonen. De alge mene sevretaris van de T.U.C., George Woodcock, heeft voorspeld dat het in ie der geval een beslissing met een krappe meerderheid zal worden, hoe deze ook uitvalt. Een kleine zege zal echter ook een slag zijn voor Wilson. De Labourregering steunt namelijk zeer sterk op de vakbon den. Als de regering niet de vrijwillige medewerking' krijgt van de bonden bij het bevriezen van de lonen dan kan de regering gedwongen worden de bevriezing te gelasten op grond van de volmachten die het parlement al heeft verstrekt. Dit zou tot een scheuring kunnen leiden tus sen de politieke en de vakbondsvleugel van Labour. De bevriezing van lonen, prijzen en di videnden is mede bedoeld als shock-the rapie voor het wijzigen van verouderde bedrijfsleiding en arbeidspraktijken. De schok is op de Londense beurs al te voe len. De index voor dertig industriële aan delen van de „Financial Times" is voor het eerst sedert februari 1963 tot beneden de 300 punten gedaald. In die periode kwam voor Groot-Brittannië het einde van een bestedingsbeperking ter bescherming van het pond en was het land in de greep van de ergste winter van de afgelopen eeuw. Het Oostduitse bruinboek over het politieke verleden en de oorlogs misdaden van heel wat figuren die nu in de Bondsrepubliek weer een belangrijke rol spelen, is niet on verdacht. Maar ook de Westduitse „helden-verhalen", waarin het oor logsverleden van vele opper-offi- cieren van de Bundeswehr met het rozige licht van een soort vaag heldendom wordt beschenen, zijn oneerlijk. Heinz Trettner, de afge treden inspecteur-generaal van de Westduitse landmacht wordt in het Oostduitse bruinboek beschuldigd van vele oorlogsmisdaden, o.a. de verwoesting van de Spaanse stad Guernica in 1937, de verwoesting van Rotterdam in 1940 en misdaden tegen burgers en krijgsgevangenen in Italië, waar hij een divisie para's commandeerde. In de DDR werd deze propagandistische foto ver spreid, toen Trettner werd benoemd tot inspecteur-generaal. Gymnastiek. De Russische fabrieken heb ben opdracht gekregen hun arbeiders dagelijks gymnastiekles te geven als onderdeel van een nieuw landelijk „blijf fit" programma. In een commu niqué van de regering en partij wordt gezegd dat de sport in het belang is van de geestelijke en lichamelijke ont wikkeling van de Russen. NEW YORK (AP, Reuter en AFP) lil Zuid-Vietnam is een onderzoek aan de gang naar vrijgeleide die de Zuid vietnamese marine aan Vietcongschepen zou hebben verleend. Inheemse sche pen die levensmiddelen en oorlogsgoede ren voor de Vietcong vervoeren, waar onder ook Amerikaanse goederen, die ge stolen of op de zwarte markt gekocht zouden zijn, kregen vrije doorgang van de marine van de regering Ky, aldus maakte een Amerikaanse radio- en te levisiemaatschappij gisteren bekend. Een Amerikaanse functionaris in Saigon ontkende iets te weten van dergelijke incidenten of van een onderzoek. President Johnson heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat de Verenigde Staten graag zouden zien dat een pan-Aziatische conferentie zich met de kwestie-Vietnam zou bezig houden. Maar de VS willen niet de indruk wek ken op een dergelijke bijeenkomst aan te dringen, uit vrees dat Hanoi hierop ongunstig zou reageren. De vraag over de Amerikaanse instal laties die op het ogenblik in Thailand worden gebouwd, beantwoordde de pre sident door te zeggen dat men plannen in studie heeft om bases in Thailand en Zuid-Vietnam om te bouwen voor niet-militair gebruik zodra de Amerika nen zich kunnen terugtrekken. Hij gaf opnieuw uiting aan zijn ver langen dat de Amerikaanse reizende am bassadeur, Averell Hamman een bezoek aan Cambodja zal brengen om de ban den tussen beide landen nauwer aan te halen. Harriman zou begin volgende' maand een bezoek brengen aan het Cam bodjaanse staatshoofd, prins Norodon Si- hanoek, maar de laatste liet enkele we ken geleden weten dat Harriman niet meer welkom is in verband met een Amerikaanse luchtaanval op een Cam- bodjaans grensplaatsje. De verwachte wijzigingen op het minis terie van Buitenlandse Zaken maakte Johnson niet bekend. Wel liet hij weten dat Dean Rusk de leiding zal behou den. MOSKOU (Reuter en AP) In de Sovjet-Unie is een raket naar de maan gelanceerd. Aan boord van de raket be vindt zich een automatisch station, „Loe na-11", dat 1.640 kilo weegt. Alle instrumenten aan boord functione ren normaal. Wat de Russen precies met de Loena-11 willen bereiken, is niet ont huld in het communiqué. Het is dus niet bekend of het maanschip evenals de Loena-9 een zachte landing op de maan moet maken. De Loena-9 maakte op 3 februari een zachte landing op de maan en zond beelden van het maanoppervlak naar de aarde. De Loena-10 draait nog steeds als satelliet om de maan. In een later bericht van het Russische persbureau Tass werd gezegd dat het voornaamste doel van de satelliet is, ver dere proeven te nemen met kunstmaan systemen, en wetenschappelijk onderzoek in de ruimte om de maan. Dit zou erop kunnen wijzen dat de Loe na-11 waarschijnlijk een kleine baan om de maan zal moeten draaien, maar niet op het maanoppervlak zal landen. In Vaduz, de lieftallige hoofdstad van het vorsten dom Liechtenstein, waren op die warme julimiddag in de etalages van een aantal winkels televisietoestellen ge zet, zodat de toeristen de eindstrijd om het wereld kampioenschap voetballen konden volgen. Weliswaar be zorgde de V.V.V. van Vaduz daardoor tachtig percent van haar bezoekers een schrijnen de teleurstelling, aangezien die tachtig percent uit Duit sers bestond, maar toch kan men zoiets als een uitsteken de toeristische service be schouwen. Een toerist heeft er immers ook recht op de ondergang van zijn natie op de voet te kunnen volgen in zijn vakantie-oord. Het vorstendom vormt een bijna sprookjesachtig stukje curiosum in het politiek-eco- nomisch-maatschappelij ke patroon van West-Europa, of schoon dat meer schijn dan werkelijkheid is. Maar daar om des temeer, want sprook jes plegen nu eenmaal meer schijn dan werkelijkheid te zijn. Toeristisch is het natuur lijk volledig en onherstelbaar aangetast: het stroomt met de regelmaat van het getij vol en leeg en de heen- en weer gaande golven vreemdelingen laten rijkelijk slib na, in de vorm van klinkende deviezen. Vaduz is dan ook één ver kooplokaal van souvenirs en dure drankjes, kleurig en meestal zonnig zich uitstrek kend aan de voet van het Ratikon massief en onder da hoogverheven residentie van de vorst. Toch is het geen fos siele verzameling van toeristi sche conserven. Liechtenstein heeft immers alles wat een staat leven en actualiteit geeft: welvaart, een vorst, een druk grensverkeer, eigen post zegels en een democratisch- parlementair bestel. Het heeft bovendien ook nog een mis lukte aanslag op de erfopvol ger in zijn geschiedenisboekje en zelfs een leger. Dat leger kan men bij ieder souvenir winkeltje op een kleurige prentbriefkaart zien hangen: een bejaarde man met witte baard in uniform compleet met schietgeweer. Het is mij ontgaan of deze grijsaard nog leeft of reeds gehemeld is. Hij was, of is, in ieder geval het volledige Liechtensteinse de fensie-apparaat. Als het vor stendom zich via een ambiti euze minister van Buitenland se Zaken genoopt zou hebben gevoeld deel te nemen in de Atlantische samenwerking, zou deze oude van dagen de NAVO-bijdrage hebben ge vormd. Een zuivere weerspie geling van wat een klein volk aan defensieve kracht kan op brengen in overeenstemming met zijn tal en last. De Liechtensteiners vinden het een absurd idee, dat men belasting verschuldigd zou zijn om te kunnen voortbe staan. Door een fortuinlijke speling van het lot leven zij onder een bewindje dat dit eveneens een absurd idee vindt. De vorst heeft de vor stelijke overtuiging dat zijn eigen fabelachtige rijkdom hem gegeven is om zijn land te financieren. Hij doet de in vesteringen uit eigen midde len en merkwaardig genoeg wordt hij daar steeds rijker van. Nu is het in onze wereld nooit een uitzondering ge weest dat vorsten steeds rij ker werden. Wat wel belang wekkend kan worden ge noemd is het verschijnsel dat de onderdanen er niet armer door worden. Op minder gelukkige plek jes van Europa terechtgeko men burgers groeien van jongsaf op in de overtuiging, dat zij zelf verantwoordelijk zijn voor de financiering van hun staat. Vandaar, dat zij zonder morren een aanmer kelijk deel van hun zuurver diende inkomen naar de schatkist brengen. Nuchter beschouwd echter is die toe stand de bron van nagenoeg alle maatschappelijke narig heid. Loonstrijd, prijzenoor log, sociale onrust, misdadig heid, politieke verbittering en in het algemeen onderling wantrouwen in een samen leving vinden voornamelijk hun ontstaan in de schrome lijke onttrekking door de staat van welvaartsmiddelen aan het individu. Arbeidszin, gevoel voor orde en maat schappelijk fatsoen, levens blijheid en morele standvas tigheid zijn produkten van de welvaart in individuele be tekenis. Niet van een welvaart die uitsluitend is af te lezen uit staatsbegrotingen en naj tionale handelsbalansen, maar ook uit de huishoudboekjes van de gezinnen en de porte monnees van de aparte men sen. Het is wel merkwaardig dat de algemeen geldende levens beschouwing van de moderne mens op voornamelijk twee schijnbare waarheden berust, in welke politieke of culturele hoek hij ook leeft. Ten eerste dat het individu het exploita bele eigendom van de ge meenschap is en ten tweede dat de staat niet kan bestaan zonder een aanmerkelijk deel van zijn inkomsten op vol strekt onproduktieve manier te verkwisten. In Liechtenstein gaat men nog steeds van de oorspron kelijke, elders vergeten waar heid uit dat de arbeid en de verdiensten van de burger zijn eigen onvervreemdbare eigen dom zijn. Men kan zich daar de weelde van die doctrine veroorloven, maar aan de an dere kant wordt de houdbaar heid ervan duidelijk bewezen. In Liechtenstein wordt geen cent verkwist. Het reeds ge noemde leger van één man is door alle eeuwen heen vol doende gebleken om de vei ligheid te handhaven. Andere staten in Europa hebben met miljarden minder veiligheid kunnen kopen dan Liechten stein. En daarbij komt nog dat de prentbriefkaart met de ou de soldaat erop een zeer winstgevend object blijkt. Liechtenstein is dus, kan men wel zeggen, het enige land ter wereld waar de defensiekos- ten een produktieve belegging vormen. Overal elders zijn deze kosten niet alleen winst loos, maar zelfs verliesgevend. En nu kan men beweren dat Liechtenstein verschrikkelijk heeft geboft dat het nog steeds niet van de aardbodem is weggevaagd door vreemde militaire machten - maar geldt dat axioma niet voor alle naties? En zelfs wanneer Liechten stein naar verhouding van zijn omvang en mogelijkheden door de eeuwen heen een kostbaar, zwaar belastend le ger zou hebben onderhouden, zou dan datzelfde axioma niet even nadrukkelijk gelden? Want ook al zou het vorsten dom zijn totaal aan jaarlijkse inkomsten hebben omgezet in improduktieve defensiekosten, dan nog zou zijn veiligheid niet groter zijn geweest dan deze nu is geweest en nog is- Veiligheid is namelijk niet evenredig aan eigen inspan ning en geld, maar aan de macht en bedoelingen van de buitenwereld. Liechtenstein vormt in zijn absurde en volkomen theo retische bestaanszekerheid een voorbeeld van consequen te toepassing ener principieel vreedzame orde. Het is zo klein, zo gering en zo zwak, dat het niet gebukt gaat on der de last van zijn eigen krachten. Het kan achteloos voorbijgaan aan de nationale zorgen, die andere ook kleine! landen plichtmatig koesteren. Een schijn van zelfverdedigingsmogelijkheid, die kleine maar iets grotere naties dwingt tot uitmerge lend geldverlies, is zelfs in Liechtenstein niet meer aan wezig. Het leeft uit de korf zonder zorg, openliggend voor iedereen die binnen wil en onverdedigd beschikbaar voor iedere veroveraar. Maar niemand heeft het tot dusver veroverd. Deze laatste, onaantastbare waarheid is de politieke kate- chismus der Liechtensteiners, een goedkope politieke levens regel, waarop grote, belang rijke, leidende en aan de weg paraderende naties jaloers zouden kunnen zijn. Maar ze zijn het niet. Want ze vinden medelijdend dat die Liechtensteiners zoveel moe ten missen dat het leven aan genaam en interessant maakt: Parades, binnenlandse veilig heidsdiensten, militaire deco raties, politieke conferenties, parlementaire debatten, op standen, expeditie-oorlogen, begrotingstekorten en alles waarin een natie groot kan zijn. De arme, beklagenswaardi ge Liechtensteiners beseffen dat allemaal gelukkig niet. Zij maken een bijzonder op gewekte indruk. En in Vaduz zijn de bankgebouwen het tal rijkst en het grootst. Dat heeft misschien een goede invloed op hun humeur. Forum. Journalisten zijn woensdag in Washington geweerd uit een forum dat was georganiseerd door het landelijk bestuur van de democratische partij. Het forum hield zich bezig met de vraag: „hoe kan de communicatie met de nieuwsmedia worden verbeterd? Hersenvlies-ontsteking. De epidemie van hersenvliesontsteking in Zuid-Korea breidt zich nog steeds uit. Sinds begin augustus zijn er 160 mensen aan gestor ven, voornamelijk kinderen. Arrestaties. Aan de vooravond van een algemene staking heeft de politie van Bombay meer dan tweeduizend perso nen aangehouden. De staking, door de linkse oppositiepartijen in India uitge- roepen als protest tegen de stijgende prijzen en de voedseltekorten, begint vandaag. Bankoverval. Vier als politieagenten ver momde mannen hebben woensdag een bank in de Braziliaanse stad Sao Paulo overvallen. Zij gingen er met een buit van vijftigduizend gulden vandoor. Narcotica. Handelaars en smokkelaars in narcotica kunnen in Egypte voortaan veroordeeld worden tot de doodstraf. Een besluit van president Nasser stelt voorts doodstraffen of levenslange dwangarbeid in het uitzicht voor dege nen die verdovende middelen bezitten, kopen of verkopen. Alpinisten. Een Duitser en een Fransman zijn woensdag gewond geraakt bij onge lukken in de omgeving van de Mont Blanc. Winkelsluiting. Met ingang van vier sep tember zullen de winkels in Moskou, met uitzondering van de levensmidde- lenbedrijven, op zondag gesloten zijn. Tot nog toe waren de meeste winkeli maandag gesloten. De levensmiddelen- bedrijven zijn de gehele week open. Plaquette. De Britse en de Zwitserse po litie zoeken met hulp van Interpol naar een kostbare zilveren Etruskische pla quette. De plaquette, die verzekerd is voor anderhalf miljoen gulden, werd vorige week uit Zürich naar Londen verzonden met een vliegtuig van de Britse maatschappij BOAC. Daaruit is zij verdwenen. Munten. Tachtig kilometer ten zuiden van de Dode Zee hebben archeologen van de universiteit van Jeruzalem ongeveer tienduizend zilveren munten gevonden uit de tijd van de Romeinse keizer Tra janus, die honderd jaar na Christus leef de. Het is een van de grootste munt- schatten, ooit in Israël opgegraven.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3