Beverwijk en Hoogovens werden het eens TAUNUS ZWIER Verenigingsnieuws uit de IJmond Ingreep kost ettelijke miljoenen DE VILDER Eis van twee maanden voor mishandelen van Beverwijker Noordzeekanaalgebied hoort bij agglomeratie Groot-Amsterdam Uitbouwsel probleem voor raad Heemskerk fotolmQans W. J. Paap bewandelde verkeerde weg Oudercommissie van Zeewijkschool is ernstig verontrust Twee jubilarissen bij Papierfabriek Velsen Uw mooie kleurenfoto's in veilige handen bij Straatvoetbaltoernooi Raadsleden nemen afscheid In de vishal en op zee 12 M vanaf 6335.- 17 M vanaf 8585.- 20 M vanaf 9785.- ELEGTRISGH KOKEN VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1966 5 Velsen-IJ muiden Beverwijk Drie miljoen Aarden wallen Haast Puzzelpriiswinnaars Voorlichting en installatie Raad Haarlemmerliede en Spaarnwoude vindt: Kennemerlaan 5 (bij de brug) Volgende week returnwedstrijden Weg naar Wijk aan Zee krijgt twee viaducten Inciien de raad van de gemeente Beverwijk in de dinsdag te houden ver gadering met een desbetreffend voorstel van B. en W. instemt, zal de weg verbinding tussen de badplaats Wijk aan Zee en de stad Beverwijk dras tisch worden gewijzigd. De directie van Hoogovens en het gemeentebestuur van Beverwijk zijn het namelijk eens geworden over de nieuwe structuur van de Zeeweg. Een ingrijpende verandering is vereist in verband met de bouwactiviteiten van Hoogovens op de terreinen ten noorden van de Zee weg. De uitbreiding heeft echter alleen zin voor Hoogovens, indien het recht kan worden verkregen op twee onbelemmerde wegverbindingen tussen haar noordelijke en zuidelijke industrieterreinen. personenautomobielen Alle gewenste inlichtingen bij official Ford dealer Bloemstraat 34 - IJmuiden - Tel. 4208 VRIJDAG 26 AUGUSTUS Marktplein, IJmuiden: Kermis. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19-21.30 uur; Filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord: 19-21.15 uur; r.k. biblotheek in Santpoort-N., gebouw „Spaarnburg", Wüstelaan 79: 19-21.30 uur; r.k. Openbare leeszalen en bibliotheek. Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19-21 uur; Filiaal r.k. Openbare leeszaal en biblio theek in Velsen-Noord, Banjaertstraat 13: 19-21 uur. ZATERDAG 27 AUGUSTUS Marktplein, IJmuiden: Kermis (laatste dag)- Bibliotheken: de Gem. Openbare lees zaal, de filialen in Velsen-Noord, het fi liaal in Santpoort-Noord en het filiaal aan de Willemsbeekweg in IJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 26 AUGUSTUS ge- Sportfondsenbad. Kuikensweg 84, opend van 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 19-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 19-21 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, de Zwaanstraat 4, geopend van 19-21 uur; Oosterwijk, Amstelstraat 44, geopend van 19-21 uur; Meerestein, Parmentierstraat 2, geopend van 19-21 uur. ZATERDAG 27 AUGUSTUS Sint Agathakerk, Breestraat, 19 u.: Hul diging wegens gouden priesterfeest pas toor-deken B. G. Hosman, waarna gele genheid zal zijn om de jubilaris geluk te wensen. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-10.15 uur; 10.45-12 uur; 12.30- 13.45 uur en 14.15-15.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger- itraat 70, geopend van 10-12.30 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur. Gezamenlijke filialen: Wijk aan Zee, de Zwaanstraat 4, geopend van 10-12 uur; Oosterwijk, Amstelstraat 44, geopend van 10-12 uur. Vandaar het voorstel van het college om Hoogovens twee viaducten te laten bouwen, die een drainagesysteem hebben en een capaciteit voor 2 rijstroken plus fiets- en wandelpaden. Deze viaducten van ongeveer 50 meter lengte met een doorrijhoogte van 4.20 meter zijn be stemd voor het openbaar verkeer. Het verkeer van het ene Hoogoventerrein naar het andere blijft dus gelijkvloers. De westelijke viaduct is ter hoogte van de tankgrachten geprojecteerd; het 800 meter verder gelegen oostelijke viaduct komt 300 meter ten westen van het jachthuis. Daarnaast verplicht Hoogovens zich tot betaling van de aanleg van de noordelijke randweg tot een bedrag van 3 miljoen. Tot het moment waarop deze weg nog niet is gerealiseerd, mogen voertuigen van en naar Wijk aan Zee die de maximum doorrijhoogte van de tunnels overschrijden gebruik maken van de Hoogovenwegen. De aanleg van de rand weg ten noorden van het noordelijk in dustrieterrein betekent, dat een onbelem merde verbinding tussen Beverwijk en Wijk aan Zee onder alle omstandigheden is gewaarborgd. Ook dus, wanneer de viaducten tengevolge van te overvloedige hemelwater tijdelijk onbruikbaar zouden worden. Teneinde de omgeving te beschermen tegen mogelijke nadelige gevolgen van de ingebruikneming van het noordelijk industrieterrein, heeft Hoogovens voorts op zich genomen brede afschermende duinstroken aan te leggen en in stand te houden. Die duinstroken krijgen slechts in beperkte mate een recreatieve be stemming padvindersgroepen. honden- dressuur en schaatsenrijden indien en voorzover vijvers in de duinstroken zijn aangelegd. Een bescherming van geheel andere aard is het opwerpen van brede aarden wallen ten noorden en ten zuiden van de Zeestraat nabij Wijk aan Zee. Deze wal len van ca. 10 meter hoog zullen de ge luidshinder van de industrie in Wijk aan Zee aanmerkelijk beperken. Tenslotte zullen drie buffervijvers wor den aangelegd, die bij zware regenval de afvoer van het hemelwater van het in dustrieterrein moeten regelen. Het is na melijk van belang, dat het hemelwater, dat op het noordelijk industrieterrein neerkomt en dat thans op natuurlijke wijze naar de omliggende gebieden af vloeit, zoveel mogelijk aan die gebieden ten goede blijft komen. Een van die vij vers (bij de ingang van Wijk aan Zee) kan in de toekomst prachtig dienst doen als ijsbaan. Zowel het college van B. en W. van de gemeente Beverwijk als de directie van Hoogovens is erg blij over het resul taat van de onderhandelingen. Burge- meesteer J. G. S. Bruinsma zei gisteren tijdens een persconferentie zelfs, dat een dergelijke monsterovereenkomst tussen een gemeentebestuur en een industrie uniek is in ons land. Namens de direc tie van openbare werken van Hoogovens deelde ir. W. van Someren nog mee, dat men met de bouw van de westelijke via duet vóór het zomerseizoen van 1967 ge reed hoopt te komen. Met de demping van de tankgrachten bij Wijk aan Zee zal volgende week woensdag al worden be gonnen, indien de raad met de voor dracht instemt. Het nakomen van al deze verplichtin gen, betekent voor Hoogovens dat zij et telijke miljoenen in de herstructurering van de Zeeweg moet investeren. De to tale kosten van het gehele project zijn op ongeveer 1,4 miljard gulden geraamd. 7.50: Th. van den Hoek, Velserduinweg 308, IJmuiden-Oost. 5,W. Koster, Tussenbeeksweg 58, IJ- muiden-Oost. ƒ2,50: C. Jaspers, Herculesstraat 13, IJ muiden. Velserduinweg 173 - Tel. 4402 Het gewelddadige einde van een mis lukt compagnonschap werd gisteren voor de Haarlemse rechtbank behandeld. Een 40-jarige grondwerker uit Heemskerk moest terechtstaan omdat hij op 7 maart in Beverwijk een 49-jarige koopman met een kampmes ettelijke steken toegebracht zou hebben. De officier van Justitie eis te vier maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De grondwerker was enige tijd geleden overgehaald om compagnon te worden in een als winstgevend voorgestelde zaak; een schuimplasticfabriek. Een van de firmanten was de koopman. Het com pagnonschap kostte de grondwerker zes duizend gulden. Maar dat geld raakte hij volledig kwijt, de schuimplasticfabriek bleek niet rendabel. Om nog iets te redden wilde de grond werker enkele van zijn machines, die na het te gronfle gaan van de fabriek bij de koopman opgeslagen waren, terughalen. Op 7 maart kwam hij daartoe met enke le vrienden in een vrachtwagen voorrij den bij het huis van de koopman in Be verwijk. „Je kunt je rommel krijgen, maar je moet twaalfhonderd gulden be talen", zou volgens de grondwerker de koopman gezegd hebben. Daarop ont stond een woordenwisseling. Er zou door de koopman met een ploertendoder ge dreigd zijn en tenslotte werd de grond werker de deur uit gewerkt. Buiten werd de man zo kwaad dat hij de inmiddels op slot gedraaide deur in trapte en met een getrokken kampmes op de koopman afging. De vrouw van de Beverwijker kwam er tussen,, zij viel en haar man viel over haar heen. Ook toen de koopman op de grond lag zou er ge stoken zijn. De verdachte ontkende dat hij met opzet gestoken had. Volgens zijn verklaringen had hij de ander af ge weerd met het mes. Enkele kostgangers die in het huis van de koopman aanwezig waren hadden ten slotte een eind aan het gevecht gemaakt. De wonden van de koopman bleken niet gevaarlijk te zijn. De officier van Justitie vond poging tot doodslag niet bewezen en hield het op mishandeling. Hij hield er rekening mee dat de verdachte be kend stond als een harde werker en kwam tot zijn bovengenoemde eis. Uitspraak in deze zaak op 8 september om half tien 's morgens. - mm**#» De vorige week zaterdag in de IJmuidense vissershaven gezonken heistelling is donderdagmiddag met behulp van de reusachtige bok „Ree bok" (rechts) geborgen. Pompen van een sleepboot hebben het water uit de volgelopen ponton, waarop de heistelling staat, verwijderd. De heistelling die wordt gebruikt bij het vernieuwen van de houten rem mingen van de loskade ligt nu weer aan de wal. Naar de oorzaak van het plotseling zinken van de hei stelling wordt nog een onderzoek ingesteld. De raad van de gemeente Heemskerk heeft gisteravond met veel plezier een renteloos voorschot en een extra subsidie verstrekt aan het r.-k. fanfarekorps en drumband „St. Cecilia". Het bestuur van dit gezonde maar geldarme korps heeft het geld nodig voor de aankoop van nieuwe instrumenten. Een agendapunt, dat nogal veel tijd in beslag nam, was een voorstel van het college tot het niet ont vankelijk verklaren van het bezwaarschrift van de heer W. J. Paap. De heer Paap wil zijn woning aan de Carel van Manderstraat 22 namelijk vergroten. Teneinde 'zijn woonkamer met twee meter te verlengen is een uitbouwsel nodig. Het raadslid H. J. Boeree (K.V.P.) hoop te, dat er alsnog een vergunning zou wor den verstrekt. Naar zijn mening zijn er genoeg uitbouwsels waarvoor wèl een vergunning is verleend. Ook het socialis tisch raadslid de heer Nijdeken vroeg zich bezorgd af of er in dit geval wel van een zakelijke en coulante bediening sprake was. Wethouder H. J. M. Rooze (K.V.P.) kwam echter met een geheel andere le zing. Hij stelde met klem, dat de heer Paap wel zeer coulant is behandeld. De reclamant had echter keer op keer ver zuimd de officiële weg te bewandelen, het geen hem bekend was. Wat het college be treft kon deze zaak als afgedaan worden beschouwd. Indien de heer Paap alsnog De oudercommissie van de Zeewijk school in IJmuiden is verontrust door wat zij noemt „de dreigende verslech tering" van de onderwijssituatie in het stadsdeel Zeewijk ten gevolge van het gebrek aan leerkrachten. De commissie heeft zich met een request tot de minis ter van Onderwijs gericht. Door het ministerie van Onderwijs is afwijzend beschikt op het verzoek van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Velsen een leerkracht aan te stellen aan de o.l- Zeewijkschool in IJ muiden. Deze school, welke thans 215 leerling en telt, bestaat uit twee le klassen, een 2e klas, twee 3e klassen, een 4e en een 5e klas. Voor deze school zijn derhalve zeven leerkrachten nodig. Daar genoemd totaal aantal leerlingen niet toereikend was voor aanstelling van een extra leerkracht, was het hoofd van de school gedwongen twee klassen te combineren. Door de hoge bezetting van de klassen, bleek alleen de samenvoeging van een deel van een derde en een vijfde klas mogelijk. Daar de school gesitueerd is in een stadsdeel, dat door snelle uitbreiding van woongelegenheid een snelstijgend aantal inwoners gaat tellen, kan zonder meer worden gerekend, dat voor elk nieuw cursusjaar twee klassen leerlingen zich zullen melden. Ook de overige klassen zullen een steeds groter wordend aantal leerlingen op te vangen krijgen. De commissie spreekt haar grote ver ontrusting uit over de dreigende ver slechtering van de onderwijssituatie in genoemde school en vraagt de minister de afwijzende beslissing van het minis terie alsnog in gunstige zin te willen wij zigen en Burgemeester en Wethouders van Velsen te machtigen een leerkracht aan te stellen. volgens de voorgeschreven regelen een bouwvergunning indient, zal deze op de normale wijze worden behandeld. Bij de behandeling tot vaststelling van een „uitwegenverordening" pleitte de heer P. Verduin voor een parkeerverbod op de hoek van de Strengweg. Dit is een nood kreet, aldus spreker. Op vragen van de heer Nijdeken antwoordde de heer Rooze, dat er inderdaad 4 flatgebouwen zullen verrijzen aan de Mozartstraat. Bij de uit gifte van de grond is er in'derdaad reke ning mee gehouden, dat er op die manier nog vier ton kan worden geïnd. De flats zullen niet kops, maar dwars op het land goed „Marquette" worden geprojecteerd. Voor de huidige bewoners aan de Mo zartstraat is daardoor een blijvend goed uitzicht op het fraaie landgoed gewaar borgd. Aan het eind van de vergadering bood burgemeester H. Nielen de heer Boe ree een bloemstuk aan in verband met zijn zilveren huwelijksfeest. Bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. in Velsen-Noord zijn de heren C. Kok en P. van Noort gehul digd omdat zij respectievelijk veertig en 25 jaar geleden bij genoemd bedrijf in dienst traden. De heer Kok begon op twintigjarige leeftijd bij de papierexpeditie, waar hij nu werkbaas is. De jubilaris en zijn ge zin werden in de directiekamer ontvangen door de bedrijfsdirecteur, de heer J. H Smidt van Gelder jr., die grote waarde ring uitsprak voor de verdiensten van de heer Kok. De directeur liet zijn gelukwensen en die van de hoofddirectie vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Han del ontving de heer Kok het vererend ge tuigschrift en de grote zilveren legpen ning. Mevrouw Kok kreeg een foto in lijst. Ten huize van de familie Kok werd de jubileumviering voortgezet. Een delega tie, met aan het hoofd de afdelingschef, de heer Willems, bood daar geschenken aan en bloemen voor mevrouw Kok. Er waren nog veel meer bloemen, onder an dere van de directie, van de Beverwijkse Accordeonvereniging en van de voetbal vereniging De Kennemers, van welke verenigingen de heer Kok vele jaren be stuurslid is geweest. De heer Van Noort en zijn gezin worden op het bedrijf hartelijk toegesproken door dr. J. C. Coops, waarnemend hoofd van de technische dienst. Vorig jaar werd de heer Van Noort benoemd tot werkvoor bereider in de bouwafdeling. Hij was veertien jaar oud toen hij als schilders leerling bij het bedrijf kwam. Ook deze jubilaris ontving een bedrag onder couvert en zijn echtgenote de ge bruikelijke foto in lijst. Namens het personeel van de bouwaf deling voerde de heer A. Boon het woord waarna de jubilaris geschenken kreeg aangeboden. In de woning van de Van Noorts aan de Grebbestraat te Bever wijk kwamen collega's hun gelukwensen brengen. Geen agglomeratie Groot-Amsterdam zonder het Noordzeekanaalgebied" al dus besloot met 7 tegen 4 stemmen de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude tijdens de behandeling in de openbare raadsvergadering van het voor ontwerp van wet tot instelling van een openbaar lichaam voor het gebied Groot- Amsterdam. Alleen in dat geval zal de gemeente tot zulk een agglomeratie toe treden. Het in het voorontwerp aangewe zen gebied werd door de meerderheid van de raad te eng geacht. Ook de wijze van verkiezen van het agglomeratiebestuur had niet de instem ming van de raadsleden. Zij eisten una niem rechtstreekse verkiezingen per ge meente op basis van het aantal wethou ders, dat door de wet is toegestaan. Met de instelling van een college van samenwerking kan worden ingestemd. Doch dit dient te worden gevormd door burgemeesters en wethouders van de be trokken gemeenten en deze moeten in bepaalde gevallen vervangen kunnen wor den door raadsleden. Bij de behandeling van dit voorontwerp van wet onder voorzitterschap van burge meester F. W. M. baron van Hövell tot Westerflier spraken de woordvoerders van de V.V.D. en de P.v.d.A. zich uit voor het voorontwerp. De k.v.p.-fractie daarentegen zag de voorgestelde agglome ratie te klein van opzet. De heer C. L. Doeven zou in de agglomeratie ook op- In het straatvoetbaltoemooi „Duinwijk vond donderdagavond de ontmoeting plaats tussen De Roertoppers en de Schilderboys, welke wedstrijd door de vertegen woordi gers van de Paulus Potterstraat met 1-0 werd gewonnen. Dit doelpunt werd in de tiende minuut van de tweede helft ge scoord door Koos Dobbelaar, waarmee hij zijn elftal loon naar werken gaf. Door de Roertoppers werd daarop nog een enthou siast tegenoffensief ingezet .waarbij het ge. luk niet aan hun zijde was, doordat diverse schoten door paal of bovenlat werden ge keerd. Aldus onderging de stand geen ver andering meer. Hedenavond om 18.45 uur wordt op de rolschaatsbaan bij de Radarstraat het toer nooi voortgezet met de wedstrijd Combi natie „IJmuiden"-Long Streetboys, waarna volgende week een begin zal worden ge maakt met de retürnwedstrijden. Vrijdag 2 september, des avonds om half acht, komt de gemeenteraad van Velsen voor het laatst in de oude samenstelling in openbare vergadering bijeen. Na behande ling van de agenda zal afscheid worden ge nomen van de leden, die in de nieuwe zit tingsperiode niet meer in de raad zullen terugkeren. Zoals bekend bevinden zich hieronder de huidige nestor, de heer J. de Groot (P.v.d.A.) en deheren J. Groen (PSP) J. Nuijens (KVP) A. J. Jips (Prot. Chr.) en mr. F. W. D. C. A. van Hattum (VVD). De nieuwe leden zullen daarop woensdag 6 september worden geïnstalleerd. genomen willen zien Amstelland, Gooi land, Waterland, Zaanstreek, IJmond en Kennemerland. Bovendien stelde hij, dat geen enkele gemeente de meerderheid in het bestuur mag hebben. Zijn fractiege noot, de heer H. M. van Bruggen was van oordeel, dat het gehele Noordzeeka naalgebied in de agglomeratie opgeno*- men diende te zijn. Ook mr. L. Venema (prot.chr.) was de mening toegedaan, dat de voorgestelde agglomeratie te klein van opzet was. Hij oordeelde, dat Haarlemmerliede en Spaarnwoude belangen hebben bij Amster dam zowel als bij Haarlem. Sluit de ge meente zich toch aan bij het voorgestel de Groot-Amsterdam, dan wordt Haar lem buitenspel gezet. Hetzelfde geldt voor de IJmond zo verklaarde hij nadruk kelijk. In stemming gebracht werd het voor ontwerp zoals het ter tafel lag met 7 te gen 4 stemmen verworpen. Wel werd met 7 tegen 4 stemmen besloten dat alleen tot een agglomeratie kan worden toege treden, indien het Noordzeekanaalgebied daarin is opgenomen. Donderdag In IJmuiden werden donderdag 9100 kisten vis aangevoerd, waarvan 206 kisten tong en tarbot, 510 schol, 15 schar, 6280 haring, 825 makreel, 695 schelvis, 125 wijting, 325 kabeljauw en gul, 15 leng, 10 haai, 15 poon, 10 koolvis en 69 di versen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: gr. tong 7-32-7.28, grm. tong 7.20- 7.18, kim. tong 3.29-3.06, kl. tong I 2.97- 2.81, kl. tong II 2.74-2.56, tarbot I 6.30- 5.80. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 60-48, kim. schol en kl. schol I 55-50, kl. schol II 55-30, schar 32-20, kleine rode poon II 40-28, verse haring 13-12.50, ma kreel 44-18, kleine haai 45, gr. schelvis 45, grm. schelvis 44-40, kim. schelvis 35- 31, kl. schelvis I 35-26, kl. schelvis II 36- 20, wijting 48-12, gr. gul 50-40, mid. gul 48-30, kl. gul 26-15. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 268- 110, gr. koolvis zw. 60, gr. leng 100-90. Donderdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: Kw. 73-11.550, Kw 55-6690, Kw 119-4300, Kw 94-1700, Kw 70-790, Kw 8-8920, Sch. 261-11.170, VI. 34-10.340, VI. 131-10-600. Aanvoer van vrijdag Tweeëndertig vaartuigen hebben vrij dagmorgen in IJmuiden aangevoerd: 7260 kisten vis, 30.000 kilogram tong en 130 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 690 kisten schelvis, 90 wijting, 60 gul en kabeljauw, 150 kleine gul, 4650 haring, 780 kleine kisten haring, 380 makreel, 480 schol, 5 tarbot en 155 varia. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: heilbot 7.80- 6.30, tarbot 7.50-7, grote tong 7.31-7, groot middel tong 6.89-6.75, kleinmiddel tong 2.80-2.50, tong een 2.76-2.62, tong twee 2.87-2.63. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 140- 130, middel kabeljauw 150-120, grote kool vis 130. Per tien stuks: grote kabeljauw 120, middel kabeljauw 65. Per hoop rog 75. Per 50 kilogram: grote schelvis 49-44, grootmiddel schelvis 46-40, kleinmiddel schelvis 44-38, schelvis een 36-28, schel vis twee 26-16, kabeljauw I 55-48, kabel- jouw II 50-45, kabeljauw III 35-22, wit te koolvis een 40-38, grote en middel schol 70-60, kleinmiddel en schol een 68- 57, schol twee 62-48, schol drie 38-29, schar 38-26, bot 17, poontjes 19, haai 36, gestripte wijting 45-31, dichte wijting 35- 28, haring 14.80-12.50, makreel 43-16, tar bot 194-120, griet 142, kleine rode poon 42- 35. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit 40 kisten wijting, 20 gul en kabeljauw, 1600 haring, 700 kleine kisten haring, 450 schol en 8000 kilogram tong. Katwijk Aangevoerd werden 1170 kantjes haring. Prijzen: volle haring 78-89; steurharing 40-50.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5