TOOS BEUMER - ADA EN GRETTA KOK - COBY SIKKENS Na goud voor Nederlandse estafette krachtsexplosie van Frank Wiegand Kusnetsova: I Haarlem Nicols sluit seizoen af met avondwedstrijd Zwak aanvalsspel kenmerkte Nederlandse waterpoloploeg Wereldrecords in Vancouver NICOLS - EUROPHON TELSTAR- jeugd -SPARTA-jeugd coach worden Europees record op 4x100 m. wissel Wereldrecord op 400 m vrije slag RESULTATEN IN UTRECHT Nel Bos viel op vlinderslag tegen Van Duivenbode sparringpartner van Mildenberger Per Ivars val in Deventer werkt na Noorse leiding bij voetbalinterland VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1966 15 AANWIJZING Wiegand SPORTPARK SCHOONENBERG IJMUIDEN FINALE EUROPA CUP ZATERDAG 3 SEPTEMBER - 15.00 UUR VOORVERKOOP: In vloeiend Engels stond Natalia Kus netsova gisteren de verslaggevers te woord. Zij is een bijzonder vriendelijk meisje, dat haar hart volledig heeft ver pand aan het torenspringen. Vlak na de Europese kampioenschappen gaat zij zich aan de universiteit voor lichamelijke op voeding in Moskou specialiseren om la ter zo'n studie duurt vijf jaar coach te worden bij hettorenspringen. Kusnetsova (donker haar en schitteren de zwarte ogen) is in de springwereld geen onbekende. Al bij de Europese kampioenschappen in Leipzig behaalde zij een bronzen medaille op de 3-meter- plank- Toen stapte zij over naar de 10- metertoren en kreeg als coach Pjetru- china, die zelf in 1954 in Turijn Europees kampioene op de toren was geworden. Bij de Olympische Spelen in Tokio kon digden de kwaliteiten van de kleine Na talia zich aan: in het bijzonder sterke veld werd zij zevende. Andere grote hob bies van Kusnetsova zijn: balletdansen en acrobatiek. Dat laatste komt haar van pas bij haar voorbereiding op het toren springen. Valentin Kuzmin (4-1-1941) werd ook in Leipzig (1962) Europees kampioen op de 200 meter vlinderslag in de recordtijd van 2.14,2. Maar hij had toen geluk, omdat de Italiaan Dennerlein wegens wange drag uit zijn ploeg was gezet. Wat dat be tekende, bleek op dezelfde dag van Kuz- mins kampioenschap, toen Dennerlein er gens in in Italië het Europees record op 2.12,2 bracht. De beste tijd van Kuzmin, die in Moskou studeert, was dit jaar 2.11,0. Een viertal in oranje trainingspakken gestoken meisjes, twee aan twee op de hoogste trede van het ereplatform, met als achterste twee de zusters Gretta en Ada Kok. Dit visioen moet Ada Kok voor ogen hebben gestaan, toen zij haar twee jaar oudere zuster in het begin van dit seizoen na eindeloos praten overhaalde toch weer eens met de training te beginnen. Het visioen werd werkelijkheid. In een orgie van toejuichingen van de meer dan vierduizend dolenthousiaste toeschouwers in de arena van Den Hommel finishte het Nederlandse kwartet op de 4 x 100 meter wisselslag dames, Coby Sikkens, Gretta Kok, Ada Kok en Toos Beumer, in de nieuwe Europese recordtijd van 4 min. 36,4 sec. en nam het daarmee alsnog wraak voor Leipzig van vier jaar geleden, waar juist deze titel aan de met goud beladen Nederlandse ploeg was voorbijgegaan. Op hetzelfde moment dat Gretta en Ada Kok hun ouders en hond Barney te- gemoetvlogen pakte de 23-jarige Oostduitse soldaat Frank Wiegand op de 400 meter vrije slag niet alleen zijn tweede Europese titel, maar verbeterde hij met 4.11,1 tevens het wereldrecord, dat de Amerikaanse wonderzwemmer Don Schollander nog geen week geleden op 4.11,6 had gebracht. Een ongelooflijke prestatie als men bedenkt dat Europa na de Fransman Alex Jany (in 1947 wereldrecordhouder met 4.35,2) geen enkele zwemmer meer heeft gehad die zich op het hoogste niveau kon meten met de Amerikanen en Australiërs. Onvermoeibare Wiegand won in Utrecht reeds tweemaal goud en tweemaal zilver. Hij is verder nog in de strijd voor de 1500 meter vrije slag (waarvoor Dick Langerhorst na de recordprestaties die wer den geleverd op de 400 meter, wel minder illusies zal hebben dan een paar dagen geleden) en de 4 x 100 meter vrije slag estafette. De prijs voor de beste buiten landse prestatie, die al scheen weggelegd voor de Russische Galina Prozumenshi- kova, zou toch weieens in handen van deze Oostduitser kunnen vallen. Cobby Sikkens (..wat was ik zenuwach tig") viel prachtig in het startschot op de 4 x 100 meter wisselslag en tikte zowaar na 100 meter achter de Britse Linda Lud- grove (1.09,8) in tweede positie (1.11,4) aan. Gretta Kok, feller dan ooit, nam goed over. De Russische wereldrecord- houdster Galina Prozumenshikova liep weliswaar snel van haar weg, maar op de tweede baan hield Gretta het verschil constant. Na afloop vertelde zij: „ik zag dat die Russische wat afzakte en gooide mezelf er nog wat harder tegenaan." Gretta's tussentijd was 1.18,5. Dat nam niet weg, dat op het moment dat Ada Kok van het startblok wegschoot, zowel de Engelse als de Russische ploeg ruim twee meter voor lag. „Nergens aan den ken, zwemmen meid", dacht Ada. Met elke slag van haar machtige armen werd het verschil minder. Het publiek op de tribunes scandeerde: „Ada, Ada". Op de terugweg passeerde zij Tatjana Devjatova en Judy Gegan, die de Nederlandse wel zagen komen, maar niet bestand waren te gen dit krachtzwemmen. Nog een laatste paar rukken en weg zweefde Toos Beu mer. „Te vroeg overgenomen", schreeuw den Duitse journalisten op de tribune. „Niets hoor", reageerde Toos later in de interviewruimte. „Ik was juist helemaal niet zo snel weg". De Zaanse verdedigde verbeten de door Ada gecreeerde voor sprong. Even kwam de Russin Rudenko dichterbij, maar de Nederlandse vrije- slagzwemster verhoogde het tempo en tikte met ruim verschil als eerste aan. Op de tribunes werden de tussentijden ver geleken: voor Ada Kok 1.04,8 en voor Toos Beumer een bijna even voortreffe lijke 1.01,7. „Ach ja, het zat erin en het moest er maar uitkomen ook", zei de nuchtere 19-jarige na afloop, die na haar aantikken een waar Holland festival ont ketende. Het joyeuze tumult werd nog groter toen de Nederlandse jury spontaan een grote taart aanbood. De finale van de 200 meter vlinderslag heren, die aan de recordraces van de Ne derlandse estafetteploeg en de Oost-Duit ser Frank Wiegand voorafging, had de stemming er al direct ingebracht. De Oostduiser Hors Gregor eerder deze week te bewonderen in de finale van de 100 meter vrije slag schoot in een zo hoog tempo weg, dat hij na de eerste 100 meter keerde in 1.00,9. Kuzmin, de ti telhouder van Leipzig, lag op dat moment in voorlaatste positie ruim twee lengten achter Gregor. Na 150 meter had de Rus de meeste anderen al ingelopen, maar Gregor leek vooralsnog onbedreigd op de zege af te gaan. Een geweldige eindsprint, waarbij hij met elke slag decimeters in liep, bracht Kuzmin op de laatste meters gelijk met de Oostduitser en in de laat ste meters ging hij hem zelfs voorbij. Met 2 min 10,2 sec vestigde de Rus een nieuw Europees record. De gemeenteraad van Utrecht zal hedenavond zijn vergadering onder breken om de leden van de raad ge legenheid te geven te gaan kijken naar de finale van de 100 meter vlinder slag, waarin Ada Kok uitkomt. Gretta Kok geeft vanaf de tribune aanwijzingen aan zuster Ada tijdens de serie 100 meter vlinderslag. Naast Gretta zit Betty Heukels. Finale 200 meter vlinderslag heren: 1. Va lentin Kuzmin (Rusl.) 20.10.2 (nieuw Euro- pees record), 2. Horst Gregor (O.-Did) 2 10 6 (nieuw Oostduits record), 3. Anatoly Skavronsky (Rusl.) 2.11.2, 4. Peter Feil 2 11 6 (nieuw Zweeds record), 5. Folkert Meeuw (W-Dldl 2.12.9 (nieuw Westduits re cord), 6. John Turley (G.-B.) 2.14.0, 7. Gian- piero Fossati (It.) 2.14.0, 8. Mattl Kasvio (Finl.) 2.17.2. „T 4 x 100 m wisselslag dames: 1. Neder land (Coby Sikkens, Gretta Kok, Ada Kok, Toos Beumer) 4.36.4 (nieuw Europees re cord Oude record stond op naam van Ne derland met 4 37.0), 2. Rusland (Natalja Micheilova, Galina Prozumenschikova, Tat jana Devjatova, Antonina Rudenko) 4.382 (nieuw Russisch record), 3. Groot-Brittannië (Linde Ludgrove, Harris. Gegan, SUlett) 4.38.4 (nieuw Brits record). 4. Oost-Duits- land 4.39.8. 5 Zweden 4.43.5, 6. Finland 4.44.5, 7. West-Duitsland 4.45.7, 8. Italië 4.48L Einduitslag torenspringen dames: 1. Na talia Kusnetsova (Rusl.) 100.93, 2. Inge Pertmayr (Oost.) 94.52, 3. Gabriele Krauss (O.-Did) 91.22, 4. Milena Duchkova (Tsjech.) 91.03. Finale 400 meter vrije slag heren: 1. Frank Wiegand (O.-Dld. 4.11.1 (nieuw we- reldrecord), 2. Semen Belits-Geiman (Rusl.) 4 13 2 (nieuw Russ. record), 3. Alain Mos- coni (Fr. i 4.13.6 (nieuw Frans record), 4. Holger Kirschke (W.-Dld) 4.16.0 (nieuw Westduits record), 5. Francis Luyce (Fr.) 4.19.8, 6. Olaf von Schilling (W.-Dld) 4.21.1, 1. Vladimir Bure (Rusl.) 4.23.4, 8. Juan For- ;uny (Sp.) 4.25.0. Baanindeling finale 100 meter vlinderslag dames die vanavond wordt gezwommen: 1. Ingrid Gustavson (Zweden) (1.10.1), 2. Hei- ga Lindner (O.-Dld) (1.09.8), 3. Heike Huste- de (W.-Dld) (1.08.6), 4. Ada Kok (Ned.) (1.07.5), 5. Eila Pyrhonen (Finl.) (1.08.2), 6. Tatyana Devyatova (Rusl.) (1.08.7), 7. Anne Cotterill (G.-B.) (1.09.9), 8. Sabine Steinbach (O.-Dld) (1.10.2). Baanindeling finale 4 x 100 meter vrije slag heren, die vanavond wordt gezwom men: 1. Hongarije (3.44.4), 2. Oost-Duits- land (3.42.6), 3. Zweden (3.42.0). 4. Rusland (3 38 9) 5. Groot-Brittannië (3.40.7). 6. West- Duitsland (3.42.0), 7. Frankrijk (3.42.7), 8. Italië (3.46.0). De baanindeling voor de halve finales 200 meter schoolslag heren luidt: 1ste serie. 1. Laaksonen (Finl.) (2.39.0), 2. Koszta (Roem.) (2 36 6), 3. Kiehl (Fr.) (2.35.0). 4. Propopen- ko (Rusl.) (2.32.2). 5. Donners (W.-Dld) (2.34.1). 6. Van Oest (Ned.) (2.36.4). 7. Pa- dron (Sp.) (2.38.6), 8. Barth (W.-Dld) (2.39.8). 2de serie: 1. Den Haan (Ned.) (2.39.3), 2. Klukowski (Pol.) (2.38.0), 3. Giovannini (It.) (2.36.1), 4. Katzur (O.-Dld) (2.34.0), 5. Henninger (O.-Dld) (2.34.5). 6. Tutakaev (Rusl.) (2.36.6), 7. Lenkei (Hong.) (2.38.6), 8. Pejsa (Tsjech.) (2.39.8). "jm Ada Kok had gisteren voor de schitteren de estafettezege op ondubbelzinnige wij ze aangetoond, dat zij niet van plan is haar in Leipzig veroverde Europese titel op de vlinderslag af te staan. Gemakke lijk, zeker nog niet voluit zwemmend, was zij met 1.07,5 de snelste uit de se ries. De hoop dat ook de ADZ-zwemster Nel Bos tot de eindstrijd zou doordrin gen, bleek ijdel. Na een vlotte eerste 50 meter viel de ClOS-leerlinge sterk terug en finishte in 1.12,8 als vijfde in haar Arthur van Oest plaatste zich vanmor gen voor de finale van de 200 meter schoolslag. Hij werd in de eerste serie van de halve finale derde achter de Rus Prokopenko (2.32.4) en de Westduitser Donners (2.33.5). De tijd van de Neder lander was 2.36.3. Arjaan den Haan werd in de halve finales uitgeschekeld. voor verdere deelname. Hij werd in de twee de serie achtste en laatste in 2.41.9. Be halve Prokopenko, Donners en Van Oest plaatsten zich Katzur (O.Dld.) 2.33.5, Tu> takaev (Rusl) 2.33.6, Henninger (O.Dld.) 2.33.6, Kiehl (Fr.) 2.36.6 en Lenkei (Hong.) 2.36.8 voor de finale, die vanavond wordt gezwommen. Frank Wiegand, huilend van emo tie, na zijn 400 meter vrije slag, die hem een wereldrecord en een Euro pees kampioenschap opleverde. De 26-jarige Amsterdamse bokser Bas van Duivenbode is een van de sparring partners, die de Duitse uitdager Karl Mildenberger als voorbereiding op zijn gevecht om de wereldtitel in het zwaar gewicht op 10 september in Frankfort tegen de Amerikaanse titelhouder Cas sius Clay heeft geëngageerd. De commissie voor reglementen van de Noorse schaatsfederatie meent dat de ISU (de internationale schaatsorganisa- tie) nieuwe regels moet stellen voor de afscheiding tussen binnen- en buitenbaan. Bij Olympische Spelen en bij wereld- en Europese kampioenschappen moet een afscheiding van sneeuw verplicht zijn. Dit voorstel houdt verband met het feit, dat Per Ivar Moe in januari bij de Euro pese kampioenschappen in Deventer t* gevallen over een van de stukken zeep, die daar de afscheiding vormden. De Noorse scheidsrechter Birger Nilsen zal de voetbalwedstrijd NederlandHon garije op woensdag 7 september in Rot terdam leiden. Hij zal worden geassi steerd door zijn landgenoten Ivar Horsn- lien en Rolf Hennum Andersen. VOETBAL. De Schotse club Dunferm line heeft in Oslo mt 31 gewonnen van de Noorste club Frigg. De wedstrijd in het Bislet-stadion was een ontmoeting in het toernooi van Europese jaarbeurs steden. De ruststand was 11. (Van onze honkbalmedewerker) De meeste hoofdklassers sluiten het ko mende weekeinde het seizoen af. Zo speelt Haarlem Nieols vanavond zijn laat ste competitiewedstrijd. In een lichtwed- strijd is Ajax de tegenstander en dat moet Frank Wiegand, de 23-jarige soldaat uit Rostock, verdiende later op de avond ge- neraalsgoud. In de fantastische tijd van 4 min 11,1 sec onttroonde hij Don Schol lander, als de snelste midden-afstand- zwemmer ter wereld. Bovendien heeft Wiegand zich hier in Utrecht gepresen teerd als de beste allroundzwemmer, niet alleen van Europa, maar ook van de overige vier werelddelen. Met zijn 4.20,1 had Wiegand zich in de series als zevende geplaatst voor de fi nale, waarin hij daardoor op een van de buitenbanen moest starten. Het was baan 1. Ver buiten het vizier van de Russische favoriet en Europese recordhouder, de 21- jarige Semjon Belits-Geiman, zwom Wie gand in een rustig tempo zijn baantjes. Het strijdgewoel in het centrum scheen geheel aan hem voorbij te gaan. Zijn tijd van 58,8 sec over de eerste honderd me ter duidde er echter op, dat hij zijn taak serieus opvatte en geenszins als een lich te training beschouwde. Na deze 100 me ter had Wiegand al een ruime voorsprong op zijn concurrenten, die veel oog voor elkaar hadden, maar niet voor de onver stoorbaar voortgaande Oostduitser. Nauwelijks verandering kwam er in de situatie op de tweehonderd meter. Wie gand, Wiegand en nog eens Wiegand beheerste de strijd volledig. Op de helft van de race wezen de chronometers 2.02.9 aan. De contouren van een recordpres tatie werden reeds zichtbaar. Dat ie mand hem de Europese tittel nog zou ontnemen, was inmiddels schier ondenk baar geworden. Zelfs de machtige Be lits-Geiman niet, op wie de Russen al hun hoop hadden gevestigd. De eerste 300 me ter legde Wiegand af in 3 min 7,3 sec. Nu zou het op zijn reserves aankomen. Het verwachte slotoffensief van Belits- Geiman kwam, maar prachtig ving de Oostduitser het op en toen hij voor de laatste keer de bassinwand aantikte, had hij de Rus met ruim twee seconden ver slagen. ZATERDAG 27 AUG. - 3 UUR n.m. De laatste wedstrijd van de Nederland se waterpoloploeg in de halve finale is op een kansloze 3-1 nederlaag tegen Joego slavië uitgelopen. Opnieuw bleken de fei len van de Oranjeploeg te liggen in het zwakke aanvalsspel. Verdedigend speel den Fred van Dorp en zijn mannen niet onverdienstelijk, maar zodra zij het spel overnamen en naar voren moesten trek ken was er geen tempo in de ploeg. Te leurstellend was ook weer dat de Neder landers tot tweemaal toe een numerieke meerderheid niet in een doelpunt konden uitdrukken. Op deze wijze konden de Joegoslaven, die in de eeiste periode door de 104 kg wegende Sandic de leiding hadden geno men, het gehele tweede kwart van de wedstrijd doorkomen. Zij waren zelfs ge vaarlijker, getuige de drie keren dat boogballen buiten het bereik van Feike de Vries de lat beukten. Nederland kwam niet verder dan schoten van Wouda en Van der Voet, die eveneens het houtwerk troffen. Kort na het begin van de-derde speel tijd beging Hans Wouda een van zijn traditionele fouten bij dood spel en moest hij het water uit. Toen vergrootten de Joegoslaven de voorsprong al spoedig door Jankovic tot 2-0. Pas in het vierde kwart kon Nico van der Voet, toen weer een van de Joegoslaviërs aan de kant zat, de achterstand verkleinen, maar het hielp niet veel, want Jankovic scoorde met een boogbal (1-3). Nog eenmaal kwa men de Oranjemannen numeriek in de meerderheid, maar toen Hans Aalberts ook een fout maakte kwamen de ploegen op gelijke sterkte en konden de Joegosla ven onbedreigd het einde halen. De overwinning van Joegoslavië bete kende een plaats in de finale, mede dank zij het 4-4 gelijkspel van Oost-Duitsland tegen Hongarije. De grootste verrassing van de laatste dagen was wel dat de Hon gaarse titelhouders en Olympische kam pioenen ditmaal niet bij de eerste vier zullen eindigen. Al eerder tijdens dit toer nooi was het duidelijk geworden, dat de Magyaren in kracht hebben ingeboet. Zij hebben verzuimd tijdig voor nieuwe aan was te zorgen en meenden met oude krachten als Karpathy en Domotor het nog wel een keer te zullen klaren. Met Oost-Duitsland en Joegoslavië zijn Rusland en Italië, die een beslist zwak kere halve-finalepoule hadden getroffen, de ploegen die gaan uitmaken wie de nieuwe Europese kampioen zal zijn. Uitslagen en standen van gisteren: Groep E: NederlandJoegoslavië 13 (01, 00, 0—1, 11); HongarijeOost- Duitsland 4—4 (0—1, 0—0, 2—1, 2—2). Groep F. Roemenië-West-Duitsland 50 (10, 20, 10, 10); Rusland Italië 3—3 (0—1, 1—0, 2—1, 0—1). Groep G: TsjechoslowakijeSpanje 3_4 (0—1, 1—1, 1—0 1—2); Zweden— Frankrijk 4—1 (2—0, 0—1, 1—0, 1—0). Groep H: IerlandTurkije 22 (0—0, 11, 00, 10); BelgiëBulgarije 53 (1—0, 1—2, 1—1, 2—0). De samenstelling van de finalegroe- pen is: I (1ste t/m 4de plaats): Oost- Duitsland; Joegoslavië; Rusland; Italië. II (5de t/m 8ste plaats): Hongarije; Ne derland; Roemenië en West-Duitsland). Finalegroep III (9de t/m 12de plaats): Zweden; Spanje; België en Bulgarije. Finalegroep IV (13de t/m 16de plaats): Frankrijk; Tsjechoslowakije; Ierland en Turkije. Tijdens zwemwedstrijden ter gelegen heid van het eeuwfeest van Brits Co lumbia zijn in Vancouver drie wereld records verbeterd. Sue Jones, een 18- jarige studente uit Californië, stelde het record op de 110 yards schoolslag scher per en bracht het op 1 min. 18,3 sec. Het oude record stond sedert 3 juli 1962 met 1.19,2 op naam van de Oostduitse Karin Beyer. De Amerikaan Zac Zorn verbe terde het record op de 110 yards vrije slag, met 53,7 sec. sedert vorig jaar sep tember in bezit van de Ooostduitser Frank Wiegand. Zorn toonde zich de snelste in 53,6 sec. De Zuidafrikaanse Karen Muir tenslotte eiste de 220 yards rugslag op in de recordtijd van 2 min. 28,2 sec. de Haarlemmers geen probleem zijn. Bij een Haarlemse overwinning zal Sparta zijn kampioensfeest weer een weekje moeten uitstellen. De Rotterdammers spe len zondagmiddag thuis tegen HCK dat plotseling weer in degradatiegevaar is gekomen. Bij een overwinning zijn de Kinheimers veilig, maar of het zover zal komen, lijkt twijfelachtig. Reeds eerder in het seizoen heeft HCK overigens laten blijken zich goed thuis te voelen in Rot terdam. Toen konden de mannen van Heyt slechts op het nippertje winnen. Schoten dat de laatste plaats deelt met HVA met een punt achterstand op HCK speelt zaterdagmiddag voor zijn laatste kans op behoud. De ploeg van Hil van Maren trekt naar O VVO en krijgt het daar zwaar te verduren. Hoewel O VVO reeds lang uitgeschakeld is voor het kam pioenschap, zit er voor de ploeg van Ur- banus nog steeds een derde plaats in en O VVO zal dan ook voluit spelen. Dat Schoten echter tot grote daden in staat is bewees de ploeg zondag j.l. toen zij Sparta met 6-3 terugwees. Deze overwin ning kan wel eens een belangrijk mentaal steuntje blijken. HVA ontvangt ABC en moet ook winnen om zijn kansen te be houden. ABC heeft niet de beschikking meer over semi-prof Peters en of Ruud Zijlstra wordt bijgestaan door een erva ren catcher, moet worden afgewacht, want zowel Fred Ausma als Rob Eist raakten de vorige week geblesseerd. In de eerste klassen spelen de kampi oenen HCAW en Storks hun laatste com petitiewedstrijden, waarna zij over kun nen gaan tot het spelen van een twee tal (indien nodig drietal) promotiewed strijden. In de eerste klasse B speelt Onze Gezellen zijn laatste wedstrijd van het seizoen en wel een uitwedstrijd tegenCTC. SIGARENMAGAZIJN GROENEVELD, Oranjestraat 52 SIGARENMAGAZIJN LEEMAN, Stuyvesantplein 30 SPORTZAAK NIHEK, Rijksstraatweg 86 Vanavond in het stadion bij NicolsAjax

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15