VAN DAG TOT DAG Westduitse generaal Maizière wordt opvolger van Trettner Bonn gelukkig overgoede keus van Von Hossel Ghana levert Schumann uit Opnieuw schietpartij in Londen op politiemannen Geen harmonie in Genève De Gaulle in Somaliland Joods kerkhof verwoest L En dan; het Onbemande Apollo maakte proefvlucht Nieuwe snelkuur houdt uw haar in conditie pw" tfjjjfj amm VRIJDAG 2 6 AUGUSTUS 1966 3 6 E R O Pottenbakkersvak __J| S s i P|g| 11 s Roberts moeder maant haar zoon zich te melden LONDEN (AFP). Twee weken na de moord op drie politiemannen in Londen heeft zich in de havenwijk van de Britse hoofdstad een wilde achtervolging afgespeeld, waarbij vijf gemaskerde mannen een aantal scho ten afvuurden op de politiemannen die hen achterna zaten. Twee inspecteurs zagen tijdens een patrouillerit hoe vijf mannen met dameskousen over het hoofd in een personenauto zaten. Deze maakte zich snel uit de voeten, achtervolgd door een snelle auto van de politie. Toen de vluchtelingen het vuur openden troffen zij de voorruit van de politie wagen, maar de beide inspecteurs bleven ongedeerd. Voor televisie Voorlopig gered Betogingen in Djibouti Secretaris-generaal Oe Thant van VN zou geen tweede termijn willen Schanddaad in Liibeck De openhartigheid waarmee de socia listische fractievoorzitter Nederhorst deze week de socialistische bezwaren uitte te gen het regeringsvoorstel om het inkomen van de leden van het Koninklijk Huis te verhogen, toont aan hoe moeilijk de ver houding is tussen het koningschap en de op een na grootste politieke groepering in Nederland. Het aarzelende positie-zoe ken van de socialisten tegenover het ko ningschap kwam al enigszins tot uiting in de veelbesproken brief van drs. Neder horst, daarna in de stemming over de toe- stemmingswet voor het huwelijk van de kroonprinses. Straks zal dat weer met verdubbelde kracht blijken als er gestemd moet worden over het verhogingsvoor- stel. Daar is volgens de grondwet een tweederde meerderheid voor nodig. Als de socialisten hun diepste overtuiging volgen zullen velen van hen tegenstem men en zelfs indien daardoor het voor stel niet zou worden verworpen dan nog is ons land een gevaarlijke stap dichter gekomen bij een acute koningskwestie. Het bestaan van deze kwestie is de af gelopen maanden manmoedig en hard nekkig ontkend. Het beste wat men er van zeggen kan is, dat zij overschaduwd is door de dagelijkse politieke zorgen van de regeringscombinatie. De latente crisis van het Nederlandse socialisme, versneld door de praktijk van socialistische minis ters, raakt zodoende verbonden met het onbehagen over de positie van de mo narchie. Het is een somber maar niet on waarschijnlijk toekomstbeeld dat de Par tij van de Arbeid meer en meer de kant wordt opgedrongen van een verlaat anti- monarchaal marxisme. Dat zal haar de minder „linkse" vleugel zoals die van de na de oorlog doorgebroken vrijzinnig democraten kosten, waardoor de ten dens natuurlijk nog versterkt wordt, voor al als de PSP zich blijft handhaven en daardoor voor vele kiezers een reëel al ternatief gaat worden. Het is een tragische omstandigheid dat premier Cals, die de meest verantwoorde lijke is voor de indiening van het wets ontwerp, voor deze ontwikkeling geen oog heeft gehad of niet over voldoende overtuigingskracht heeft beschikt om dit aan de betrokkenen duidelijk te maken. Zijn van weinig tact getuigende woorden: „Amsterdam is de hoofdstad, en daar moet dus de kroonprinses kunnen trou wen" dreigen zo een vervolg te krijgen. Het is onverstandig om in dit soort zaken emoties te provoceren. De monarchie is er niet mee gediend. Het zal weinig moeite kosten de bijzon der onbehagelijke gevoelens in Neder land in de herinnering terug te roepen, waarmee de overdracht van Nieuw-Gui- nea aan Indonesië gepaard ging. Schuld gevoelens en een sterke bewustheid van onmacht en onrecht tegenover de Pa poea-bevolking, die tegen haar eigen over- tuing in gedwongen werd de vage. belof ten van Djakarta voor lief fe nemen en maar af te wachten wat er van haar worden zou in het geannexeerde Irian, overschaduwden de formele buiging voor de officiële overeenkomst. Weinigen zullen het vertrouwen hebben gehad dat de Papoea's een rooskleurige toekomst tegemoet gingen, al moest wor den toegegeven dat voor die toekomst ook door het Nederlandse bestuur te wei nig en fe laat efficiënte voorzieningen waren getroffen. Daarbij speelden niet in de eerste plaats koloniale of anti-kolonia le opvattingen een rol. Het opgeven van Nieuw-Guinea was een onvermijdelijke consequentie van de nieuwe ontwikkelin gen in dat deel van de wereld en een prijs voor het aanzien van Nederland, dat in vele opzichten vertaalbaar was door belangrijke politieke en economische be langen. Maar de geschiedenis die zich al zo pijnlijk en schrijnend had voltrokken in de Zuid-Molukken, herhaalde zich in Irian met dezelfde bittere emoties. Trou we, vreedzame en hulpbehoevende men sen werden overgeleverd aan een onze ker lot, dat bepaald werd door macht hebbers die niet overvloeiden van goede wil ten opzichte van die uithoek Irian, waarvan de verovering in de eerste plaats een demagogisch succes moest lijn. De beloofde „zelfbeschikking" van de <3> ZILVIUM - ZILDURO <g. m ZILMETA 4* een uitgebreide collectie in onze speciale showroom op de 1e etage Papoea's was al van het begin af een farce. Er was veel voor nodig om die situatie te wijzigen in het voordeel van de Papoea-bevolking, maar gelukkig niet een plaatselijke revolte met een bloedig einde. Want in Djakarta zelf heeft zich, deels binnen deels buiten de regerings paleizen, een revolutie voorgedaan die ook voor Irian nu blijkbaar de dingen ten goede heeft gekeerd. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Malik is de verpersoonlij king van nieuwe, betere en menselijker opvattingen in Djakarta. Hij heeft Irian bezocht met de duidelijke bedoeling een onhoudbare en onrechtmatige situatie al daar te lenigen en om te buigen. Gisteren heeft men in ons blad de bevindingen kunnen lezen van de ANP-verslaggever, die hem vergezelde. Alleen de aanwezig heid van deze verslaggever en de facili teiten die hij verkreeg om eerlijk ver slag te doen wezen al op een geheel an dere instelling van het officiële Djakarta. In ons blad van zaterdag hopen wij nog uitvoeriger op dit verslag en de bevin dingen van Malik terug te komen. Er heeft voor Irian een soort bevrijding plaatsgehad, die niet zijn gebondenheid aan Djakarta maar wel zijn positie in die staatkundige eenheid op schokkende wij ze heeft veranderd. De willekeur van Javaanse ambtenaren en de totale verwaarlozing van het open bare leven waren twee dingen, die Ma- lik moet hebben onderkend als een on aanvaardbare misstand. Zijn reacties waren uiterst bemoedigend voor de Pa poea's, die nu althans enige hoop kunnen koesteren op betere tijden. In het licht van nieuwe contacten tus sen Nederland en Indonesië moet het niet uitgesloten worden geacht, dat ook Ne derland opnieuw in de gelegenheid zal ko men iets voor de Papoea's te doen, zij het langs de omweg via Djakarta en langs officiële kanalen. Veel commerciële voordelen zullen daar wellicht niet uit voortvloeien, behalve de algemene winst van grotere perspectieven in de Ne derlands-Indonesische handelscontacten. Maar daarbij komt zeer zeker nog een morele plicht tegenover de Papoea-be volking, die zich over de wijze waarop zij behandeld is nooit heeft kunnen be klagen, maar toch het slachtoffer is ge weest van een politiek spel waarin Ne derland in de eerste plaats om zijn eigen belangen heeft gedacht. VXA/VWWVWWWWWWWWVWVIIVVWVWWVWVWWV vAfwvvvtfvnn/vvwvt/vvvvvvvv'vwvwvvwvvwwvwvv I (Van onze correspondent) BONN. Met de benoeming van generaal Maizière tot opvolger van generaal Trettner als inspecteur- generaal van de Bundeswehr, is een ernstige crisis op het Westduitse mi nisterie van Defensie voorlopig voor komen. Niet alleen is de benoeming van Maizière een zeer gelukkige keus, bovendien heeft minister Von Hassel door een snelle en volwaar dige vervanging van Trettner mee geholpen aan het uitstel van zijn ondergang. In plaats van de afgetre den inspecteur-generaal van de luchtmachte Panitzki, is de huidige chef staf van de NAVO-Iuchtmacht in Midden-Europa, Steinhof, aangezocht. Steinhof heeft om bedenktijd ge vraagd. Generaal Maizière werd gistermiddag, meteen nadat Von Hassel met de van zijn vakantie teruggekeerde kanselier Erhard had overlegd, op het ministerie van De fensie in zijn nieuwe functie beëdigd. Te gelijk werd de opvolger van generaal Mai zière in diens functie van inspecteur- generaal van het leger, in zijn ambt ge ïnstalleerd. Het is Mazières vroegere plaatsvervanger, generaal-majoor Josef Moll. De hoop, dat de vrijwillige zuivering bin nen de hoogste regionen van het West duitse leger een modernere generatie op de hoogste posten zou brengen, is in ver vulling gegaan. Een betere keus dan die ACCRA (AP en Reuter) De zestigja rige dr. Horst. Schumann wordt door Gha na uitgeleverd aan West-Duitsland. Daar toe heeft een rechter in Accra donderdag beslist. Schumann wordt van oorlogsmisda den verdacht. Hij vluchtte destijds naar Ghana. Het regime van Nkroemah wei gerde hem uit de leveren. Hij staat op de lijst van gezochte oorlogsmisdadigers van verschillende landen. Als kamparts zou hij een groot aantal gevangenen heb ben omgebracht. De nieuwe inspecteur-generaal van het Westduitse leger, generaal Maizière. van Maizière was moeilijk denkbaar, ten zij men diens vriend en medestrijder voor een modern Westduits leger, graaf Baudissin van zijn post uit Parijs had te ruggeroepen. De graaf is de grondlegger van de interne opbouw van Bundeswehr, ervan uitgaande dat een modern leger een verzameling technische experts omvat, als ieder ander groot bedrijf, en dat men de soldaat als een burger in uniform moet opleiden. Maizière was Baudissins steunpi laar vanaf het eerste uur. Hij bleef hem trouw toen de graaf onder druk van de oude garde uit Bonn was weggepromo veerd en ten slotte in Parijs de ongevaar lijke opdracht kreeg het NAVO-college te leiden. Net als Baudissin die artistiek begaafd is, het pottenbakkersvak leerde en een ge boren intellectueel is, groeide ook Maiziè re in de musische omgeving op. Hij speelt uitstekend piano en begeleidde beroemde solisten wanneer ze voor het leger optra den. Als geboren diplomaat heeft Maiziè re vriendschappen gekweekt op uiteenlo pende terreinen. Hij bezit ook goede rela ties met de sociaal-democratische opposi tie. Maizière bezocht zowel de infanterie- school in Dresden als het muziekconserva torium in Hannover. Tijdens de tweede wereldoorlog was de nu 54-jarige generaal V». U Op een gegeven moment verloor de chauffeur van de achtervolgde auto de macht over het stuur. De wagen botste tegen een muur en drie van de vijf in zittenden kozen het hazenpad. Twee ge maskerde mannen bleven echter staan, met een revolver in de hand. „Handen omhoog, maak dat je weg komt", snauw den zij tegen de politiemannen. Maar dezen wierpen zich op de gewapende man nen. Tijdens de worsteling liep een van de politiemannen een gekneusde arm op, één van de gemaskerden kon met de gummilat worden neergeslagen. De over gebleven man sprong in de politieauto en trachtte weg te rijden. De nog niet ge wonde inspecteur wist echter tijdig op de treeplank te springen en door het ge opende raam de man te grijpen. Tegen een geparkeerde vrachtauto kwam de wagen tot stilstand. Daarna wist de poli tieman de gemaskerde te overmeesteren. Inmiddels hadden enkele honderden ge alarmeerde politieagenten de wijk afgezet om te trachten de drie gevluchte mannen te arresteren. Twee van hen hebben zich in een opslagplaats verstopt, maar zij waren gisteravond nog niet gevonden. De derde vluchtte een modern gebouw bin nen en schoot op de hem achtervolgende politie-agenten. Het gebouw werd des avonds nog steeds doorzocht. Intussen wordt, zo meldt onze corres pondent in Londen, nog steeds gezocht naar de derde, nog niet gepakte dader van de moord op drie politiemannen, Harry Roberts. De moeder van Roberts heeft een beroep op haar zoon gedaan zich aan te melden. Zij verscheen voor de televisie, maar haar gelaatstrekken ble ven onzichtbaar. Men zag alleen het don kera silhouet van haar hoofd. De politie Twee ongewapende Londense bob by's hebben donderdag in Zuid- Londen een auto klem gereden, van waaruit zij werden beschoten. Twee van de vijf gewapende inzittenden van de auto werden gearresteerd. De auto's werden beschadigd. is er zo goed als zeker van dat de „man in het grijs" die woensdag in Soho door een rechercheur werd ontdekt en ge volgd, maar er weer in slaagde te ont komen, Roberts was. Roberts zag er def tig gekleed uit. CAPE KENNEDY (AP) Een onbemand Apollo ruimteschip, aangedreven door een reusachtige Saturnus-raket, heeft don derdag driekwart van een baan om de aar de afgelegd en is na 93 minuten in de Stille Oceaan geland. Het doel van de vlucht was, het ruimteschip en de raket te testen voor een met drie astronauten be mande vlucht om de aarde. Die zal in de cember plaats vinden. Het ruimteschip kwam ongeveer 48 ki lometer ten zuidoosten van het eiland Wake in zee terecht, ongeveer 280 kilome ter van het vastgestelde landingsterrein af. De Apollo is door een marine-vaartuig van de VS opgevist. Toen de raketmotoren bijna vier minuten gewerkt hadden .bereikte het ruimteschip 1136 kilometer boven Afrika het hoogste punt van zijn baan. Daarna begon de vlucht naar beneden. Op 128 kilometer hoogte boven Australië bereikte het ruimteschip met ruim 30577 kilometer per uur zijn topsnelheid, waarbij het warmteschild temperaturen van onge veer 1400 graden celsius te doorstaan kreeg. stafofficier aan het oostfront. Midden mei 1945 was Maizière herhaalde malen in de ingesloten Hitlerbunker in Berlijn. Hij werd door de verloren führer naar het hoofdkwartier van diens opvolger admi raal Dönitz in Sleeswijk-Holstein gezonden en voerde onderhandelingen met de Rus sische generaal Zjoekov over de afwikke lingen van de capitulatie. Over de periode van de tweede wereld oorlog gaf Maizière kort geleden in een vraaggesprek voor de Duitse televisie toe, dat het te veroordelen was hoe hij en zijn makkers zich in deze tijd afsloten voor de politieke problemen. Zo onttrok hij zich aan de verantwoordelijkheid van het gebeuren waaraan hij deel had, door zich te concentreren op „musische zaken" (een houding die tot één van de meest bizarre fenomenen van de Duitse militair in het jongste verleden behoorde). Na de oorlog had Maizière deze fout in gezien en er sindsdien ernstig naar ge streefd de wereld van de soldaat naar al le zijden open te houden, zo verklaarde hij in het televisie-interview. De benoeming van Maizière tot inspec teur van de Bundeswehr was al enige ja ren geleden bijna een feit, toen de vroe gere ombudsman voor de soldaten, admi raal Heye, alarm had geslagen over de vreselijke toestanden bij de troepen. Dit was in de zomer van 1964 en de nu af getreden generaal Trettner had naar aan leiding van Heyes noodkreet een dagorder uitgegeven, waarin hij het deed voorko men of het leger al met de ondergang werd bedreigd. Op dat moment, waarop voor de zoveelste maal spanningen tus sen het modem op te leiden leger en de oude garde ditmaal in de persoon van Trettner bestonden, sprak minister van Defensie Von Hassel de woorden: „Was nu Maizière maar hier!" De commentatoren zijn er het over eens, dat de voortreffelijke ontwikkeling van het ogenblik pas zal zijn voltooid, wanneer ook Von Hassel zelf plaats heeft gemaakt voor een man, die meer aan de capaci teiten van de nu gevormde militaire top is aangepast. Door het snelle ingrijpen van kanselier en minister van Defensie, is het hoofd van de laatste voorlopig ge red. En ook dat van Erhard zelf, die on getwijfeld meegezogen zou zijn in de chaos die zou zijn ontstaan wanneer de zond vloed op Defensie had doorgezet. Dat het vertrek van Von Hassel ondanks dit alles slechts een kwestie van tijd en van ti ming is, staat in Bonn voor iedereen vast. GENEVE (AP) De ontwapenings-con- ferentie in Genève is verdaagd tot 1967. De twee belangrijkste problemen die tijdens de afgelopen zitting aan de orde zijn geko men, zijn het eventuele sluiten van een verdrag tegen het verder verspreiden van kernwapens en een verbod op ondergrond se kernproeven. Over het eerste probleem hebben zowel de VS als de Sovjet-Unie een ontwerp-ver- drag ingediend. Er is echter- weinig voor uitgang geboekt, omdat de Sovjet-Unie vreest dat de bewoordingen van het Ame rikaanse ontwerp de mogelijkheid openla ten dat West-Duitsland medezeggenschap over kernwapens krijgt. Het gesprek over een verbod voor ondergrondse kernproeven liep spaak, omdat de Sovjet-Unie weigert internationale controle toe te laten. Ondanks het feit dat over geen belang rijk punt overeenstemming is bereikt, zijn de Amerikaanse en Britse gedelegeerden zo verklaarden ze optimistisch over de mogelijkheid van een akkoord over een verdrag waarbij de verdere verspreiding van kernwapens wordt verboden en van een overeenkomst over het verbod van ondergrondse proeven. DJIBOUTI, (Reuter en AFP) Vanmor gen zjjn in de hoofdstad van Frans Soma liland betogingen gehouden voor de onaf hankelijkheid van dat land, tijdens het bezoek van president De Gaulle. Een grote politiemacht was op de been langs de route van de Franse president, die hier een eerste onderbreking maakt van zijn grote reis door drie werelddelen. Ook gisteren bij zijn aankomst in Djibouti was president De Gaulle met demonstraties begroet. Bij zijn aankomst op het vliegveld deden zich ongeregeldheden voor tussen aanhan gers van de naar onafhankelijkheid stre vende volksbeweging en eenheden van de, hoofdzakelijk uit leden van het vreem delingenlegioen bestaande, politie. De pre sident was vergezeld van zijn echtgenote, van minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville en de minister voor Overzeese Gebiedsdelen, Pierre Billotte. Minzaam handen schuddend, zich niets aantrekkend van spandoeken met eisen tot onafhankelijkheid, baande de generaal zich een weg door de juichende menigte. Met gouverneur René Tirant reed hij naar de hoofdstad. De Franse president zal 36 uur in Soma liland blijven. Morgen zal hij een toespraak houden tot de volksvertegenwoordiging in Djibouti. Vervolgens vertrekt hij naar Ethiopië, waar hij de gast zal zijn van keizer Haile Selassie. t NEW YORK (Reuter) Secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Na ties heeft besloten zich niet uit eigen be weging beschikbaar te stellen voor een nieuwe ambtstermijn van vijf jaar. Thant zal op 1 september, na zijn terugkeer van een reis in Latijns Amerika, de le den van de Verenigde Naties per brief in kennis stellen van zijn besluit. //Poïy^ Balm i-.....',. .88» Na het haarwassen even In- masseren - klaar! Zo maakt U stug haar soepel. Zo krijgt droog of geblondeerd haar nieuwe veerkracht. Poly-Balm is een eenvoudige - en niet dure - manier om Uw haar en dat van Uw man en kinderen soepel en handelbaar te hou den. Per flacon voor 2 of 3 keer slechts 1,45 Cosmetica LUBECK (AP) Een joodse begraaf plaats voor slachtoffers van concentratie kampen in de Westduitse stad Lübeck is bijna geheel verwoest. Vandalen hebben zestig van de zeventig grafstenen be schadigd. Metalen naamplaatjes zijn van de stenen getrokken en weggegooid. Vele grafstenen zijn uit de grond getrokken en schots en scheef neergesmeten. Een woordvoerder van de joodse ge meente ter plaatse zei dat het uitgeslo ten is dat kinderen de begraafplaats heb ben verwoest. Op het kerkhof lagen joden begraven die in 1945 overleden toen ze kort na hun bevrijding uit de concentratiekampen via Lübeck op weg waren naar Zweden naar herstellingsoorden. Graven. Bij Bari in Italië zijn bij bouw werkzaamheden drie graven ontdekt die dateren uit de vierde eeuw voor Christus. In kisten vond men beende ren, ringen, armbanden en gouden munten. Schietpartij. In New Haven, in de Ame rikaanse staat Connecticut, zijn don derdagavond vijf mensen doodgescho ten en twee gewond door iemand die door de politie wordt beschreven als een „lange neger" die in een auto zou hebben gezeten. Drie mensen zijn met een shock in een ziekenhuis opgenomen. Vondst- De Antwerpse politie, die de diefstal van Schotse whisky uit een opslagplaats zou onderzoeken, heeft bij haar nasporingen kisten ontdekt dia „reserve-onderdelen voor waterpom pen" heetten te bevatten, maar die vol zaten met geweren. Uit 25 kisten kwa men 250 geweren, in Polen vervaardigd en bestemd voor Aden. Conferentie. De donderdag in Kinsjasa (Leopoldstad) geopende conferentie over Kongo, Roeanda en Boeroendi heeft als voorzitter de Kongolese minis ter van Buitenlandse Zaken, Bomboko, gekozen. Op de agenda staan economi sche, financiële en politieke vraagstuk ken. Wapens- Perzië zal van Groot-Brittannië wapens kopen voor honderdmiljoen dol lars. De wapens zijn bestemd voor de Perzische strijdkrachten bij de Perzi- sche Golf. Er worden ook luchtdoelra ketten gekocht. Raadsel. In een bos in de buurt van de Braziliaanse stad Niteroi zijn enkele dagen geleden de lijken gevonden van twee mannen, wier gezichten met lo den maskers waren bedekt. Hun licha men vertoonden geen sporen van ge weldpleging. De politie weet geen an dere verklaring te vinden, dan dat ze de dood hebben gevonden bij een of an der bizar experiment. Salarisverhoging. De Braziliaanse rege ring heeft donderdag het gehele over heidspersoneel een salarisverhoging van 25 percent gegeven. De twee grote vakbonden van overheidspersoneel had den 35 percent gevraagd. Staal. De Westduitse tv-serie „Stahl- netz", gebaseerd op echte misdaadza ken was dezer dagen zo spannend dat: A. een man zijn vrouw met een bier fles op het hoofd sloeg en daarna een mes naar haar smeet, „omdat zij haar mond niet kon houden". B. een gezin zo aan het scherm gebonden zat dat het niet de inbreker hoorde die zichzelf aan tweeduizend mark in contanten en ju welen in een aangrenzende kamer hielp. Proces. Drie broers zijn donderdag in Glasgow in staat van beschuldiging ge steld wegens moord op de eigenares van een goktent, in wier auto een bom was geplaatst. De 62-jarige Margaret Johnstone kwam dinsdag om het leven bij een ontploffing die werd veroor zaakt door het starten van de auto, waarbij haar schoonzoon, de 36-jarige Arthur Thompson, gewond raakte. De broers zullen ook terecht moeten staan voor een poging tot moord op hem.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3