Minister Smallenbroek vraagt ontslag op eigen initiatief Levenskansen kabinet-Cals iets gestegen In Den Haag wordt stap verstandig genoemd Chinese Rode Garde actief Monsterbetogingen in Peking voor de Russische ambassade Diplomatieke betrekkingen op een zeer laag pitje zeehaven UST morris HET WEER Beverwijk fiscaal Piet Keizer bij geselecteerden Nederlands team Voor 40.000 aan postzegels gestolen Philips verhoogt enkele prijzen Veel passagiers voor binnenlands luchtnet Superslagerij De IJmond Noodkreet van wegenbouwers pagina 2 Tirol-akkoord in de maak pagina 3 Stagnatie bij TV-reclamestudio pagina 6 "V/AÊt Ironie verdwijnt Het woord is aan Mag Mao blijven roken LANGE NIEUWSTR. 471 IJMUIDEN REGENKLEDING Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Economisch nieuws 6 Radio en tv 6 Scheepsberichten 6 Feuilleton7 Kunst7 Beeldverhalen7 Sport9 t/m 13 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Kans op regen Aan het strand Verstandig' A.R.-fractie bijeen UTTER IEDT 'T 'este DINSDAG VOORDEEL KENNEMERLAAN 43 - TEL. 4310 ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE MAANDAG 29 AUGUSTUS 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije 51e JAARGANG NUMMER 252 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister J. Smallenbroek van Binnenlandse Zaken heeft zijn ontslag genomen. De bewindsman heeft deze beslissing geheel op eigen initiatief genomen. In een communiqué heeft de heer Smallenbroek het volgende meegedeeld: „Ongeacht de uitkomst van het justitieel onderzoek in verband met de door mij veroorzaakte aanrijding op 16 juli ben ik op grond van zuiverheid in de verhoudingen van mening, dat het aanzien van het ambt van mi nister en van de politiek in het algemeen ermede gediend is, dat ik mijn functie van minister van Binnenlandse Zaken neerleg. Ik heb daarom aan de koningin verzocht mij van dit ambt te ontheffen en ik heb de minister president daarvan op de hoogte gesteld". zen, waaraan de winkelier zich niet be hoeft te houden. Bij informatie bij enkele concurreren de stofzuige- (Excelsior-) en koffiemo len (Tornado)- fabrikanten antwoordde men ons vandaag dat men voorshands geen prijsverhogingen voorbereidt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De dag van vandaag zal beslissend zijn voor het voortbe staan van het kabinet-Cals. Dat is de stellige verwachting in Den Haag. De kansen voor het voortbestaan worden op ongeveer 50-52 gesteld, iets beter dan een paar dagen geleden. De ge stegen levenskansen schijnen samen te hangen met een voorstel van minister Vondeling en staatssecretaris Hoefna gels om het gat in de begroting te vullen door een versnelde inning van de inkomstenbelasting en de vennoot schapsbelasting. Dat plan zou vrijdag avond laat ter tafel zijn gebracht en vandaag aan een nadere bestudering worden onderworpen. Er is het afgelopen weekeinde geen overleg geweest tussen het kabinet en de fractievoorzitters in de Tweede Ka mer. Het kabinet is vanmorgen kort na tien uur bijeengekomen om de beraad slagingen over de belastingvraagstuk ken voort te zetten. Minister-president Cals weigerde voor het begin van de vergadering commentaar te leveren op het aftreden van minister Smallen broek. Hij zei, de ontslagaanvrage eerst in het kabinet te willen bespre ken. Ook over de opvolging van de lieer Smallenbroek wilde hij zich niet uitlaten. De Ajacied Piet Keizer, is als vijftiende geselecteerde speler aan het Oranje-team toegevoegd. De Amsterdammer zal woens dag aan de centrale training, als voorbe reiding op de voetbalwedstrijd tegen Hongarije op 7 september in Rotterdam, deelnemen. De heer Smallenbroek heeft verklaard, dat hij zelf het initiatief heeft genomen voor zijn ontslag. Zondagavond had hij zijn persoonlijke beslissing aan premier Cals meegedeeld. Hij ontkende met na druk dat er pressie op hem was uitge oefend van de kant van de leiding van zijn partij. Hij meende dat zijn beslissing voor een groot deel van de leiding van de A.R.-Partij een verrassing zou zijn. Vanochtend is de koningin in haar va kantieverblijf in Italië op de hoogte van de ontslagaanvraag gesteld. De heer Smallenbroek heeft het kabi netsberaad van vandaag niet meer bijge woond. Hij zei hierover: „Ik wil geen hypotheek leggen op een beslissing van het kabinet, die ik zelf niet meer mede kan uitvoeren". De minister van Financiën heeft de haven van Beverwijk fiscaal tot zeehaven verklaard. Dit houdt in dat de Bever- wijkse haven „De Pijp" gelijk berechtigd is met de havens van Zaandam en Am sterdam. Beverwijk is losplaats geworden van over zee aangevoerde produkten, waarbij geen omzetbelasting hoeft te worden betaald. Het Zaandamse houtbedrijf Van Wes- sen heeft te Beverwijk een terrein van 6.000 vierkante meter aangekocht en is reeds enkele maanden bezig met het los sen van zeeschepen in Beverwijk. Beverwijk heeft tot nu toe vier miljoen gestoken in de verbetering van de haven accommodatie. Het is de bedoeling dat Beverwijk behalve houthaven ook los- haven gaat worden voor andere produk ten. Ook een douanekantoor zal hier wor den geplaatst. In de afgelopen nacht is ingebroken in een boekwinkel in Nijmegen, waarvan de eigenaar ettelijke kostbare postzegels in de etalage had uitgestald. De inbreker zocht zorgvuldig de kostbaarste zegels uit en verdween met een buit ter waarde van ruim 40.000. In deze laatste fase van zijn bewind was de heer Smallenbroek een omstreden minister geworden. Zijn beleid in de af faire van de Amsterdamse politie het ontslag van hoofdcommissaris Van der Molen heeft veel critiek ontmoet. Daar kwam nog de aanrijding bij in de nacht van 16 juli. Er ontstond hierover nogal wat rumoer, toen bleek dat de minister na de aanrijding was doorgereden, al had hij zich de volgende ochtend met de eige naar van de aangereden auto in verbin ding gesteld om de schade te regelen. De Justitie heeft deze zaak nog steeds in on derzoek. Over de politieke toekomst van de heer Smallenbroek bestaat nog onzekerheid. Het is theoretisch mogelijk dat hij weer lid van de Tweede Kamer wordt. Twee leden van de A.R.-fractie zullen binnen kort hun ontslag nemen: de heer Elffe- rich, die lid van de Eerste Kamer wordt, en de heer Meuling, die onlangs lid ge worden is van het college van Gedepu teerde Staten van Overijssel. PEKING (AFP) In Peking zijn gis teren vlugschriften verspreid waarin een monsterdefilé langs de Russische ambas sade wordt aangekondigd dat vandaag zou beginnen en twee dagen zou duren. Dit zou een indirect antwoord zijn op de Russische protestnota tegen de inciden ten die bij de Russische ambassade heb ben plaatsgehad. In het vlugschrift wordt meegedeeld dat de „Rode Garde" van talloze scholen en van enkele fabrieken in Peking aan het défilé zullen deelnemen. De betogers moeten in bezit zijn van het rode boekje met de werken van Mao Tse-Toeng en van rode vlaggen. Tot de leuzen die mogen worden mee gevoerd behoren: „Leve de grote culture le revolutie" en „Proletariërs aller lan den verenigt u". De „proletarische culturele revolutie" in China heeft, aldus onze correspondent in Moskou, haar bijdrage geleverd aan een verdere verscherping van de Rus- sisch-Chinese betrekkingen. Oorzaak hier van is een incident in Peking dat al enkele dagen geleden heeft plaatsgehad Op een kledingwinkel in Peking plakten leden van de Rode Garde" een papier met het opschrift: „Kleding voor het volk". en waarop het afgelopen weekeinde door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou in een scherpe protestnota is gereageerd. De verhouding tussen de twee grote communistische mogendhe den is hierdoor zozeer verslechterd, dat voortzetting van de huidige Chinese po litiek zelfs tot schorsing van de diploma tieke betrekkingen zou kunnen leiden. Uit deze laatste nota blijkt dat zich bij de Russische ambassade in Peking bijna dagelijks enorme mensenmenigten verza melen. De straat, die onlangs een nieuwe naam heeft gekregen, „Straat van de strijd tegen het revisionisme", zou be zaaid zijn met anti-Russische leuzen en geschriften. Personeel van de ambassa de zou worden lastig gevallen op een ma nier, ,,in strijd met de menselijke waar digheid". Diplomaten op het terrein van de ambassade zouden met stenen zijn be kogeld. Deze verslechtering in de Russisch-Chi- nese betrekkingen, komt blijkens infor maties van het persbureau Tass voort uit een algemene verscherping van de situa tie in Peking. Volgens de persberichten zijn sinds het begin van de „grote prole tarische culturele revolutie" acht leden L Ortega y Gasset: Leven is: een taak vervullen. Hoe min der dienstbaar ons bestaan, hoe min der inhoud het heeft. DEN HAAG Philips verhoogt met ingang van donderdag de prijzen van een aantal elektrische apparaten, zoals de goedkoopste Phili-shave, stofzuigers, kof fiemolens, strijkijzers, ventilatorkachels en elektrische dekens. De verhogingen variëren van ruim een gulden voor de kleine artikelen tot tien a veertien gul den voor de duurdere. Percentagewijs schommelen de verhogingen tussen de zes en tien percent. Philips had reeds enige tijd geleden van het ministerie van Economische Za ken vergunning gekregen voor een be perkte mate van prijsverhoging in ver band met gestegen produktiekosten. Ove rigens zijn, zoals bekend is, de prijzen van de fabrikant zogenoemde adviesprij- De Chinese jeugd trekt door de stra ten van de hoofdstad Peking om de „culturele revolutie" te vieren. Voor vandaag staat een „anti-revisionis tisch festival", gericht tegen de Rus sische ambassade op het program ma, waarvoor iedereen vrij heeft gekregen. Het portret van Mao Tsé- Toeng wordt met plastic beschermd tegen de regen. TOKIO (AP). Mao Tsé-Toeng, van de „rode garde" en een pionier van de „klasse-vijanden" in het district Tsjoeng Wen gedood. De jonge gardisten is in verband daarmee opgedragen slechts in groepsverband te opereren. De manier, waarop zij hun activiteiten uit voeren, is ook in de Russische pers uit voerig beschreven. De lichte ironie, die men aanvankelijk in de berichtgeving van de Russische pers kon bespeuren, verdwijnt. DAMESKAPSALON Telefoon 8166 BarteljorUstraat - Haarlem Tel. 15552 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 56 - Amsterdam Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk regen of enkele buien, moge lijk met onweer. Matige, tijdelijk wellicht vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het is momenteel aangenaam strand weer met een temperatuur van 19 tot 20 graden, maar een storing boven Frankrijk kan morgen een regenbuitje veroorzaken. Temperatuur zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Nog niet geheel sta biel weer. Het binnenlandse luchtnet van de Ne derlandse Luchtvaartmaatschappij is van ochtend geopend. Om 6.40 uur vertrok het eerste Friendship-toestel uit Maas tricht met 7 passagiers naar Schiphol. In Eindhoven stapten er 14 in en in Rot terdam nog 6, terwijl er 4 uitstapten. Het toestel arriveerde om 8.10 uur op Schiphol met 24 passagiers. Gelijktijdig vloog uit Groningen via Enschede het tweede toestel naar Amster dam, waar het vol aankwam met 30 pas sagiers uit Groningen en 6 uit Enscne- de. Deze machine zette de reis naar het zuiden voort met 22 passagiers, 3 voor Eindhoven en 19 voor Maastricht. Het ontslag van de heer Smallenbroek doet de vraag rijzen of de P.v.d.A.- staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, drs. Westerhout, nu zijn portefeuille ter beschikking zal stellen. Het is gewoonte dat staatssecretarissen hun politieke le vens verbinden aan dat van hun minis ters. Nu echter het ontslag van de heer Smallenbroek meer persoonlijke dan poli tieke achtergrond heeft lijkt het niet waarschijnlijk dat er voor drs. Wester hout consequenties verbonden zijn aan het aftreden van de minister. In politieke kringen in Den Haag wordt de beslissing van de heer Smallenbroek verstandig en begrijpelijk genoemd. Daarentegen vond de fractieleider van de P.v.d.A., drs. Nederhorst, de beslis sing van de heer Smallenbroek bijzonder te betreuren. Hij was volgens hem een van de beste mensen in het kabinet en de verpersoonlijking van de anti-revolu tionaire politicus met grote voordelen en enkele kleine nadelen. Drs. Nederhorst zei, dat hij zich niet aan de indruk kon onttrekken, dat de minister voor een deel is „weggeschreven" door oppositiekran ten. De Tweede Kamerfractie van de Anti- Revolutionaire Partij is vanmorgen ijlings in een geheime fractievergadering bijeen gekomen om het besluit van de heer Smal lenbroek te bespreken. Daarbij is de vraag aan de orde gekomen of de heer Smallenbroek weer lid van de Tweede Ka mer zal worden. Ook zal er wel gespro ken zijn over de vervulling van de mi nistersvacature. Gezien de nog korte zit tingsduur van het kabinet-Cals mag wor den aangenomen dat het niet eenvoudig zal zijn een gegadigde te vinden. Inmid dels treedt minister Samkalden van Justi tie op als minister van Binnenlandse Za ken ad interim. 4 HAMBURGERS 98 ct 4 GELD. SCHIJVEN 98 ct SPEKLAPPEN mager, 500 gram 1.58 per 500 gram 2.58 SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK 250 gram 1.98 N. RES PLEIN 1945 no. 53 voorzitter van de Chinese Communis tische Partij, staat bekend als een ket tingroker. Ook op onlangs genomen foto's ziet men hem roken. De kans bestaat echter dat hij deze bourgeois- gewoonte zal moeten opgeven onder druk van de „Rode Garde". Japanse journalisten in Peking delen mee dat tabak en sigaretten zijn ver dwenen uit de winkels. Wijn en sterke drank is ook niet meer te krijgen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1